Ilindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1912. 38ste Jaargang. No. 37. Binnenlandsch Nieuws. i Uitgave van T. GAASTRA Bz.t firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. Ook had ze een kost- een gegsgeerd militair Nu had de vrouw weer een dame in de Toen ze naar den onvoorzichtig haar 1 1 VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 5 September 1912, ’s namiddags 61/2 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge. Aanwezig alle leden behalve de heer S. S. Hobma, afwezig wegens ongesteldheid. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen der vorige Vergadering, welkena lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten dezer pro vincie, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienst 1912. b. Een schrijven van den heer S. S. Hobma, kennis gevende van zijne afwezigheid. c. Een schrijven van de Nederlandsche Ver- eeniging van Schoolartsen te den Haag, behel zende het verzoek een verordening vast te stel len inzake de uit de Wet gelichte besmettelijke ziekten, bijname mazelen en kinkhoest enz. met het oog op de lagere scholen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor voormelde stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jansen vraagt of het laatst vermelde schrijven ook van belang is voor de jeugd te dezer plaatse en of een advies van den Gemeente arts ook gewenscht is. De Voorzitter zegt dat B. en W. de noodza kelijkheid er niet van inzien, nu de ziekten een maal uit de Wet zijn gelicht, daarvoor eene ver ordening te ontwerpen, maar hij wil den wenk van den heer Jansen wel ter harte nemen en te zijner tijd den arts om advies vragenwaarna de stukken zonder hoofdelijke stemming voor ken nisgeving worden aangenomen. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat van het Departement Sneek van de Maatschappij van Nijverheid een vragenlijst is ingekomen ter be antwoording. Hij vraagt ’s Raads machtiging daarop het antwoord van B. en W. in te zenden, maar wenscht evenwel tot den Raad de vraag te richten of deze genegen is bij te dragen in het bedrag van ongeveer f 500 der te maken kosten. Een en ander betreft vragen aangaande de aansluiting bij eene Electrische Centrale. De heer Kroese wenscht eenvoudig neen te antwoorden, de heer Jansen is van hetzelfde ge voelen, waardoor z. i. invulling der overige vra gen overbodig is, en is er daarom voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter geeft nog mededeeling van de verschillende vragen, acht beantwoording geen bezwaar en allicht noodig veor de volledigheid van het rapport. Het voorstel van den heer Jansen, ondersteund door den IJntema, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren Gaastra, van Dijk en Potma. Punt 3. Schryven van de Voogden van het Stads-W’eeshuis alhier, om wijziging van art. 17 der instructie voor de vader en de moeder in het gesticht. In de door den Secretaris voorgelezen mis sive vragen Voogden schrapping van de clau sule, de vorige vergadering aan dat art. toege voegd. De Voorzitter zegt, dat den Raad die toevoe ging bekend is en die dus geen herinnering be hoeft. B. en W. hebben dat punt besproken, en ofschoon de houding van Weesvoogden kleinzielig vindende, stellen zij voor aan den wenk gevolg te geven en die clausule te schrappen. De heer Jansen heeft met genoegen dit voorstel gehoord en acht dit dan ook de beste regeling, waarom hij er voor zal stemmen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Gaastra. Punt 4. Adres van het Gemeentebestuur van Bolsward om vergunning tot het leggen van een gasbuis in den trekweg aldaar over eene lengte van ongeveer 180 M. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres bljjkt dat de aanvrage betreft de trekweg vanaf het Oordje tot de fabriek van den heer Wesselink. De Voorzitter zegt dat dit adres in handen is gesteld van den Gemeente-architect om advies en dat deze adviseert het verzoek toe te staan op de in het adres vermelde voorwaarden. B. en W. stellen voor overeenkomstig dat advies te besluiten en hun college te machtigen bij eventueele latere opgravingen naar omstan digheden te handelen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 5. Adres van H. Bleeker te Parrega ter verkrijging van een stukje grond in erfpacht. Blijkens het door den Secretaris voorgelezen adres vraagt adressant in pacht een stuk berm vanaf het laatst door hem in erfpacht ontvangen gedeelte tot het brugje. De Voorzitter heeft voormeld verzoek in han den gesteld van den Gemeente-architect om advies, die voorstelt het verzoek toe te staan, O, die regen. In onzen bouwhoek is het treurig gesteld door het aanhoudende natte weer. De anders zoo drukke oogstmaand, Augustus, is voorbij gegaan, zonder dat er geoogst is kunnen worden. De natte vruchten liggen tegen den natten grond te rotten. Sommige boeren verkochten het stroo tegen een kleinigheid, anderen ga ven het cadeau aan de zichters, om er maar af te zijn. Bij publieke verkoopingen van veldvruchten kon vaak de prijs niet bedongen worden, groot genoeg om daarvan de pacht som van den grond te betalen. Alle werk dus tevergeefschbovendien de kosten van zaaizaden er bij ingeschoten. De peulvruchten worden al aan het vee ge voederd, omdat men er toch niets anders meer mee kan doen. Een verbouwer, verkocht den oogst zijner groene erwten, die eerst zooveel beloofde, voor.... 20 gulden de pondemaat. Het is slecht voor den bouwboer en ook de greidboer begint nu den last en het nadeel van den aanhoudenden regen te gevoelen. 1912 was een recordjaar, wat de grasop brengst betreft; deze was minstens driemaal zoo groot als in 1911. Nog is er volop gras in de weidentoch gaan boeren hun melkvee stallen. Het vee trapt door den steeds natten I grasbodem, het land wordt zwart. Veel gras wordt vertrapt; het land wordt er minder door. Het gras wordt nu gemaaid en op stal gevoederd. Dit geeft veel werk en onkosten, doch deze wegen wel op tegen de nadeelen. Eiken dag doornat, des nachts tegen den voch- tigen bodem liggen is voor het vee niet gezond, dat duidelijk blijkt uit de mindere melkop- had te den bouw der villa genaamdj brengst. Troostcyfers in den regen. In 1315 regende het van Mei tot Kerstmis, zonder één dag over te slaan. In 1401 re gende het van 16 Maart tot het einde van September. In 1468 viel er zooveel regen, dat men het graan moest laten rotten op de akkers. In 1528 stortregende het van eind Juli tot half November, met onderbreking van vier droge dagen. Dievegge. Te Amsterdam ging Dominicanerkerk biechten, geestelijke ging, liet ze taschje aan een knop in de bank hangen. Een 21 -jarig meisje, dat eerst voorgaf ook te willen biechten, wist handig uit de tasch de portemonnaie der dame te halen, die f 13.50 bevatte. Daarop verdween ze uit de kerk. Later werd ze gearresteerdze had toen nog twee andere portemonnaies in haar bezit. Thans is tien maanden gevangenisstraf tegen haar geëischt. Ook oen wensch. In een van de grootste dorpen van de Veluwe, waar tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd, verzoeken van landbou wers tot verharding van de zandwegen op het oogenblik aan de orde van den dag zijn, slaakte in de jongst gehouden raadsvergadering de voorzitter, waarschijnlijk in een ondoordacht oogenblik, de verzuchting: i>ach, als het toch in plaats van water, maar keisteenen regende, dan waren wij gered. Geen van de raadsleden scheen met dezen wensch in te stemmen. Gemeente-werklieden. Tijdens de zomervacantie hebben eenige personen een bezoek gebracht aan verschil- Zij hadden een kar bij zich en deden zich tegenover de schoon- maaksters, die in de scholen werkten, als ge meentewerklieden voor. Ongestoord liet men hen daarom hun werkzaamhedenverrichten, die bestonden in het weghalen van lood en zink, tot vrij aanzienlijke hoeveelheden. Het aldus verkregene deden zij bij verschil lende opkoopers van de hand. De recherche heeft belangrijke hoeveelheden in beslag ge nomen. Van de daders is nog geen spoor gevonden- Zeehonden en meeuwen. Eenige dagen geleden zag de heer E. Co- mender te Oost-Kapelle, dicht langs de kust, een menigte zeehonden zwemmen, meldt de «Levende Natuur«. Telkens kwamen op ver schillende plaatsen tegelijk hun koppen en een deel van hun lichaam boven. Nu was het merk waardige, dat zeker wel een honderd meeuwen meevlogen en, zoodra een of meerdere dieren boven kwamen, daar een aanval op deden. Zoover hij zien kon, herhaalde zich dit steeds, en dicht boven de zee vlogen die vogels mee direct toeschietend, als een zeehond boven kwam. Een enkele keer wilde zich de zee hond wellicht verdedigen of ging uit vrees achteruit, waarbij dan veel van zijn lijf te zien kwam en de zee hoog opspatte. Een steiger ingestort. Maandagmiddag omstreeks 5 uur Stratum aan onder voorwaarde dat de grond voor de woning worde verhard en geen stoeppalen mogen wor den aangebracht. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor overeenkomstig dat advies te besluiten onder de gewone voorwaarden, n.l. tegen 6 cent per cA. en tevens te besluiten het perceel aan den pu- blieken dienst te onttrekken De heer Potma vraagt of de weg daar ter plaatse niet wat erg smal wordt, wat volgens den Voorzitter niet het geval is, als de voorge stelde verharding wordt aangebracht. Het ge dane voorstel in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 6. Adres om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag, dienst 1912. Het voorgelezen adres blijkt ingezonden door P. J. Görtz, vertrokken naar Rotterdam. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan in evenredigheid van 4 maanden, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 7. Aanbieding der begrootingen van de Gemeente-,. Arm- en Weesvoogdij en Gemeente lijke gasfabriek over 1913. De Voorzitter zegt dat het gewoonte is deze in handen te stellen eener Commissie ter fine van onderzoek en rapport, waartoe door hem volgens rooster worden aangewezen de heeren Bosma, Jansen en Ykema. Punt 8. Behandeling van eene reclame in beroep tegen een aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1912. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dat punt in geheime zitting te behandelen en daarom de openbare vergadering voor onbepaalden tijd geschorst. Na heropening der vergadering niets meer te behandelen zijnde, wordt deze door den Voor zitter gesloten. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. H. M. de Koningin naar Njjmegen. Naar men meldt zal H. M. de Koningin op Vrijdag 13 September a.s. de militaire oefeningen, die nabij Nijmegen worden ge houden, komen bij wonen. Landbouwtentoonstelling Medemblik. Te Medemblik is op Woensdag 4 Septem ber de Landbouwtentoonstelling geopend. ’t Begon met regen, de dag liet zich droe vig aanzien, de versieringen in de stad hadden veel geleden en op het tentoonstellingsterrein was het als het ware een modderpoelin het hoofdgebouw was reeds een interessante in zending naar omlaag gekomen en op het terrein van de vermakelijkheden zag het er ook droevig uit. Tegen 1 uur klaarde het weer op, ’t werd goed weer en toen kwamen velen ook van buiten af naar de tentoon stelling, de openingsdag slaagde nog aardig goed. Precies te 1 uur arriveerde Minister Talma op het tentoonstellingsterrein, waar Z.Excellentie een welsprekende rede hield. Om halfvier vertrok de Minister. Tentoonstelling te Borgen op Zoom. Op Woensdag 4 Sept, heeft Z. K. H. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiteu Friesian-1, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA", Warmoesstr.76-78, Amsterdam opleverendat de rijksveldwacht en de mare chaussee in zulk geval de hulp van de krijgs macht moeten inroepen, weke nu slechts te verkrijgen is langs de lijn VenloMaastricht, welke bij zulke conflicten misschien niet vrij is. Jubileum Dr. Kuyper. Het zal 20 Sept. a.s. 50 jaar geleden zijn, dat Dr. Kuyper aan de Groningsche Hooge- school promoveerde tot docter in de theologie Hij was toen 25 jaar. Op 29 Oct. as. wordt Dr. Kuyper 75 jaar. Geen verordening, maar brandnetels! In de jongste zitting van den gemeenteraad van Watergraafsmeer heeft, naar het N v.d D. meldt, de burgemeester, de heer De Wit, een klacht van een der leden over de vele hooge brandnetels op den berm van den weg beant woord met de opmerking dat de brandnetels goede diensten kunnen bewijzen ter voorko ming van ongepaste handelingen door jonge lieden. Huize De Burgt® voor den heer mr. N. Smits van Oijen, een ernstig ongeluk plaats. Door het breken van een steiger op een hoogte van circa 7 meter viel een 5-tal per sonen naar beneden, alsmede een hoop steenen, kuipen met kalk, ijzeren balken, welke ge deeltelijk op de personen terecht kwamen. Een zekere G. Cornuijt uit Nuenen bekwam slechts een letsel aan het hoofd en aan de rechterhand, doordat hij in der haast weg wist te kruipen. Een zekere O. v. Liemfde uit Schijndel werd geblesseerd aan schouder en hoofd. J. Kruijzen uit Stratum werd ern stig geblesseerd aan beide voeten. W. Spa- tings uit Tilburg brak zijn rechterbeen, ter wijl hij verschillende kwetsuren bekwam o.a. aan het hoofd. Het ernstigst is er aan toe de opperman C. Sooren. Behalve blessuren aan het hoofd en aan beide beenen heeft hij inwendige kneuzingen bekomen, zoodat voor hem het ergste wordt gevreesd. Oorzaak van het ongeval is het breken van een touw, waarmede een korteling aan den steiger was vastgemaakt. Poging tot moord. Maandagmiddag had te Putten een poging tot moord plaats. De weduwe B., wier man dit voorjaar overleed, bleef met vele kleine kinderen achter en ging, om den kost te ver dienen, uit werken, ganger, zekeren W., van het O -I. leger- verkeering en zou over eenigen tijd gaan trou wen. Dit scheen W. niet te bevallen en als hij dan drank op had, dreigde hij zijn kost- vrouw. Zoo ook Maandagmorgen, toen hij met een mes dreigde en haar toevoegdeje bent je leven niet meer zeker«. De vrouw had waschdag bij de familie B. Daar schelde W. in den middag aan en vroeg of zijnkost- vrouw ook te spreken was. Niets kwaads vermoedende werd hij in den tuin gelaten, waar ze in de schuur aan ’t wasschen was. Hier loste hij a bout portant twee revolver schoten op haar, waarvan een haar in de borst en een in de buik trof. Andere huis- genooten, alle dames, werden, toen ze tusschen- beide wilden komen, ook bedreigd. Na zijn wandaad volvoerd te hebben ging W, het Putterbosch in, waar hij spoedig door de politie werd gearresteerd. De revolver was nog in zijn bezit. Zijn slachtoffer is ’s avonds nog naar Utrecht vervoerd, daar de geneesheer de kogels niet kon verwijderen. Haar toestand moet vrij ernstig zijn. lende scholen te Amsterdam. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de tentoonstelling te Bergen op Zoom Ofschoon het tegen 11 uur stortregende, stond het voor het station en in de geheele Stationsstraat zwart van de menschen om de aankomst van den Prins met den gewonen trein van 10.55 bij te wonen. Om 1 uur kwam de Prins op het tentoon stellingsterrein, waar hij ruim een uur ver toefde. Juist even voor zijn komst begon het weer op te knappen en tegen 2 uur begon de zon helder te schijnen. Met den trein von 2,35 keerde de Prins naar het Loo terug. Het garnizoen te Maastricht. In de gemeenteraadszitting van Maastricht is besloten een adres te zenden aan den mi nister van Oorlog, om te willen bevorderen, dat het garnizoen, dat daar slechts uit een bataljon infanterie bestaat, thans aangevuld door de mitrailleurs, uitgebreid worde tot drie bataljons. Als redenen hiervoor worden op- I gegeven, dat bescherming van de belangen van den Staat ook een der plichten van het leger isdat de mijnindustrie in Zuid-Limburg in de laatste jaren een hooge vlucht neemt, dat hier een groote arbeidersbevolking is, d^t het mogelijk is, dat Zuid Limburg niet gespaard blijft voor conflicten door den invloed van de propaganda der revolutionnaire partij en vreemde mijnwerkersorganisaties, die een blij vend gevaar voor de rust in Zuid-Limburg FRI I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1