Ilindehiopen en Stavoren. r In hounsk-praetsje. 38ste Jaargang. ZATERDAG 6 JULI 1912. No. 28. Binnenlandsch Nieuws. Y b Tot plaatsing van adv. en valsche njks- V FRISO7 tot 5 I hare spraak niet buiten gevaar. kort bij bakker P. De dader, Willem de Groot, uit Sneek, is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld. in beschonken toestand op straat om eveneens nomen, 1 gebracht, kear to nimmen, en der seit er fen. dat sokke Sokke ljue, sei er, binne yn ’e regel sa, seis bier, om efter ’e sinten to kommen, sprekke en jy nou mei sok in mispunt bigjinne? Scoe men gjin brette hounefotsjes fen him meitsje? En hwet foarbyld jowt er oan syn jonges, as men leauwe moat dat de iene houn de oare ful makket. It kwea wol üt him seis al graech oan leare, en men kin in sliepende houn to wek ker meitsje, dat mocht Doede ek wol betinke mei it each op syn healwoechsene soannen. Ik scil net sizze dat dy bern uteraerd sa for- keard just binne, mar och, men wit wol ho ’t it yn sokke hüshéldingen der sahwet om ta giet, it wol graech ris hounje. Forearst is der gjin rjucht bistjür, it tsierd der meielkoar yn ’n oar om as hounen en katten en nimmen isoaes. Ontsach for hjar heit ha de bern neat, hwet gjin wonder is, en noch doar Doede fen syn brutale jonges kleije; »men wirdt faek fen yens eigen hounen biten.Hwa scoe der de measte skild oan ha, tinke jimme? Né, se scoene him oars net léstich wêze as ’t hjar sa faek net hoechde to bigrutsjen om hjar eigen mem, mar ho giet it nou in houn fjuchtet it fülst op syn eigen hiem. It is om mar rjuchtüt to sizzen in hüshMding sa ongelokkich as ’t kin. Fammen mei it jimme ta in warskóging wêze. Nim noait de feint dy ’t graech in slokje mei ta man, hwent o wé, dy 't ienris oer 'e houn is komt ek grif oer ’e stirt, en dan scoe sa’n houlik jimme komme op to brekken as de houn is op Pinkster-Maandag 1913 bepaald. Maat regelen zullen worden getroffen, waardoor het gedeeltelijk ontaarden van den tocht in een wedstrijd wordt voorkomen. De prijs (het foarsichtige ljue in dea houn de bek tabine. Sokke ljue, sei er, binne yn ’e regel sa, seis süpe se tomük as muzen en dan mar yn ’t iepen bier, om efter ’e sinten to kommen, sprekke en preek je en mei boekjes sütelje oer en tsjin de drank. s Siuunc na. to ..o. vu* oa. wl in hountsje. De boaze tonge seit wol it keal moat nedich slachte wirde. vier kieken, door deelnemers aan den Elfste den rijwieltocht op j.l. Pinkster-Maandag, is ge wonnen door den heer A. T. Visser te Leeu warden. Er waren vier inzendingen. De jury hier voor bestond uit de heeren H. Eisma en van Hoogen Stoevenbelt te Bolsward en den heer A. L. Lorié te Sneek. Hoe de verdachte tot zijn daad is gekomen, - Wellicht het hardvochtig op treden van den vader tegenover vrouw en kinderende verslagene was bij geen van syn kinderen geliefd. In hoever er van eigen belang van den zoon, die zijn vader in de koperslagerij zou opvolgen, sprake kan zijn, is niet te zeggen. Het onderzoek der justitie is nog niet ge* eindigd, ook is het onderzoek van den maag inhoud van den verslagene nog niet afge- loopen. Doodslag. Eergisteravond 9 uur is de omstreeks 30- jarige stoker van den misthoorn van Asperen te Hoek van Holland door zekeren S. aldaar met een mes in den buik gestoken. De sto ker was bijna onmiddelhjk dood. De dader is geboeid naar ’s Gravenzande gebracht. Ken jeugdige uitbreker. die njet ver Een ongeveer 12-jarig boefje, dat door de politie te Breda Maandagavond tijdelijk in een i cel was opgesloten, wist zich door een lucht koker daaruit te werken en is toen over 2 daken geklommen. Daarna liet hij zich op een open plaats langs de afvoerbuizen van de dakgoten naar beneden glijden. Zijn vrijheid was echter van korten duur, want de bewo ners waarschuwden de politie, die den jeugdi gen uitbreker weer mee nam naar het bureau. Een overrompeling. Maandagavond hebben ongeveer 20 mannen getracht het magazijn van een rijwielhandelaar op de Stadhouderkade te Amsterdam te over rompelen. Twee bedienden van bedoeld magazijn, waar onder de boekhouder, beweerden, dat zij reeds sedert October 4910 eigenaar van de zaak zijn. De eigenaar ontkent dit, en om zijn recht te bewijzen, heeft hij de twee bedienden uit zijn dienst ontslagen. Daarover verstoord, Doede plicht folie to sizzen: »ik bin gjin houn oer in slok.t Der wol hy dan net mei sizze dat er ’n super is, flj né, dat lang net, allinne mar hy is fen dat tinne spul sa bang s (net) as dat er net in dei foarby giet as Doede is wer fen 't hountsje biten, mar och ho giet dat, as men in houn slaen wol. is er altyd in stok to finen, mar Doede kin him fiks seis frijpleitsje mei to sizzen dat er in bytsje selskipswiet is. Dus dat scil dan ek wol wier wêze, hwent Doede kin him seis dochs it bést. Mar wit jy ho ’t it giet, der 't ien houn tsjin oanpisset der dogge se it allegjerre en de iene seit de oare nei dat Doede in süper is. Op in hountsje droef fljucht sok in lasterwird it gea troch en derom is Doede yn koarten bikind as in bonte houn wirden, en syn eare en goênamme is de bocht omgien fensels, hwent dat giet sa, folie hounen is des hazzes dead. Lykwol Doede steurt him net folie oan dy praetsjes, hwent hy tinkt sa, lit se mar oer my roppe en geile, it rekket my de kalde klean net en ’t moaiste is wolblaffende hounen bite net. Sadwaende is Doede noch alle jounen stèfêst yn ’e uTrije Romers® to finen. En treft er der bygefal ris in aerdich ploegje nei syn sin, dan kin er it net oer syn hert bringe om der twisken üt to brekken. Men moat bylje mei de hounen hwêr 't men mei yn 't bosk is, seit er dan by him seis, alwer om him seis skjin to praten. En krekt salang er in dübbeltsje yn ’e büze hat ommers, men fynt gjin spek yn in hounenêst bittert Doede troch. Rom yn ’e dübbeltsjes sit er meast ek net, hwent sjm Jortsjinjen itjpek. komt trochstrings ek nat folie, hy hat in mier oan arbeidsjen as de houn oan in pak bruijen. Men seit wol, wer pimpelt dy fint dochs altyd fen wei, mar dat skynt hwet ta to fallen. Hy libbet sahwet op sjouwtsjes en sneupt troch in dei alles ou en och, in rinnende houn fangt sachs hwet. Mar derom net, Sjut syn wiif klaget wol ris dat se in hounelibben by him hat. Ja, it snijt by Doede en Sjut mar al to faek hounehier, It moat yen ek wol om Sjutsje bigrutsje. Hwet hat se oan sa’n kearel? Altyd is er op ’e flitter, oerdei forearst al en jouns, sa ’t we sein ha, is er ek noait thus to finen. Hy kin ’t net by hjar üthalde, ’t is krekt oft er thus in houn gizeljen sjoen hat. En as er al ris for in kear yn hüs omhinget dan is er tsjin hjar ek noch mar frijhwet hounsk en noartich. As Sjutsje him om in hantaest wirk for hjar freget dan is ’t »ik bin dyn houn nett, of: vkommandearje dou de houn en blaf seis.t En dan kin dy smoarge kearel ek noch mar in lieten dezen nu beslag leggen op een deel van den inventaris. Over de rechtmatigheid van dit beslag zal in rechten beslist worden. Ten einde zich nu in het bezit van de zaak te stellen, trachtte de boekhouder Maandag avond zich met geweld in het huis te neste len. Tegen halfzeven kwam hij met 20 man plotseling het magazijn binnen. Doch de eigenaar vroeg en verkreeg politiehulp, en na een kloppartij werden de overrompelaars uit het huis verwijderd. Eenigen werden gearre steerd. Diefstal op een postkantoor. In het postkantoor te Rotterdam beeft een diefstal van een belangrijk bedrag plaats ge had. Door het openstaan van een loketraampje van het bureel postwissels heeft de dader ver moedelijk gelegenheid gehad een greep te doen in het papieren geld, op het oogenblik dat de chef van die afdeeling van zijn werk geroepen werd door een telefoonoproeping. Nader meldt men dat het bedrag van het gestolene f 7000 bedraagt. Kwartjesvinders. Twee beruchte zoogenaamde kwartjesvin ders, één uit Amsterdam en één uit Rotter dam, zijn te ’s Gravenhage door de politie gearresteerd, onder verdenking een Duitscher een bedrag van 100 mark te hebben afhan dig gemaakt. Verschrikkelijk In de Oost-Peterstraat te Arnhem woont een vrouw ’wïer'man \Affr verlaten heeft en sedert eenigen tijd in Duitschland verblijf houdt. De vrouw houdt kostgangers om in haar onderhoud te voorzien. Een paar dagen geleden weid deze vrouw een kind geboren en nu zou een buurvrouw Zondagavond de kleine ten doop houden. Op den Hommel- ingeworpen. Een matrijs L. Ct. Een jeugdige uitbreker. Wagenaarstr. 105. De vervaardiger, iemand van onutreeka gevangenisstraf ondergaan wegena het misdrijf van valsche munt. Hij werd eergiatermiddag in de woning in de Wagenaaratraat gearrea- teerd. In het privaat werden bij een huis zoeking een achttal valsche rijksdaalders ge vonden en in beslag genomen. Vermoedelijk had de man ze er even voor zijn arrestatie en eenig gereedschap werden eveneens door de recherche meege- nomen. Mede stelde de politie een onderzoek in een meubelmakerswerkplaata in de Geelvinck- steeg, waar de «fabriek® van de valsche rjjka- daalders moet gevestigd zijn geweest. Ook hier werd eenig materiaal in beslag genomen. De vergiftiging te Renkum. Men meldt ons uit Arnhem Inzake de vergiftigingszaak te Renkum kan het volgende worden medegedeeld De tegen den verdachte Jan Teunisaen, den 19-jarigen zoon van den ten gevolge van ar senicum vergiftiging overleden koperslager, aangevoerde bewijzen waren van dien aard, dat hij zijn ontkenning niet kon volhouden en ten slotte toegaf arsenicum te hebben gedaan in de koffie, welke zijn vader zou gebruiken. Hij had een week te voren rottenkruid ge kocht dit in water geweekt en een deel van het aftreksel gegoten in de koffie, welke voor zijn vader was gereed gezet. Het overblij vende rattekruid begroef hij in den tuin, waar verschillende personen hem bezig zagen en waar de politie het later opgroef. Toen de koperslager van de koffie dronk, maakte hij tegen zijn vrouw de opmerking wat smaakt de koffie vreemd. De vrouw heeft toen van de koffie geproefd, is onpasselijk ge worden, doch ondervond geen nadeelige ge volgen. De toestand van Teunissen werd ernstiger en een geneesheer werd geroepen, maar deze constateerde geen vergiftigingsverschijnselen, hoewel de patient zeide: ik geloof dat se mij vergeven hebben®. Eerst des avonds na het overlijden werd vergiftiging geconstateerd. De verdachte heeft getracht de schuld van de afschuwelijke daad op zijn zuster te schui ven, maar aangetoond is, dat deze absoluut speeld had. Een kostganger sloot de deur en wilde niemand inlatenhet kind werd nu bij een medelijdende buurvrouw ondergebracht, om wanneer de gemoederen wat waren gekal meerd aan de moeder te worden teruggegeven. Ongeluk. Aangaande het ongeluk, waarbij de dienst bode van den bakker P. te Hommerts door na der bekend geworden, dat knecht en meid beiden 17 jaar oud zijn en wel vaker gekheid met elkaar hadden. Toen de knecht op zijn vraag: »zeg eens, dat ik niet durf® tot ant woord kreeg: «je durft niet®, schoot hij, niet Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elks regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Van Asperen en vrouw zaten rustig voor huis; van Asperen speelde op de harmonica. Een der buren, zekere 8., verveelde dit en vroeg met het muziekmaken op te houden. A. ging echter met het spelen door, zoodat 8. ten slotte zoo woedend werd, dat hij A. met een mes doodstak. De verslagene is een zeer oppassend man, de dader een zenuwlijder. Valsche munters gearresteerd. De Amsterdamsche politie is er eergister- middag in geslaagd de hand te leggen op drie personen, die verdacht worden van het vervaardigen en uitgeven van daalders In den laatsten tijd werden zoowel te Am sterdam als elders met name te Haarlem mermeer en Zaandam valsche ryksdaalders uitgegeven Het spreekt van zelf dat de recherche op haar qui-vive was, en eergisteren zag zij haar moeite beloond. Zij arresteerde op straat twee personen, een uitdrager en een meubelmaker, die verdacht worden de valsche rijksdaalders te hebben uitgegeven. Boven dien mocht het haar gelukken den vervaardi ger van de valsche rijksdaalders in hechtenis te nemen. Dit bleek eveneens een meubel maker te zijn, die bij zijn zwager, den gear resteerden uitdrager, inwoonde in perceel wetende, dat de buks geladen was. Dr. Donker te Heeg, die den kogel niet gewaar kon worden, was van meening, dat was doorgedrongen. De getroffene, die niet aan hare spraak heeft geleden, bevindt zich thans in het St. Anthony-Ziekenhuis te Sneek onder behande ling van den heer dr. Bouma. Rijksveldwachter Postma aldaar heeft de buks, die door den knecht weggestopt was, in beslag genomen. De toestand van de verwonde, genaamd - a Trijntje Zijlstra, afkomstig uit Tirns is nog aandeel heeft m de vergiftiging. Ze woonde nog maar - is met geheel duidelijk geworden. is zij toe te schrjjven aan het hard Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. schen weg trok de buurvrouw de aandacht van een surveilleerend politieagent; de man, die zelf huisvader was, zag spoedig dat de vrouw het kind ondersteboven droeg, en ver der ziende, bemerkte hij, dat de vrouw stom dronken was en het kindje reeds een blauw gezichtje vertoonde. De agent en de zich om het geval verzamelende burgers spraken hun afkeuring uit; het kind werd de vrouw ont- waarna zij naar een politiepost werd om haar roes uit te slapen. Met de kleine toog men naar de Oost-Peperstraat en hier bleek, dat Bachus een groote rol ge- neat to goed sinneget dan is’t mar by heech en by leech, »sok fretten is goed om der hounen en katten mei to forjaen, dat wol ik net ha.® wol, in goed miel mei er as de houn de woarst. Sa’n earste rakkert, sa’n tsjonkert net. Ha ’k tofolle sein as ik siz dat it yen om ’t wyfke bigreatsje moat. Hja sjucht er dan ek üt as j mei koarten, de hounen om hjar bylje scille, nou dan is se mar üt it lijen wei, scoe men sizze. Altyd mei sa’n dronkelap om to topjen en der earmoede by boppedien, dat is hjar net to forgunnen. Hwent fen earmoede praet, ik siz it jimme dat der faken by hjarren de houn yn 'e pöt is. Sjutsje is in kras minske, nou bliuwt sadwaende it spil noch in bytsje yn ’e ioegen, al wirdt er wol fen dy hüshalding lekke dat it er der bwet rüch ütsjucht, ik siz mar it is mei balstjürrige hounen kwea hazzen to fangen en ik kin ’t my net bigripe ho 't dat minske mei sok in kearel, dy ’t wol liket dat er foar de hounen faun is, hjar der noch sa goed troch slacht. Mar fensels it ein scil syn lést drage as hy sa fol héld, dat is wol oan to sjen. Domenij woe, al tiiden lyn, Doede ta better ynsjen biwege en redte him dochs sa perfoarst oan om de drank alheel stean to litten, mar is ’t in aid houn kwea blaffen to learen, noch minder is *t fêst om 't dy ou tolearen. By Doede skynt it tominsten glêd onmooglik to wêzen. Mar lit him sé noch ris hwet oanhMde, tink er ris om dat it him bikomt as de houn de woarst. Hy scil yn ’e kolonjes of yn ’t tichthüs tolanne komme. En dan moat er net tinke dat de houn dy 't him biten hat him ek wer geneze scil. Né, dan is ’t to let en dan scil er him seis forwite, en neibirou krije net min. Lykwol nimmen hoecht to mienen dat hy dat seis ek ne* oankommen sjucht. Ja hy sjucht it heelwol yn, mar sa lang as er noch sahwet syn gelikens fen soarte om him hinne hat, mient er steune to meijen op it sprekwird pder binne mear hounen dy 't Blom hjitte.z Hy is 't net allinne dy ’t tofolle priuwt en as er al ris in fodskoering fen de iene of oare kriget dan spytgnysket hysoch it is de iene houn leed, dat de oare yn 'e koken sjuchtt en dan makket hy him seis wys dat men him syn fleurich eintsje libbet binidet. Dy stumper net Ouskafïers laket er üt as dy biweare dat elk nedich sa foarsichtich wêze moast it noait ien- Koninkl\jk bezoek. Heden Vrijdag brengt H. M. de Koningin een bezoek aan de Veenkoloniën in Groningen. Met een eigen trein arriveert H. M. te Stads kanaal. Achtereenvolgens wordt Onstwedde, Musselkanaal, Valthermond, Mussel, Wester- wolde, Vledderveen, Tange, Nieuwe Pekela, Oude Pekela, Veendam, Muntendam, Zuid- broek, Sappomeer, Hoogezand bezocht, dan terug naar Veendam, door Wildervank naar station Stadskanaal. Het bezoek duurt van 9 uur voormiddags uur namiddags, dan vertrekt de trein lyks Sjutsje ris hwet op ’e tafel bringt dat mynhear naar het Loo. Een tweede rywiel-elfstedentocht. - De commissie voor den elfstedentocht per Hwent howol hy der net for yn e beage hingje rijwiel, zetelende te Bolsward, heeft besloten, I zich permanent te verklaren. De tweede tocht, waarvoor reeds vele aanvragen inkwamen, 1 Later in den avond verscheen de commensaal in beschonken toestand op straat cm eyenc"”" i door de politie te worden ingerekend. boekwerk »Ons Land« uitgegeven door den A N. W. Bvoor het inzenden van de mooiste VIPr IfiplrAn dnnr rlfiAlnooiara aan ilnn een schot aan den hals werd getroffen, is 1 i Safolfe as: It is net om my, sei de houn, mar 7.7 _7„7-. .7 7. Hwetmoat In faurhv rriat aa Dmiila ia war FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknni. Ilemelumer Oldephaert en Xoordwokle. 1 L - ,i. lil -R-— r.n aan Kin ay smoarge Kearel ek noch mar in u unmiuuago, uau «wurai, ue uew hele boel noaten op ’e sang hawwe. As byge- j bet hooge gezelschap weer over Assen

Friso nl | 1912 | | pagina 1