De huiselijke haard. Hindeloopen en Stavoren. Herhalings-Onderwijs. ZATERDAG >12 OCTOBER 1912. 38ste Jaargang. Na 42. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Herhalings-Lessen aan de Vereenigde Burgerschool in deze gemeente, aanvangende den Isten November e.k., kun nen zich daarvoor aangeven bij het betrokken Hoofd der School, vóór den 30 October 1913. i- .e le i en gezond maakte de druk. I 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. a l< le t Spoorwegongeval. Omtrent het spoorwegongeval Dinsdagavond op het emplacement Zwolle, meldt de Zw. Ct. het volgende: De personentrein, die 6.07 uit de richting Groningen te Zwolle behoort aan te komen, doch aanzienlijk verlaat was, kwam door een verkeerden wisselstand bij het binnenstoomen terecht op den locaaltrein voor Deventer, die te wachten stond om te vertrekken. De machinist van den binnenkomenden trein betoonde veel tegenwoordigheid van geest door te remmen, tegenstoom te geven en alarm signalen te doen hooreneen botsing was echter onvermijdelijk. Een harde slag weerklonk, zoodat de aan wezigen het ergste vreesden. Wonder genoeg waren de gevolgen van dit ongeluk niet zoo groot als men verwachten zoual spoedig bleek dat geen persoonlijke ongelukken hadden plaats gehad. Wel hadden een paar vrouwen in den wachtenden trein gezeten, eenig letsel bekomen, doch dit was niet van beteekenis. Een der vrouwen, die in zekeren toestand verkeerde, was flauw gevallen en werd weg gedragen, waardoor het gerucht liep, dat zij ernstig gewond zou zijn Dit kan echter ge lukkig tegengesproken worden. Dr. Vitringa, die bijna onmiddellijk ter plaatse was, bood, voor zoover noodig, genees kundige hulp. De reizigers, die uit de richting Meppel arriveerden, kwamen met den schrik vrij, maar Door alle dichters bezongendoor alle denkers verheerlijkt, blijft de huiselijke haard steeds de bron voor waar, echt levensgeluk. Wat heeft het geluk in onzen tijd al niet schade geleden! Men verheft zich te hoog; men zoekt het geluk op verre wegen in de wereld, die aanlokt met kleumen gloed. Ieder uogtu’olik denkt men het*-geluk le bereiken. Nog een oogenblik; nog een laatste inspanning en het is bereikt. En voortdurend, dag aan dag ontsnapt het geluk aan onze gretig-grijpende vingeren. Toch geven wij 't niet op. Als naar een kleurigen vlinder, voor ons uitwiekend, streven wij weer naar een ander schyn-geluk. Dikwyls zyn de beste jaren voorbijgegaan, voordat wij begrijpen, waar wij het levensgeluk vinden kunnen. Het is niet in de volte van het moderne leven en niet in de kleurige verbeeldingen van onze levendige fantasie. Wij vinden het geluk niet in de verzadiging der eerzucht; niet in het volgen onzer hartstochten. Het geluk is voor de meesten onzer niet in het groote, het geweldige. In het stille, het eenvoudige moeten wij onze vreugde vinden. Niet in het woelige levenmaar aan den huise- lyken haard vinden wij ons geluk. De huiselijke haard blijft dan ook alle moderne strevingen ten spijt het domein van de vrouw. Daar op de eerste plaats vindt de vrouw haar eer, haar roem, haar vreugde, haar macht. Van den huiselijken haard kan een stroom van geluk en schoonheid gaan door de wereld. Moeder’s oogen houden daar wacht. En in die sfeer van moeder’s oogen kan geen onreinheid, geen kwaad opkomen. Daar bloeit deugd en schoonheid op. Troostend en werkend werkt de atmosfeer van den huiselijken haard op ieder onzer. Ia den harden, dikwijls bitteren levenskamp wordt de man vaak geslagen door het leed. Het leven in de harde wereld slaat wendenmaar de stilte van den huiselijken haard heelt en troost. De leden van het gezin mogen in den «struggle for life< her- en derwaarts zyn verspreid altijd weer, wanneer de tijd der thuiskomst daar is, gevoelen zy de teedere atmosfeer, de zoete troost, die het thuis biedt. Het leven verstrooit. Verschil van aanleg, van belangen, van werkkring en plichten van brengen altijd zekere scheiding Maar de huiselyke haard vereenigt De huiselyke haard doet de gescheidenen weer hunne saamhoorigheid gevoelen lat wij elkander sief, gesloten voor anderen maken. Het is een schat, dien wij niet gierig moeten bewaren, maar waarvan wij anderen moeten meededen. Onze vreugde zal niet verminderen, wanneer wij anderen laten medegenieten mèt ons. Integen deel. Bij onze huiselijkheid blijven wij de gastvrij heid hooghouden. Dit is ook «een erfdeel onzer vaderen.* Het Hollandsche volk is een gastvrij volk. Gastvryheid drijft het egoïsme weg uit onze huizen. Dit toch is een ongenoode gast. Huiselijkheid en gastvrijheid mogen deze beide bij de wisseling der tijden steeds bewaard blijven. Het zijn schoone bezittingen, die ons tot vreugde zullen strekken, ons leven lang. B. Ct. een kistje sigaren zulke doozen zeer van Tweede Kamerverkiezing Ommen. Gister zijn officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Ommen door de liberalen mr. D. Fock, door de christelijk- historischen 2E. baron Mackay, door de anti revolutionnairen en Roomsch katholieken de heer H. v. d. Vegte en door de sociaal-democraten de heer A. B. Kleerekooper. Ryksont vangers. De rijksontvangers klagen, ja zelfs zou het volgens een blijkbaar van ontvangerszijde inge zonden bericht in het Hbl. gisten onder het ontvangerscorps. Al 12 a 15 jaar lang staat de promotie stil en ook de begrooting voor 1913 heeft niet gebracht, wat men wel hoopte. Als tijdelijken maatregel geven de ontvangers nu aantegemoetkoming aan vele financieele grieven, maar daarna verwachten zij afdoende verbetering door het spoediger doen bereiken van belangrijker werkkring. Wie moet de dubbeltjes betalen! Een aardappelmeelfabrikant te Wildervank gaf eenigen tijd geleden aan zijn commissionair telegrafisch order om aardappelen op te koopen tegen 85 ets. per H.L. Door een seinfout ontvingen twee commissionairs echter een tele gram, waarin de prijs op 95 cent genoteerd was. Niets vermoedend, gingen de heeren met dien prijs den boer op en kochten gezamelyk 12000 H.L. aardappelen. Nu het op afrekenen aankomt, blijkt de seinfout en geeft aanleiding tot eigenaardige verwikkelingen. De landbouwer vordert 95 cent; de fabrikant beweert geen order tot dien prijs te hebben gegeven en weigert dus het dubbeltje bij te betalen. En het Rijk «vergoedt geene schade door het verminken, vertragen of verloren gaan van een telegram veroorzaakt” zooals de geijkte term luidt. Het kan dus een interessant zaakje voor rechtskundigen worden, om in dezen uit te maken van wie de dubbeltjes moeten worden gehaald. Uitvoer van levend slachtvee naar Duitschland. De belangstelling der Duitschers heeft zich reeds in den uitvoer van levend slachtvee ge toond. Door den heer M. Schott te Leeu warden daartoe aangezocht, werd Dinsdag j.l. van uit Rotterdam een groote zending slachtvee, bestaande uit stieren, ossen en stierkalveren, naar verschillende Duitsche gemeenten ver zonden, welke dieren te Rotterdam ter markt werden gekocht. De deputatie, die bij dien koop tegenwoordig was, bestond uit slachthuisdirecteuren, vee artsen, gemeenteraadsleden en slagers. Verwacht kan nu worden, dat de handel in levend slachtvee, vooral op Duitschland, een groote verandering in uitzicht stelt. Staatspensionneering en de Kamer* verkiezingen. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is aan alle kiesvereeni- gingen in Nederland de volgende circulaire gericht «Bij de voorbereidingen eener keuze van candidaten voor de in 1913 plaats hebbende Kamerverkiezingen nemen wij de vrijheid, met het oog op het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp van minister Talma, betreffende Invaliditeit»- en Ouderdomsverze- kering, er bij u op aan te dringen, dat de vraag «verplichte verzekering of Staatspensi onneering* ernstig vooraf door u worde over wogen. den staat teweeg, weer. steeds weer hunne saamhoorigheid gevoelen brengt eenheid en het besef, dat wij elkander helpen en steunen moeten, zooveel 't in ons vermogen ligt. Allicht zal men deze beschouwingen te idea listisch vinden. Het zy zoo. Maar 't is een ideaal, dat toch zeer wel te bereiken is. Een ideaal, waaraan in onzen tijd veel ontbreekt. Met alle kracht moet dan ook worden gestreefd, om het ideaal in de oude kracht en schoonheid te herbouwen. Dit ideaal te volgen is voor de vrouw een taak van heel wat meer beteekenis dan alle emancipatie-doeleinden. Wanneer het echte, sterkende huiselyke leven overal in eere kwam, hoe zou veel op dit ondermaansche veranderen! Een sterkende kracht tot reinheid en deugd zou zich weer in alle verhevenheid doen gevoelen. Het openbaar leven vergt in onze dagen veel van onze kracht. Het openbaar leven rukt den man, den zoon, den broeder dikwijls weg uit de huiselyke sfeer. Dit kan niet anders. Maar wat het huiselyke leven op deze wyze verliest, winne *t aan den anderen kant door meerdere innigheiddoor hartelijke verstand houding der leden onderling. Dan zal hier geen verlies, maar winst te boeken zyn. De huiselijkheid mag ons echter nooit excla- streven der chemie om den mensch onafhankelijk te maken van den landbouw. Onbrandbaar hout. Maïs suiker. Een omzet van een millioen rattenvellen en waarvoor ze gebruikt worden. Bestuurbare luchtballons van metaal. FeuilletonControle van het hart langs tele- fonischen weg. Een troost voor wijndrinkers. Correspondentie: Gekleurde thee. Een Rijks wet op de keuring vanvleesch. Controle onderzoekingen van Levensmiddelen en Ver* bruiksartikelen gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch onderzoek Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 800 Keizersgracht. Loterjjwet. A. B. Agent der N. V. »De Tijdgeest”, die te Helmond terecht stond, verdacht van overtreding der loterij wet, is te dier zake door den Kantonrechter aldaar vrijgesproken en van alle rechtsvervolging ontslagen. Smokkelen. Zaterdag werden te Straelen, na visitatie van een uit Nederland binnengeloopen goede rentrein, vier treinbeambten gearresteerd wegens het smokkelen van tabak. Een eigenaardige ontdekking werd op een Duitsch grensstation gedaan, waaruit blijkt op welke vernuftige wijze men te werk gaat om de invoerrechten te ontduiken. Een douane ambtenaar zag in een ledige coupé, terwijl de reizigers uitgestapt waren, een spoorweg- gids (Reichskursbuch) liggen. Toen hij den gids toevallig opnam, bemerkte hij, dat ’t slechts een cartonnen doos was, die er nauw keurig als een Kursbuch uitzag en zelfs voorin een paar bladen van een reisgids be vatte. Daar deze boeken ruim de grootte van een kistje sigaren van 50 stuks hebben, zijn zulke doozen zeer dienstig voor het binnensmokkelen van sigaren of saccharine, waarvan, zooals bekend is, zeer hooge rechten geheven worden. De drie-voudige kindermoord te Amsterdam. Het ontzettende drama, dat zich 21 Juni te Amsterdam afspeelde, is thans voor de rechtbank aldaar behandeld. De beklaagde, een 49-jarig kleermaker, stond terecht wegens het opzettelijk vermoorden van zijn drie kinderen, deze schrik was dan ook groot genoeg. Naar éen van hen mededeelde werd plotseling een harde slag gehoord en onmiddelijk daarop een geweldige schok gevoeld, waardoor allen van hun zitplaaisen vlogen. Het volgende oogenblik stond men in een stofwolk en zag men niets meer De kussens hadden meteen een flinke beurt gehad. Ontdaan begaf men zich naar buiten en kon men constateeren, dat beide treinen zware schade hadden opge- loopen. Door de reactie stonden ze ongeveer een 15-tal Meters van elkaar verwijderd. Van de machine van den lokaaltrein waren de buffers en het stootblok totaal vernield, van de andere machine had de kap schade gekregen. Een postwagen van den personentrein en een rijtuig van den locaaltrein ontspoorden. Met welk een kracht de botsing plaats had blijkt nog uit het feit, dat een zwaar onderdeel van een der machines werd weggeslingerd naar de andere zijde van het perron, waar gistermorgen 6 werklieden moeite hadden het te verplaatsen Door het ongeval werden de treinen naar Arnhem en Utrecht een weinig vertraagd. Door spoedig ontboden werklieden uit de Cen trale Werkplaats werd met het opruimingswerk een aanvang gemaakt en was het ontspoorde materiaal in den loop van den avond weer op de rails gebracht, waarna de dienst weer nor maal geregeld was. Waardoor het ongeluk, dat zoo veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben feitelijk veroor zaakt is, zal zeker grondig worden onderzocht. Inhoudsopgave van No. 3 van het Maandblad tegen de vervalschingen. Een handige vervalsching van een kostbaar handelsartikel. Kreeftenvergiftiging. Mar- garine-gebruik in Hotels en Restaurants. Melkvervalsching. Lood vergiftiging in Duitschland Keuring van vleesch met de cinomatograaf. Nieuwe methode voor sterili- seeren van melk. Over het dik worden van melk bij onweer. De grootste krachtmaohine der wereld. Drinken bij het eten. Dure Juist op het oogenblik, dat een auto van de onthoudersdranken. De aluinsteen. Het brandweer in vliegende vaart de Tichelsteeg uitreed, struikelde de achtjarige Gerrit B., wiens ouders in de Boomstraat wonen. De auto reed over het kind heen en wel zoo, dat, toen het knaapje opgenomen werd, de beide beenen er bij hingen. Bij onderzoek bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn Het lijkje werd naar ’t Binnen-Gasthuis vervoerd. Men kan zich voorstellen, dat het diep treurige geval in de drukbevolkte buurt groote consternatie wekte. Ook op de schoolkinderen die gisterochtend hun makkertje nog vroolijk in de klasse hadden zien zitten, gebeurtenis een ontzettenden in- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uut. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Meer dan ooit zal de oplossing van het ouderdomsvraagstuk bij de a s. Kamerverkie zingen beteekenis krijgen en invloed uitoefenen op de stemming. U wijzende op de pensioenwetten, die in Denemarken en Engeland gunstig werken, en op de vele duizenden voorstanders van staats pensioen ook hier te lande, dringen wij ten sterkste bij u aan op de keuze van besliste voorstanders van staatspensionneering Gestikt. In de graansilo aan de Maashaven te Rot terdam begaf zich gistermiddag de kantoorbe diende A. de Vries in dienst van een graan- factor, in strijd met de voorschriften en zonder dat veiligheidsmaatregelen getroffen waren in een vier meter diepen stortkoker, gedeeltelijk gevuld met mais om een monster te trekken. Door de spiritusdampen, die in den stortkoker stonden, geraakte hij bewusteloos. Drie werk lieden daalden daarop aan reddingslijnen, successievelijk in den koker af, doch werden eveneens bewusteloos. De laatst afgedaalde werkman F. Harreman, had echter nog juist den tijd gehad een lijn om het lichaam van den heer De Vries te binden, zoodat deze, evenals de werklieden, opgehaald kon worden. De drie redders kwamen spoedig weer bij, doch de heer De Vries bleek overleden. Zij, die wenschen te worden toe gelaten tot de te geven Burgemeester en W ethouders van Workum, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Ongevallen. Te Laaghalen (Dr.) had Dinsdagnamiddag een zeer droevig ongeval plaats. De 52-jarige landbouwer Jacob Beugel aldaar geraakte n 1. met zijne twee voor een boerenwagen gespan nen paarden op hol- De zoon van B die mede op den wagen gezeten was, wist bijtijds daaraf te springen. B. evenwel werd van den wagen geslingerd en kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht. Bewusteloos werd B. opgenomen en reeds denzelfden nacht is hij overleden. Bij ’t uitgaan van een school in de Wester- straat te Amsterdam liep eergistermiddag een troepje jongens paardje spelend naar huis. FRISO I I v ir !U ie n r Q 1. n LI 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Work urn. Hemeiumer Oldeptmert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1