Winkelhuis en Burgerhuizen te Hindeloopen. Keukenmeid, loon fl. 140, plus fl. 26 waschgeld en een -'’I 2e Meisje, 1 Telegrafisch Marktbericht. Advertentiën. Kort Nieuws. Gemengd Nieuws. Eene Huizinge dat het paard stilstaat. De natuur was weder tot kalmte De politie Olterterp, Beetsterzwaag, Beets, Drachten, uur. Gevonden voorwerpen. Een gouden slot met koralen ten huize van de Wed S. de Jong. Workum, 26 Juli 1912. De Hoofdagent van Politie, J. STOUT. 9 en 7 jaar onder een omkantelenden hooiwagen Te huur of te koop: geraakt. Het oudste was, toen men de kinderen I kon bereiken, reeds gestikt, het jongste hoopt Uit den dood verrezen. De Daily Telegraph verneemt uit New-York, I ,t kapitein Peter Pryal, uit Baltimore, ver- De volgende route moet worden afgelegdklaard heeft, Vrijdag in St. Paulstreet te Balti- I Leeuwarden, Lekkum, Miedum, Giekerk, Oen- De politie te Maagdenburg zocht sedert eenigen tijd een wielrijder, die in het geheel I 17 vrouwen en meisjes met een mes gestoken had. Thans is hij, na een nieuwen aanslag, j gepakt. Het is een rangeerder van 27 jaar, met last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Hij stond echter ook nog terecht wegens open bare schennis der eerbaarheid. Deswege is hij veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Op de Ceintuurbaan te Amsterdam is Zaterdagavond een 8 jarige knaap door een auto overreden. Zwaar verwond werd het kind per rijwielbrancard naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar het spoedig overleed. Te Schiedam is Dinsdagavond de 17-jarige B. Geeve bij het spelevaren over boord gevallen en verdronken. Hoewel hij slechts hoogstens 5 minuten in het water had gelegen en direct pogingen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken, mocht het niet gelukken hem te redden. Meende men aanvankelijk dat bij de ramp van de Titanic geen andere Nederlanders waren omgekomen dan de directeur van de Holland- Amerikalijn, thans blijkt dat daarbij nog een landgenoot het leven verloren heett. De familie te Groningen hoeft n.l. bericht ontvangen, dat ook de 27-jarige H. Bolhuis van daar bij deze ramp is verdronken. Bij de Olympische spelen heeft Finland in totaal 52, Rusland slechts 6 punten behaald. Men vreest nu, dat over vier jaar Finland niet meer afzonderlijk zal mogen uitkomen. De Russen waren er te Stockholm slecht over te spreken, dat de Finnen zoo sterk werden toe gejuicht. Komen de Finnen als Russen uit, dan heeft Rusland ook kans hooger op de lijst te komen. a -rr -L niet op, tot eensklaps de arm op buren gebluscht m het huis van S. Kruit- z"ol Een herhaalde operatie heeft het gevaar kunnen afwenden. Opletten blijft met kleine kwetsuurtjes toch maar de boodschap. OUDEGA (H.) 26 Juli. Boven de Wouddorpen c. a. ontlastte zich gisterenavond een ongekend hevig onweder, dat uren duurde. Getroffen werd de Sate, bewoond door KI. G. van der Wal, die totaal afbrandde. Verzekering dekt de schade. Adverteeren. Adverteeren is in den geest des tijds. Deze eene regel wordt door de volgende regels bevestigd Een handelsman van de 20ste eeuw die niet adverteert, omdat zijn grootvader het ook niet deed, moet een kuitenbroek en een slaapmuts dragen 1 Een handelsman van de 20ste eeuw die niet adverteert, omdat hij den eersten keer dat hij een kleine annonce plaatste geen succes heeft gehad, moet zijn pas nieuwe en zonder erg uit- gegane sigaar dan ook weggooien, anders gaat zijn redeneering door zijn tegenstrijdigheid te loor 1 Een handelsman van de 20ste eeuw, die niet adverteert, omdat het geld kost, moet zaken zien te drijven zonder eenig personeel, want dat kost óók geld 1 Een handelsman van de 20ste eeuw, die niet adverteert, omdat hij geen goede en pakkende annonce weet te redigeeren, moet eigenlijk ook niet eten, als hij niet zelf de kunst van koken verstaat. Wkbl. v.d. Handeldr. en Industr. Middenst. 1912 is in vergelijking met die cijfers de pro ductie met 1,306,400 H. L. alcohol verminderd. De afzet aan gedistilleerd voor dranken is in denzelfden tijd met 1,410,900 H. L. verminderd. Uit een hectoliter zuiveren spiritus voor drank worden gemiddeld drie hectoliters jenever be reid. Het eigenlijke gebruik is dus in 31 maan den altijd in vergelijking met 1907/08 met 4.23 millioen H. L. verminderd, dat is voor heel Duitsehland per dag met ongeveer 430,000 L. sterken drank. Wat de staking in het Roerbekken aan de stakers heeft gekost. Volgens een becijfering van den directeur van het staatstoezicht op het mijnwezen te Dortmund, hebben de kolendelvers in het Roerbekken ten gevolge van de tiendaagsche staking in Maart te zamen 8,438,804 mk. aan loon verbeurd. Hierbij komt nog het ingehouden loon wegens contractbreuk, 4,752,726 mk., zoodat het geheele loonverlies ongeveer 13.2 millioen mk. bedragen heeft. Arme dieren! j wordt begonnen wordt officieel gewonnen door I In den tijd van 1 October 1909 tot einde Juni Men schrijft aan het Vad. I dengene, die zich het best aan do gemiddelde Het was Zondag aan het strand te Scheve- ningen overvol. «Dagjesmenschen® en vreem delingen genoten volop van het heerlijke weer. Ook het strandgedeelte bij de paarden en ezels is overbezet. Lummel offert aan den paardenverhuurder een paar kwartjes; koopt daarvoor het recht om een halfuurtje lang heer en meester te zijn van zulk een viervoeter. Hij springt er op als een slagersjongen op de fiets. De paar denverhuurder neemt paard aan den toom brengt het in de juiste richting; daarop volgen rake zweepslagen. Het paard schiet staart- zwaaiend vooruit. De ruiter houdt zich aan de leidsels krampachtig vast, met het gevolg dat ’het paard stilstaat. Maar dat is des ruiters bedoeling niet; voor zijn geld wil hij neden De Notaris O. TJEBBES te Workum zal op Maandag den 29 Juli 1912, des namiddags 7 uur, in het logement van A. Kooij, te Hindeloopen, finaal verkoopen: 1. Eene nette, geriefelijk ingerichte WINKEL- HUIZINGE met ERF, aan de Nieuwstad te Hindeloopen, groot 2 aren 31 centiaren. In gebruik bij den eigenaar, den heer H. M. van Meekeren. Geboden f 1400. 2. Twee nieuwe BURGERHUIZEN met ER VEN, aan de Vermaningsteeg aldaar, samen groot 1 are 16 centiaren, in 2 perceelen. In huur bij A. Zeldenrust en L. Kooij, samen voor f 130 in het jaar. Geboden f 806 en f 800. Te aanvaarden: perc. 1 8 dagen na de finale toewijzing en perc. 2 op 12 Mei 1913. Voorwaarden te vernemen en biljetten te be komen ten kantore van den notaris. snelheid van 30 K M. per uur gehouden heeft. Zaterdagavond heeft de aanbieding plaats van de herinneringsmedailles aan de motor wiel rijders, die den tocht volgens de vele bepa lingen hebben volbracht. Vermoedelijk zullen de deelnemers Zaterdag middag tusschen 3 en 4 uur onze stad door tuffen dat kapitein Peter Pryal, uit Baltimore, more kapitein Smith, den commandant van de Jan Olieslagers. Naar men verneemt, wordt er te Stavoren aan gedacht de aviateur Jan Olieslagers een vlucht, met zijn hydro-monoplan, over de Zuiderzee te laten maken, niet alleen van Enkhuizen naar Stavoren, maar ook terug naar Enkhuizen. Zooals men weet is een hydro-monoplan een vliegtuig dat onder het vliegen naar be- op het water gelaten zich over het watervlak kan voortbewegen. WORKUM, 26 Juli, ’t Was gister warm en geraakt. Het oudste was, toen men de kinderen rL;_ kerk, Oudkerk, Rinsumageest, Akkerwoude, Titanic, te bebben ontmoet, en hem te hebben men in het leven te houden. Murmerwoude, Dokkum, Murmerwoude, Veen- R^Hh _De.,Pülitie te Maagdenburg zocht sedert rijden, niet stilstaan. Het paard zijn paard wordt mot de hielen bewerkt; beenen en armen des ruiters zijn in één actie. De rossinant schiet naar voren, ruiter houdt zich aan de leidsels krach tig vast. Gevolg: het paard staat weer stil, i Is nu niet meer voort te krijgen. Jongens 1 verzamelen zich om het getraiterde dier trachten het op te jagen. De ruiter wan trouwt die hulpvaardigheid en rukt plotseling het paard een hal ven cirkel om. De jongens verplaatsen zich even snel. Dan maar weer een halven cirkel omgedraaid, en daarna een heelen cirkel. De jongens hebben pret, maar de ruiter is niet op zijn gemak. liet paard geeft er nu den brui van, loopt plotseling naar honk, tegen alle arm- en beenprotesten van den ruiter in, en gaat kalm bij zijn collega’s mede-slachtoffers staan, den kop omlaag, zwaar hijgend. De ruiter kijkt op zijn horloge. Voor zijn geld heeft hij nog veel langer recht op het arme dier. Hij roept den drijver. Deze pakt het dier driftig bij den toom, brengt het in de richting, zweept het op. Het paard schiet plotseling naar voren, ruiter dreigt even achterover te slaan, rukt daardoor aan de leidsels. het treurig spelletje is aan den gang, van voren af aan. Dat is, lezer, maar één voorbeeld uit vele, op dien zonnigen, heerlijken dag daar aan het strand. Dat begint ’s morgens, om te eindigen als de avond reeds gevallen is. Dat gaat daar zoo, dag in dag uit, geheel den zomer door, den eenen zomer na den anderen. Hoe lang nog? Onweer. In de buurtschap Welsum woedde Maandag avond een hevig onweder. De bliksem trof een der schuren van den landbouwer G. Kluin. Met groote moeite werden drie paarden en tien varkens gered. De pas gewonnen oogst aan hooi en gerst, meubilair, landbouwgereed schappen en kleedingstukken gingen verloren Verzekering dekt de schade. Ook op verschillende andere plaatsen sloeg de bliksem in, zonder ernstige gevolgen. Boven het midden van den Haarlemmer- meerpolder, in de omgeving van Nieuw-Ven- nep, ontlastte zich Maandagmiddag een zwaar onweder. Tijdens de bui had een hevige hagelslag plaats, vooral in het gedeelte tus schen IJweg en Ringdijk. Er vielen hagel steenen als groote knikkers. Dat de gewassen hierdoor veel geleden hebben, laat zich be grijpen. Het loof der bieten hing aan flarden neerhet graan lag tegen den grond geslagen spinaziezaad vertoonde tal van naakte stengels, die het zaad verloren haddenvan een bloeiend papaverveld was alle bloesem vernield, enz. De aangerichte schade is niet gering, terwijl de beschadigde bieten dadelijk in den groei belemmerd worden. Bij den landbouwer P. van Elderen aan den IJweg is een paard in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Eenig an der vee in de onmiddellijke nabijheid bleef ongedeerd. Een zeer hevig en langdurig onweder ont lastte zich Maandagavond boven Olst. Ver schillende zware donderslagen volgden elkan der op, gepaard gaande met hevige regen buien. Een begin van brand werd met behulp der bosch, landbouwer te Overwetering. Hier veroorzaakte de bliksem weinig schade. De hoeveelheid regenwater was zoo groot, dat de dorpsrioleering niet alles spoedig ge noeg kon afvoeren, zoodat de dorpstraat op sommige plaatsen onder water stond. Van verschillende kanten wordt gehoord, dat neervallend water nogal schade en hinder heeft veroorzaakt. Elfstedentocht per motorrijwiel. Op den 27 Juli zal worden gehouden een betrouwbaarheidsrit per motor rijwielen en wel een elfstedentocht, ter gelegenheid van de feesten van den Alg. Ned. Wielrijdersbond. Thans is hij, gepakt. Het is een een getrouwd man met drie kinderen. De aardbeien-campagne in 't district i Beverwijk is geëindigd. In totaal zijn 700 i waggons verzonden. Hoewel dit aantal nog J nimmer is bereikt, is de oogst toch niet zoo ruim uitgevallen als oorspronkelijk verwacht werd. De prijzen zijn tot het einde toe hoog j gebleven. De rechtbank te Arnhem heeft den be klaagde Bosch vrijgesproken van den hem ten De naaste familieleden van wijlen jen HoogEdelGestr. Heer G. J. SLUY- TERMAN, in leven Oud-Kapitein ter Zee te Sneek, betuigen bij deze hunnen DANK voor de vele blijken van belangstelling bij diens over lijden ondervonden. Workum, 23 Juli 1912. LEEUWARDEN, 26 Juli. Boter, Commissieprijs f 54. Vereen, van Fr. Boterkoopers - 53. Kaas, middelprijs f 15i/2f 30. Eieren, per Kilo f 0.77t/2. Een rgke vondst. Twee arme boerenjongens in het kleine dorp Malaja Peres in het gouvernement Poltawa zijn door een toeval rijk geworden. Zij stieten eenigen tijd geleden bij het werken op den ak ker op een kistje, dat kostbare gouden en zil veren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 50 zilveren munten van het Perzische en Byzantische rijk, die uit de 4de tot de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oudheid kenners heeft de vondst bezichtigd en schat de waarde ervan op 1 millioen roebels. Daarvan zullen de vinders de helft ontvangen. Als het te New-York heet wordt. Als het hier heet wordt, schrijft de New-York- sche correspondent van de N. R. Ct., doe ik mijn werk in de rustige stilte van den vroegen ochtend, en begin mijn arbeid om half vier in den morgen. Wel omgeeft mij dan reeds een klamme hitte, maar de «humidity® is nog niet door de felle zonnestralen tot een bijna ondra- gelijken last gemaakt en de temperatuur is niet zóó bar. Wanneer ik dan van mijn kamer- venster op de 8ste verdieping van een bovenstad huis op de omringende platte daken van andere huizen neerzie, ontwaar ik hier en daar op ma trassen slapende personen, die de benauwende hitte hunner kamers en kamertjes ontvlucht zijn om op het dak nachtrust te kunnen vinden. Als het hier heet wordt, klinkt uit de steen valleien in de New-Yorksche benedenstad naar de in de torenhuizen arbeidenden herhaaldelijk het geklingel van de hospitaalambulancen uit de diepte op, welke ambulance in vliegende vaart de van de hitte flauwgevallenen naar de dichtsbij gelegen ziekenhuizen brengen. Als bet hier heet wordt in New-York ont vluchten zij, die het maar even doen kunnen, de stad en trekken naar de omliggende bad plaatsen. Daar herademt dan oud en jong. Mannen, vrouwen, jongens en meisjes voor het overgroote deel in badkostuum, ongegeneerd het strand en de omliggende straten en «boulevards® bewandelend, ademen er met diepe teugen de ozonrijke zeelucht in, welke de Atlantische j Oceaan hun tegemoet zendt. Als het hier heet wordt valt de arbeid in de j New-Yorksche kantoren zwaarder dan ooit. Men gooit de ramen en deuren open, laat de elec- trische ventilatoren met volle snelheid draaien, zoodat hun gesnor je hoofdpijn geeft en probeert met tal van andere middelen om kunstmatig tocht op te wekken. Dan verliest de New- Yorker zijn zin voor decorum. Hij begint met zijn jas uit te doen een vest draagt hij ge durende den zomer niet later ontdoet hij zich van das en boord en gaat zoo ver als de meest elementaire begrippen van welvoegeiijk- heid het toelaten. Dan ontstaat er in de New- Yorksche kantoren die democratie waaronder multi-millionairs, bankpresidenten en kantoor bedienden, boordeloos en met opgestroopte hemdsmouwen en blooten hals hun werk doen, hun klanten ontvangen en aan hun mondaine machine-schrijfstertjes hun brieven dicteeren, wijl zij zelven languit met hun beenen op hun lessenaar onder een »fan« in hun stoel liggen. In Engeland maakt deze sensationeele mede- Het moet nu worden afgewacht of dit ver haal geen grap is, in welk geval de »grap« al van zeer zonderlingen aard zou zijn. De strijd tegen den jenever. In September 1909 heeft het sociaal-democra- tisch partijcongres te Leipzig besloten, alle ar- 1 1 -1’ - - - - -- 1- -X -- -I--1-- distilleerd te vermijden. Dit verzoek heeft een merkwaardige uitkomst gehad. In 1907/08 t en De rit die om 9 uur vanuit Leeuwarden 2,389,600 H. L. voor drankbereiding gebruikt. laste gelegden moord óp Maria Hartjes te Beek, Ondertrouwd: S. DE GROOT en N. VLIEGER. Workum, 19 Juli 1912 Hindeloopen, Huwelijksvoltrekking te Workum Vrijdag 2 Aug. 1 drukkend en^men behoefde waarlijk geen groot weerkundige te zijn om op te merken dat de kans op onweer zeer groot was. De lucht be trok steeds meer en werd zeer dreigend. Tegen 4 uur kon men de eerste bliksemflitsen hier waarnemen en het gerommel van den donder hooren. Voortdurend werd de lucht dreigender en weldra kon men overal het hemelvuur op merken. Van verschillende kanten kwamen de buien opzetten. Doordat het bijna bladstil was, duurde het onweder buitengewoon lang. Ruim 7 uur was hier de bui het ergst. De lucht had een onheilspellende groengele tint. Eenige blik semstralen werden onmiddellijk door hevige donderslagen gevolgd. Enkelen werden toen reeds door de duisternis genoodzaakt licht te ontsteken. Gelukkig kunnen we melden dat in onze gemeente geen ongelukken zijn gebeurd. Hoewel het onweder nog lang niet voorbij was, scheen na deze bui het ergste voor onze plaats I geleden te zijn, want hoewel door de toenemen de duisternis de bliksem steeds meer verblindend was, de donder volgde daarop niet meer zoo snel en ieder kon dus wat geruster zijn. Tegen 11 uur zag men nog wel eenige flikkering, doch j het onweder, dat ongeveer 7 uur had geduurd, was voorbij. De natuur was weder tot kalmte I gekomen, en met een dankbaar gevoel voor den goeden afloop, kon men ongestoord de nachtrust genieten. WORKUM. Onze vroegere stadgenoot de heer D. Eobijns thans werkzaam aan de posterijen Afdeeling Spaarbank te Amsterdam is geslaagd voor het examen in boekhouden van de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden-ver- eeniging in Nederland. WORKUM. De rechtbank te Leeuwarden ver oordeelde in hare zitting van Maandag Harmen V. alhier wegens weerspannigheid, overeenkom stig den eisch, tot 1 maand gevangenisstraf. WORKUM. Voor het eindexamen hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus is o.a. ge slaagd onze stadgenoot de heer R. W. Feikema. WORKUM. Op de Woensdag te Witmarsum gehouden keuring van afstammelingen van den hengst Warmoldina, werd in groep Adriejarige afstammelingen, een 2e prijs toegekend aan »Lora« van den heer H. D. van der Werf alhier. KOUDUM, 24 Juli. Tengevolge hooibroei was het gevaar voor brand heden bij den veehouder J. Bouma te Molkwerum zoo groot, dat de aan wezigheid van de brandspuit uit Koudum noo- dig werd geoordeeld. Telkens echter wanneer bij ’t vervoer van het hooi vanuit de schuur naar buiten vuur te voorschijn kwam, wist men dit ook nog telkenmale met emmers water te blusschen, zoodat de spuit niet in volle werking behoefde te worden gesteld. KOUDUM, 25 Juli. Was het gevaar voor brand in de schuur bij den veehouder J. Bouma te Molkwerum hedenmorgen geweken, in den namiddag had een gedeelte van het naar buiten gebrachte hooi vlam gevat, waardoor bij ver andering van wind de hoeve andermaal zeer gevaarlijk zou zijn geworden. Opnieuw moest dientengevolge het brandweerpersoneel uit Kou dum met de spuiten er op uit. Om halfacht hedenavond was echter alles gebluscht. Nog werkten de spuiten toen hare diensten te Oudega werden gevraagd, alwaar de boerenhuizinge van K. G. v. d. Wal hedenavond door den bliksem in brand was geraakt. Veel wordt er alzoo dezer dagen van onze brandweermannen gevraagd. Men las dan ook ep aller gezichten een soort van medelijden, toen een der spuitgasten een ongewenscht bad maakte in een bij de hoeve van Bouma aan wezige mesthoop. MOLKWERUM, 22 Juli. Een dienstmeisje alhier had ’n onbeduidend wondje aan de hand. Zij lette er zwol. F wouden, Bergum, Suameer, Nijega, Opeinde, gediend heeft op de Majestic. Drachten, Olterterp, Beetsterzwaag, Beets, f Oldeboorn, Akkrum, Irnsum, Deersum, Schar- deeling grooten indruk, negoutum, Sneek, IJlst, Sneek, Jutrijp, Hom- merts, Tjerkgaast. Sloten, Wijckel, Balk, Rijs, Mirns, Stavoren, Molkwerum, Hindeloopen, Workum, Parrega, Tjerkwerd, Bolsward, Wit- I marsum, Arum, Kimswerd, Harlingen, Midlum, Herbayum, Franeker Marssum, Leeuwarden r Te Dokkum, Sneek, Stavoren en Bolsward beiders ult te nood,gen- het gebruik van ge- zijn de controle stopplaatsen. Te Sneek wordt 11/2 uur rust genomen, te Bolsward een half werden'""3^981,900 H. ~L. spiritus gestookt uur. De rit die om 9 uur vanuit Leeuwarden oQöonnn u t mRvh Ook de Holl. IJz. Spoorw.-Mij. geeft in de j maanden Juli, Augs. en Sept, vacantiekaarten uit (3e kl. f 2, 2e kl. f 3, le kl. f 4) geldig voor een niet af te breken enkele reis van het station van uitgifte naar een willekeurig ander in Nederland gelegen station der H. IJ. S. M. Niet kleinzeerig. Een Duitscher uit Essen, die voor zijn pleizier naar Winterswijk fietste, had daar het ongeluk van de fiets te vallen en zijn enkel te breken. Zonder zich te bedenken nam hij een doek, verbond zijn voet daarmede zoo goed en kwaad het kon en peddelde weer naar zijn Heimath. De 33-jarige landbouwer Joh. V. te Uden (N. Brab.), beschuldigd dat hij, om een voor hem onteerend feit te verbergen, zijn dienstmeid heeft gewurgd en toen haar lijk onder het paard geworpen, is in hooger beroep door het ge rechtshof te ’s-Hertogenbosch veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Te Lund, in Zweden, stortte de vlieger kapitein Sunsted met zijn vliegtoestel van 20 M. hoogte neer op een jong meisje, dat over den weg fietste. De vlieger bleef ongedeerd doch het meisje is aan hare verwondingen bezweken. Het 14-jarig zoontje van den kleermaker Dagelinckx te Winterswijk is al spelende voor het ouderlijk huis Dinsdagmiddag door een hout wegen overreden en opslag gedood. Te Deil (Gelderl.) zijn twee broertjes van aan de Schans te Stavoren tot nu toe bewoond door den heer S. P. ZWAAN. Te bevragen bij den Heer D. C. GROENHOF aldaar. Met November gevraagd te Rotterdam een loon fl. 130 en fl. 26 waschgeld. Brieven met volledige inlichtingen aan Mevrouw G. DUMBAR—Heemraad, Singel 204, Rotterdam. wnndon Rero’nm Snameer Niiepa Ineinde j t w -

Friso nl | 1912 | | pagina 2