Een oude Workumer Familie. Ilindeloopen en Stavoren. Ij l I I de stad Workum Geschiedenis J T. GAASTRA Bz. te Workum. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1912. No. 40. 38ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. r de 4. drie Tweede Kamer verkiezing Ommen. Prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam wil niet in aanmerking komen als opvolger 1. 2. 3. 1. 2. 3. 4. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 1. 2. II. 1. 2. III. 1. 2. van door T. H. SIEMELINK, Doopsgezind predikant, vroeger te Workum, thans te Goes. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. tenminste voor de a.s. vergadering zijn al weer nieuwe statuten te verwachten die de wenschen van de familieleden al weder dichter nabij komen, een samenstelling van Mr. A. J. C. Jongejan, notaris te Amsterdam. Het is voorwaar een aardig idee om zoo de oude stad van afstamming te gedenken. Ik wensch de vereeniging gaarne een bloeiend langdurig bestaan, maar mocht er eens een tijd komen dat opheffing noodzakelijk is, dan ook hoop ik dat de vroede vaderen dit geschenk tot heil van de stad Workum zullen aanvaarden. Zulke cadeautjes komen niet iederen dag voor en zeker nimmer in onze gemeente. Als eigenaardigheid zij hier nog vermeld, dat de familie hier in Workum nog geen Salm of volgens de oude spelling Sallem heette. Een 1 van de oudste briefjes waarop men toen ter begrafenis werd uitgenoodigd vermeldt het eerst den naam Sallem naar het bedrijf dht men toen in die familie uitoefende, n.l. dat van sallemkoopers. Wisselruiterij. Naar de Tel. verneemt, moet A. Bloem bergen en Zonen’s Bank te Leeuwarden, die eveneens schade lijdt door de operaties van J. G. Hiddink, voor een bedrag van 90.000 dollar mee verantwoordelijk zijn van de ge- heele som van f 440.000, die de commissionair Hiddink zich wist te verschaffen. Van andere zijde wordt gemeld, dat een reconstructie van deze bankfirma hierdoor noodzakelijk is geworden. De Rotterdamsche Bankvereeniging. heeft zich bereid verklaard deze reconstructie op zich te nemener is onder haar leiding door een combinatie f 500,000 nieuw bedrijfskapitaal bijeengebracht. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden ter regeling van de positie der tegenwoordige aandeelhouders en tot wijziging en aanvulling van het college van commis sarissen en de directie. De Tel. verneemt, dat de rechtbank te Amsterdam, in raadkamer vergaderd, in den loop der vorige week rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenneming heeft verleend tegen J. G. Hiddink, als staande deze onder verdenking zich aan op lichting te hebben schuldig gemaakt. De huitenlandsche justitie is met dit bevelschrift in kennis gesteld. Tot nu Het zal 29 September a.s. een bijzondere dag zijn voor de familie SALM. Op 12 Febr. 1793 is te Amsterdam geboren Abraham Salm Jacz., die daar op 26 Augustus 1858 is overleden. In zijn leven heeft hij, voor zooverre zijn koopmanszaak dat toeliet, zich bezig gehouden met bijhouden en nazoeken van zijn familiepapieren, hetgeen zijn zoon Gerlof Bartholomeus Salm, geb. 5 October 1831 en overleden 5 April 1897, eveneens te Amsterdam heeft voorgezet en als kundig architect met een teekenpen goed kunnende omgaan, heeft hij hetgeen toen van de familie bekend was in een boom geteekend. De stam, gevormd door een zekere Sijbrands, die in de laatste helft van 1500 in Workum heeft gewoond, de eerste die uit deze stam is voortgesproten een zekere Claas Sijbrands- zoon, die 1609 te Workum is geboren, en is te Amsterdam gestorven en September 1664 te Sloterdijk nabij Amsterdam begraven. Hij is volgens de registers 18 Febr. 1634 gehuwd met Maritie Sipkes van Workum. Ze is aldaar geboren tenminste in 1608 en begraven evenals haar echtgenoot te Sloterdijk 15 Febr. 1667. De gegevens door bovengenoemde Gerlof Bar tholomeus Salm bijeen verzameld, zijn, met nog meerdere van andere takken dezer familie, in combinatie met een ander famielid in jongere generatie, n.l. Cecilia Cocradena Salm, geboren 15 Mei 1863 te Amsterdam en te Haarlem op 23 Febr. 1905 overleden als gedipl. verpleegster der Doopsgez. gemeente aldaar, in boekvorm omge zet, terwijl die bij dit boek uug voegde een perka ment met eene grafische voorstelling der familie die tot in de eeuwigheid door geteekend kan worden. Na haar overlijden heeft haar jongste broeder Coenraad Salm, geboren 22 April 1878 te Amsterdam, doch na het verplaatsen van zijn fabriekszaak naar Haarlem, nu in Sand- poort n/b Haarlem gevestigd, al de gegevens nagezien en bijverzameld, zoodat deze familie een archief bezit dat een klein museum vormt van ruim 3000 stuks. Door aankoop, legateeren enz. heeft dit alles een zekere waarde gekregen, maar daar ook bij andere familieleden veel blijft hangen, daar niet ieder genegen is zijn familiestukken uit handen te geven, heeft laatstgenoemde het idee opgevat om de geheele familie in eene vereeniging samen te voegen en kan men de familiestukken zijn eigen familie-vereeniging schenken, waar door ze voor leden ook steeds beter bewaard blijven. De voorbereidende maatregelen hier voor zijn al reeds maanden loopende en zoo zal a.s. Zondag 29 September een familie reunie te Sandpoort plaats hebben met het talrijk opgeroepen nageslacht van bovenstaande stamvader om bovenstaand doel te bespreken. Voorloopig opgemaakte statuten zijn reeds opge zonden en als doel leest men daar: de vereeni ging der familie Salm heeft ten doel door aan eensluiting harer leden de belangen der familie zooveel mogelijk te bevorderenvoor de eer der familie naar vermogen zorg te dragen voor be hoeftige of zieke leden een eigen tehuis te stichten of hen te ondersteunen, een familie archief of stamboom bij te houden, graven en monumenten voor ondergang te behoeden of te onderhouden en het beheer voeren over fondsen of beurzen voor studie, opleiding of anderzins door den schenker of legateur te bepalen. Behalve de eigenlijke aanleiding wil deze vereeniging dus gaarne veel meer nog doen voor hare familie-leden, wenschen die nu in eene moeite door kunnen bevredigd worden. Als voorzitter der vereeniging zal steeds op treden de oudste afstammeling in rechte lijn, terwijl, wanneer de vereeniging eens door uit sterven of andere op het oogenblik haast niet denkbare reden zou moeten worden opgeheven, moet haar eigendom, met uitzondering van de familie-stamboom, familie-archief binnen 2 jaren zyn aangewend tot het oprichten eener nader te bepalen weldadige stichting waar afstamme lingen van Claas Sijbandtszoon Sallem en Maritie Sipkes van Workum steeds, voor zoo verre de rente van het kapitaal het toelaat, de voorkeur hebben een vriendelijk tehuis te be komen, voorzien van goede localiteit ter be woning van het familie-archief en stamboom en bezoldiging van een geschikt bewoonder, na verloop van welke twee jaren by niet nakoming dezer bepaling al hare bezittingen en eigen dommen vervallen aan de gemeente Workum, b.v. voor de oprichting eener openbare Biblio theek onder den naam Bibliotheek fonds Salm, onder verplichting het familie-archief en stam boom op goede wijze in zijn geheel te bewaren, zoo mogelijk bij te houden. De bepalingen in deze statuten zijn nog maar voorloopig en zal, voor alles tot stand komt, nog wel menige wijziging moeten worden gemaakt Zoo ik verneem wil men vóór de Kon. bewilli ging aan te vragen, zich eerst tot de regeering van onze stad wenden met verzoek of deze ge negen is eventueel dit geschenk te aanvaarden, bladzijden en kost f 2. Verkrijgbaar bij den Uitgever Men hoopt ook in de archieven hier ter plaatse ter gelegenertijd gegevens te verkrijgen van nog oudere datum. INHOUD: I. Van den oudsten tyd tot 1523. Oud of West-Workum. Het tegenwoordig Workum. Schieringers en Vetkoopers binnen Workum Workum onder de Saksers en verdere verwikkelingen. Tydperk van Karel V en Filips II. De nieuwe Regeering. Toenemend verzet. W’atergeuzen. Van den overgang tot den patriottentijd. Onmiddellijke gevolgen van den overgang. Inpoldering van het »Nieuwland< en an dere plannen. Het stadsbestuur. Stadsinkomsten, bezittingen enz. De kerk. De school. Weeshuis en armenstaat. De Burgers. De Gilden. Wegen van verkeer en middelen van vervoer. IV. De Patriottentijd. Oorzaken. Gevolgen. V. De Fransche tyd. Het jaar 1795. De Bataafsche republiek. Het Koninkrijk Holland, 24 Juni 1806 tot 1810. Napoleon Bonaparte tot 18 Dec. 1813. Besluit: Lijst van Burgemeesters der stad Workum, volgens officieele opgaven in het Stads-archief 1637 tot 1794. De overigen uit den Patriotten en Franschen tijd vindt men in den tekst vermeld. Tusschen den tekst de volgende illustraties. 3 kaartjes van de omgeving van Workum. voor het ontstaan van de Zuiderzee. Omstreeks 1566. Omstreeks 1604. Munt van Workum. Zegels Het Klooster van St. Urzula. Het oude raadhuis. De Mennisten-Vermaning 1694. Het Inthiemahuis, gebouwd omstreeks 1650 Plattegrond van Workum in de tweede helft der 16e eeuw. De haven en zeesluis te Workum (1790.) Workum van de Noordzijde (1790.) R.-C. Kerk 1828 en 1853. De Toren en de Wijmerts te Workum. Het oude Marktplein. Het geheele werkje beslaat 288 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Kazernebrand te Haarlem. Dinsdagavond te ruim half acht brak er brand uit in de kazerne van het 10e reg. te Haarlem. De vlammen lekten in het oude Kazerne- gebouw snel voort. De rustkamer, met de daar opgestelde klee- dings- en equipementstukken boden het vuur gretig voedsel. De geheele zolder en het dak brandden uit. Het vuur kroop voort, ontstaan aan den hoek van den vleugel, zijde Bakenes- sergracht, tot aan den anderen hoek van het gebouw aan den Zakstraat-kant. Door de aanwezigheid van brandvrije muren aan beide vleugels, werd het gestuit. In de kazerne liggen het 3e en 4e bataljon van het jongste, het 1 Ode infanterie-regiment. ’t Is bij het gedeelte, waarin het 3de bataljon is gehuisvest, dat de brand door de brandvrije muren is gestuit. De onder het kleedingmagazijn gelegen onderofficiers-cantine leed veel waterschade. Bovendien is uitgebrand de chambrée van 4e compagnie van het 3de bataljon. Onder het blusschen ontploften achtereen volgens eenige honderden wacht- en losse pa tronen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het onzekere. Wat de oorzaak van dezen brand betreft, staat het vast, volgens de N. Rott. Ctdat er op de kleedkamer van de 3de compagnie des namiddags tot 5 uur menschen zijn ge weest, doch volgens hun zeggen is er niet ge rookt en gaslicht is op die kamers niet aan wezig. De schade is zeer aanzienlijkdie aan ver loren gegane kleeding wordt alleen op f 50.000 geschat. Het onderzoek is in vollen gang. Niemand wordt in de kazerne toegelaten De minister van Oorlog heeft, vergezeld van zijn adjudant, het terrein van den brand in oogenschouw genomen. Mr. van de Laar als drankbestrijder. Naar men uit Gendringen aan de Neder lander schrijft kan mr. van de Laar, redacteur van de Beukelaar, na zijn lezing over het drank gebruik in Roomsch-katholieke streken niet rustig over de straat gaan. «Zondagmorgen stonden even buiten het dorp een honderdtal personen, meest leden van de sociëteit Vrien denkringmr. v. d. Laar, die uit de kerk kwam, op te wachten. Deze was al gewaar schuwd en werd beschermd door twee mare chaussees de bende volgde in optocht achter hen aan, zonder dat de burgemeester of de twee gemeenteveldwachters, die aanwezig waren, iets deden om het plebs in orde te houden. Ongehinderd werden scheldwoorden geuit en een paar allerschandelijkste liederen gezongen, die gedrukt werden rondgedeeld. Een daarvan bevatte o. a. deze coupletten: En volgend jaar wordt de kermis nog beroerder Dan worden de anti- lui voor kop van jut gebruikt. En als schrijver dezes dan voor niemendal den [eersten slag mag geven, Dan slaat ie de heele bende aan papbeschuit. En dan verzoeken we de kermisklanten, ’t Zij of ze zijn liberaal of katholiek. Zoek de botten van die kerels gauw bij [mekander, En begraaf ze met oude kermismuziek. En is dan alles afgeloopen, Begraafnisfeest flink toegedaan, Dan bidden we, Heer, stuur ze ons nooit weder, En knoop nog een dag bij de kermis aan. De dichter van dit schoons noemt zich »Een kermishouders. Een goede buur. Twee buren, Johannes B. en Jan H., wo nende onder Avereest, kregen ruzie over eenden H. greep een revolver en loste par does een schot op zijn buurman, gelukkig zonder hem te raken. B greep H. onmiddellijk aan en nu ontwikkelde zich een inderdaad interes sante worstelstrijd. Hun lichamen zwoegden onder die krachtsinspanning en in ruwe om- van eikaars lichamen hadden zij geen acht geslagen op de breede wijk, die bij den hoogen waterstand thans zeer diep is. Eensklaps ploften beiden in het waterNog waren daardoor de gemoederen niet gekal- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesian -1, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam van dr. Kuyper in Ommen. Zijn ambt is niet vereenigbaar met het lidmaatschap der Tweede Kamer. In een druk bezochte vergadering der christ.-historische kiesvereeniging j> Koningin en Vaderland” te Nijverdal, een der hoofdplaatsen van het district, zijn voorloopig candidaat ge steld mr. .ZE. baron Mackay T.Pzn. te Den Haag en mr. W. baron de Vos van Steenwijk te Wijfie. De definitieve beslissing zal plaats hebben in de vergadering van het centraal comité op a.s. Maandag. Teleurgestelde ontvangers. De Broederschap van ontvangers der directe belastingen heeft een manifest tot de leden gericht, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat de staatsbegrooting voor 1913 geen enkel bedrag aanwijst, waarmede de positie der ontvangers worden verbeterd. Het bestuur stelt zich voor, pogingen aan te wenden, om nog verbetering te verkrijgen. Armlastige krankzinnige. Bij Koninklijk besluit is de gemeente Sneek aangewezen tot betaling der verpleegkosten voor een armlastige krankzinnige, over wiens woonplaats geschil was tusschen de gemeenten Sneek en Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde. toe is het verblijf van Hiddink, het laatst in Londen gesignaleerd, door de Londensche politie nog niet ontdekt. Korenoogst te Groningen. In tegenstelling met een bericht van weken geleden kan thans worden gemeld, dat in Groningen na eenige dagen drogend weder het witkoren zoo goed als binnengehaald is; alleen het boonengewas staat nog zoo goed als geheel te velde, doch kan deze wee^nog wel in de schuren worden gebracht. De vele regens hebben wel het meest schade toegebracht aan het haver- en erwten gewas overigens valt de schade aan de koren gewassen nog mee. Familie-drama. Te Amsterdam, in de Ten Katestraat, heeft zich een treurig familiedrama afgespeeld. Het echtpaar Lamkamp aldaar kon ’t slecht met elkaar vinden. De man mishandelde vaak in dronkenschap zijn vrouw. Zaterdagavond na een hevigen twist, nam de vrouw lisol in. Hoewel buren haar nog trachten te redden, overleed zij eenige uren daarna. De man werd dien avond door een dreigende menigte omringd en moest ten slotte zelfs door de politie in bescherming worden genomen. Bij de teraardebestelling van deze vrouw deden zich eergisteren treurige tooneelen voor. Reeds aan het Wilhelmina-gasthuis, waar het lijk werd uitgedragen, toonde de menigte zich, schrijft het Ildbl., vijandig tegenover den echtgenoot, die zich in den stoet bevond. Bij strengeling het verlaten van de begraafplaat »Vredenhof« werden van het volgrijtuig de glazen ver brijzeld. De politie had veel moeite erger te voorkomen. FRI I 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. llemelumer Oldephaert en Noordvvolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1