l 9 Hindeloopen en Stavoren. II gg s fe I IS B I S w HH 37ste Jaargang. ZATERDAG 4 NOVEMBER^lOll. No. 44. f Binnenlandsch Nieuws. I Al 1 Pipermints jes. 1. iier Tot plaatsing van adv. en 8 ure, haldt it selskip „Friso ikje 'erf sse niet >r- en ja. m 9 ar •n f- m m is e zulke heeren gewaar- B 1 I i te Opfierd scil ’r wirde Efternei t e Q i H p Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 5- iB sp- te- le- ,rt 2J ir n. ee n e, dit Jen ien ele ijkt lit- oor /an te ïen zal /an de 366 gte oef M. tje n- dv :h. aa. or- len sch en- het ren iof- l' Swije en tinke Kin nimmen krinke. 2. It is for immen noait to let, Om hwet to learen der ’t Hy noch ris nut fen het. 3. Deugd bistiet Yn ’e died. 4. In ezel en in dwaes Bliuw beide net forsküle, De iene om syn earen net, De oare n’t om ’e müle 5. Kinst’ it fele en hatst’ dyn snjit, As in oar dy ’t nést dy sit, Tige prize wirdt en eard, ’k Neam dy dan in fikse man, Hwent dan hast in heel stik fan lenfhld fen gemoed al leard. 6. Men warskout Rein for Sjut, Men warskout Sjut for Rein, As dat net skielik trouwen wirdt, Bin ik myn rie to’nein. 7. Dochters, dy ’t fen ’t bed net wolle, Graech yn ’t moai bosk hier omkrolle, En in boel troch ’t finster loere, Litte it hüswirk stiltsjes sloere. 8. Ik leau dat wy mar tinke kinne Dat doch- en doochneat broerren binne. 9. ’k Leau net, dat ik in wird oait sei, Dat immens eare kaem tonei, Yn al syn eigenskippen. Dochs sitte gjin frij praten ha Troch ’t glimke op dyn lippen, En ’t glüpske mom pijen fen, och ja, Hwerstou in toan wist op to lizzen, As hieste heel hwet kwea to sizzen. 10. De greatste ramp, en neat sa min As twadracht yn it hüsgesin. 11. Hwa *t polsket en fisket Om ’t kwea fen in oar, Dy hat fen syn eigen Meast fiersto min spoar. 12. E a r d e r Boer op ’e bou, Soan ond’r ’e kou; ’t Wiif sit to spinnen, Dochter stiet to bjinnen, Jild by de bult! Letter: Boer op ’e dyk, Soan leard gymnastiek; Frou sit foar de pyanine, Dochter hjit Bernhardine; Pleats ond’r ’e skuldl 13. Oanhaldend lang Stroef wêze en strang, Hwet kinst’ der fen forwachtsje? Men scil for fêst De straffe op ’t lést En straffer djip forachtsje. 14. Hwet hat dy Minke prachtich hier! As ’t mar gjin Aide frissel wier Hwet toskjes! As albasterstien As ’t mar gjin falske pronkers wiern. Hwet hat se in tonkje fluensk en malsk! Mar ek dat moaije tonkje is falsk. 15. Kinst’ it hjoed noch oan, Wachtsje net ta moarn. 16. Fine Simen syn gewisse Is bipaeld fen ilestyk. Ja, dat harket wol hwet bryk, Mar ik leau ’t scil dechs net misse. Hwent ho kin ’t oars sa bisonder, Hjoed al ho ’t er ’t rekt en set Kryt er ’t oer in knobbel net, Moarn biflapt hy !’n bult der onder. Dy ’t goed en skiklik is fen aerd, Mei soms hwet achting winne, Mar doch, in oar rint deabidaerd Mei klompen oer him hinne. Sa komt it dat hij efter stiet By ien dy ’t om him hinne biet. Earm is hy just aityd net Dy *t lan, noch góed of sinten het, Mar dy ’t to heech syn easken stelt Dat ’s wol in stumper yn ’e kjeld. 19, Dy syn lekken en brekken For deugden noch héldt, Is ien fen de gekken Of de gekste op ’e wr&ld. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per poet 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. die bij Wageningen op surveillance was, een schot gelost, vermoedelijk door een strooper. De politieman werd in het hoofd getroffen. Per rijtuig werd hij naar zijn woning vervoerd. Hoewel de toestand ernstig is, geeft deze geen aanleiding tot ongerustheid. Een arbeider uit Wageningen, een bekend strooper, is aangehouden, doch ontkent. Vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Naar Het Volk verneemt, heeft de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht het plan op gevat om een optocht te organiseeren, om dat, blijkens de krantenberichten, de Staats commissie voor de Grondwetsherziening zich in meerderheid tegen vrouwenkiesrecht ver klaart. De vereeniging heeft aan allerlei organisa ties van vrouwen een uitnoodiging tot deel name aan den optocht gezonden. Of de leiding zal berusten bij de Vereeni ging van Vrouwenkiesrecht dan wel bij een comité bestaande uit vrouwen van verschil lende richting, is nog niet vastgesteld. Smulpartij. Dezer dagen had te Horst een smulpartij plaats, nog iets nieuws op dit gebied. Er was namelijk een langoor geen haas een ezel geslacht, gebraden en opgepeuzeld. Hieraan namen circa 50 personen deel; er waren personen bij, die ruim een kilo „ezel” verorberden. Volgens hen moet dit vleesch een extra lekkeren smaak bezitten. Naar wij vernemen zal eerstdaags wederom een grauw tje worden van kant gemaakt om eveneens in de hongerige magen van Horster inwoners te verdwijnen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordvvolde. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam hooging van 20 cent per dag krijgen. In totaal kost deze maatregel de maatschappij ongeveer 6 ton per jaar. Men schrijft uit Amsterdam aan de Maasbode Zelfs de collecteurs van de Staatsloterij ondervinden thans de gevolgen van den duren tijd Stonden de liefhebbers anders in meter- lange file geschaard in het steegje op den Dam, of vóór den kelderingang op den N Z. Voorburgwal, en werden weer en wind ge durende uren soms voor een »klassikaaltje« getrotseerd, thans schijnt reeds na den eersten dag de animo totaal verslapt. Ja, de brieven bestellers vinden zelfs gelegenheid even naar binnen te wippen, terwijl zij op hun tram staan te wachten. Allerwaarschijnlijkst is deze verslapping der speelwoede van het publiek het gevolg van den duren tijd, doch ook de concurrentie van andere loterij-maatschappen schijnt er vreemd aan te zijn Duurte. Men meldt uit Broek-op Loon aan de Tel.: Dat de witte kool enorm hoog in prijs is blijkt uit het feit, dat gisteren aan de veiling 5 waggons witte kool werden verkocht voor ruim f 3000, ’t vorige jaar bracht om dezen tijd dezelfde hoeveelheid ruim f 300 op. Ook andere koolsoorten, uien en wortelen zijn alle zeer hoog in prijs, zoodat de bouwers in dezen omtrek een bijzonder goed jaar maken. Inbraak. Te Oosterbeek is weer inbraak gepleegd, ’t schijnt daar een vruchtbaar arbeidsveld voor de heeren dieven te zijn. Zoo is men Dins dagmiddag overdag dus nog wel aan den Stationsweg bij afwezigheid der familie B., vermoedelijk door middel van een valschen sleutel, binnengedrongen. Verschillende kasten zijn overhoop gehaald. Uit een buffet is een hoeveelheid tafelzilver ontvreemd en ook wor den eenige byouterieën vermist te zamen van ongeveer 600 gld. waarde. Eenige doozen enz., waarin een deel van het ontvreemde verpakt was, zijn aan de overzijde der straat op een stuk land teruggevonden. De politie doet ijverig onderzoek. Straatroof. Mej. J. C. L. te Haarlem liep eergister- middag te 5 uur, klaarlichtendag dan nog, op den Wagenweg Zij had een taschje, waarin behalve eenige paperassen en kleinig heden, een portemonnaie met f 6. Zij werd gevolgd door een man met een onguur gelaat, die plotseling toeschoot en haar het taschje met inhoud ontrukte. In plaats nu, zooals ’t dan gebruikelijk is flauw te vallen, deed deze dame heel anders. Zij be gon te roepen: houdt den dief en liep den man zelfs na, die dan ook aan de Jordensstraat werd gegrepen doch kans had gezien de porte monnaie uit het taschje te halen en tusschen zijn kleeren te verbergen. Een kleine jongen die er op uit was gegaan de politie te halen, ontmoette juist twee agenten op het Plein en deze namen den man mee naar het burean waar de porte monnaie op hem werd gevonden en hij bleek te zijn H. Montwijk Napjes, een Amsterdammer, kleermaker van beroep, doch thans zwervende. Hij is aan de justitie overgeleverd. Diefstal. Eenigen tijd geleden werd door de firma M. te Rotterdam een aangeteekenden brief naar Leeuwarden verzonden. Bij aankomst werd daaruit een bankbiljet van f 1000 ver mist. Thans is als verdacht van dezen diefstal te Rotterdam gearresteerd een 15-jarige kan toorbediende van de firma M. De aangehou- I dene bekende, het bankbiljet gestolen en daarna gewisseld te hebben bij een wisselkantoor aan de veemarkt. Door dit kantoor werd het biljet later weer in betaling gegeven aan een vee- kooper uit Leeuwarden, waar het biljet ten slotte in beslag werd genomen op het kantoor van het agentschap der Nederlandsche Bank. De jongen, die nog in het bezit was van f 800, is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Moordaanslag op een Rjjksveldwachter. Woensdagavond omstreeks 9 uur werd op Selskip „Friso” to Amsterdam. Op Snein de 5e Novimber 1911, de jouns om 8 ure, haldt it selskip „Friso” ’n Büten- j gewoane gearkomste yn it hus „Bellevue”, yngong Leidsche kade. T „Laster” fen F. G. Looijenga. dounsjen. ten ge- oor ing rag rdt I wi nd- I en, en. Ongeluk. De kruier Hartman, wonende Wolvenstraat, te Amsterdam zou met zijn beide zoons een piano van de eerste etage van het perceel, bewoond door de familie H., afhijschen. Juist toen de piano op het balcon was neer gezet en de beide zoons van den kruier zich daarop bevonden, bezweek door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak de ijzeren bal- lustrade, met het noodlottig gevolg, dat de beide mannen op de straat vielen. Hevig bloedend werden de ongelukkigen door op het hulpgeroep toegesnelde voorbij gangers opgenomen en naar de woning van dr. Hart op dezelfde kade gebracht. Aldaar bleek, dat de 19-jarige Hendrik Hartman reeds aan de bekomen verwondingen was overleden. Zijn 22-jarige broeder bleek zware inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Deze werd in allerijl per auto-ziekenwagen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar heen ook het lijk van zijn broeder werd overgebracht. Het ongeval bracht begrijpe lijkerwijs heel wat consternatie teweeg. Al gemeen had men deelneming met den vader, dien deze verschrikkelijke slag trof. Een lapzalver. Eenige dagen geleden vervoegde zich te Malden aan de huizen van sommige inge zetenen een net gekleed heer van middel baren leeftijd, die de onnoozele wereld door middel van kwakzalverij, wat geld trachtte af te zetten. Hij scheen goed op de hoogte te zijn in welke huizen personen woonachtig waren met lichaamsgebreken. Zijne geneeskrachtige middelen waren vol gens zijne redeneering van onfeilbaar gunstige uitwerking. Lijders aan toevallen, onhebbe lijke dingen op aangezichten, de ellendigste ziekten bij grooten en kleinen beweerde hij bij hoog en bij laag, in korten tijd te zullen genezen. Zelfs trachtte hij op een plaats alhier de ouders wijs te maken hun kind, dat doofstom is, te kunnen genezen. Alvorens men echter van deze wonderrecepten kon profiteeren moest men vooraf eenig geld, 2 a 3 rijksdaalders, betalen. De menschen lieten zich echter niet van dezen »Sequah« te pakken nemen. Men zij echter voor schuwd. Door de politie te Middelburg is proces verbaal opgemaakt tegen een 14-jarig meisje en wel wegens valschheid ingeschrifte. Zij had zich met valsche bons f 15 weten toe te eige nen ten nadeele van een graanhandelaar al daar. Vlieg- en Luchtvaartwet. Een wetsontwerp heeft de Tweede Kamer bereikt, waarin een voorloopige regeling wordt voorgesteld van het verkeer met vliegtuigen en luchtschepen. De bedoeling van deze wettelijke regeling is om bepalingen in het leven te roepen ter beveiliging van het publiek. Binnen de daarvoor ingerichte terreinen wil de regeering het vliegen vrij laten, maar buiten de vliegvelden moet elk vliegen door onbe voegden worden tegengegaan. Voorts moet volgens de regeering tijdelijke of blijvende be perking ten aanzien van sommige terreinen, b.v. bebouwde kommen, alsmede verdedigings werken met hun onmiddellijke omgeving, mo gelijk worden gemaakt, en behooren wedstrij den en vertooningen ook overigens onder toe zicht te worden gesteld. Gelijke overwegingen gelden volgens [het ontwerp ook voor bestuurbare luchtschepen, doch de gewone luchtballons zijn niet in het voorstel begrepen. Bij het wetsontwerp wordt voorgesteld den minister van Waterstaat bevoegd te verklaren, tot het afgeven van bewijzen van geschikt heid tot het besturen van vliegtuigen of luchtsche pen. De aanvrager moet doen blijken van zijn vaardigheid in de vliegkunst. Voorts wordt voorgesteld te bepalen dat de vliegvelden wor den aangewezen bij kon. besluit, en dat niet gevlogen mag worden dan op of boven de baan van een vliegveld. Van dit laatste ver bod kan de minister ontheffing verleenen. Verdere voorschriften kunnen bij algemeenen maatregel van bestuur worden gegeven. Verhooging van benzine- en petroleumpryzen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn met in gang van gisteren de détailprijzen van bezine hier te lande, zoowel voor de Indische als voor de Amerikaansche soorten, met gemiddeld ruim 20 pet. verhoogd. In deskundige kringen ver zekert men, dat de verhooging in onderling overleg tusschen de Koninklijke Shell en de Standard Oil-groepen beeft plaats gehad. Het Rotterdamsche orgaan vernam, dat er tevens een verhooging van de petroleum-prijzen heeft plaats gevonden. De dure levensmiddelen. De Gemeenteraad te Amersfoort heeft ook een duurte-commissie benoemd, welke zal on derzoeken of, en zoo ja, welke maatregelen met het oog op de duurte dienen te worden genomen. Alle gehuwde gemeentewerklieden of kost winners te Delft, die minder dan f 12.50 per week verdienen, krijgen een toeslag op hun loon. De Gemeenteraad heeft daarvoor een bedrag van f 945 uitgetrokken. Vanwege den Leidschen Bestuurdersbond zullen alle plaatselijke arbeiderscorporaties worden uitgenoodigd een commissie te vormen, die tot taak heeft middelen te beramen, om den nood der arbeiders, tengevolge van de duurte, te verzachten. De Raad van Dordrecht heeft na langdu rige gedachtenwisseling goedgekeurd het voor stel van burg, en weth., om aan de ambte naren en werklieden met minder dan f 15 loon ’s weeks, 10% toeslag te geven van half November tot half Maart en met dien verstande, dat de f 15 niet wordt overschre den. De H. IJ. 8. M. heeft besloten tot een alge- meene loonsverhooging. De maxima van alle categorieën is eenigszins verhoogd en met 1 Januari a.s. ontvangt het geheele personeel een extra verhooging. Ambtenaren, die op 1 Januari de gewone jaarlijksche verhooging van f 5 per maand krijgen, zullen dus thans een verhooging van f 10 per maand krijgen, terwijl de beambten op dien datum eveneens een dubbele promotie maken en dus een ver- den Rijksveldwachter Wien uit Bennekom,

Friso nl | 1911 | | pagina 1