r Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Telegrafisch Marktbericht ZATERDAG 2 DECEMBER 1911. 37ste Jaargang. No. 48. Binnenlandsch Nieuws. Advertentiën. voor breekt ’m op 'n en die Op Hol. Dinsdagnamiddag de ongeveer 14-ja- worden moeilijk vinden. Bevorderd tot klerk bij de H. vroegere stadgenoot B. de Boer Ook de meeste veerdiensten aanvaring gevreesd werd, tdae was werd zeer veel Ondertrouwd: J. H. AKKER1NGA en A. E. van der TOGT. Amsterdam, 28 Nov. 1911. ilprijs f 49.tot f 51. Kilo f 1.50 aan kwaadwilligheid, ’s middags nog even nog gemeubileerd. van dit gedeelte der ge- Ze be- V ereeniging voorgestaan De Mist. De mist is weer oorzaak van heel wat stagnatie in het verkeer, vooral wat de scheep De patroon antwoordt dat bij hem niemand van dien naam in betrekking is, zooals die door hem werd uitgesproken. De papagaai was dit gesprek vermoedelijk moede, althans het dier begon opeens te schreeuwen: Kaal- voor op de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Ten overstaan van Notaris C. Tjebbes alhier had Vrydag j.l. in het Koffiehuis «Zeeburg” de finale verkoop plaats van de Burgerhuizinge op het Zuideinde, in huur bij den heer H. Aapkes. Kooper is geworden de heer Jacob Bruinsma voor de som van f 1101. WORKUM. De Vereeniging van beneden den rang van officier gepensioneerde Europeesche militairen, voor de wet van 1909, van Leger, Marine en Koloniën, Afdeeling Workum, ten doel hebbende verleenen van steun aan we duwen en weezen, heeft aan een weduwe van een onlangs alhier overleden gepensioneerd militair van Koloniën eene uitkeering gedaan van f 46. Dit kon worden uitgekeerd door vrijwillige bijdragen en begunstiger-gelden, be nevens de contributiën der leden. Hulde aan de mannen die deze vereeniging in het leven hebben geroepen, en die op eenigerlei wijze steun verleenen. HINDELOOPEN. Op initiatief van den heer G. Beiboer, is alhier een vergadering gehouden ter bespreking der oprichting van een bewaar school en een departement van ’t Nut. Zeventien personen waren aanwezig, die zich allen èn vóór een bewaarschool èn vóór de oprichting (zoo noodigï van een departement verklaarden. Alsvoren echter tot een definitieve beslissing dienaangaande over te gaan, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Beiboer v.n., W. A. Bakker, J. O. de Boer, J. Buiteveld en A. de Jong, teneinde te onderzoeken of de op richting mogelijk en de noodige belangstelling hier ter plaatse aanwezig is. Binnenkort zal een tweede vergadering worden belegd. Rectificatie Raadsverslag Hindeloopen. Punt drie, verlegging Kerkstraat enz. eischt eenige verbetering en aanvulling. De voorstellen van B. en W. aan de Diaconie zijn als volgt: a. De Diaconie bouwt achter iedere woning aldaar een 3 Meter breede loods, dienende tot werk- en bergplaats. Die loodsen zijn enkel toegankelijk door een deur uit de achter elke kamer aanwezige gang, terwijl in elke loods een privaat zal moeten worden aan gebracht. Vóór de huizen wordt van gemeentewege een padje aangelegd van 1.75 M. breedte. Het overige, door het vervallen der bestaande straat, vrijkomend terrein zal worden verdeeld in bleekjes, zoodat ieder gezin een bleekje kan krijgen van 11.25 M2, en b. elke woning krijgt achter een deur, toegang gevende tot een bleekje van minstens 20 M2. Ten onrechte maakte ik in myn verslag melding van het aanleggen van een pad achter de woningen. De Verslaggever, LEEUWARDEN, 1 Dec. Boter, f 61. Kaas, middel Eieren, per I Een oneerlijke vriend. Als twee vrienden, hoewel elkaar niet ken nende, waren ze samen uit geweest in de groote stad Amsterdam, ’s Nachts kwamen ze, beide «onder den invloed«, terecht in een logement in de Kapelsteeg, waar ze weldra in Morpheus armen de zorgen des levens ver gaten. Toen de een ’s morgens laat wakker werd, bemerkte hij, dat zijn makker vroeger opgestaan en reeds verdwenen was, en dat die tevens den zak van dea slapende had geïn specteerd. Er was f 82 uit verdwenen Geld in de kachel. Een petroleum agent en zijn vrouw, te Alkmaar, gingen wandelen, maar hadden vooraf alles wat zij aan geldswaarde in huis hadden, in de koude kachel weggeborgen. Bij hun thuiskomst maakte de vrouw de ka chel aan. zonder aan het geld te denken. Eerst toen de geur van verschroeid papier hun neus prikkelde, kwamen zij tot de ont dekking. Zij trachtten nog te redden, wat er te redden viel. De versmolten zilveren geld stukken hebben zij bij den Rijksbetaalmeester gebracht, het verschroeid papiergeld bij het agentschap der Nederlandscho Bank, in af wachting wat zij er van terug zullen krijgen. De 82-jarige wed. Harms te Odoorn, wilde haar dochter bezoeken, die op eenigen afstand van daar woont. Zij liep een eind weegs langs de spoorlijn en wilde daarna den overweg oversteken, juist toen haar van achteren een goederenwagen zou passeeren. De machinist, die haar bemerkte, belde en remde uit alle macht, doch hij was niet in staat een ongeluk te voorkomen. De vrouw werd aangereden, vreeselijk verminkt en dood opgenomen. Op het Maasland te Brielle is een tweejarig meisje in een onbewaakt oogenblik in een regenput geraakt met het gevolg dat het daarin verdronk. Doordat de afsluiting van het balcon brak, viel Dinsdagmorgen de scholier M. uit De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam mate gewapend beton in uitgebreiden zin van toepassing kan zijn bij den afsluitdijk, de meerdijken, den bouw der kunstwerken enz., ter bezuiniging bij de uitvoering, onder behoud van houd Het rapport bevat de conclusie, dat nog niet voldoende is aangetoond op welke wijze spiegels aan den wand de vurige tongen, die i worden gemaakt, die in de woningruimte, het al vernielend werk van zeewater weerstand voortzetten. Er worden nog steeds proef- was, Nieuw-Amsterdam kort voor het station Dalen achterover uit den trein. Wonder boven wonder is hij er geheel ongedeerd afgekomen. Hij liep den trein na en toen deze aan het station stilhield, stapte hij weer in, alsof er niets gebeurd was. WORKUM. IJ. S. M. onze thans te Haarlem. WORKUM. Als punt 25 komt rooster van voorstellen voor de Provinciale Staten van Friesland: Waterschap De Polder. J. S. Haagsma en 3 anderen te Workum hebben in Februari 1910 aan Prov. Staten verzocht te willen besluiten tot oprichting van een waterschap de Polder onder Workum en Wonseradeel. Het doel van dit waterschap is het regelen van den waterstand met behulp van bemaling door het waterschap de Workumer- meerpolder. De beide gemeentebesturen verklaarden zich voor oprichting, de hoofd ingenieur vond enkele wijzigingen noodzakelijk, die zijn aangebracht. De stukken zyn daarop ter visie gelegdtwee bezwaarschriften kwamen in. Zij gaven Ged. Staten aanleiding het plan opnieuw ter wijzi ging aan belanghebbenden terug te zen den. Tegen het nu-gewijzigde plan kwamen geen bezwaren meer in. Ged. Staten stellen dus voor tot oprichting van genoemd waterschap te be sluiten en het ontwerp-bizonder reglement vast te stellen. WORKUM. betonwerken kunnen aan de inwerking 1 kunnen bieden. T nemingen gedaan. «Ten aanzien van de toepassing van ge wapend beton op de verschillende werken voor de afsluiting en de inpolderingen der Zuiderzee zijn wij zegt de commissie niet tot besluit kunnen komen, dat daarmede de bestaande ramingen in totaal eene beteeke- nende vermindering kunnen ondergaan. Voor een belangrijk onderdeel n 1. den bouw der uitwateringssluisen op of bij Wieringen. meent de groote meerderheid in onze Commissie dat zulks wel het geval zal zijn. Voor het hoofdwerk, den afsluitdijk, zijn wij, mede met eene groote meerderheid, tot het besluit gekomen, dat dit werk met meer zekerheid zal zijn tot stand te brengen en in veel korter tijdsbestek dan de Staatscommissie heeft gemeend, n door middel van beton ijzeren bakken, zoodanig geplaatst dat zij niet aan de inwerking van het zeewater zijn bloot gesteld. Daarbij wordt aangenomen, eenige besparing op de kosten der afsluiting van het Amsteldiep, doch voor den dijk Wieringen Piaam laat zich de invloed op de kosten van aanleg nog niet bepalen Maar al zouden de kosten boven de be- staande raming komen, het belangrijke voor deel is de besparing in tijd. In dit opzicht mag de uitspraak van de meerderheid der commissie geacht worden van groote betee- In de villa «Rose Glorane» was niemand. Het gezin P. Klabou, man, vrouw en vol wassen dochter, heeft in den afgeloopen zomer I pension gehouden, doch had den laatsten tijd I bij familie in Amsterdam gewoond. De heer Klabou was, wegens achteruitgang in zaken, kopKaalkop Als men nu weet, dat de heer in kwestie bijzonder «ongedekt is van boven«, kan men zich voorstellen, dat hierover hartelijk werd gelachen. Nu wil echter de heer B. een vervolging instellen tegen den patroon wegens beleediging. Daar de vogel echter niet in verhoor kan genomen, zal het de politie zeer vallen, voldoende termen hiervoor te kenis te zijn voor de zaak door de Zuiderzee- j dat inderdaad kwaadwilligheid de oorzaak is van den brand Temeer niet, wijl men zich afvraagt, welk belang de familie K. gege ven den staat van faillissement, waarin het hoofd van het gezin verkeert bij den brand zou hebben. Op een veldwachter geschoten. Men schrijft uit Bergeik aan de Prov. N. Brab. Crl. Dinsdagmiddag waren 2 maréchaussees van onze brigade met twee onbezoldigde rijks veldwachters in het jachtveld, waar ze den fabrieksarbeider van de Neste uit Lommel (België) aangetroffen, die, toen hij zich over meesterd achtte een schot hagel loste op zijne aanvallers, waardoor de onbezoldigde rijks veld wachter Jansen werd getroffen, echter niet levensgevaarlijk. De dader werd gearresteerd. Een zeer vermakelüke geschiedenis speelde zich dezer dagen af in gem. Noord- wijk. De heer B. had zoo vertelt de N. H. Crt. zijne dienstbode, ingevolge de wet op het arbeidscontract, een proces aangedaan, wegens het ontijdig verlaten van haren dienst. De kantonrechter kon echter geen termen den Doodweg, hoek Zandvoorterlaan, te vinden, om aan deze zaak rechts- ll -- vervolging te verleenen. De dienstbode, in- en aan tusseben bij iemand anders in betrekking ont- ving nu dezer dagen eene kennisgeving met als plaats van afzending Noordwijk, dat voor haar een aangeteekend stuk was af te halen van het postkantoor. De verkeerde naam- spelling was echter oorzaak, dat hieraan niet Een paar dagen daarna werd de patroon, waar de dienstbode thans in betrekking is, per telefoon opgebeld, door den heer B met de vraag, de dienstbode te mogen spreken. Nu wil het geval, dat deze patroon, een sprekende papagaai in de woonkamer 1 heeft, alwaar tevens de telefoon is. verlaten, nadat zij zelve en eenige omstanders alle aanwezige schilderijen en een gedeelte van den inboedel aan de achterzijde van het huis in veiligheid hadden gebracht. vaart betreft. Te Rotterdam hing eergisterenochtend en ook des middags een dikke mist. De zeeschepen zijn bijna alle buitengaats gebleven. Alleen de booten der Batavier-lijn zijn gemeld- lagen stop wijl voor i Wijl het (juist marktdag was werd zeer veel last van deze stagnatie ondervonden. Ongelukken zijn er niet gebeurd. Ook te Amsterdam was ’t af en toe op sommige punten in de stad telkens zeer dik van mist. Zoo o.a. ook te elf uur op het IJ. De Nias van de Stoomvaart-Mij «Nederland» kwam tengevolge daarvan in aanraking met steiger No. 5, die beschadigd werd. Ook het daarop staande gebouwtje van de Holland- Friesland-lijn bekwam eenige schade. Het groote Duitsche st. Plausen dat gister nacht van IJmuiden naar Amsterdam op stoomde, is bij de Hembrug blijven liggen. Brand. Dinsdagavond ongeveer zeven uur ontstond brand in de villa «Rosé Glorane», gelegen aan Aerdenhout, gemeente Bloemendaal. De vlammen sloegen aan den voor den achterkant gelijktijdig uit en tastten ook de villa «Duinholt» onmiddellijk grenzende aan de «Rosé Glorane», met groote hevigheid aan. «Duinholt» is bewoond door den heer P. J- de Grauw en gezin, bestaande uit man, vrouw werd voldaan, en vijf kinderen. De bewoner handelt in schilderijen. De familie De Grauw had, op het eerste brandalarm, onmiddellijk de villa Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dat de belangstelling uit den omtrek groot is begrijpelijk. Ook de Burgemeester van Bloemendaal, jhr. H. Bas Backer, was gedurende eenigen tijd op het terrein van den brand aanwezig. Eigenaar der brandende villa’s, is de heer Coen uit Bloemendaal. De beide villa’s zijn tegen brandschade ver zekerd, de nog in «Rosé Glorane» aanwezige inboedel eveneens, die van «Duinholt» evenwel niet, zoodat voor de familie De Grauw, die bij den heer Reijnders tijdelijk onderdak vond, de brandschade belangrijk is. Omtrent de oorzaak van den brand ver keert men nog in het onzekere. De politie denkt echter, volgens de Tel. De familie Klabou was op «Rosé Glorance» ge weest, terwijl ze den laatsten tijd, zooals reeds vermeld, bij familie te Amsterdam vertoefde. Met de trum van omstreeks half vijf ’s mid dags is de heer Klabou met vrouw en dochter weer vertrokken en in Haarlem uitgestapt. Om, zoo mogelijk, eene zekerheid te krij gen aangaande de oorzaak van den brand, I heeft de burgemeester van Bloemendaal, als i hulp-officier van justitie, de voorloopige aan- houding der familie Klabou gelast Het drietal personen is voor het ondergaan van een voor- loopig verhoor, nog ’s avonds naar Haarlem overgebracht. Daarmede is natuurlijk nog niet uitgemaakt, Afsluiting drooglegging der Zuiderzee. Verschenen is het rapport der commissie, jn staat van faillissement en slechts een ge- die twee jaren geleden door het bestuur der deelte der villa was i-Vi'J Zuiderzeevereeniging was benoemd om ver- De brandweer van Cl. slag uit te brengen over de vraag: «in welke meente Bloemendaal was machteloos. zitgeen water! Met donderend geraas vielen stuk voorstuk de plafonds in gruizel. bezuiniging bij de uitvoering, onder behoud Aan spanten van de doorgebrande vloeren gelijke deugdelijkheid, in aanleg en onder- hingen, in de «Rosé Glorane» ijzeren ramen van ledikanten en in de benedenvertrekken van villa »Duinholt« weerkaatsten groote Toen rige J. S., die bij J. Sch. te Nieuwenhagen dient, met paard en kar op weg was naar Eygelshoven, sloeg het paard in den Nieu- wenhagenerweg op hol, met het gevolg, dat de jongen die vermoedelijk op de kar gezeten heeft, voor een der wielen kwam, hetwelk hem over het hoofd ginghet paard zette zijn razende vaart voort tot voor de spoorbrug te Eygelshoven, het kreeg den draai niet en kwam tegen de brug terecht. Het paard liep ernstige verwondingen op en de kar werd geheel verbrijzeld. Eenige arbeiders snelden toe, om den voerman te hulp te komenmen vond den bijna levenlooze. Wat al te bijdehand. Een kleermakersknecht te Leiden moest voor eene spoedbestelling noodzakelijk oen nacht doorarbeiden. Daar zeer ongelegen moment een gloeikousje. Geen winkel was meer open en hij moest toch werken. Hij kreeg ’n ideeVlak voor zijn huis brandde de gaslantaarn der gemeente. Hij klauterde er in schroefde de brander, kousje en glas er af, en was juist bezig een en ander op zijn kamerlamp te installeeren natuurlijk, om het ’s anderen morgens ter plaatse terug te brengen, ’t was maar leenen toen een lantaarnopsteker hem over ’t mat kwam en er een agent bij riep. Voor de Haagsche rechtbank is nu tegen den handigen kleermakei f 5 boete of 5 dagen hechtenis geëischt. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldepbaerl en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. IJ 1 -1

Friso nl | 1911 | | pagina 1