r F Bekendmaking. De moade. Hindeloopen en Stavoren. i1 1 ZATERDAG 29 JUNI 1912. 38ste Jaargang. No. 27. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. FRISO. reeds eenigen tijd l Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. I ;esteld tegen hen aan wier waaronder is te verstaan, windkracht bleef gemiddeld iets beneden de normale, vooral in de eerste dekade. Een pseudo-epliohter. Wat zou zoo’n oplichtersbedrijf wel opbren gen? vroeg een eerlijk man zich zei ven af. En hij kwam tot het eigenaardig besluit, eens de proef op de som te nemen. Het resultaat deelt hij mee in Het Volk. Hij schrijft «In navolging van een berucht Haagsch bureau, dat gelijk een kameleon van kleur, telkens van naam verandert, plaatste ik in een tweetal volksbladen een advertentie, waarin eene vaste positie werd aangeboden tegen borgstorting van f 100. Achttienhonderd brieven kwamen in. Ik moest me beperken en beantwoordde een klein honderdtal, waarbij ik de positie zoo aanlokkelijk mogelijk voor stelde en een zeker bedrag, van f 2.50 tot f 5 varieerende, vroeg als helft der informatie- kosten. Ik ontving een bedrag van f 37.50, dat natuurlijk aan de afzenders werd gere tourneerd. Maar hoe oliedom is het groote publiek, dat op zulke dingen ingaat en dat door zijn onverstand het oplichtersbedrijf in stand houdt. Met vreeze vragen we ons af, hoeveel deze goedgeloovigen wel kwijt ge raakt zouden zijn, indien ze in de handen van een «heuschen» oplichter gevallen waren 1 Laat men toch verstandiger zijn I De admi nistraties der dagbladen zouden hieraan veel kunnen doen, indien zij dergelijke adverten ties weigerden Als ’t resultaat van deze welgemeende waarschuwing nu maar niet is, dat de gewaar- schuwden, hardleersch als de meeste menschen zijn, haar in den wind slaan, terwijl juist avonturiers met een ruim geweten zullen gaan overwegendrommels, valt er op die manier zooveel te verdienen, dan ga ik ook eens oen ezeltje bij zijn ooren trekken.» De arrestatie der gebroeders Van E(jk. Naar aanleiding van de arrestatie der ge- Eijk te Boston, in Amerika, deelt de Maasbode mee, dat de justitie hier van de verblijfplaats der gebroeders op de hoogte was, maar om de een oi andere reden, misschien omdat een eventueele procedure den Nederl. Staat een f 20.000 k f 25 000 zou kosten, geen ver zoek tot arrestatie deed. Uit betrouwbare bron deelt het blad evenwel mee dat een der crediteuren in Zeeland het voor een procedure benoodigde bedrag heeft aangeboden, waaruit dan wel blijkt, hoe vriendelijk men de beide exbankiers gezind is. Zondag had te Quatrebras by Veen wouden een ernstig ongeluk plaats. In den speeltuin bij het hotel Hoekstra kwam het 4 5-jarig dochtertje van den boekhandelaar v. d. Meulen te Bergum in aanraking met een in beweging zijnden schommel. De stoot was zoo hevig, dat het kind bewusteloos werd opgenomen en het café werd ingedragen. Eerst den volgenden dag gaf het weer eenig teeken van leven. Door afwezigheid van de artsen te Bergum en Hardegarijp werd dr. Muller van Leeuwarden ontboden en werd een schedelbreuk geconstateerd. Een treurige ontmoeting voor de moeder die des avonds van Groningen terugkeerde waar haar echt- noot in het ziekenhuis lag. De meid was met de kleine naar den speeltuin gewandeld. Door zjjn zoon vergiftigd! Te Renkum werd verleden week Woensdag een koperslager onwel, na het gebruik van zijn ontbijt. In den loop der week overleed en thans is zijn lijk door de justitie in beslag genomen en naar Arnhem vervoerd, daar in de door hem gebruikte koffie en in zijn uitwerpselen arsenicum is ontdekt. Het gevolg van ingesteld onderzoek is ge weest, dat men kwaad vermoeden kreeg tegen den 19 jarigen zoon van den overledene Jan Martinus, die z’n vader met voorbedachten rade vergiftigd zou hebben. De jonge man is gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. De overledene wordt over het algemeen af geschilderd als een norsche man die voortdu rend met zijn kinderen overhoop lagde moe der kwam dan dikwijls bemiddelend tusschen- beide. Bezwarend voor den aangehoudene ia, dat hij een tiental dagen geleden aan een kennis vroeg of deze ook rattenkruid in voor raad had. Kryn rint nei de earste trant, En dat is lang net dom ’t Sit net heel djip er yn, Nou hinget hy *t er om. En sawier hjoed de dei komt yen sok in Kryn noch wol tsjin, dy ’t it er for de wissich- heit ek mar om hinget. Lit us bislute mei in fêrske feu de noch net lang forstoarne Achlumer master Gylstra: Mónljue, frouljue, feinten, fammen! Offerje net oan ’e skyn, Wêz jimm’ seis dóch en binammen, Wêz foaral net sjende blyn For ’t gefaer, dat op in djür Skület yn dy onnatür. De BURGEMEESTER der Ge meente WORKUM; Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie; Wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, allereerst van henzelven, om het brandgevaar door hooibroeien te voorkomen en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij onder anderen verschillende straffen zijn g< schuld, nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 27 Juni 1912. De Burgemeester uoomoemd, T. M. ten BERGE. Dat rymke kaem my okker Sneins yn ’t sin, do ’t ik hjir de «Sneinsdames» de dyk léns kuierjen seach. Ik bin lang net mei de moade- spillen op ’e hichte fenseis, mar begjin hast to begripen dat de rok sa nau wêze moat dat men fetsoenlik yn ’t spantou rint, ear ’t men sizze kin nou is 't moai. It liket my sa ta dat dit moade-artikel tige syn biswieren mei- bringt. Forearst is men yn gefaer by de tsjerke- stoepe del to róljen. To twade hat men earst nedich de slach fen ’t «stapsetten» to learen. As jonges pielden we wol mei sek- rinnen, dos sadwaende ha ’k ek min of mear oardeel oer nau-rok-rinnen. Dy ’t de slach er fen ha kinne er mar wakkere kreas yn stappe, sette foetsje foar foetsje, sa tripkjende wei wier, echt-trinten scil ’k mar sizze. Mar der rinne ek noch oare onder, sa goed net yn ’t sop bigearre misskien, dy kinne noch netrjucht >op stapt komme. Dy nimme to lange halen noch, en hwet wirdt it gefolch? Net foarüt sjitte rjucht op syn moaist, of de rok by de küten opstrüpe op syn minst. Mar och, mar fol hélde; ’t scil wol leare en mei de tiid wol wenne. As de moade yn ’e tiid fen biwennen nou mar net noch foroaret. Der kin men hast wol bang for wirde, hwent dy forleit him gau ris. Dy ’t der dan op ’t R wis for tinkt lit de nauwe rok mar yn syn wêzen. Dan hawwe raei-iens de aldragers er safolle to mear oan. Hwent dit bliuwt er altyd fen wier yn ’t einbislüt: Allyk as in oar is net moai; oars as in oar, dat is moai. Derom net, nimmen moat miene, dat we op alle oasten de bile sette wolle. Dy ’t it twang- buis drage wol draecht it mar. Dan kin men ek mei eare sizze: »jy kin hjar wol troch in ringkje helje,« lyk as er dan wol sein wirdt. En derby sa goed as beppe as faeks mem yn ’e hoepelrok roun hat, mei beppezister of dochter nou ek hjar seis de twang oplizze fen ’e nauwe rok. Hwent in minske kin him al mei in bytsje formeitsje, sei ’t bidlerswiif, do hie se in stik bólle mei salm. En ’t neiaepjen hat altyd, ek by Aids al, onder ’e minsken skftle krekt sa goed as nou noch ek, omdat er ienkear mear apen onder ’e minsken binne, dan minsken onder ’e apen. Dy ’t moai wêze wol moat pine ütstean, sei men al by Mds mei ’t each op nijmoadrige klean dy ’t wol ris kwelden, mer der holp net oan, en derom foege men der oan ta: De moade moat men nei al scil *t himd boppe de broek. Dus wy ljue fen ’t nije Ijocht wolle op dat gebiet ek net for de êlden onderdwaen. En al mei it nou hjitte dat, do 't pake yet feint wier en beppe yet faem, it allegjerre net heal sa fornaem wier as nou, se setten by aids de seilen er ek wol by al mocht it dan wer yn in oare foarm en trant fortoand wirde. It is dan ek mar allinne Sneins dat we hjir it spil der foar sette, deis gean we wol by de flotgêrzen lêns, hwent altyd mei ’t ryk op ’e dyk, dat héldt net lyk, en derby »Altyd moai is net moai.» aan gevestigd tot bestudeering der menschenrassen. Hij komt tot dezelfde resultaten als Prof. Virchow uit Berlijn, n.l. dat op Terschelling het zuiverste Friesche ras wordt aangetroffen. Het kenmerkt zich door een langen, slanken lichaamsbouw, blond haar, blauwe oogen en een lang hoofd. Naast dit ras komt nog een ander voor, dat zich kenmerkt door een korten, gedrongen lichaamsbouw, bruine huid en oogen, donker hoofdhaar, kleine breede voeten en een breeder gezicht. Weeroverzicht. Aan het maandelijksch overzicht der weers gesteldheid in Nederland over de maand Mei, opgemaakt door het Koninklijk Nederlandsch broeders van Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan de Koningin een adres gericht, waarin het verzoekt, dat het Haar moge behagen aan de Staten-Generaal het voorstel te doen, dat ook vrouwen voor taan door de Grondwet kiesgerechtigd zullen verklaard worden «Immers zoo wordt in het adres ge zegd als de moeders van het komende ge slacht, als medewerksters bij alle daden van het tegenwoordige geslacht en als mede erfgenamen van de kennis en kunst van vroege geslach- I ten, hebben de vrouwen hetzelfde recht als de mannen op medezeggenschap in bestuur, yn, ho slim as ’t wofisskilden regeenng, en samenstelling der wetgevende lichamen. Althans spreekt de Vereeniging het ver trouwen uit, dat Uwe Majesteit niet wederom in een nieuw te maken Grondwet, welke toch waarschijnlijk wel een menschenleeftijd lang van kracht zal blijven, een bepaling zal dul den, dat alle vrouwen in Nederland uithoofde van hare sekse van de uitoefening van het kiesrecht uitsluit. Een dergelijke uitsluiting voor nog zoo ge- ruimen tijd te handhaven, zou met het oog op de voortdurende toeneming van den arbeid der vrouw in den dienst der samenleving en in allerlei beroepen onverantwoordelijk zijn.» Bij dit adres is een toelichting gevoegd. Het echte Friesche ras. De anthropoloog D. Basse aldus wordt De Tel. gemeld heeft zich op Terschelling Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 59 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Mar nou alle gekheid op in stokje en ’t stokje yn ’t fjör. Lit üs mei tinken ris fierder prate oer «de moade sa lyk net, mar oer de pronk en praelsucht dy ’t langer yn dracht en klaeijng sa tige ütkomt. De geringe folksklasse wol de stevige besitter op ’e side stean en de tsjinstfaem wol Ijeafst for hjar frou net onderdwaen yn hwet dracht en klean oanbilanget. Dat is op 'e keper bi- skout in gefolch fen de heechmoed. Rounom en oeral yn fortoant him de heechmoed yn in bispotlike prael en pronksucht. Krapte fen jild en eare krapte hearsket er genoch, mar de fortoaningsmakkerij, it swéslaen en de bombast kliuwt heger en heger; nimmen wol for in oar onderdwaen. Dat is net allinne yn klean, mar ek yn wênning, yn hüsrie, yn ’e hele wize fen libjen, it iene foardert it oare. Mar ta slot komt it iene safolle as ’t oare üt dwaze idelens foart, dat safolle yn ’e onderwal bringt. It keart alle earnstige oertinkings ou, it docht it wêzen efterüt stean, en ’t lykjen op ’e troane sitten. Dy selde idelens makket ek dat de minske tofolle mei de wrald op kriget, dy wrald dy ’t onbistindich is en altyd siiket om njjichheden en frjemds üttinkt. Sadwaende wirdt dy sucht ek mear en mear beusich halden, foerre en for- sterke, üt ’e eigen pong op ’t lóst. Der wirdt earst net oerlein hwet it kostet, as 't mar op ’e moade is. Mar hwer moat dat hinne? Hoecht men dan tsjinwirdich net mear to biteljen? Mei men mear skilden drage dan de büse forneare kin? «Better sonder iten op béd dan der meiskild ou to kommen,» seit in Dütsk sprekwird. En as vye nou witte dat er fen de Dütskers sein j wirdt «dat se twa magen hawwe en gjin hert» I dan sjucht men to haw wen. As lykwol yn de hjoeddeiske tiid op in on- forwachte dei allinne mar dy minsken fen ’t bêd komme mochten dy ’t gjin skild hawwe, dan seoene der wol in ploechje efter ’e doarren bliuwe, en onder de weibliuwers scoe forfêst in great part pronkers skülje. Né, lit doch Ijeaver de moade yn ’e steek as 't yen seis net past om mei to dwaen. Moat men yen dan troch in forkeard forbield fen in oar meislepe litte, wylst men seis sjucht dat dy op ’e dwaelwei is? Ja forsiker, as de geast fen ienfsUd yn ’e wréld hwet mear bitrachte waerd, dan scoe de wréld mei iens genezen wêze fen ien fen syn greatste kwa len. De oertollige weelde fen ’e greate ein scoe for de lytse sa hertsearich net ütkippe, en mear wolfeart en frede scoe onder de lytse ljue hüshólde. Tink ris ta, hwet freeselike gefolgen dy idele heechmoedigens wol net nei him sleept. On- rjuchtfeardigens, earmoede, skande en skea binne bern fen de heechmoed. Bygelykhat men ienkear foar yen nomd om folgens sa ’n stand en steat to libjen, dan is ’t min om by ongunstige tiden de moed to hawwen om to tarren nei ’t yen barre mei, om de stand nefïens de tastond fen ’e pong to setten, om fen prealhêns ta kealhéns ou to saeijen. En dochs, minne tiden kinne sa gau wol komme troch sykte, mei forstjêrren, stilstand fen saken, tsjinspoeden en bankeroetten en al sa mar mear. Der wirdt minder ynbard mar net minder of faeks mear ütjown, hwet moat i der op einslüten fen tolénne komme? Men rekket op legerwal en binne net yn steat mis skien om letter wer op ’e gleed to kommen, noait wer op ’e graet der ’t men wei bigoun is. Dan wer op in oare wize fiert de sucht nei pronk en preal en heechmoed, yn ’e bydelte fen onrjuchtfeardigens. In bulte bidroch yn hênnel en wênnel, kassen bistelle en al mear sok soarte fen skurve streken helje in hopen üt om it seil heger to heljen as hjar mêst lang is. En hwet in twadracht en onienichheid ont- stiet er yn mennich hüsgesin, as de warbere man it nedige onthelden wirdt troch it pronkske wiif, om hjar seis en de bern der mei op to toajjen. Ja it is de pest yn ’e maetskippy, dy dwaze idele heechhertichheid, dy slaefske moadewetten, dy berneftige nei-apery. In boel meitsje der in haeddoel fen en tinke en prate oars nearne oer. Kin men in oar oertrefïe yn ’t lykjen altiid dat is in geheim gelok. Komt in oar yen der yn foar, der is gjin spitiger! De moade moat folge wirde as moat de onderbroek ek bilye hwet oan de boppebroek oerdédich bisteld wirdt. En foart lit de minske it skine ho netich, ho lyts, ho stakkereftich, ho onselstannich hy is as de kniper op ’e skine komt. Och, dat de jongfammen tige graech in bytsje tige kreas en tige op ’e moade wêze wolle en derom nou yn 'e nauwe rok rinne, ei, dat is it slimste net en se moatte it üs net to kwalik nimme dat wy hjar der efkes mei hünden. Né dat binne mar byspillen, mar dochs is it in «onderdeel fen *t geheel.» Mar ris goed ut- siferje. Mar om it nou alheel op ’e fammen to for- heljen dat scoe us fiersto iensidich wêze, ek de jongfeinten bliuwe net fry fen dit algemiene kwea fensels. Harmen Sytstra rymde nou in sechtich santich jier lyn it folgjende: Meteorologisch Instituut te de Bilt, ontleenen wij het volgende In den loop van Mei trokken verscheidene depressies over de Britsche eilanden naar Scandinavië, meerendeels h. t. 1. met onweer gepaard gaande. Hooge luchtdrukkingen wer den beurtelings in verschillende streken van Europa aangetroffen, zonder dat de kern van het gebied lang ergens stand hield. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur aan de normale gelijk, in de derde dekade ruim lo er beneden. Ook de dage- hïj, hjksche gang toonde gemiddeld weinig afwij- I king. Bijzonder hooge temperaturen kwamen alleen op den 11 en voordaarentegen werd den den, 2en en 14en op verscheidene plaat sen nachtvorst waargenomen. De bewolking was betrekkelijk zwaar; heldere dagen kwa men nagenoeg niet voor. De maandsom van den neerslag bedroeg gemiddeld over het ge heele land 4/ö van de normale hoeveelheid, in Groningen en in Zeeland nog iets minder, in Gelderland en O -lijk N. Brabant was zij iets grooter dan gewoonlijk. Uitgebreide on- weders kwamen voor op den 6en, 12en, 15en en 22endat van den 12en ging in N.-Brabant van hagel vergezeld. Gedurende de geheele maand waren de W.-lijke winden talryker dan gewoonlijk! de sa ’t der dan op *t lést hjar ek net wêzen. Dan hawwe mei-iens de aldragers yn ’t einbislüt: Allyk u FRISO i I i In Fr&nskmaa draecht, sa gau a» mar de moade ’t seit, De jas it efterst foar, de broek mei ’t binnenst billen, De learzens op *e holle en roaskes op ’e kflten. Dan wirdt der earst ris lake om al dy mÉUlichheid, Mar ’t durret amper oard'el dei, Dan docht de hele wr&ld it nei. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1