Ilindeloopen en Stavoren. Doch snapt. 38ste Jaargang. ZATERDAG 8 JUNI 1912. No. 24. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en FRISO. 4. 5. enkelen een 1. 2. 3. Uit de L. bü medewerking uitgesloten. De jury, wier namen zal dan ook spoe- Bakkerswet. Woensdag heeft de Tweede Kamer met 49 tegen 43 stemmen de Bakkerswet ver worpen. in de vruchtzetting tegen. Alleen de peren, die buitengewoon rijk bloeiden, hebben veel vrucht, op verscheidene plaatsen zelfs te veel, van optreden op den concoursdag zal door loting worden geregeld. Als prijzen worden uitgeloofd le prijs, verguld zilveren medaille en f 50 2e prijs verguld zilveren medaille en f 40 3e prijs groote zilveren medaille en f 30; 4e prijs zilveren medaille en f 20 5e prijs zil- veien medaille en f 10. ’s Avonds zal dit concours worden besloten door een groot concert in genoemden tuin, te geven door een eerste klasse strijk- of harmo- nie-orkest, toegankelijk o. m. voor de deel nemers aan dit concours. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abonnement belangrijk lagér. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURG!! Zoon te WORKUM. I Maaiers en Hooiers. Sneek meldt men dato 4 dezer aan a de waag alhier boden heden ongeveer 300 maaiers en hooiers hunne diensten aan. I Bij zeer weinig vraag gelukte het slechts aan Minister Talma. Ofschoon met zekerheid nog iets gezegd kan worden ten aanzien van de houding, welke, hetzij minister Talma, hetzij het geheele Ka binet zal aannemen na het Kamervotum over de Bakkerswet, wordt toch in welingelichte parlementaire kringen vrij algemeen aange nomen, dat de verwerping der wet geen poli tieke gevolgen zal hebben en wel vooral met het oog hierop, dat minister Talma, in verband met de reeds in behandeling zijnde ziektever zekering, moeilijk uit het Kabinet zou kunnen treden. De grondwetsvoorstellen der regeering. Naar het Vad. van goed ingelichte zijde verneemt, zijn reeds zeer binnenkort de voor stellen der regeering tot herziening der Grond wet te verwachten. Koninklijke onderscheiding. Benoemd tot ridder in de ,Oranje Nassau- Orde de heer W. K. Hoekstra, geneesheer te Wommels. vormen zijn tot heden kwam f 8000 minder in dan in 1910, terwijl de uitgaven stegen. Daar staat echter een j vermeerdering tegenover aan legaten tot een bedrag van f 11 000. De contróle-commissie bracht verslag uit over de rekening van 1911/12, en werd goed- waardoor de vrucht klein blijft. i kraak gehoord. De geestelijken wisten echter de men when te kalmeeren en deze werden verzocht zich zoolang uit de kerk te begeven. Toen hieraan voldaan was, werd het lijk grafwaarts gedragen zonder eenig verder ongeval. De kerk bleef daarna gesloten. Gebleken is, dat de leggers onder de vloer- planken zijn gebroken, zoodat de geheele vloer inzakte. De vruchtboomen in het Westland. De dracht van de vruchtboomen in het Westland zal niet evenredig zijn aan den rij ken en overvloedigen bloei. De pruimen schijnen door de nachtvorsten geleden te heb ben, zoodat de vrucht slecht is gezet. De kruis- en aalbessen hebben vrij sterk geruid, ofschoon knoppen en en de gewone En ja man, dat barde. De feilen waerden teld en dat roan op sechstich üt. Dat waerd in rekken dus ten 60 x 60 3600. To sizzen seis-en-tritich goune. De man barde de som me en Bokkeboer tóge de feltsjes yn ’e koer op ’e souder, wol op ’t skik mei it eaeh op de trije sturen winst op elk feltsje. Mar nou kin ’t wol ris wêze dat se deryette op ’e souder lizze to wachtsjen op de earste syn priis, as Bokkeboer se tominsten net fea m&llens üt’noar skoerd hat, do ’t er letter yn- seach, dat men mei in opmakke smeet him efkes to liter hie, en hy syn seis-en-tritich goune neisjen koe. For ouwiksel tochten wy hjoed ris to kommen mei in gefal dat wier bard hjit to wêzen. It scil in teltsje wirde der ’t in lytse tapassing oantaheakke wirde kin, en dat mei-iens üs sjên lit ho ’t de gjirgens de wiisheid bidrage kin. Nou dan: it giet oer Bokkeboer. As ’t Bokke gjin sinten kostte dan koe ’t him net folie skele ho ’t it yn ’e wrèld wol draeide, mar as ’t ynpleats der al op ütroan, dan stiek it wol tige nau mei de aid nepert. Dat koene de ljue oars net rjucht fen him op, hwet Bokke wier in eigenierde boer dy 't er waerm bysiet. Sadwaende moast er ek wol ris hwet hearre, fensels, mar dat stuitte wol op ’e aide dübbeld- fellige hirdkop ou, as hy ’t mar net yn ’e büs Helde, hwent der wier Bokke wol it gefoeligst. Mar tagelok hawwe in pear bysfeinten him dochs ris efkes yn ’e riften lein sa goed, dat er it fielde, mei oare wirden, dat de Aide efkes üt 'e büse bliede moatten hat. Dit droech him sa sahwet ta. ’t Wier yn ’e hjerst do ’t in fint mei in hazzefel by Bokkeboer kaem as in presintsje fe 'e jager, dy ’t de hazze sketten hie op de boer syn lin. »Hwet moat ik mei dat lege fel?” frege de Aide, dy ’t al sa Ijeaf de hazze er ek yn hawn hie. >As de rjuchte man der mar op fait” sei de bringer, »den kin jy der noch al hwet ütmeisje: »de hazzefellen binne op dit stuit djür.” »Nou, jaen dan ek mar op” sei Bokke en tocht, it is ’t oankrjjen sachs wirdich, ynpleats fen to tinken dat it greater eare for him west hie as de jager him de hazze brocht hie en dan hy de bringer in goune joech. Mar ho ’t it moast: Bokkeboer die *t mar sa. En siker der kaem de oare deis al ien oan, dy ’t gading makke oan Bokke syn hazzefel. »Hwet wo’st er foar jaen?” »Trjje stüren.” »In kwartsje.” En sa haspele dat in ketier om. Einliks waerden hja it iens for twa düb- beltsjes en de keapman lake wol sa lübeseftich, do’t er sei: »Nou boer der ha ’k jo efkes by ’t foetsje, hjer? sa’n feltsje is op syn minst fyftsien stüren wirdich, se binne poer om dy dingen tsjinwirdich.” De aide krige er einefel fen, do ’t er dat hearde. In Qirttsien dagen letter kaem der ris wer in hazzefellekeapman by Bokke op it hiem en frege oan om feilen fen hazzen, wylst er in pak al op 'e rech hie. ’k Ha al ien hawn,” sei Bokke, »mar diss’ kear ha ’k neat”Hwet binne dy dingen wirdich? frege er >Och” sei dy man, »ik wit it net sa krekt, mar djdr binn, se, dat wit ik wol; ik keapje se mar for 'e fdst wei en by ’t avontdr ou op. Mar hwet se krekt jilde, dat doar ik net sizze: Och, it is sje sa gelegen, as er moarn ien to Ljouwert is dy ’t mei toalve stüren for *t stik jaen wol, dy hat se. Oft ik dan gendch krjj, ja of né, dat wit ik net sa lyk, mar ik wit wol dat ik dan al in goede deihier fortsjinne ha, sa djdr steane se my trochinoar net. Fen sels ik tref hjoed ek al üt hiene en der krige T. E. Halbertsma. f Snein forstoar to Ternaerd de hear T. E. Halbertsma, Frysk skriuwer, dichter en com ponist, did 64 jier. Hy wier in kreftich leat fen de dlde stamme. Syn stikken en fersen yn »For Hds en Hiem» biwize dat en syn sangen sloegen yn by it Fryske folk. Hy wier meiwirker oan it leste diel fen it Frysk wirdboek, oprjuchter mei fen de krite »Doc- kum« fen ’t Seiskip en salang as hy koe foar- sitter derfen. De Friezen fen hjoed scille him misse, de neiteam scil him earje I L. Ct. Nationaal concours van gemengde koren. Het nationaal concours van gemengde koren, uitgesohreven door de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Sneek, zal worden gehouden op Woensdag 31 Juli a s. in den tuin der buiten-societeit »de Har monie.» De deelneming is opengesteld voor alle in Nederland bestaande koren, die vóór 1 Mei 1912 zijn opgericht. Elke vereeniging zingt twee koren naar keuze (zonder begeleiding), waarvan voorkeur een volkslied, volkstoon moet zijn. Geen vereeniging mag optreden met koor, waarmede zij reeds een prijs heeft be haald. trochinoar net. güds dy ’t de wanten de feilen net onder ’e wearde fen, mar, en do glimke en knypeage er Bokkeboer sa fortroulik moog’lik oan, »der sitte ek goedkeape onder, dat siz ik jo.” Dat binne feilen ten ljue, ek al lyk as ik fensels, tocht de üldboer yn him seis, ljue dy ’t net better witte en dan bidragen wirde. En de ftlde skarlün miende smeije to moatten do ’t er syn fjür biet tochte, om de skea fen lang- lêsten nou wer dübeld yn to heljen, mei dy kearel, dy *t net as hy sa krekt wiste dat de feilen op syn minst fyftsien stüren jilde koene. Tige fluensk frege er de man mei de feilen: >En as ik jou nou ris toalwe stüren bied >Nou hawar, dan kin jou se der ek for krjje, boer. Dan ha ’k myn sjouwen dien en ’t jild kry 'k souder omballingen foart yn 'e büze.” gekeurd onder dankbetuiging voor het onder zoek. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 627.903 22. Aan gaven werd ontvangen f 25.875 37 en aan verpleeggeld f 29 ISO^P/z- De legaten bedroegen f 21.100, rente f 29.049.61 >i2 De uitgaven beliepen f 80 818 27 verple ging, f 8162.56 onderwijs enz. f 6020.92, restauratie terreinen en gebouwen f 08.949.95, afschrijvingen f 45.622.85. Aan ds en mevr. Schrijver werd dank ge bracht voor hun uitnemend beheer en toe wijding Moordaanslag. Eergistermorgen is ten huize van J. B. te Ouddorp tusschen een vader en zijn 19-jarigen zoon een twist ontstaan, welke zoo hoog liep, dat de zoon zijn vader een lading kruit in het aangezicht schoot. De vader was gedu rende den heelen morgen in het huis bezig geweest met het vernielen van het huisraad zoo had hij het bed stuk gesneden, meubelen vernield en ten slotte bovendien zijn vrouw geducht afgeranseld. De zoon had daarop een geladen geweer geleend bij een van de buren en daarmee op zijn vader geschoten met los kruit. De verwonding is niet van ernstigen aard. De dader is aangehouden en heeft bekend. De zaak Ds. Ewoldt. Voor de rechtbank te Heerenveen is Woensdag en Donderdag bovengenoemde zaak behandeld. Onze ruimte laat niet toe de uitvoerige behandeling der zaak ook maar in korte trekken weer te geven. 28 getuigen a charge zijn door het O M. gedagvaard en de verdediger mr. L W. van Gigh van Amsterdam heeft ah getuigen décharge epgeroepen professor Stronck van Utrecht en dr. Schoo van Amsterdam. Nadat eerst be klaagde was verhoord, volgde het verhoor van de deskundigen dr. Peters te Heerenveen en of een lied in den opgenomen. deren, van één week tot zeven jaar; z.o ,r L T. 3 jaar en sterk genoeg zijn, gaan ze naar de ^0 e,Ur 0’. 00 a P 0 80 In® I bewaarschool en op den gewonen tijd naar de i lagere school. 26 kinderen deden in de weezen- i Beroepszangers (essen) zijn natuurlijk van kapel hun geloofsbelijdenis. De jongelui, die van school komen, worden voor een of ander vak letterzetter, boekbinder, smid enz enz. I opgeleid. Voor de restauratie der kapel 5 werd f 3000 ontvangen en dig met dat werk een aanvang worden ge- maakt Voortdurend vraagt het onderhoud van zulk een omvangrijk geheel veelgeld; het grootste der gebouwen in- en uitwendig heeft al een beurt gehadthans komen daarvoor aan de orde de kapel, de boerderij en het meisjes gebouw De opvoeding blijft voor directeur en mede-bestuurders een belangrijke zaak, om een boer te krijgen, zoodat verre- I weg de meesten onder wie velen uit het oos- I ten van Groningen, teleurgesteld moesten teruggaan. Als mtailoon werd genoemd: f 4 50 per mad. Een hooier, die verleden jaar f 13 boven den kost had bed >ng<m, ver huurde zich thans voor f 12 plus den kost. De regendag van heden was niet in hun voor deel, evenmin het toenemend gebraik van maaimachines en hooischudders. Slechts enkele Oost-Friezen kenbaar aan hun roode kragen, werden onder deze veld- arbeiders opgemerkt Neerboseh. Blijkens het jaarverslag van de weesinrich- ting Neerboseh waren er op 1 April 495 kin- deren, er kwamen in 253 aanvragen om ge- één koor bg plaatst te worden, waarvau er 59 werden In het moederhuis zyn 60 kin- als ze 3 jaar en sterk genoeg zijn, gaan ze naar de spoedig bekend zul len gemaakt worden, zal bestaan uit drie be voegde Nederlandsche toonkunstenaars. Aan alle vereenigingen, die aan dit concours deel nemen, zal een beoordeeling der jury worden gezonden. De beurt Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Za terdag 8 Juni a.s. ’s voorm. 9t/2 uur ten ge- meentehuize te Koudum. Koudum, den 5 Juni 1912. De Burgemeester veornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Behandeling van een missive van Burg, en Weth. van Stavoren inzake den weg WarnsStavoren. Voorstel tot overname door de gemeente in eigendom en beheer van geulen in den te dempen Nijegasterpoel. Adres van de Afd. Warns van de Ned. Vereen, tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken om gebruik van een schoollokaal aldaar. waaraan zij alle zorgen besteden. Aan gaven Irnvarr» f mïnJnw ir» Jnn irw 4 Q1 A f-AMvwt-il scheuten dit jaar zeer gezond ontwikkelden. Ook de appelen vallen Een dievegge. Dinsdagmorgen bemerkte de familie Bolle, Rapenburgerstraat te Amsterdam, dat uit een lade een portefeuille werd vermist bevattende f 500. Bg nader onderzoek bleek, dat ook een diamanten broche was verdwenen. De verdenking viel al spoedig op het dienstmeisje, dat evenwel verdwenen was De dienstbode was voor den laatsten dag in betrekking bg haar patroon. Zij wist een lade open te kry- gen, waarin zij wist dat haar patroon geld en kostbaarheden bewaarde en nam daaruit het hierboven genoemde In den loop van den dag nam het meisje afscheid, waarna de dief stal werd bemerkt, Men volgde haar spoor en vond haar op een stoomer, die juist zou vertrekken en waarop zij passage naar het buitenland had genomen Baldadigheid. Een zevental jongelingen hebben te Kollum in vereeniging baldadigheden gepleegd Na een flesch jenever te hebben verkregen, waar- bij bedreiging werd gedaan, zyn by een vee houder een twaalftal ruiten met melkbussen verbryzeld. Van een drietal schepen, waarvan de bewoners sliepen, zijn de touwen losge maakt, zoodat de vaartuigen ronddreven. Nog zyn by een veehouder twee ruiten stuk geslagen. De politie heeft de daders reeds ontdekt. Het bijltje er bjj neergelegd. De Ned. Herv. Gemeente te Renkum heeft j op dit oogenblik geen kerkvoogden meer. Het I geheele college, 5 leden, heeft ontslag geno men. De reden is, dat een drietal leden van het college van notabelen niet overweg konden met den administreerenden kerkvoogd, welk conflict bij de jongste rekening en verant woording tot uitbarsting is gekomen. Gevolg was, dat alle kerkvoogden het bykje er by neerlegden. De pogingen een nieuw college van kerkvoogden te mislukt. dr. Ykema te St.Nicolaasga, die belast zyn geweest met het onderzoek lykschouwing. Dr- Schoo en Prof. Stronck weerlegden de conclusies van genoemde heeren, waarna de getuigen werden gehoord. De verdediger j e schte vryspraak, omiat uit de verhoeren niet het minste bewys voor schuld was aan- getoond. Het Openbaar Ministerie vorderde daarop vrijspraak wegens gebrek aan bewijsmiddelen en gelastte onmiddellijke invryheidstelling. Incident bij een lijkdienst. Bg de begrafenis van wylen pastoor Fit te Obdarn had een incident plaats, dat een oogen blik groote ontsteltenis wekte. Toen de dra gers, na de Mis, op de kist toetraden om die uit de kerk grafwaarts te dragen, zakte plot seling de vloer onder hun voeten weg. Be- grgpehjk, dat dit onverwacht gekraak de vele aanwezigen de kerk was stamp vol met schrik beving, temeer daar ook de communie bank en de gewone zitbanken scheef gingen staan en weken, zoodat de menschen in de banken naar voren overhelden, 't Was een gejammer en gegil van belangEr werd geroepenIk ga er uitO hemel pastoor I enz., omdat men eenvoudig niet wist wat er een hevig ge- FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1