Ilindeloopen en Stavoren. SIMMER. ZATERDAG 27 JULI 1912. 38ste Jaargang. No. 31. Binnenlandsch Nieuws. de deur)Ja, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. papier, ongeveer bedrukt als een Tafel no. zooveel® stond er bovenaan, dan volgen de bekende zwarte blokjes met in ’t midden 2 witte cirkeltjes. Achter die blokjes geen namen van candidaten, doch de woordenbouillon, koffie, thee, spuitwater, broodje met dit of met dat, enz., alsmede de prijzen. Door het zwart maken van witte cirkeltjes gaf ieder te kennen wat hij tijdens de pauze aan hartsversterking begeerde. Tijdens het examen werden de vierhonderd en zooveel biljetten opgehaald. En met de j Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Evenals de voorafgaande maand was ook Juni betrekkelijk rijk aan depressies, die over de Britsche eilanden naar Scandinavië trok ken, en meerendeels hier te lande met on weer gepaard gingen. Hooge drukkingen werden in den loop der maand in verschillende deelen van het vasteland van Europa aange troffen, terwijl een afzonderlijk gebied van den 3 tot 19 nabij IJsland voorkwam. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur ongeveer aan de normale gelijk; n de tweede dekade was zij er 1 beneden, .n de derde bijna 1 boven, Ook de dage- ’t Is simmer. De roazen bloeije yn folie pracht en hearlik- heitit hea forspraet uren yn ’t roun swietrook en ’t gêrs is yn-grien, wilens docht de sinne syn bést, dei yn dei üt, om al hwet der op ierde libbet, fleur et tier to jaen. lerde en loft is fol fen simmerweelde. De sinne, foarst fen Ijocht en waermte, keard de gantske dei Uns syn segenjend antlit de ierde ta, en syn goudene strielen kocsterje waerm de fruchtbre groun sadat tüzenden en tüzenden fen blommen hjar hertsjes iepenje en bleat lizze for de goudne, dy ’t sa heech boppe hjarren stiet, it noat waechst by de dei lans en weaget oer ’e fjilden, it gêrslan yn griene pracht liket seis to strieljen en de fügels sjonge lüd en blij, dogge hjar bést mei lofliet en hulde. De sinne, de Ijochte woldwaener fen de himel, makket it fleurich en blij ek for de minsken. As we al ris kleije oer syn waermte, en binam- men hy dy ’t sa mannich switdrip falie lit by’t swiere wirk, hast der reden for mient to haw- wen dochs it is in simmer fen segen ont nou ta for it minskdom. De simmersinne ster- ket de siken oan, tovert roazen fen soundheit op ’e wangen, Ijochtet de eagen fen tankberens en blijens. Dy sinne mei syn goudne laitslok bringt er ós. »O ho skynde de sinne Ho protte de klaver de pólle üt, O golle, myn aljaende ierde! Ho strielet dyn antlit, ho slacht dy it hert, Al scoe it fen Ijeafde forbliedel® *t Is simmer dat kinne we alle jierren kwalik sizze. En mei it wear yn Juny bisonder los en wiet west ha, op ’t heden is ’t dochs echt simmer. In simmer sender sinneskyn is in treurige I simmer, ien dy ’t treurich makket, dy ’t earm oan jeften, oan fügelsang, oan blommen, oan pronk en pracht is. Haeimoanne fen dit jieris gelokkich oarsom. We hoege nou net om ütens to gean, om it naaije en forheffende yn de natür to biwonderjen, hwent dat is tsjinwirdich oeral, ek yn us eigen Fryslan to finen. ’t Is oeral weelde. De beammen binne yn’t folie blêd en foarmje yn de breede leanen in hearlik koepeldak, dat de to felle sinneskyn fen yen keard, lyk as men dy it earst en meast yn GaesterUn fynt. »O Rys 1 dou mei dyn rjuchte leanen Dyn oansjen is in Parredys,® song ommers foarhinne master v. d. Veen en as hy hele Gaesterlan troch west hat dan ropt er yn forfiering ut: Scoe ’k Gaesterl&n forlitte, En romje frjemde lannen? né. ’k Scil noait it frjemde moaijer hjitte, By sok in preal en sok in pré. Sjong fen Montblanc of sjong fen de Alpen, Ik sjong fen ’t Klif: da’s üs Montblanc. Vallei Vauclüs (yn Frankryk) myn De Mirnsvallei, yn Gaesterlan. Dy romje ik boppe frjemde swetsers, Sa steatich as ynföldich moai. Ja! boppe hege en frjemde gletschers, Frjemd en gefaerlik buten roai. En dan forfolget de sjonger: Ja, dichters! jimme meije romme, Op Switserlan, Itaelje en Rijn:- Ochwêz net blyn of yn ’e si o name Gean GaesterUn ris troch of yn. Ja, Gaesterlan! as oaren sjonge, Ho moai men ’t yn ’e frjemte het. Den seit myn hert, en gjalpt myn tonge: iForjit! forjitl üs FrysUn net.® En wy sizze ’t de dichter nei. Ek hjirre kin men in panorama fine sender us fen hüs to jaen. Weelde en pracht, majesteit en rykdom, kreft en tier bringt üs de simmer. De sé mei syn effen stran en swiet seftkes roljende weagen, dy tierige Unsdouwen mei glêdde kij, dy swiere ikkers rogge en weit »’t is oft it greate barten binne, hwer oer in bonte tekken leit.« Dit ien mei oar sa hearlik sa pronkmoai lit to rjucht de dichter sizze: Hjir kin ’t in panorama hjitte, Dat skildre waerd troch HegerlAn. Yn wierheid is ’t in Ijeaflik skouspil, en liket wljhet volgende it ientoanich, it sterket dochs sa it gefoeldat oersjuch yn ’e romte makket it hert en de geest sa rom, sa fry. Hwet in foarrjucht hawwe de Unsljue boppe de honderd en tüzenden yn ’e stêd, dy ’t soms op earste, twade en tredde fordjipping wenje en rykdom fen sinneskyn, fen Jjocht en waermte, ek fen blommerook en beammegrien misse moatte. Ja, foaral dy ’t yn ’e moaiste en beamrike oarden hjar thüs hawwe, dy ’t de geal by nacht en dei heare kin, de lyster en fink biharket, de iik- hoarntsjes klauterjen sjucht, de heapen oanskóget dy ’t de net forfolge molwrot omhegen arbeidet, dy *t by, mich en flinter en alle lyts gnob sen der wjukken warren sjucht, it deftich kleed dat De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam mem natür om hjar hong, hy stiet optein en yn geestesfoi heffing dy natür mei hjar rykdom en gloarje to oanskógjen en erkent: »Hjir is in Himel, Heare! Heare! Ho ’n sillichheid en Harmony. Natür dy jowt God lof en eare, Ik dwaen it mei, oanbid en swij.® En de rykdom fen de natür is for elkenien. Heel oars hwet as rykdom fen jild en goed. It stran bygelyks, is for de earmen sa goed as for de riken, for de wirge bodder sa goed as for de plesiergast. It stran is er ek for de bleeke stêdsberntsjes, dy ’t der for in kear lucht en sounens ynazemje kinne. En dan ek wer for de earmen, as tominsten de gegoeden üt ’e boargerij er hwet for oer hawwe om sokke lytse misdeelden sok in fris en natürlik ütsje ris to bisoargjen. Hwent is de rykdom fen ’e simmer wol for elkenien, de maetskiplike tastand ferhindert noch mannichien om er geniet fen to hawwen as in oar net mei in bytsje steun byspringe wol. En soks to biwirkjen kin mear nut hawwe dan by to dragen for in hopen feestfieren. Scoe men net mei geringe kosten it lytsfolk in feestdei taskikke kinne mei in reiske nei ’t séstrün to Hynljippen en de Gaesterlan bosken? Wis yn dy geest wirdt er ek wol genóch dien, der fait net oer to kleijen. Mar efkes de fakansje-kolonies oan to merken. Mar dochs wirdt op in boel plakken en troch folie ljue, soks lang noch net genoch op priis stelt. FRISO. Veehandel in Groningen. Men schrijft ons: De handel in rundvee staat in de provincie Groningen thans, na den ruimen hooioogst en bij de welige weiden, zoo goed als stil. Ieder landeigenaar houdt er, vergeleken bij ’t vorige jaar, meer vee op na, waarvan enkel het slachtvee wordt verkocht. Naast het gewone aantal melkkoeien worden er meerdere aangeschaft, terwijl het aanhouden van kalveren en pinken nu regel is. Van daar de hooge prijzen voer het vee in het gewest. zijn bedrijfsbelasting ten be- pauze was al het gewenschte gereed en ieder N. Crt. Schoolgeld. Een moeder komt met een opgestoken zeil aan een van onze Amsterdamsche Openbare Scholen. Het volgende gesprek ontspint zich tusschen haar en het schoolhoofd De moeder: Ik wou u wel eens vragen, waarom mijn kinderen nou nooit eens mee mogen met het Vacantie-Kinderfeest. Ik zou toch zoo denken, dat ik schoolgeld genoeg betaal en als andere kinderen wel. Het hoofd der school (die den woordenvloed der vertoornde moeder tracht te bedwingen) En hoeveel schoolgeld betaalt u dan wel? De moeder: Vier en zestig centen in de week voor de vier. En als nou altijd andere kinderen, die niemendal of haast niets betalen, meegaan, dan zeg ik op myn beurt. Het hoofd der schoolJuist juffrouw dat feest is voor kinderen, die weinig of geen schoolgeld. De moeder Vergiftiging. De beide deskundigen inzake de vermoede lijke vergiftiging van mej. N. te Breda, de heeren van Wageningh en Wetzelaar, hebben heden hun rapport uitgebracht aan de justitie. Het deskundig onderzoek heeft de aanwezigheid aangetoond van vergif in het lichaam van mej. N. Haar man, die zich nog steeds in voor arrest bevindt, blijft ontkennen zijn vrouw vergiftigd te hebben. Er zijn echter aanwij zingen, die den verdachte ernstig bezwaren. Enkele dagen voor de dood van de vrouw achtte de behandelende geneesheer het niet uitgesloten met een vergiftigingsgeval te doen te hebben. Hij gaf daarom order het braaksel van de vrouw te onderzoeken, wat gebeurde. Er werd echter geen vergif in het braaksel gevonden. Blijkbaar is de verdachte er toen in geslaagd inplaats van het braaksel zijner vrouw, ander braaksel den deskundigen in handen te spelen. Vandaar dat de dokter na den dood vergunning gaf tot begraven. Eerst later hebben praatjes van buren en kennissen van de overleden vrouw nieuwe verdenking opgewekt. Het daarop gevolgde onderzoek heeft nu aangetoond, dat er werkelijk vergiftiging in het spel is. Boerderij afgebrand. Gisternacht is onder het behoor van het dorp Tirns tengevolge van hooibroei de boer derij van den veehouder R. Minnema afge brand. Wel was de brandspuit van IJsbrech- tum nog al spoedig ter plaatse, doch de brand weermannen konden niet veel tegen de vuur zee uitrichten en anders geen hulp bieden dan de belendende boerderij van P. Altenburg tegen den vonkenregen beschermen, wat hun dan ook gelukte. Slechts een klein gedeelte van den inboedel heeft men kunnen redden. Ongeval. Dinsdagavond viel het 7-jarig zoontje van U. aan de Spanjaardsl&an te Leeuwarden van het dak van een boerderij van den heer W. Het was bij de zonneblinden opgeklauterd om zijn pet van het dak te halen. Het knaapje kwam op zijn hoofd terecht en juist op het oogenblik, dat zekere H. daar passeerde. Deze zakte bewusteloos ineen en geneeskundige hulp moest voor dezen persoen worden inge roepen evenals voor het jongetje, dat naar de ouderlijke woning werd gebracht. De toestand van het kind liet zich nog al ernstig aanzien het moet inwendig gekneusd zijn. Moordaanslag. Gistermorgen omstreeks halfelf uur werd er moord geroepen in de Lieveheeresteeg te Zutphen. Het bleek, dat zekere A. S., ver blijf houdende in een der logementen aldaar, in den vroegen morgen zich naar de woning had begeven van J. B. en hare dochter in de Polsbroek, daar het raam opgeschoven, naar binnen was geklommen en beide vrouwen met een mes dusdanig verschillende verwon dingen had toegebracht, dat zij op advies van den door de politie ontboden geneesheer, met een rijtuig naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. De verdachte A. S., die een formeel bloed bad had aangericht, werd kort daarna naar het bureau van politie overgebracht, terwijl het mes, dat op hem bevonden werd, in beslag werd genomen. De verdachte is, na verhoor door den com missaris van politie, ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Voor beide vrouwen bestaat geen direct levensgevaar. Door den bliksem gedood. Gistermiddag ontlastte zich boven Amsterdam een kort doch hevig onweder, dat helaas een slachtoffer heeft geëischt. De heer V. werd, toen hij op het dak van een perceel in de Quellynstraat bij een duiven til stond, door den bliksem getroffen en gedood. Een belastingweigeraar. In de Lange Lauwerstraat te Utrecht woont een kleermaker, een zekere v. R., die 't in zijn hoofd heeft gezet zijn bedrijfsbelasting niet te voldoen. Hij heeft andere belastingen tot op den laatsten duit betaald, eveneens de huishuur, maar zijn bedrijfsbelasting ten be drage van.... f 1.10 vertikt ie te betalen, in een oogenblik bediend. Waarom Hij schijnt er zelf de reden niet van te weten. Wel is ’t met zijn weigering j ernst. Dat heeft hij eenige dagen geleden bewezen, toen een ambtenaar van de belas- [blide gjalpen, ting by hem kwam manen, maar de goede lan. j man met een knuppel de deur werd uitge bonjourd. En nu... gistermorgen... werd de uiterste straf toegepast, die er op een derge lijke belasting-weigering staat. Zijn inboedel kwam van haver tot gort onder den hamer. Er had een openbare verkooping plaats. De deurwaarder kwam heel deftig de zaak bered deren. Natuurlijk was er groote belangstelling van de zijde van ’t publiek, maar veel koo- pers waren er niet, ’t Inboedeltje bracht ’t piikje op van f 20, maar,... alles kwam in handen van het Rijk, hier vertegenwoordigd door zijn belastingambtenaren. De nieuws gierigen, die op relletjes gehoopt hadden, wer den teleurgesteld, alles liep in de beste orde af. De oolijke kleermaker bleef op zijn zolder kamertje met de naald bezig. Hij liet zich aan ’t verachtelijk gedoe blijkbaar weinig ge legen liggen. Weer-o verzicht. Aan het overzicht van het weder in Juni, opgemaakt door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt, ontkenen lijksche gang toonde gemiddeld weinig afwij king. Bijzonder hooge temperaturen kwamen op den 19, 23 en 28 voordaarentegen daalde op den 16 en 17 de temperatuur vrij laag. De bewolking was betrekkelijk zwaarheldere dagen kwamen nagenoeg niet voor. Gemid deld over het geheele land was de neerslag ruim de helft grooter dan de normale hoe veelheid en bedroeg het aantal dagen met een neerslag van 1 mM. of meer 16 tegen 9 dsgen normaal. Vooraf was de neerslag groot in de eerste dekade langs de Noordzee kust en in de tweede in het midden des lands. Er trokken 13 uitgebreide onweders over ons land, die bijna alle te de Bilt waargenomen werden. Gedurende de geheele maand waren de Z.-lijke tot W.-lijke winden talrijker dan ge woonlijk in de eerste dekade vooral de Z.-lijke, in de tweede de W.-lijke. De wind kracht week gemiddeld weinig van de normale af; alleen in de tweede dekade was zij iets grooter. Een verstandige maatregel. We zitten thans midden in de periode, waarin de eene helft van de natie de andere helft examineert. Zoo poogden voor eenige dagen in de zalen van den Dierentuin te Den Haag vierhonderd en zooveel onderwijzers de hoofdacte te halen. Een half uur pauze zou gelegenheid geven om den inwendigen mensch weer wat aan te sterken. Een half uur is maar dertig minuten i dacht de restaurateur van den Tuin en dan bijna 450 man bedienen, hoe lever ik ’m dat Alleen met het opnemen van de be stellingen is die tijd al verstreken De Kieswet bracht hem op ’n goed idee. Ieder examinandus vond op zijn tafeltje een stembiljet, j En I Dat vind ik een schandaal. Moet ik dan voor anderen betalen? Het hoofd der schoolDat weet ik niet, maar. De moeder: Ik zal mijn man eens hier sturen en dan. Het hoofd der school (die een lengte van 1.89 M. heeft): Best juffrouw misschien begrijpt die het wel. Luister u nu eens. Dat feest is voor de armste. De moeder: Ik stuur mijn kinderen naar de christelijke school I Want ik zeg maar, dat ik schoolgeld genoeg betaal en als er dan altijd andere. Het hoofd der school (die reeds de school deur openzet): Goed juffrouw, doe u dat maar. Heeft u nog iets? De moeder (in 't gat van als er altijd anderen gaan en als je dan zoo veel schoolgeld betaalt. Het hoofd der schoolDag juffrouw De moeder (op straat geen menschen ziende zoodat haar de gelegenheid ontbreekt om een «standje® te maken): Altijd maar anderen! En ik betaal toch vier en zestig centen voor de vier 1 ’t Is een schandaal en ik zal. De deur is inmiddels gesloten. FRISO 8 f 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1