Hindeloopen en Stavoren. Stremming Scheepvaart. gestremd zal zijn Wiersizzerij. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1912. Na 38. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. L FRISO. yn syn friemen boi Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÓRKUM. durende de vjjf eerstvolgende dagen. Workum, den 12 September 1912. Het Gemeentebestuur voomoemd, T. M. ten BERGE, Burgemeester. A. de VRIES, Secretaris. Het GEMEENTEBESTUUR van WORKUM, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Scheepvaartverkeer langs het vaarwater »de YSKEBOEREVAART» in deze gemeente, wegens het leggen van een duiker, op MAANDAG 16 SEPTEMBER 1912 en ge* Zindelijkswetten voor bakken. Ver giftige planten en Melkafscheiding. Noorsch zeewier als handelsartikel. Een nieuwe papiersoort.Boscbmuggen. Een nieuw middel tegen insecten. Tegen het ver ouderen der organen. Kaasbereiding uit karnemelk in de Ver. St. v. Amerika. Bereiding van Melkpoeder door bevriezen. Geëlectriseerde schoolkinderen. De graad van verschheid der eieren. Beroepsziekten tengevolge der draadlooze telegrafie. Draad- looze telegrafie door de aarde heen. Om vergiftige paddestoelen onschadelijk te maken. Bloemen frisch te houden. Feuilleton: Een vreemdsoortig atelier. Het Alcoholisme in Perzië. Groote vermogens uit kleine uitvindingen. Gebakken Rozen. Corres pondentie Verwijderen van inktvlekken. De tentoonstelling te Meppel kan uit. Men schrijft uit Meppel: Nu, na het eindigen van vele tentoonstel lingen in den lande, blijkt dat het hinkende paard achteraan komt, is ’t ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat de alhier gehou- dene in alle opzichten uitmuntend geslaagd is, ook wat de financiën betreft. oan ha, en dat wirdt by in hopen in bytsje. Hwet se léze wirket faek mar neidelich op ’e forbidding en ’t soun forstan wint der neat by. Sa’n luije weelderige menier fen libjen forstom- pet de geest, en der komme krupsjes ut foart, lichems-k walen net allinne mar ek siels-k walen. In hopen fen dy ljue binne mei nuvere ynbiel- dings behept en krije tige skeane begripen yn *e holle. Dan barre der yn dy greate paleizen mei in hele boel fortrekken, hwer onder geheime, soms ek schandalen en aeklikheden, dy meijild beditsen wirde. It leit yn ’e reden, dat ljue, dy 't oan soks meidogge, bang en skrütel binne. En dan kinne liepe snaken, mei in glêdde tonge yn ’e müle, by slot fen rekken, al dy soarte fen ljue wys meitsje hwet se wolle en sa bang krije as hountsjes. Pater Abraham fen Cint Clara koe ek wier- sizze; hy die 't sa: >Yn dit jierscilledeblinen sa goed as neat sjen en de doven mar in bytsje hearre. Der scil oarloch komme twisken füglers en fügels, hounen en hazzen, katten en muzen, manljue en frouljue. Der scil in greate stjerte komme onder de lette kij, baergen en skiep, mar onder de apen en hounnen en katten lang sa slim net. Hege alderdom scil fen wegens de foarbygeande tiid net genezen wirde kinne. De earme ljue scille wol ris minne tiiden komme to bilibjen, mar de riken scille altyd goed hjar gerak krye kinne.» Nou, sa scoene wy it fêst ek wol kinne. De bedoeling dy ’t hjir yn op- slüten leit is fenseis klear to merken. Pater Abraham hie alheel de gek mei wiersizzen. En elk woltinkend minske scil net oars as de gek der mei babbe, bowol er wol ris getallen binne by tafal, dy ’t yen hast yn twivel bringe scoene. Nei oanlieding fen dizze léste rigele, wolle we jimme, achte lêzers, hjirfen bewiis jaen mei in teltsje dat hjir foart folget. It soppe neat to rom mei Krobbe, in earme arbeidersman, dy ’t wrotte moast om ’t libben to hélden. Hy tocht dat moat al oars, en for- kocht syn ark en hwet er mar misse koe. For de opbringst der fen kocht er him in hele hege steek mei trije tuten en in romme, wideswarte mantel, gyng do nei in oar plak to wenjen en sloech der in boerd oan ’e mürre der 't mei greate letters op ferwestie: Ik ben waarzegger. Mar just wied er to stoel en bank of it barde dat in great hearskip in protte jild onstellen wier. Dat hearskip sette daedlik mei steande earen op Krobbe ta en tortelde him it gefal sadanich as ’t him tadroegen hie. En Herders woe mynhear dan fen him wol hwet mear klearichheid ha, en derom noege hy Krobbe in dei by him to gast en woe abslüt hawwe dat er dan syn wiif ek mei nimme scoe. Nou, dat like hjarren net sa min ta en sadwaende waerd dat oannomd; de oare deis sette Krobbe mei ’t wiif op mynhear ta. Der waerden dy ljue mar ris tige onthelle. Earst goed kofjednnke en koeke-ite en do waerd it middeismiel op ’e tafel brocht. Allereerst kaem er in feint mei in pot tol gebraden oan- sjouwen. Dat rükte de beide gasten net sa min yn ’e noas. Soks krigen hja alle dagen net. Krobbe seach skean onder ’e hege steek wei en stompte sa tomük syn wyfke yn ’e siden wylst er knypeage: »Pyt, dat is deearste al.< Hy bidoelde fensels de earste pottol, mar de feint miende fen de earste dief en omdat hy seis ien fen de dieven wier, warskoude hy dea- binaud syn kameraten. «Dy kearel wit alles,sei er, >’t rint grif spaek mei üs, hwent hy sei samar, dat ik de earste wier.t De twade feint skoarre raer do ’t it syn beurt wier om nei binnen to gean en hy wier mar pas mei in panne tol hearlik iten dat er opsette moast op ’e drompel of Krobbe staette op 'e nij syn wiif oan en sei«Dat is de twade al Pyt.< Of ’t er sizze woe, wy scille hjoed net foarby reitsje. De twade bitsjinde wier al sa raer yn syn tontsje. En wrammels de tredde moast de selde skrik ondergean. De trije skelmen wisten net ho 't se der tor wei komme moasten. Do ’t miel binnen wier liet mynhear yn fen de feinten binnen komme en hjitte dy in lyts doaske) fen ’e kas to nimmen en op ’e tafel to setten. De feint die dat. »Si sa«, sei mynhear tsjin de wiersizzer, «nou moat de proeve op ’e somme, en ha jy de gelegenheid om jo kinst ris to toanen. Siz my ris hwet der yn dat sletten doaske sit.« De sabeare-wiersizzer wynde raer op 'e stoel om. Nou scoe ’t er op oan komme! Ho moat er him der ut redde. Hy suchtte yn him seis: «nou sitst’ fêst, earme Krobbe.» «Wel fordeald, hy wit itl« róp mynheer tor- heard ut, wylst er it doaske oplits der ’t in stienkrobbe yn lei. «Nou kin jy my ek wol sizze hwa ’t myn jild hat.« Daedlik joech de ontstelde feint de wiersizzer de wink om mei him ut de keamer to gean. Do seine de skelmen him rjuchtut dat hja it jild stellen hiene en ek hwer ’t se ’t biditsen hélden. Hja onthjitten him in goede somme as hy hjarren net torriede scoe en brochten him do nei 't plak ta der ’t it jild forbirgen lei. De wiersizzer gyng nei binnen wer en sei do: «Edele hear, nou moat ik effen myn boek rie- Staten-Generaal. De vereenigde vergadering der beide Ka njers van de Staten-Generaal in het lokaal der Tweede Kamer, tot sluiting van het zit tingsjaar, zal worden gehouden aanstaanden Zaterdag 14 September, namiddags 23/j uur. Op 17 September a.sdes namiddags om halfvier, zal de Eerste Kamer in vergadering bijeenkomen De koninklijke familie wordt aanstaanden Maandag om 11 uur des voormiddags uit Soestdijk in de residentie verwacht. Nadat de Koningin Dinsdag de Staten-Generaal heeft geopend, keeren de Koningin en de Prins per koninklijken trein naar Soestdijk terug. Dr. Kuyper ontslag genomen als Kamerlid. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. plachtsje, om te witten to kommen, hwer ’t jy jild sit.c Noch in oare feint wier yntwisken yn ’e skoarstien krüpt om to fornimmen, ho fier wol de kinst fen de wiersizzer roan. Króbbe bledde yn 'n great boek om en do ’t it him netslagge om in soarte teeken to finen rop er ongedildich üt: «Der helpt net oan feint, dou sist er yn en dou moast er üt!< En wrychtig, de feint liet him üt ’e skoarstien falie wol yn 'e miening dat de wiersizzer him bedoelde en ontditsen hie. «Dy kearel wit nou süver alles 1< róp er for- heard de keamer oer. Letter wiisde Krobbe mynhear it jild oan,sonder him fierder üt ’e droom to helpen. Hy krige ton wearskanten in fikse bileaning en wier biromd. Dus, hwet is nou it greatste geheim ton ’t wiersizzen Mar nearne om jaen, mar ta sizze, as 't dan mar in bytsje mei rinne wol. Dr. Kuyper, de leider der anti revolutionaire partij, heeft ontslag genomen als Kamerlid. De geneesheeren hebben het hem gebiedend voorgeschreven met het oog op zijn toene mende hardhoorigheid, die nog spoediger zou gaan verergeren door het ingespannen luisteren in de vergaderingen der Tweede Kamer. Onze nieuwe muntstukken. Een gulden is nog geen twee kwartjes aan zilver waard. Daarom zoo is in de af- deelingen der Eerste Kamer opgemerkt moeten we ons zooveel mogelijk beperken in het aanmunten van guldenstukken. Het nieuwe gouden vijfguldenstuk zal n.l. een heele aan winst zijn. We moeten in die richting verder gaan, om de behoefte aan zilvergeld te ver minderen. Zou het voorts, zoo werd gevraagd, geen aanbeveling verdienen hier te lande den enke len gouden standaard in te voeren om de Ne- derlandschen geldsomloop te beveiligen tegen een zilventroom uit Nederlandsch-Indië? Eenige leden klaagden over te weinig fraaie uiterlijk der Nederlandsche en Indische mun ten, wanneer men die vergelijkt met onze munten uit vroegere eeuwen, in het bijzonder uit de zeventiende eeuw. Enkele leden vreesden, dat een vierkant geldstuk in het verkeer niet zal voldoen. Men vertrouwde, dat voor de inwisseling van het bestaande 5 centstuk een langere termijn dan drie maanden zal worden gegeven. Wildstand. In onze provincie hebben de jagers voor ’t aanstaande seizoen goede vooruitzichten, het Jachtveld zal flink van wild voorzien zijn. 'Het voorjaar is voor de teelt der hazen zeer gunstig geweest; zij vertoonen zich dan ook menigvuldig en vinden iu de bosschen en bouwlanden geschikte verblijfplaatsen. Patrijzen worden over het algemeen minder waargenomen ofschoon het weder gedurende den broedtijd gunstig wasveel eieren zijn in den hooitijd bij het maaien verloren gegaan. Inhoudsopgave van No. 2 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. De aanwending van margarine in Hotels en Restaurants. Een nieuwe vervalsching van koffie. Vereeniging ter bestrijding van bedrog in den meelhandel. Vleermuizen en malaria. Goudvisch en mug tegen Gemeentelijke subsidie is niet gevraagd, wel krijgt de gemeente f 165 huur voor het gebruik van het stadsland. Alhoewel de uitgaven der Commissie hoog waren en vele posten derzelver begrooting verre overschreden, is het resultaat gunstig. Van een tekort is dan ook geen sprake, vermoedelijk is er een voordeelig saldo. De omgeslagen loodssloep. Aangaande het omslaan van een loodssloep op de Vlieree, waarbij twee zeelieden omge komen zijn, wordt het volgende medegedeeld Bij het binnenloodsen op de Vlieree van het stoomschip Minister Tak, komende van Huil en bestemd voor Harlingen, sloeg de loodssloep om, doordat het vaartuig in het schroefwater kwam, tengevolge van het slechte weder. Het ongeluk geschiedde bij het af gaan van de sloep, nadat de binnenloods be houden aan boord gebracht. In de afgaande sloep bevond zich de buitenioods en vier man equipage- Men trachtte van het stoomschip Minister Tak een sloep uit te zetten, doch daar de talie brak en de sloep vol water liep, moest deze weder opgehangen worden. Doer de bemanning van het stoomschip werden in allerijl reddingsboeien in zee geworpen. Ook de sleepboot Neptunus en de jol van de Uit legger kwamen tot hulp opdagen. Deze laatste mocht het gelukken nog drie man van de vijf te redden, wat wegens de hooge zee met groote moeilijkheden gepaard ging. De zee- loods T. Bloem en de loodsknecht Starren burg hebben bij het droevig ongeval den dood in de golven gevonden. Beschuldigd haar vader te hebben vergiftigd. Den 11 Oct. 1911 overleed te Nieuw Lekkerland de landbouwer A. G. onder ver dachte omstandigheden. Het onderzoek leidde tot zware vermoedens, dat een dochter, na eerst het leven haar vader voor f 15 000 te hebben verzekerd, waartoe ze zijn handteeke- ning, valschehjk moet hebben nagemaakt, haar vader met phosphor heeft vergiftigd, om zoo doende in het bezit te komen van de verze- keringseom. De dochter, sedert November van het vorige jaar in voorloopige hechtenis, is in gevange nis getrouwd en moeder geworden. De zaak dient heden voor de rechtbank te Dordrecht. Er zullen ongeveer 50 getuigen charge en 30 a decharge worden gehoord. Verkooping van wat er in den trein blijft liggen. Woensdag heeft, zoo schrijft het U. D., te Utrecht de veiling plaats gehad van wat het publiek in de laatste 6 maanden van 1911 alzoo in de treinen van de S.S. heeft laten liggen. Dat is geen kleinigheidDinsdag is de kolossale collectie in ’t Verkooplokaal ach ter St. Pieter te zien geweest, den dag daarop is de zaak van de hand gedaan. Wat een mengelmoesDaar zijn dan ook de bestelde doch onafgehaalde goederen bij Maar toch staat men verbaasd, als men ziet wat de men- schen in de spoorwagens achterlaten. Dat er parapluies en wandelstokken bij zijn.... soit! malaria. Leven zonder bateriën mogelijk Dat men een boek vergeet, ’t is te begrijpen. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Lieten de minsken hjar yn ’t toarige wol hwet wysmeitsje, och, tsjinwirdich ek noch wol. Pas hat Hinke Kaert fen Nijebrégge it er op oer jown, as in nije opfolgster hat al wer hjar plak ynnommen. Wol in biwiis dat er noch hwet munt üt *e saek is to slaen, en dat er noch «gelovigen» binne en salang scil der ek wol wiersizzers bliuwe. Dat striidt oars tsjin de man syn miening, dy ’t tor jierren al forkindige: «Bygeloof en wangeloof is de wrald üt, de torljochting fen de 19e ieuw hat it fordreaun, lyk as de op- kommende sinne de tsjusternisse ton de nacht fordriuwt.c Men kin mei reden sizze dat dy man de planke mis is, oars koene ommers sokke fizefazen, lyk as ’t wiersizzen ek, net langer oanhingers fine. It mei mooglik ris üt gekheid barre dat immen him de kaert ns lizze lit, mar fierwei de measten litte it dwaen mei tinken, al wirdt dat noch wol ris tor blom men, en wol se dat seis net rjucht wêze. It skynt hwet yn ’t aerd fen de minske to lizzen, dat er graech witte wol, hwet der nei forrin fen koarter of langer jierren barre scil yn syn libben. En dat skine, ek wer sint jierren, ja seis ton oerêlde tiden ou oan, güds yn ’e gaten hawn to haw wen, dy ’t dan de oaren wys makken, of misskien ek seis wol mienden, dat se de takommende dingen foarüt sizze koene. We lézen al yn ’t êlde testamint ton droom- ütlizzers en sok folk kin men fêst ek wol rek kenje by planeetlêzers of horoskooptrekkers en wiersizzers. Sok soarte ljue binne allegjer fen ien lape skoerd, en spikeïearje ienriedich op it bygeloof fen in oar. Der hawwe wol wést dy ’t noch folie fierder as Akke fen ’t Fliet en Hinke fen Nijebrégge brocht hawwe. Yn de 18de ieuw moat der yn Parys in fromminsk wenne ha, dy Mariane Lenormand hjitte. Dy koe ek üt 'e kaerten, ut kofjetsjok en seis ut yens eigen hén, immens lot foarspelle. Der wirdt fen skreaun dat dit wiif de greaten oan ’t snoer hie en se wist dy sa goed fen 't jild ou to helpen, dat se op in hege toet libbe, allike foarnaem as de rike ljue der yn dy greate wraldstêd. Sa hie se ek in hele boel bitsjinders dy *t klaeid gyngen yn blinkende klean mei glêdde knopen en gleaune koarden en strikken en strüzen, lyk as men dat by hearefeinten noch wol ris sjucht. Dy bi- tsjinners fen frou Lenormand stründen hele Parys ou, em de greate ljue yn hjar dwaen en litten op hakken en teannen nei to gean. Hja gyngen yn kofjehüzen der ’t de greateljues- feinten hjar kommen hiene, hja makken hjar mei de oaren kameraed en klirken se dan üt oer de libbenswizen fen hjar hearen en me- frouwen. Hwet se op sa’n menier wys waerden, dat droegen se hjar eigen mefrou oan en sa kaem dy etter in hopen geheimen fen alle for- name famyljes. Dat holp hjar tige by *t wier sizzen. Kamen der güds by hjar om hwet fen hjar wys to wirden, dan bigoun hja mar op to lézen. De ljue hearden dan nij op en tochten ho wit dat minske soks allegjer. Op ’t lést leauden se alles hwet sa’n wiif mar sei en hja liet hjar onfoech bitelje fensels. Mar, freget W. Dijkstra wieme fornameljue do destiids dan sa bjjgelovich, dat se oan wier sizzen leauden En dan andert hy Ja, dat wieren se foar goed houndert jier, en leau mar, dat onder dy stand in hopen yettesa binne. Wy fornimme der nou en dan hwet fen, dat onder de leechste klassen fen ’t folk noch fry hwet bygelove sit, en dan laeitsje wy der om en wy skriuwe ’t oan de minsken hjar dom- mens ta, dat se noch sa onnoazel binne. Mar yn de greate wr&ld, onder de ljue dy ’t toetten en friemen boppe it folk rniene to stean skület ek noch bygelove. In hopen fen dy ljue libje yn weelde en oerdied, hja binne nachts yn ’e baen en sliepe oerdei. It opskerpjen fen 't for- gtin der dogge se net mear oan as se nocht him seis: 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldepbaert en Noordwolde. FRISO.

Friso nl | 1912 | | pagina 1