*r K Frysk Forskaet. r ll ii i ZATERDAG 11 MEI 1912. 38ste Jaargang. No. 20. Binnenlandsch Nieuws. deze liet een smid tengevolge sAlle drie rijders verkeerden bij hunterug- ontroering. I Dit record is sedert niet verbeterd. Het bericht omtrent dezen tocht, voorko* mende in de Leeuwarder Courant van 5 Sep- K t I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 4 Daar er snapte het gas langs de geleidingsbuis. De lijken zijn in de woning gebleven. P. van stond bekend als een Zijn vrouw was 58 jaar oud. had geen kinderen. het bed vond vrouw Het gas ont- op- en neergaande ’m forlern hawwe.” sa, en de politie I Dy ’t tinke dat de manljue ingels binne. Dy ’t Ijeaver mei de honger yn ’e hals, as mei in hoed fen for twa jier rinne. Dy ’t greatsk sizze: »Ik ha noch noait in kou by de üren hawn,” of: »Ik meitsje myn hénnen noait wiet yn ’e tobbe. ’t Scoe der op oan kommel Abe lies üt ’e krante foar, dat er in snoek fongen wier dy ’t in silveren jildstik fen it jier 1600 yn syn mage biwarre hie. Nou, nou! dat is dan ek wol in élderakkert, as se dy mar fetsoenlik gear krije kinne, sei syn wiif. FRISO. De Koningin te Amsterdam. Het jaarlijksch Koninklijk bezoek van Am sterdam is weder geëindigd. Heden middag 4.10 vertrekken H. M. de s Koningin en Prinses Juliana weder naar het Loo. Op ’e priuw ou. Janke Praetsje-moei (onder ’t middeismiel): >Lolkje Lazurusklap hat my foar ’e middei in hele boel wichtich njjs forteld, Jouke! harkje ris Jouke, hjar man, (grénset brimstich): »Ja, ik priuw it al." Op in bigraffenisse. Treastend femylje-lid: Ja minske, hy wier Wol onmisber for jou, ik wol graech leauwe dat jy dat nou al fielle, we sjen noait de wearde goed fen immen foar ’t we ferlern Treurjende widdou: «Dat is einliks al foaral as er forsekere is.” Speesje op in d j r. Dy ’t syn hüs fen libjen opbouwt Nimme Ijeafde ta semint, Wierheit en oprjuchtens ta it Lizzen fen it fondemint; Romte fen goe-reine seden, Kiest hy foar de fierder bou. En ta slüting fen syn wênning Earlikens en goede trou. (Net 't Hollansk) Wier bard. >Wy krye de 17e April in sinneklips” for- helle de boer. >Hwer scille se dy grap hawwe?” frege de faem. j opende, waarna speesje dy ’t jimme altyd yn ’t each hélde moatte, dy ’t jimme nachts en deis foaroan yn vro ’e müle lizze moat, en dy ’t ik jimme graech canapé lag, allegjêrre waerm op jimme harte parsje wolle scoe, as it my jowt wier om ensafoart. Mar dan moatte jimme it ek leauwe! For fammen dy ’t flink hjar plak skjinmeitsje wolle en graech goed oan ’e man hoopje to slagjen, hat Friso hjoed dizze riewinken: No. 1. Mear ienféld en minder falsk hier. No. 2. Mear nuttich wirk dwaen en minder pyanospylje. No. 3. Mear hoasstopje en minder bordure. No. 4. Mear yn ’e koken for ’t fjür stean as yn ’e keamer for ’e spegel. En hwet for fammen dy ’t noait trouwe moatte Dy ’t altyd hawwe wolle, hwet soare frouljue” hawwe. Dy ’t moaye fazen op it kamenet keapje en sleet en leppel fen hjar bürljue liene. - Het echtpaar De kwakzalver verschrok hevig, stond beslui- teloos, vroeg eindelijk den veldwachter ge- tember 1894, eindigt met deze woorden: In de buurt verwekte dit droeve geval veel heimzinnig, op zijn studeerkamer te komen, 1 -..Xv. smeekte hem niemand te zullen zeggen, wat komst in uitstekende conditie. Merkteiken. Rjuchter (tsjin ’e biklage): »Bin jy trout?” Biklage: >Né, mynhear, dy skrammen en Streken yn myn troanje, ha ’k earne oars skiepe, moat mynhear tinke. O, dy habsucht! >Och, goede man, jaen jo measjebleaft hwet; ik ha tsien berntsjes thus sitten.” »Ha jy der dan net genóch oan?” Ut in prefesters lêzing. en dat it gehoarsintüch by de sprink- hoannen net yn ’e kop, mar yn de efterate poaten sit, dat biwiis ik jimme sa: Ik set in sprinkhoanne op ’e tafel, ik klopje en it bist springt foart. Dus in biwiis dat it heart! Mar derop gean ik hinne en snij it dierke de efterste poaten ou en ik set it wer op ’e tafel ik klopje wer mar it bist springt net foart. Dus in biwiis dat it net mear heart. Sjuch, achte taharkers, ik mei graech mei duedlike foarbielden myn sizzen wier meitsje, dat jimme it better bigriepe scille en ik mear nut stichtsje ensafoart. Tsjin waer en wyn kinne. Yb Warkummermerke stie for in rek jierren in spul, dér ’t in pear negers yn to sjên wieme. Op in iere moarn, do ’t de tinte noch ticht siet, hearde de polysje, dy ’t der foarby kaem, der binnen in allerfreeslikst gebear. »Hwet giet der binnenyn om ta?” frege er oan in kearel dy ’t by ’t spul hearde, vkrye de negers faeks in wantsje bruyen?” »Né, sa slim wier *t net; se waerden mar efkes ynrost en opferwe, hwent hja wieren sa forblikt, sjuch. In bytsje en dat goed. Net hwet wy ite, mar hwet wy fortarre a]fl ‘sorteerder werkzaam moat üs kreft jaen. Net hwet wy winne, mar hwet wy bisparje moat üs ryk meitsje. Net hwet wy léze, mar hwet wy onthalde moat üs wizer meitsje. Net hwet wy leauwe, mar hwet wy dogge moat üs deugdsum meitsje. Dit ien en ear moast mear bitocht wirde troch lekkerbekken, trochbringers, boekeforslynders en hüchlers. Ut in rede op in boereboun forgearinge. mar al rin ik, frjeonentige heech mei de kinstmêst, dy *t men rounom yn brüke kin de farske kouwedong bliuwt dóchs mar de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warinoesstr. 76-78, Amsterdam hij zien zou en toonde hem.zijn arts-di- ploma, volkomen echt en in orde- Que voules vous? Als arts had hij drie jaar lang op den eersten patient gewacht, als kwakzalver ziet hp de menschen van heinde en ver tot zich komen, hoort hij zich bezingen in hoogdravende verzen en is hij het is bijzaak natuurlek ook ryk in aardsche goederen geworden. Zóó moet men doen en hoewel deze dokters ge schiedenis niet in Den Haag speelt, zoo moest men vooral doen in Den Haag, waar een mid delmatig kwakzalver driemaal meer toeloop heeft dan de beste dokter, die inplaats van naar de sterren, in boeken heeft gekeken. Volledig schuld bekend en toch vrijgesproken. De 57-jarige J. v. K. te Weert (Gelderl kon het zeer goed vinden met zyn kostvrouw, maar juist tengevolge daarvan zeer slecht met zijn kostheer C. Heynen. Op een avond toen ze beiden uit de herberg kwamen, waren ze op den weg handgemeen geworden en later werd Heynen levenloos uit het water opgehaald, v. K. bekende aan den rechter commissaris dat hij Heynen by den nek ge grepen en achterover te water geworpen had. Later zei hij, zich niets meer te herinneren, en waar deskundigen verzekerden, dat be- klaagdes geestestoestand alle vertrouwen aan zyn verklaringen uitsloot, vroeg de Off. van Justitie, bij gebrek aan bewys, vrijspraak, met last tot onmiddellyke invrijheidstelling. Ned. Ver. tot bestrijding van het tandbederf. Vanwege de Ned. Ver. tot bestryding van het tandbederf zyn ’t vorig jaar aan de kin deren van eenige Rotterdamsche scholen kos teloos uitgereikt een tandborstel, een doosje tandpoeder en een gebruiksaanwyzing. Er werden uitgereikt 3100 borstels en 2500 doosjes tandpoeder. Aan alle gemeentebe sturen in Nederland werd kosteloos een school plaat over verzorging van het gebit toege zonden. Het aantal leden dezer vereeniging is in het afgeloopen jaar gestegen van 149 tot 163. De eerste rijwiel-elfstedentocht. De Leeuw. Ct. van Donderdag 9 Mei, geeft van dezen tocht de volgende byzonderheden Nu op Pinkster Maandag a s. van uit Bols- ward een fietstocht zal plaats hebben, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan de tien zustersteden en waaraan, naar we vernemen, door een zeer groot aantal belangstellenden zal worden deelgenomen, herinneren we er aan, dat de eerste dergelijke tocht op 2 Sep tember 1894 is volbracht door drie ingezetenen van Workum, n 1. de heeren J. H. Swart Jzn., J. Boonstra en A. T. Visser. Dezen volgden daarby de zelfde route, die thans door de Bols warder commissie is vastgesteld. Uit de ons door den heer Visser, thans te Leeuwarden woonachtig, verstrekte contróle- lijst blijkt, dat het gezelschap ’s morgen te 6 uur uit Workum vertrok en daar ’s avonds te 8 uur 13 weer aankwam. De tyden van aankomst en vertrek werden in de verschillende steden gecontroleerd door de volgende heeren (allen logementhouders) Vertrek van Workum 6 uur, controleur Johs OosterhoffBolsward aankomst 6 40, vertrek 6 45, H. v. d. VleugelHarlingen 7.447.52, Bauritus; Franeker 8.238.32, F. Postma; Dokkum 11.12—11.30, D. v. d. Leeuwarden 1.11—1.39, R. Kuiper, hotel KlanderySneek 3.063.20, W. Haanstra; IJlst 3 373.45, A. Joustra Sloten 5 025 13, J. U. de Jong; Stavoren 6.45 6.54, K. WierstraHindeloopen 728 7 45, F. J. van ElseloWorkum 8.13 Oosterhoff. De tijd tusschen aankomst en vertrek be droeg dus 14 uur en 13 minuten. Hiervan werd, zooals uit de contrólelyst blykt, 2 u. 7 minuten gerust, zoodat de weg werd afge legd in 12 uur 6 minuten. Volgens den cyclo meter, door den heer Visser meegenomen, was die weg precies 210 KM. lang (de Bols- warder commissie geeft als die lengte 200 5 aan), zoodat het trio dus per uur 4- Het ministerie. De Nederlander heeft in parlementaire kringen hooren verluiden, dat indien de heer Wentholt als minister aftreedt voor diens departement niet aanstonds een opvol ger zal worden aangewezende heer Colyn, minister van oorlog, zou dan met de tijdelyke waarneming worden belast, voornamelyk uit overweging, dat wat dadelijk voorziening be hoeft, de verdediging van Indië is, waarmede de tegenwoordige minister van oorlog uit den aard van zyn verleden van naby zeer bekend is. Dit interimair zou dan tot de algemeene verkiezingen in 1913 duren. „Het Nut.” Het ledental der nMaatschappy tot nut van het Algemeene bedroeg op 1 Maart j 1 14626, verdeeld onder 289 departementen, tegenover 13852 in Maart 1911. Het aantal vereeni- gingleden is 10, dat der eereleden 161 en der algemeeno leden 21. Als buitengewone leden staan geboekt 624 personen of 97 meer dan in Maart 1911, Telt men deze buiten gewone leden bij het gewone ledental, dan is dit te zamen 15260, d. i. 871 meer dan in het jaar te voren. Nieuwe departementen werden opgericht te Beekbergen, Beetgum, ’s Graveland, Nieuw- Amsterdam, Nieuw-Buinen en Smilde. Het kapitaal bedroeg f 339.447.381/a- Gasverstikkiug. Een ongelukkig geval van gasverstikking, dat twee personen het leven kostte, heeft zich voorgedaan in de Reguliersdwarsstraat 106, te Amsterdam. In dat perceel is gevestigd een stalhoudery. Daarboven is een pakzolder van de firma Heystee, Smit Co., wier tegel- en fayence- handel zich daarnaast bevindt. De woning onder den pakzolder werd bewoond door het echtpaar P. van der Ploeg. De man was 1i op den zolder en reeds vele jaren in dienst van den heer Heystee. ’s Morgens den zolder betredend, was het personeel zeer verwonderd er Van der Ploeg niet te vinden Bovendien nam men een on- dragelyke gaslucht waar, zoodat men onmid- delhjk aan een onheil dacht. De heer Hey- stee werd geroepen en l12 ontbieden, die de deur, welke toegang gaf tot de woning van het echtpaar, openstak. Nauwelyks was lucht werd onverdragelyk. Alles bleek pot dicht te zyn, zoodat men eerst het venster een onderzoek werd ingesteld, men dood gestikt. Een hond, die op de was neesheer kon niet anders dan den dood con- stateeren. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat alle gaskraantjes gesloten waren, snapte echter door een gaskroon. Alvorens zich ter ruste te begeven, geld verdienend kwakzalver°op wien dejusti- haH man kliilrkaaw Ja lamw Zxrrklanrw Lnn I «.1 1-. J 1A geen water in de leiding zat, ont- krijgen, eindelyk een onvoorzichtigheid beging hij had een zeker geneesmiddel op een pa der Ploeg, die 56 jaar oud was, gistraat te pakken, een recept dus, onbevoegde Het schavot te Groningen. In een gebouwtje, achter in den tuin van het gerechtsgebouw alhier, schrijft de N. Gr. Crt., werd voor enkele weken een groote partij oud yzer gevonden, kettingen, haken, katrollen etc. By onderzoek is gebleken, dat dit ijzerwerk afkomstig is van het voormalig schavot te Groningenhet daarby behoorend hout was meerendeels geheel vergaan. Het is den conservator van ons Museum gelukt, uit dit ijzerwerk de geesel- en brand paal, welke tot ongeveer 1855 hier ter stede in gebruik is geweest, weder geheel te recon- strueeren, daarbij voorgelicht door een derge- lijken geeselpaal in het stedelyk museum te Utrecht. In één der kelders van het Gro- ningsch Museum is de paal weder opgericht, omgeven door een aantal andere voorwerpen halsboei, handboeien, brandijzers, zwaard enz., afkomstig van de lyfstaaffelijke rechtspleging in ons gewest. Doodgeschoten. In de ijzergieterij Vonderhecken, Jülicher- strasse te Aken, staken de werklieden. Er waren reeds een paar malen ruiten ingegooid. Toen dit Maandagavond opnieuw gebeurde, greep de firmant Karl V. een browning-pistool en vuurde daarmee op straat. Een Hollandsch werkman, zekere Hieronymus Stroet, oud 32 jaren, geboortig uit Noord-Holland, die pas naar Aken was gekomen om werk te zoeken, dit gevonden had en nu logies zocht, werd in j do linkerzijde getroffen. Tien minuten, nadat men hem in het Mariahilf-hospitaal had over gebracht, stierf hy. De firmant beweert, op het plaveisel te hebben geschoten, alleen om schrik aan te jagen, zoodat de kogel moet zyn terugge sprongen. Hy is gearresteerd, stelt een streng onderzoek in. Mishandeling. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond een 34-jarig schoorsteenveger, J. J. G terecht wegens erger lyke mishandeling van zyn 29 jarige vrouw, moeder van zyn zes kinderen. De vrouwenbeul was reeds vroeger herhaal- delyk wegens mishandeling veroordeeld ge worden en thans had hy zyn vrouw, die bin nen een maand verwachtte moeder te worden, tegen ’t hoofd gestompt en tegen het onder- lyf gestompt. Het O. M., wyzende op het ergelyke van deze handeling, eisohte 8 maanden gev.straf. Bijna verdronken. Een byna tweejarig zoontje van den heer K. Hart te Medemblik geraakte Maandagmid dag in de Plantsoenslootreeds was het ventje naar het midden afgedreven, toen zyn acht jarig broertje zich te water begaf en met een kleedingstuk den drenkeling wist aan te raken en langzaam naar zich te sturen. Spoedig kwam nu hulp opdagen en beide kleuters werden nu op het droge gebracht. De kloeke knaap kon slechts schreiend uitroepen »dat hy toch zijn broertje niet kon laten verdrinken.» Verstikking. De wed. Van Beek Hebing te Doesburg is Maandagnamiddag in hare woning in de Land bergstraat aldaar bewusteloos gevonden van verstikking door den damp, afkomstig van een pan met vet, die op de eempaar, upensiaa. kachel stond en totaal uitgebrand was. Po- de deur geopend of de gas- gingen om de levensgeesten op te wekken Werff- bleven vruchteloos. Men vermoedt dat de ongelukkige door een toeval is getroffen, waar aan zij meer lijdende was, en op die wijze in Van der Ploeg en zijn den dikken damp den dood gevonden heeft. Een kwakzalver, die dokter, of een dokter, die kwakzalver was. Een Haagsche medewerker van de N. R. Ct. KM. 1 piertje geschreven, dit papiertje had de ma- 1K M. heeft afgelegd. oppassend werkman, uitoefening van de geneeskunst, proces-verbaal. eveneens gestikt. Een ge- schrijft: Dezer dagen vernam ik, en onder zulke omstandigheden, dat ik voor de waarheid kan instaan, hoe een jaren lang bekend en veel had men blijkbaar de lamp omlaag getrokken, tie al lang loerde zonder hem in het net te FRI 4 j uauuujxjjk ucu tüiu navHiüi op zijn studeerkamer te komen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1912 | | pagina 1