Hindeloopen en Stavoren. I ZATERDAG 9 DECEMBER 1911. 3Tste Jaargang. No. 49. Binnenlandsch Nieuws. Een goed begin. .3$ motie-Lemmer, lui- gezien; de familie Vos woont te Parijs. Marinus in het ca- Justitie J De schade wordt geschat op f 5000. Brand. Door een gebrek aan een benzinelamp ont stond Maandagavond in de woonkamer der R. K. Pastorie te Hasselt brand en ontploffing. ook een met »scherp« geladen revolver. typhus in het dorp en van het tiende in de Het laatste hoekjes, doch vond niets, ook waren geen Overreden. Maandagavond omstreeks half elf werd door de tram Donge - Tilburg J. van Diessen over reden. De man die in staat van dronkenschap verkeerde, lag op de rails en werd letterlijk doormidden gereden. Door een electrische tram gegrepen. Dinsdagavond wilde in de Sarphatistraat bij het Weesperplein te Amsterdam een bejaarde vrouw de tramrails oversteken, juist toen een electr. tram naderde. De bestuurder belde J. in de Deze stelde het publiek in de gelegenheid, j I door, voor een morgen van Dinsdag j.l. per auto over het Binnengasthuis gebracht, waar zij, bij I aankomst, reeds overleden bleek te zijn. De bestuurder heeft aan dit ongeluk geen schuld. Een bewaakte villa, zonder inbrekers. politie achten het meest waar- colade-tabletje. in den vorm van een rijks- daalder te koopen, in het bezit van verschil lende prijzen te komen. Er bevond zich n.l. in elk tabletje oen nummer, dat recht gaf op een voorwerp, dat van hetzelfde nummer voorzien was. ter plaatse Typhus te Drachten. In het begin dezer week is te Drachten aangifte gedaan van het negende geval van Een goed begin, zegt de volksmond, is het halve werk. En wat de volksmond als wijs heid heeft vastgesteld in de een of andere spreek wijze, men kan er van verzekerd zijn dat heeft doorgaans dieper zin, dan men op ’t eerste gezicht zou denken. Wie er zich dan ook toe zet, om den inhoud van deze formule na te meten, dien valt dat nog zoo dadelijk niet mee. Wat is de maat, waar hij mee meten zal Laat ons eens zien. Als ge dit woord hardop, langzaam en duidelyk uitspreekt, dan voelt ge bij eenige bezinning wel dadelijk, dat de klem toon beheort te vallen op het woordje »goed«. Een goed begin is het halve werk. Het suc ces van onzen arbeid ligt ten halve reeds in het goede begin ja, dat is onmiskenbaar de bedoeling. Maar nu verder. Wat is een goed begin? Wik en weeg nu maar eens ter dege en... het valt niet mee, niet waar? Want, wil het zeggeneen goedgeslaagd begin Neen, dat kan niet zijn! Want te dikwyls volgt op het welgeslaagde begin een slecht einde en even dikwyls op het slecht geslaagde begin een goed einde dan dat de volkswijsheid zulk een wissel-waarheid zou hebben waardig ge keurd, om baar in het spreekwoord van hier boven te vereeuwigen. Of, wil het zeggen misschien: op de rechte wijze begonnen? Zeer zeker kan het daar niet zonder, zal de arbeid worden een welgeslaagde arbeid. Wie een huis gaat bouwen, begint niet met al de bouwmaterialen op een hoop te storten, zeggende: daar zijn al vast de benoodigdheden hout, steen, kalk, ijzer enz. Dat zou voor waar een slecht begin zijn. Neen, hij legt van meet af aan de verschillende materialen soort bij soort, zoodat hij ze straks maar voor het grypen heeft; en de tijd, hieraan besteed, zal bij den bouw hem honderdvoudig ten goede komen. Zoo te doen behoort zonder twijfel tot het goede begin. Maar toch is dit ieder voelt het nog geenszins het halve werk. Wat er nu verder nog ontbreekt, begint eerst in het zicht te komen, als er nog aan een an dere voorwaarde is voldaan. Die er niet zoo boven op ligt. Waarby het gaat niet om louter verstandelijk, maar vooral om zedelyk inzicht. En welk zedelijk inzicht ik niet beter weet te omschrijven, dan door eerst te zeggen wat het niet is. Welnu, tot het goede begin behoort dan ook niet, dat wy onderschatten de moelijkheden van het werk, dat ons staat te wachten door te overschatten onze eigen kracht, energie en vol harding noch omgekeerddat wy onderschatten de moeilijkheden door te onderschatten het eigen kunnen en kennen. Van beide uitersten zyn er veel vertegenwoordigers. Dezen hier, beginnen hun taak met onstuimigen moed; by de eerste bezwaren lachen zij nog en la chend werken zy ze op zijde. Maar hoe meer de moeiijkheden toenemen, hoe meer begint hun moed te slinken, hoe trager wordt hun energie, hoe langzamer hun hand en na eenigen tijd zitten zij als een wagen vast in de modder en zy kunnen geen stap meer voor of achteruit En die daar, gaan onwillig aan den arbeid, zeg gend hoe zal ik dat nu ooit ter wereld kunnen doen 1 Waarom draagt gij my toch een taak op, die kennelijk te zwaar is voor mijn krachten? Dat weet gij toch evengoed als ik? En by den eersten tegenstand, dien ze ondervinden, heet het, met wrevel en bitterheid in hun stem ziet gij nu wel? Heb ik niet van te voren ge zegd, dat ik niet zou kunnen En veront waardigd staken zy de eerste poging reeds. En tusschen deze beide uitersten in nu ligt deze waarheid: dat het naar den vollen eisch van het goede begin is óók voooreerst: dat wij kennen ons zelven, zoodat er van overschat ting der eigen krachten en onderschatting der moeilykheden geen sprake kan zijn; en vervol gens, en dat waarlyk niet minder, dat wij zoo zeer durven vertrouwen op ons zelven, dat wy, hoewel twijfelend aan ons kunnen wanneer wy staan voor het nieuwe, het onbekende geval van toch durven beginnen onder den invloed van dezen Want, gelijk zelfprikkel: wat anderen kunnen en volbracht l hebben, dat kan ook ikwaarom zou ook ik niet slagen, als ik myn best doe; kom laat ik maar aanpakken, waar een wil is, daar is immers ook altijd een weg! Is meer ginnend met die zelfkennis en met dat gerecht vaardigde zelfvertrouwen vooral, zal een mensch ervaren, dat hy bezit een hoeveelheid latente krachten, die al arbeidend en 1r van zelf naar voren komen en ziet het blykt dag. een bron te zijn, die steeds meer begint te ge- R ven, hoeveel te meer er uit geput wordt en 1 meer dan hij had durven verwachten. Of denkt dên&vïs8cherij^ra“ad.' gy, dat een Kochefeller, de Amenkaansche J spoorwegkoning, staande aan het begin van zijn loopbaan, ooit ook maar vermeed zal hebben, dat hij in staat zou zijn een man te worden 1 van zoo’n machtig kunnen Maar al arbeidend J en talenten ontwaakt, verbazend de wereld misschien nog veel meer hem zelven. in een onbewoonde villa, aan den Rijksstraat- weg nabij Quatre-Bras. De buren, die licht in de kamers meenden te hebben gezien had den met de omwonenden de villa rondom af gezet en zouden die bewaken tot de politie zou zijn. Men zag onder hen een vrouw, gewapend met een blaaspijp, een man met een oud, defect ongeladen pistool, maar De politie doorzocht met behulp van een fiets lantaarn het geheele huis tot in de kleinste !a, wie zóó begint hij heeft het halve en uit, dat de kuil alleen toegestaan kan worden I tijding te vermijden, doch door de gladheid er dan het halve werk gedaan. Want be- a]8 haringkuil met een wijd aatje van 15 Oct. van de rails, ten gevolge van het vochtige 4 Mei tot l weder, kon de wagen niet meer intijds tot stilstand worden gebracht, zoodat de vrouw •veeineia i men te i r - zich inspannend ansjovis, en gaat over tot de orde van den werd aangereden en den baanschuiver aan, bekneld raakte. Men Besloten werd bij de Regeering aan te moest den wagen opvyzelen om haar te be- jaar te zoeken ^ad. dringen op openbaarheid der vergaderingen van vrijden. Ernstig gewond werd de vrouw naar ontv[ucj1t gemeente, n.l. te Kortehemmen. geval in ’t dorp is geheel op het tegenover gestelde eind van waar zich de andere geval len (Molenend) vertoonden, n.l. aan ’t Zuid- eind der Noorderdwarsvaart. Er zijn er, die de vrees koesteren, dat de ziekte epidemisch zal worden. Dat zou ook voor handel en nijverheid een groote ramp zijn. Maar is men niet voorzichtiger, dan kan ’t er best van komen. In de huishouding, waar ’t negende geval uitbrak, moet men water uit de be smet verklaarde vaart hebben gebruikt voor verschillende doeleinden. Niettegenstaande de waarschuwing van h.h. doctoren en gemeente bestuur moet dit in meerdere huisgezinnen geschieden, ’t Zal noodig zijn, dat de waar schuwing door verbod wordt vervangen en hieraan streng de hand wordt gehouden. Nu ruim vijftig jaar geleden werd Drachten door eene typhusepidemie geteisterd en eischte deze ziekte hier en aan de Noorderdwarsvaart meer dan negentig offers. De hier voorkomende gevallen van rood vonk zijn tot heden van geen ernstigen aard. Toch moeten er zijn, die in dezen ter wille van de nering onverantwoordelijk handelen, door de gevallen te verzwijgen. Zoo moet bij een manufacturier ’t eerste geval geheim zijn gehoudenthans zijn er drie patiënten. Ongevallen. Maandagmiddag is van de nieuwe, bijna voltooide R -K. kerk te Deurningen, gem. i Weerselo, een gedeelte van het gewelf naar beneden gestort. De opzichter en een paar timmerlieden bleven in een zeer benarde po geen andere weg het »goede< begin, daar sitie boven in de kerk aan een paar balken bij de Regeering, den Visscherij-raad, aan pastoor v. Berkel eenige oogenblikken te voren i_:- i—i Ware dit niet het geval geweest, hoogstwaarschijnlijk zou Z. Eerw. bij het geval zijn omgekomen. De brandweer, door de klok gealarmeerd, was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven, daar de brand intusschen met behulp van de buren e.a. grootendeels was gebluscht. Er is heel wat verbrand en de waterschade is aan zienlijk. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Vereen, tot bevordering van de belangen der Zuiderzee-visschery. Op de te Amsterdam gehouden jaarlijksche Zoo geweldig was deze, dat een der muren algemeene vergadering stelde »Lemmer« voor, geheel werd weggeslagen. Gelukkig had om I te dringen op het verkrijgen van maat op alle het vertrek verlaten, visch, en bij de reeders der Noordzee-haiing- visscherij op medewerking tot het verkrijgen van een wettelijk verbod van aanvoer van kleine visch. Voorts stelde Lemmer voor bij de Regeering stappen te doen, opdat er een vrij invoerrecht van spiering naar Spanje worde toegestaan. Al deze voorstellen werden aangenomen, eveneens een voorstel-Marken, luidend: De vereeniging wende zich tot den minister van landbouw, handel en nijverheid, met het verzoek om voor tjalkschepen enz., evenals thans reeds voor visschenj-vaartuigen bestaat, een op verren afstand zichtbare nummering in het zeil verplichtend te stellen, opdat, in geval van noodelooze vernieling van staand zoo vaak voorkomt, deze schepen gemakkelijk kunnen worden herkend. Aangenomen werd een motie-Lemmer, lui dend De vergadering spreekt als haar meening herhaaldelijk en remde electrisch om een aan- i tot 20 Meials ansjovis kuil van 15 Juli; wenscht maat op spiering, haringen i over tot de orde van den werd aangereden sporen van inbraak zichtbaar. Waarschijnlijk heeft het licht uit een nabij staande woning schijnende op de ruiten der villa den waak- zamen buren hier parten gespeeld. Uit de gevangenis ontsnapt. Maandagnacht is uit de gevangenis te Sche- veningen ontsnapt de inbreker M. W. de Vos. Marinus Willem de Vos, 34 jaar oud, wo nende te Rotterdam, werd destijds gearre steerd, verdacht van de inbraak, gepleegd in den avond van Zondag 8 Nov. 1909 in den juwelierswinkel van de firma Schreuder Bak steen aan de Binnenrotte. Den 3en Maart verscheen hij voor de Rotterdamsche Recht bank, waar 6 jaren gevangenisstraf tegen hem geeischt werd en den 17en Maart veroor deelde de Rechtbank hem tot 5 jaren. Het bij de inbraak gestolene vertegenwoordigde een waarde van f 13000. De ontvluchte zat Maandagnacht niet in zijn gewone cel, maar in een cachot, dat in een zeer donkeren hoek in het achtergedeelte van de gevangenis aan de zijde van de nieu we bijzondere gevangenis is gelegen. In een nacht, als er maneschijn is, gelijk dien nacht, is die hoek, door de spelingen van het maan licht veroorzaakt, nóg donkerder dan gewoon lijk, zoodat men van buiten niet zien kan, wat daar gebeurt. Doch ook van binnen is dit, zelfs in gewone omstandigheden, niet mo gelijk. Hoe laat de ontvluchting geschiedde, is niet met zekerheid te bepalen, doch vast staat, dat Vos te 3 uur na middernacht nog in het ca chot was. Dat hij bij zyn vlucht door perso nen buiten de gevangenis is geholpen, maakt men o.a. op uit het feit, dat de staven vóór het celraam zijn verbogen, wat technisch on mogelijk aan den binnenkant kan worden gedaan. De ontstane opening was groot ge noeg om er het hoofd, en dus ook het lichaam door te steken. De beambte, die elk half uur geregeld de ronde doet, heeft van een en ander niets kun nen bemerken. Terstond, nadat de ontvluchting van Vos waaromtrent de autoriteiten in het belang van de aanhouding van den ontvluchte de grootste I stilzwijgendheid bewaren was ontdekt, werd daarvan kennis gegeven aan de justitie te den Haag, die onmiddellyk de rijks- en gemeentepolitie in beweging zette ter opspo ring. De geheele politiehondenbrigade rukte uit en onder leiding van den inspecteur, die aan het hoofd van dezen dienst staat, werd de omgeving van de strafgevangenis en de ter reinen daaromheen nauwgezet doorzocht. Later op den dag werd het onderzoek met de poli tiehonden ook uitgestrekt tot de duinen in de richting van Wassenaar, terwijl ook de ter reinen en opslagplaatsen van het pompstation werden doorzocht. De politiehonden volgden van de binnen plaats een spoor naar den ongeveer 4 meter hoogen muur en van daar naar de spoorbaan der electrische spoor Rotterdam—Scheveningen, tot op den Pompstationsweg. Daar bleven zij staan, waarom men vermoedt, dat de ont vluchte en zijn helpers van hier met’ een of ander vervoermiddel verder zijn gegaan. Volgens de Tel. is een der broers van den ontvluchte enkele dagen geleden te Rotterdam onder de treeplank, tegen ien; de familie Vos woont te Parijs. De politie vroeg zich af wat die meneer de Vos Nu Marinus de Vos is, veronderstelt zij, dat z’n broer hem daarbij heeft geholpen, na door een kort geleden ontslagen gevangene, een Amsterdam mer, van het verblijf van Marinus in het ca- chot te zijn ingelicht. aen newaauie vma, zonuer inureaers. Justitie en politie achten het meest waar- Te Gorssel werd Zondagavond de politie schijnlijk, dat de vluchteling nog in den vroe- dubbeltje een verzilverd cho- gewaarschuwd, dat inbrekers zich bevonden gen morgen van Dinsdag j.l. per auto cv" begin! Al doende leert gij. hebt gij u vooralsnog niet om te bekommeren, begin, om alles ter wereld, begin! S. N. v. h. N. dat hij in staat Verbaliseerd. Door de marechaussees is Dinsdagavond proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier en zich inspannend zyn zynsluimerende gaven in Groote Hoogstraat te Leeuwarden. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 oents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam En niet alleen geldt dit van eens menschen lichamelijke en verstandelijke arbeidskracht, maar nog veel meer van zijn zedelijke en geeste lijke krachten. Of denkt gij, dat gindsche mensch, die zich wist op te richten uit zijn val, ooit zal hebben durven hopen, dat hij zedelijk zoo sterk zou kunnen te staan komen als hy nu doet? Maar op het woord van zijn vriend: gij kunt, zoo goed als ieder onzer ontwaakte in hem dat geheimzinnig zelfvertrouwen, dat als een electrische stroom door de ziel kan gaan; en hij begon en ook hij ervoer, dat al worste lend sluimerende krachten wakker werden, die voegden haar macht zonder uitzondering bij zijn zwakke macht. Of denkt gij, dat gindsche moeder ooit zal vermoed hebben, dat zij in staat zou zijn om jarenlang haar ziek kind te ver plegen met opgewektheid en blijmoedigheid, zonder ooit een spoor te laten blyken van het vreeselijk vermoeden, dat in haar brein rond spookt: dat haar kind onherstelbaar verloren is? Maar beginnend, en zich spiegelend aan wat die en die toch ook hebben gekund, ont sloot zich langzaam maar zeker de bron van haar verborgen kunnen. Inderdaad, ’n mensch, ieder mensch mag ver trouwen, dat er ’n bron van latente kracht in hem is, die hij zelf kan aanboren, als hy maar ernstig en met gepast zelfvertrouwen zijn taak begint. Een goed begin is het halve werk. Indien wij ons nu dan goed rekenschap hebben gege ven van de beteekenis van dit woord laat ons het dan ook weer eens loslaten. Ik bedoel laat ons er dan vooral geen dogma van maken. Want, gelijk wij reeds opmerktenook een slecht begin kan nog wel wat waard zyn. Wie niet begint en zoo zijn er: de wijfelaars, de treuzelaars, de zwakkelingen, de verwijfden, de luiaards zal nooit slagen. En wie begint, al is het met nog zoo slechte voorbereiding, hem vergaat het niet zelden als den drenkeling, die in het water beproeft te zwemmen en ziet hij redt zich. Is het ook ons niet meermalen zoo vergaan? Veel vaker misschien, dan dat wij goed begonnen zijn! Een goed begin ach ja, het is een schoone leus, maar meer voor hen, die in d’ervaring grijs reeds werden, dan voor hen, die staan nog aan ’s levens ingang. Voor deze laatsten geldt veel meer de eisch: begin het komt er niet op aan »hoe«, maar I begin! Al doende leert gij. Daar is voor u aan een hangen, doch werden zonder eenig letsel uit hun1 wanhopigen toestand verlost, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Il,, nl.t e ■X FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde. ann>*An iron inKtaoolr Woo linlnlr en

Friso nl | 1911 | | pagina 1