Hwet aid is dochs Dij bliuwt. Hindeloopen en Stavoren. Dit nommer bestaat uit twee bladen. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1912. No. 47. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I BURGEMEESTER en WETHOU- DERS der Gemeente WORKUM, wijzende op het belang dat ieder heeft bij eene verlichting aan den Stationsweg alhier, noodigt alle ingezetenen beleefd en dringend uit, zulks in verband met de tegen woordig veelvuldig voorkomende vernieling der lantaarns langs dien weg, om dat euvel te helpen bestrijden en daardoor blijk te geven van hunne ingenomenheid met de be stendiging van die verlichting. Workum, den 15 Nov. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. FRIS I n, 56. mia 4. 5. N, een den Do kaem er noch earst hwet oan ’t libben Nou stie it er danich goed tori Hja droomde fen him as se sliepte, En hy tochte jimmer oan hjar. te e- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. .an ko-- nco ijk ch. I ’t ui- aat jn- lan ik- •en ht. id. De er. er. 1. 2. 3. Al gau rekken beide oan ’t skriuwen Pompierkes 1 trijekoart fen satyn Gjin sin fen sa’n brief oft wird Ijeatde Stie grif der twa-trijris wol yn. Hy hie hjar djip yn ’e eagen kipe En hja hie him daedlik forstien. En ho ’t it do foartgloerke ont nou ta? Ei, ’t is hast fensels sa mar gien. Invoer bevreren vleesch. Een aantal importeurs van Argentijnsch vleesch hebben zich, aldus wordt uit Har* lingen bericht, tot den Minister van Landbouw gewend, ten einde voor de gemeenten, waar de invoer van bevroren vleesch niet ia toe gestaan, dit verbod opgeheven te krijgen. Eenige hunner werden Maandag door den minister in audiëntie ontvangen. De storm. Uit de vele berichten blijkt met welk een hevigheid de storm Maandag heeft gewoed. De schade, die aangericht werd, is aanzienlijk. Te Leiden stortte de bekapping in van een 17-tal in aanbouw zijnde flinke werkmans woningen van den bouwondernemer J. N. Botermans. Deze huizen waren gedeeltelijk reeds van En wylst hja tomük yn in hoekje Syn brief fen niis krektsa, gau lést, Seit mem, dy 't dat ouloerd bisiden: >Ja berntsje, ’k ha ek sa ris wêst.c FRISO. Hy flam me sa wier op hjar letters, En hja op ’e wirden, dy ’t hy Ut it hert wei yn ’e brieven bipakte Se fielden hjar warem en lij. chte ;er st i welk icht. i! «blik acht ende Juf- '>-ge- har- heb~ gen! met ’OUW n de iblik NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldephaerl en Noordwolde. van gemiddeld twee en een half Dan vriest het hard door heel Eu- Maar als de vorst in Duitschland be en Engeland alweer Voorts zal de a.s. winter zich onderscheiden door veel sneeuw. Een vroeg voorjaar is ten slotte eenige troost voor hen, die van bestendig weer houden. Velpsche inbrekersbende. De hoofdman van de beruchte Velpsche inbrekersbende, B. B., heeft voor de recht bank te Arnhem afzonderlijk terecht moeten staan. De belangstelling van het publiek was groot. De bende heeft in het geheel wel 75 inbraken gepleegd, en daarvan worden den aanvoerder persoonlijk 9 ten laste gelegd. De Off. van Just, beschuldigde hem, dat hij ook tal van jongelui van nette ouders op het ;rug- ver- L Iver- laals heid, i burgW ij ven L t zij mer* haar nden over vaar- zijn hend king, - met id in rouw nog in zijn bezit. Ook droeg bij een met patronen geladen revolver en een electrische zaklantaarn bij zich. De aanleiding van zijn aanhouding was, naar de TV. R. Ct. meldt, de volgende Dinsdagavond kwam een juffrouw aan den inspecteur van politie, den heer A Borstlap dienstdoende op het bureau in de Witte de Withstraat mededeelen, dat zij een jongmensch had ontmoet, die vroeger met haar zoon be vriend was en die een gouden horlogeketting droeg, volmaakt gelijkende op den ketting dien bij de vermoorde juffrouw Vermeulen is gestolen. De juffrouw gaf een vrij volledige persoonsbeschrijving van dit jongmensch Dit signalement werd door den heer Borstlap on middellijk verspreid om zooveel mogelijk be kendheid daaraan te geven. En toen nu eergistermorgen een logement- houdster aan den Visschersdijk op het bureau der recherche aan het hoofdbureau op het Haagscheveer kwam mededeelen, dat zich in hare inrichting een persoon bevond, die zich heel verdacht gedroeg, en zij tevens een be schrijving van dien man gaf, bleek dit won derwel met het verspreidde signalement overeen te stemmen. Daarop volgde zijn arrestatie, die door zijn bekentenis gevolgd is. Inmiddels zijn ook bij pandjeshuishouders de gouden halsketting en het gouden horloge van de vermoorde vrouw, zoomede de gouden horlogeketting van wijlen haar man in beslag genomen. Het geld, waarvan juffrouw Ver meulen beroofd werd, daarvoor heeft de moor denaar zich een nieuw pak kleeren gekocht en de rest verteerde hij. Eergisternamiddag is J. G. BI. ter beschik king der justitie naar het huis van bewaring overgebracht. De haven te Harlingen. De jongste storm heeft doen zien, dat de veiligheid en bruikbaarheid der haven te Har lingen door ’t aanbrengen van de nieuwe havendammen aanmerkelijk zijn vergroot. In het dok was nu van deining geen sprake vroeger was tijdens een storm niet aan lossen of laden te denken. Twee stoomschepen kon- nu ondanks den storm veilig binnen loopen en in de Nieuwe Haven was het water aanmerkelijk kalmer dan vroeger. Een vergissing. In een stad in 't oosten van ons land liep het gerucht dat een geacht ingezetene van een naburige plaats vermoord was gevonden. De marechaussee telefoneerde naar de bewuste plaats en 't bleek, dat het «slachtoffer» nog gezond rondliep Bij nader onderzoek werd opgehelderd, dat een brigade commandant zijn leerling voor ’t politie examen een moordrelaas had laten samenstellen. De leerling had zulks gedaan, maar het relaas was in handen van een anderen brigadier gekomen, die ’t voor echt hield. Dat de leerling zal slagen voor ’t examen lijdt nu geen twijfel. Weervoorspelling voor den a.s. winter. De directeur van het Meteorologisch Insti tuut te Zurich waagt zich aan de volgende weervoorspelling voor den a.s. winter. De winter zal, volgens hem, zeer grillig zijn. Meest heerscht Westen wind weer. Het gevolg hiervan is, dat in het algemeen de temperatuur iets boven het vriespunt ligt; toch is het weer guur en ruw, het gevolg van het geringe vochtigheidsgehalte en de groote windsnelheid. Er komen drie of vier vorstperiodes van gemiddeld twee etmaal. was, zoo verklaarde hij den commissaris van r®P®‘ ^aar. ,^e. vo? politie, de begeerte naar geld dermate bij hem fin 8 aan in c aa opgewekt, dat hij de oude juffrouw stilletjes passen op e ys. m den gang volgde, beet greep, op den grond wierp en met haar eigen omslagdoek worgde. Uit haar zak haalde hij toen zijn slachtoffer geen teeken van leven meer gaf, het bank biljet van f 40 en eenig klein geld, uit een lade van de chiffonière, die opengevonden werd, verder uit het handtaschje van de juffrouw de overige gestolen sieradiën en geld stukken. Toen de moordenaar het huis ver liet stak bij den sleutel van de huisdeur, na deze gesloten te hebben, bij zich. Bij zijn arrestatie eergisterenmorgen in een logement op den Visschersdijk was die sleutel herhaaldelijk door hen Een van hen besloot zoon, F. Vermeulen, die in de Benthemstraat woont, te gaan waarschuwen, waarop deze terstond met een looper aan de ouderlijke woning verscheen De deur werd geopend, de zoon ging naar binnen en vonl op ’t eind der gang, zijne moeder vermoord op den steenen vloer liggen. Dr. Mees constateerde den dood door ver- wurging; striemen en blauwe plekken, door een woesten handgreep veroorzaakt, waren in den den hals duidelijk zichtbaar. Een witte zak hing uit de kleederen van de vermoorde. Waarschijnlijk heeft de moor denaar daaruit het geld geroofd. Om haar hals droeg zij, toen ze bij haar nicht op visite was, een gouden ketting, waar aan een gouden horloge. Ook die ketting en het horloge bleken gestolen. De misdaad moet tusschen twaalf en één uur zijn gepleegd. Buren boven de smederij hadden toen gegil en deuren-toeslaan gehoord. De moordenaar is gepakt. Hij heet J. G. BI., is 21 jaar oud en varensgezel van beroep Hij was kort geleden van het 4de regiment infanterie, te Leiden in garnizoen, gedeser teerd sedert had hij te Rotterdam zijn ge boortestad rondgezworven. Naar hij bekend heeft, had hij de weduwe Vermeulen Zondagavond op den Coolsingel ontmoet, even nadat zij afscheid van haar zoon had genomen. Hij had haar toen ge volgd, aangesproken en om een dubbeltje voor de tram gevraagd. De oude juffrouw, be wogen door zijn geweeklaag, had hem toege staan, dat hij haar in hare woning in de Mau- ritsstraat volgde, waar zij hem, omdat hij over honger klaagde, te eten had gegeven. Toen zijn honger gestild was, zou zij hem het be loofde dubbeltje geven. Om dit te krijgen, had zij zich naar de achterkamer begeven. Toen BI. het rammelen van het geld hoorde Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. juwe n de ver- loor- i veel prak jken )S op likte. niet de houten bekapping voorzien. Alleen aan den noordkant waren zij nog niet afgesloten en toen nu des avonds ongeveer te zeven uur de wind naar het noordwesten uitschoot en nog aanwakkerde, worden de veel wind- vangende kappen er afgeslingerd, een deel der muren en plafonds in hun vaait mee sleurend. Het is een heele verwoesting en de schade is voor den bouwondernemer zeer aanzienlijk. Te Katwijk was het ook noodweer. Een N.W. storm stond pal op de kust. De zee stond buitengewoon hoog om ruim 4 uur met hoog water. Bij de monding van den Rijn sloegen de golven ever de buitensluizen heen. Men kon niet zender gevaar de brug daar passeeren. De kleine scheepjes waren geheel wit met schuim bedekt. Men moest zich op den Boulevard vasthouden om staande te blijven. Voor het midden van Katwijk heeft de zee een wigvormig stuk uit de duinen ge slagen ter diepte van ruim 2x/a M. en tot vlak aan den strandboulevard. Oude menschen, aldus wordt aan de N. Crt. gemeld, kunnen zich niet herinneren ooit de zee zoo gezien te hebben. Te Vlaardingen werd Maandag door den hevigen storm de Nieuwe haven en al het omliggende land onder water gezet. Om half- zes, toen de vloed het hoogst was, stond het water tot vlak bij den spoordijk. Passagiers, die met verschillende booten aankwamen, moesten over een grooten afstand door het water worden gedragen. Hier en daar zag men met roeibootjes over de straat varen. Omstreeks halfzeven draaide de wind meer Noordelijk, waardoor ’t water snel begon te vallen. Helaas, valt echter een menschenleven te betreuren. Een jongentje van ongeveer vijf jaar werd door den wind opgenomen en in de haven geworpen Hoewel terstond pogingen tot redding werden aangewend, mocht men er niet in slagen het kind te redden. Het ventje verdween in het water. Vaderliefde. Maandagavond kwam een zekere H., wo nende op den Vleutenschen weg te Utrecht, dronken thuis. De dronkaard mishandelde zijn vrouw, zoodat hun kinderen, een 6 jarig meisje en een kindje van 8 weken, bang werden en vreeselijk huilden. De man werd daardoor nog woester en greep eerst het meisje aan, dat harde klappen kreeg. Daarna nam hij ’t kleine wichtje op en wierp het tegen de brandende kachel, waardoor het arme kind ernstige verwondingen kreeg. De politie zal dezen woesteling aan ’t ver stand zien te brengen, zegt het L. D., wat «vaderliefde» en «plicht» is. Huweljjksmisère. Indien ze ooit hadden bestaan, dan waren ze nu althans reeds lang gevlogen de witte broodsweken, die zulk een heerlijk moment vormen in het leven van twee echtelieden, aldus wordt uit Leiden aan de Tel geschreven. De scènes waren na den eersten huwelijksdag zoo herhaaldelijk voorgekomen, dat samenleving spoedig onmogelijk werd. De vrouw bleef met de kinderen uit het eerste huwelijk op de bovenwoning van een hun toebehoorend pand aan den Heerensingel te Leiden, de man moest zijn troost ergens zoeken. Herhaaldelijk ging het verlangen van den man uit, niet naar de vrouw, maar naar het huisraad, dat immers hem, het hoofd van het gezin, toebehoorde. Maar zij zorgde er wel voor, dat hij niet kon binnendringen, om het haar afhandig te maken. Doch dat zou hij nu toch eens haar laten zien. Ingelicht door een advocaat, nam hij zijn maatregelen. In grauwen regenachtigen morgen stond voor de woning aan den Heerensingel een verhuiswagen stil en daaruit haalde de man met zijn helpers een ladder met een grooten houten hamer. De vrouw, blijkbaar gewaarschuwd, had echter hare ramen met planken gebarrideerd. De ladder werd tegen den muur gezet en onder een steeds aangroeiend aantal nieuws gierigen vielen weldra de mokerslagen op de ramen. De glasruiten vielen rinkelend neer, maar de planken bezweken niet, ook niet rek. den rug. ’ge- ien- laar had Von den jen- i De BURGEMEESTER der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene vergadering van den raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag 16 November 1912, ’s voormiddags 11 uur ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 12 Nov. 1912. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten \an Behandeling: Notulen. Mededeelingen. Verzoek van de N.V. Maatschappij Gaaster- land om aankoop van grond. Verzoek van den Hengelaarsbond om het gemeente-vischwater voortaan in kleine perceelen te verpachten. Voorstel inzake den aanleg van een nieuwe brug te Warns. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adr.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam toen de briquetten van een voorbijrijdenden wagen als projectielen dienst deden. Toch zocht onze zich zelf recht verschaffende echt genoot het hooger op. Hij klom op het dak en de ramen van een dakkoepel werden ge forceerd. Als ’n tweede Kenau Hasselaar stelde de vrouw zich op de bres, gewapend met een turfbijl en onder een vloed van scheldwoorden vielen de slagen van weers kanten. Eindelijk moest de zwakke vrouw de kamp tegen haar sterkeren ega opgeven en in hevige zenuwspanning het aanzien, dat de meubeltjes het huis werden uitgedragen en straks werden weggereden. Toen zei ze de leege woning vaarwel en klampte zich aan den verhuiswagen vast en liet zich met haar meubeltjes langs den weg slepen. Toen ze eindelijk een pakhuis werden bin nengereden en zij de deuren voor zich zag sluiten, viel ze bewusteloos neer. Moord te Rotterdam. In de Mauritsstraat te Rotterdam is Maan dagmorgen de alleenwonende 72-jarige Johanna van Kuijk, weduwe van den pas verleden week overleden smid F. Vermeulen, gewurgd in hare woning gevonden. De moordenaar heeft tevens diefstal ge pleegd. Vermist worden eenige horloges, ket tingen ringen, ’n kleine f 50 aan geld en een aantal oude koperen Hollandsche duiten. Den vorigen avond had de oude vrouw een bezoek gebracht aan eene nicht en was te half elf door haar zoon weer thuisgebracht. Om zeven uur Maandagmorgen verschenen de smidsknechts, om het werk in de smederij aan te vangen, doch de deur bleef, hoewel was gebeld, gesloten, nu, om den oudsten 4

Friso nl | 1912 | | pagina 1