Hindeloopen en Stavoren. i f Frjeonlikens. 38ste Jaargang. ZATERDAG 16 MAART 1912. No. 12. Binnenlandsch Nieuws. 1 plan waren Do wier de sinne dan oan bar. hij achtte het dus het I fluit - Het gebrek aan steenkolen in ons land. waardoor do uit de kan vlietende i vrouw met geweld buiten de deur gezet. rumoer hield evenwel aan, zoodat de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. was Het naar Holland plaats hebben en voor Pas bad hij ’t gezegd, of mevrouw kwam aangefietst. De band was al weer leeg, waarom zwa ger de Boer eerst nog met mevrouws fiets naar een reparateur ging. Zoo kwam het, lange reisjas, en nou scoene de wyn en de sinne elk syn bar hjar bést dwaen, en dan ris •jen hwa ’t him it gauste fen hjar beide dy De wyn scoe dan earst mar ris oan ’e gong. Hy foei op ’e reisger oan mei boarstend geweld. Hy skoerde en hoatte üt al syn macht, mar de man wier sa wiis, dat hy de knopen, dy ’t by- gefal soms al los wieme, stadichwei ien for ien fêstmakke. Sa pakte de earme reisger him al better yn, hwet ek wol geraden wier, hwentde De moord te Tucht. Het O. M. bij het gerechtshof te ’s Her togen bosch vorderde Woensdag levenslange gevangenisstraf tegen A. van Ruit Tucht, wegens moord op zijn meisje, den 14 Augus tus van het vorige jaar gepleegd. Een noodlottige aanvaring. Op de rivier de Maas, nabij het park te Rotterdam, zijn eergisteravond de vrachtbooten Vlaardingen 111 uit Vlaardingen en de Anna der flesschenfabriek te C’apella aan den IJsel, komende van Schiedam, in aanvaring geweest door verkeerd begrepen signalen. De Anna bekwam een gat aan stuurboordzij ter hoogte van de machinekamer. Vijf opvaienden spron gen over op de Vlaardingen 111 een hunner, A. de Jager, sprong mis en verdronk. De Anna stoomde stuurloos, met volle kracht door, aan boord bevond zich nog een 72-jarig arbeider. De Bruyn genaamd, die luidkeels om hulp riep, waarop twee sleepbooten de Anna nazetten, doch tevergeefsch. Bij Katendrecht liep de stoomboot met volle kracht onder een aanlegsteiger in den wal en zonk. De Bruyn werd gered. De Vlaardingen 111 bekwam geen averij. Ongeluk. Dinsdagmorgen had te Twijzel op den weg naar Zwaagwesteinde een ongeluk plaats. Het paard van den melkrijder H. v. d. B. sloeg op hol en ontmoette in zijn hollenden vaart de petroleumrijder L. de G. De rij tuigen kwamen met elkaar in botsing, met het gevolg, dat genoemde de G. onder de wielen van den melkwagen geraakte en met een ge broken been werd opgenomen. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijklevensgevaar bestaat er niet. Intusschen heeft ds. E enkele brieven ge- i aan den heer P. Ewoldt te Sloten, en den heer N. de Boer, zijn zwager te Hommerts Het N. v Fr. drukt ze af. Er blijkt uit voor zijn kinderen en het ge I van zijn onschuld. De heer de Boer deelde het volgende mee Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Maandagavond heeft dit aanleiding gegeven tot een conflict. De heer Troelstra zou in den Werkenden Stand voor de Amsterdamsche glei en gleaun, sa ’t er yn ’e midssimtner dan Studentenvereeniging voor sociale lezingen wêze kin, dat de reisger sei yn him seis; Ik een rede houden over «Grondwetsherziening en sociaal democratie». Voordat de heer Troelstra zijn rede begon, vroeg en verkreeg een der aanwezigen het woord, die er zich over beklaagde, dat de heer Wijnkoop buiten gesloten was, terwijl toch deze vergadering een openbare heette te zijn met vrij debat. Op dat oogenblik kwam de heer Wijnkoop, die tot dusverre buiten gehouden was, de zaal binnen. Er ontstond een geweldig lawaai, heer Troelstra zijn rede moest afbreken. De bruikte daarvoor petroleum. De kleine jongen voorzitter gaf daarop een verklaring van de streek een lucifer aan, om in de kachel te houding van het bestuur en waarom het be- werpen, -- 2- - -- ------ Te Rotterdam liggen meer dan 40 booten g]oten had den heer Wijnkoop uit de verga- vloeistof ontbrandde, de kan uitelkaar sprong -u- -r-j-rni, derjng te weren Wil echter de meerderheid en de brandende inhoud zich over de kleeren van het meisje verspreidde. In een oogwenk stond het kind geheel in vlam- Toen de toegeschoten buren te hulp kwamen, waren haar de kleeren reeds bijna van het lichaam gebrand Overdekt met brandwonden, werd het kind in het ziekenhuis opgenomen- De toestand is van dien aard, dat men voor haar behoud vreest. Het jongetje bekwam geen letsel. Een begin van brand in de woning werd dadelijk gebluscht. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. Woensdag is het gerechtshof te Amster dam begonnen met de behandeling van de zaak tegen den 33-jarigen bakker Exter uit de Nieuwe Meer, tegen wien door het O. M- bij de rechtbank te Haarlem levenslange ge. vangenisstraf werd gevraagd wegens vergifti ging van zijn echtgenoote doch die door de rechtbank werd vrijgesproken. Ook het ge- rechtshof eischte levenslange gevangenisstraf, doch weigerde zijn onmiddellijke inhechtenis neming. dat ze later dan aanvankelijk van geweest, van Hommerts afreden. Het eerste kievietsei. Neen, niet één, reeds drie «eerste» kievits eieren zijn er gevonden in onze provincie. Maar ’t allereerste heeft dan toch dit jaar Hendrik Sjoerds de Witte te Gaast beroemd gemaakt. Hij vond het reeds Zaterdag 9 Maart en heeft het dadelijk opgezonden aan H M. de Koningin. Gerke T. Visser te Workum vond Zondag het tweede en zond het ook aan de Koningin. Zijn broer Jacob T. Visser vond Maandag het derde. Dat heeft de Commissaris der Koningin in onze provincie cadeau gekregen. En nu nog sterker. Te Wommels zyn Maandagmorgen reeds twee kievitseieren in één nest gevonden, door den boerenknecht A. de Gioot. ’t Is opmerkelijk vroeg. Verleden jaar opende de Friesche kievit pas 17 Maart het seizoen; in 1910 14 Maart; in 1909 2 7 Maart. Ongeluk. Een treurig ongeluk vond Maandagavond te Almelo plaats. Hot 13-jarige dochtertje van den postconducteur S wonende in de Wever straat, moest op een 8-jarig buurjongetje pas sen, waarvan de ouders even afwezig waren Bespeurende dat de kachel uitgegaan was, Lyk as we earder onthjitten ha, scille we nou op boppeneamde, omdat we 1 LI oer ütpraet rekke binne, noch ris delkomme. Dy skriuwer dan, hwer ’t we earder fen forteld hawwe, kaem üs foar as immen dy ’t him seis to heech en in oar to leech skatte. Hy wier great yn syn eigen eagen, en dan is *t al lang yn ’e war. In Aid boer hjir by om plichte folie to sizzen: «Grutskens stiet for in hynsder wol moai mar for in minske net.” Yn in Md sankje fen Walingom komt onder mear dit foar: »A1 hastou mear as oaren leard, acht oaren net gering.” Dat heechsjen is meastal in blyk fen dommens. En in dom minske mei graech grutsk wêze, in grutskert graech batsk en in permantich keareltsje wirdt licht forwaend en noartsk fen wêzen, hwet fiis, I neamd men dat wol. Hy wol ha men scil «respekt” for him fielle. Yn syn oan- en foar- kommen, lyk as ek al yn sijn toan en stimme mingd hy Ijeafst in fiks poarsje birdens, wol mei ’t doel om ontsach of Ijeaver sein om frees ou to twingen. Mar we hawwe earder ek sein dat er noch in soarte onfrjeonlikens onder ’e minsken skület, nammentlik dy soarte, dy ’t foartkomt üt tsjinforset, üt it wrevelige gemoed, üt ouginst en ontofredenens. Harkje mar ris nei it praet en de toan dy ’t de mannen oanslaene, dy ’t noartsk en swart- gallich wirden binne troch de prekers fen ’t evangeelje der ontofredenheit. Neat is goed, neat dooebt, mei neat kinne se hjar forienigje, neat kin hjar tastimming en goedkarring krije, as der it stimpel «tsjin ’t kaptael” net op ouprinte stiet. Earst tsjin ’t kaptael, dat is it doel for alles, dat is ’t begjin en ’t ein fen ’t liet, op in noarske toan for- kindige, op ’e wize brocht fen forset en tsjinwar. En dochs kin ’t noait misse, dat dizze fijan- dige stimming gjin goed, mar ynpleats o sa folie kwea docht oan in better forhélding en regel fen en twisken de ongelikense sténnen, kaptael en arbeid. Mei noartskens en lêbjen hwet outwinge to wollen scil dochs noait slagje, folie earder wol mei frjeonlikens en yn goeden». Elk for him seis scil dat fêst yn ’t lyts wol op groun fen eigen onderfining meistimme kinne, en oars moat er, as er foar it feit komt to stean, it grif er mar ris op bisiikje en ’t scil him wol bikomme. Siker, it is mar sa, de wralds tastonden folgje de natürlike gong fen ontwikkeling. Men kin dy bifoarderje en yn 't gean hélde troch ien- ridich meiwirkjen, troch to learen elkoar to fordragen, elkoar to bigripen, en derby de goede wille to hawwen elkoar net forkeard to for- stean. Mar men scil by dit net tinke meye, dat men fen ’e flier op souder stappe kin, of lyk as it sprekwirk seit, izer mei de hannen pre- bearje to brekken. In frjeonlik wird bringt de minsken ta elkoar. Skerpe en stikelige tael, opltlstere mei skeld- wirden, mei ülseagen en oprdlle fiïsten, jaget frees oan, mar mei-iens ek de doeltreffende middels om hwet goeds to forkrijen, op ’e rin. Yn ’e hós, skoalle en riedseal,opgearkomsten en forgearingen wirdt noch safolle sondige tsjin de frjeonlikens en goed humeur. En hwet is ’t spitich, dat polytieke en tsjerke- partijen hast altyd as hoansen tsjin elkoar oer steane. ’t Is oars wol onforstandich, dat we in oar skean op 'e rêch oansjugge, omdat hja net krektlyk oer it iene en selde tinke, as wy Ds. Ewoldt was bij hem te Hommerts zijne vrouw was dien dag bij hare moeder te Sneek. Dien avond zou mevrouw naar Hom merts fietsen en dan zouden man en vrouw verder samen per fiets naar Oosterzee terug- keeren. Dominé had echter ’s morgens reeds tegen zijne vrouw gezegd: «Mocht het weer van avond minder gunstig zijn, dan gaan we liever per tram naar huis terug. Ik kom dan te Sneek wel bij de tram Toen ’t halfacht in den avond was en me- die door een detect aan de fiets tusschen Sneek en Hommerts iets was ver laat nog niet te Hommerts gekomen was, stond ds. E. op en zei: «Ze zal wel niet meer komen, ’t Wordt mistig, ze zal het veiliger achten per tram te gaan. Dan moet ik nu ook maar opstappen, dan kan ik nog flink intijds te Sneek bij haar komen i den Algemeenen Ned. I dering te weren. Wil echter de meerderheid en de brandende inhoud zich over de kleeren toch den heer Wijnkoop het woord verleend zien, dan zal hij spreken, maar dan spreekt de heer Troelstra niet verklaarde hij. De meerderheid schreeuwde nuEr uit 1 Er uit 1 en de voorzitter gaf het woord aan den heer Troelstra om zijn verhandeling te beginnen. Maar de S. D. P.-leden hielden niet op met rumoermaken. Weldra ontstond er nu een formeele vechtpartij, waarbij er van weerskanten in het wilde met vuisten, parapluies en wandelstokken op los geranseld werd, en eenige bloedneuzen en blauwe oogen opliepen. De 8. D. P.’ers waren echter verreweg in de minderheid, en waren er zeer spoedig uitgegooid. Toen de politie in de zaal verscheen, was de kalmte juist terugge keerd. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam bigyng mei wetter to smiten en mei hagel- stiennen to toarkjen en bliesde de man de pet seis fen ’e holle. Mar mei ’t al, hy moast I bilies jaen, en krige de jas net üt. der net earlik Do wier de sinne dan oan bar. De sinne in een vergadering te zullen optreden, hie dat onfetsoenlik dwaen mei ergewaesje oan- heer Wijnkoop, leider der S. D. P., sjoen, mar do ’t de wyn it op it lést sitte litte -- moast, bigyng hie smakelik to laeitsjen. En mei syn golle sêfte troanje lake hy blier de de man en geschreeuw anderzijds overstemd Het drama te Tjerkgaast. De instructie in deze zoo hoogst tragische geschiedenis is nog steeds in vollen gang. Zondag 24 Maart loopt de termijn van voor- loopige hechtenis af. Dan moet ds. Ewoldt óf in vrijheid worden gesteld, óf de rechtbank moet opnieuw de voorloopige gevangenhouding met een termijn van ten hoogste 30 dagen de Duitsche kolen verlengen. de concurrentie moet schreven i plaats De kolenhande- —proeven thans de groote liefde ,it W111O OMOI, 1CU iU 1U1OU,UU1VI1 ü,ou u, Belgische en Zuid-Limburgsche steenkolen te veel fêstige, dat de earbied for ’e élders bifoardere betrekken, zoodat van daar groote verzendin- 7 - - i -it.» v.--omtrent de reisplannen op den noodlottigen ynbounen by ’t rousnau bistrafjen en steenkolen zeer hooge prijzen worden besteed, avond van Vrijdag 16 Feb. zelfs tot f 20 per ton. Een knap stukje zeemansschap. In een ding zijn de Hollanders nog altijd bi frjeonlik premier onder de Europeanenin waterbouw kunde en wat er mee annex is. Een droog dok moest uit Engeland gesleept worden naar Triest, aan de Adriatische Zee, in Oostenrijk. Hollandsche werklieden uit Sliedrecht en Wer kendam moesten komen, om dat te doen. Het dok is goed en wel te bestemder plaatse aan gekomen, en de Oostenrijksche bladen roemen thans dit knap stukje zeemanschap. Ter waarschuwing. Een eierhandelaar te Valthermond heeft by de marechaussee te Musselkanaal aangifte ge daan, dat hem door een Rotterdamschen flesschentrekker eenige duizenden eieren, ter waarde van f 130, werden afhandig gemaakt. Hg leverde die aan Consumptie- en Victualiënhandel «Wilhelmina» te Rotterdam. De Rotterdamsche recherche heeft tegen deze vereeniging proces-verbaal opgemaakt. het luide applaus eenerzijds werd door ge fluit en geschreeuw anderzijds overstemd Het duurde niet lang of de heer Wijnkoop wilde ’t meisje haar weer aanmaken en ge- Een rumoerige vergadering. Men weet, dat de heer Troelstra dezer da gen ten stelligste verklaard heeft niet meer waar aan wezig is. Diens wijze van debatteeren was hij dermate moede, dat hij weigerde hem te reisger ta. Yn ’t earst foellen de sinnestriellen woord te staan, en I u noflik oer ’e lea, mar ’t durre net lang eenvoudigst dat den heer Wynkoop de toe- of hy bigyng de hjittens sa goed to fiellen dat gang werd geweigerd. it him hast krappernóch waerd yn syn swiere -- wiete jas. Hy fage him it swit al ris fen ’e foarholle mar it durre net lang as hy koe wol oan ’t feijen bliuwe. En de sinne waerd sa wêze kin, dat de reisger sei yn him seis; Ik kin hast noch wol torane, gjin gemael, de jas moat mar üt: sa sein sa dien, en do ’t de man I der hinne stapte mei de jas los oer skouder I hinne hingjend, do róp de sinne de wyn er by en frege wylst er op de reisger del wiisde «Hwa fen üs is de sterkste?’ Letter, sa ’t ik sei, seach ik yn dat oan dit teltsje in tapassing forboun sit, dit net forgetten wirde mei. Men scil mei geweld, mei kreauwen en hekeljen net folie meast bigjinne. Frjeon likens en sêfte goedens scil forsiker op it ein- sluten oerwinne. «Vriendelijkheid is een wonder- sleutel, want zij opent de meest verschillende sloten” seit in aide spreuk. FRISO. te wachten op kolen, zonder dadelijk gehol pen te kunnen worden. Wel heeft Rotter dam nog voorraad, doch men kan natuurlijk niet iedereen tegelijk helpen. En daarbij komt, dat men ook niet iedereen meer wil helpen. De Steenkolenhandelsvereeniging te Utrecht heeft b v. te Rotterdam wel heel wat kolen liggen, doch wil de voorradige hoe veelheid ter beschikking houden van contrac tanten en die bedrijven in werking trachtten te houden, die dit in het algemeen belang ’t meest noodig hebben. Te Amsterdam stijgen de prijzen der kolen ook sterk. Industriekolen, die in normale omstandighe den f 910 zouden kosten, worden nu reeds verkocht voor f 15—18 en zelfs meer. Alleen de kleinhandel is nog weinig in de prijsver hooging betrokken. Voor de fabrieken begint het er echter vreemd uit te zien. Tal van leveranciers hebben een grooten achterstand in de uitvoering der orders, daar niet alleen het stoppen van den uit voer in Engeland, doch ook de geringere invoer uit Duitschland het voldoen aan alle aanvraag ónmogelijk maakt. Het Roerbekken, dat anders 30.000 wagens kolen produceerde, levert thans hoog stens 24.000 en waar voor f’ beter prijs gemaakt wordt in Duitschland dan in Nederland, waar worden gevoerd met de Engelsche steenkolen, zijn broeder, daar wordt zeker niet in de eerste naar Nederland verzonden. Dc 1”'1 seis. Moat de frjeonlikens der oan opoffere wirde? buiten het Syndicaat bepi It wol my net to binnen sjitte hwerre, mar r - - - - dochs earne stiet fen in forstandich man bi- i 1 formoanjen. Hwent, seit er, hwêrt frjeonlike sêftmoedigens peare oan earnst yn ’e gesinnen oan *t roer stiet, der is *t forkear oangenaem, Ijeafde en gehoarsumens binne «rde fruchten fen. Dy man koe wol gelyk ha.’Me' wêzen komt men tominsten altyd fierst. Do 't ik noch op skoalle gyng hiene wy yn üs lêsboekje in leske stean, der ’t ik letter de wearde fen de pit dy ’t der yn siet, earst goed skatte. It wier in fabeltsje dat hjir sahwet op del kaem. Sinne en wyn iggewearren togjerre oer it stik, hwa *t it sterkste wier fen hjar beiden. Wylst hja der oer hottefilen seagen se op 'e heide in reisger rinnen. Do die de wyn it foarstel, se moasten it foartdaelk mar ris mei dy persoan prebearje. Dy man droech in lange reisjas, en nou scoene de wyn en de sinne elk syn bar hjar bést dwaen, en dan ris •jen hwa ’t him it gauste fen hjar beide dy jas wist üt to lüken. ’e reisger oan mei boarstend geweld. man wier sa wiis, dat hy de knopen, dy ’t by- i i --x-j k fêstmakke. Sa pakte de earme reisger him al wyn waerd sa mél dat er it net winne koehy RIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. t cwi Micv» 1U1 V aiuciij uuumucio wirde scoe as de Aiders seis hjar soms ris hwet j gen mear J

Friso nl | 1912 | | pagina 1