Gevestigd te Leeuwarden, I I i Dr. I. G. OATH, Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. RIE. oog-, oor-, neus- en keelziekten. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1911. No. 46. 37ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. geweest en de jongste geruimen tijd in het 4 vrouw Prinses veel van hare waarde verloor, door- R. te Zalt-Bommel terug. Advertentiën in deze kolom, worden tegen het dubbele van den gewonen prijs berekend. in de richting van Ant- Een goede f 600 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ook nog van reeds er bestaan goede voor- en parkaanleg over- deze bezitting in veilige handen en de bewo- Friesland stellig sympathie zullen en medewerken tot het be- natuurschoon, dat door de ver- Willemskade, hoek Zuiderstraat, -Arts. gebracht, en dagmiddag was dat in allerijl Dinsdagmorgen Ulfers, zonder overleden. had eenige weken geleden, op de lawntennis- baan van de ijsclub «Kralingens het ongeluk den rechterarm te breken, een ongeluk, dat niet van einstigen aard behoeft te zijn. Helaas, is hier de afloop een noodlottige geweest. Nadat toch de arm was maakte zij hiertegen geen bezwaar. Hij schreef toen zoogenaamd al haar papiertjes op een lijst, doch liet daarbij de gelegenheid niet on benut om er een paar in zijn binnenzak te doen glijden. Bovendien verdwenen er eenige dagen later een paar effecten uit een dossier, dat op het notariskantoor ter verdeeling in berusting was. Een en ander kwam eigenlijk eerst uit, toen een vriend van het jongmensch een der gestolen papieren ter verzilvering aanbood. Dit was voor de recherche, die reeds in de quaestie gemoeid was. natuurlijk het sein om in te grijpen, ’t Was trouwens juist het goede moment, want het gelukte der politie aan het Hollandsche Spoor- ris onder ’e eagen, ik moast der yn myn eigen om glimkje mar f Ik tocht ris nei oer ’t eigen wysheid ha binne elk graech hwet ta.” Nei oanlieding der fen 1 r._„ meiinoar, oer it punt dat ik "hoppe setten ha, nammentlik oer Rie. Nearne wirdt rynsker mei omslein, gjin goe- keaper güd wirdt yen yn ’e wrald oanbean dan rie. »Né, mar hou Friso, dit is mis hjer” hear ik der in lêzer sizzen. Nim it my net kwealk, achte lêzer, mei jo wolnimmen woe ’k noch wol efkes fierder, ik bin yet net ütpraten. Ja, jy hawwe sikerwier reden fen tsjinpraten. Wis, gean mar ris om rie nei in abbekaet, of nei in dokter, en wirdt men forgees net folie wys. Dat is wol sa, mar dat kinne wy nou net rekkenje by de alge- miene riejaenerij dat «faek ek mar blaugêrs-hea is” lyk as boppe oanhelle rymke üs seit. En dêrom hat men abbekate of doktersrie ek net om ’e noebt. En dat kin ek net. Nimmen kin syn spul forelkoar hélde sonder de nedige middels, is sa net? Mar oars sa daeglikswei kin men net efkes stean to sjên of men hat de riejowers foar yen klear stean om yen safolle to rieden, dat men op ’t lést net üt ’e rie komme kin. Jy hawwe ris in bytsje pine yn ’e holle of yn’e müle, en jy tinke er sa gau net om, of bin sa onfoarsichtich, dat jy ’t er ütflap. Hark ris. Dat komt, om dat en troch dat en derfen Nou moat jy dat en dat dwaen, né sa en sa netdit helpt er allinne for. Mar hwet moat jy nou einliks dwaen? Mei ’k jy ek efkes in ried jaen? Neat Jy kin er ommers kop noch stirt qan fine, der ’t de iene heech mei- rint, dat leit de oare leech del, hwer scil men yen dan oan balde? Né, dy ’t er mei bigjint om nei Jan Rap en syn maet to harkjen, dy is forkélden. Hy rek- ket er glêd yn wei, en wit net hwet er dwaen en litte moat, hwet er ite en drinke scil, ho ’t er klaeid en rinne wol. Stopje astjobleaft de earen for dy lêstige riedsljue en hear yn ’e goedichheid net nei hjarren. Se jane hjar rie wol forgees, mar sikerwier dy goekeape rie is immen noch wol ris djür to stean komt. Der binne wést, dy ’t hjar fortün, hjar jild en goed, ja seis hjar sounens en ’t libben wol derby ynsketten hawwe. Wol men rie hawwe, goede rie, gean dan nei ljue dy ’t er for birekkene binne om üs foar to Ijochtsjen, nei wize earnstige minsken, mei onderfining en kennis, dat as in waerboarch for üs is, dat hja üs net fen ’e wal yn ’e sleat helpe scille. Gean net mei in krupsje oan hén of foet nei in kwaksalver, mar Ijeaver dermei nei de dokter dy ’t it wite kin hwet manke- mint jo let. Freegje de skoarstienfager net ho t jy de beammen snoeije moat, mar gean nei de beamsnoeijer of oars lit it dy dwaen. drukkers de pees haar weg over de spoorbrug genomen heeft om over de Waal te komen. De veer man althans had geen kat overgezet. Twee deugnieten. Twee jeugdige inwoners van Leiden, broers waarvan de oudste schilder, de jongste smid is, hadden zich voor de arr.-rechtbank te Alk maar te verantwoorden, omdat zij den 15en October ten huize van slager Kühn, in de Magdalenenstraat te Alkmaar hadden ingebro ken. en een bedrag van ongeveer f 800 had den gestolen. Beklaagden bekenden beiden het ten laste gelegde. Des morgens, nadat zij naar de kerk te Leiden waren geweest, vatten zij hun slecht plan op en begaven zich daartoe met de tram naar Alkmaar. Zij vatten post in de buurt van den slager en toen deze door de voordeur het huis ver liet, gingen zij door de steeg aan den achter kant van het huis naar binnen. De oudste der beklaagden, die vroeger bij den heer Kühn in dienst is geweest, wist, dat er op dit tijdstip van den Zondag niemand in huis was. Door een raam klommen zij naar binnen, forceerden een deur, verzetten de ijskast en kwamen zoo in de kamer, waar de secretaire stond, in welke zooals de ex-knecht wist het geld geborgen was. Hij nam er een aantal bankbiljetten, een paar handen vol zilvergeld en een paar rol letjes klein geld uit, terwijl zijn broer in den gang wachtte. Daarop verlieten beiden ijlings het huis en begaven zich weer naar de tram. Toen zij het geld natelden, bemerkten zij voor f 690 aan bankpapier en vooor f 104 aan zilvergeld te hebben meegenomen. Dienzelfden avond nog raakten zij aan het fuiven te 's-Gravenhage, waar zij ten slotte in een verdacht huis belandden en beroofd werden. peperkorrels Vervalscbing van fijne Portret van H. K. H. Prinses Juliana. Half December zal de firma Nijgh en van Ditmar te Rotterdam in den handel brengen een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana en wel eene in opdracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde kleu renreproductie in groot formaat (64 cM. X 84 cM., beeldgrootte 40 X 56) naar eene wonderwel gelukte photographische opname van Hare Majesteit. Dit portret is van een treffende gelijkenis; de Prinses staat in eene aardig-ongedwongen houding, het vriendelijk gezichtje en face, de pas geplukte zonnebloemen in de handjes houdend, voor eene groep rhododendrons in de decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd in een tot dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotolithographie. een zoo fraai resultaat gevend, dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. «Als eene bijzonderheid moge nog gelden, dat waar tot dusver elke portretuitgave van de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dit ging hun echter zoo aan het hart, dat zij aangifte van de berooving deden, wat tot hunne arrestatie leidde. Daar de jongste der beklaagden niet ouder dan 17 jaar is, was de moeder der beklaagden aanwezig, die vertelde, dat deze zoons de eenigen van haar groot gezin zijn, die het slechte pad opgaan. H. i. was dit te wijten het vele lezen van slechte romans en prikkellectuur. De officier wees er op, dat beklaagden al houdende voor zuigelingen. Tabak kalking. Gevaren van digingen tegen een vleeschexporteur. De gevolgen eener staking. De invloed van kunstlicht. Geurige vlinders Feuilleton De voor historische mensch. Vraagbord. De 27-jarige zoon van ds. S. Ulfers te Rotterdam, student in de rechten te Utrecht Het immen hwet yn eigendom, It sij dan rom of net to rom, Hy is der faek net skoatich mei En jowt it om ’e nocht net wei Der ’t meastal elk, dy ’t hwet bisit Wol ridlik op to passen wit, Mar ljue dy ’t eigen wysheid ha, Binne oars; hja trieuwe elk graech hwet ta, Dy’t nimme wol. En dat kin skoan Hjar waer wint like hird wer oan. As ’t weijown wirdtdus neat gjin skea 1 It is faek ek mar blaugêrs-hea. Dit rymke fen D(ykstra?) kaem my okkerdeis kameraten*'^’ “'c’ “c "c ‘U‘BC 1 Der stie hy as in britsen man, syn kreft onder- *°UI\. der ta<?filyh m pit yn. mine troch it ütlitten en sterke libben dat er duze rigel: «Mar ljue dy ]ejn hie, en hwet er mei frije w'l litte koe - dat moast er nou troch twang fen ’e gefangenisse litte. Hy wier in moardner wirden. Ja it is wier wy hawwe faek rie nedich, mar lit üs dochs goed üt ’e eagen sjen fen hwa ’t wy rie krije en ho dy rie is. Derby selstannich oer to lizzen, to fielen en to taesten, to hifkjen en to skouwen is fen in great bilang. Dan wolle wy wol in rie oannimme, goede rie komt ommers noait fen onpas. Hwent de onderfining hat üs sa wiis al makke, der heuget üs üt it forroan libben wol safolle, dat al binne wy net oukearich en dóf for in goede rie, sa dom en eigenwiis net dat we neat fen in oar oannimme wolle, mar dat we mei al üs bêstdwaen en ousjen fen oaren, en learen fen dy ’t boppe üs steane, mei de béste rie fen ’e wrald, dochs noch in hele boel tiden, hwennear wy der sa goed twisken sitte en mei oan binne, dat we de dageliks sprekmenear wol ris oanhelje moatte: »Der is gjin rie ta.« Né, dy ’t hwet libben efter ’e rêch hat wol graech bikenne dat hy alles seis net bést wit mar graech ek ris nei in oar harket, dy better, wizer is den hii seis. Goed trochsicht, soun forstan, Dat hat mar inkeld ien, Ei nou, hwet dom bruit hinne, Mar goede rie yen tagedien Wiis dy net fen ’e han, Dat is troch ’t domme hinne. FRISO. Uitsluitend voor: Dagelijks te consulteeren van 112. Vrijdags van 102 uur. Gelegenheid voor Radiumbestraling. Telephoonnummer 367. Maan- zijn toestand zoo zorgwekkend, de familie werd ontboden en is de eenige zoon van ds. bij kennis te zijn gekomen, Sa pas hearde ik fen in jongfeintsje, dy ’t as timmerfeint yn ’e keppel op arbeide. Dat fintsje wier goed en oppassend fen aerd en bistean. Hy krige riedsljue op ’e side dy seine him, dat er bylje moast mei de hounen fen ’t bosk. Hy wier jongeseftich as er net mei syn kameraten opdronk en ütging. Men scoe him skielk mei de finger neiwize as Jan Malke-en bakman, memmejonge, deade Pier. Woe hy mei yn tel wêze en in flinke jongfeint hjitte, nou dan moast er ek mei hjarren op en üt, ek mei yn ’t lyk op in borrel nimme. Nou hy harke en liet it ear hingje nei dy rie, sadwaende naem er ek ris in romerfol, letter ris twa, en twa waerd al skielk trije. Hy dronk by dagen mear. De rie fen syn kameraten folge ’r al trouwer op en hwet weard it einbi- slüt? Syn lean, dat earder Snjeontojouns thüs kaem, dat syn mem aerdich stipelearre yn hjar hüshalding kaem nou by de kroechhalder yn ’t laedsje tolanne. Earmoede en krapte, swierich- heid en fortriet krige foet yn syn alderhüs, der ’t syn aide mem allinne as widdou stie. As üs feintsje nofteren wier field e hy ek wol birou en seach er wel dat it sa forkeard gyng mar siet er dan tonei wer midden yn ’e snürje en mei syn spylfeinten yn in rountsje, dan wier alle goed gefoel wer üt ’e lea. Hy woe syn for- kearde gewoante wol kwyt, mar koe dy net mear kwyt wirde. Hy siet al yn ’e slafernij fen kening Alcohol en hie gjin kreft genóch om him der wer üt to winen. Derby wier hy ek foroare fen aerd en humeur. As hy ienkear tofolle hie dan waerd er gléd onforskillich. Sa sêftaerdich as er foarhinne wier sa wreed en woest waerd er nou. Syn gemoed wier troch de drank bidoarn. Rüsje-siikje en fjuchtsje-wolle wieren de earste eigenskippen fen syn dronken- wêzen, en sadwaende roan hy faker as ienris in proseske op fenseis. Op it lést skamme er him nearne mear foar, hantearre yn in dronkene rüs syn knyft.en syn tsjinparty waerd syn slachtoffer en bistoar it. Der stie de stumper dy ’t goed bigoun wier, mar ynpleats dat er nei syn mem. dy ’t safolle fen him halde, harke hie, de rie folge fen losse i belovend jongmensch, indertijd departementen al gezet, achtte de pro - - - fessor te Utrecht het noodig een nieuwe ope ratie te doen plaats hebben om den arm in normalen toestand te brengen. Zaterdag zou dit geschieden in het Diaconessenhuis te i Utrecht. De patiënt die zich welgemoed naar de stichting begaf, in het vooruitzicht deze weldra gezond en wel te verlaten, werd onder narcose j is niet meer ontwaakt. Maan- geheel vftn haar Qp de hoogte tfl gebracht. Geëischt werd tegen den oudste der broers 4 jaar, tegen den jongste 3 jaar gev.-straf. Het zoontje wèl. De heer H., te ’s-Gravenhage schrijver op een der grootste notariskantoren, nam nog eens des avonds als hij op het bureau ging werken, zijn 19-jarigen zoon mee om hem met schrijven te helpen. Deze een veel- ”1 aan een der aan den dijk gezet wegens diefstal van een fiets en thans werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen, zag nu kans kennis te nemen van den inhoud van een tes tament. dat een vermogende weduwe bij den notaris had laten maken, was daarop naar deze dame getrokken met de boodschap of hij haar effecten eens mocht zien. Daar hij zich uitgaf als bediende van den notaris, en toonde Van een kat. Mej. de wed. R, te Zalt Bommel had een kat, die zij aan een familielid te Meteren zond. De voerman, die het vrachtje mee kreeg, zette het mandje met de kat erin bij 1 de schuur neer, zonder de familie te waar schuwen. Eerst acht dagen later werd de mand geopend en poes, erg vermagerd en verontwaardigd over het ongastvrije nieuwe tehuis te Meteren. vloog het veld in. Na I ruim vier weken kwam het dier in goeden H. Zondagavond welstand gelukkig het had zichzelf beter station te pakken terwijl deze op 't punt geholpen dan de menschen deden bij mej. stond met ’n Men denkt, dat werpen te vertrekken. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nüverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam dat een zeker soort uitgevers en er diiect minderwaardige reproductiën van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wijze, die haar onder de bescherming der wet op het auteursrecht doet vallenhij die het portret desniettegenstaande reprodu- I ceert, stelt zich dus bloot aan eene ernstige vervolging van den strafrechter.” Het bosch van Rjjs. Met zekerheid kunnen wij mededeelen zegt de L. Ct. dat het bosch van Rijs, gemeente Gaasterland. is overgegaan in de handen eener gunstig bekende, jonge en krachtige maat schappij, de maatschappij «Mooi Nederland«, gevestigd te ’s Gravenhange. Hierdoor bestaat het vooruitzicht, dat dit fraaie en uitgestrekte bosch niet verder aan vernieling zal worden prijsgegeven. Veel, zeer veel schoons is er blijven staan, ook door terugkoop verkochte sparren, en nomens voor weder inplanting van de gehavende punten, zoodat het gaan van zeker zal worden gewaardeerd, ners van gevoelen voor, houd van een i eeniging van bosch en zee zoo zeldzaam eigen aardig is, vooral hoog te schatten in onze aan bosch niet rijke provincie. Tevens werd de maatschappij «Mooi Neder land» eigenaresse van een breede strook bosch en land aan een fraaien weg van Rijs naar Oudemirdum. Bijzonder geschikt voor den aanbouw van kleinere of grootere villa’s. De maatschappij werd bekend door het ten deele reeds voltooide, ten deele geprojecteerde villa park te Berg en Dal bij Nijmegen. Inhoudsopgave van No. 4 van het Maandblad tegen de vervalschingen. Vervalsching van zeeppoeder. Vervalsching van oliën. Uittreksel uit het verslag van de Gem. Keuringsdienst te Rotterdam en Gem. Gezondheidsdienst te Amsterdam. Be- strijding van knoeierijen in den handel in mest- I stoffen in Frankrijk. Het nut van den Honig. De hygiënische beteekenis van alco holische dranken. Gepasteuriseerde melk. Schadelijke ongewasschen druiven. Lood I aan verven. Ezelinnemelk als voedsel en bloedvaatver- “T” -• gehakt. Beschul- meerma,en m.et de P°lltie in aanraking zgn t Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar heeft door- Der stie hy as in britsen man, syn kreft onder- xjt ütlitten en sterke libben dat er oars; hja trieuwe jt drinken jrj 1 - koene wy dit kear, tocht my, wol Ais prate meiinoar, oer it punt dat ik boppe setten ha, I nammentlik oer Rie. t I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en IVoordw olde. Ilindeloopen en Stavoren. 1 Noodlottig. wel

Friso nl | 1911 | | pagina 1