Gebrek. "■nh Ilindeloopen en Stavoren. 38ste Jaargang. ZATERDAG 2T JANUARI 1912. No. 5. Binnenlandsch Nieuws. 1 J 9 De Uitgave Tot plaatsing van adv. en Q e ir Is n ir n tn Is De leden te te te ver M. Klei), A daarop ijlings zware te Rotterdam aangehouden De kogels zijn de toestand der er- in- ast ide of- •ag ide na p ier a or in a. it- de an ste ;er fa lie te an am >en art iiet jks in- ny is? •gd an tap zei of en ;en K m a, ‘d te 1; e- s- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. H. M. de Koningin. Een lichte ongesteldheid van H. M. de Ko ningin gedurende eenige dagen heeft aanlei ding gegeven tot verijdeling der hoop, welke •ien tyu weru geaoesieru. De Hare Majesteit geeft reden tot gedurende korten tijd werd gekoesterd, toestand van J’ tevredenheid. van Veendam, opende de Oer it algemien biskout is er in boel gebrek yn ’e wréld. Gebrek yn soarten dat we dit kear ris meielkoar oersjen wolle. Breagebrek lije is fêst wol in biwiis fen in treurige maetskiplike tastond, to treuriger hwen- near der gjin eigen skild mei mank giet, ho- wol dit noch al ris it gefal wêze kin. Mannichien libbet noch al fry hwet by de dei ou, jowt üt hwet er fortsjinne wirdt, en as dan de wurksum- heden ynkrimpe en er yn gjin dagen hwet fortsjinne wirdt, is earmoed troef en stiet it gebrek foar de doar. En dat faek yn ’e winter dy ’t mear bihoeften hat en mear ütgaven toardert. Wol to forstean in arl>eider mei hwet hüs- hélding kin net fen syn lean oersparje, as wirdt dat ek noch wol as al grou lean hjitten, howol I smard is. Men helpten skewielt netsagau mearde persoan dy 't hwet «bigjinne* wol. Troch in bulte waerd en wirdt noch it fortrouwen op in treurige menier skeind, sadat op it slimst de sürforgarre stürkes fen de lytse man forlern geane. It bidroch yn folie fakken fen ’e hannel is bikend. en der moasten seis wetten makke yn it bütelén troch de Ek it forfalskjen fen oare keapwaren hwaens goênamme noch onbilekke wie, waerd it hike beest. .r faken in hele tobekset. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De baddief. Ongeveer 14 dagen geleden bevonden zich in het Bioscooptheater te Amsterdam een dame en een heer, te wiens nadeele een week te voren een portefeuille in de badinrichting aan den Heiligen weg was ontstolen. Vóór hem in het theater zat een persoon, in wien hij den dader van dezen diefstal meende te herkennen, welke vermoeden hij zijn vrouw mededeelde. Zijn vrouw riep toen uit: «Geef hier de portefeuille die je mijn man hebt ontstolen.s De man schrok hevig, overhandigde den heer de bewuste portefeuille en nam de vlucht. Naar den bestolene, die geen aangifte van het geval deed, wordt nu ijverig gezocht, ten einde met een i persoon te kunnen worden geconfronteerd, die aldaar zich ook aan baddiefstallen heeft schuldig gemaakt. Moordaanslag te Groningen. Zaterdagavond heeft te Groningen een 19- jarig meubelmaker, M. Kleij, een drietal menschen, die hem geheel onbekend waren, En it draeit op skea om onbekende reden door revolverschoten ver- k-AL* 4 UJ to kommen. Wierne earst de tastannen mar sa, dat elke lytse hantwirksman en arbeider, it hele jier troch drok wirk hie dat in aerdich lean die. Mar, al km men wol sizze, dat de tastinnen nou better as sa ’t it wol wést hat, der binne noch genóch dy ’t net fen ’e beste tiden sprekke kinne, en derom is ’t riedsum to roeyen mei de rimen dy ’t men hat, ont salang er wirk is en er for alle wirk bitelle wirde kin sadat men kriget, to minsten by net to hege easken hwet men nedich is. It bliuwt lywol altyd riedsum, dat er yn ’e tiid fen hwet rommer fortsjinsten, dan ge- woan wei, hwet ousondere wirdt for de minder ginstige dagen. Net üt weelte, net üt oerfloed giet sok sparjen, lit men oergean hwet men wol bigeara scoe, mar üt foarsoarg omdat men Ijeafst yen seis helpt yn tiid fen need, en to moedich is om in oar om help oan to krüpen. De frygesel, bygelyks, lükt It seil mar net heger as de mêst, en béidt, ncu ’t er grou jild fortsjinnet Ijeafst mar hwet oer for detakomme tiid, as er syn sparpotsje licht tige skoan wer brüke kin. Jildgebrek is ek tor elkenien in lêstich ding. Jild wolle de hounen net frette, sizze dy ljue meast dy ’t er sa gleaun op binne. En lit dat ek mar wier wêze, it bliuwt dochs ek like wier dat alle libbensbihoeften en gemakken yen forskaft wirde troch it jild. «Jild, jild, dat kin mar alles twinge, dy ’t sonder dat troch it libben moat, scil ’t nearne fier yn bringe,< seit in Md sank je. En dat is mar al to wier, dy ’t gjin jild hat, stiet gau for- legen en wirdt yn ’e greate wrald for in neat to bitsjutten skepsel hélden. Mar hat immen jild, >al is er dan to dom om tsien to tellen, hy is in knap bislipe man.a For in hele boel is it jildbisitten in toverkreft, dy ’t tagong jowt ta de greate ljue, dy ’t yen oars de rêch ta keare. It bisit fen jild makket forstandich. Is ’t jild earst ris op dan is ’t forst én meast ek al in heel ein op reis, dat hat mannichien onderfoun, dy ’t üt ’e hichte wei delkaem. By forstén jowt it ek tige macht. Dat it jild ek forkearde ynfloed oanset blykt üt it hide sprekwird: >It jild dat stom is, set rjucht hwet krom is.< As men dat op ’e keper biskout, dan is ’n bytsje krap by kas, noch for- kieslyker, dan de romt «blikjes» to hawwen en der onrjucht mei to dwaen. Gebrek oan bikwaemens is faek ek sa slim wol as jildgebrek, as liket dat op 'e earste eagslach wol net sa. Dat Hans troch syn dommens foarüt kaem der hoege wy net to folie op to steunen, oars koe ’t us wol ris by de bannen om ’t ou brekke. It great kaptael komt langer al in bytsje op wei syn heechste macht kwyt to reitsjen. Fen alle kanten wirdt er tsjinwirdich tsjin ynlein, om op dizze ein it jtld by heapen op to stallen, wylst op it oare ein de sinten soms ontbrekke dy ’t de honger büten doar hélde moatte. As dat mei ’e tiid noch ris in bytsje mear foreffene wirdt, scil kinde en bikwaemens noch j heger en bilangriker plak yn de maetskippy ynnimme dan ont hjoed de dei ta. Dan scil it «kennis is machte forsiker yn ’e folie sin fen it wird wier wirde. Geriifgebrek moat ek efkes oanstipt wirde. Dat wol ek wol ris üt ’e krapte foartkomme. It gebrek oan lytse daeglikse geryflikheden of Ijeaver needsakehkheden, lit him yn ’e hüs- héldingen fen net to krasse hüshéldsters faek mei skea flelle. Is men, bygelyks, net in hotte ryk dan scil men it breames op in stien bidjerre. Hat men net in hammer en slacht men dan mei in klomp dan flucht der it boppest ou, en dan giet it yn ’t einbislüt hird fen üs ou. En dochs sell it komme as men it mindere, dat men nedich is, net hat, is men wol needsake om it bettere to brüken. T üt, as men üt gebrek de dingen brükt der ’t se net for ornearre binne. Gebrsk fen fortrouwen. In merkelik onder- skie fen üs tiid is ek, dat er folie minder for trouwen en folie mear wantrouwen is, dan by élds. goed, omdatmannichien der safoar en nei al mei ou- deur en zag den haar onbekenden jongen man Staatsspoorwegen geborgen waren. Door den brand zullen ongeveer 600 700 werklieden eenigen tijd werkloos zijn. Over de geheele stad was de rosse gloed zichtbaar, zoodat duizenden in de richting van Kattenburg en Oostenburg stroomden. Stel u voor, schrijft de Tel., een reusachtig vuurwerk een alles-overbluffend slotstuk, waaraan de pyrotechnische kunst niets gespaard heeft, en ge hebt nog slechts een gering beeld van den kolossalen vuurgloed Vóór het uitbreken van den brand waren werklieden nog bezig en trachten met eigen materiaal het vuur te blusschen. Geen persoonlijke ^ongelukken zijn te be treuren. Assurantie dekt de schade, die moeilijk is te schatten Een der directeuren van de fabriek deelde mede, dat in de tim merwerkplaats vrij veel grootendeejs afge werkte, waggons stonden, waarvan zoo goed als niets meer over is, want het gansche ge bouw is schoon uitgebrand. Doodelyke sprong. De Zweedsche matroos Janson, van het stoomschip Ellen liggende in het Oosterdok te Amsterdam, wilde zich eergisternacht naar zijn schip begeven. Na eenige malen aan den kant (Prins Hendrikkade) geroepen te hebben om hem af te halen, waarop hij geen antwoord ontving, sprong hij te water, om te trachten zwemmende het schip te bereiken. Op ongeveer 40 meter van den wal zonk hij in de diepte. Zijn lijk is later opgehaald. Seiskip „Friso” to Amsterdam. Op Snein de 28 Jannewaerje oansteande haldt it selskip «Friso« ’n Bütengewoane gearkomste yn it gebou Bellevue,yngong Leidsche kade. As dielnimmer oan 'e toaniel- kriich, utskreaun troch it boun fen Fryske Selskippen büten Fryslan, scil it dan opfierre «Skyn», fen Y O, Schuitmaker. De lieding is yn bannen fen ’e bikinde Fryske Toaniel- skriuwer de hear R. W Canne. Droevig. Te Amsterdam gebeurde Dinsdagavond een treurig ongeval. Omstreeks negen uur was de meisjescate- chisatie van ds. N. van Schouwenburg in diens wijklokaal aan de Eilandskerk aldaar afge- loopen. Vroolijk en opgewekt stapten vier meisjes, onder wie de zeventienjarige Jacoba Gundelach, uit de Van der Hoopstraat bevond, naar buiten om huiswaarts te wandelen. De uitgang van en de passage naar het Wijklo kaal ligt pal aan den waterkant. Het is op deze plaats altijd zeer taarn brandt er niet. Er is wel verscheen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldepliaerl en Noord» olde. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam die mijnheer te spreken vroeg Op haar deeltelijk gereed zijnde lokaalrijtuigen voorde vraag, wien ze moest aandienen, antwoordde hij, dat haar dat niet aanging, en meteen greep hij haar vast en loste een revolverschot op haar, waardoor ze in de linkerborst ge wond werd. Giena viel, maar stond dadelijk weer op en vluchtte gillend naar achteren. De heeren E. en M Polak kwamen op ’t gerucht toesnel len. De man schoot nu als een wilde in 't rond, waardoor de heer E Polak een kogel in ’t dijbeen en zijn broeder een in den rechterarm kreeg. De onbekende vluchtte nu in den tuin, waar hij zijn revolver opnieuw laadde. Toen evenwel verschillende personen op ’t hulpgeroep kwamen toesnellen, trachtte hij over de 4 M. hooge schutting te ontkomen. Hij reet daarbij zijn handen aan ’t prikkel draad open, liet los en viel op den grond, waar hij met gebroken enkel bleef liggen. Men droeg hem vervolgens naar een café. Hevig bloedend en met veel pijn schreeuwde hij maar steeds, dat men de politie zou halen en »’k Wou dat ik maar dood was!« Men telefoneerde om de politie, die weldra en bij visitatie niet minder dan twee groote revolvers, elk met vijf scherpe patronen geladen, een dertigtal scherpe pa tronen, een mes, een touw, proppen en een fleschje met zuringzout op hem vond. Hij werd vervolgens, na verhoord te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. ’t Was inmiddels gebleken, dat de heeren Polak en de dienstbode gelukkig niet levens gevaarlijk gewond waren, thans reeds verwijderd en gewonden is gunstig. De dader deed eerst niets dan huilen en verklaarde zeer veel spijt te hebben. Hij had willen stelen, maar waarom weet hij niet en ook weet hij niet, waarom hij juist bij de fa milie Polak is terecht gekomen. Hij kende noch die familie, nooh de dienstmeid. Men gelooft daarom, dat hij ontoerekenbaar is. Intusschen blijkt hij hoe langer hoe meer tot het besef te komen van ’t einstige van zijn daad. Blijkbaar is ze een gevolg van 't lezen van verkeerde lectuur. Hij was steeds met zijn gedachten absent, las veel detective- romannetjes en bezocht dikwijls de bioscopen. Ongeluk. Gistermiddag omstreeks 12 uur, moest ter hoogte van de Tuinen te Leeuwarden, de zwaar beladen met honden bespannen cokes- wagen van den heer Th. van der Noord, hande laar in brandstoffen, Grachtswal. over de brug worden geholpen. Daartoe trok de 16-jarige Jan de Vries, sedert eenige maanden werk zaam bij bovengenoemden brandstoffenhande laar, aan een touw den wagen voort, terwijl den bestuurder, Jac. Stuiver, duwde. Bij dat werk geraakte Jan de Vries onder den wagen die over het midden van zijn lichaam reed. De arme jongen werd bewusteloos binnenge dragen in het café IJsbrandij op de Nieuwe Kade en kort, daarna op advies van den te hulp geroepen geneesheer, den heer Uffelie, per ziekenwagen naar het stads-ziekenhuis vervoerd, waar hij al spoedig is overleden. De veerdienst Stavoren—Enkhuizen. De stoomponten van den veerdienst Stavo renEnkhuizen hebben eergisteren een proef-, tocht gedaan. Ter hoogte van den vuurtoren aan den Gelderschen hoek dwong de ijsmassa de vaartuigen terug te keeren. Hevige brand te Amsterdam. Omstreeks zeven uur is eergisteravond een brand uitgebroken in de leerschool boven den timmerwinkel van de Nederlandsche Fabriek van Stoomwerktuigen en Spoorweg- materiaal. Vermoedelijk is* de brand ontstaan door kortsluiting. De oppervlakte waar de brand woedde, was vijftig bij honderd meter groot. Aan blusschen viel niet te denken. De brandweer was aanwezig met vijf stoomspuiten en 2 dryvende stoomspuiten. De aangrenzende electrische centrale van de fabriek bleef door de brandweer gedeelte lijk gespaard, evenals de belendende lakin- richting en de machinale timmerwinkel. De draden van de electrische centrale vielen neer en leverden eenig gevaar op. De schade is belangrijk, daar in de verbrande loods de ge- dag is het kind overleden. Spoken. Bij Rozendaal werd onlangs een collectie oude munten in de grond gevonden. En se dert dien tijd «spookte»: het in die buurt. Er was ontsteltenis. Eenige mannen van durf wilden er echter meer van weten en legden zich in hinderlaag. En met succes, want zij snapten het «spook.« Het bleek een antiquair te zijn, die reeds meermalen tevergeefs geld voor de gevonden munten geboden had en er nu zelf naar delven wou. Na deze onverwachte hard handige ontmoeting gelooft men echter niet, dat de oudheidkundige verder aan ’t spoken zal gaan. Prof. Kouwer. Dr. Roessingh. Dr. Herman de Jong. Eerste Kamer. van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 dezer, des avonds te half negen uur. Electrische verlichting van IJlst. Nadat in een te IJlst gehouden openbare vergadering door het voorloopig comité verslag van de werkzaamheden en advies over de electrische verlichting was uitgebracht, werd onmiddellijk overgegaan tot oprichting eener coöperatieve vereeniging voor dat doel, waartoe direct ruim 40 leden toetraden. De electrische verlichting der gemeente is daardoor nagenoeg verzekerd. duister, want een lan taarn brandt er niet. Het loopen is er alzoo gevaarlijk Er is wel een hek langs het water, doch dat strekt zich niet verder uit dan het pad naar het wijklokaal. Het meisje Gundelach stond even stil, als of zij zich plots bedacht iets vergeten te heb ben. Kom ga nu mee. zeiden de vriendinnen. Op hetzelfde oogenblik stapte de aange sprokene iets achteruit en opeens zagen de anderen haar achterover in het diepe water van de Bickersgracht vallen. Zij ontstelden allen hevig en riepen luidkeels om hulp. De leerlingen van de jongenscatechisatie, die juist aan vangen zou, schoten toe en ook de predikant. Allen deden hun best om te trachten de drenkelinge te bereiken. Doch in de duistere omgeving was zoo dadelijk geen touw, bootje of haak te vinden. Toen er een politieagent met een dreg gekomen was, bleek het reeds helaas te laat te zijn. Jacoba Gundelach werd levenloos opgehaald. Per fietsbrancard werd haar lijk naar de ouderlijke woning in de Van der Hoopstraat vervoerd. In de buurt heeft het treurige ongeval diepen indruk gemaakt. Een treffend ongduk is te Hulnen (Geldgebeurd. Terwijl de heer K. Mulderij tegenwoordig was bij de opening van de Chr. school te Diermen. is ten zijnen huize zijn bijna 4-jarig dochtertje voorover in het vuur gevallen. Op het angst- geschrei van den kleine kwam de moeder toeloopen en bluschte zoo spoedig mogelijk de vlammen, waarbij zij zelve wonden aan de handen kreeg. Hot kind had zulke hevige brandwonden gekregen aan beide polsen, in het aangezicht en aan de borst, dat geneeskundi- i I ge hulp niet meer baatte. Den volgenden geane. wird om dat tsjn to gean. Us büterhannel wier y onearlike forkeapers en opkeapers op in minne namme. I~' J fornimt men, en mannich forkeaper. Sadwaende kriget it goed fortrouwen Al dy gebrekken ontsiere üs folk, hwent it giet sa, de misset dy ’t ien part, ja, mar ien allinne, makket, wirdt op ’e rekken skreaun fen in hele forieniging, fen de hele maet- Bshippij, fen i& heel folk, krekt sa ’t ien rottige ft"fakê/fsVdaVitTunst6wirdtTom dêr meiroun apel yn ’e koer de geven ek ta skande strekt. FRISO. jarig meubelmaker, wond. Omstreeks 9 uur belde hij aan ten huize van de firma A. J. Polak en Zn., de bekende puddingfabrikanten. Het dienstmeisje de 18- •aVUTVCM GU IV11O IUÜOI naUHUUVTVU 40) U»14 MJ C411AO» O - - Men liend elkoar samar net op it wird ou, jild en Jan8e Giena Sap

Friso nl | 1912 | | pagina 1