Bwa men foar bat. Ilindeloopen en Stavoren. Stremming van de Scheepvaart. 1 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1912. 38ste Jaargang. No. 32. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente W ORKUM, brengen tér kennis van belangheb benden, dat het scheepvaartverkeer langs het provinciaal vaarwater >de diepe Dolte< alhier, op 5, 6, 7 en 8 Augustus 1912, wegens het verrich ten van herstellingen aan de Bagij- nebrug, gestremd zal zijn. Workum, den 27 Juli 1912. Burgemeester en W'ethouders voomoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. m FRISO im Tot plaatsing van adv. en r )te Enkele iur mr ree en ds en en im Jf- rekke of as alheel sonken en eer im md 1 te de 7 de ver >ok •ug ite te ele ^je an ke u- ro- aar Ze de- ke; te G irt. s J Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURG!! Zoon te WÖRKUM. I ie- te te en zv it- tje tra ms te be- sn- en. sel ich bet er en ijk iet Üf; eel tje ste lar ag ar. eer er. en -je n- •ta ais ke ier te !th •us zv ?a. )p- 'jr rd- ;en de iet vat Ier Dan is er noch in soarte omgang dy ’t min- sken treffe kin, en dat is noch wol de ineriikste, de heechste forkearing dy ’t er bistean kin. It is dy, hwer *t de sielen elkoar moete. Gevoeld te hebben hoe een ziel, uit de oogen sprekend, Uw ziel ontmoet, die zij haar tweeling zuster heet Gemaakt te hebben wat de zaligheid beteekent, Die trouwe vriendschap liefde heet Dat maakt het leven schoon En is ’t ek net suver wier Der ’t de sielen, dat is, it djipste, it ynerlikste, ta elkoar komme, skip en Ijeafde, der ontstiet ien idejael, ien hwent der komt men ta de doar fen ’t hert yn, om it sielelibben der fen binnen goed to trochgrounjen, om it gemoet, de gedachten, de stimming fen elkoar kennen to learen. En nammensto moaijer, riker, forhevener en djipper scil it libben der troch fen wearskanten wirde. Sa spitich, dat minsken dy ’t jieren lang mei elkoar omgyngen, dy ’t daegliks elkoar sprekke koene, op ’e lette of misskien noait elkoar’s sielen foun hawwe. FRISO. Programma Rykslandbouw winterschool te Leeuwarden. Het programma van bovengenoemde school is verschenen en wordt aan belanghebbenden op aanvraag gratis toegezonden door den directeur dezer school de heer O. R. Brinkman. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Mar sjuch der ris ien hinne stoartskaven, dy I rint dan yn ’e bermen, dan sloffelt er yn ’t hyn- stepaed lans en by gelok ek ris op it goede spoar, allegjer sonder der seis om to tinken, sonder dat er seis wit hwer ’t er rint. Hwet forman is dat? O, dat is in man der ’t gjin styl yn sit. Hy is for goede en forkeade dingen fetber, al nei ’t it treft. Hy is onselstannich. swak en sonder fêste wille. Sa binne er safolle ek biwegingen nei willekeur en der onder nimt it skrift in fornaem plak yn, omdat der it tinken en fiellen tige yn ütkomt, dy ’t gearhingje mei de waerde fen de minske. Foarbylden for ’t gripen, dy ’t dizze wierheid gidurigen bifêstigje. We komme yn in frjemd plak, hawwe onbi- kende ljue om us hinne ho is ’t nou sa nuver, dat we ynienen mei ditze hwet op hawwe, en dat we dy al daedlik net rjucht lije meije Sjuch, dat komt suver fensels. We krije foart in gefoel, ut immens gesicht, v. t e syn eagen, ut syn stimme en hele holding, mei d,er ontstl,et ‘n fen fortrouwen, fen frjeon- hwa we t to dwaen hawwe. Komt men better op ’e gleed, of Ijeaver leart men him neijer hbbensdoel. Der wirdt m eachslach forstien, kennen, dan scil ’t blike dat us earst yndruk wis wier, of dat we fier mistakseard hawwe. Dit warskowt yen dat men net al to gau mei in oardiel klear wêzze moatte, hwet noch mar al to faek dien wirdt. Mar dat de earste opfetting fen immen letter faken bifêstige wirdt, leit heel wol yn ’e reden. De kinst om üt in hênskrift immens aerd, syn kerakter en eigenskippen te bipólen, en dat bi- oefene troch de ljue dy ’t fen dy kinst stüdsje meitsje, is griif net sonder wearde. Hwent twis- ken üs tinken, fielen, üs ynerlik gemoets-libben en us üterlike holding leit net in breed paed, duedliker sein: üs ynerlik libben komt wol ris troch us üterlik hinne skinen. »’t Is him wol oan to sjen,« »men kin ’t fen fierren wol oan him sjen,« sizze we faek en ek mei rjucht. Sjen dy man de dyk ris lans rinnen, hy stapt 'e, gaelwei mei gehke lange trêdden en wisse stappen foart. It is in man üt ien stik, der sit haldfêst oan him, hy is selstannich en wis. We geane in poas om mei minsken, en dan rekket men elkoar wer bjuster, ek al mirken we, dat er genegenheit twisken hjar en us wier. En howol de omstannichheden it sa biwirkje, it is wol ris spitich dat elk fen us wer syn eigen wei giet. Der hawwe onder dy koart kennen learden faeks güds sitten dy ’t wol weardich wierne om fierder dwaen mei hjarren to balden. Mei oaren sette we de kinde en frjeonskip foart, sadat men tiidlings omgang mei ’n oar haldt. En dat is aerdich. Moat wol in minske by tiden mei him seis allinne wêze, allinne wêze doare en wolle, it bliuwt dochsek wier, minsken moatte forkeare onder minsken. Oars lydt it gefaer dat men in ienling, dat men ienselvich wirdt. Yn ’t libben mei in oar en twisken in oar yn leit in berch fen opfieding en ontwikkeling dy ’t yen foarmet, en tellens in berch fen sels- kennes en minskekennis. Fensels, men moat tasjen, mei hwa ’t men j omgong het. De iene kin de oare better mar ek helte minder meitsje. Troch de omgang is de iene frijhwet edeler wirden en heecher komt to stean, mar der tsjinoer is ek mannichien der- troch yn ’e bidelte rekke of as alheel sonken misskien. vrij bevoegde zijde, dat de inkomsten Zondagavond reeds de uitgaven dekten, bewaarheidt. Branden. Te Wormerveer heeft Maandag een zware brand gewoed, waarbij vier groote graanpak- huizen van de firma Wessanen en Laan een prooi der vlammen zijn geworden. Hoewel met een dertigtal spuiten gewerkt werd, waaronder drie stoomspuiten, kon men slechts met groote moeite ’t vuur meester worden. Zelfs is een gedeelte van de houten kade langs den Zaanoever verbrand. De schade beloopt honderdduizendenenkelen schatten haar op 500 000 a. 1 millioen. Te Oosterzee brak Dinsdagavond ten- de gevolge van hooibroei brand uit in de boe renhofstede, eigen aan en bewoond door den I heer C. Kooij onder Kooisloot. De schuur met hooi, waarin diverse boerengereedschappen waren geborgen, werd een prooi der vlammen. Door het krachtig optreden der spuit van Echten bleef het woonhuis gedeeltelijk gespaard. Alles was verzekerd bij >Neerlandia< te Scheveningen. Geen muziek in café’s. Volgens de nieuwe Harlinger politieverorde ning mogen in vergunning- en verlof-localitei- ten geene muziekinstrumenten gebruikt wor den, zonder schriftelijke toestemming van den burgemeester. Verschillende caféhouders, die een dergelijke permissie aanvroegen, bekwa men een afwijzend antwoord. Voor enkelen, die in het bezit waren van vrij kostbare mu ziekinstrumenten, beteekende dit een groote schadepost, zegt de Hart, Ct. In verband hiermede hebben 13 caféhouders zich tot den raad gewend, met verzoek het desbetreffende artikel zoodanig te wijzigen, dat het laten spelen van een muziekinstrument weer worde toegelaten. Ongeluk. Dinsdagmorgen had ten huize van dr. C. V. Nïeuwenhuijzen, aan de Oude Gracht te Ut recht, een droevig ongeluk plaats. Het 10- jarig zoontje was n.l. bezig een vlieger op te laten op een plat aan de achterzijde van het huis. De jongen liep daarbij achteruit en, niet uitkijkend hoever hij aldus gaan kon, Hwa ’t roust en groust is merkt men gau, Hwa ’t seaft en goed is desgeliken, En hwa ’t forstênnichst is, ei nou, Dat docht ek by de tiid lans bliken Hwa ’t earlikst is, dat scil men hjoed Of moarn of oermoarn onderfine. Mar hwa ’t de fromste is fen gemoet. Lit dat faek libbenslang net skine. Dizze wirden fen in wiis man en tige yn ’t salt bibiten, kamen my okkerdeis yn ’t sin en brochten my er ta om hjoed ris in praetsje to halden oer minskekennis. Om der oer mei ’t begjin to bigjinnen scille we ’t earst efkes ha moatte oer üs seis; nammentlik: selskennis. Fen de iere moarn ont de lette joun, dei yn dei üt, jier yn jier üt, geane we mei üs seis om. En derop to seil to gean scoe men for fêst oan- nimme kinne, dat wy njunkelytsen üs seis bi- sonder goed kenne. Mar dochs scil it faken bliken dwaen dat wy üs seis noch lang net goed, né, net heal kenne. De omstannichheden meitsje de minske, seit men, mar like wier as dit is ek, dat de om stannichheden üs for it earst merke litte, hwa ’t we binne fen aerd en ynnerlik. De omstannichheden bringe faek talinten, kreften en oanliz, mar soms ek mispassen, on deugden en swakkens oan ’t Ijocht, dy ’t we net by üs seis forsküle wisten. We falie üs seis hjoed ris mei, moarn wer tige ou. We sjenne of to beech of to leech by üs seis op, al mei fen dy beiden it earste faker foarfalle, it léste kin ek wol ris barre. »Ken dy selss, of to minsten, slear dy seis kennene is üs net forgees foarhMden, mar dat jildt wol for elkenien. Wy moatte us yn us seis ontdekke. Mar it bart al to faek ta us skea en skande, en ek wol ta us nut en nocht, dat in oar us yn us seis fynt. Ho better wy us seis kennen leare, ho mear selskennes as we opheine, safolle to mear ek ikkerje wij gedachten, gaven en gemoetsgesteld heden op by us seis. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. tlemelumer Oldepbaert en Noordwolde. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Het bevat een uittreksel uit het reglement voor de Land- en Tuinbouwwinterscholen, Ministeriëele beschikking betreffende het schoolgeld, eischen van toelating, plan van lesuren, Leerplan, Boekenlijst en Huishoudelijk reglement. Concours van gemengde koren te Sneek. Woensdagmiddag werd te Sneek in de Buiten-Sociëteit een nationaal Concours ge houden van Gemengde Koren, uitgeschreven door de afd. Vreemdelingenverkeer. De uitslag was als volgt: Afdeeling A. Koren, die nog geen prijs hadden gewonnen. Ie prijs xLooft den Heere» te Heeg met 98 punten, 2e prijs ^Zanglust® te Tijnje met 89 punten, 3e prijs »Euterpe« te Akkrum met 80 punten. Afdeeling B. Koren, die reeds een prijs hadden gewonnen. Ie prijs »Harmonie« te Noordwolde met 119 punten, 2e prijs »Brocópe« te Oldeberkoop met 113 punten, 3e prijs »Gemengd Koor< te Knijpe met 107 punten, 4e prijs »Osanna in Excelsist te Leeuwarden met 106 punten. Van allo oorden uit Friesland was men aan gekomen om dezen wedstrijd bij te wonen, Een moedig meisje. Dinsdagavond riepen eenige kinderen, die aan den hoek der Wolwevershaven te Dord- recht aan het spelen waren, dat er een te water was gevallen. Gelukkig kwam juist de dertien jarige Jansje Bouman aanfietsen Zij zette haar rijwiel tegen een bank, trok haar mantel uit en zag dat het ongeveer zes jarige zoontje van D. in de haven lag. Het was hoog water en dus zeer diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich al spoedig op zijn rug en zonk weg. Jansje Bouman was direct te water gesprongen en slaagde er in het kind te grijpen. Zij bracht het al zwemmende tegen den kant aan; er waren menschen te hulp geschoten en de drenkeling werd voorzichtig met een haak opgehaald en naar huis gedragen. Ook de flinke zwemster werd op den kant geholpen en ging naar huis. Het eigenaardige is, dat het moedige kind de dochter is van iemand, die zich ook reeds vele malen verdienstelijk heeft gemaakt met het redden van drenke lingen, den heer G. Bouman. Bewaking der buitenwegen. Naar de N. Crt. verneemt, ligt het in de be doeling binnenkort de steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag te beleggen met afdee- lingen marechaussees. Deze afdeelingen zullen voornamelijk bestemd zijn tot het verrichten van politiedienst langs de grenzen en buiten wegen der gemeenten. Het behoeft wel geen vermelding, dat deze maatregel ten goede zal komen aan veiligheid, die, blijkens de herhaalde klachten over kwartjesvinders, bevolking van woonwa gens en wat dies meer zij, in de omstreken dier steden veel te wenschen liet. De nalatenschap van Alma Tadema. Sir Laurence Alma Tadema heeft, naar aan het Hbld. geseind wordt, een vermogen van 58.834 pond sterling nagelaten. Zijn beide dochters erven dit geheele vermogen. Mochten zij echter overlijden, zonder kinderen na te laten, dan vervalt het aan de Royal Academy tot stichting van een Alma Tadema- studiebeurs. Tadema heeft aan het Rijksmuseum te Amsterdam zijn schilderij »De dood der eerst geborenenvermaakt en aan het museum te 1 Leeuwarden, behalve ander oud zilver, een groot aantal antieke Friesche lepels, zooals ze aan kinderen bij hun geboorte werden ge schonken, toebehoord hebbende aan verschil lende leden van zijn familie en verder aan het Musée du Luxembourg te Parijs zijn schilderij 3 De slaaf Een kwajongenstreek. Een trein, bestaande uit ongeveer 30 goe- derenwaggons en petroleumtankwagens, reed Dinsdagmorgen van het goederenstation Feijen- oord naar Charlois. De locomotief stond achter den trein. Gekomen in de Putschelaan ter hoogte van de Goede Hoopstraat, alwaar zich een wissel bevindt, trok eon 8-jarige jongen eensklaps den wissel over, toen vijf wagens gepasseerd waren. Een geweldig gekraak en gesplinter volgde en een enkele seconde later was de trein afgebroken. Een der wagens stond over den weg, terwijl een andere wagen uit de rails geworpen werd. De bengel koos het hazenpad. Het was een geweldige ruïne, wagens waren in elkaar gedrukt en buffers verbogen, terwijl de rails ontzet waren. Door spoedig remmen werd erger voorko men. De spoorwegautoriteiten en een ploeg wegwerkers verschenen ter plaatse. Er kon onmiddellijk met het ruimingswerk worden aangevangen. De schade aan het spoorweg- materiëel toegebracht is zeer aanzienlijk, ter wijl bovendien het spoorwegverkeer ter plaatse stagnatie ondervond. Vliegen te Wolvega. Op een zeer geschikt en gunstig terrein, waar bijzondere maatregelen voor de veiligheid van publiek en vlieger waren genomen hebben Zondag voor het eerst de vliegdemonstraties van Jan van Bussel plaats gehad. Des avonds 7 uur steeg de heer Van Bussel met zijn eendekker op, en bleef ondanks den vrij ster ken wind, die ook de schuld droeg, dat het vliegen zoo lang was uitgesteld, ruim 8 mi nuten in de lucht. Voor de afwisseling werd gezorgd door de muziek en zang van 3 muziekkorpsen en een zanggezelschap, alsmede door het voetbalspel van >V. A. C van Heerenveen tegen »U. D. I.< van Leeuwarden. ’t Getal bezoekers wordt op 8 ïi 9000 geschat. Maandagavond is er niet gevlogen, wegens het slechte weer, doch Dinsdag, de laatste dag, deed Van Bussel tegen halfacht een mooie vlucht, die iets langer duurde dan die van Zondagavond. Er was vrij veel publiek, zoodat men mag aannemen dat het vliegcomitè ruimschoots kan rondkomen, als althans de mededeeling, van van zich men mei elkoar forkerre. persoanlik onbikend en dy 1 k lykwol gedungen mei elkoar forkeare. Dit is dan for earst yn ’e letterwraldskriften en wittenskiplike wirken bringe de minsken dy ’t ienriedich arbeidsjen en striden doelwyt foar twisken hjarren dy ’t dochs poer frjemd fen elkoar binne. Wy Friezen rinne bygelyks heech mei toanielstikken hawwe graech opfierren sjoen, faken songen, wy kinne syn wirk, al jowt der bygefal in frjemde namme onder oan. i geane mei him om. kinne him, al scil de mei eigen eagen sjoen hawwe. Dit as in foarbield ho ’t men ek geestlik mei elkoar forkeare kin. Op byienkomsten fen forienigingen, genoat- leare se elkoar kennen, en al mei it wêze dat se, om sa mar skieden binne, dagen fier fen elkoar ouwenje se hawwe mear oan elkoar omdat se meinoar oerien komme, elkoar fielle en forstean, dan in hopen neiste bürljue oait oan elkoar krije scille. Ek geestelik kin Minsken elkoar ’t elkoar ek noait komme scille to sjen kinne lykwol gedurigen mei elkoar forkeare. for earst yn elkoar der yn foasteane ta elkoar. Op dat ge- biet fait er ienriedich arbeidsjen en striden mei elkoar, in mienskippelike tawijing for heger doelwyt foar twisken hjarren dy ’t dochs poer frjemd fen elkoar binne. Wy Friezen rinne bygelyks heech mei us aide skriuwer en dichter Walingomme. Syn toanielstikken hawwe graech opfierren sjoen, syn boeken mei aerdichheit lézen, syn sangkjes sa faken songen, wy kinne syn wirk, al jowt hy der bygefal in frjemde namme onder oan. We geane mei him om. kinne him, al scil de measten fen de jongerein him licht noch noait 1- r\ x 1 ho ’t men ek geestlik mei elkoar forkeare kin. Op byienkomsten fen forienigingen, genoat- skippen en bounen treffe de leden elkoar oan, t to sizzen, wralddielen fen elkoar

Friso nl | 1912 | | pagina 1