Ilindeloopen en Stavoren. Polderjonges. ZATERDAG 9 MAART 1912. 38ste Jaargang. No. 11. Binnenlandsch Nieuws. De Lanforhüzer. Officieel Gedeelte. I D. W. bocht. 10 cent per paard, te betalen. Zij wisten To djür....! dat 's fêst in domme set? For ’e boer en mannich oar’ mülk net, Mar for de mind’re man is ’t skea. Konk’rinsje en lean oan ’t hjoed de dei, Héld’ net ’nóch rekkenskip dermei Sadat dy, yn ’t oerfloedich gea, Meast margerine brükt op ’t brea. Hat soms’ in boer ek gjin bistean Siz, komt dat fen det bekfol lean Ef komt dat foart ut oare groun? Is d’ ynkeapspriis fen 't lan mülk heech, En ’e hier dertróch misskyn to dreech, En kin dy tasten mülk ek soun Fen boppen of troch ’n boerreboun? 'k Sei ommers al ’t is dyn skild net, Det wer 't gjin Lord in bek op set, Troch mind’ren wirdt nei binnen slein, ’t Is wier, troch 't djürte en it lean Net yn forhülding ta elkoar stean’ Is mannichien alhiel forslein, Nei jinsen, ennei ’t earmhüs tein. Do leitst der hinne freed en from Yn stille rêste, yn swiete slomm’ Dou witst ommers fen God gjin kwea, Elkien ginst wol de mage fol. Seist skiep in kij, in baergen wol. In fen ’e widze oan 't hjar dea, Ginst dou elk minske in stiikje brea. Koes’t skrieme aide «Fryske groun,® Hwa wit ho mannich trien er roun Om jildwolf mei syn wreede kloer, Fen ’t nédichste datst dou bringst foart. De mind’re man unthêlde moat? As dy al 't leed troch d’ieren foer, Roun mülk de sé troch triennen oer. Ynljeave Md’ «Fryske bertegioun.® Werk ’k boarte, in iens myn widze stoun, Oan dy in frjoenen, 't lést Far wol Mei 't each op ’t wiif in op myn bern, Moat 'k fier fen dy om wiik omsjen, ’k Héld op oars,jimme snappe 'twol Wirdt my it moed hwet al to fol. Noch ienkear yet. Farwol! Een raar soort bal. Jan is student en zal voor eenige weken bij zijn ouders gaan logeeren. Jan heeft wel eens last van geldgebrek en weet zich dan te redden door iets te brengen naar »ma tante®, soome Jan®, den »Berg van Barm hartigheid®, «achter de schuine deur® of hoe een lommerd al meer mag heeten. Thans dienden overjas en zwart costuum echter te worden ingelost. Zoo geschiedde dan ook den avond voor zijn vertrek uit de universiteitsstad. Toen werd vlug de koffer en den volgenden morgen toog Jan Rountóge op ’e rêch en skouders Fen in rouwe poldergast, Oan gjin minjend herte koestre, Net in mem dy 't op him past; Hompen, stompen, doarmjen, swalkjen, Nei min waer net om to sjen: En de biddelsek ta widze For it earme polderbern. Rinnen leare, skimpen leare, Ear ’t it noch goed prate kin; Bidljen leare, narjen leare, Flokken, skelden net to min; Oan in Mem to tankjen hawwe Scil it gjin bisef fen ha; Yn in keet omtjirge en sliepe Ont it moarnstiid-op wer ta. ’t Jild fortsjinne yn 'n hele wike, Yn in heale nacht fortard. Oars gjin doel as mar allinne Inkeld hwet er wykliks bard; Sonder God en godstsjinst libje, Bea en tank is him as tsjêf, By ’t forstjêrren hoop noch fieling, Sonder triennen by it gref. Dochs de kleur noch op ’e wangen Fen de beuker wol yn tier: Dochs de glimk noch om ’e lippen, Fait it wirk ek noch sa swier; Foartdrild, oandreaun sonder skoftsjen, Rêste onder ’t strieën tek, Hwent ien hoop bistrield de herten: Snein wer büsjild gjin gebrek. Altyd doarmje yn ’e frjemte, Nearne hat er honk en hüs: Wille kin er fen gjin berntsjes. Ljeafde wachtet him net thus, Mei de koer wer op ’e skouders, Swabbert hy troch stêd en lén: Kin er wirk noch wirklean fine, ’t Libben freget ondersten. Op syn Mde dei tokwine, Krom fen rimmetyk en jicht; Op twa krukken lietsjes sjonge Mei de wrevel op 't gesicht, Fen gjin frjeon en sibben bystien, For syn klacht gjin iepen ear; Einliks yn in heabult stjêrre For in oar gjin ballêst mear. Yn ’t Easten, yn it Westen Binne heidnen sonder mear, Yn ’e frjemte steane Lieders For hjar Heger heildoel klear, Mar yn 't lytse Nederlantsje Sjucht men hjir ek heidnen Och Frjeonen heelje earst hjir de wounen, Hwent hjir binne er ek genoch! FRISO. F Ar wol 1 ynljeave Aid »Fryske groun,® Troch o! sa folie, oan dy forboun, Mei’n frége, ho scil ’k it iinsen ha, Driuwt my de breastriid by dy wei, En ’t grimmich spoek «de Aide dei,® Oer seeën hinne fen komsa, Nei fierre frjemde l&nnen ta. O! ’k wit wol dat is dyn skild net, Dy groun sa bütenwenstich fet, Dat «Fryslün® der’t ’k fen skiede moat, En det ’k mei hert en siele min, Jowt mear den m’ er foriite kin. De grounstoffe fen ’n protte güd, Komt ut dyn fette boaijum foart. Fen büter, bólle, brea en tsiis, En tiige bést, dat tsjügt de priis Fen alles, ta oan ’t hjoed de dei; lerdappels, eartten, beantsjes, moal, Seis woartels, raepen, sipels, koal, Jild-priissen der is d* ein fen wei, Binne fierst to djür 't roait nearne nei. maar weer op. maar nu ook betalen.® Het woonwagenkereltje betaalde, ging er met het paard van door, maar schreeuwde: «Wij zul len het je betaald zetten Korten tijd daarna kwamen vijf mannen en een vrouw opzetten, met revolvers gewapend. Op korten afstand volgden nog twee mannen, elk met een geweer. Het scheen, of ze het geheele huisgezin van Schenkel wilden dood schieten. De caféhouder deed alle deuren op slot. Het woonwagenvolkje schoot driemaal. Daarna vertrokken ze. Ze vertrouwden blijk baar de zaak niet op klaarlichten dag. In de richting Assen zijn ze weer op reis gegaan. Aanbesteding. Bij de te ’s Gravenhage gehouden aanbe steding van het spannen van telegraafdraden tusschen Sneek en Workum, WorkumWarns en Stavoren enz. was de laagste inschrijving van G. W. Boltje te Heerenveen met f 2688. Verzwaring zeedijk Moddergat—Wierum. Gedep. Staten van Friesland hebben goed gekeurd het besluit van volmachten der Con tributie Zeedijken van Westdongeradeel, waarbij het dijksbestuur wordt gemachtigd de werken tot verhooging, verzwaring en verbe tering van den zeedijk van de Oere tot Wie rum onderhands te gunnen aan J. A. Schrale te Wains en M. H. van Meekeren te Hinde- loopen voor f 115.400, welke aannemers bij de publieke aanbesteding bij vergissing het laagste hadden ingeschreven voor f 105.500. De overige inschrijvingen bij de publieke aan besteding waren alle boven de begrooting. Bijna gestikt. Maandagavond ontstond er groote opschud ding in «Flora® te Amsterdam, doordat de boeienkoning Morton door iemand uit het pu bliek zoo stevig gebonden was, dat zijn kracht- stukje. n.l. zich losmaken, terwijl hij aan de galg hangt, mislukte. Bijna was Morton er het leven bij ingeschoten, want toen men de mislukking ontdekte, was hij reeds bewusteloos en moest losgemaakt worden. Het publiek protesteerde heftig. Ongeluk. Maandagavond had te Dedemsvaart een ernstig ongeluk plaats. De schoorsteenveger E. Nuis, op weg naar huis en nog slechts ongeveer vijf minuten er van verwijderd, werd door de laatste tram naar Zwolle overreden. Opgenomen met afgesneden been en diepe wonde in het achterhoofd, werd hij oogen- blikkelijk met de daar wisselende tram naar Dedemsvaart overgebracht, waar hij bij aan komst bleek overleden te zijn. Het ongeluk had plaats te midden eener zware bui met diepe duisternis en op een Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag den Isten April 1912 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de VEREENIGDE BURGERSCHOOL (Hoofd de heer B. Jonkmans.) Aangifte bij het Hoofd der School. Workum, den 5 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitbreiding werking Ongevallenwet. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen zal binnenkort een adres aan den minister van Landbouw zenden, waarin zal worden verzocht de werking van de Ongevallen- i wet uit te breiden, hoofdzakelijk met betrek king tot de uitkeeringen en tevens aangc- I drongen zal worden, die categoriën van ar beiders in de wet op te nemen, die er thans nog buiten vallen. Veehandel met Relgië. Hieronder volgen de bepalingen, waaronder de Nederlandsche melkkoeien en drachtige vaarzen slechts in België worden toegelaten 1. De dieren voor den invoer bestemd zullen moeten vergezeld wezen van een ge tuigschrift uitgegeven door den burgemeester der plaats van herkomst, waarin deze ver klaart, dat sinds 30 dagen het mond- en klauwzeer niet in zijn gemeente is voorge komen. Dit getuigschrift moet bij aankomst aan het grenskantoor aan den veearts worden ter hand gesteld. 2. De dieren worden bij aankomst door den veearts onderzocht, daarna zullen zij door een bad van 20 tot 30 centimeter diep kalk- water moeten gaan. Bovendien kunnen nog andere ontsmettingsmaatregelen worden toe gepast, zoo de veearts dit noodig oordeelt. Daarna worden de dieren opgenomen in de quarantainestallen, waar ze onderzocht worden gedurende den tijd van 10 tot 14 dagen. 3. In geval van opsluiting zal deze maar mogen ogeheven worden na bijzondere be slissing van den minister, gehoord den inspec- teur-veearts. 4. De kooplieden en hunne plaatsver vangers zullen slechts in de quarantainestallen mogen komen, als zij de voorzorgsmaatregelen in acht nemen, f— J— -*- J!~ geoordeeld. Deze voorzorgsmaatregelen zullen bij den ingang der stallen aangeplakt worden. Alle overtredingen van deze bijzondere voorzorgs maatregelen zullen gestraft worden volgens de wet van 30 December 1883. Sanatorium Joure. In het volks-sanatorium sHerema State® te Joure zijn gedurende het jaar 1911 verpleegd geweest 137 patiënten. gepakt huistoe. Den morgen na zijn thuiskomst ging Jan’s moeder den koffer uitpakken teneinde onder en bovengoed eens te kunnen nazien. Toen de overjas haar in handen kwam be merkte ze op den kraag een kaartje met nummer vastgespeld, «Jan, wat is dat voor nummer?® «Datmoeder? Dat 's o ja, dat is, weet u, ik ben ’n tijdje geleden naar, naar een bal geweest, ziet u en daar gaf ’k natuurlijk aan de vestiaire m’n jas af en toen is dat nummer er op gespeld Even later had moeder een zwarte pantalon te pakken, en daar zat zoowaar ook een kaartje met nummer aan vastgespeld. «Zeg Jan® vroeg ze met een strak ge zicht «wat voor soort van bal was dat?® De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Thans verblijven daar 57 patiënten, n.l. 31 mannen en 26 vrouwen. Met ingang van 1 April a.s. treedt als Hoofd der huishouding op mejuffrouw W. van der Veer te Pingjum. Kustvisscherjj. Men schrijft uit 't Westen van Friesland: Met de kustvisscherij bezuiden en benoorden Harlingen is als elk jaar om dezen tijd een begin gemaakt. Die visscherij duurt tot medio Mei en heeft in hoofdzaak ten doel haring vangst. Verreweg het meerendeel der haring- visschers is lid van de in 1902 dooi ruim 100 visschers opgerichte coöperatieve vereeni- ging «Friesche Vischhandel® te Harlingen, wier Directeur van 't begin der oprichting of I tot nog toe is de heer J. de Blauw te Har lingen. Dat de inkomsten der leden al wisselvallig kan zijn blijkt al te duidelijk uit het verschil over de tijdvakken Februari-Mei 1910 en 1911. Bedroeg het totaal van de vischverkoop in ’t eerstgenoemde tijdvak ruim f 41600, in ’t voorjaar 1911 kon juist f 15000 besomd worden door ’t zelfde aantal visschers. Vol moed gaat men elk voorjaar weer in zee. Bezuiden Harlingen leggen vele kustbe woners zich van Juli tot diep in den herfst toe op het z.g. zeewierdrogen. Te Zurich heeft men in 1908 eene ver- eeniging «coöperatieve zeegrashandel” ge vestigd. Het product «zeegras” drijft aan de kust in de zomermaanden aan, men haalt bet op het droge en spreidt het uit over de vrij sterke basaltglooiing en laat het in hoofd zaak door lucht en zon drogen. Dat ook deze omzet nog al iets beteekent, blijkt uit het feit dat in het zomerhalfjaar is gedroogd ruim 401000 KG. of ruim 8000 pak van 50 K G., hetwelk alles door 43 leden is bijeengebracht. In den loop van 1911 zijn 336403 K G. verkocht voor f 9311.12. Op 1 Januari j 1. was nog aanwezig 150000 K.G. Het gedroogd zeegras wordt in hoofdzaak uitgevoerd naar Berlijn, verder o.a ook naar Hull, Lille (Rijssel in Frankrijk.) Mond- en Klauwzeer. Te Wons is de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer geconstateerd bij een hok- keling, ’t vorig jaar nog kalf en toen wellicht niet aangetast geweest. De hoeve van den betrokken boer is opnieuw van 't gebruikelijk kenteeken voorzien en zij wordt bewaakt. Een schadepost voor velen in zooverre de veehouders in de gemeente Wonseradeel hun vee langs eerlyken weg niet meer naar België kunnen uitvoeren, waarvoor een verklaring van den betrokken burgemeester geëischt wordt dat in de gemeente geen mond- en klauwzeer meer voorkwam Ook een middel! In de Raadsvergadering van Barneveld werd door de leden voorgesteld om een verordening te maken, waarbij de maximum-snelheid voor auto’s werd bepaald. Toen de voorzitter vroeg of iemand wist aan te geven, hoe de snelheid precies gecon troleerd moest worden, zeide een der leden dat hij het ’t beste vond, dat elke automobi list uitstapte, en zoover de kom van het dorp zich uitstrekt, vóór den wagen bleef loopen. Dit voorstel werd echter niet aangenomen. Brutaal woonwagenvolk. Dinsdagavond kreeg het dorp Uffelte bezoek van eenige personen in twee woonwagens, die daar overnachtten. De beide paarden worden gestald bij den caféhouder Schenkel, die uit medelijden met de dieren het was slecht weer dat toestond. Den volgenden mor gen, bij het ophalen der viervoeters, hadden - - de eigenaars niet veel trek, het stalgeld, zjjnde door den veearts noodig 1 - r Schenkel te bewegen, water te halen en na men in dien tusschentijd de paarden van stal. Op straat lachten zij den caféhouder uit, roe pende «sjouw maar water!® Schenkel antwoordde: «Welnu, hou je cen ten, maar je krijgt hier nooit weer paarden gestald. Hiermede zou het zaakje afgeloopen zijn geweest, ware het niet, dat een der paar den los kwam en weer op den stal van Schen kel toeliep. Deze zei toenHaal je paard FRIS I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwide. t

Friso nl | 1912 | | pagina 1