Hindeloopen en Stavoren. Keninginnefeest en Optocht ZATERDAG'13 JULI 1912. 38ste Jaargang. No. 29. Binnenlandsch Nieuws. - as FRISO. het 8e Regi- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WÖRKUM. Vereeniging bel. wol dat hy Patroons* Soks seach men -bonden voor De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam him slim foarby parte koe. Kin ’t ek op barge- biten utdraeije noch mei ’t priisuitdielen Mar safier is ’t noch net, en der leit us ek neat oan gelegen Derom by ’t stik fen saken bliuwe. Nou dan. En hwet in sleep fen minsken efter dy op tocht oanmeast stêdtsjers. Tsjinstfammen dy ’t oan Mven ta fiij krigen hiene, en warskóge wierne dat nei alven de doar ta bleau, en nou foarut wol wisten dat se hjar forgunning oertrede seoene roanen mei hjar fryers earm- kes om. Kloften sjouwersljue, leden fen de brêgerie, yn griene, feale en grize jaskes mei utsakke foering, mei tinne broekjes, utraffele boksen! Elk in smeisje» yn ’e earm, »dames< oanfallich, reade en gleaune rokken en bloeskes oan. lodderige eagen heech yn ’e holle, guds mei strie-giel hier en stikkene skoen oan, dy fol en forlegen fen wille binne. Heal dounsjenderok ken swierden; ’t stof jage op, en alles boldere, Scheveningen vooraan! It klinkt foar en efter, lofts en rjuchts, onder op ’e strjitte en boppe by de hüzen lans. En hwet is ’t gefolg der fen? In as jifïer klaeide faem, yn ’n pearsen rok, mei ’n pearsen hoed op, wol op ’e moade, ont nou ta bidaerd efter oan rinnende mei broer en sister, mem en beppe, field staf-en-af hjar oerwoun, en alheel oré mus gült se ut vScheveningen vooraan bi- giet to hossen en lukt yn hjar bluistrich fjür hjar hele famylje-oanhang mei, mei *t onge- lokkich gefolch dat beppe komt to strolïeljen en onder ’e foetten rekket. It publyk steurt him nearne oan, ’t wirdt hp langer ho joeliger op ’e strjitte. Ut ’e souder- finsters reind it ulefeltsjes, knikt it nei onderen ta en wiuwt it mei wite büsdoeken en riften, i ’t is ’t tillegrafearjen sonder trie. Der komt ommers ek noch in «moaije joun.« ’t Wier Keninginnefeest en op Keninginnefeest scoe in optocht balden wirde. Wel, wel, dat scoe der ütnaeije. Dagen foarut wier de hele stêd al yn opskoer, waerd der al oer tocht, oer praten, wierne de ütstallingen yn ’e winkel kasten der al op klear makke; hiene de jonge herten al popele de jonge lichtskonken aljokke, de aide kalde griishierigen al skodholle; hiene de hoedene memmen al warskógeFoarsichtich, foaral foarsichtich wêze, hiene de stroefe heiten drige: >Praet my net fen ’t feest, maltjirjen wird it, thüsbliuwe hjer!< ’t Wier feest yn ien fen Fryslan’s èldste, lykwol oars net drokste stêdden. En de kastleinen laken en de winkelljue laken De bakkers laken en elkenien lake; de earme lytse seis hie syn draei. En de lommerdbaes hie al sa’n wille. ’t Wier feest en der wier in optocht ophan- nen. In optocht mei forsierde fytsen. De nei- middeis ien ure wier de breede strjitte al fol folk. By klibers stiene se ongedildich to wacht- sjen. Nij der bijkommenden krongen fen efteren op en prebearen om foare-oan to slagjen. Frouljue stiene der mei berntsjes op ’e earmen mei berntsjes oan ’e hén, mei berntsjes oan ’e rokken hingjende. Bernefammen hiene for ’e wissichheit, hjar weintsjes yn ’e wal, bisiden de wei en twisken de beammen yn stean, en yn dy weintsjes leine de lytse »popkes« en »skatsjes« mei en sonder -j op in sCikelarjesigaer to sobjen dy ’t tagelyk al de bacteriën en bacillen en i ömheech jage onder ’t stappen fen ’e hynsders for ’e r~ ->--• tüzend »’k Woe ’t se hast mar kamen» sei in mem fit in drokke en greate hushólding yn hjar seis, en dan tsjin ’e lytse boi op ’e earm»Dou wirdst’ sa forgeemjes swier.c »Lit üs der stean, Peet!« róp in faem, in ding as in onderdoar, tsjin hjar lange sloppe feint, dy ’t in kop heech boppe alle oare mins ken utstike. »Och, hwerom dat nou,« seit Peet nei onderen, >wy steane hjir ommers goed, ju »Ja, dou,< seit it onderdoarke finnich, >mar ik net, ik sjuch naet, neat; in oar hast yn ’t.Wyk in bytsje Mar de »gesette< foar hjar, mei in mil fen tachtich sentimeters breedte, wykte net, noch forroerde hjar, mar stie as in skürrestile. >As de optocht hjir njunken is scil ik dy wol op *e earm krije,« seit Peet en wilens gnysket side om sa’n grappige utfal dy ,*t er net fen him seis forwachte hie. Op ’e »skürstile« nei sjugge de oaren, foar hjar, om en laeitsje of glimkje; it onderdoarke wirdt haetlik as se fornimd dat er om hjar lake wirdt en bigiet to skelden op Peet: »Aeklik utein, greate batt’lemeewis,< en dan skout se by de skürestile lans nei foaren ta en lit Peet for- büke en biteutere allinne stean, onwennich dat er neat onder om ’e skonken kreweljen field. Fij! ’t wier ommers mar in grapke, in moaie siz. En derby, mei tinken, seged er wol alles foar hjar dwaen wolle. En dan ynienen sa bits! Oeral by de hüzegewels lóns loerden koppen; yn de ferandes, op ’e balkons mejifier en naefrou, mei giele en goudne brillen op ’e noas, de doch ters Ijochtbloese en de ütfenhüzers yn ’e stisel, mynhear foar ’t fins ter mei ’n lytse op ’e knib bel en ta ’t souderfi aster üt de blier laeitsjende Ijocht-glinstereagjende troanjes fen wytmütske greatljues fammen. Om twaën njunkelytsen der is safolle om foar ’n oar to bringen om twaën hinne, waerd de flaggedrager foarop sichtber, kaem er biweging yn ’e minskekliber, setten de muzi kanten yn en de optocht wier opkommende wei. It publyk rekke fearou al yn geestforfiering. Foart efter de flaggedrager roun de tromslager. Hy hie in tromme foar ’t liif hingjen sa great as in sfjirderc, en de jonges bigreatten de trom me wol twaris sa mansk as it ütbouwsel dat efter syn rêch utstike, en derby hied er in pear skriele earmen, der ’t er mei de tromme- stokken vn ’e han bést de groun mei rikke koe. Hy seach mei in pear griene eagen de wrald yn en hie oanhaldendwei in glimke om syn wiid-opsplitte müle. Him folgen de >bliesers«, scille we mar ienfaldich sizze, om ’e healestêds en boerefolk, allegjerre mei it biste pak op ’e lea en in blauwe pet, meast, op ien ear. Hja wierne bisielle mei ’t kinstfjór dat blonk üt ’e eagen dy *t heal ta de holle üthingen, en dat hjar reade wangen ütbolle ta kofjekannen der ’t it swit by drippen oer hinne krale, dat mei oar wietspul op hjar jassen gearsipele. De mu- siek skallet oanienwei troch sonder oph&lden. It galmet en dreunt üt ’e koperne hoarnen; net tagelyk for ’e ouwiksels sadat men forskate wizen en melodyen yn ’e stritten en stegen op jaget. Elke lid fen it muzikantekorps is goed for him seis en permantich of muzikael genoch, om op eigen manneboerd syn rol to spyljen. En de tromslager kin ’t net ütstean, as er twisken in ticht ploech taskóger for him tahearders troch moat, oft pas jowt of gjin pas, mar hy slacht er op en swaeit mei syn lange en meagre earmen, dat elk wol op in fatsoenlike oustand bliuwe wol. De man wier Het vierkante stuivertje met ronde hoeken. In een der jongste Kamervergaderingen zijn eenige proefexemplaren van den vierkanten stuiver in wandeling gegeven. Het Hbl. be schrijft het nieuwe geldstukje als volgt: Het stuivertje zal vierkant wezen, doch met ietwat afgeronde hoeken. De voorzijde ver toont het cijfer 5 met een kleine c rechts boven, een en ander in een uitgeschulpten cirkel, waaromheen weder (met tussebemuimte van een vlakken band) een kralencirkel, aan de vier hoeken van de munt gebroken door vier schelpornamentenhet jaartal is over twee van die ornamenten verdeeld. Het cijfer staat vertikaal in de diagonaalrichting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament. Een gestyleerd takje van een oranjeboom staat in een uitgeschulpten cirkel, waaromheen (na een tusschenruimte van een vlakken band) het opschrift: Koningrijk der Nederlanden». De overgang tusschen cirkel en vierkant wordt ook hier weer gevormd door opvulling van de hoeken van het vierkant met schelpornament- Het stukje ziet er, vooral wat de achterzijde betreft, wel aardig uit. De teekening en de opvatting zijn beter, meer gestyleerd, dan tot nu toe die van onze munten. De voorzijde is erg grof van slag en heeft iets zeer leegs en magers. Terwijl juist de keerzijde een fijne en gevulde teekening vertoont. Het Congres van den Bond voor Staats- pensionneering. Aan het Congres voor Staatspensioen, door bovengenoemden bond te houden op Zaterdag 3 Aug. a.s te ’s-Gravenhage, zal deelgenomen worden door: Vrijz.-Dem. Bond, Soc.-Dem. Arbeiderspartij, Bond van Vrije Liberalen, Liberale Unie, Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen, Chr. Soc. Bond, Vrije Vrouwen- j en de Vereeniging tot beh. v. d. der Vrouw; verder nog een 60-tal en werklieden-vereenigingen en en vele afdeelingen van den Bond Staatspensionneering. Gasverbruik. In 1911 is door de verschillende gasfabrieken hier te lande samen ongeveer 400 millioen kub. Meter gas geproduceerd. Er werden in 1911 verscheidene nieuwe gasfabrieken ge bouwd en bestaande inrichtingen uitgebreid. Er mag dus geconstateerd worden zoo luidde in de vergadering van de Vereen, van Gasfabrikanten de conclusie van den Voorz. dat de concurrentie van de electriciteit niet zoo groot is als wol eens gevreesd werd. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Onder zeer gisteren voor behandeling van verdacht den moord op de 7-jarige Marie Hartjes, van Beek, te hebben gepleegd. Beklaagde is volkomen kalm en ontkent het hem ten laste gelegde. Zelfs verklaart hij het meisje op den bewusten dag niet te hebben gezien. De President maakte bekl. er opmerkzaam op, dat by by de instructie herhaaldelijk op leugens was betrapt, terwijl zyn verklaringen niet overeenstemmen met die van de getuigen. Verschillende getuigen o.a de ouders van het vermoorde meisje werden gehoord. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. Hevige brand. Donderdagmorgen om 4 uur brak een ge weldige brand uit by de firma Aikema en Co. aan den Goudschen Singel te Rotterdam. Deze firma is agent voor buitenlandsche huizen in machineriën, vernissen, linoleums enz. Twee verdiepingen en het dak zyn af gebrand. De brandweer trad op met drie stoomspuiten en acht sectiespuitenmet 20 stralen werd het vuur aangetast. Door het omstooten van een gevel werd de 28 jarige aspirant brandspuitgast Schadd door het puin getroffen, tengevolge waarvan hy een schedelbreuk bekwam. Tydens het vervoer van den getroffene naar een der ziekenhuizen overleed hy. Drie andere gasten werden licht gewond. Als oorzaak wordt genoemd de onvoor zichtigheid van schilders, die in het magazijn hebben gerookt. Verdronken. Een viertal onderofficieren van het 8e Regi ment Infanterie waren Dinsdagmiddag op den Ryn onder Hcissen aan het roeien, terwyl twee hunner tevens gingen zwemmen. Al spoedig bleek dat de .sergt. B. geen goed zwemmer was en hulp noodig had. De ser geant, die ook te water was, verleende hulp, terwyl ook de beide overige onderofficieren in een roeiboot naar de plaats roeiden. Daar gekomen, klemde G., die nog steeds den drenkeling vast hield, zich vaat aan de roei boot, tengevolge waarvan deze omsloeg en ook de inzittenden te water raakten, terwijl de sergeant B. in de diepte verdween. Tot laat in den avond is ter plaatse met dreggen gezocht, helaas zonder resultaat. De baldadigheid der jeugd. Aan het onderwy zend personeel van allo lagere scholen te Leeuwarden is door Burg, en Weth. de volgende circulaire gericht: Het komt herhaaldelijk voor, en in reisbe schrijvingen over ons land wordt er geregeld over geklaagd, dat de op straat verkeerende jeugd op verregaand baldadige wyze tegen vreemde toeristen optreedt, hen hinderlyk volgt of aangaapt, uitjouwt of met vuil of steenen gooit. Nederland komt hierdoor in een slechten roep te staan en zeer tot schade van velerlei belangen schrikt het hen, die voornemens waren ons land te bezoeken, van hunne plannen af. Moet, zoo is gevraagd, in een Staat, die op den naam beschaafd aanspraak maakt, niet meer dan tot dusver doordringen het besef dat de ware beschaving zich allereerst openbaart in het nalaten van baldadigheid en schooiersmanieren Het wil ons voorkomen, dat voornamelyk de onderwyzer geroepen is tot het verkrijgen van op dit punt betere toestanden. Ook in onze stad want ook hier zyn vreemdelingen, b.v. bij het bezoeken van de Oldehove, op de meest ergerlyke wyze gemolesteerd. De in vloed ten goede van den onderwyzer op het schoolkind kan niet worden miskend. Goed ingeprente en met overtuiging gegeven lessen werken by den leerling na voor zyn geheel volgend leven, doch dan moet hem niet een maal maar by voortduring voor oogen worden gehouden, dat een ingetogen en beschaafd gedrag buiten school niet minder onmisbaar is dan wat hem daarbinnen overigens wordt onderwezen. Wy noodigen u uit het onderwyzend perso neel aan uwe school met het vorenstaande in kennis te stellen en zijne ernstige medewer king, ter bereiking van het aangegeven doel, in te roepen. Moordzaak te Beek. groote belangstelling begon de rechtbank te Arnhem de de zaak tegen H. E. Bosch, de beammen yn stean, klachten, iverig en ghd nei binnen sügden, dy *t de stoffige wei rydtügen en hirdbokseljende minsken mei 1 haesten om net to let te kommen. mar hy slacht fatsoenlike oustand bliuwe wol. poer. Boerelyts-feinten en fammen stiene foaroan en deun oan ’t paed mei feestwille en optochts- pret op ’e gesichten, elk for oar wier yn ’e uterste pronk. Dat de mouwen en boksen, de boppesten en rokken to koart en to nau wierne fen de jonge feinten en fammen, dat wier yn hjar stand fen opgroeijen gjin skande, it joech biwiis dat se in bést jier hawn hiene en dan is men uter aerd almeest wol op ’e trie. Deun efter hjarren stiene bütenfrouljue sommige mei echte mótsen op. Mastersjiffer, siktarisjifler en mear fen de foarnaemen üt ’e omlizzende kriten, bitterkoekjes en flikjegüd yn ’t hantaske en der altomets ris fen snobje onder elkoar, as sahwet gelikensen yn stand. Allegjerre apart for ’e optocht oerkomd; hwent dy scoe moai wirde! Dan in rige ambachtsfeinten ut ’e neiste doarpen dy ’t mei de müle yn ’t sier stiene to sjen mei de fytsleeren noch om ’e boksen. Hja laken, wierne grappich en makken gekheid mei hjar fammen der ’t se stiif tsjin oan stiene, stieïlen koekjes ut hjar püden en kogen en haffelen; praten mei de müle optroppe fol. En efterliker mei de rêch tsjin ’e hüzen oan stiene de arbeiders en arbeiderswyfkes ta to sjen. Dat wierne de ljue dy ’t ynwindich de forwondering bisletten halden, mar derom net minder it feest fielden. Forarbeide manljue dy ’t oars neat op ’e wrald bisieten as in neigeand wiif en ’n keppel dof- hüdige bern, hiene it prümke forwiksele tsjin *e sigaer dy ’t se knoflich yn ’e han en füst halden, en wierne al in bytsje oars »yn ’t liif< fen de bearenboarchjes der ’t se hast ouwend wierne, en woene skine litte dat it er hjoed snoch wol oan siet.a Nést hjarren stiene de arbeiders fen ’t lan, trouwe wrotters fen ’télde st impel, earl ik, bést en nkerksch®, stiif rjucht op en del, oars fij fen sa’n drokte en derom hjar dimmene wyfkes stéwich by in earm beet héldene, yn ’e freze yn ’t gedrang hjar to for- liezen of to minsten bjuster to reitsjen en izer- fêst fen plan strak efkes nei de gekken noch ris om to sjen, mar dan ek sonder praet op eigen feilich hüs oan. It muzikantenkorps die onderwilen mar tige syn bést. Nou komt it greate fen de dei. Utroppen fen: Dér is er! De optocht! Sjuch! Kyk! Sjen! Prachtig! Wearligs moai! Ho ha se ’t sa krige! To, til my efien op! Lit in oar ek ris hwet sjen net? Gean nou foar my stean, aep! Hwet mienst’ wol; ik ha like folie rjucht op sjen as dou»Nou ja as ’t oars net is,« fen in inkele dwerstried. En foart gyng de optocht, de meidoggers biseagen hjar seis en elkoar. It gyng dis kear om it moaist. En der wierne wol in fyftich; in lange bonte rige. De meidoggers wierne fen miening, hjar seis krekt sa goed mei blommen to bihingen as hjar fytsen. Ien fen dejoeligste teinten hie in bloese liend fen syn faem, in Ijochten mei reade streken, in oaren wer hie in ridderpak oan, dat er fen ’e winter brükt hie mei ’t toaneelspyljen, in tredde hie syn broek oranje opferwe. ’t Wier ien blommen allegjerre blommen. De greate heap moast ’t ’m dwaen, hie men tocht. Se hiene stange en tsjillen, seal en pedalen, alles fol biloege mei blommen. En seis hiene de moaistenc yn elkmes ear in reade roas. Fammen en feinten koe men kwalik ut elkoar. ’t Wiemen allegjerre libbene blommetoerkes. Stellen hiene se as raven. Alle tunen yn dy omkriten wierne toroppe de foarige nachts en de moarnsier. En like dryst seachen hja de omstanners oan der ’t forskate onder wierne dy ’t hjar tulpen, goudsjeblommen en Ijippekoppen, dy ’t jister noch fleurich foar hjar hüs stiene to sintsjen nou om ’e fytsen en nekken fen boerefeinten en segaremakkers wer- sjen en neisjen moasten. Siktarisjifler sech tominsten dat in skippersfeint oan ’e bellen yn syn earen, hjar moaije fuchsia’s, der ’t hja oars alles mei op hie, oan troskjes boun, ophongen hie. De fammen stjitten elkoar oan en moasten gnize om dy moaye bellen yn dy Ijeave lyts earkes, dy ’t fortiid de hénsels fen heit en master west hiene en derom nou sa wiid ut stiene. De skippersfeint lykwol fielde him ke- ning en skodholle om mar biweging yn ’e blomme- trosken to kryen, hwent hy wist 1 J i it moaijer as ien bitocht hie. net alle dagen, oars? De fjildwachters, dy ’t wol wisten ho ’t it tagien wier, rounen foardel to sjen, mei de holle op it boarst, ynwindich poer, wol happich om proses to meitsjen, mar tagelyk fielden ze nou njar onmacht, en och sa’n dei as hjoed seagen de tuntsjehalders ek wol hwet troch de fingers, ’t Wier feest en optocht! dübbeld feest, ommers. De stedtsjers meidoggers hiene allerhande figuren fen hjar fytsen makke, greate flinters, auto’s, loftskippen en fleanmasinen. It scoe er for de karmasters op oankomme strak om ut to meitsjen hwa de earste priis fortsjinne hie. De skippersfeint mei de trosken oan *e earen, tocht tomük dochs ek dat men FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1