i De juiste tijd van maaien. Eang fen poerem. •I ZATERDAG 18 MEI 1912. No. 21. 38ste Jaargang. Binnenlandsch ^Nieuws. l B. Daarna, Sneek, aankomst 10.45, J. Piso, stadsher- Hier vertoefden zij een halfuur. Vertrek Sloten, aankomst 12.40, J. Boomsma rij- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. It wyt moat oan dyn earkes tal 't Moat ond’re mouwen wei! Dou raoast in hoantsich oansjen ha; It kostet neat, pohei In snor wierst ek wol nedich yet, As 't kin, in fermen ien. Sje sa! as 't nou hwet skiklik sit. Birikst’ dyn doel misskien. Ei sjoch! it feintsje stekt al ou; Dy blits! dit stiet er by, It ütsocht famke tocht al gau Gjin moaijer feint as hy, öjin riker feint yn ’t hele gea. Hwet syt er yn ’e klaen Seis is er fierder ek net kwea, Koe *k fit syn praet forstean. Mar ’t famke’s heit nou is ’t biroerd I Dy hifket ek üs maet; Hy fiele him nei de pols forgoed En lottert al syn praet, En seit dan strak tsjin mem en hjar Koartmondig sonder mear «Dy feint kaem hjir for de earste, mar Ek for de léste kear.” 10 Juni 13.37 0/0 27 Juni 846 0/0 Schade door onweer. Omtrent de sehade, aangericht door het on- weder van Zondag j 1. meldt de ’s Hert. Crt. nog: Vooral de rogge heeft veelgeleden; in Ha- tert, Groesbeek, Mill, Cuyk, enz. enz., zijn de «Wêz eang fen tjuster poeremslaen,® Sei 't sljuchtwei folk alear, En mocht men do der meast nei dwaen; Nou docht men dat net mear Slaen poerem en lawaei mar flink Dat is de rop fen hjoed, Dat lege fetten measte klink’ Wit elkenien net goed. Mear lykje as wêze, seit de wrèld, En oeral foaroan by: Hwent dy ’t him smük binefter béidt Is koalle en süle er by Blaf op! in hege toan oanslaen En elkenien oerroppe! Sa komst’ tsjinwirdich mei to dwaen Mar oars bliuwst yn ’e groppe. Derom, slaen mar for master op En toan geweld en macht Al stean de saken o! sa slop' Al is ’t yn ’t jildlaed nacht. Stek üt! stek üt yn 't iepenbier Mei üterlik fortoan; De wr&ld nimt langer skyn for wier En kwik for silver oan, gemaaid 24 April eiwitgehalte 25.06 0/0 Ander stuk land: gemaaid 14 Mei eiwitgehalte 18.97 O/o Hier blijkt dus uit, dat. f 35.000 en de hypo- 1000. De succes- f 31.000 beneden van April 1911. een bedrag van Dan sjucht it famke bare sür. Dan hat se yn ’t earst gjin rêst, Mar der tilt heit sa swier net oer. ’t Is om hjar eigenbêst(?) En skielik seit er «Hark ris, bern, Yn ’e ienfald sit it wiere, En tigens, dregens, scilste sjên, Mei ned’rigens forsiere. Dy feint wier moai, my fierst to moai, Ek draefde 'r fiersto heech. Dan wiisde er op syn jildkas foai 1 Wier soms syn breinkas leech? En dêrom fanke, siz ik dy: Lit stil dat feintsje rinne, Dou kinste mei sa’n héns as hy, Gjin side grif bispinne. Dus, kin de skyn soms slagen slaen By ink’len en by riten, Dochs scil 't net op in djür foldwaen By ljuwe yn ’t salt bibiten. En dêrom as men 't goed biskout: Wier poeremslaenderij Yn earder tiid gjin byt fortroud *t Hoecht nou der ek net by. FRISO. Daar de tyd van maaien weer begint aan te breken acht ik het niet ongeschikt hierover aan de lezers eenige bijzonderheden te vermelden. De tyd van maaien toch heeft een belangrijken invloed op de kwaliteit van het hooi. De waarde van het hooi als veevoeder hangt in de eerste plaats af van het gehalte aan eiwit, vat, koolhydraten en aschbestanddeelen. Van deze vier genoemde voedingstoffen is het eiwit van het grootste belang en wel omdat in hooi, stroo, aardappelen, voederbieten en andere z.g. ruwvoedermiddelen het eiwitgehalte gewoonlyk te laag is. Terwjjl b.v. het slechtste hooi 3 4 o/o verteerb. eiwit bevat tegen 20 0/0 verteerb. koolhydraten, komen in het beste hooi 9.2 o/q De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Ryksmiddelen. Over de opbrengst van de maand April 1912 kan men tevreden wezen. Het was wel te verwachten, zegt de N. Crt dat deze een flink bedrag hooger zou zijn dan die van April 1911, omdat de laatste abnormaal gering was geweest, maar het accrès is grooter dan men kon voorzien. Want ondanks de successierechten, die verleden jaar de oorzaak der geringe ontvangst waren, ditmaal nog minder opleverden dan in April 1911, is toch het totaal f 952.827.43 hooger dan verleden jaar. Werd toen in het geheel f 14 204.002.90 ontvangen, thans was de opbr. f 15.157.830.33. De verblijdende stijging valt over de ge- heele lijst te constateeren. Te beginnen met de directe belastingen, gaf de grondbelasting f 42.000 meer dan in April 1911, het perso neel steeg met f 98.000, de bedrijfsbelasting met f 63.000 en de vermogensbelasting met f 55.000. Ei feint, loerst op in faem mei jild? Nou wêz dan ek net lyts, Span yn! flean ep ’e sjeas troch ’t fjild, Of oars mar mei de fyts Kom smyt dy swarte flapbroek üt En ek dy pet fluch ou! Dou moast yn ’t skier mei ’n great wyt rut En ond’re hoed, mar gau! Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Op de invoerrechten werd in het geheel f 220.000 meer ontvangen, terwijl van de accijnzen de suiker steeg met f 117.000, het gedistilleerd met f 28.000. het zout met f 18.000 bier en azijn met f 13 000 en het geslacht met f 40 000. Alleen de wijnaccijns bracht minder op en wel f 6000. De belasting op gouden en zilveren werken toont een stijging van f 2000, en van de in directe belastingen zijn verhoogingen te con- steeren voor de zegelrechten van f 31 000, de registratierechten theekrechten van f siereehten bleven met toch reeds lage opbrengst Uit de domeinen werd f 4000 minder ontvangen, doch fraaie stij gingen zijn waar te nemen bij de posterijen (f 134.000), de rijkstelegraaf (f 83.000) en de loodsgelden (f 17.000). Uit deze vergelijkenda opgaven blijkt, dat de vermeerdering niet slechts enkele bronnen van inkomst betrof, maar vrij wel over alle is verdeeld, hetgeen van grooter waarde moet geacht worden dan een toevallige aanzienlijke stijging bij een enkele groep. Daar de eerste twee maanden van dit jaar ook een flink accrès hebben aangetoond, zijn we dus nu na afloop van het eerste derde deel van het jaar een flink bedrag op verleden jaar vóór.. Werd toen over de eerste vier maanden ontvangen f 51 575 171. hans bedroeg de opbrengst in gelijk tijd perk f 54 014 160 36i/2, dus f 2 438.988 78 meer. namen Kees bij zich aan huis. Hij voerde niets uit, kreeg eiken dag 50 ets. zakgeld eischte nog telkens meer en plaagde de oude menschen op allerlei manieren. Op zekeren dag werd de grootvader zóó driftig, dat hij Kees een messteek toebracht, die ernstig aan kwam. Aan de toesnellende politie zei de oude man: «Het zij zoo, ik naar Leeuwarden, de jongen in ’t graf, maar mijn vrouw rust Kees herstelde echter. Tegen den groot vader is nu onderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. verteerb. eiwit met 30 0/q verteerb. koolhydraten. Vandaar dan ook dat men het tekort aan eiwit moet aanzuiveren door het bijvoeren van lijn koek, grondnotenkoek enz. Het is dus van zeer groot belang dat men het hooi wint van zoo goed mogelijke kwaliteit om daardoor de dure lijnkoek uit te sparen en dit heeft men in de hand door slechts de juiste tijd van maaien uit te kiezen. Voordat ik de juiste tyd van maaien aantoon geef ik eerst eenige toelichting omtrent de vor ming der voedingsstoffen in de plant. Gedurende het grootste deel van den groeitijd neemt de massa van eenzelfde stuk land toe, de wortel neemt stikstofverbindingen en aschbestanddeelen uil de grond op, de bladeren vormen uit kool zuurgas koolhydraten en de stoffen worden, zoo lang de plant nog in vollen groei staat tot plant- I aardige stoffen verwerkt. Eerst bij het rijp worden vermindert de vorming van nieuwe stof en dit houdt eindelijk geheel op. Het rijpen zelf bestaat in het vervoer van een belangrijk deel der plantaardige stof die in de bladen en stengels aanwezig is, waar de zaden, dus ook het eiwit en vet verhuist dan naar het zaad. Wanneer men nu bedenkt, dat bij de hooiwinning het zaad grootendeels verloren gaat, men een belangrijk verlies van eiwit en vet heeft. Het valt dus licht te begrijpen, dat, wanneer het gras ryp wordt, de juiste tijd van maaien voorbij is. De zaak waar het dus op aankomt is deze, dat men het eiwit en vet in den stengel en bla deren houdt. Het volgende staatje geeft eenig overzicht over het verlies aan eiwit, volgens proeven te Wohen- heim. Van eenzelfde stuk land werden drie perceelen op drie verschillende datums gemaaid. 13 Mei 1631 0/0 9 Juni 11-16 o/o hoe jonger de planten hoe hooger het eiwitgehalte. Maar zal men zeggen, wy moeten niet alleen best hooi hebben, maar ook genoeg, want hoe vroeger men maait hoe minder hooi, dit is ech ter denkbeeldig, lezers. Van eenzelfde stuk land werden drie perceelen op verschillende tijdstippen gemaaid. Perceel I toen ze in knop stond, perceel II toen ze begon te bloeien, perceel III toen ze in vollen bloei stond. Het hooi werd zorgvuldig gedroogd en het eiwitgehalte was alsvolgt: I 23.3 0/0, II 20 0/0, UI 17 0/0. Hoe jonger dus gemaaid hoe hooger eiwitge halte. Bij de laatste proef werd tevens de groene massa en de hoeveelheid hooi bepaald en in verband daarmee kon men dus ook de hoeveelheid eiwit berekenen. Men vond nu de volgende getallen: Papp T Ppfp TT TTT Totale groene massa 13331'kg. 13285 kg. 9423 kg. Totaal hooi 2658 3932 3937 eiwit 619 786 669 Hieruit blijkt dus dat perceel II evenveel hooi leverde als perceel III, niettegenstaande deze laatste langer op bet veld gestaan had, maar tevens ziet men uit de cijfers dat de hoeveelheid eiwit van perceel II verreweg het grootst is. De juiste tyd van maaien is dus zooals perceel II aanwijst d. i. bij het begin der bloei. Een tweede nadeel van te laat maaien is het stygen van het gehalte aan ruwvezel, de stengel wordt dan z.g. houtig. De voedingsstoffen toch worden door de cel wanden ingesloten, wanneer het gras jong is zijn de celwanden zacht en malsch, bij het ouder worden echter zetten zich houtdeelen in de wanden af en omsluiten dus het eiwit, vet enz. zoodat de spijsverterings- vochten er zeer slecht op kunnen inwerken en een groot deel van het eiwit onverteerbaar blyft en in de mest terecht komt. De Bakkerswet. Het bestuur van het Bakkerscomité heeft de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin bestreden wordt, dat nachtarbeid in het bak kersbedrijf niet door een wezenlijk economisch belang zou zijn gemotiveerd en waarin den minister het recht wordt betwist om te zeggen dat van in de grondboring van het grootbe drijf geen sprake is. Adressant wil en mag niet aannemen, dat de Tweede Kamer zich met een wetsvoorstel zal vereenigen, ten gevolge waarvan juist zij, die tot verbetering van de toestanden in het bakkersbedrijf het meeste bijdragen, onnoodig uit hunne broodwinning zullen worden gestooten. Adressant verzoekt met den meest moge- lijken nadruk dringend het wetsontwerp niet aan te nemen. Tweede Kerstdag. De Tweede Kerstdag is niet meer een al gemeen erkende Christelijke feestdag, heeft thans de Hooge Raad beslist. Men weet, dat te Eindhoven, om deze kwestie uitge maakt te krijgen, op den jongsten Tweeden Kerstdag proces-verbaal werd opgemaakt tegen een drietal personen, die op dien dag aan den publieken weg werk verrichtten. De kanton rechter, van meening dat na het Motu Proprio van den Paus, de Tweede Kerstdag niet meer algemeen als Christelijke feestdag erkend wordt, ontsloeg beklaagden van rechtsvervolging en de Hooge Raad heeft thans die uitspraak be krachtigd. Grootvader en kleinzoon. Toen moeder, die weduwe was, stierf, bleef Kees, haar eenige zoon, onverzorgd achter. Kees was 18 jaar, had een broertje dood aan berg, p;. wetende welk een last ze zich aanhaalden, H.15. Kees bij zich aan huis. Hij voerde E wielhandel. Stavoren, aankomst 2.50, W. Veldman (hotel Dooper). Hindeloopen, aankomst 3,20, T. Meinesz., vischhandelaar. Workum. aankomst 3 45, Wed. J. Ooster- hoff, hotel »Ke‘elaar«. Bolsward, aankomst 4.30, R. Teernstra, politie agent. Zij volbrachten dus den tocht, het uur oponthoud in Leeuwarden en het half uur in Sneek medegerekend, in 13Vj uur. In Sta voren toefden zij nog 10 minuten, in Workum een kwartier. Catalogus Saving Rijwielen. De firma Klaas Ba ving rijwielhandel te Zwolle heeft ter gelegenheid van het 1 OO-jarig jonge roggehalmen deels geknapt, zoodat me nige boer zijn reeds zooveel belovenden rogge- akker binnen een half uur vernield zag. Blijken de gevolgen zoo zwaar te zijn als door sommige landbouwers wordt voorgesteld, dan kan menige rogge akker als verloren worden beschouwd en nog slechts gebruikt worden als boekweit of haverveld. De vrucht- boomen hebben ook geleden, zelfs veel, wan neer men hoort, dat de bladeren van de boomen werden gehageld. Uit Ammerzoden schrijft men, dat kruis bessen en aalbessen onder de boomen ver spreid liggen, zoodat dit gewas, dat veel be loofde, als verloren kan worden beschouwd. Ook de appel- en pereboomen zijn grootendeels van vruchten en bladeren beroofd. Ook in Maren hebben vooral de vrucht- boomen enorme schade geleden. De grond lag bezaaid met afgerukte bladeren, takjes, bloesems en kleine vruchten. Sommige tuin vruchten, als erwten, salada enz. zijn geheel vernield. In de bloemisterijen on warmoezierderijen te Dordrecht en te Zwijndrecht blesf van de broei- ramen, die niet gedekt waren, geen ruit heel. Sommige kweekers lijden duizenden guldens schade. Ook daar hebben de ooftboomen, die zooveel beloofden, het grootste deel van hun pas gezette vruchten verloren, terwijl de jonge groenten veel geleden hebben. In het land van Altena zijn geheele bun ders rogge totaal vernield. Ook boonen, erwten en bieten hebben zeer veel geleden. Er is voor duizenden guldens schade. Men zag zelfs vogels doo I op den grond vallen. Te Werkendam zijn de suikerbieten en vele andere gewassen plat gehageld. In Druten is vooral veel schade aangericht aan de tabak en de jonge kersen en krozen. Nog een elf-stedentocht per rijwiel. Men meldt ons uit Bolsward 18 Juli 1909: Gisteren Zondag werd met goeden uitslag een elf stedentocht per rijwiel onder nomen door onderstaande personenAugust ten Brink, oud 34 jaar, slager te Bolsward Siebe Wiersma, oud 19 jaar, slager te Hichtum Haye Westendorp, van Workum, oud 17 jaar winkelbediende te Bolsward. In den vroegen morgen, 3 uur, vertrokken zij van Bolsward, waar hunne reisroute, die ze ons ter inzage verstrekten, werd afgeteekend door R. Teernstra agent van politie. De tocht ging vervolgens op deze wijze verder: Harlingen, aankomst 4 uur, afgeteekend door Tj. Mellema, melktapper, Hofstraat 47. Franeker, aankomst 4.20, J. de Bruin, agent van politie. Leeuwarden, aankomst 5.15, IJ. N. Joustra, caféhouder. Dokkum, aankomst 6.40, E. de Jong, stal houder. Leeuwarden, aankomst 8 uur, IJ. N. Joustra café houder. Te Leeuwarden hadden zij een uur opont houd, daar godsdienstplichten hen noodzaak ten de kerk te bezoeken. Vertrek Leeuwar den derhalve 9 uur. Sneek, aankomst 10.15, J. Piso, stads-her- berg. IJ 1st, aankomst 10.35, mej. fietshandel. werken, liep liever langs de straat te slenteren en maakte graag grove vertering. Zijn grootouders te Amsterdam, hoewel 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1912 | | pagina 1