Hindeloopen en Stavoren. Opening der Staten-Generaal. Landbouwfeest te Workum. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1912. 38ste Jaargang. No. 39. Binnenlandsch Nieuws. De Troonrede. De roode Dinsdag. Landbouw haarjaar- 2e pijjs Jan Rubriek der Pogingen, door autoriteiten aangewend, om een speurhond te krijgen, Geheel belangeloos kwam hier j de heer Aukema van Sneek met een door hem gedreeseerden hond; de aanwezigheid van de vele menschen maakte het werk onmogelijk. Dinsdagavond keerde hij terug en dezen nacht koos de hond achtmaal denzelfden weg naar zee, tot ongeveer 5 minuten afstands buiten ons dorp. Men is nu in dien omtrek aan het visschen. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Precies op het aangegeven uur vertrok Dins dag te *s-Gravenhage de Koninklijke stoet onder kanongebulder, van het paleis naar de Ridderzaal. Het plein en de Ridderzaal boden een schit terend schouwspel. Om 1 uur sprak Hare Majesteit de Koningin, gekleed in het wit en getooid met de ver sierselen van het Grootkruis der Ned. Leeuw, in tegenwoordigheid van leden der Eerste en Tweede Kamer, de Ministers en verdere autori teiten, duidelijk verstaanbaar de volgende troon rede uit: zwarte merrie van H M v d Goot te Warga; bestuursprijzen «Prinses», van M T Kramer te Olde-Clooster bij Hartwerd en Joachimvan M K Galama te Tjerkgaast. Kort na afloop werden deze prijzen met een toepasselijk woord door den Voorzitter der af- deeling de heer J. H. Swart Jz. aan de winners uitgereikt. Van 810 uur was er nog muziek op de tent op het marktplein van het Fanfare-corps "Concordia, directeur de heer J. H. Lümer, welk corps den geheelen dag de verschillende feesten opluisterde en zich op uitstekende wijze van hare taak heeft gekweten. Den geheelen dag bewoog zich een zeer tal rijke menigte langs onze straten. Aan het verzoek van het bestuur der afdeeling om door het uitsteken van vlaggen sympathie te betuigen hadden niet alleen veel ingezetenen, doch ook ons Gemeentebestuur voldaan, ’s Morgens vroeg woei reeds van den toren de driekleur. De besturen van de beide afdeelingen kunnen met voldoening op dezen dag terugzien. j JE orkum. prijs H Vrolijk te Wor- Jong te Heeg. Mechelsche Koekoek. 2e prijs H Vrolijk te prijs voor het te Warns. Het verdwenen kind. Nog steeds verkeert men, schrijft men uit Lemmer aan de L. Ct. in het onzekere over het verdwijnen van het ruim 3 jarig doch tertje van winkelier G. Zijlstra alhier, sinds Woensdag hield de afdeeling «Workum» der Friesche Maatschappij van 1 J’ lijksch feest, ’t Weer dat gedurende dezen zo mer slecht te vertrouwen is werkte ditmaal weer mede om alles op dezen feestdag schitte rend te doen slagen. De leden der afdeeling zijn dan ook volkomen waard dat hun dag door mooi weer wordt begunstigd, want velen ont zien moeite noch kosten. De verschillende ru brieken waren byna alle flink vertegenwoordigd niet alleen in aantal, doch ook in hoedanigheid. De kwaliteit van Workum’s fokvee werd zeer geroemd. Omstreeks 9 uur stonden op het Marktplein 198 stuks vee, waaruit het voor de verschillende jury-leden niet gemakkelijk was in alle rubrieken het beste aan te wijzen. De uitslag was als volgt: Rubriek a. Enterstieren, geboren vóór 1 Fe bruari 1911. Ie prijs Pel Klaas, van J. E. Dijkstra te Workum2e prijs Johan, van weduwe S Gerritsen te Nijega. Rubrieke b. Enterstieren, geboren na 1 Fe bruari 1911, le prys Wijnmalen van D D v d Werf te Workum2e prijs Pel Roosje van J Haagsma te Workum. Rubriek c. Kalverstieren, geboren vóór Ig Februari 1912. le prijs Siemen van P Haijtema; 7__i II van H Flapper, beide te Workum. .übriek d. Kalverstieren, geboren 12 Fe- Mijne Heeren! Het is mij aangenaam U weder om mij ver- eenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven onze be trekkingen met de andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard. De toestand van den Landbouw in al zijn vertakkingen is gunstig ondanks ernstige tegen spoeden, die een tydelijk karakter hebben Handel en Nijverheid bleven zich in het afge loopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe terwijl ook de resultaten van het reederijbedrijf gunstig waren; de uit komsten van de verschillende takken van vis- scherij zijn over het algemeen minder onbevre digend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden vermeld dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blyft geven. De West-Indische koloniën werden geteisterd door een langdurige droogte tengevolge waarvan in zonderheid de bevolking der benedenwindsche eilanden van de kolonie Curasao in zorgvolle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en Militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de koloniën blyven hunne taak op lofwaardige wijze vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming van ’s rjjks middelen en inkomsten laat zich de finantiëele toestand des lands voorshands niet ongunstig aanzien; echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhan gige wetsontwerpen op sociaal gebied en de omstandigheid dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag wor den gerekend, de totstandkoming van alle inge diende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der staatscommissie voor de grond wetsherziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De regeerings- voorstellen zullen naar ik mij vlei U nog in den loop van dit kalenderjaar kunnen bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachtsin spanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot dekking van de daaruit voor ’s lands schatkist voortvloei- enne kosten alsmede het ontwerp ziektewet allereerst uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zijn gebracht nog enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woonschepen, tot bestrijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperij en bedelarij zullen worden in gediend. De voordrachten inzake de pensionneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tegemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscommissie zijn in gereedheid gebracht. Het ligt in het voornemen de departementen van Marine en Oorlog te vervangen door één departement van defensie. Een wetsvoorstel zal U bereiken houdende een voorloopige regeling inzake electriciteits- voorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijn-producten in Limburg zullen voorstellen worden ingediend. Een wets ontwerp zal U worden aangeboden tot geleide lijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffiecultuur. Moge Gods zegen aan Uw arbeid worden schonken! Ik verklaar de gewone zitting Staten-Generaal te zijn geopend. Te 2 uur, na het uitspreken der rede verliet H. M., vergezeld van Z. K. H. den Prins met hetzelfde ceremonieel de Ridderzaal en reed onder het dreunen van het geschut naar het paleis terug. Het antwoord op de Troonrede. Het gewyzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt: Mevrouw I 1. Do eerste Kamer der Staten-Generaal acht het een groot voorrecht, dat Uwe Majesteit, ver gezeld een Zyne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de gewone zitting der Staten- Generaal wederom in persoon heeft geopend. 2. De mededeelingen van Uwe Majesteit aan- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. bruari 1912 of later, le prijs Pel Klaske van J E Dijkstra te Workum; 2e prijs Klaas van W M de Boer te Hindeloopeneervol Pel Klaske van P Kuipers en Pel van Jan Haagsma, beiden te Workum. Rubriek e. Melke twenterrieren bij twee tallen. 2e prijs Roosje V en Dora I van IJ S Workum2e prijs Anna Zwarthak Siementje van D D v Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nes. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. prijs in deze rubriek niet toegekend). Rubriek f. Melke enterrieren bij tweetallen, le prijs Aukje VI en Dora II van IJ S Haagsma le prijs Lemstra en Djuwke van Joh Flapper; 2e prijs Haasje II en Sneeuwwitje III van D D v d Werf, allen te Workum. Rubriek g. Hokkelingen bij tweetallen, le prijs Jonge Jantje en Feikje van A de Boer te Workum (boerderij Parrega); le prijs Grietje en Dina van S Vrolijk te Workum; 2e prijs Juliana en Wikje van P Kuipers te Workum en eervol Piet IX en Jantje van J E Dijkstra te Workum. Rubriek h. Koekalveren bij tweetallen, ge boren vóór 12 Februari, le prijs Minnema VIII en Minnema IX van Taeke Haagsma; 2e prijs Hiltje II en Klaaske I van Jan Haagsma, beiden te Workum. Rubriek i. Koekalveren bij tweetallen, ge boren 12 Februari of later, le prijs Uilkje en Neeltje van A de Boer te Workum (boerderij Parrega); 2e prijs Truda en Siementje, van "Johs Flapper te Workum en eervol Bontje en Hotsche van H Hijikem» te Heidenschap. Rubriek j. Rundvee ter opluistering, le prijs Familiegroep, afstammelingen van de kuö no. 8683h en haar zuster no. 6813/t, bestaande uit 12 stuks, ingezonden door D D v d W’erf te Workum; 2e prys IJkema II van H Flapper; le prijs Pel Pieke van IJ Haagsmaeervol Blom van R Wiersma en Koekalf Anna van P Haijtema. Rubriek k. Melkschapen bij tweetallen, le prijs en 2e prijs S Vrolijk te Workum2e prijs Johs Flapper ;eervol Johs Flapper en H Hielkema. Rubriek 1. Ramlammeren. le prijs Jan Haagsma; 2e prys S Vrolijk eervol Jan Haagsma en J E Dijkstra, allen te Workum. Rubriek m. Ooilammeren bij viertallen, le prijs Johs Flapper; eervol A Miedema te Heidenschap. Tegelijkertijd had in de waag een pluimvee tentoonstelling plaats. Deze nieuwigheid voor onze plaats mocht zich al dadelijk in een flinke belangstelling verheugen, zoowel wat inzendin gen als aantal bezoekers betrof. Door de V. P. N. was de heer Propstra van Leeuwarden als Keurmeester aangewezen. Na ernstige keuring werden de volgende bekroningen toegekend Patrijs Leghorns, broed 1911 en ouder, le prys H Vrolijk te Workum2e en 3e niet toe gekend; z. e. v. J E Muller te Workum. Patrijs Leghorns, broed 1912. le prijs A R de Jong te Heeg; 2e prijs niet toegekend; 3e prijs J E Muller te Workum. Witte Leghorns, le prijs B W Kramer te Koudum; 2e prijs Sj Haijtema; 3e prijs J E Muller; 4e prijs R J Visser, allen te Workum. Zilver Braekels. le kum; 2e prijs A R de Jong te Heeg. Workum. Buff Leghorns, le prys en schoonste geheel dr S Hiemstra te Witte Wyandottes. le en 2e prijs P Bakker te Hindeloopen3e prijs F J Bijlsma te Koudum z. e. v. P Eiling te Workum. Goud Uilebaarden. le prijs en eereprijs J R Ploegstra te Workum. Goud Wyandottes Leghorns. 2e prijs J de Haan te Workum. Indische loopeenden. le en 2e prijs K J de Vries te Workum; 2e prijs C Wichers te Sta voren. In de rubriek ter opluistering zijn bekroond met een le prijs 4 woerden van P Bakker te Hindeloopen; le prijs Goud Padua’s, van JSde Swart te Workum; haan Patrijs Leghorn van L Stegenga te Workum2e prijs Goud Padua’s, van J R Ploegstra te Workum en 3e prijs Wit Wyandottehanen, van P Bakker te Hindeloopen. Tegen 12 uur begon op het Zuid de keuring aan de hand van de aangeboden Tuigpaarden, en *s middags 21/g uur van dezelfde paarden aangespannen. Voor deze keuring waren 20 paarden ingeschreven, waarvan 2 niet opkwamen. ’t Was voor de jury-leden lang geen gemak- VV1VJW kelijke taak om uit dit 18-tal zeer mooie paarden Zondagmiddag, de besten te kiezen. Te ongeveer 5 uur werd Pn^inaon d de uitslag door het hechten van gekleurde lintjes t aan de zweepen der diverse eigenaren bekend te Leeuwarden gemaakt. mislukten. G. Van deze rubriek was de uitslag alsvolgt: Dinsdagmiddag le prijs f 50 en verg zilv medaille, «Joopi», 5-jarige zwarte merrie van K D Hibma te Sex- bierum2e prijs f 20 en verg zilv medaille, «Jetske«, 5-jaiige zwaïte witvoet merrie van B A Roorda te Klooster-Anjum3e prijs f 10, »Karel«, 7-jarige vosruin van de Groninger Rijtuigmaatschappij te Groningen; cadeau f 5, »Kiliana«, 4-jarige zwarte merrie van R T v d Wey te Teems; cadeau f 5, «Florae, 7-jarige Voorzitter Tweede Kamer. H. M. de Koningin heeft benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het nieuwe zittingjaar Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, afge vaardigde voor Nijmegen. Verkiezing Tweede Kamerlid. De Min. van Binn. Zaken heeft de' 'ver kiezing voor Tweede Kamerlid in Ommen (vac. Kuyper) bepaald op 9 October, de stem ming op 21 en de herstemming, zoo noodig, op 28 October. Opbrengst Ryksmiddelen. In Augustus j 1. is er ruim 3 ton gouds meer in de schatkist gevloeid dan in de over eenkomstig» maand van het vorig jaar. «De gestadige stijging van de Rijksmiddelen grenst in waarheid aan het wonderbaarlijke en legt een onmiskenbaar getuigenis af van den voor spoed, welken ons land reeds geruimen tijd achtereen doormaakt», schrijft de N. R. Ct. Een schat. Vrijdag is op het kasteel te Well (Limb.) een kistje gevonden gevuld met gouden munten. Uit door hem gevonden papieren vermoedde de eigenaar van ’t slot, dr. Wolters uit Dussel- dorp, dat op zekere plaats een schat begraven lag. Onder zijn persoonlijke leiding was reeds meermalen een binnengracht afgedregd en afgevischt, maar men vond niets. Nu wilde hij deze gracht vullen met den hoogen wal, die er langs lag. Reeds was men een paar dagen aan *t werk en ’t vinden van een paar munten deed de hoop herleven. Vrijdagmiddag, toen de arbeiders reeds ver trokken waren, groef een bediende nog verder. Plotseling stiet hij op een ijzeren kist. Be hoedzaam werd ze uitgegraven en in ’t kasteel gedragen en daar door middel van ’n beitel geopend. Ze is ongeveer 4050 cM. lang, 20 25 breed en diep. Bij opening lag bovenop een keten, bestaande uit zwarte koralen, en verder was de kist bijna geheel gevuld met gouden munten, ter grootte van een mark. Bovenop lag een papier, vermoedelijk bevat tende een aanduiding door wien en wanneer de schat daar begraven is. Hoe groot de waarde is en uit welken tijd de munten dagteekenen, is tot nog toe onbe kend, daar de eigenaar geen enkele inlichting geeft. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam I gaande de vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden en den algemeenen toe stand van het land en van de overzeesche ge westen vernamen wij met groote belangstelling. Dat de West-Jndische koloniën werden geteis terd door eene langdurige droogte, wordt door ons zeer betreurd. 3. Uwe Majesteit zal bij den belangrijken Haagsma te wetgevenden arbeid, die te wachten staat, op en Siementje van D D v d Werf en eervol onze toewijding en krachtsinspanning kunnen Piertje IV en Minnema V van T Haagsma (le rekenen. nr™c 'n rnhriot nipt, tnpcrpkpnd 4. Van harte beamen wij den wensch van Uwe Majesteit dat op onzen arbeid Gods zegen moge rusten. De voorgenomen betooging op Rooden Dinsdag deed Dinsdag al vroegtijdig een zeer groot aan tal betoogers naar den Haag komen. Op het meetingterrein «Houtrust» liep het gerucht dat een jeugdig mijnwerker uit Heerlen, m wiens kosthuis onderzoek naar de aanwezigheid van dynamiet was gedaan en die voor den rechter commissaris was gedagvaard, op weg naar de betooging in den Haag was gegaan, doch te Rotterdam aangehouden. Op het terrein vernam men het plan der be toogers, om na de betooging naar bet Binnen hof te trekken in groepen, wat evenwel, naar men meent, door de politie zou worden belet. De heer Vliegen opende de betooging met te constateeren, dat deze tweede Roode Dinsdag den eersten verre overtreft, ondanks of misschien juist, wegens het verbod tegen het houden van een optocht. Voorts deelde hij mede het groot aantal sympathiebetuigingen, dat was ingekomen van hen, die geen verlof kregen, de betooging bij te wjnen. Daar waren telegrammen van rijkswerklieden van de Hembrug, militairen in het kamp van Zeist, enz. Wat het verbod van den optocht betreft, de tienduizenden hier aan wezig, zouden zich niet laten verbieden, op straat van hun eisch te doen blijken. Men zou op rustige, ordelijke wijze naar het Binnenhof trek ken. Gebeurt er iets, wat op wanorde lijkt, dan zou dit komen op rekening van hen, die de be toogers verhinderen. Van de twaalf sprekers had de heer Oudegeest een zoo gering gehoor, dat hij van het woord afzag. De heer Troelstra, die de meeste hoorders had, betoogde, dat, als de rechterzijde na deze grootsche betooging voor den eisch van algemeen kiesrecht doof bleef, nieuwe obstructie niet kon uitblijven. De arbeidende klasse doet thans haar laatste ordelijke poging tot verkrijging van het algemeen kiesrecht. Na de redevoeringen speelde de muziek. Hiermee was de meeting afgeloopen. In ver schillende groepen trokken de betoogers daarna zingende door de stad onder leiding van partij bestuurders. Het Binnen- en Buitenhof waren afgezet. Bij de Kapelsbrug werd door de politie de sabel getrokken en eenige gevoelige klappen uit gedeeld toen het Kamerlid Schaper met eenige betoogers trachtte op het Binnenhof te komen. Op het plein was ’t brandpunt der betooging. Politie en marechaussee chargeerden daar her haaldelijk tegen de opgewonden menigte. Drei gende kreten en gegil van vrouwen weerklonk» Men zag menschen vallen doch alles liep zonder ongelukken af. Toen later het Kamerlid Vliegen naar de Kamer ging werd de wederom hem volgende menigte betoogers met de sabel terug gedreven naar het Plein, waar eenige partij bestuurders, die op banken stonden, de menigte toespraken. Daarna werd de stoet ontbonden. f 4 FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1