Ilindeloopen en Stavoren. Oan in famke yn hjar poesje-album. ZATERDAG 7 OCTOBER 1911. No. 40. 37ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. FRISO. 4. 5. 8. 9. Miedema Stiens, huizen. Zoo i Blijf leven al is het om mij. 1. 2. 3. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. 6. 7. los. Wat dan, kreet mijn jongen. Ik laat mij gaan, ik kan niet langer. I condenseerde in blik. Hiddema Holwerd, J. Jensma St. Anna A. Palsma Wirdum, D. Meintema v. d Werf Leeuwarden, M Lettinga Peins. G. de Boer Britsum, C Son- nega Leeuwarden, P. Jousma Leeuwarden, J. Tjebbes Mantgum, S. Pereboom Oosterzee, J. v d. Sluis Langweer, D. Bierma St. Jac Parochie, D. K. M. v, Leens Dijkstra Wier, IJ. L. Sevenster Ooster Nijkerk, Sj. Was senaar Oude Bildtzijl, A. Jonker Grouw, G Wind Tjalleberd, J. Dijkstra Kimswerd, H. de Jong Workum, H. Neef Munnikeburen, G. Miedema Stiens, en L. Dijkstra Oppen en plonste er mee in het Rykslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Voor het toelatingsexamen zijn de volgende jongelieden geslaagdTh. Tijsma Leeuwar den, F. Sijbesma Teroele, B. Kundersma Jor- werd, J. de Groot Grouw, H. de Haan Grouw, J. Haima Dongjum. J. G. Semler Tietjerk, T. Anema Kimswerd, W. Anema Tzummarum, 0. Driendijk Makkum, P. Feitsma Nes (W.D.) I U. Parochie, Mantgum, N. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Ad verten tien Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde brengt ter openbare ken nis, dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 7 October 1911 des voormiddags 9i/2 uur. Punten van behandeling. Notulen. Mededeelingen. Voorstel van burgemeester en Wethouders inzake den weg WarnsStavoren. Idem om ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j aan de O. L. School te Nijega. Idem inzake het verleenen van gratificatiën aan wegwerkers. Idem inzake ruiling van grond. Vaststelling van het schoolgeldkohier over het 3e kwartaal. Verzoeken om afschrijving van Hoofdel. Omslag 1911. Vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1912. Koudum, den 4 October 1911. De Burgemeester voornoemd, P. Eringa. Maeimoanne pronk en pracht Stie yn ’e moaiste dracht, Do kaem in teare roazeknop En beurde ’t kopke sédich op, En kipe skrüten troch in naed Dy ’t yn ’t grien kelkje splitten waerd, En seach dertroch it earste Ijocht Dat him der groei en libben brocht. En alle blomkes tichteby Dy laken woltomoed en blij En hja seine, as earste groet: »Wolkom yn üs midden hjoed Dou sieraed oan ’e maitiidskroan Wolkom bjir, dan krychst it skoan Hwent in tünman wiis en goed Nimt üs algjer for syn noed.< ’t Ontgie de aide tünman net, Dat himpen roaske efter ’t sket, Der *t nimmen ’t sa forsküle seach Mar de aide balde ’t wol op ’t each, Bisoarge bücht er him omleech En tilt it roazekepke omheech Dat al syn kopke hingje liet As lidte ’t onder stil fortriet. It staltsje wier sa licht en klien, It widze in heele moarn oanien En tsjin in skoerwyn net bestón Der sonk, tokniesd. in kopke yn ’t sün Do kaem de tünman by syn pop En boun it tukje moai wer op. Foarsichtich sa ’t de Ijeafae docht Dy ’t op it jong gemoed ta sjocht. Do kamen by de roazeknop, Sawier, de wetterlanners op. En ’t klage der earmhertich by: »Hwerom och tünman byn je mij? De care blomkes bloeije frij, Ik suchtsje allinne yn slavernij, Hwerom mei ik net lyk as hja Myn eigen frijdom ek net ha?< ’t Waerd jountiid, en de wyn boaze oan, It bearde troch de iik syn kroan, En roofde der fen mennich blêd, Oars noch sa geef, sa grien en glêd, Der briek sa mannich moaije blom Dy ’t jister, ja seis hjoed, de rom Noch fen de êlde tünman wie Mar dy ’t hy grif net skoarre hie. Dochs 't roaske stie nog kein en kwier En striel rjuchtop, sje der, yn ’t spier Ynwindich danich op ’e trie Dat hy der goed for wei komt wie En róp, sa mei him seis yn *t skik >Hwa hat sa lokkich west as ik O, tünman, o hwet tankje ik jou, Myn ban dy komt net los wer nou?< En as hy sint tiid neijer kaem, En wol opnimstich hichte naem, Of hy soms ek in boas ynsekt Oan blêd of stalle en blom ontdekt Of kaem hy mei de lodde in kear Ris oer de woartelgroun ek gear, Hwer djip it ongedierte sit: Dan wier de roas wol op ’e snjit. En do 't de plant folwoechsen wie, En heelal yn ’e bloeisel stie. It lytse blêdtsje ’m ek ontjoech, En ’t wit hofolle roazen droech: Do wie der yn dat hóf net heal In blom mei sok in pracht en preal, Gjin blomke mei sé’n friske kleur En allerswietste balsumgeur. en betastte dien ’t Gevolg van een en ander is, dat sommige slijters vrij wat melk overhouden. Droevig. De landbouwer A. J. G., in de buurtschap Wechterholt, bij Deventer, voor eenige dagen gehuwd, laadde zijn jachtgeweer. Even later werd zijn vrouw, toen ze aan het raam stond door een schot aan den schouder getroffen. Doodelijk ontsteld snelde ze naar de buren. Kort daarop vernam men weer een schot. Toen men de woning binnentrad, vond men den man dood in een hoek van ’t vertrek koperen leuning van de ka- met een schot in de borst. En dou, myn béste roazeknop, Til frij dyn jeugdich kopke ek op Sjen frij en blij, noch foar ’e wyn De wide, wide wrald mar yn. Mar sjuchtst’ in blomke lyk as dit: Dat him net willich bine lit, Forjit der ’t teare knopke net omke Dat ™k"'ka for dy plókke het. Neimakke. Hij leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. ik greep den stang water. Ik voel grond, zei ik. En ik liet mij zakken grond. Het is schor, constateerde ik. Wij zochten nog eens rond den schoorsteen naar den stoker, maar wij zagen hem nergens meer. Toen zijn wij den tocht over het gors be gonnen. Maar al gauw zakte ik tot aan den hals in een kreekik wankelde doch hield mij staande met behulp der koperen leuning. Die heb ik, eenmaal aan de overzij der kreek, eerst mijn zoon en toen den machinist toege stoken en zoo hen erover heen getrokken Vlak bij den dijk zagen wij een klipper- schipper voor anker; er brandde nog licht. Wij klopten eraan en zijn er liefderijk opge nomen. En toen wij den volgenden ochtend weer naar den stoker gingen zoeken vonden wij hem op dezelfde plaats onzer nachtelijke wor steling, in elkaar gedoken.... dood. Kindersterfte. In de maand Augustus is de kindersterfte in ons land zeer groot geweest. In Juni was het totale sterftecijfer (zonder de levenloos aangegevenen) 6392, in Augustus 9418, op de 1000 inwoners in eerstgenoemde maand 12 59, in Augustus 18.42, dus bijna 50 pCt. meer. Bij de sterftegevkllen van kinderen beneden het jaar is dat verschil nog grooter: in Juli 1786, in Augustus 4519 bij 14 jaren zijn deze cijfers resp. 595 en 831. Het groote verschil springt vooral in het oog bij de kinderen beneden 2 jaar overleden aan gastro-enteritis ec diarrheein Juli was hun aantal 908, in Augustus 3515dus bijna het vierdubbele. Een burgemeester bedreigd. Bij gelegenheid van de driedaagsche kermis in het anders zoo rustige Oldemarkt, nabij Steenwijk, hebben thans eenige ongeregeld heden plaats gehad. De aldaar voor betrekkelijk korten tijd be noemde burgemeester schijnt zeer tegen de kermis en alles wat daarmee in verband staat gekant te zijn. Geheel tegen vroeger gebruik in moesten thans alle herbergen en alle plaatsen van publiek vermaak een paar uur vroeger sluiten Een groot deel der ingezetenen was hierover zeer slecht te spreken. Zondag reeds be gonnen de ontevredenen samen te scholen, doch men ging nog tot geen baldadigheden over In den nacht van Maandag op Dinsdag nam de ontevredenheid een meer ernstig ka rakter aan, en werd het huis van den burge meester door een samengeschoolde menigte met steenen gebombardeerd. Een groot aan tal ruiten werd ingeworpen. De burgemeester zelf werd door geworpen steenen verwond. Dure melk. Men meldt uit Sneek, dato 5 Oct. De meeste melktappers alhier hebben met ‘i denken. Velen weigeren dan ook dien I hoogen prijs te betalen en maken bij trommel slag bekend, welke straten en buurten zich hebben aangesloten om voor dien verhoogden prijs geen melk te koopen. Tevens noodigen zij daarbij anderen uit hun voorbeeld te vol gen te volgen. Weer anderen nemen minder melk of ge- „Ik ga naar Ter Laan”. De Haagsche correspondent van de Stand. schrijft Het is in de Residentie en daar buiten een bekende zaak, dat het Raadslid en Kamerlid Ter Laan een goedgeloovig man is, die gaarne alle mogelijke klachten gelooft van menschen, die tegen eenig overheidspersoon of overheidscollege een grief meenen te mo gen uiten. Het heeft er allen schijn van, dat de heer Ter Laan al wat hem verteld wordt althans als het klachten van meer- gemelden aaid zijn voor goede munt aan neemt en het zonder onderzoek naar de juist heid er van, overbrengt in de vergaderingen van Kamer en Raad, waarin hij dienten gevolge dan ook telkens als klager optreedt. Specialiteit is hij daarbij zooals men weet in militie- en onderwijszaken. Wat de- ze laatsten aangaat is het reeds zoover geko men, dat ouders, die in Haagsche scholen quaesties hebben met de hoofden, maar da delijk gaan dreigen met Ter Laan. Het moet naar ik verneem heelemaal niets bij zonders meer zijn, dat gesprekken tusschen ouders en schoolhoofden eindigen* met het kenmerkende woord der ouders»Dan ga ik naar Ter Laan:« Het vredespaleis en de oorlog. Terwijl Turkije en Italië oorlog voeren, vordert in den Haag de bouw van het Vre despaleis met rasse schreden. Clément Vau- tel, de Parijzenaar. die eiken dag in de Ma tin zijn praatje houdt, vindt dit heel onrust barend en hij toont op de volgende wijze aan, dat het gebouw onder een ongelukkig gesternte staat: Er wordt tot den bouw besloten: de oor log in Zuid-Afrika breekt uit. De plannen worden goedgekeurdRussisch Japansche oorlog. Eerste steenlegging: keizer Wilhelm gaat naar Tandzjer; begin van de Marokkaansch- Europeesche verwikkelingen. De eerste verdieping is klaar: Oostenrijk maakt zich van Bosnië en Herzegowina mees ter. Tweede verdieping is gereedFransch- Duitsch gehaspel. Het dak er opItaliaansch-Turksche oor log. Met angst en beven, zegt Vautel, volg ik het werk van de metselaars in het Vredes paleis in den Haag. Net omgekeerd als in Balzac’s Peau de Chagrin wordt de toestand erger naarmate dit grooter wordt. Denk eens aan dat de glazenmakers, de De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam werk begonnen zijn. Ik heb hooren praten van groote schilderingen, symbolen van de zegepraal van de vredesbeweging Past er opIedere keer, dat zoo’n schilderstuk op zijn plaat gezet wordt, zal er ergens een regen- shrapnells neerkomen. Er is ook sprake van beelden (Pax, Lux, Labor, enz), waarmee de galerijen zullen versierd worden. Elk beeld zal duizenden menschenlevens kosten. En op den dag, dat die Vredestempel ingewijd zal worden, berg je dan maar’t zal een algemeen gevecht worden. Waarom Vautel dan ook verzoekt het Vre despaleis eenvoudig af te breken. Studenten-relletjes. Een aantal studenten heeft Dinsdagavond te Amsterdam de binnenstad op stelten gezet. Men weigerde hun uit hoofde van hun luid ruchtigheid, den toegang tot het Wiener Café en het variëteiten-theater Flora in de Am-<tel- straat. Daarna kregen zij op straat minder aangenaam contact met het publiek, en ten slotte kwam het op den Heiligenweg tot een treffen. De studenten trokken zich terug in hun sociëteit en spoten uit de eerste verdie ping met water naar de menigte, die hierop antwoordde met het inslaan van een paar spiegelruiten van het sociëteitsgebouw. De politie moest tot tweemaal toe met de blanke sabel een charge maken om de orde te her stellen. Het verhaal van een schipbreukeling. Vlak bij de sleepboot kelson strandde ook de Edison in de Steenbergsche Vliet. Aan grijpend is het verhaal, dat de kapitein van deze schipbreuk doet. Na drie zeeën stond de boot half vol water. De bemanning, be staande uit kapitein Arie Groenewegen en diens 16-jarigen zoon, den machinist en den stoker Pieter de Vries, 27 jaar van Dordrecht, was in de voorkajuit gevlucht, maar evenals bij de andere sleepboot sloegen ook hier de kajuitglazen dra kapot. Men school toen op het dek bijeen, op zij van den schoorsteen, waar men het minst last had van den machtigen golfslag. Daar heeft het groepje mannen vijf uren gestaan, tot het middel in het water en tel kens weer de geweldige stortvloeden over hen heen. Zij stonden daar, de machinist met de jongen van 16 jaar tegen zich aan de handen om hem heen geslagende vader, met de eene hand den machinist vasthoudend en met de andere een schoorsteenpijp, de sto ker aan den anderen kant tegen den machi nist aan. Het leek een eeuwigheid, vertelde de kapi tein. En toen het ongeveer 12 uur was, en wij daar vijf uren lang met storm en stortzeeën hadden geworsteld, en toen er maar geen antwoord kwam op ons hulpgeschrei en de wind niet minderde noch het geweld der zee, heb ik den moed opgegeven. Meester (machinist) zei ik, ik laat je moogt ge niet spreken, vader, ingang van 1 October j 1. den prijs der melk - 1 verhoogd tot 9 cent per liter. Dat vele huis- En ik beet mij op de tanden en ik kneep moederg daar slecht mee ingenomen zijn, laat mij in de vuisten en ik snikteom jou dan, z:oi. - - - -• lieveling. Maar toen ik pas over dit oogenblik van moedeloosheid heen was, daar werd mij de stoker gek van den angst en de doorge stane ontzetting. Hij begon te gillen als een bezetene en dan zong hij weer kermisliederen met heesche stem. Je moet niet zingen, zei m’n jongen. En toen drong hij, de krankzinnige, zacht- kens schuivend op mijn jongen aan en trachtte hem uit handen van den meester te dringen. Houd op, Pieter, riep deze in wilden angst. En een gillen dat huilen en schaterlachen kon beteekenen, was het antwooord. Toén.... plotseling.... waren wij hem kwijt. En wij waren zwijgende gedurende langen tijd, want de dood, die onzen stoker had weg gegrepen, grijnsde van alle kanten ook ons aan. Wij hebben het echter uitgehouden. Tegen vier uur zei de meester Kapitein, het water zakt. I behangers stoffeerders nog niet eens met hun 1 juitstrap glimmen in het opkomende daglicht H I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl en Noordwolde. beppe VWMW WWU V.M.V WW .WWWU U.V.UW. ww EU ik ZSg CCI1 JCUIUg WV l.M.

Friso nl | 1911 | | pagina 1