Hindeloopen en Stavoren. Forslingerje. ZATERDAG 5 OCTOBER 1912. 38ste Jaargang. No. 41. Binnenlandsch Nieuws. i len- FRISO. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WÖRKUM. As we it wird, der ’t we hjoed oer hawwe efkes ynkoarte, dan kemme we by slingerje tolanne. Dat is ek in wird der ’t men foar- sichtig mei to wirk gean moat. As it üs tinke lit oan *e slinger, dy ’t him hinne en wer bi- weget en dy ’t men nedich hat foar yens ür- wirken, dan mei 't fensels gjin kwea, mar men moat oppasse dat men seis net bigiet to slin- gerjen, hwent dan is men meast al g&ns fen ’e slach en wiist it forkeard mei üs. Derom net as in skriel lang persoan mei slingerige gong en in boel beweging noch ris for slingeraep üt- makke wirdt, dat bruit dan noch hinne, en as men ris hwet mei in slingerslach docht dat giet ek noch, tominsten as ’t dan mar goed dien wirdt, hwet er wol ris oan hat, mar as men Ta slot moatte we ’t efkes ha oer ljue dy ’t de slinger er fen ha om immen mei in slinger slach yn ’e riften to lizzen. Dy ’t mei loaze en 1 1. Ji1ï_J in glêdde tonge in oar to oerreden witte J' yn hjar eigen bilang en foardeel fitten. Dat binne foaral snaken Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Staatspensionneering. De Bond van Staatspensionneering heeft, zooals bekend is, op zijn laatste te Leeuwarden gehouden jaarvergadering besloten in het vol gend jaar krachtig aan de practische politiek te gaan doenzonder onderscheid te maken in de politieke overtuiging der Kamercandidaten met alle mogelijke wettige middelen alleen hen te steunen, die zich voor Staatspensionneering verklaren en daarvoor een fonds te vormen. Dinsdagmiddag is te Amsterdam door het hoofdbestuur de commissie van actie, waaraan de betrekkelijke werkzaamheden worden opge dragen, geïnstalleerd. De commissie bestaat uit mevr. Le Grand Goudschaal te Rotterdam en uit de heeren G. Bakker, Amsterdam, H. J. Hagelen te Arnhem, B. Kanis te Amsterdam, J. Keur te Leeuwarden, L. v. d. Velde te Rotterdam en als contact met het hoofdbestuur de heer A. Voorbrood te Arnhem, alg. secretaris van den Bond. Tweede Kamerverkiezing. Door de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- gingen in het kiesdistrict Weststellingwerf zijn als candidaten voor Leden van de Tweede Kamer gesteld de heeren prof. dr. Ph. Kön- stam, F. Netscher en L. W. J. K. Thomson. De laatste met bijna algemeene stemmen. Okkerdeis kaem my in boek yn *e hannen mei de titel: >Forslingere bern.e Ik tocht op ’t earste oansjen, hwet is dat in nüvere namme for in boek, en lies efkes it foarwird oer, der ’t Waling Dykstra, de skriuwer der fen, koart en klear yn seit: »Dy bern fen Japik en Sijke binne al danich forslingere,wirdt er sein, as de bern üt in greate hüshalding, troch trouwen of op in oare menear, wit ho fier fen elkoar óf komd binne to wenjen, de iene hjir en de oare dór, yn forskate oarden en lanstreken. De stikjes dy ’t yn dit boekje foarkomme, binne foar 't greatste part sokke forslingere bern. Hja hiene foar en nei hjir en der plak krige yn tydshriften en jierboekjes of oars earne. Ik hab se hjir nou wer by elkoar brocht. De namme, dy ’k oan dizze samling jown ha, scil de lózer nou wol bigryplik wêze tinkt my. En sa wier ’t ek, tominsten mei mei. Ik hie ’t bigrepen en tocht mei ien ris nei oer dat wird, forslingere, dat my stof jowch om der hjir efkes oer üt to weidsjen. It wird forslingere dan, kin men onderskate kearen brüke en ongelyk opfetsje. Ja, men seitdy en dy bern binne al danich forslingere, safolle to sizzen as op in fierre oustand fen elkoar komt to wenjen. Mar ek brükt men it wird yn in oare biteikenisse. Bygelyks sa: op it ien of it oare forslingere wêze. Üs bürfeint is op 'e bakkersdochter forslingere. Of ek wol, dy man is op ’e drank forslingere, der oan forslave. Dan brükt men it wirdt ek hjirreDy is for slingere mei de bidoeling: dy is forlen, to neate gien. Mar wol it aldermeast mient men mei for- slingerjen de boel forslingerje litte, forsleaukje en forwaerloasje, forslofje en forslampampje litte. It is gjin oanbifeling for immen as men fen him of hjar nei wierheid sizze moat: Dou litst* alles forslingerje, alles yn *t houdert om lizze, bergest noait hwet op.< Hwent yn sokke hüs- haldingen der 't neat syn fêst plak hat, en alles er hinne smiten wirdt nei 't men brükt hat, kin gjin wolfeart wêze. >Hatst myn Sneinsklean noch net oppakt, Tryn frege Jan do ’t hy de Tiisdeis yn ’t foar- keamerke wêze moast en der de Sneinsklean fen ’t hele hüsgesin op ’e tafel en stoellen for slingere hinne lizzen seach. >Wel,< sei Tryn snibbich, ik ha noch gjin tiid hawn om de boel op to klauwen, mar der hoechstou net for to rieren, Jangat I 't Scil wol oprêdden wirde büten dy, hald dou dy mar by dyn eigen wirk.t »Mar ’t scil der net better fen wirde as ’t der dei yn dei üt op ’e stoellen omtoarket,* sei Jan bidaerd en foarsichtich, hwent Tryntsje wier net sa mak op ’e hüd as ’t er op oankaem. Howol it tige wier wie, dat se slof en sloarderich hüshalde en alles altyd mêl der hinne lei bij hjar. En krekt derom koe en woe se gjin inkele oanmerking oer hjar sloffens heare. En dochs hie se seis der it measte lést fen. Altyd wied er hwet to siik. Dér hie se 't del lein, dat wist se sa sekuer, en nou wier ’t dochs glêd foart. »Alles tógje jimme wei,« sa fütere Tryn dan hjar bern üt, dy ’t er meast part noch diel oan hiene, dat de skjirre, de naeiring of hwet dan ek mar, wei wie. Dan moast se faek hele skoften tiid forsiikje om it forlerne wer to finen en dan wier se onderwilen sa mal as in tür fen seis. ’t Is altyd mei illinde en lijen oumakke yn in hüsh&lding der ’t men alles oeral lizzen hat, der ’t men dingen, dy 't men net daegliks hoecht to brüken, omtoarkje lit ynpleats dy in fêst plak to jaen. Dy ’t forüt wol yn ’e wrald dy moat sekuer wêze, oarde en regel op alles hawwe, en foaral ek, for alles in fêst plak en in fêste tiid bistelle, en noait ütstelle ont ien üre, as it om toalwen al barre kinnen hie. Hwet kin men soms ek gesinnen oantreffe der ’t de krektens en regel yen, om sa mar to sizzen, tomjitte komt. Der ’t de man oarde op syn saken, en ’t wiif alles sa presys foar elkoar hat, by hwa ’t jy yn ’e hüs noait hwet forslin gere fine, en hwer *t er gjin sprake fen is, dat de dingen to siik reitsje, omdat men se opber- get net sa *t it ütkomtnou hjir en dan der mar op ’e selde plakken hwer ’t se altyd fêst opbirgen wirde. mis al of niet gehandhaafd zal worden. Ver klaart de meerderheid van de inwoners zich voor het behoud van de kermis dan zal de kermis nog op den gewonen tijd (ulto October) plaats hebben. beintumJ. Terpsma, Beetgum; A. Schuur mans, SpannumJ. Pasma, HaskerdijkenP. de Boer, Stiens; P. Th. Hamers, Ter Idzardt Gj. van der Hem, Warga; M. Wiersma, Wieuwerdf A. van der Leij. Terkaple; J. Jansma, HaskerdijkenG. Kleiterp, Leeu warden. Acht jongelieden konden niet toegelaten worden. Smokkelarij aan de Nederlandsche grens. Naar de Lokal Anzeiger meedeelt, is de Duitsche politie weer groote smokkelarijen aan de Nederlandsche grens op het spoor ge komen. Te Stralen nam een douane-beambte in een uit Venlo komenden goederentrein een massa thee, chocolade en tabak in beslag, welke de Nederlandsche treinbeambten in Duitschland poogden binnen te smokkelen. Tegen de schuldige beambten werd een streng onderzoek ingesteld en de Duitsch-Neder- landsche grensdienst nog verscherpt. Gesnapt. Bij de firma L. vischhandelaars te Amster dam, werden in de laatste dagen meermalen van Rotterdam uit telefonische bestellingen van visch gedaan, naar men opgaf voor de firma H. aldaar. De bestelde visch werd dan uit Amsterdam verzonden en men hoorde er verder niets meer van. Maar bij onder zoek bleek, dat de firma H. van niets wist. Toen nu Maandag de firma L. weer per telefoon een dergelijke bestelling kreeg, nam zij de politie in den arm. In overleg met deze werd uit Amsterdam per boot een ledige kist verzonden. Toen de boot eergistermorgen aan de Maaskade te Rotterdam aankwam, begaf zich een man aan boord, die deze kist opeischte uit naam van de firma H. Hij werd aangehouden door de rechercheurs, die zich reeds voor de aankomst van de boot aan de Maaskade op hun post bevonden. Het bleek te zijn J. van S die acht dagen geleden uit het krankzinnigengesticht te Medenablik is ontvlucht. Een paar jaar ge leden heeft hij zich te Rotterdam aan dezelfde praktijken schuldig gemaakt. Toen had hij een manie om kippen en worsten te bestellen. Een rywieldief gepakt. Te Naaldwijk werd op klaarlichten dag in de kom van het dorp het rijwiel weggenomen van een geneesheer, die een zijner patiënten bezocht. Zoodra men den diefstal bemerkt had, snelde een der ingezetenen per motorfiets den dader achterna. Bij Honselersdijk haalde hij hem in, reed hem onderstboven, wierp zich op hem en bracht hem naar Naaldwijk terug, alwaar hij hem aan de politie overleverde. De verdwenen procuratiehouder. Sinds Zaterdag is de Amsterdamsche pro curatiehouder van een te Rotterdam gevestigde firma in scheepsagenturen, die te Amsterdam een bijkantoor heeft, spoorloos verdwenen. Een door de firma ingesteld onderzoek heeft ’t licht gebracht, dat de jonge man, die het volste vertrouwen van zijn patroons ge noot, gedurende de laatste maanden een be drag van ruim f 16000 verduisterd heeft. Zijn vrienden hadden er zich reeds lang over verbaasd, dat de jonge man op zoo’n grooten voet leven kon Zijn kamers waren rijk gemeubeld, herhaaldelijk maakte hij verre auto tochten en zijn vacantie bracht hij dezen zomer in een der deftigste hotels van Scheve- ningen door. Men koesterde echter geen achterdocht en veronderstelde, dat den jongen man ’t een of ander buitenkansje ten deel was gevallen. Zijn ontvluchting heeft nu do waarheid aan het licht gebracht. Zoowel de Amsterdamsche als de Rotterdamsche politie zijn van het geval in kennis gesteld en stellen alles in het werk om den voortvluchtige te vinden. Een volksstemming. ---o-- De gemeenteraad van Naarden heeft eer- Vrouwen-ParocbieH. Voetberg, Sorremorra; gisteren met 6 tegen 3 stemmen besloten, een M. van der Meer, OudebildtzijlG. Nammensma, volksstemming uit te schrijven o tot de vraag, Sexbierum; U. de Jong, Miedum; Sj. Bearda, of het besluit inzake afschaffing van de ker- Teerns; IJ. Bosnia, Schenkenschans bij Leeu warden P. Stienstra, JelsumN. Hovinga, Franeker; KI de Gavere, Rauwerd; H. Statema, WijtgaardE. Schurer, Sexbierum J. Nammensma, Franeker J. Jansma, Hooge- De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam oan ’e slinger is of west hat, dan wirdt it oare thé. Fen in swierbol moat men wol ris sizze: hy is oan ’e slinger. Safolle to sizzen as, hy is oan ’e swier en slingert by tiden as in dronken kearel. »Hy hat de bok oan ’t tou sjonge de jonges de dronken man nei. It is neat gjin wonder dat se dat dogge, skoan ’t wy einhks meilijen hawwe mei de sedelik swakken hwent hy slingert fen rjuchts nei lofts en isyn tüzend gefaren dat er fen ’e dyk oustuitet en yn ’t koue-drinken tolanne komt. Dat komt omdat er seis it roer kwyt is en mynhear alkohol it yn ’e hannen hat, en dy wol ’t dochs altyd raer hawwe. Sa oan ’e slinger, dat is er fier by troch, hwent dronkene ljue der kin men neat mei op jeije, we moatte nochteren minsken foar ha, scil er hwet goeds ta stand brocht wirde, en by de earst neamden der tsjin oer giet alles by de slinger. As der fen my sein waerdt: hy hat in moaije slinger oan ’e earen krige, dat scoe ’k Ijeaver hawwe, as tominsten dan der mei miend waerdt, dat ik in aerdich slompke jild erfd hie. Ho seoene jimme der onder stean? Ta slot moatte we ’t efkes ha oer ljue dy ’t de slinger er fen ha om immen mei in slinger slach yn ’e riften to lizzen. Dy ’t mei loaze en listige streken, mei biredt oerliz en dan foaral om in ding ütkomme to der ’t men bileaven foar oppasse moat. Hwet is ’t noflik en aerdich op immen oan to kinnen, dy ’t him krekt hearre en sjen lit sa ’t er is, en net de flearmüs üthinget yn 't biskül. Dat binne falske rakkerts, dy ’t mei alle winen waeije en mei alle wearhoannen kraeije. In eigen miening, of bipaelde oertüging halde sokken der net op nei. Der ’t it measte foardiel for hjar is to heljen der jaen se hjar by. Hja wolle hjar seis wol wei smite as hjar büse der mar goed by faert. En op sokken ha ’t men sa to passen dat se yen net forrifelje scille, hwent der gean se fen üt. Sjerp Swiet syn tonge is fen ferwiel, Syn rêch is linich as in iel, Nou kin hy flaeije en nige Seit ien tsjin him»it béste is sa,< Sjerp seit dan altyd mar: »Ja, jak En knikt en laket tige. Mar o dy Sjerp sa fluensk en malsk, Is yn syn hert sa grounloos falsk, Krekt as in kattefoet. As immen soms sa’n foetsje grypt En efkes yn syn han biknypt, Dat kostet him dan bloed. En dan wit men hwa ’t men foar hat. kear ier of let leart men se kennen. Se reitsje mei de tiid er grif oer, hwent dy ’t netrjucht- den hoofdbesturen gelegenheid te geven hun skepen is kin net acht en eard wirde. Inskoft, oordeel uit te spreken over de aanvankelijk soms in heel skoft lang kinne se’t noch folhalde - - om onoprjucht to wêzen yn dwaen en litten, mar njunkelytsen rint it yn ’e gaten en dan wrotte se hjar der seis üt lyk as de maeitsen yn 't spek. Né, rjucht troch! dat is de wei en al hat in oar net altyd op mei üs stellingen, lit üs der like goed roun foar üt komme en noait skyn- heilich en op heal wei üs tsjinstanners gelyk jaen. Dat is net keareleftich. Het centraal comité der Christ.-Historische Unie in het district Ommen heeft een motie aangenomen, waarin wordt gezegd overwegende, dat het centraal bestuur van aangesloten kiesvereenigingen geheel buiten alle besprekingen is gelaten betreffende de candidaatstelling in het district Ommen, besluit met een eigen candidaat uit te komen bij de as verkiezingen, voor welke verkiezing met algemeene stemmen candidaat werd ge steld mr. jE baron Mackay T.Pz. te ’s Graven- hage. Uit het district Ommen wordt aan de Ned. gemeld, dat deze loop van zaken gevolg is van een door de anti-revolutionnairen gepleegd verzuim, waarvan de plaatselijke C.-H. kies- vereeniging te Nijverdal, die van den aanvang af voor een eigen candidaat ijverde, gebruik heeft gemaakt om de saamgekomen leden van de districts centrale tot het bovengemelde be sluit te bewegen. Nijverdal erkende niet de autoriteiten van het prov. bestuur in zake eene kamerverkiezing- Nu was door twee leden van dat prov. be stuur officieus met de anti-revolutionnairen geconfereerd, met de conclusie den zetel te laten aan de a.-r. partij. Aan de districts centrale van de c h werd echter door de a.-r. geen enkele mededeeling gedaan, misschien in de onderstelling dat de zaak in orde was. Hoe ’t zij, verzuim of misverstand, deze loop van zaken is er het gevolg van. Mr. D. Fock heeft de hem door de cen trale liberale kiesvereeniging in het district Ommen aangeboden candidatuur voor het lid maatschap van de Tweede Kamer aangenomen. Mr. Mackay T Pz. heeft volgens de laatste berichten bedankt. Samenwerking der vrijzinnigen. Naar de Haagsche redacteur van de Tel verneemt, wordt sinds eenigen tijd door de hoofdbesturen van Liberale Unie, Vrijzinnig- democratischen Bond en Bond van Vrije Li beralen overleg gepleegd inzake een eventueele samenwerking der vrijzinnige partijen bij de verkiezingen van 1913. Er is een commissie gevormd, waarin vertegenwoordigers der drie partijen zitting hebben en deze commissie voert de besprekingen. Onlangs heeft zij de beraadslagingen eenigen tijd geschorst, om bereikte resultaten. Nadat dit geschied was, is door de commissie dezer dagen het overleg weer voortgezet. Jubilé Mr. Borgesius. Mr. Goeman Borgesius zal 17 Oct. a s. 35 jaar lang onafgebroken lid van de Tweede Kamer geweest zijn. Zelfs gedurende zijn ministerschap 1897 1901 is hij Kamerlid gebleven. Onder de tegenwoordige leden zijn er slechts behalve hij, nog drie, die langer dan 30 jaar zitting hebben, n.l. de heeren Lief- tinek (33), Van Dedem (33) en Van Bylandt aan (31). Al deze heeren zijn in leeftijd echter heel wat ouder dan mr. Borgesius. Zij tellen resp. 77, 74 en 71 jaar, terwijl de heer Goeman Borgesius eerst 65 jaar oud is. Dit doet zien dat hij juist op den minimum-leef- tijd, dien de wet stelt, tot Kamerlid gekozen werd. Achtereenvolgens had mr. Goeman Borgesius zitting voor Winschoten, Veendam, Zutfen, Enkhuizen en Rotterdam I. Enkele malen werd hij tegelijkertijd in verschillende districten gekozen. Rjjkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Na gehouden examen, waaraan door 39 jongelieden werd deelgenomen, zijn tot de eerste klasse der school toegelatenH. J. Pijllman, Luinjeberd; I. L. Sevenster, Leeu warden Sj. Sipma, EngwierumJ. Hotsma, Wijlaarderburen bij LeeuwardenJ. L. Wiersma, AchlumE. Jaarsma, Wartena B. Boersma, Akkrum; J. Hoogland, Lieve i FRISO riflh JHta Wte dKi IkJr t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldepbaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1