pt Koartswyl. Dit nommer bestaat uit twee bladen. r No. 46. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1912. 38ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. 1 Met 1 hij niet gehoord kon worden, FRISO. 'i z door ingezetenen volteekend; de raad besloot daarin voor f 1000 deel te nemen. Reeds zijn toezeggingen van inzendingen voor deze veel belovende tentoonstelling ont vangen. De heer A. Dekker is secretaris van ge noemd comité. een woordenwisseling uit zijn gegaan, doch in den werkenden stand zijn verhouding veel meer anderen. voor ons, zeggen, dat ze door de familie onderhouden worden. «En rekenen we nu eens, dat de wet-Talma in werking trad op het tijdstip van ons on derzoek, dan zouden 24 personen geholpen worden. Dit zijn allen menschen, die ge- om zijne lezing Mackay noodig is geworden, hebben de Chr. Historischen in dat district reeds weer een candidaat. *t Is dr. W. J. M. Engelberts, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, vroeger te Den Ham (Ov.), die ook in 1905 de candi daat van Chr.-Historischen en liberalen was in Ommen. De heer Engelberts heeft aan ’t Ilbl. meegedeeld, dat hem van de candi- datuur nog niets bekend was en wenschte zich ook omtrent het eventueel aannemen niet uit te laten. Voor de nieuwe verkiezing in Ommen is en Middenstand, tot het houden eener ten toonstelling van Nijverheid en Watertourisme ter gelegenheid van het eeuwfeest van Neer- lands onafhankelijkheid in 1913. Zij zou in het laatst van Juli en in het begin van Au gustus worden gehouden. Als terrein is gekozen de Nieuwe Veemarkt met hare gebouwen en verder de daaraan grenzende Waterpoortsgracht en het Oud- Kerkhof, samen ter grootte van 14 000 M2. waarvan 4000 M2 met gebouwen, 2000 M2 wa ter en 8000 M2 open terrein. geheele oppervlakte te omheinen met schutting. Het reservefonds, groot f 12.000, is reeds Kar üt. Mem: Ho is dat gien, Jap, ik sjuch wol dat Pyt it lytste stik koeke kat, hatst’ him wol ütsiikje litten lyk as ik dy sein ha?« JapJawisse mem, ik sei tsjin ’m, hy mocht kiezze, it lytste stik of neat, en do hat er earlik it lytste nommen. De nieuwe Chr. Hist, candidaat voor Ommen. Voor de nieuwe Kamerverkiezing in Om men, die nu door het bedanken van baron As er de sliep üt hiel len fen Keimpe koarterboer’s jonges scoe ’t winkeljen mar leare, en kaem sadwaende yn ’n great doarp as lytste bitjinner fen in greate saek to stean. Heit hie him al ynprinte, dat er op syn iepenst wêze moast, sokke boerejonges woe men der altyd wol graech ris ynrinne litte mei ’t iene of oare loopke. Nou kaem okkerdeis mas- tersjiffer foar ’e toanbank en frege de nije winkelfeint hjar for in kwartsje kanarjesie to jaen. «Kanarjesie., tocht de winkelfeint yn ’e dop, «kanarjesiené mar nou kamen him heite wirden yn ’t sin en snedich antwirde hy jiffer »Dat kin ’k jou net jaen, by üs yn ’e wélden wirde gjin kanarjes sjidde en hjir scil se ek wol ütbret wirde. As ’t yen net slagje wol.! Doede Detsje (tsjin hjar élde priuwer, do ’t er mei in grou stik lead op ’e holle thüs kaem) Fij, fij, hwet stiet it er dan dochs wer mél by mei dy. Fen skaemste mochtst’ wol in jelne yn ’e groun wei krüpe.t Doede (alheel onder ’e modder en smoargens bigriemdJa Detju dat ha ’k ek al pre- bearre.c Tentoonstelling van Nijverheid te Sneek. Er heeft zich te Sneek, ender voorzitter- van den heer P. J. de Hoop, burge- een comité gevormd, bestaande uit de hoeren P. Reinouts van Haga, M. Hou- mr. P. C. Andreae en P. Abbinga, Hoe het zij, dit onderzoek heeft respectievelijk voorzitters van de Kamer van haar toen een klap op het oog gegeven de vrouw was opgestaan. Een hevige twist volgde, waarbij de man met dedi een mes zou hebben gedreigd. De vrouw i een mes van de tafel genomen, herinnerde zich later niet, dat zij er mede had gestoken. Beleediging door een advocaat. Een der meestgeziene advocaten te Zutphen mr. B. d. J., heeft Woensdag voor de' Moordaanslag. Dinsdag heeft een 50-jarige smid een 16- jarige fabrieksarbeidster te Wijk bij Maastricht door twee revolverschoten ernstig gewond en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. De dader moet het jonge meisje reeds lang met zijn minder eerbare voorstellen hebben vervolgd Nader meldt de N. R. Ct. dat de dader is het Cantaloupenburg aldaar overleden en dat het meisje in levensgevaar verkeert. met een mes verwondingen te hebben toegebracht I deze Op 4 Oct. was ’s zaak voor het Kantongerecht mr. d. J. was daarin opgetre- nu ’s middags het gemeente- Doel is, deze een wiens spoor men geheel bijster is, de vlucht genomen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. Mem tsjin hjar tsienjier aide jonge: Né, dou meist net roke, dat wo’k üt nog yn net lije. Roken it skealik for ’e sounens en forkoart it libben. Soantsje: Nou, en pake dan, dy hat noait de piip kêld en wirdt yn ’e nije wike al tachtig jier. Mem: Ja, dat is wol sa, mar as jimm’ pake noait rookt hie, dan scoed er nou mooglik wol njuggentich jier wêze. Dy dofhüdige jonges! Jelleboer (op it efterhiem tsjin ’e hikke oan- hingjend en nei ’t bürwiif kypjende dat hjar grou-jonge in lawibes om ’e earen jowt omdat er syn Sneinsbroek skoerd hat.) «Ik scil ’t jou wol sizze ho ’t er dat skieppe hat; hy is oer üs hiemstek klaud om yn 't hóf to kommen. Bürwiif: Sa’n farken, en ik ha ’m noch sa ynprinte dat er syn deiske broek oan tsjen moast as er hófsjonge woe.« Men moat rekken hMde. Pake: Ei, ei, dat is er is tige fiks fen him, myn jonge, né, hy forgeat pake jierdei net hen Dy wealich hwet hat er in moai presintsje for pake meinommen!Tige bitanke, hjer, en hjir is in goune for him Mar dou sjuchst neat net fleurich, tinkt myje.« Pakesizzer’t Presintsje hat my fiifentweintich stüren kostte pake. De jongen moatte de alden ek to boppe. Master (tsjin in lytse skoal-jonge op ’e bürren Soa, soa, feintsje rookstou al sa dapper dyn sigaertsje JonkjeJa master, heit hat ’m niis weismiten om ’t er him to swier wier, nou moast ik ’m mar oproke tocht my. ’t Freegjen is frij. Teade Tünker: En dat is nou in tabaksplant yn ’e folie bloei. Jiffer Fimeltsje: Nou dat is dan ek nüvere nijsgjirrichho lang durret it nou noch ear 't de sigaren der ryp oanhingje? Wraek is swiet. Rintenier tsjin oargelmanHwerom stietste hjir sa lang to draeijen? Dou krigest dochs fen my gjin sint. Oargelman: Just, dérom. Alles op syn tiid. Master: En hwet is de geskikste tiid, Frans, om de apels oh to nimmen? Frans: Hwennear de boer en boerinne in dei üt ’e iten binne en de houn oan 't kjetting sit. Hou ris hwet! JorkeIk hear dy der «ezel. sizzen wier dat faeks op my munte? Jouke: Bistou dan de ienichste ezel, tochtste Nou, dou haldst’ er noch al hwet forbielding op nei 1 Van een overgeschrevon gedicht. Een inwoner van Deventer pleegde plagiaat om de overwinning te behalen in den dicht wedstrijd door de firma Kreymborg en Co. te Amsterdam, uitgeschreven. Het door hem ingezonden en het best gekeurde dichtwerk bleek overgeschreven te zijn uit een dicht bundel van Ten Kate. De firma Kreymborg deelt thans mede dat de beoordeelaar ruiterlijk erkent er in geloo- pen te zijn, doch als «modern letterkundige, was hij van de poëzie van ds. Ten Kate niet op de hoogte De inzender schijnt echter te goeder trouw geweest te zijn. Hij is een eenvoudig fabrieksarbeider en niet eens de schrijver! Zijn vrouw heeft plagiaat gepleegdzij had de prijsvraag gelezen en absoluut niet be grepen, dat zij niet mocht overschrijven. Zij dacht, dat, als ze maar wat inzond, dit vol doende zou wezen en was toen aan het kopiëeren gegaan van een gedicht, dat ze erg mooi vond, en vervolgens onder den naam van haar man had ingezonden Maar ’t ge wonnen rijwiel was intusschen verkocht, het daarvoor gebeurde geld reeds besteed, de firma Kreymborg berust daarin natuurlijk, doch heeft zij de zaak aan belangstellenden bekend gemaakt. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. beleediging. De zaak was ochtends een behandeld en Toen hij i huis verliet kwam daar de tegenpartij aan, d. w. z. de man, die in de zaak betrokken was geweest. Zoodra die den advocaat zag begon hij met zijn zwager zeer luid en her haaldelijk te spreken over de-«vuile zaak«, «de vuilste zaak, die hij ooit had meegemaakt enz Mr. d. J. wachtte tot de luidjes bij hem waren, sprak een hartig woordje en voegde den eenen het woord «ploerttoe. De man beweerde voor de rechtbank, dat bij met die «vuile zaak» volstrekt niet ge doeld had op de rechtzaak, maar op. een partij natte turf, die hij juist uit zijn pakhuis had geladen Tegen mr. de J. werd f 10 boete geëischt. Een ontvluchting. Eergisternacht is uit de artilleriekazeme te Naarden een arrestant ontvlucht. Door eene opening groot 20 bij 24 cM., in de deur, kwam hij in een gang van het arrestantengebouw en van daar door een on geveer 2 meter hoog tuimelraam op het terrein vóór de kazerne. Door een der ramen wist hij de kamer zijner compagnie te bereiken en zich een tamelijk goed passende uniform toe te eigenen. Daarna maakte hij een rijwiel los, dat nog geheel nieuw was, en vastgebonden was aan de krib van den slapenden eigenaar, en bracht dit door een raam naar buiten, zonder dat iemand van de ruim 20 bewoners der kamer er iets van bemerkte, merkt het H.bld. op. Op dit rijwiel heeft de slimme uitbreker, Een melkoorlog. November j.l. werd de prijs der melk door de melkhandelaars te Gouda ver hoogd van 9 op 10 ct. per liter. De be woners van de Snoystraat, een goed bevolkte workmans wijk, besloten Maandag geen melk te betrekken, zoolang de prijs 10 cent per liter was en de vrouwen hebben het dan ook een dag zonder melk klaar gespeeld. Toen de melkhandelaars inzagen, dat het den vrouwtjes ernst was, leverden ze den melk weder voor den ouden prijs. Een pleidooi voor Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering verzocht den heer D. A. van Krevelen te Deinum een brochure samen te stellen, waarin de gegevens waren verzameld, die de enquête naar de beteekenis en de gevolgen van artikel 357 van het Wetsontwerp-Talma had opgeleverd, Bedoeld artikel luidt Degene, die bij het in werking treden van art. 1 der wet den leeftijd van 70 jaren heeft bereikt, indien hij aantoont, dat hij in de 10 jaren onmiddellijk vooraf gaand, hetzij aan het in werking treden van art. 1, hetzij aan de vervulling van J het 70ste jaar, te zamen gedurende ten minste 260 weken verzekeringsplichtig i zoude zijn geweest indien de verplichte verzekering bij den aan vang dier 10 jaren reeds ingevoerd ware, krijgt f 2 rente per week. De schrijver bemerkte na onderzoek, dat j van de jaren 1841, ’40, ’39, ’38, ’37, ’36 en ’35, dus, dat is van 70 tot 75 jaar oud, j van werkt hebben, bijna geen meer in leven is. In Lemsterland leven nog mannen en vrou wen, die in 1841 geboren zijn 25, in 1840 geboren 38, in 1839 geboren 33, in 1838 geboren 23, in 1837 geboren 19, in 1836 geboren 21, in 1835 geboren 14. Van de De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesian-1, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De toekomst-menseh. Professor Fischer van de Yale Universiteit voorspelt, dat de toekomstige mensch den leef tijd van 250 jaar zal bereiken. De Ameri- kaansche geleerde, die dus nog verder gaat dan Edison, meent, dat de levensduur der menschheid na 7 of 8 eeuwen gemiddeld 100 jaar zal bedragen In het jaar 4000 zal de mensch 250 jaar oud worden. Ook dan zal het schoone geslacht ouder worden dan het sterke. Fischer wijst er op, dat, naar de wetenschap geconstateerd heeft, de levens duur der vrouwen steeds grooter wordt. Tus- schen 1881 en 1900 nam de gemiddelde levensduur der Engelsche met 16 jaar. die der Framjaise met 11 jaar en die der Duit- sche met 20 jaar toe. In dezelfde periode nam de levensduur der mannen in geringere mate toe: de Engelschman leeft 14 jaar lan ger dan zijn voorvader, de Franschman 20 jaar en de Duitsche 25 jaar. Globe trotters. Drie jongens te Sneek, met aanleg voor avonturen, zetten Maandag stap om de we reld te doorkruisen. Het hoofd vol groote plannen, en met minachting voor gure herfst- vlagen, zoo liepen ze den Leeuwarder straat weg op, de jonge globe trotters, tot ze kwamen bij den tweesprong te Roordahuizum. Daar ging een weg links en een weg rechts, en de mannekes bleven staan overleggen welken weg ze zouden inslaan, ’t Dacht hun goed een Voorbijganger te vragende man informeerde belangstellend naar ’t doel van hun tocht, en toen hij ingelicht was, noodigde hij de jon gens uit, maar met hem mee te gaan. Hij geleidde hen in de richting Leeuwarden, en... bracht hen op het gemeentehuis van Leeu- warderadeel. ’t Was n.l. een veldwachter dier gemeente, die op deze wijze aan den voorgenomen wereldtocht een vroegtijdig einde bezorgde. De jongens zijn nog denzelfden dag naar hun ouders teruggezonden. Echtelijke twist. De politie te ’s Gravenhage heeft een be woonster van aangehouden, die wordt verdacht haar man in de borst. 5. - De man zou Maandagavond dronken thuis r de mannen die steeds m loondienst ge- zjjn komen en na een woordenwi88eling F. nAhhon htino o-oon moor in louon ia J met zyn vrouw, weer uit zyn gegaan, om Rechtbank te Zutphen terecht gestaan wegens bier te halen Hij was eerst laat weer thuis gekomen, toen zijn vrouw al te bed lag Hij hebben, waarop 297 menschen, waarover het onderzoek liep, I worden ongeveer 70 bedeeld en zijn 90, die jjeeft toen noodig het pensioen van f 3 of f 4 per week maar j moesten bijontvangen. Van die 90 kan men geregeld armoede lijden of Toen zij haar man op den grond zag vallen, begreep zij wat zij gedaan had en liep de straat op, om een dokter te halen. Inmiddels was de gemeentelijke eerste hulpdienst ge waarschuwd, die den man verbond en naar - 3,-1 het gemeenteziekenhuis overbracht. Daar woonweg in beter doen waren, dan de rest. bleek zijn toestand levensgevaarlijk, zoodat «Bij ons onderzoek is gebleken, dat van de - vlijtige, steeds «bij de hand, zijnde werkers, ^D“be“t &ge“b7u7de“”të ge"ven.‘ om in het onderhoud van zich zelf en hun gezin te voorzien, bijna niemand meer leeft, die 70 jaar of ouder is. Want wie vinden wij nog in leven op 70-jarigen leeftijd? Boe- schap ren, renteniers en weduwen van allerlei soort1 meester, __,j er naar r weduwen dan bij de wink, en naar wij hopen voor velen iets Koophandel, Vreemdelingenverkeer, Nijverheid treurigs aan het licht gebracht, want men mag meenen, dat men weet, dat er oude menschen zijn, die arm zijnmen mag mee nen, dat men weet, dat er behoefte aan ver betering is in het levensonderhoud van onze ouden van dagen, maar wij willen wel er kennen, niet te hebben kunnen denken, dat er zooveel armoede geleden werd.. Zang-Concours. In Juli 1913 zal te Wolvega worden ge houden op een fraai boschrijk terrein, ter hei- denking van het 10-jarig bestaan van Wolvega’s Gemengd Koor, een Nationaal Concours van Gemengde Zangvereenigingen. FBIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren. - v uui uv ujcuno icimonmg iu viuluüu de candidaatstelling bepaald op 16 November de stemming op 26 November, de herstem ming op 3 December.

Friso nl | 1912 | | pagina 1