f Hindeloopen en Stavoren. Herhalings-Onderwijs. HJERST. No. 44. ZATERDAG 26 OCTOBER 1912. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Herhalings-Lessen aan de Vereenigde Burgerschool in deze gemeente, aanvangende den r r 5 e J a J en l 1 e n a den 30 October 1913. Burgemeester en Wethouders van Workum, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Isten November e.k., kun nen zich daarvoor aangeven bij het Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nes. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dreigbrief. De vorige week had de landbouwer D. R. in den Beemster een dreigbrief ontvangen, waarin hem werd gelast, de som van f 1000 op een bepaalde plaats neer te leggen, waar voor den bedreigde tot uiterlijk Zondag tijd werd gegeven. Deelde hij het de politie mede, dan zou het slecht met hem afloopen. De heer R. deed niettemin aangifte en de politie hield een wakend oog. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de briefschrijver werkelijk opdagen. Het bleek een jongmensch te zijn, sedert eenigen tijd dienstbaar in den Beemster en afkomstig uit Middellie. Hij werd dadelijk gearresteerd. Tramlocomotief te water. Te Zuiderveen, een half uurtje van Win schoten, moest Dinsdag de stoomtram passeeren, die ongeveer 10 uur te Winschoten aankomt. De klapbrug over het kanaal aldaar stond open, zonder dat dit tijdig door den machinist werd ontdekt. Er passeerde juist een schip. Alleen op het laatste oogenblik werd het ge vaar gezien en geremd, doch te laat. Machinist en stoker sprongen nog tijdig van de machine, welke bijna op hetzelfde oogenblik in de diepte stortte. De koppelstang brak en de locomo tief kwam terecht in het vaarwater en raakte nog even het roer van het passeerende schip. Het roer brak. De personenwagen, alsmede een goederen wagen, beladen met aardappelen, liepen terug in de richting van Oude Pekela langs den sterk hellenden weg. Toen het gevaarte in het kanaal lag kon het godsdienstonderwijs. de klapbrug nog juist dicht. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel giet boppe it hüslik lok. Yn *e simmerjounen de oare gietlet foartgean en let thüskomme. De simmer natm syn ofskie, en de hjerst die syn yntocht. Dit kear lykwol die hy dat heel behindich en wied er sêft yn ’t oankommen, of woe er ós it forwikseljen fen die jiertiiden net al to bird en wreed oer ’e lea falie litte. Mar dochs it nimt net wei, hy is er. De simmer is yn ’t ütkwinen. Syn geur en kleur brekt bij dagen ou. De blommen binne forwylke op in inkle taeije en sterke nei, dy ’t mar allinne noch syn oftakke moais en sukkel- jend bistean üs toane lit. De giele en brüne blêdden saeije fen de beammen. ’t Is stil yn ’t fjild. De fügels swije; seis de kikkerts yn ’e sleaten hólde hjar yntoanich kwêkjen yn. Wy Celle dy oustjerte fen it froalik fügele- folk, dy ’t hjar sjongen en tierelierjen, hjar ge- skatter en brieden dien hawwe, nou ’t for hjar - ren de óre fen ófreisgjen sloech, as in war- skouwing om hjar net langer op te hólden yn in oarde, der ’t de hjerst syn tinten opslacht om troch de kólde winter forfongen to wirden, de twa sobere jierskoften, dy ’t in great part fen de fügelwróld mei earmoede en honger teisterje seoe. En dizze simmerboaden binne it net inkeld dy *t üs de hakken sjen lieten. Der is safolle dat we forlieze mei ’t fordwinen fen de simmer- dagen, dy ’t sa fol en ryk wêze kinne oan sinne- skyn en Ijeaflikheden, howol de simmer fen dit jier net oerfloedich wier mei dy jetten fen pracht en moaije dagen. Mar dochs kin men fornimme yn ’t koarten fen de dagen en ’t langjen fen de nachten, oan ’t oukoeljen fen de timperatór en de oankommende nachtfroast, dat er in omkear yn de natür pleats hawn hat, en de hjerst klear stiet om syn oudiene foargonger ou to lossen. En mei syn help fen kjeld en wyn en wiette is er skielik ré om syn oannomd wirk, de hele simmernatür üt to klaeiien, yn ’n amerij to bi- sluchtsjen. En wy hüverje en eangje for de stoarmen dy ’t sa staf-en-af opkomme kinne, dy ’t de léste blêdden fen de beammen skurre, misskien de swiere stammen mei wirtel en al üt ’e groun lichte, de séskippen slingerje en mei ondergong drige, op doarren en finsters bütse en rameije, faeks skoarstiennen fen boppen helje, en allerhanne onheil to weech bringe. Soks kin men dochs om diz’ tiid forwachtsje ho bidaerd en kalm as *t ont nou ta dan ek noch wêze mei. Hear mar, de kreftige tael fen Harmen Sytstra oer de hjerstjounWyn en wiette, wylde buijen rüze, reagje rouyen yn ’t wêzen. Boldrjend bünsje de baren tsjin *t hei- wirk, spatte, spiele spoekjende oer it lón. »’t Raest en beart en giert en ploft; Swarte leadkleur hat de loft. ’t Hjerstwaer roppet fjild en wólden, Deit it libben i der natür, Net in blomke bliuwt behólden Net in krüdtsje lit er oer.« Lykwol ha we ont nou ta noch gjin lést hawn fen it «razen, gieren en bear enal ho drok de hjerst dwaende is om fjild en wólden to ropjen. ’t Is yette freedsum en stil by ’t stadich for- stjerren fen de natür. Mannich sinneblinkje glinstert yet mei bleek Ijocht oer de wiet bi- reinde fjilden en wegen, as goedlike glimkes fen mem natür, troch de weamoedigetiiennen hinne dy ’t se falie lit by it oustjerren fen hjar Ijeaflike berntsjes. de teare krüden en blomkes, der ’t sgjin ien fen bihalden bliuwt. Mar tagelyk as it libben der natür him del- jowt is men noch drok dwaende yn ’t lón. Binammen op ’e bou is elkien drok yn 't spier. *t Jirpeldollen is shearing en ynslach lyk as mei de sükerbieten ek. De koalfjilden moatte op in oar plak it ontjilde en sa mar foart. Jinsen snijdt it ploechmes wer troch de groun om dy is drege wintersied ta to bitrouweu. Ommen. Bij de in het district Ommen gehouden stemming ter vervulling van de vacature Kuyper zijn 7040 geldige stemmen uitge bracht. over de verschillende candidaten ver deeld alsvolgt Mr. D. Fock (U.L.) 1406, A. B. Kleere- koper (S. D. A. P.) 306, baron 2E. Mackay (Chr. Hist.) 1888 en mr. H. van der Vegte (anti-rev3440 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Vegte en Mackay. Ned. Protestantenbond. De 42ste algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond werd Dinsdagmiddag om 2 uur, in de concertzaal van den heer K. Visser te Leeuwarden, geopend door den heer S. K. Bakker, pred. te Zwolle, met een toespraak, waarbij hij in de eerste plaats hulde bracht aan de twee nog levende op richters van den Bond, de heeren Carpentier Alting en Colenbrander. Vervolgens bracht hij in herinnering de vol tooiing van de vertaling van het nieuwe Tes tament door prof. Oort, welk werk een eerezuil is, welke de moderne richting zich heeft gesticht. Blijkens het jaarverslag van den secretaris telt de Bond 162 afdeelingen78 afdeelingen hebben rechtspersoonlijkheid verkregen, waar van 34, die een eigen gebouw bezitten. Er zijn 50 afdeelingen, die gesubsidieerd worden, verreweg voor het grootste gedeelte ten aanzien van werd. De stumper is nu voorloopig in het Stads- bestedelingenhuis opgenomen. Een medelijdende dame had de politie reeds gevraagd, zich over het ventje te mogen ont fermen. Zij, die wenschen te worden toe gelaten tot de te geven De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam de ingekomen gel- Twee dames eerste klasse passagiers misten de j naar Groningen. De schipper verklaarde luidkeels te hebben Een brutale klant. Dezer dagen stapte een net gekleed man bij de wed. Kroone, Meerstraat te Hillegom, den winkel binnen en verzocht een paar schoenen te mogen passen. De oude werden dus uit getrokken en enkele nieuwe paren gepast. Een reiziger, die met de eigenaresse zaken had te bespreken, wachtte tot mijnheer klaar was. Na eenige minuten scheen de klant in de keuze te slagen. Hij pakte de oude schoenen in en wilde met de nieuwe aan de voeten het huis uitstappen. De verkoopster beduidde hem, dat zulks niet ging, maar de man zeide, dat hij het met opzet zoo had aangelegd om op geborgen te worden de juffrouw moest dan de politie maar halen. Een paar mannen, aan den overkant staande, werden geroepen en een hunner pakte bij vergissing den rei ziger in den kraag, meenende dat deze de dief was. De reiziger werd nu losgelaten en het komische geval wekte het lachen op. Inmiddels kwam een agent van politie den brutalen klant beduiden, de oude schoenen weer aan te doen, hetgeen gebeurde. De politie vond evenwel geen termen om den man >in te rekenen. In drift. Dinsdagavond werd op den Goudschen Singel de 17-jarige loodgieter J. W. de G. zoo lastig gevallen door jongens, dat hij in drift met een revolver op den 14-jarigen W. S. schoot. Deze werd in het linker dijbeen getroffen. De loodgieter werd door het publiek gegrepen en aan de politie overgeleverd. De gewonde werd naar een ziekenhuis ge bracht. „Ze willen me niet eens hebben.” Iemand uit Didam werd kort geleden wegens een overtreding veroordeeld tot f 5 boete sub sidiair 5 dagen hechtenis. Hij dacht er niet aan deze boete te betalen, want hij kon immers in dezen slappen tijd dat geld zelf wel verdienen. Daarom vertrok hij gistermorgen reeds om 4 uur te voet uit Didam en begaf zich, na van de zijnen afscheid genomen te hebben, naar Arnhem, waar hij zich tegen 9 uur aan het Paleis van Justitie vervoegde om die vijf daagjes nu maar op te knappen. Tot zijn groote teleurstelling beduidde men hem daar echter, dat hij wat al te haastig was, dat men hem nu nog niet kon hebben en dat ze hem wel zouden oproepen, om aan de veroordeeling, die zelfs nog niet eens in kracht van gewijsde was, te voldoen. Hij vertrok daarom maar weer naar Didam, waar hij na den middag terug kwam met een: »ze willen me niet eens hebben.” de tram maakte, door machinist, stoker en conducteur niet gehoord. Kleine zwerver. Zondagmiddag trof een politieagent, dienst doende op den Nieuwendijk te Amsterdam, een vijfjarig knaapje aan, dat aldaar zonder geleide rondzwierf. De agent nam den kleuter bij de hand en bracht hem naar het politie bureau St Pietershal, waar het een tijdelijk onderdak vond. De commissaris, de heer Koster Henke, ondervroeg het jongentje, dat allesbehalve welbespraakt en bij de hand bleek te zijn. De kleine beweerde Visser te heeten en te Loenen te wonen. Op een vraag van den commissaris welk Loenen er zijn er in Nederland drie hij bedoelde, antwoordde hij, dat er veel water in de buurt was, dus naar alle waarschijnlijkheid Loenen a/d Vecht- Wat zijn vader deed? Molenaar, was het antwoord. Bij stukjes en beetjes kreeg de heer Koster Henke er uit, dat hij met zijn oom naar Amsterdam was gekomen, en dat oom eensklaps weg was. De politie telegrafeerde naar Loenen en kreeg van den burgemeester aldaar ten ant- van het hoofdbestuur, om den te storten in de algemeene kas, behalve laatste aansluiting het bedrag benoodigd voor uitvoering van het P volgende voorstel: het hoofdbestuur stelt voor geroepen, doch het was door het geraas dat f 10 000 te bestemmen tot bedrijfskapitaal van een nieuw in te stellen commissie, die zich ten doel stelt den tekst van de Leidsche bijbelvertaling, Oud- en Nieuw-Testament, in goedkoope uitgave te verspreiden. Na een uitvoerig en langdurig debat werd besloten de beslissing over dat punt aan te houden tot morgen. Gisteravond had in de Groote Kerk onder leiding van ds. G. Wuite, pred. te ’s-Graven hage, een openbare godsdienstoefening plaats, met medewerking van het Doopsgezind en het vrijzinnig kerkkoor. Na afloop had een vriendschappelijke bij eenkomst plaats in de concertzaal van den heer K. Visser, waarbij o a. het hoofdbestuur en de afgevaardigden door de afdeeling «Leeu warden! werden ontvangen. In de Woensdag voortgezette algemeene vergadering kwam het eerst aan de orde het voorstel om f 10 000 te bestemmen voor ver spreiding van de Leidsche bijbelvertaling. Het voorstel is met eenige wijziging aangenomen en luidt: »het hoofdbestuur stelt voor f 10 000 te bestemmen tot bedrijfskapitaal van een nieuw in te stellen commissie, die zich ten doel stelt de Leidsche bijbelvertaling. O enN. ’d“a“t “diïpl^i^geênTnïap’vZrm'ist Testament, in goedkoope uitgave te verspreiden. Omtrent het voorstel van de afd Leiden om zich aan te sluiten bij de International Union Guild of Friendschip.t is geen besluit genomen een commissie zal worden gevormd, om met die Vereeniging verbinding te zoeken. Als plaats, waar in het volgend jaar de 43ste algemeene vergadering zal gehouden worden, is Alkmaar aangewezen. Na de pauze leidde dr. H. T. de Graaf, pred. te Veenhuizen, het onderwerp in«Onze verplichting tegenover de samenleving. Des namiddags vereenigde zich een aantal leden aan een gemeenschappelijken maaltijd in het gebouw der Harmonie. Des avonds hielden de leden in het gebouw der «Harmonie*, onder voorzitterschap van prof. dr. H. U. Meijboom, uit Groningen, een openbare samenkomst. De heer G. Horreus de Haas, pred. te Sneek, hield een rede over >De religieuse kant van het Friesche volksleven.» De rede werd afgewisseld door gezang van een dameskoor, onder leiding van mej. S. Tigler Wybrandi, met pianobegeleiding van mej. A. IJtsma. Sa stiet it forsiker yn ’t libben. Altyd sjidsje en rispje. It is osn elkoar forboun, it hinget oan inoar gear, it iene is *t gefolch fen ’t oare, ’t is ien mei elkoar mar dan bigjin en ein, middel en doel. Hwa dat it bést biseffet en dan yn dwaen omset, hat de measte en greatste kans syn wrotten en arbeidsjen mei in earepriis bikroane to sjen, It durret mar koart as al it fé dat nou noch rint skrousk en onhüvrich yn ’e tsjokke mist faek, op it wiete en keale fjild dat biklomme der hinne leit, wirdt opbirgen yn ’e pleatsen om se for de oerstjelpige hjerstrein en winter- kjeld to biwarjen en it in waerm en goed plak yn ’t büthüs op ’e stal to jaen. Sa lükt alles I hwet libbet him binefterhêldend tobek, ta it betrokken Hoofd der School, vóór allerneatichste en lytste ta, der ’t de natür seis wol for soarget, sa t boppeneamde dichter it ütdrukt «Spin en michje, rüp en krobke Het se yn tiids nei bêd ta laet Yn in herntsje skreefke of glopke Nimmen, nimmen is forstaet; En it flijt hjar, dat se yn romte Minske en dier wer het forsoarge, Ear *t de skrouske winter komt.c Ja, alles jowt him efter üt. It reisgjen ütgean hóld op, it plesierfytsen is dien, de merken en setten en pretten nimme in ein. Hirddrafen, keatsen en hwet ek mar, is birêd-. den. De stêd wirdt wer it middelpunt fen it libben en ’t geniet for folie minsken, dy ’t er yn ’t oankommende healjier sa rynsk oanbiedt de ljue, dy 't it net oan ’e middels mankearret en thüs bliuwe moatte nei ’t se werom komd binne üt ’e moaije oarden fen üs eigen of fen ’t bütenlón. Mar like goed is er ek for de ljue dy sa rom net bideeld binne, en for de ljue op ’e doarpkes en yn ’t platte lón wol genoch tiid- korting en tellens genot en wille to finen yn ’e hjerst en winter. It tiidskoft, der ’t men yens geest yn forrykje kin mei nuttige kennis, yens ynsichten forromje, yens tinkbielden ophelderje, yens hersens ynspanne kin, om to fetsjen, hwet men bigripe moat om it libben nei wearde to genieten, is mei de komst fen de hjerst wer oanbritsen. It gesellich hüslike forkear komt yn hjerst en winter earst ta syn fol rjucht, as elk it op priis wit to stellen en der oan mei docht op in menier dy it sjen lit, dat er neat is ’t faek noch drok en wyld, de iene komt en De lange tsjustere jounen hólde better de boel by elkoar en ’t gesin heel, tominsten der ’t men ynsjucht en bigrypt dat it nearne better is as thüs. Derom: lit mar opkomme as er wol, dy hjerst mei ougriislik waer en wylde buijen, mei syn sobere en koarte dagen, nammesto smüker hokje wy om ’e kachel gear en we scille de swarte man waermer meitsje yn ’e keamer nei 't it bütendoar kólder en onlijich wirdt. We scille de lange jounen heel wol stean. FRISO. j r Q e i 5 S i I 5 I e r ti I l 1 r a i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. üemelumer Oldephaert en Noordwolde. SU usvjux^a vs j iv lil, usav iivWV

Friso nl | 1912 | | pagina 1