Ilindeloopen en Stavoren. nieuwen Cursus OUD. 38ste Jaargang. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1912. No. 33. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. van 1 o t>p et 1 ei, en lid e, ;n ijl et d Ie st ?r :h Ik e e •t •t n en sr- an i’n in Vervalsching van wild. Tegen de vrees voor water. (Een pleidooi voor het in- en uitwendig watergebruik). Een en ander over de nicotine en hare schadelijkheid. Is koffie een nuttig genotmiddel? Biergist lust en de opgewektheid om die te gebruiken. Ongebruikte kracht houdt op kracht te zyn. Zy vormen dat deel der menschheid, dat oud is vóór den tijdzy zyn diegenen, die suf, zwak en bang zijn voor datgene, wat hun behoud zou 1 heid en evenzeer aan de veeljarige jeugdigheid in een zeer ver achter hen liggend tydperk. Niemand is oud, die *t niet wil zijn. Het verschil tusschen jong en oud zit ’m daarin hoofdzakelyk, dat de jeugd zich bewust is van eigen kracht; dat bewustzijn is wel eens wat sterk bij de jongeren en voert dan tot overmoed en nog verder tot onbesuisdheid en baldadigheid, van eigen kracht blijven en waar dat blijft, treedt de ouderdom niet in, al stapelen de jaren, zich opeen, al wordt de schedel grys; maar BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM, brengen ter kennis van ouders en voogden, die hunne kinderen of pupillen, den leeftijd van elf jaren bereikt hebbende, alsnog bij den aanvang van den op 2 September a s tot de school voor uitgebreid lager onderwijs alhier, wenschen te zien toegelaten, daartoe aangifte behooren te doen bij het Hoofd dier School (den heer J. Zwanenburg,) vóór 24 Augustus e 1c. Workum, den 5 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. DE VRIES. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. van aan mond- en klauwzeer lijdend vee. De regenboom. Gebruikte smeerolie. Kunstcaouthchouc. Draadlooze telegrafie op automobielen. Schepen met oliemotoren. Een drijvende fabriek. Tantalium en Platina. De kracht van de Niagara vallen. Tegen de vliegen en muggen. Feuilleton Hoe men vroeger in Frankrijk at. Cor respondentie Een vermoedelijk ziektegeval door aardbeien. Melkzuur als geneesmiddel bij bloedvergiftiging. Eiectriciteit en hard- hoorigheid. man der wetenschap wordt niet oud, tenzij een organisch gebrek, een ziekteverschijnsel hem het terrein doet verlaten, waarop hij zijn leven heeft doorgebracht. En is dit het geval, dan blijkt ook wat wij boven zeiden, hoe spoedig hij »er uit« is omdat hem de kracht gaat be geven, die hem tot nog toe in staat stelde weer stand te bieden aan de klachten, die hem be nedenwaarts trokken op het hellend vlak, waarop wij zoo spoedig reeds een plaatsje kregen. Wilt ge iets anders? Zie naar uw vader en moeder, naar uw grootvader en grootmoeder, die hun aanrakingspunt hebben met het nieuwere geslacht in hun eigen kinderen en kleinkinderen. Ér zijn vooral moeders en grootmoeders, die jonger schijnen te worden, naarmate de jaren toenemen. Of hebt gij zelf uw moeder oud gekend, zoolang zij gezond bleef? Immers neen. Gij hebt met haar gekeuveld, zoo gezellig en aangenaam, als toen gij klein waart, niettegen staande u w haar begon te grijzen en haar kin begon in te vallen. Ge hebt bij haar gezeten en gepraat over alles en nog wat en aan haar jaren niet gedacht. En toen ge heengingt hebt ge haar een kus gegeven met een hartelijkheid en met een zoo innige verknochtheid, alsof zij de jonge, blozende moeder was en gij de kleine, die op haar schoot hadt gespeeld, tot het klokje van gehoorzaamheid sloeg, en geen oogenblik is I de gedachte aan de oude vrouw in den dage- lijkschen, stuitenden zin bij u opgekomen. »Oud?< wordt er gezegd en men laat er op volgen: »de duivel is oud.c Ja, juist waar het goede blijft en de liefde boven drijft, waar be langstelling blijft bestaan en de ergernis geen plaats vindtwaar geleefd wordt, wat leven mag heeten en opgewektheid zonder buitensporigheid, in waardeering van het goede en het schoone, dat het leven ons kan bieden, daar treedt de ouderdom terug, omdat hem niet wordt open gedaan. Br. Ct. Aanval van stroopers. Toen de gemeente-veldwachter Wierdels, de onbezoldigde rijksveldwachters Jansen, van Ulft, en Wicherink, van Azewijn Maandag morgen circa 31/2 uur op een weiland waren onder Voorat, ontdekten zy, naar de Arnh. Ct. meldt, drie stroopers. Aan hun bevel om halt te houden gaven de stroopers geen ge volg, integendeel, zij losten op de politiemannen zes schoten, waardoor Wierdels licht gewond werd Daar de politiemannen geen geweren bij zich hadden, moesten zy, op zelfbehoud bedacht, de vlucht nemen. De daders zyn men de broeiplaats niet kunnen vinden. Binnen weinige seconden sloegen de vlam men naar buiten, zoodat slechts geld, papieren, eenige kostbaarheden en wat meubilair kon worden gered Een fraaie stier bleek niet meer uit zijn hok te halen te zijn, het dier werd een slacht offer van den brand. Binnen anderhalf uur lag de boerenplaats plat en keerde het opgeschrikte dorp allengs tot zijn rust terug. De boerderij was het eigendom van de Herv. Gemeente te Kimswerd en was verze kerd bij de Assurantie mpij. »Achlutn« te Franeker. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam de overmoed en onbesuisdheid zijn ten gronde gegaan onder den invloed der rijpere ondervinding en der meer bezadigde levens ervaring. Het bloed mag niet meer bruisen en zieden, het stroomt nog snel genoeg, om het raderwerk van het lichaam en geest voor ver- - traging en stilstand te behoeden. Zoolang men al» voedingsmiddel voor menschen. Melk zich bewust blijft van zijn kracht, krijgt de ouderdom niet de overhand en zoolang ook zal er kracht uitgaan van de gevorderden in leeftijd, in kracht, die anderen nog bezielen kan en hen de oogen doet sluiten voor de gevolgen der jaren. Zoodra die kracht ons begeeft, al is het maar een klein deeltje er van, treedt de ouderdom in en daar wordt iets losgelaten, dat nooit terug keert. En wie zoo aan het loslaten begint, staat er zelf over verbaasd hoe snel dat kwaad voort woekert. Niet lang duurt het, of hij gevoelt den afstand, die er ligt tusschen hem en de vroegere gezelligheidsvrienden en nog meer tus schen hem en een jonger geslacht. Wat is er aan te doen? Dit: blijft werken en streven, blijft belangstellen en om u heen zien; vermijdt niet hen, die eens uw jongeren waren, maar die de tijd nader tot u heeft ge bracht omdat de tijd zelf niet rekent naar jaren maar naar daden. Neem kennis van het nieuwe en verwerp het oude, wat afgedaan heeft en zijn tijd heeft gehad. Daarin zit het geheim. Daarom houdt de wetenschap jong, omdat zij Door een zandtrein aangereden. Naby Groningen, op de plaats, waar met de in gebruik name van de tramlijn Groningen- Drachten een straatweg komt en die thans door een boomt is afgesloten, omdat daar de zandtrein loopt, had eergistermiddag een droevig ongeval plaats. Mej wed. M MeekmaFaber was met den trein uit Deinum aangekomen, met het doel om een tijdlang bij haar zoon, den heer J. Meekma te Peize, te gaan logeeren. Haar zoon had haar met zijn wagen van den trein gehaald. Op het oogenblik, dat men de hier boven bedoelde plaats genaderd was (de booms was niet dicht) en de rails passeerde, kwam er een ledige zandtrein aanrijden en de loco motief greep den wagon, die onderste boven kantelde. De man was juist van den wa gen gestapt, doch zijne moeder kwam helaas onder het geheel verpletterde voertuig terecht. De machine ontspoorde, doch na eenigen tijd had men de lijn weer vrij. Verder bekwam het paard nog eenige schrammen. Een postbode van Groningen had inmiddels de politie gewaarschuwd, eveneens een ge neesheer. De politie kwam met een brancard. De geneeskundige achtte opname in het Diaconessenhuis te Groningen gewenscht en vond het beter do patiënte met een inmiddels gearriveerde ziekenauto te laten vervoeren. Een vermoedelijke armbreuk en eenige in wendige kneuzingen werden geconstateerd. Reeds dadelijk bleek de toestand niet zorg wekkend te zijn. De zieke was gisternacht heel wel. Een onderzoek wordt ingesteld, waarom de »boom« niet gesloten was. Of hier onvoor zichtigheid in ’t spel is, zal het politie-onderzoek moeten uitwijzen. De machinist is reeds verhoord. Hulde aan de Koningin. Woensdagochtend werd aan de Koningin een aardige huldebetuiging gebracht door de jongens uit het kamp van volksweerbaarheid te Harderwijk. Op hun rijwiel uit Harderwijk gekomen, trokken zij te voet over de cour langs het bordes van het koninklijk paleis Het Loo, waar Hare Majesteit zich vertoonde. De Koninklijke familie werd door de jon gelui onder het voorbijtrekken met luide hoerah's begroet. Hierna werd het Wilhelmus gezongen en werden de jongens onthaald aan tafels, die daarvoor op de cour waren opge- steld. De Prins en Prinses Juliana bewogen zich geruimen tijd te midden der jongelui. Muziekconcours. Woensdag werd te Apeldoorn ter eere van het 60 jarig bestaan van de Harmonie een concours voor harmonie- en fanfarecorpsen gegeven, waar H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins een bezoek brachten van een half uur. Op dit concours behaalde het Harmenie- Corps van Parrega, directeur de Heer J. H. Lümer te Workum in de 2e afdeeling den 2en prijs Inhoudsopgave van No. 1 van het Maandblad tegen de vervalschingen. Hoe men Bourgogne-wijnen fabriceert. overledene vertoeft te Scheveningen. toch 15 September daarheen gegaan. Auto te water. Men meldt uit Rotterdam Op de Noord blaak voor Cafe Commerce stapten Dinsdagavond 9 uur de heeren J. van Hees tabakshandelaar, G. van Dijk, S. H. Wanders, J. Minderop, allen van Rotterdam, en H. Schroeder uit Stratum bij Eindhoven in de huurautomobiel no. 4259 om naar de Dordtsche tentoonstelling te gaan, toen midden op de straat de auto in botsing kwam met een tram van lijn 7. De chauffeur en de heer Wanders sprongen uit de auto op straat de automobiel reed stuurloos tusschen de hoo rnen door in de Blaak bij hoog water. Allen geraakten te water. De heer van Dijk werd spoedig met een plank gered. De heer Schroeder werd gered door den bekenden zwemmer den heer Goedewagen van Gouda en de heer Van Hees door een motorbootje, terwijl de heer Minderop na tien minuten bewusteloos werd opgedregd. Vruchteloos werd door twee doctoren en om standers getracht de levensgeesten op te wekkenook de reddingsbrigade en brandweer personeel verleenden hulp. Het lijk van den heer Minderop, die 27 jaren oud is en van beroep tabaks- en theehandelaar, werd naar het ziekenhuis vervoerd. De familie van den Hollandsche landbouwers naar Friesland. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal ter gelegenheid van de landbouw tentoonstelling te Leeuwarden, den 26 Augus tus a.s., een tweedaagsche excursie naar Fries land organiseeren. Het voornemen is, de reis te maken via Enkhuizen en Stavoren, te Leeuwarden de tentoonstelling, het landbouwhuis, de veemarkt en andere instellingen op landbouwgebied te bezichtigen, alsmede een bezoek te brengen enkele boerderijen, veefokkerijen en zuivel- fokkerijen en zuivelfabrieken in de provincie. Schandelijke misleiding. Dr. B. S. de Smitt, arts te Amsterdam, waarschuwt onder dit hoofd per ingezonden stuk in het H bl. tegen den tegenwoordig al daar optredenden Dr. Macaura, die voorgeeft lijders aan jicht, rheumatiek en vele andere, ook erger kwalen te kunnen genezen met een instrument, dat de lijders masseert Onder hen, die volkomen genezen zouden zyn, noemde de wonderdokter in een advertentie ook een leeraar M. O. te Amsterdam, die lijdt aan een ernstige afwijking van zijn bewegingsor- ganen, zoodat hij zich slechts met behulp van een wagentje kon voortbewegen. Toevallig was dit een der patiënten van Dr. de Smitt, die terstond een onderzoek instelde ten huize van den betrokken leeraar. Deze was ten zeerste verontwaardigd. Alles wat in de advertentie stond omtrent zijn wonderbaar lijke genezing was van a tot z gelogen. Wel had de leeraar zich op aandrang van familie door dien Macaura laten behandelen, maar ’t resultaat was nihil geweest. Gelukkig was hij ook verstandig genoeg niet een instrument van den wonderdokter te koopen. De schrijver hoopt dat de justitie in deze schandelijke misleiding reden vindt om het verdere bedrijf van Dr. Macaura te beletten. Hooibroei. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf ontstond plotseling brand in de schuur van de boerderij van den heer Jarig Goïnga te Kimswerd. De menschen waren juist bezig het vee in het land te melken, toen eenige rook boven het dak bespeurd werd. - Reeds eenige dagen vermoedde G dat zijn telkens nieuwe gezic tspunten opent en ou e broeidö, <j0Ch ondanka alle onderzoek had begrippen als nutteloos ter zijde werpt: een Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Men is bezig de kazerne geheel te ontrui menveel meubels, stroozakken en dekens zijn verbrand. In de kazerne waren tachtig man, die nu in de kazerne, het burgerweeshuis en een magazijn ondergebracht zijn. Men denkt, dat de commandant uit Nijmegen, die thans te Zutphen is, zal besluiten die 80 man, naar Nijmegen over te brengen, waar de nieuwe kazerne reeds zoover gereed is. Anders waren ze aan Wie is oud? Sommigen worden het nooit hoeveel jaren zij ook tellen, anderen zijn het altijd geweest. Daar volgt al uit, dat oud en oud twee zijn. Er is een ouderdom der jaren en een ouderdom van het leven. De kinderen wenschen ouder te zijn alsof of omdat hetoud- zijn zekere rechten meebrengt en pas is het gewenschte punt gekomen, of de wensch wordt veranderd, hoe weinig ook op bevrediging er van te hopen valt, want dan komt bij den achtien- of twintigjarige al gauw de verzuchting: wat oud al! En tien jaar later is misschien het blaadje al omgekeerd, als nog niet bereikt is, wat zoo vurig was gewenscht. Dan vindt men zich nog jong genoeg om misschien den wensch nog in vervulling te zien komen. Betrekkelyk vroeg begint de strijd tegen het oud-worden, een strijd die lang, zeer lang kan duren, maar waarin de tijd overwinnaar blijft, niet de mensch. Dan voelt men zich als op een hellend vlak; men is zich bewust, dat het oogenblik zal komen, dat men onvermijdelijk naar beneden zal glijden. Wel langzaam, maar toch, naar beneden moet men, daar is geen ontkomen aan. Maar men spant zich in, om het oogenblik uit te stellen, dat men het houvast verliest en zelfs, als er al beweging gekomen is, maakt men zich nog wijs, dat het gezichtsbedrog is en anders zinsbedrog. Allerlei kunstmiddelen moeten dienst doen; kleeding, levenswijze, haar-kleursel en wat niet al en tochhet afglijden heeft een aanvang genomen en de wet der natuurkunde vindt ook hier haar toepassingde snelheid neemt toe in evenredigheid van de kwadraten der doorloopen ruimte. Toch gaat het niet bij ieder even vlug. Er zyn van die krachtige naturen, van die krach tige geesten, die weerstand bieden. Zij zijn be- trekkelijk het beeld van de eeuwige jeugdhun mannenkracht is onuitputtelijk; zij geven niet toe en niet mee en als niet opeens na langen strijd een hevige stoot komt van de tegenpartij, dan bereiken ze in het volle genot van hun ge zondheid en bij het volledig gebruik van al hun zintuigen en te midden van den benijdenswaar- digen levenslust, een ouderdom, welke slechts voor hoogst enkelen is weggelegd. Daar zijn anderen die den ouderdom al voelen op een leeftijd, dat de normale mensch er niet aan denkt. Zij takelen af willens en wetens en begrypen niet dat er een levensvreugde is, die men niet ongestraft loslaat. Wat nu eenmaal is prjjs gegeven, wordt niet heroverd; zij bezwij ken niet aan gebrek en kracht, maar aan den lust en de opgewektheid om die te gebruiken. Ongebruikte kracht houdt op kracht te zyn. Zy vormen dat deel der menschheid, dat oud is vóór den tijdzy zyn diegenen, die suf, zwak kunnen wezen. Zy ergeren zich aan de jonk- ij_ i!i en staan er verbaasd over, dat veel ouderen dan in genoegens, die zij óf nooit gekend hebben óf Niemand is oud, die *t niet wil'zijn. hoofdzakelyk, dat de jeugd zich bewust is van sterk bij de jongeren en voert dan tot overmoed Bij de ouderen in jaren kan dat bewustgevoelen van eigen kracht blijven en 1 treedt de ouderdom niet in, al stapelen de jai zich opeen, al wordt de schedel grijs; u Brand. Woensdagmorgen togen ongeveer half vier is op een leege kamer naast de rustkamer op de bovenverdieping der kazerne Waliën te Zutphen brand ontstaan, nadat kort te vo ren de korporaal van de wacht nog rond ge weest was, doch niets had bemerkt. Te zes uur was men den brand meester. Vooral het bovendeel van het middenstuk van het gebouw is erg door het vuur aangetast. De kazerne, door de Gemeente aan het Rijk verhuurd, 1 1 e ti ?n ae ?n te t t r X le e- (13 i zy naar de jaren, nog behagen kunnen scheppen FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde. 1 y. i mor» do hrnmn aata mor knnnon vinnen UUU1 Uü UUIUUUUIÜ UMU iwl avljh. tüiuuuiu, werd bewoond door de Koloniale Reserve. no8 onbekend. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade.

Friso nl | 1912 | | pagina 1