Hindeloopen en Stavoren. Kennisgeving. JULI. A 38ste Jaargang. ZATERDAG 20 JULI 1912. No. 30. Officieel Gedeelte. r Binnenlandsch Nieuws. j VACCIN EEREN, I r 10. 11. 1. 3. 4. 5. Uitgave van T. QAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WÖRKUM. 7. 8. 9.. Freeslike near wier ’k yn ’t felik koe’t net yen oanbiedt. langer prangje: efkes moast ik jimme witte r'' non docks al ho ’t it mei myn hierbosk gesteld j is myn prük ounimme. Efterhaldend bin lust hawwe kinne mar nei: Bezoekt het zeebad Hindeloopen. FRISO. De BURGEMEESTER der Gemeente WOR- KUM, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op WOENSDAG den 24 JULI e.k., des namiddags 2 uur, in een der lokalen van de voor malige school voor kosteloos onderwijs gelegen heid zal bestaan om zich gratis te doen door Dr. W. J. SLIS alhier. Workum, den 19 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. De BURGEMEESTER der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde, brengt ter algemeene kennis dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zater- dag den 20 Juli 1912 des morgens te 9l/2 uur in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 15 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, P. ER INGA. Punten van Behandeling. Notulen. Mededeelingen. Aanbieding armvoogdij-rekeningen 1911. Aanbieding gemeente-rekening 1911. Benoeming dubbeltallen voor het college van Zetters. Voorstel tot wijziging der brandweerver- ordening. Idem tot het aangaan van een geldleening. Wijziging gemeentebegrooting 1912. Vaststelling schoolgeldkohieren 2e kwar taal 1912. Afschrijvingen Hoofd. Omslag, dienst 1912. Reclames Hoofd. Omslag. Hoorn garnizoenstad. Naar aanleiding van omtrent opheffing van het garnizoen te Hoorn was den afgevaardigde van het district, den heer de Jong, verzocht bij den minister van oorlog daaromtrent inlichtingen te willen vragen. De minister heeft daarop geantwoord «dat het naar zijne meening geen aanbe veling verdient de manschappen over vele kleine garnizoenen te verdoelen. Uit een oogpunt van economisch beheer zullen in de toekomst kleine garnizoenplaatsen moeten ver dwijnen Daaronder behoort ook Hoorn, en niet het minst, omdat door den hoogen trap van cultiveering der omgeving, voldoend oefen terrein te Hoorn ontbreekt t De minister is echter niet voornemens thans in den bestaanden toestand verandering te brengen en verklaarde, dat de verandering zeker in de eerste vijf jaren nog niet te ver wachten is. grif it ear hingje litte Tweede Pijnackerstraat te Rotterdam door de warmte bevangen en ineengezakt. F" Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De waermte en syn gefolgen As men toarst hat en drinke wol For its de reek en for de bierforkeapers de sigaeren. Nei Hynljippen. Hwer scoene we ’t diz’ kear oars oer hawwe dan oer ’e warmte? Oer ’e warmte heardt men alle óren fen ’e dei jeremiaden. De warmte bjitfolget us op ’e strjitte yn ’t lan, yn ’e hüs en op ’t bêd. Warm pusten switterige foetten smetplakken sinne yn ’e nekke en sok soarte mear fen dy pleagen hinderje en hüne üs oerdei en nachts hawwe *t to kampen mei net sliepe kinne kardsje moatte >newen« yn ’t bêd, en soartgelike knapen mear. Om net to jorjitten is er yet in fijand dy ’t üs fen moarnsier ont jounslet syn lagen leit en dat is, de toarst. Tafallich hearde ik sa krekt üs slide master in forhael fen eigen onderfining dwaen fen toarst hawwen en drinke wollen. Hy fortelde om-en-de-by sa ’t Is oars wol ris aerdich ris goed toarst to hawwen as men dan ek mar hwet goeds to drinken hat. Mar as men op in hjitte neimiddei, lyk as we forline Snein hawn ha, in lange kuier makke hat, en dan einliks in plak to rêsten fynt yn ’n restauraesje mei ’n greate tun, by’t bênfet fol iiskAld bier forswolgjen sjucht en dochs seis neat to drinken kriget, dan is ’t om yen de hierren üt ’e holle to skürren hwennear ’t men dy noch bisit. En soks is my oerkomd, dat scil ’k jimme fortelie. Ik hie dan, sa ’k sei, gans in ein roan en sjuch njunkelytsen in romme ferande oerskaede troch in rige tichte beammenit wier Sneinnei- middei fenseis en sadwaende krielde ’t der fen minsken: de tsjinjende geesten, der ’t twa red- dige flugge en tagelyk oanfallige fammen onder sieten, hiene mear as de hannen fol. Ik foun noch in leech tafeltsje en liet my op in stoel del falie. Ik switte as in oandrager en hie in skrokjende toarst. »Famke,« sei ’k tsjin in bitsjinster yn ’n Ijochtrea boppest bring my ’n glêske kAld bier; j de kiel skroeit my hast.® Do wachtte ’k dildich*t scoe wol gau komme. Ik naem myn strieënhoed mei brede rtlnne fen ’e holle en lei dy nést my op in oare stoel om my mei de büsdoek it swit fen ’e foarholle to feyen. Al skielk kaem de jongfaem mei in lading glêzen op ’n blêdtsje op my ta seach my ris stoareagjend oan en gyng my foarby. loopen dat heerlijke strand® ensabart ont wy »Nou,« tocht ik, »dy hat my fêst forgetten yn ’e drokte,® en do ’t foart dernei wer in oaren foarby kaem, bistelde ’k hjar in glês bier. langer prangje: efkes moast ik jimme witte Dus dy ’t tiid en iedene laat een vrouw en zes kinderen na. Dinsdagavond is een 81 -jarige man in de De zaak-Ewoldt. Het Weekblad van het Recht bevat een ar tikel van dr. T. S. Steenhuis, privaat-docent voor gerechtelijke geneeskunde aan de uni- versiteit te Groningen, over het gerechtelijk geneeskundig onderzoek in de zaak-Ewoldt Uitvoerig gaat de schrijver de rapporten der als deskundigen door de rechtbank ge hoorde geneesheeren na en hij oefent daaarop critiek uit, welke critiek hij o. m. aldus besluit »De gerechtelijke deskundige zal voor het doen van de noodige onderzoekingen (nader gekwalificeerd) de bekwaamheid en ervaring moeten bezitten en de gelegenheid moeten hebben het onderzoek naar eisch te verrich ten. Nu is het een fout geweest van de deskundigen Peters en IJkema, dat zij de zelfkennis misten, dat zij, in hun omstandig heden, geen goed sectie onderzoek konden ver richten een fout, dat zij de eventueele moei lijkheden niet voorzagen en eèn erger fout was hot, dat zij de onvolledigheid en onbe trouwbaarheid van hun onderzoek niet inzagen, bij het bewerken van de conclusies. Hadden zij beseft, dat hun onderzoek niet met de vereischte hulpmiddelen was geschied, dan hadden zij zich van hun positieve gevolg trekkingen onthouden. Hetzelfde geldt voor de deskundige a dé charge Schoo. Ook voor hem was het on mogelijk, zich op goede gronden beslist uit te laten. Ook voor hem was niet meer be schikbaar dan het rapport van het onvolledig onderzoek. Prof. Spronck heeft dezen stand van zaken juist beoordeeld en gemeend, dat aan de hand van het deskundigen-rapport geen beslissing kon worden genomen met welk advies de rechtbank accoord ging. Men moet evenwel niet uit het oog ver liezen, dat de geneeskundigen Peters en IJke ma slechts den plicht, hun door de wet op gelegd, vervulden, toen zij het sectieonderzoek verrichtten, en zich naar de mate van hun kennis van hun taak kweten. Het gerechte- lijk-geneeskundig onderzoek vereischt echter zooveel speciale kennis en ervaring, dat met den besten wil een plattelanda-medicus niet in staat is, een lijkschouwing als de bewuste naar eisch te verrichten. De verantwoordelijkheid voor den onbevre digenden loop van zaken komt daarom ten laste van den rechter, die aan hen het on derzoek opdroeg; hij heeft, voor hij aan iemand een onderzoek gelast, zich af te vra gen of diens competentie als deskundige wel vaststaataan de rechters is het te zorgen, dat fouten, zooals in het proces-Ewoldt zijn gemaakt, zich in de toekomst niet herhalen De warmte. De hitte eischte eergisteren een slachtoffer. De 35-jarige arbeider A. 8. te Nijega, die ’s morgens naar het land was gegaan, om De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoosstr. 76-78, Amsterdam ’k der ek net slim just mei en as 't nypt as earne pars dat is ek wier, sjuch, ik waerd hast skoftich dat it my to nei 1“”* 1 gean scoe, sa sette my it bloed nei de holle. 1 Hé, dat wier my nofiik. Wyls ik mei de büsdoek my de k^ale holle outage, kaem de twade oanspaende mei it bier regelrjucht op my ta, mar sa ’t se hast by my is bleau se stomstil stean en foar ’t ik seach hwer ’t se bidarre wier se samar ynienen wei. Forheard seach ik om my hinne as in kat in ’n frjemd pakhüs, mar hja wier geblazen bjer. «Hwet skeelt dy smoarge dingen?® tocht ik en ik waerd noch in graed-mennich waermer. Nidich sloech ik mei de brillekoker op ’e tafel, en sa forheftich dat elk kjel efterom seach en 1 in nije rounbringster, diz kear in-krap oan »éld fel® yn hjar pesysje op my ta skeat. «Minske! biet ik hjar ta: al twaris ha ’k hjir bier frege; myn tonge barnt my yn ’e müle, mar ’k ha nog gjin drip krige fensels. Dat is my hjir in raer spul!® »Och dy jonge dingenmar ik scil jy op steande foet helpe,® snettere hja en joech hjar üt ’e foetten. Yntwiskentiid wier ik hwet bi- komd en oukoelle en sadwaende sette ’k myn prük mar wer op. It dürre noch al in hoart ear ’t se mei in great glês fol skomjend bier oan sjouwen kaem. Ik woe mei beide hannen tagelyk tataeste; de aide draek seach my as in wearljochtslach yn ’t gesicht, en guide skril en skil: sBisteldl® en roefsté wier hja ütnaeit. Nou roan ’t dan doch bast yn ’e pompieren. »Kriget men hjir bier of net? As moat men hjir faeks üt ’e feart süpe, slaen dan de tap kast mar tichtboldere ik sa lüd dat alles op- seach en de kastlein op my ta draefde. »A1 in heal üre ha ’k hjir sitten, ont trijris ta ha ’k bier bisteld en gjin sterfling bringt my hwet. It is om te forrêdsjen. ’k Ha noch noait sa’n healwize boel sjoen as ’t hjir is, sje der!® »O kremis, der is dy man mei syn prük, al ’n ketier lang siikje ’k om himróp op dit stuit de twade jongfaem, hjir in glês bier, astjobljeaft 1® »Si sa, alnjunkelytsensei ’k en bidarre. Ik wier sa kwea net as ’t like, mar ik hie sa raesd en my sa opljeapend makke, dat ik ear ’t ik er seis om tocht, de prük wer fen ’e holle helle. sSjuch, der is dy man mei de bles!® róp de ólde slange en hja sette in glês foar my del. »Ik ha al wit ho lang om jo sochtl® Do hie ’k dan twa. It earste liet ik oan ienwei troch ’t kielsgat rinne. Nou kaem it aerdich yn ’e liken. It brocht myn holwirk wer in bytsje yn oar- der en mei ’t er in frisk koeltsje kaem, sette ’k myn hoed op. Men moat altyd foarsichtich wêze. t »Hea noch ta, dat is dy man mei dy greate breed: óme strieënhoed,® flapte de earste jongfaem üt, »al ’n healüre rin ik mei dat bier yn’e han!« En sonder de oare beide acht to slaen, sette bja 1 in tredde glêsfol for my del. De minsken om my hinne bigyngen to laeitsjen. Ik lykwol, nou earst fetsjende, ho ’t it ’m hjir mei my tadroech, joech my del omdat ik er dochs neat mear oan dwaen noch foroarje koe, en tocht, ja jonges gniis jimme mar; ik ha bier en kin drinke, al hie ’k it dan ek hast wol fort- sjinne. Mar as ik jimme in goede rie jaen mei, dan woe ’k hjir efkes oan taheakje: men moat net holle deksels forwikselje, as men toarst hat en dalik bier hawwe wol. Teflens kinne we üt it forhael fen aide master waernimme, dat it waerme waer de bierfor- keaper gjin wyn-aeijen leit. Dy scil dan ek wol mear mei de warmte op ha as de slachter, de bakker, de smid en as, ja elkenien. En foaral ek mear as de boerren dy ’t nou headolle moatte, dy ’t by dy onfordraechlike wirksum- heden ek noch it hert sear fiellehiene we mar in moanne earder dizze dagen hawn, nou ’t we se dochs to goede skynden to hawwen. Mar as treastpriis hawwe hja dan nou ek de finnen prachtich lizzen en der nést yette folop nij gêrs. K&ns op noch ris moai hea winne te kinnen, is op dit stuit altyd noch in moai foarutsicht. Dan scil ek noch fen de mylde simmerdagen Hynljippen prefijt hawwe. Bezoekt bet zeebad Hindeloopen riedt de krante yen oan, en dat dergehoar oan- jown wirdt, wize de klibers besiikers dan ek I duedlik ut. Né, as we nou baeije wolle dan krüpe we net mear yn in aid feart, of poel en pet, der *t we ek op it slimst noch mei libbens- I gefaer yn forkeare of as we er al utkomme mei’t hier fol einekroas en de blabse twisken de teannen yn, dan binn’ we noch mar heal springlibben. Om fris en skjin yn ’e hüd to wirden moat we yn ’e sé, dat kin diz kear, de sé us ouwaske. Dat sankje fen »Scheveningen dat heerljjke strand® foroarje we efkes en wy sjonge »Hinde- komme by Hindeloopen vooraan. Hwent hwerom scoe men om utens gean, nou ’t us eigen Fryslan sa’n moaije gelegenheid Ek kin men to Hynljippen krekt sa lekker bier drinke as om f frjeonliker yn us griis üld stêdtsje onthelle wirdt j vonden, zittende op Hij weid bij een familielid binnengedragen, waar slechts de dood kon worden vastgesteld. Een wijnkoopersknecht te Rotterdam die zich dienzelfden avond naar een brand spoedde, de loopende geruchten zakte op het Noordplein door de warmte be vangen ineen. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Eergistermorgen is een man op de Prinsen gracht te Amsterdam bevangen door de warmte. Per brancard werd hij door den geneeskun digen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Een oplichter. Te Heemstede is aangehouden de pseudo- inspecteur K. van het pseudo-ziekenfonds Helpt Elkander® aldaar Het Haarl. D. vermeldt nog de volgende bijzonderheden K. is de zoon van een brievenbesteller, en gaf in zijn gedragingen nooit aanleiding tot eenige verdenking of ergernis. Hij ging door voor een fatsoenlijken jongen. Inmiddels blijkt nu, dat hij zijn gefingeerde onderneming niet zonder zekere listigheid bijna een jaar lang heeft gedreven. In October 1911 moet K. reeds met zijn manipulaties begonnen zijn. Hij liet een collectie drukwerk maken, reg lementen en ziekenbriefjes van het fonds «Helpt Elkander®, z.g. gevestigd te Bergen (N.-H en volgens hem staande onder directie van W. Prins. Toen ging hij leden werven en vond die in Haarlem. Schoten en Zandvoort, waar «in specteur van het fonds® agenten aanstelde, menschen die te goeder trouw hun functie vervulden en ook geen argwaan hadden. Langzamerhand was het aantal leden te Zand voort alleen al op 89 gebracht; in Haarlem en Schoten waren er ongeveer een 100. Als ze zich voor f 6 verzekeren wilden, betaalden de menschen 10 ct. per week en wilden ze het voor f 12 doen, dan het dub bele. ’t Publiek werd misleid door de reglemen ten enz., die als oprichtingsjaar van het fonds 1892 vermeldden, en waarop zelfs te lezen stond Koninklijk goedgekeurd (de datum ont brak). Een enkele maal kwam het wel eens voor dat een der leden naar Bergen schreef om inlichtingen en natuurlijk z’n brief als onbestelbaar terugkreeg. Ja, legde K. hem uit dat komt doordat er juist een veran dering in de directie gaande is. En van dat tijdstip af werd de denkbeeldige directeur W. Prins door een dito anderen vervangen. Tenslotte schijnt toch K., al heeft hij dan z’n onderneminkje slim opgezet er weinig voor deel bij gehad te hebben. Want er zijn vele menschen, aan wie ziektegeld is uitgekeerd; soms zelfs tot vrij flinke bedragen. K. zelf beweert, dat z’n uitkeeringen zijn ontvangsten overtroffen hebben, maar het onderzoek zal nog moeten uitmaken, of aan deze bewering geloof is te hechten. De ontmaskering van den ziekenfonds-in- specteur is ten slotte veroorzaakt door de ont dekking dat z’n drukwerk niet (zooali hij beweerde) uit Bergen, maar te Heemstede werd geleverd. Een verder onderzoek werd toen ingesteld, en het resultaat is dat de man nu in het Haarlemsche Huis van Bewaring zit. K., die eerst 25 jaar oud is, is ongehuwd De gebroeders van Ejjk. Te Amsterdam doet volgens De Tel. het gerucht de ronde, dat de Nederlandsche justitie afgezien heeft van verdere maatregelen tegen de gearresteerde gebroeders van Eijk en dat ze dientengevolge te Boston weer op vrije voeten zijn gesteld. Strandge valletje. Een stadsjoggie op z’n zandhoopje aan het Zandvoortsche strand, daar, waar gebaad wordt. De vloed zet op en telkens komt een volgende golf zijn wijkplaats van zand bedrei gen. Hij houdt echter het oog gericht op een buitengewoon dikken bader; en eindelijk roept hij .k.—- Och meneer, zoudt u wat minder willen fierren, en dat men der boonfjes te wieden, werd ’s middags dood ge- plassen in het water, want er slaan telkens een kruiwagen. De over- hoogere golven over m’n zandhoop! BHHHI Jf KI I 6. V - 2. 1VUJUJ nwtuj, U1OIC1UU n. /tyu/ 1H glCÖ UICI. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde. r

Friso nl | 1912 | | pagina 1