Ilindeloopen en Stavoren. Waarschuwing. Naleving Arbeidswet. 1 I Frysk Forskaet. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1912. No. 9. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. l fke sjucht fen earmoed skier. De Bakkerswet. Het is er nog af, dat de quaes- nauw men k Te Ons is door een particulier vertoond een de N. A. Ct. gemeld: in wer- isens Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Is inkeld for him seis rejael Ik siz as ik dy sinten hie, Dat ik der gans mear nut mei die Sa ha ’k forline Snjeontojoun Klaes Swetser yn ’e herberch foun, De man forsüpt hast syn deihier, Syn wyfke sjucht fen earmoed skier. Och Klaes wêz net oer ’t greate yn noed, Brük mar dyn eigen bytsje goed. In widdou. Mei de eagen op ’e kiste en bier Lókt Hiltsje hooploas hjar yn ’t hier, En seit: *0 Jan, hwet mis ik dy 1 ’t Kin barre dat ik yn gjin jier Sa’n goede man wer kry.« Great lykje. Klaes, efterlik fen leest en geest, Klaude op in hege stoel, Do waerd er sa fenseis moai great, En dat wier krekt syn doel. Hwet wier er bliid! Hy sei: «Hawar! Nou bin ’k al aerdich greater, mar Ik scil it strak as ’t slagget, doch Ris kraniger bisiikje noch.c Do klaude er op in hege berch, En waerd - in reus Och né- in dwerch Middels. Bist siik, dan wirdst’ mei middels oei Bist earm, dan wit nimmen in middel ta fielpe. een HoogEdel Gestreng Kamerlid te Emmen Het Kamer-recès biedt gele- dochter, wierst’ mar hwet alder.« «Bést dan kom in hjoed in wike ris wer.< Goed ridskip. Nidle, tried en fingerhoed Breidsje passe dy sa goed, Ast’ mei hjar dy rédde kinste, Bist hwa oar» ek, net de minste. Dus Al hwa ’t syn bürman mei swartsel bismart, Griemt ek syn eigen klauwieren moai swart. Roppers. Dat keakle mei sa’n lüd pohaei, Dat sette sok in krop Ik wachte al op in gouden aei Mar ’t waerd in lege dop. Goeddwaen. Trochbliid wier Turk, hwet scoe 'r oars dwaen As gau syn baes in poatsje jaen Mar do *t hy dy hwet smoarrich makke Joech dy *t Aid bist in skop dy ’t rakke. Hwa hat it selde as dizxe houn By minsken net ris onderfoun? It is dochs wol hwet tige hird, As goeddwaen ek yen kwea nomd wirdt. Heech en leech. Jan Bombast set in hoantsich krop Sa yn it iepenbier, Hwet bylket dy forgulde knop, Op ’t gongelstokje fier En op dat steile nekje stiet Dat holtsje o sa heech; Nou leau ik dat dit maklik giet, Hwent sjuch dat holtje is leech. Pas op dy seis. >Jan Jildstra brükt syn jild forkeard, Docht hy der goed mei Ommers neat 1 En Ryks misbrükt syn great kaptael, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. een ander vertrek staande volle pan. Maar Men zocht en vond haar buiten leeg terug met een briefje «Geachte Dames1 De chocolade heeft heerlijk Tink er om. For jild kin men: iten keapje, mar gjin sin oan iten; medisyn, mar gjin sounens; kamerasten, mar gjin frjeonen; boeken, mar gjin forsten; in sêft bêd, mar gjin frisse sliep; moaye hüzen, mar gjin gelokaller hande forsetten, mar gjin inerlike willemacht en oansjên, mar gjin wiere fredealle oppron- kereye, mar gjin gnappens; in wiif, mar gjin oprjucht goedmienen; in heel moai grêf, mar net it libben. Der wier wol rie for. op los en speelt en dartelt, dat het een aard heeft. Maandagmorgen is hij voor het eerst naar de Chr. School gegaan. Gebleken is, dat hij vroeger wel wat onderwijs heeft genoten, want de schrijfkunst is hij eenigszins machtig Zondagmiddag bracht het echtpaar v. d. Wiel, wier ongeveer 14-jarige knaap inder tijd spoorloos is verdwenen, een bezoek te ’s Gravendeel. In verband met de zaak Koster wilden zij, ofschoon haast zeker wetend, dat deze hun kind niet was, zich toch eens over tuigen van de mogelijkheid, of het hun kind soms kon zijn. Het bleek de vermiste knaap uit Zeist niet te zijn. De autoriteiten te Beveren Waes zijn be slist van meening dat Reinier Ko kelijkheid de daar verdwenen Aug is. Bookende en pruimende st. «jeugd. Uit Laag-Soeren (gem. Rheden) wordt aan In de dorpsschool constateerde Maandag de arrondissements-schoolopziener, dat in de hoog ste drie klassen meer dan de helft van de en pruimde. In het eerste of laagste leerjaar rookten van de i er drie, terwijl twee ook pruimdenin het volgende leerjaar vijf van de zeven, van wie er één pruimdein het derde leerjaar eindelijk zes van de negen, van wie er twee tevens pruimden. De ont wikkeling van de leerlingen droeg van dit misbruik de duidelijke sporen. Inhoudsopgave van No. 7 van het Maandblad tegen de vervalsehingen. Officiëele bevordering van den handel in Krengenvleesch k in ons land. Vergiftige haarmiddelen. Melkvervalschingen. Nieuwe vervalsching van melk. Kunstzijde uit melk. Gevaren bij het gebruik van »restantjes« van conserven van visoh en schelpdieren. Microben van weleer. De invloed van koolzuur in limonades enz op bacteriën. Tentoonstelling van zuiver voed sel. Zaagsel-brood. Bier en wijn in verband met cholera- en typhus-besmetting. Vliegen en tuberculose. Miltvuur-in- fectie. Typhus. Beri-beri en rijstvoe- ding. Aatdappelkaas. Eieren en vleesch van struisvogels. Conserveermiddelen in gecondenseerde melk. (Slot.) Feuilleton Een niet alledaagsch gebruik van de electri- citeit. Nieuw materiaal voor kachels. Bleeken van bankbiljetten in de Vereenigde Staten Ter voorkoming van automobiel- ongelukken. Het kweeken van aardappelen met electriciteit. Vraagbord. Corres pondentie. Het drama van Spannenburg. Bijzonderheden omtrent deze gebeurtenis mogen wij bij onze lezers veronderstellen be kend te zijn, waarom we kunnen volstaan met de vermelding dat Mevr. E. Dinsdagmiddag is begraven Wij vernemen dat aan ds. E. was toegestaan bij die plechtigheid tegenwoor dig te zijn, mits onder politietoezicht. Ds. E. wenschte daarvan geen gebruik te maken. Er was groote belangstelling. Onder de familieleden werden opgemerkt de moeder en de zuster van mevrouw Ewoldt en de broers van ds. Ewoldt. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. D. Zoete, van Lemmer. De kinderen, 7, 4 en 2 jaar oud zijn door de familie van mevr. E. in huis genomen. Dinsdagmiddag vertrok de Justitie naar Oosterzee, waar een uitgebreid onderzoek werd ingesteld in de pastorie, die bewoond werd door het echtpaar ds. Ewoldt. Men brengt dit in verband met een loopend gerucht van eene vroegere poging tot ver giftiging. Ernstige ontploffing te Groningen. Te Groningen waren Zondagmiddag eenige kinderen aan het spelen met een vat, waarin benzine geweest was. Een hunner kwam op de gedachte een vuurtje te stoken en bracht een brandende lont van touw in het spongat, waardoor een geweldige ontploffing ontstond. Twee in de nabijheid spelende kinderen liepen daardoor ernstig letsel op. Van den 12-jarigen H. Hunder werd het rechterbeen verbrijzeld, terwijl hij ook een zware hoofd wonde kreeg. Van den 8-jarigen Joh. Dage- let zijn beide beentjes gebroken. Hij heeft bovendien nog andere kwetsuren bekomen. Beide kinderen zijn in 't Academisch Zieken huis opgenomen. Hunder is kort daarop overleden. De roef van het in de nabijheid liggende schip »Alberta«, kapt. Dost, werd geheel vernield, terwijl ook een gat geslagen werd in de houtschuur van de firma E. Veening. De jongen die het vat heeft aangestoken, is zelf ongedeerd gebleven. Ongewenschte bezoekers. Oosterlittens was jongedames-visite. Rijkelijk werden ze getracteerd op den inhoud van een chocoladeketel. Eindelijk was deze leeg en men zou hem weer vullen uit de in een i 1 de pan was verdwenen, haar praatje, in opgewondenheid, maar daarin heeft uw geachte medewerker toch abuis, want ook thans is mijn oordeel over deze zaak nog I ongewijzigd. «Dat ik bovenstaande inzend, is niet het gevolg van eng provincialisme, want hoewel ik een Fries ben, voel ik mij vóór alles Nederlander. Trouwens de tijden, dat een Fries een boertje werd genoemd, zijn voorbij en de doorsnee Fries behoeft in beschaving en ontwikkeling voor niemand onder te doen.” De verloren zoon. Het is er nog verre van af, dat de quaes- tie opgelost is. of de in het ouderlijk huis te ’s Gravendeel teruggekeerde Reinier Koster, gedurende 12 jarenverlorengewaand.de ware Reinier is. Niet, dat reeds gebleken is, dat hij het niet is. Daarvoor zal nog ander be wijsmateriaal bijgebracht moeten worden. Maar de twijfel spreekt een ernstig woordje mede. Er zijn zooveel psychologische quaesties met dit geval verbonden, dat wel de gelijk een ernstig onderzoek zal moeten vol gen. Dit zal zeer zeker ook wel geschieden, vooral nu de justitie de zaak in handen heeft. Omtrent den knaap zelf valt niet veel te vermelden. Hij herinnert zich van zijn z g n. zwerversleven nog letterlijk niets. Maar levenslustig en vroolijk is hij wel in haald (de wethouder H.) innig leedwezen erkennen, de vastgestelde spreekbeurt te hebben.... vergeten, en dus ook de publicatie te hebben verzuimd. Onze politieke grappenmaker moest ’s nachts in Em men verblijven en kon den volgenden morgen onverrichter zake wederkeeren. Waarschijnlijk zal de secretaris der Lib. Unie zijn Drent- schen collega-secretaris wel wat meer accura tesse toewenschen Plan 1913. In verschillende plaatsen van ons land is bezig met de voorbereiding van feest- plannen in 1913, ter herdenking van het feit dat het in dat jaar een eeuw geleden zal zijn dat ons land het Fransche juk afschudde en in verband met de feestelijke opening van het Vredespaleis. Gouden vyfguldenstukken. Het L. N. meldt Schreven wij dezer dagen, dat vroegere plannen, om een vijfguldenstuk in te voeren nimmer tot uitvoering gekomen waren, het is thans gebleken, dat dit niet juist is. De BURGEMEESTER van He- melunter Oldephaert en Noordwolde, waarschuwt hen, die nog niet hebben voldaan aan art. 13 der Arbeidswet, om alsnog onverwijld in te vullen arbeidslijsten, vermel dende aanvang en einde van- en rusttijden tusschen den werktijd en tevens daarvan afschrift te zen den aan den Inspecteur van den Arbeid le klasse, hoofd van het 9e district der arbeidsinspectie te Gro ningen. Bijaldien hieraan niet wordt vol daan, door de werkgevers, in wier dienst voor hun bedrijf vrouwen en jeugdige personen werkzaam zijn, of in wier bedrijf 10 of meer personen plegen te werken, zal dit onvei mijdelijk strafvervolging en boete tengevolge hebben. Koudum, 22 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd P. ERINGA. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plowing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam gouden vijfguldenstuk met borstbeeld van Koning Willem I, en van het jaar 1827. Het is een handig geldstukje, iets dunner en kleiner van omvang dan onze tegenwoordige mannelijke bevolking rookte i centen. Het moet een zeer zeldzame munt het eerste of laagste leei zijn. Of deze munten in circulatie zijn ge- zes mannelijke leerlingen weest, dan wel of ze, na bij wijze van proef geslagen te zijn, alleen als merkwaardigheid aan particulieren in handen gekomen zijn, kunnen we niet zeggen. De gelukkige bezitter toonde ons ook een tienguldenstuk van het jaar 1818. Deze munt is minder zeldzaam. Te zamen zijn beide stukken gewaardeerd op f 80. De Elfstedentocht. De heer J. Ferwerda schrijft thans in de N. Bott. Ct. naar aanleiding van het verwijt dat hij bij den Elfstedenwedstrijd een tactische fout begaan zou hebben «De oorzaak, dat ik op de Koning heb 1 gewacht bij aankomst in Workum, is hierin gelegen, dat ik niet in staat was een gids te bekostigen en daarom wel verplicht was, mij aan den met meer aardeche goederen ge- zegenden de Koning over te geven. (De route StavorenSlotenIJlst is moeilijk zon der hulp te vinden «Op onzen tocht van Stavoren tot Sloten is door ons, de Koning, Keizer, Swierstra en ondergeteekende, de afspraak gemaakt, dat we bij elkander zouden blijven tot Sneek, terwijl de Koning en ik het wel goed vonden, dat Keizer en Swierstra zich het eerst meld den, respectievelijk in Sloten en Sneek. «Vanaf Workum tot Stavoren, zoolang wij tegenwind hadden, hebben wij de Koning steeds achter ons laten rijden. Óp het Slotermeer gmg hij er onverwachts met zijn gids van door. «Ik heb me over deze handelwijze van de Koning tegenover hem in afkeurenden zin Bij den hoofdingang van het Gebouw der uitgelaten en, volgens schrijver van het na- Tweede Kamer hadden gistermiddag twee praatje, in opgewondenheid, maar daarin heeft Kamp. «Ik ha al ris in loftbal en in lokomatief tsjin elkoar op *e baen sjoen?» >Soa? nou ho gyng dat?< menschen post gevat, die aan de binnentre- ’Nou, se wieren tagelyk op t ein.« dende Kamerleden een gedrukt adres over- fen“e° trein?. P handigden, uitgaande van de Haagsche Neutrale «Ja sjuch, dy lei ynpakt yn ’e begaesjewein.t bakkersgezellenvereeniging «Plicht® en waarin wordt aangedrongen op afschaffing van bak- kersnachtarbeid, afschaffing van Zondagsarbeid en afschaffing van het lange werken in brood fabrieken en bakkerijen. De bestellers droegen ook borden met de vraag: waarom nog langer nachtarbeid? Sprekers lief en leed. Men schrijft uit Drente aan de Stand. «Gewapend met een respectabele porte feuille met scherpe patronen stapte onlangs «Ik ha oars safolle op dy net tsjin, mar uit den trein. Het Kamer-recès biedt gele- sjuch, dou bist’ my in bytsje to jong for myn genheid de kiezers hier en daar eens op te vroolijken. Wijl niemand aan ’t station was ter afhaling, zocht de spreker op eigen gele genheid een logement-vergaderplaats op. Daar wist niemand iets van een vergadering en vroeg men belangstellend naar Spr.’s naam en kwaliteit. Antwoord: «Wel, ik ben het i Kamerlid Roodhuyzen en moet hier hedenavond spreken voor de Lib. Kiesvereeniging. Het raadselachtig geval wordt opgehelderd, als de secretaris der Lib. Vereen, wordt ge haald (de wethouder H.) Deze moet tot zijn zijn nieuwe omgeving. Hij fietst er dapper ■rstjelpe. el ta hi For de lytse bidler de koer. Falsk silverjild en bankpompier, Dat struit men soms yn ’t iepenbier Dan alwer op ’e nye: De sljuchtwei ljue net wakker thus Mei baekpompier en silvergrüs, Moat meast de skea belije. In rike frek is in earme gek Wêz mak tsjin elts bihalven tsjin dy seis. r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldepbaert en Noordwolde. I i I tt,iu T3i

Friso nl | 1912 | | pagina 1