De nieuwe Auteurswet. Ilindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 19 OCTOBER 1912. 38ste Jaargang. No. 43. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 4. 7. 1 a e n 1 r n r l Inbraak. De Dragster Courant vermeldt de volgende 5. 6. in den boom klom, vond men in een kraaien nest. sche grenzen hangt grootendeels af Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. 1. 2. 3. persoon was zij in de duinen gaan wandelen. schied was, was voldoende om het misverstand uit de wereld te helpen. Dat de ontmoeting met zijn lastgever, die hem van zulk een daad deed verdenken, niet in volkomen har monie is geweest, zal wel niet gemeld be hoeven te worden. De heer De G. staat als een zeer net en hoogst eerlijk collectant bekend. De BURGEMEESTER der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde, brengt bij dezen ten openbare kennis dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is be legd op Zaterdag den 19 October 1912, des voor- dag te 91/2 uur in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 15 October 1912. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van Behandeling: Notulen. Mededeelingen. Behandeling gemeente-begrooting, dienst 1913. Behandeling armvoogdy-begrootingen, dienst 1913. Wijziging gemeente-begrooting, dienst 1912. Vaststelling schoolgeldkohier 3e kwartaal 1912. Vaststelling suppletoirkohier Hoofd. Omslag. 8 versche kipeieren. Vleeschnood in Nederland! Dr. W. Luxwolda, veearts te Zwolle schrijft in de Zw. Crt. De gevolgen, die de openstelling der Duit- voor ons land zullen hebben, van Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ziekte aangebonden, waartoe als eerste krachti ge maatregel, met buitengewoon veel medewer king van landbouwers en andere leden der V. P. N., deze week niet minder dan 9863 kippen met de voorbehoedende entstof werden behan deld. t Was inderdaad geen gemakkelijke taak, welke dr. B. P. C. te Hennepe, bacterioloog bij de Rijks-seruminrichting, bijgestaan door den heer H. B. Beaufort, den pluimveeteelt- consulent, en het bestuur van de V. P. N. te Amersfoort, op zich had genomen. Waar echter is gebleken, dat, met inbegrip van tijd- roovende verplaatsing van de eene boerdorij naar de andere, op één dag 2000 dieren werden behandeld lijdt het geen twijfel of het groote aantal hoenders, dat moet worden be schermd, is geen bezwaar om de ziekte te te bestrijden en zoo mogelijk geheel uit te roeien. Voor een waarde van vele tienduizenden guldens gaan jaarlijks, vooral door de Klein’sche ziekte, maar ook door andere hoenderziekten, verloren en ongetwijfeld zou een statistiek van aan ziekte gestorven hoenders gedurende den loop van één jaar verbazingwekkende cijfers doen zien. Moge de aangebonden strijd krachtig wor den voortgezet en niet worden voorbij gezien welk een buitengewoon groote waarde het pluimvee het kleinste, maar tevens het talrijkste vee op de boerderij vertegenwoordigt. Verscheidene buitenlandsche regeeringen heb ben zeer groote sommen over tot bevordering vsn deze schijnbaar kleine, maar inderdaad groote belangen en ook van onze regeering wordt voor dit doel reeds belangrijke steun ondervonden. Tel. Geen ontrouw collectant. De vorige week werd door de politie te Arnhem naar een collectant gezocht, die in een halfjaar niet zou hebben afgerekend. Thans verneemt de Tijd, dat deze geheele zaak op een misverstand heeft berust. De collectant, zekere de G. uit Opsterland, was door een dominee uit Leeuwarden uitge zonden om te collecteeren, Dit geschiedde in het begin van dezen zomer. Hiervoor waren hem genummerde boekjes afgegeven om de ontvangen bedragen in op te teekenen. De G. had niet naar die nummers gekeken en een boekje medegenomen. De collecte ging niet best voor het doel en op het eerste boekje rekende hij het ontvangen geld, een bedrag van ongeveer f 40 af met genoemden dominee, die hem daar een kwitantie voor gaf. Daar de man nu niets van zich hooren liet, keek zijn lastgever het boekje na en zag dat dit niet no. 1, maar een hooger nummer droeg en dacht toen aan verduistering. Hij gaf Het aantal miliciens voor 1913. Het aandeel, dat elke gemeente van Fries land voor de nationale militie in 1913 moet bijdragen is door Gedep. Staten vastgesteld als volgt Achtkarspelen 34, vEngwirden 14, Ameland 8, Baarderadeel 22, Barradeel 23, 't Bildt 32, Bolsward 20, Dantumadeel 46, Dokkum 12, Doniawerstal 19. Ferwerderadeel 27, Franeker 38, Franekeradeel 26, Gaasterland 16, Har lingen 51. Haskerland 20, Hem. Oldeph. en Noordw. 20, Hennaarderadeel 20, Idaardeia deel 20, Koll. en Nieuwkruisl. 21, Leeuwarden 122, Leeuwarderadeel 33, Lemsterland 23, Menaldumadeel 35, Oostdongeradeel 33, Oost- stellingwerf 46, Opsterland 62, Rauwerderhem 6, Schiermonnikoog 3, Schoterland 74, Sloten 1, Smallingerland 50, Sneek 33, Stavoren 1, Tietjerksteradeel 41, Utingeradeel 22, West- dongeradeel 30, Weststellingwerf 64, Wonse- radeel 44, Workum 17, Wijmbritseradeel 49, IJlst 2. Ingevolge de bepalingen van de nieuwe Militiewet, zijn de houders van lotingsnummers, welke boven de genoemde cijfers liggen van militiedienst vrij en kunnen ook niet meer dienstplichtig worden. Aardappelopbrengst in Groningen. Het rooien der aardappelen is thans in vol len gang; de opbrengst is overal van dien aard, dat gerust kan worden vastgesteld, dat ze per deimt (V2 H A.) 300350 H.L. be draagt, soms meer. De prijs der aardappels is echter overal dalendevraag naar aardappelen is er slechts weinig, zoodat de prijzen daardoor zeer naar beneden worden gedrukt. Een enkele fabriek trok reeds orders voor een vroeger vastgestelden prijs in. Rjjke gemeente De gemeente Deurne (N.Bris een van de weinige gemeenten in ons land, wier bezit tingen zooveel opbrengen dat belasting heffen er onnoodig is. De weinige armen der ge meente genieten onbekrompen onderstand. De gemeente wilde den pastoor op diens zilveren ambtsfeest een orgel van f 1500 geven, doch Ged. St. hebben dit besluit niet goedgekeurd. Voor een R. K. kerk wil men nu een sub sidie geven van f 50,000. Uit de verpach ting harer gronden in de Peel trekt de ge meente rijke inkomsten en eens moet ze zelfs een bod van een millioen gulden hebben afgeslagen, omdat ze niet wist wat ze met het geld aanvangen zou. Een kip in een kraaiennest. Dezer dagen zagen eenige landbouwers te kip uit den top eener boom uit nieuwsgierigheid De nieuwe wet, regelende het Auteursrecht waarbij besloten is dat ons land zal worden aan gesloten bij de Berner Conventie is aange nomen en zal 1 November a.s. in werking treden. Waar de nieuwe wet belangrijke verande ringen brengt, waarmee velen onder ’t publiek in aanraking zullen komen is het misschien niet ongewenscht een en ander omtrent de nieuwe bepalingen te vermelden. De nieuwe wet dan, beschermt alle werken van kunst, letterkunde of wetenschap, n.l. a. boeken, brochures, nieuwsbladen, tijd schriften b. tooneelwerken en dramatisch muzikale werken c. mondelinge voordrachten d. charegralische werken; e. muziekwerken met en zonder woorden; f. teeken-, schilder-, bouw en beeldhouw werken g. fotografische en kinematografische werken. Niet alleen geldt dit voor de werken van Nederlandsche schrijvers enz. Ook buiten landsche als >muziek-, tooneel-, opera-, operetten- en letterkundige schrij verse worden thans be schermd, en omgekeerd die van Nederlandsche in het buitenland. Deze bescherming strekt zich over 50 jaar uit na het overlijden van den schrijver, com ponist enz.; hieruit volgt, dat auteursrecht kan worden geërfd. Het wordt dan ook geheel als roerend goed beschouwd. Wie er inbreuk op maakt, pleegt diefstal en wordt als zoodanig gestraft, volgens art. 31, met een zware geldboete. In het vervolg mag dus niemand meer zonder toestemming van den componist, eene muziekuitvoering geven in ’t openbaar, ’t zij er entree geheven wordt of niet; geen tooneelstuk mag meer zonder toestemming van den schrijver worden opgevoerd. Het recht toch op de uit- of opvoering blijft na de uitgave van net werk het privaat-bezit van den auteur, dat men even als zijn geld, niet mag vervreemden. Een courant mag geen feuilleton, oorspronke lijke of vertaalde meer plaatsen zonder toe stemming van den schrijver. Geen artikels mogen uit andere nieuwsbladen of tijdschriften worden overgenomen zonder vermelding van bion. De redactie van nieuwsblad pf tijdschrift kan een uitdrukkelijk verbod van overname opnemen. Een uitzondering wordt gemaakt voor arti kelen, politieke geschilpunten betreffende, nieuws tijdingen en gemengde berichten. Ook is geoorloofd het overnemen van enkele gedeelten uit werken van letterkunde, weten schap of kunst; boekbeoordeelingen of bloem lezingen b.v., mits bron en maker worden ge noemd. Vervorming van composities of tooneelwerk is volstrekt verboden. Art. 34 bedreigt hem, »die opzettelijk in eenig werk, waarop auteurs recht bestaat, in de benaming daarvan of in de aanduiding van den maker wederrechtelijk eenige wijzigingen aanbrengta met een geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. De wet is dus wel streng. Zy heeft voorts terugwerkende kracht, zoodat i ook het thans levend geslacht van kunstenaars er van kan profiteerenechter zyn in art. 15 overgangsbepalingen vastgesteld. Toestemming tot opvoeren of overnemen wordt gegeven door de correspondenten van een groot Internationaal Vakverbond, waaraan 16000 letterkundigen, componisten enz. uit alle deelen van de wereld de behartiging hunner belangen hebben opgedragen. Groot is de macht, die van deze organisatie uitgaat, daar zij steunt op de wet. Haar doel is de bescherming van de belangen van componisten, tooneelschrijverss, letterkun digen, opera- en operetteschryvers. met de antwoorden, die het meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van kennis aan de politie en was daarmee de oor- Z11T* TTAMnnnl zxv» TTT/Xrtrt Vb a a m L. l. a I/I I,-, Iw zx*. /J a V 1 V 1 1 B zaak, dat de politie hem zooht. Op een schrijven van zijn familie, die ook bezoek van De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Bij H. D., aldaar, drong in den vroegen morgen een manspersoon de woning binnen, die de nog te bed liggende echtgenoote poogde te worgen. Op haar geschreeuw en dat van de meid, die bemerkte wat er gaande was, vluchtte de indringer. Den volgenden dag, weer in den vroegen morgen, zag D. bij zijne woning weer een onbekend manspersoon, die bij D’s nadering vluchtte. Het gezin van D. is zoo beangst geworden, dat het de woning heeft verlaten en thans bij familie vertoeft. De politie heeft den onbekenden man nog niet kunnen opsporen. 10.000 kippen ingeënt. Een flink gedeelte van den in het algemeen gezond zijnden hoenderetapel in de omgeving van Amersfoort is thans, zoo goed als zeker, behoed voor de terecht zoo geweerde Klein’sche kippenziekte. De Rijks-seruminrichting en de V. P. N. hebben den strijd tegen deze zeer besmettelijke dit verhaal en wees haar herhaaldelijk op de ongeloofwaardigheid er van. Zij bleef evenwel de juistheid van haar mededeelingen volhouden. Dinsdagnamiddag is zij naar Rotterdam ge bracht om aan haar ouders te worden over gegeven. Later heeft zij bekend dat het geheele ver- de quaestie, of het haai verzonnen was. Met een haar onbekend vleesch in Duitschland belangrijk in prijs ver schilt met hier. Voor zoover mij bekend, is de vleescbprijs in Noord-Duitschland niet erg hoog. Volgens de Slagerscourant van 3 Oc- historie Deze organisatie is in het buitenland reeds tober, kosten daar de beste koeien en ossen ook, dat niemand, wie ook, zonder toestemming van componisten in het openbaar muziekuit- voeringen geeft, een tooneelstuk opvoert of iets anders kunstenaars. sedert tientallen van jaren werkzaam; zij zorgt j ppm. 85 mark (ia pl m. 50 gulden) de 100 componisten m het openbaar muziekuit- i doet, strijdig met de belangen der kunstenaars. Met het in werking treden der nieuwe wet heeft ze ook ons land tot operatie-basis ge kozen, en heeft in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Leeuwarden, Groningen en Zwolle bureaux voor muziek-, tooneel- en ver taalrechten opgericht met 800 correspondenten in de verschillende provincies. Als Workumer correspondent van het Leeu warder bureau is opgetreden de heer G. G. Groenendal, tot wien men zich te dezer stede zich dus in ’t vervolg zal moeten wenden om toestemming te bekomen voor het in het open baar geven van muziekuitvoeringen of tooneel- voorstellingen. pond. De beste koeien hier te lande kosten f 38 tot f 40. Het verschil is dus te gering om als invoerrechten, vervoerkosten en risico er afgerekend worden, nog een tamelijke winst over te laten. Anders is het gesteld in Zuid- Duitschland, waar de prijzen ongeveer 100 Mark bedragen. Er is dus te verwachten, dat de uitvoer van Hollandsch vee voorna melijk naar Zuid Duitschland plaats zal hebben. Reeds schijnen Duitsche veehandelaars in ons land de veemarkten te bezoeken, of schijnt vee voor Duitschland door commissiekoopers en speculanten gekocht te worden, althans de groote markt in Rotterdam van j.l. Dinsdag kon al prijsverhooging noteeren, hoewel de vraag voor het binnenland maar matigjes was Wij gaan dus weer denzelfden weg op als in het voorjaar van 1911, toen de prijs 45 gul den de 100 pond was. Want tot dien prijs kan Duitschland denkelijk wel gaan om onder de thans daar bestaande vleeschprijzen te blijven. Het ligt natuurlijk niet in mijn be doeling hier een kostenberekening aan toe te voegen, maar zoo ten ruwste weg schat ik, dat we dien prijs zullen bereiken. Hooger zal, met het oog op de kosten en gelet op de om standigheid, dat de gemeenten zelfden verkoop ter hand nemen, het wel niet gaan, hoewel, dit zeg ik nogmaals, met zekerheid natuurlijk geen grens noemen is. Wie er zal lachen, dat is de boer, wie er zullen huilen, dat zijn de slagers en het vleeschconsumeerend publiek. De schrijver meent, dat als gevolg van den uitvoer naar Duitschland, bij eenige flinke af- neming, in Nederland vleeschnood te verwach ten is, en dat de import van Argentijnsch vleesch, die nu al zeer belangrijk is, in sterke mate zal toenemen. Een gevaarlijke koe. Dezer dagen had een landbouwer van Rijs- bergen een koe gekocht bij een landbouwer te Oudenbosch Dinsdagmorgen zou hij ze gaan halen en naar Rucphen leiden. De koe toonde zich heelemaal niet kwaad, maar buiten Ouden bosch gekomen sloeg hij het dier, waardoor het op hol ging. De geleider struikelde en werd door het touw, dat hij om zijn hand gewonden had door de koe meegesleurd. Nu ging het in razende vaart door heggen en bosschen, totdat de gesleepte man met zijn borst voor een struik bleef haken, zoodat de borstkas werd ingedrukt. De man overleed na eenige oogenblikken. Met hoeveel kracht de man tegen den struik geslingerd werd kan men nagaan als men weet, dat het touw dat pas nieuw was, als ’n draadje afknapte. Verzonnen ontvoering. Achter het Savoy-Hotel te Scheveningen werd gistermorgen een ongeveer 17-jarig meisje, G. E. aangetroffen, die beweerde, uit Rotterdam te zijn ontvoerd. Omtrent deze ontvoering deed zij het vol gende verhaalMaandagmiddag op de Bin nenrotte te Rotterdam wandelende, werd zij plotseling opgepakt en in een auto gestopt. Een in die auto zittende heer wond haar een doek om het hoofd, zoodat zij niet kon roepen en niets kon zien. In Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zij bewusteloos werd. Hoe zij in Scheveningen kwam, wist zij niet te zeggen, evenmin kon zij een signalement opgeven van den bestuurder der auto of van den heer, die er in zat, noch bet nummer van de auto. De politie, zoowel te Scheveningen als van het hoofd bureau, twijfelde, ook in verband Zwaagdijk een 1 vliegen. Toen men uit nieuwsgierigheid om te weten wat het beest daar had uitgevoerd, ook het thans levend geslacht van kunstenaars I I 1 1 5 i 3 3 B B e i k e 3 I e X Q S Q g n o Q 1. d FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1