Uindeloopen en Stavoren. Staatspensionneering. 38ste Jaargang. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1912. No. 45. Binnenlandsch Nieuws. automaten, maten zich vergenoegen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Kamerverkiezing Ommen. Bij de gehouden herstemming in de vac. dr. A. Kuyper zijn uitgebracht 7856 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 8667. Gekozen Mr. 2E. baron Mackay T. Pz. (Chr -Hist.) met 4305 stemmen. De heer Mr. H. van der Vegte (A.R.) had 3551 stemmen. (Bij de eerste stemming werden uitgebracht 7040 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Mr. D. Fock (U.-L) 1406, A. B. Kleerekooper (8D.AP.) 306, Mr. JE baron Mackay (C H 1888 en Mr H. van der Vegte (A.R.) 3440 stemmen Da opening van het Vredespaleis. Vermoedelijk zal naar aan De Stand, wordt gemeld de opening van het Vredes- hun onderzoek in Duitschland, in een brochure uiteengezet, dat te klein is om zelfs nog voor armenzorg te vrijwaren. En de conclusie van het rapport van den heer Elink Schuurman, die door Minister Talma naar Denemarken is gezon den, gelijkt op de hunne als twee droppels water. Gerust mag gezegd dat de Duitsche wet van 1889 volkomen fiasco heeft gemaakt. Ten derden komt Spr. op de bureaucratische ombaal. Is er iets goed in staatspensionneering, dan is het wel dit, dat zij uit administratief oogpunt zoo eenvoudig is. Volgens den heer Elink Schuurman bedragen de administratie- kosten in Denemarken 2 0/q der' uitgaven, in Engeland is dit 4 0/0 en in Duitschland In Denemarken telt de Wet 11, in Engeland 12 artikels, het ontwerp-Veegens telde 307 ar tikels en het ontwerp Talma nog meer. Dit laatste vordert aan administratiekosten l/g der Staatstoelage of f 1.200 000. Om het verwijt te ontgaan dat Spr. vergeet er den nadruk op te leggen dat de vaak lage arbeidersloonen niet toelaten premie te betalen zou hij dat wel nader willen argumenteeren met het overleggen van arbeidersbudgets of de aan prijzing van een algemeene pensioenbelasting. Komend tot de dingen die voor Staatspensioen pleiten, wil hij dit doen in contra-vorm. Tweeërlei soort bezwaren worden opgeworpen moreele en financiëele bezwaren. Alom bekend is het beruchte woord van dr. Kuyper: Staats pensionneering is immoreel en demoraliseerend. En weinige dagen geleden bevatte de Standaard nog een artikel met het opschriftEergevoel, een echt staaltje van lage, gemeene verleugening, wat Spr. aan de vergadering wenscht voor te lezen. Een ander klein anti-revolutionaii blaadje dorst staatspensionneering te noemen een ver zaking van plicht, beginsel en geweten. Maar is staatspensionneering immoreel, is het be- deeling, belemmert het den spaarzin, enz. Juist het tegengestelde is gemakkelijk aan te toonen en een man als mr. Patijn erkende dezer dagen nog in de Tweede Kamer, dat hij niet begreep hoe iemand op grond van de verschillende rap porten tegen Staatspensionneering kon zijn. De Nederlander, het Chr.-Hist. orgaan, reikt een brevet van vertrouwen uit aan de rappor teurs van den Bond, waar deze in hare be spreking daarvan zegt, dat zoowel het gunstige als het ongunstige van dat onderzoek wordt weergegeven. Mr. Rutgers was jnzake dwangverzekering een geestverwant van den Minister, de heer Elink Schuurman niet, en toch is het rapport- Rutgers voor een pleidooi voor Staatspen sionneering, ofschoon de rapporteur Rutgers weer een scherp contrast vormt met den coalitie man Rutgers in de Tweede Kamer. Spr. onderschrijft het rapport volkomen, waar mr. Rutgers spreekt over het doel, over de een voudigheid der Wet, over de vermindering der uitgaven voor armenzorg, over de verhouding tusschen ouders en kinderen, over de liefdadig heid, en over de in zijn gevolgen soms plaats hebbende loonsverlaging. Maar zijn gevoelen wijkt af van de opinie Rutgers, waar deze zegt: Staatspensionneering is armenzorg. Hij heeft in Engeland en Denemarken gevoeld, dat een staatspensioen als een recht werd erkend, en zelfs een broer van den bekenden W. Stead heeft hem gezegd: mijn vrouw en ik zouden, als wij het noodig hadden, zonder bezwaar een staatspensioen aanvaarden, omdat ik voor mijn dienen van de gemeenschap recht heb op een onbezorgden ouden dag. De heer Treub ontkent het recht op staats pensioen op grond dat de verhouding van werk gever en loontrekkende ontbreekt, want loon, premie, rente, behooren bij elkaar, zonder prestatie geen contra-prestatie. Bedeeling? Spr. wil niet komen op de Ministerspensioenen, maar is er geen bedeeling inzake Hoogeronderwijs, op het gebied der belastingen enz. Is bij die ouden van dagen geen prestatie in den door hen geleverden, vaak veel te weinig betaalden arbeid? Dat is juist de rechtsgrond tegen Staatspensionneering aanvoeren de vrees in Engeland voor een staatsbankroet en de vrees in ons land voor een inslinking van het nationaal vermogen. De Spr. betoogde op grond van de becijferingen van den heer Patijn, dat daarvoor in ons land geen gevaar behoeft te bestaan en in Engeland blijkbaar dat staatsbankroet niet spoedig is te wachten, wijl de 180 millioen voor Staatspensionneering gevorderd, nog steeds wor den bestreden uit de gewone inkomsten. Inzake de uitgebrachte stemmen op voor- en tegen standers kan hij niet oordeelen, als zijnde niet met de plaatselijke en districtstoestanden vol doende op de hoogte. De vergadering werd daarop, door den Voor zitter, de heer K. Boorsma, met dankzegging aan het talrijk opgekomen publiek en den Spreker, gesloten. het logge vaartuig* van dwangverzekering, in veilige haven moet brengen. En dat er ook sekse-bevoorrechting plaats heeft leert eene vergelijking tusschen Engeland en Denemarken eenerzijds en Duitschland aan den anderen kant. In Engeland genieten 11 mannen tegen 19 vrouwen pensioen, in Dene marken 25 mannen tegen 32 vrouwen, in Duitsch land 2 mannen tegen 1 vrouw. De korte les is dus deze: bij Staatspensionneering worden ook de vrouwen geholpen, bij dwangverzekering niet. Maar dwangverzekering is ook een schromelijk onrecht, want daarbij betalen de ongelukkigen voor de gelukkigen, in strijd met het karakter van elke verzekering wijl bij brand, hagelslag, inbraak enz. juist het omgekeerde wordt bereikt. Immers wie zijn de 70 jarigen Juist de ster keren, want de zwakkeren worden vóór dien tijd weggerukt. Dat is vroeger ook door de Standaard gevoeld, toen zij schreef dat zich daarin open baarde het mysterie van gemeenschap in het lijden, maar Spr. noemt het bij den waren naam onrecht. Een nadeel van de dwangverzekering Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. groote steden, met Te meer zou op die De afdeeling Workum van den Bond van dien naam opende Dinsdagavond j.l. hare winter cam page met eene vergadering in de Doopsge zinde Kerk alhier, waarbij als spreker optrad Ds. D. A. van Krevelen van Deinum. Deze wees in het begin zijner inleiding op de geheel bijzondere wijze van werken van den Bond, geheel onderscheiden van de methode, die bij andere partijen wordt gevolgd, iets geheel nieuws, wijl toch die geheele beweging is ge baseerd op de progaganda van een socialen eisch, eene actie, wortelende in een rechtsbesef. Duidelijk werd dit aangetoond met eene aan haling uit Spr. openingrede van het betrekkelijke congres te ’s-Gravenhage. Ofschoon oorspronkelijk een reclamemiddel en een eoncientiekreet, is de beweging voor staatspensionneering langzamerhand geworden een strijd, gebaseerd op een geloof in het ideaalI o geen mensch meer oud en arm en waarvoor jT’ook het kleine pensioen door Spr. en Perio, overal in den lande wordt opgetreden. Die j na J -1-1- propaganda geschiedt echter niet zonder eenigen grondslag, ofschoon professor Treub de voor standers daarvan onderscheidt in politieke slim- melingen (Liberale Unie) en in naieve opti misten (Bond voor Staatspensionneering). Dit laatste is een aantijging, maar toch is die als een eerenaam te aanvaarden, mits men ons naast gevoelsmenschen ook als verstandsmenschen beschouwt, omdat wij achter die belangenstrijd ook een rechtstrijd zien. Ook zijn wij niet bang voor de politiek, wat in 1913 zal worden ge toond, waar van al de Kamer-candidaten in de verschillende kiesdistricten ditmaal een positief antwoord zal worden gevraagd inzake dwang verzekering of staatspensionneering. De methode van werken in den Bond is iets nieuws, getuige hoe zij in den beginne werd bespot en genegeerd. Eenvoudig als het mosterd zaadje, waren op de jaarvergadering, in 1901 gehouden, 15 van de slechts 20 aangesloten afdeelingen vertegenwoordigd. En nu welk een verschil tusschen voorheen en thans. Nog dezer dagen is in de Tweede Kamet door Schaper zoowel als Treub de aandacht op onze beweging gevestigd, uit welke groei de les kan worden geput, hoe ieder, onverschillig wie ook, onze idee op de markt des levens kan proga- geeren, ten zegen van land en volk en mede kan werken tot wegruiming van den berg van conservatieve begrippen en bezwaren. Na deze inleiding valt de Spr. met de deur in huis, door de vraag te stellen: wat is het kenmerkende, het typeerende van onze actie? waarop het korte antwoord kan luidenwij zijn en blijven onbekeerlijke en verstokte anti-premie- betalers. Aan de hand eener brochure, getiteld Aanval en verweer, die dezer dagen in het licht zal verschijnen en waarin 15 nadeelen van dwang verzekering en 15 voordeelen van Staatspension neering worden behandeld, wil Spr. in een 3-tal punten behandelen: 1. Dwangverzekering is klasse- en seksebevoorrechting. 2. dwangverze kering is een schromelijk onrecht. 3. dwang verzekering brengt mede een bureaucratische omhaai. Inzake het eerstgenoemde punt wordt gewezen op de laatst verschenen brochure, ge titeld artikel 357, bevattende de resultaten van het onderzoek ingesteld naar aanleiding van de uitwerking van art. 357 van het aanhangige wetsontwerp-Talma. De Minister wenscht in dat artikel te voorzien in het lot van de 70-ja- rigen, bij het in werking treden zijner Wet, dat intusschen reeds door hem in zooverre is gewijzigd, dat de wachttijd voor het verkrijgen van pensioen is teruggebracht van 260 op 156 weken en het woord »aantoont« is vervangen door «aannemelijk maakt.Inzake de resultaten van dat artikel 357 heeft de Bond van Staats pensionneering in verschillende streken een on derzoek doen instellen o.m. in het Westerkwartier in Groningen, op welke uitkomsten, bijname in het dorp Winsum, aanmerkingen zijn gemaakt, 1 wat de betrouwbaarheid betreft, door de heer Zijlstra te Groningen die weer door mr. Rutgers in de Tweede Kamer ter sprake zijn gebracht. Een nader onderzoek van den Bond heeft aan het licht gebracht, dat ook de cijfers van den heer Zijlstra niet betrouwbaar zijn, waar deze ook 69-jarigen in het pensioen heeft doen deelen. Spr. geeft nog mededeeling van het onderzoek wat Opsterland betreft, speciaal ten opzichte van Olterterp en Beetsterzwaag. Maar waar door de werkgevers in totaal 9 millioen gulden moet worden opgebracht, waaronder tal van kleine werkgevers, die het zelf op hun ouden dag zoo broodnoodig hebben, maar waarvoor totaal niets wordt gedaan, dan treedt die klasse- bevoorrechting duidelijk aan het licht en mag met recht worden gezegd dat zonder artikel 357 de Wet voor velen haar aantrekkelijkheid ver liest en dat dit artikel met zijn stukje staats pensioen meer waard is dan alle andere artikelen te zamen. Zich beroepende op een citaat uit een rede van Minister Talma naar aanleiding van het wetsontwerp-Veegens, beschouwt Spr. artikel 357 der Wet niet anders als de sleepboot, die De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam voor Staatspensionneering, en mag zij niet im moreel en demoraliseerend worden genoemd. De finantieele kwestie draait om de vraag: wat kost staatspensionneering, en het antwoord op die vraag hangt af van het bedrag van het pensioen, van den leeftijd, waarop uitkeering zal plaats hebben, of bepaalde catagorieën van per sonen zullen worden uitgesloten en hoe hoog de raming van het aantal te pensionneeren personen zal zijn. Een bekend financier, mr. Patyn, heeft verleden week in de Tweede Kamer betoogd dat de aanslag in de vermogensbelasting in ons land van 1900—1910 is vermeerderd met 1367 mil lioen, dat met een matigen rentevoet van 4 0/0 een vermeerdering van het nationaal inkomen geeft van 541/2 millioen. Daarbij komt nog de hoogere opbrengst van den grond. (Een voor beeld uit Friesland. Het St. Anthoniegasthuis te Leeuwarden heeft 25 boereplaatsen. De pacht bedroeg in 1900 daarvan f 60876 en in 1910 wel f 84855, dus eene stijging van 361/2 °/o) Bovendien moet dit nog worden verhoogd met het bedrag der kapitalen beneden f 13000, die buiten de vermogensbelasting vallen, zoodat de conclusie is dat het inkomen van ons volk, voorzoover het in de directe belastingen is aan geslagen, vermeerderde in 10 jaren in totaal met 315 millioen. Er kan dus gerust worden gezegdhet geld voor staatspensionneering is er, maar de wil ontbreekt voorloopig om het te zoeken, waar het is te vinden. Het idee van den Bond is ook de invoering eener pensioenbelasting, ge baseerd op belasting naar draagkracht en bet putten uit de toeneming van het nationaal ver mogen, een volkomen juiste redeneering. Minister Talma heeft 28 millioen noodig, vraagt daarvan 18 millioen van de werkgevers en werknemers en 10 millioen uit de Staatskas. Dat zal er ook wel komen, maar op geheel ver keerde wijze. De vraag is thans: wat hebben wij te hopen, wat te vreezen De wet Talma zal er wel worden doorgejaagd, want de Standaard heeft het verklaptniet de liefde voor de ouden van dagen maar de vrees voor staatspensioen is de drijfkracht, alsmede de vrees voor de stembus van 1913, om niet met geheel ledige handen voor de kiezers te komen. De stemmen van Patrimonium, de Vrije West-Fries, de Gelder lander enz. zijn verstomd, en zij hebben óf niet gemeend, wat zij vroeger hebben betoogd, óf zy zwijgen uit Coalitiedwang. Een verblijdend verschijnsel in de eenheid van links ten dezen opzichte, waar dit zich in zijn geheel groepeert om Staatspensionneering. En ook het Hoofdbe stuur van den Bond, de afdeelingen, het Comité van actie is in actie, om niet te rusten, voor en aleer ons aller vijandoud en arm, uit onze landpalen is verdreven. Van de gelegenheid tot debat of om vragen te stellen werd gebruik gemaakt door den heer Tj. Banning, die vroeg of er op elk der leden van den Bond niet de verplichting rustte, bij de verkiezingen eiken voorstander van Staats pensionneering te steunen, iets wat in 1909 niet het geval was geweest. Verder vestigt hij de aandacht op de Coalitiepers, die als argumenten het gerechtshof te Arnhem failliet verklaard. Ook tegen dit faillissement heeft v. d. M. zich verzet en bij de bestrijding der aanvraag daartoe heeft hij aan het Hof eenige quitanties overgelegd, waarvan er een paar door den officier van justitie in beslag zijn genomen, onder vermoeden, dat zij vervalscht zijn. Waarschijnlijk zal nu tegen v. d. M. ook nog strafvervolging wegens valschheid in geschrifte worden ingesteld. Melkoorlog. Het comité uit de ingezetenen te Utrecht heeft thans aan de melkslytersvereeniging een ultimatum gezonden, n.l. om vóór 1 November as. den prijs der melk weder van 10 op 9 I cent per liter te brengen. Bij weigering zal een groote beweging op touw worden gezet om het publiek op te wekken geen melk meer te gebruiken van de onwillige melkslijters. Bovendien zullen de namen aan het publiek bekend gemaakt worden van hen, die de melk 9 cent verkoopen. Een formeele melkoorlog dus. Een tramongeval voorkomen. Eergisteravond omstreeks 8 uur zou de heer J. Oppelaar, fruithandelaar te Amsterdam, ko mende uit de Reguliersbreestraat, over het Rembrandtplein, tegenover het hotel «Millis Colonnes” het plein oversteken, hij liep voor een grooten reclamewagen om... preciefftegen een tramwagen van lijn 5 aan. Zeer zeker zou er een ernstig ongeluk gebeurd zijn in dien niet juist deze wagen voorzien was geweest van het veiligheidstoestel «Protector”. Zoodra de heer Oppelaar met het toestel in aanraking kwam, sloegen de leeren grijparmen dicht paleis te ’s Hage plaats hebben in September 1913, dus na afloop van de verkiezingen en ongeveer samenvallend met het vrijheids-her- denkingsfeest in de name in Amsterdam. verbinding in tijdsorde prijs worden gesteld, wordt gezegd indien het gerucht zich mocht bevestigen, dat de Keizer van Rusland, op wiens initiatief de Vredes-Confercntie in het leven trad, bij die opening tegenwoordig kon zijn. Daar Rusland niet alleen het initia tief nam voor de eerste Vredes Conferentie, maar ook in 1813 het eerst militairen steun voor onze vrijmaking van Napoleon over de grenzen zond, zou het in bijzondere mate eigenaardig zijn, indien beide gebeurtenissen, én de opening van het Vredespaleis én de herdenking van onze vrijmaking, saam konden vallen. Ongetwijfeld verdient dit denkbeeld over weging merkt De Standaard op zoo... maar de uitgebroken oorlog er de verwezen lijking niet van verhindert. Onze nieuwe munten. In de Eerste Kamer heeft minister Kolk man op een opmerking geantwoord, dat de gouden vijfguldenstukken niet zullen worden opgepot door de Ned. Bank, doch deze instel ling alle medewerking heeft toegezegd opdat zij dadelijk in circulatie zullen komen. Het bezwaar tegen de vierkante stuivertjes bestond daarin, dat de automaten voor ronde stuivertjes zullen moeten veranderd worden. De Minister heeft daar geen medelijden mee. Hij heeft al genoeg last van de halve stuivers- Van harte hoopt hij, dat de auto- nu met halve stuivers zullen Mochten de stuiversautomaten geheel verdwijnen, hij zou er in juichen. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het ontwerp aangenomen. Loterywet. De ambtenaar van het O. M te Den Helder, die in hooger beroep ging van het vrijsprekend vonnis tegen M. Idirecteur der N. V. De Tijdgeest” verdacht van overtreding der loterij- 1 wet, heeft dit hooger beroep ingetrokken. Een failliet veldwachter-raadslid. Indertijd is nogal heel wat stof opgedwarreld door het ontslag van den chef veldwachter R. v. d. M. te Eefde, gemeente Gorssel, die, na op alle manieren tegen dit ontslag geprotesteerd te hebben en o a. geweigerd te hebben zijn wapens af te geven, zichzelf candidaat stelde voorden gemeenteraad en ook werkelijk tot raadslid gekozen werd. De vorige week nu werd v. d. M. door FRISO I t 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de (iemeenlen Workum. üemelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1