Klokluider, Qaxi Heechhert. ZATERDAG 21 OCTOBER 1911. No. 42. 37ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. If- Het GEMEENTEBESTUUR van WORKUM, roept op sollicitanten voor de betrekking van gelen in de Tweede Kamer te kunnen aflei- waaraan eene belooning van f 40. ’s jaars is verbonden. Voor waarden zijn te Voorwaarden zijn te vernemen ter Secretarie in de gewone kan tooruren. Adressen op zegel worden inge wacht aan het adres van den Bur gemeester, vóór 1 November 1911. Het Gemeentebestuur voornoemd, T. M. ten BERGE, Burgemeester. A. de VRIES, Secretaris. n- n- in tg- rt. im 9 ur ur im A ;ra P M ds ds .m lis S een warm afgeloopen zomer hier schuld aan, of wellicht Engeland, maar die zelf weten uit te voe- FRISO. .:r s Parlementair advies. De Standaard meent uit enkele verschijn- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldepbaert en Noordw olde. Hindeloopen en Stavoren. tijd des jaars is de vraag naar mosselen en oesters steeds groot. kostenden prijs verkrijgbaar wordt gesteld. Naar mijn bescheiden meening zouden Rijks- ke d- og 45 ug ds u gd de ït- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. en en d- ur m. iO er, il- en m, >s- er de n- n- ir- g* en e® De iet iw ir- te te te m. >m de og m, te in. w- >n, te ve re- m, jl- te e; n- te te n- van dit ontwerp over te gaan. De ramp te Bruinisse. Zooals te verwachten was, doen de naweeën Raad toe te laten. De Raad besloot dienovereenkomstig. Het ontwerp-Invaliditeitswet. Het moet velen getroffen hebben, zegt vooral door onderwijzers den Raadsleden, hadden gestemd, N Ct. wijzing van aangehouden dag het dochtertje de N. Rt. Ct. hoe weinig opmerkzaamheid tot nu toe aan het ontwerp-Invaliditeitswet is geschonken. Was er na de indiening van het ziekte verzekeringsontwerp al spoedig eenige actie te bespeuren, die niet naliet te doen blijken, hoe in do kringen van de meer of min belanghebbenden en daar buiten over het ontwerp werd geoordeeld, ditmaal niets van dit al. Weinig beroering, nog minder enthousiasme heeft het ontwerp tot op heden vei mogen te wekken. den, dat de Sociaal-democraten niet willen I beslissingen van rente enz. In algemeenen zin zegt de N. Rt. “ct. het ingediende ontwerp Het betreft hier een onderwerp, welks belang dat der ziekteverzekering minst genomen even aart, en op een mosselbanken verzand zijn en alzoo de mosse len gestikt of weggeslagen. De schade te Bruinisse aan de visschers toegebracht, is niet voor enkele maanden, doch zal minstens twee jaar duren, daar ook het mosselzaad, zoo duur gekocht, is wegge waaid of verdwenen. De schade is grooto.a. is van één schip per voor f 10.000 aan mosselen en mossel zaad verloren gegaan. De gehuwde onderwijzeres. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 25 tegen 16 stemmen verworpen een voorstel van burg, en weth. tot het verleenen van eervol ontslag aan mevr. M. LubKoor- man, als onderwijzeres J wijzeres blijft dus in de school. Na sluiting der vergadering werd op straat, en j die tegen de voordracht een van visch bij ons volk Duurte en zeevisch. Jhr. J. C. C. den Beer Poortugael hoult in de N. Qrt. een warm pleidooi, om, vooral ^e8'. enz zÜn afgenomen« met het oog op de duurte der levensmiddelen, I i en het gebruik de i worden aangekweekt. Dat alles kan en dient spoedig te gebeuren t al is er geen periculum in mora, geen de toestand zal toch voor een Evenals in breede schaar onbemiddelde ingezetenen des alle belangrijke lands dezen winter zorgelijk worden. men Fij je, hwet sjuchtstou heech, Hwet achtst’ dyn likens leech, Hwet wistou op to snijen! Hwet hatst’ in oerwicht moed, Dou lichtest’ noait de hoed, For nimmen hoechst’ to swyen. Baesman hwet setst’ in krop, Hwet stoelkest seis dy op, Hwet timmerst’ yn ’e hichte! Dyn hoanne kraeit abslüt, Boppe oaren kening üt, En scil for nimmen swichte. Hwet hatst in boel pohei, Bombast en geld lawei, In holle wyn en fearren! Hwet setst’ it spil der foar En stikest boppe in oar Mei skom-en pronkmenearen. Dou hast de kijkes op ’e Droechte en ’t seil yn top En ’t heelenal for ’t lapke. Dou lakest’ om in oar Dy ’t skarlje tsjin elkoar, En leist it ou mei ’n grapke. Dou nimst’ fen alles hwet Dyn bekje sin oan het, En dochst’ nei dyn bigearen. Men hat dyn wird en dwaen Mar stil gelyk to jaen, En dyn gebod to earen. Dou steldst’ dyn eigen wet Fen sa, en oars mar net, En kinst’ it altyd winne, Hwent elk wol op ’e noas Wol for dy krüpe, en oars Wol as in hountsje rinne. Mar Heechhert, witstou net? Of hatst’ er noait fen heard? It oait ek net bilibbe? Dat lok en ünk troch in dei As broer en sister, nei Oan elkoar wier bisibbe? In al to greate moed Wier noait for immen goed. Wol dit forgoed biseffe. It freeslik waerljochtsfjür Scil earder faek de toer Dan ’t platte wentsje treffe. Sa mannich sette üt *t ein Mei ’t spantsje foar ’e wein En moast mei gauwens rinne. En mannich lekkerbek Foarhinne fiis fen spek, Scil nou de koalraep ginne. »Earst wird er great mynhear, Skielk hie 'r gjin iten mear, Sa wier üs earste sangkje, In sangkje üt ’e »Bijekoer,” Dat songen wy as jonges oer. Tsjin heechmoed wier *t in drankje. Earst klauwt de pód omheech Dan fölt en barst er leech, Hwa scil him dan bikleije? Mar fait in büchsum hert Dan scil er noch syn smert Planüt dochs sizze meije. Draech dan yens hert en eech Derom dochs net to heech. Hwent heechmoed komt ta tal. Misbrük it net ütwrydsk. Haw’ jimme bygelyks, Mear as jim’ bürman al. Derom great man fen ear Wêz sa forwaend net mear, Dat scoe dy rouwe kinne. Hwent heite, kaemst’ ris del, Dan seagst’ hofolle yn tel Dyn gekoanstekkers binne. het ontwerp-Kuyper terug, i dienstmeisjes praktisch geschiedt dienstbaar, i om in dit volksbelang mede te werken m. i. gaandeweg de kennis en leiding te geven veel nood kunnen bladzijden berekeningen geeft? Wellicht beide eenigermate. Maar meer nog zouden wij de oplossing hierin willen zoeken, dat het ontwerp zich gaat begeven op een terrein, waarop het particulier initiatief zich tot nu toe weinig of niet en althans niet in den breede heeft be wogen. steunpunten in het werkelijke leven, om zich over oordeel te vellen en wordt het belang der zaak niet zoo dadelijk gevoeld. zaak interesseerden, maakte de man meer een afwijzend-wuivend gebaar. Eindelijk bleek wat voor vleesch men in de kuip had. Want zelfs nuchter bracht de man slechts een onverstaanbaar »boe-boe« ten gehoore. Men had een doofstommen arrestant. Het viel toch nog mee. Gistermorgen had te Amersfoort het volgende gevalletje plaats, hetwelk uit den aard der zaak nog al nieuwsgierigen trok. Aan het postkantoor kwam een vrouwtje met haar dochtertje aan de hand, om een postwissel te innen. ’t Mensch kon lezen noch schrijven, waar om zij op straat iemand opzocht om haar bij het waarmerken van de bandteekening behulp zaam te zijn. Op een desbetreffende vraag waarom de arme ziel zoo gelukkig was, deelde zij mede dat haar man, die buiten de stad werkte, zijn dezer dagen ontvangen pensioen haar had gezonden. Doch wie beschrijft het misnoegd gezicht toen het vrouwtje met >54 harde centen« op straat terug verscheen. »Dat had zij nooit gedacht, dat haar man slechts 54 centen voor het huishouden zou hebben overgehouden. Iemand kreeg medelijden met de teleurge- De gehuwde onder- 8telde vrouw en verzocht aan het postkan toor om den bewusten postwissel ter inzage. I Hier bleek dat eene vergissing had plaats onderwijzeressen, gehad. De postwissel vermeldde een bedrag - j- -1 van 54 gulden. De vrouw vol blijdschap af. ovatie gebracht, zegt de Kinderdieveggen. In de laatste maanden is het op Feyenoord (Rotterdam) herhaaldelijk voorgekomen, dat van kleine kinderen op straat geld, oorbelle- Thans is op aan een heer op de Maaskade O.Z. een 12 jarig meisje, dat Maan- van dien heer op de Maaskade 45 centen afnam. Dit meisje door de politie in verhoor genomen, heeft medege deeld, in vereeniging met haar 11 jarig zusje, in Aug. in de Roentgenstraat van een meisje, dat zij op straat tegenkwamen, de gouden belletjes uit de ooren gehaald en in dezelfde maand bij ’t Poortgebouw van een jongentje van 9 jaar een zilveren horloge, een bank biljet van f 10 en twee lombardbriefjes afge- I nomen te hebben. Een en ander droeg dit kind in een taschje bij zich. Een lastig geval. Wij lezen in het Utr. Dgbl. Wegens »kennelijken staat® was-ie inge rekend. Doch aan alle eischen voldeed-ie toch niet. Het drankluchtje en zijn zwaaiende Zelfs kan ik er bijvoegen, gang waren onmiskenbare bewijzen, dat hij te veel aan Bacchus had geofferd maar ziet: wartaal spreken een van de kenteekenen waarop voor een proces verbaal wegens dron kenschap kan worden geconcludeerd zie, dat deed ie niet. En niet alleen dat hij geen wartaal te hoo- ren gaf, elke poging om een verstaanbaar geluid uit den arrestant te krijgen bleef vruchteloos. Het heele hoofdbureau kwam er aan te pas. Taal geleerde inspecteurs deden lof- waardige pogingen in het Fransch, Duitsch Engelsch, ja tot in het Esperanto toe, om Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. voortmaken met de Militiewet, ja er op be dacht zijn die zoo lang mogelijk tegen te houden. Daarom geeft het blad dit advies >Van Rechts mag men daarom wel zeer op zijn hoede zijn. In de eerste plaats om te zorgen dat men opkomt. Anders loopt men telkens gevaar, dat de vergadering we- gens onvoltalligheid zal moeten afbreken, doordien men opzettelijk met dit doel stem ming vraagt. In de tweede plaats zal het zaak zijn, zoo weinig mogelijk te spreken, om geen nieuw debat uit te lokken. Geheel zwijgen gaat natuuilijk niet. Maar men zij op zijn woorden spaarzaam. In de derde plaats late men de beantwoording van de De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam amendement kost aan de Kamer allicht een uur. Van sociaal democratische zijde zijn er oesters steeds groot. En thans kan vooral in nu al 21 ingediend, die op twee heele dagen eerstgenoemde niet worden voldaan, daar de beslag kunnen leggen. Het is wel hard, aldoor door een kleine fractie geringeloord te worden, maar het par lementaire leven heeft het eigenaardige, zulke onwelkome verschijnselen met zich te brengen. En vooral onze Tweede Kamer is berekend op leden die tucht over zichzelven oefenen, en daarom op het punt van tucht over wie verkeerd wil, uiterst zwak. De geloofsbrieven van mr. Jules N. de Vries. In een eergisteravond gehouden vergadering van den Amsterdamschen Gemeenteraad is rapport uitgebracht door de commissie tot on derzoek van de geloofsbrieven van mr. Jules N. de Vries. Mr. Asscher, namens de commissie het woord voerend, deelde jmede, dat de eigenlijke ge loofsbrief in orde werd bevonden, terwijl te vens de noodige stukken en bescheiden aan getroffen werden. In de tweede plaats zijn in de vergadering der commissie de verschil lende onregelmatigheden ter sprake gekomen, welke bij deze verkiezing zouden zijn geschied. Na ernstige overweging kwam de commissie eenstemmig tot de conclusie, dat de gedane i mededeelingen omtrent onregelmatigheden te f vaag en te onbestemd waren, om aanleiding I te geven tot het instellen van nader onder zoek, of om den Raad daartoe te adviseeren. De commissie stelde daarom voor, de geloofs brieven van mr. Jules N. de Vries goed te keuren en hem tot het lidmaatschap van den het Nederl. volk »te leeren visch eten®. Hij geeft eenige cijfers ten betooge der goed koopte van visch in ’t algemeen ten opzichte van vleesch en meent, dat de Rijksregeering moet steunen alles, wat het populairmaken van visch als volksvoedsel kan bevorderen. Jhr. Den Beer Poortugael wil, dat de regee- ring gelden verstrekt om te doen onderzoeken de verschillende bereidingswijzen van visch bij de naburige volken. Op de vraag, wie voor dat onderzoek zou den moeten worden aangewezen, antwoordt hij: Hier komen wij, dunkt mij, op het terrein van de vrouw. Er zijn wel koks, maar tegen woordig dragen die niet meer lange messen, maar een soort voorschoot. Op het gebied van kookkunst kunnen wij dus de vrouw in den arm nemen 7 dat wij dat op menig ander gebied wat meer moesten doen. Wellicht iemand vaneen kook- I Is de energie-afmattende warmte van den I school of eenige, een paar naar Duitschland 2 "’A en tegelijk een paar naar Engeland, maar die j de lengte van het ontwerp, dat 394 artikelen, gaan, moeten practische menschen zijn, die1 90 bladzijden toelichting en nog eens 43 goed uit hun oogen kijken en niet tevreden; zijn vóór zij de zaak waar het om te doen is, grondig kennen en ren. Daarbij moet zij of één harer en dat is het tweede punt waar het op aankomt i uit de verzamelde en andere gegevens eeni Dientengevolge mist men de noodige handig receptenboek samenstellen, uitsluitend en terwijl de aanvangsleeftijd voor de laatste weer in op 70 jaren gesteld is. Alleen is voor f weduwenrente van het ontwerp-Kuyper een I weezenrente in de plaats getreden, eindigend want i wanneer alle nagelaten kinderen den leeftijd noodtoestand, van dertien jaar bereikt hebben. het ontwerp-Kuyper blijven alle belangrijke lands dezen winter zorgelijk worden. Kan omtrent toekenning, intrekking men hun dan voor 12 tot 24 cent een kilo bij de Rijksverzekeringsbank. gezond-licht verteerbaar dierlijk voedsel met L .-I van veej ejwit-stof bezorgen, dan komt men hen zeer in hun nooddruft toegemoet. Wellicht kunnen gemeentebesturen in zoo verre daarin behulpzaan zijn, dat zij lokalen dat door den minister wordt opgelost beschikbaar stellen, met ijzeren potten, waarin -r wijze, waarvan wij nu reeds willen de z g. braadvisch wordt toebereid welke te zeggen, dat zij in vele opzichten tot ernstige IJmuiden aan den Rijks visch-afslag uit de bedenkingen aanleiding geeft. Bedenkt men eerste hand gekocht, gereedgemaakt tegen dan nog, dat de minister zich voor dit ont werp een fiksche drie jaar gegund heeft, dan is het bezwaarlijk te verdedigen, reeds na regeering en gemeentebesturen door voorlich- enkele zomermaanden tot de parlementaire ting behandeling van dit ontwerp over te gaan. bezweren.® oppositie liefst zooveel het kan aan de regeering over. En in de vierde plaats vermeerdere men niet zelf het aantal amendementen. Elk van jen gtorm zich ernstig gevoelen. In dezen Ji 1x 4- TT en andere gegevens punten in het werkelijke leven, om zich voor vischbereiding, dat gratis of zeer goed-; den man aan het spreken te krijgen, doch de voorgestelde regeling gemakkelijk een koop in den handel gebracht, door het geheele naarmate vhoogere® ambtenaren zich met de land verspreidt dient te worden. Voorts kunnen de kookscholen en de wees- Het ontwerp-Talma gaat weder geheel naar huizen, voor zoover daar de opleiding tot het standpunt van I r De invaliditeitsverzekering is weer hoofdzaak zijn geworden, de ouderdomsverzekering bijzaak, Op die wijze kan

Friso nl | 1911 | | pagina 1