Gevestigd te Leeuwarden, Dr. I. G. CATH, I I e JII Illi I w Op in winterjoun yn ’e hirdshoeke. oog-, oor-, neus- en keelziekten. |||l 37ste Jaargang. ZATERDAG ll NOVEMBER 1911. No, 45. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. 5. reddingsboot, de heeren de 1. 3. elf te Oost- De boot kon Weldra reed Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. goed werkman in staat moet zijn een een voudig bestek te maken, een eenvoudig werk te controleeren en een volledige collectie ge reedschappen tot *t timmermansbedrijf behoo- Wat echter verder sooal in de instructie voor den opzichter-timmerman staat, merkt de N Crt. op, is wel de moeite waard eens opgesomd te worden. Advertentiën in deze kolom worden tegen het dubbele van den gewonen prijs berekend. Willemskade, hoek Zuiderstraat, -Arts. naar het gebouw van waar op ’t grasveld vuurwerk ’t Heele dorp had zich en allen hieven het »Wien De BURGEMEESTER der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene Vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zater dag 11 November a.s., ’s voormiddags 91/2 uur ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, 7 Nov. 1911. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. van behandeling: Él Een dievegge. Bij een familie, woonachtig in de Riouw- straat, te ’s Gravenhage, werden herhaaldelijk kostbare sieraden vermist. De werkvrouw werd verdacht van deze diefstallee, die ten slotte een groot bedrag betroffen. De vrouw stal verleden week ook oenige bankbiljetten die door den heer des huizes gemerkt en op een bepaalde plaats, waar vermoed werd, dat de vrouw ze gemakkelijk kon wegnemen, waren neergelegd. Toen het bankpapier verdwenen was, werd de politie in den arm genomen. Het door haar ingestelde onder zoek bracht o.a. aan het licht, dat de vrouw een der gemerkte biljetten in betaling had gegeven aan een tramconducteur, en dat zij met een ander dier biljetten een pand in de Bank van leening had gelostdaar had zij ook een gouden ketting, door de bestolen familie vermist, beleend. Zij is ter beschikking van de justitie ge steld. Struit hy de hagelstien faek üt. Mar bliest er fül en knypt er ta; Hjir, smüksmout nêstelkoar, Scill’ wy der foart gjin lést fen ha, Al friest it bütendoar. De kachel krijt in moai read wang Sa prangje wy it noch al lang. Sjuch, foar de foardoar siet al wer Dy earme Kees nou, nou! Hwet prykje him de earen der! Syn foetten gean ’im ou! Och hie ’k nou mar hwet sinten oer Ik jowch dy earme bloed in stür. »Dêr jonge! hatst in omstik brea, In koarste tsiis derby Iet nou ’t is altyd mear as neat As ’t op is: freegje op nij. Mar siikje om wirk as ’t slagje mei En lit dan Ijeaver ’t skoaijen nei.” »Ik tankje tige” sei it bern, Wol mei de jifte blij Jy moasten him ris iten sjen! En yet ris tanke hy: En ’t bern hie üt dy tank forstien: Hy hie in edele ütfal dien. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Het fanfarecorps speelde vroolijke 1 de Prins moge aldus grootscher huldebetoon hebben ontvangen, hartelijker Z. K. H. onderhield zich met Punten Notulen. Mededeelingen. Behandeling van een schrijven van Bur gemeester en Wethouders van Stavoren, inzake den aanleg van een grintweg Warns-Stavoren. Adres om subsidie uit de gemeentekas voor propaganda tegen drankmisbruik. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven en het doen van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1911. Vaststelling van een suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag voor 1911. Foarst Winter is in man fen stiel, Hy kleurt de lannen griis; In greate tinte is syn kestiel Dy ’t spant stiet oer it iis. Syn gongpaed rint oer feart en mar Der brükt hy izeren wj ukken for. Syn mütse is fen in iisbearkop, Dy ’t oer syn earen stiet, Der hat er silv’ren plümen op, Dy ’t wapp’rje hwer hy giet Syn jas is üt in duffelstik, En kegels hingje er oan syn sik. Syn azem is de noardewyn; Syn prüsten de orkaen, En rounom, oeral brekt hy yn, En is net foart to slaen. En hwa ’t him stiet die knypt er boas Paksté! dryst yn ear of noas. Goed earlik is er mar sa skraech Hwent sjuch, de aid skarlün Stiel alle blêd fen beam en haech; De blommen üt ’e tün. En skildert op it finsterrüt De blommen dy ’t hy naem ta büt. Skodhollet baes, dan stouwt de riim As puijer üt syn prük Hy makket de oalje tsjok as liem, En bakt it oan ’e kruk. As Sinteklaes de pipernüt, Een scheeparamp. Omtrent het vergaan tijdens den storm van j.l, Zondagavond van het Grieksche stoomschip Lar don Sirro in het Engelsche Kanaal wordt nader het volgende gemeld De Grotius is met de drie geredden te IJmuiden binnengekomen. De naam van het gezonken schip blijkt te zijn Lordes Byron. Het schip was geladen met graan en bestemd voor Antwerpen. Een van de geredden vertelde aan een verslaggever het volgende De storm die wij te doorstaan hadden was zoo hevig, dat de davids, waaraan de redding- booten hingen, afbraken. De groote balken, waarmee de lading in evenwicht werd gehou den, braken eveneens door, zoodat de lading van den eenen kant naar den anderen over sloeg. Door de hevige stortzeeën was het ruim in enkele minuten vol water. De kapitein en de 24 overige opvarenden, waaronder twee passagiers, werden in een stortzee van boord geslagen. De reddingbooten werden eveneens in zee geworpen. Het gelukte zeven onzer al zwemmende een van de booten te be reiken, doch nauwelijks waren wij aan boord gekomen, of een viertal werd er weer uitge worpen. De drie overblijvenden, een stoker, een matroos en een timmerman, bleven op zee rondzwerven. Dit duurde zoo 10 uren lang. Om 4% uur bemerkte de wacht van de Gro tius het bootje en na anderhalf uur manoeu- vreeren gelukte het langszij de Grotius te ko men, en dank zij de heldhaftige houding van den kwartiermeester Zwart uit Amsterdam na vele vergeefsche pogingen de schipbreukelingen te redden. Het Grieksche schip was inmiddels gezonken. Het vergane schip had een laadvermogen van ongeveer 5300 ton. Nader wordt uit Rotterdam gemeld: Het stoomschip Addington bracht Woensdag middag 7 schipbreukelingen aan, afkomstig van het Grieksche stoomschip Lord Bijron, dat Zondagavond in het Engelsche kanaal zonk. Na 18 uur op zee rondgezwalkt te hebben, waren zij door de Addington, komend van Santander, opgepikt. Het zijn de le en 2e officier, 2e machinist, de bootsman, een don keyman en 2 matrozen. De schipbreukelin gen werden door de rivierpolitie afgehaald en ondergebracht op het drijvend politiebu reau. De donkeyman had verschillende kwet suren bekomen en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Die meet van alles kennen! In de gemeente Etten en Leur is de be trekking vacant van opzichter-timmerman. Op zichzelf is dat niets bijzondersook niet dat in de instructie staat, dat de opzichter Niet onder besmet groen. De afdeeling »Roordahuizum« van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken zou haar 10-jarig bestaan feestelijk herdenken. De predikant, ds. Boers, aldaar, lid der S. D. A. P., had zich bereid verklaard de feestrede te houden, het soc. zangkoor zou liederen ten beste geven. Voor de versiering j der zaal was groen te weinig, op verzoek van den voorzitter en secretaris der afdee ling kreeg men het ontbrekende van den heer Burgy, notaris aldaar, geen geestverwant van ds. B. De laatste wilde nu niet de feestrede on der het besmette groen uitsproken, de leider van het zangkoor toonde zich solidair met ds. B., ook de kinderen van den predikant moch ten niet meedoen aan tableaux. De predi kant verliet op den feestdag het dorp. Bedrijvigheid op de scheepswerven. Men schrijft aan de Standaard. ®De verschillende groote scheepswerven hier te lande verheugen zich tegenwoordig in eene bedrijvigheid, als in geen jaren is aan schouwd. Zonder uitzondering is er aan alle scheepswerven volop werk, komen er zelfs handen te kort om het vele werk op tijd af te krijgen en moet van nieuwe orders worden afgezien. Dit laatste is natuurlijk zeer te betreuren, daar nog enkele groote stoomvaart lijnen hier te lande hunne vloten zullen uit breiden en er dan kans bestaat dat het buitenland deze orders zal krijgen Dit zou zeker te betreuren zijn, daar heeft de man van de Standaard volkomen gelijk in. Maar zouden we willen vragen gaat nu zelf de regeering met haar dreigement om een tariefwet in te wilen voeren, niet meewerken aan de stagnatie, die er dreigt te ontstaan? Geen enkele scheepsbouwer gaat thans zijn werf vergrooten, want hij weet wel, dat hij straks, als de tariefwet van kracht van beroep timmerman moet zijn, behalve wordt, meer dan genoeg ruimte zal hebben, ja, misschien zelfs van zijn werkvolk zal moeten ontslaan, omdat dan de orders al spoedig op zich zullen laten wachten. Als men zich er over verheugt, dat er thans rende moet bezitten, zonder protectie flink werk is, ligt het in de consequentie om te zorgen dat deze toe stand niet noodeloos wordt gewijzigd. Al is de Winter noartich ek, Dochs haldt er elk ta frjeon, Dy ’t as in helper yn ’t gebrek Troch ’t fielend hert wirdt dreaun. En stjurret hy him al it bloed, Hy stookt yn ’t hert in dübele gloed. Al makket hy üs skrousk en stiif, Us fingers tsjok en glei: Dat rédt ’im as üs hert yn ’t liif Mar net forklomje mei. Dy ’t wirk en brea oan ’e earmen jowt, Fynt wille winters wol fortroud. Ter Haar folge. FRISO. De Prins op Schiermonnikoog. Omtrent ’s Prinsen verblijf op Schiermonni koog wordt nog het volgende bericht. De jagers hadden gedurende de jacht goed weer; beide dagen kwamen de buien na hun thuiskomst. Tengevolge van den storm was het wild ver naar ’t oosten gevlucht; op de kwelder zijn door den hoogen vloed talrijke hazen verdronken. De fazanten zaten zeker meest in de oostelijke buitenduinen, zoodat er Dinsdag slechts 9 werden geschoten. Het aan tal hazen bedroeg 217, konijnen 22, 1 eend, 2 houtsnippen, 2 watersnippen, 6 diversen. Alle wild wordt naar Brussel verzonden en daar verkocht. Dat de Prins een goed schutter is, bewees Z. K. H., door op de thuisreis in het rijtuig een wilster in de vlucht te treffen. Bij ver schillende gelegenheden werden de jagers ge kiekt. De koeherder op de kwelder bood den Prins een groot stuk barnsteen aan, zooals er een enkele maal op het strand wordt gevonden. Het is door Z. K. H. welwillend aanvaard. De Thea Lotte bracht Dinsdagavond graaf von Finckenstein naar Oostmahorn. Hij keerde naar Weimar terug. Na afloop van het diner, waarbij ook de burgemeester en dr. Beekhuis aanzaten, brach ten de hooge gasten een bezoek aan het dorp. Voorafgegaan door een tweetal fakkeldragers wandelden de heeren j de reddingsboot, 1 werd afgestoken. daar verzameld 1 Neerlandsch bloed« aan, toen de gasten arri veerden. 7” wijsjes en zeker niet. den heer A. Dubblinga, den schipper van de reddingsboot, waarmee de heeren van de Thea Lotte waren afgehaaldmet den heer j D. T. Visser, den pas geridderde, wien het fanfarecorps een uurtje te voren, onder groote belangstelling, een serenade had gebracht; met den directeur van het muziekkorps, den heer F. de Boer en met den stuurman D. Visser, om dien en alle leerlingen van de Zeevaartschool te danken voor het feest, dat zij te zijner eere hadden op touw gezet. Voorafgegaan door de fakkeldragers keerde men tegen halfelf weer huiswaarts, vergezeld door het geheele publiek, onder opgewekt gezang. In ’t dorp is het feest met een bal besloten. Dinsdag heeft Z. K. H. de Prins der Ne derlanden onzen burgemeester een zilveren ambtsketen met penning, waarop het nieuwe rijkswapen is voorgesteld, vereerd. De schalmen van den keten vertoonen afwisselend het wapen van Schiermonnikoog en een zeeleeuw, waarvan het ontwerp door den Koningin is geteekend. Dit blijk van sympathie zal door het gemeentebestuur zeer worden gewaardeerd. Heden om halftien zijn de gasten op een ge wone boerenkar vertrokken. Onder het ge juich van velen, die op den dijk stonden en terwijl het nog steeds stormde, reden de heeren naar de oude reddingsboot, die hen naar de Thea Lotte overbracht. Woensdagmorgen arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik ongeveer kwart voor mahorn met de Thea Lotte. thans aan het hoofd aanleggen. het hooge gezelschap in twee auto’s in de richting Dokkum. Z. K. H. Prins Hendrik keerde eergister- namiddag te kwart voor vier per auto op Het Loo terug. Behalve ’s Prinsen adjudant, De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam jhr. Hooft Graafland, maakte ook graaf Bern- storff, die een paar dagen de gast van den Prins zal zijn, de reis mede. Bij aankomst op Het Loo stond een jacht wagen met van het zadel gereden vierspan gereed, waarmede de Prins en zijn gast met gevolg onmiddellijk zich naar Hoog-Soeren begaven voor een jachtpartijtje nog vóór het diner. Trein ingelegd. Van gister Donderdag af tot en met Za terdag 30 Maart zal op de lijn SneekSta voren een trein worden ingelegd. Vertrek van Sneek 9 u. 34 voorm., aankomst Stavo ren 10 u. 13. Deze trein, aansluitende op den trein, die 8 u. 49 van Leeuwarden ver trekt, stopt te Oudega, Workum en Hinde- loopen. Op dezen trein zijn abonnements kaarten en kaarten voor buurtverkeer geldig. Vervalsching van zeeppoeder, In ’t maandblad tegen de vervalschingen waarschuwen de h. h. Van Hamel Roos en Barmens tegen sommige zeeppoeders, die tegenwoordig in den handel worden gebracht, maar tot de eigenschappen van »zeep« slechts in zeer verre familiebetrekking staan. Deug delijke zeeppoeder behoort een gehalte aan vetzuren van circa 30% te bezitten, de door genoemde heeren onderzochte bleken nog geen 10% daarvan te houden, doch daarentegen te veel water en ruim 50% gewone koolzure soda. Het spreekt vanzelf, dat onze huisvrouwen deze soda als zoodanig eenige malen goed- kooper kunnen koopen, dan in den duren vorm van »zeeppoeder«. En de duizenden guldens die door dit bedrog op onrechtmatige wijze in de zakken van knoeiende fabrikanten terecht komen, kunnen waarlijk in deze »dure tijdenwel op betere wijze besteed wor den. Eisch daarom zeeppoeder, waarvan de fa brikant een garantie van circa 30% vetzuren geeft, bij afwezigheid van abnormale bestand- deelen. Uitsluitend voor: Dagelijks te consulteeren van 112. Vrijdags van 102 uur. Gelegenheid voor Radiumbestraling. Telephoonnummer 367. 1 4. 6. 2. I I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren. I - - - I I

Friso nl | 1911 | | pagina 1