Ilindeloopen en Stavoren. u I Yn ’e takomste. Dit nommer bestaat uit twee bladen. No. 48. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1912. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. V r r het ophalen van de haard- asch, vuilnis en Secreetmest, alsmede de reiniging van straten, riolen enz. binnen de gemeente, vanaf 1 Mei 1913-1 Mei 1916. Binnenlandsch Nieuws. den 19 jarigen koperslager J. M Daarover is bekl. gaan tobben en hij is ten Hij heeft geen berouw zijn daad, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. moeten voor en van de partij zijn be- het voorloopig comité, «Ik ben den 16 October uit Den Helder gegaan en toen ben ik naar Palermo gegaanI daar kwam ik 26 October aan. wij 5 Nov. daar vandaan gegaan naar Malta en waren 11 November in Constantinopel en daar blijven wij liggen totdat de oorlog is afgeloopen. En dan kom ik naar f en dan heb ik een hoop geld, nu erg gevaarlijk voor ons, 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Voor onze lezers ons blad van ringen prijs, kookboek, «onmisbaar in elk gezin. boek waar men wat aan heeft, annonce er i in handen der kiezers te zullen stellen. De toepassing der Auteurswet. Zondag j 1. gaf de «Krite Hearenfean® haren eersten avond van den uitgeschreven «toanielkriieh.® Nu had het bestuur der krite tot vulling der pauzes en voor dansmuziek den heer Postma uit Leeuwarden laten over- komen, doch men kreeg bezoek van den 1 ten oerpake. «Ik ha jisterjoun nei de correspondent ter plaatse van een «bureau soasjeteit van auteursrechten,® en deze eischte, als wij «Hwet tor foarstelling seistou?® freget wel ingelicht zijn, 5 van het door de krite “l/,“ aan den heer Postma te betalen honorarium, en bovendien 5 entreekaarten. Minnelijke hoeverre men hier tegenover een wettelijke in printsje, krekt sa’n.verplichting stond, doch niet ongenegen was, (stroef en strang) «Gjin sleau praet een en ander op te brengen, zoodra men zich j overtuigd had, dat de vordering rechtmatig was baatten niet, waarom men onder protest den correspondent gaf wat naar diens zeggen de door hem vertegenwoordigde corporatie toekwam. Tot men te elfder ure van den heer Postma vernam, dat voor de door hem uit te voeren muziek wegens een overgangsbepaling in de wet, door den genoemden correspondent niets gevorderd kon worden. Het kritebestuur wendde zich toen onmiddellijk tot dezen laatste, met het gevolg, dat deze het reeds betaalde teruggaf, als ook de vijf toegangsbewijzen, die door hem reeds tegen verminderden prijs wa ren aangeboden, doch nog niet verkocht. Wij meenen goed te doen dit voorval te melden. Wat zich hier voordeed ten opzichte van het auteursrecht: een vordering op te losse gronden kan misschien ook elders voor komen. Men weet dan nu, dat er niet in elk geval betaald behoeft te worden. Vergeten. Te Rossum is een vrouw in ondertrouw opgenomen, eene vrouw, zegt het Hdbl., die volgens haar verklaring in 1861 te Rossum geboren moet zijn. Er schijnt echter in dien tijd van watersnood verzuimd te zijn aangifte van haar geboorte te doenzij is althans niet ingeschreven in de registers van den burger lijken stand. Ook een oorlogscorrespondent. Een Rotterdamsche jongen, die als marinier met de Gelderland naar Constantinopel ver trok, zond aan zijn vader een brief, waaruit het Roti. Nbld'. ’t volgende meedeelt: naar bekl.’s geestestoestand te doen De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De beide jonge sloven sjenne elkoar rare foraltereare en bidrukt yn ’e eagen, mar se bigripe wol dat gjir gjin forwin is. Derom scille se mar gedildich tweintich jier sp elkoar wachtsje, Mar och hwet hinget Jelle de lippe as er op ’e blauwe kjedde nei hüs ta moat. Hy prottelt yn him seis hele Warkum lans; kamen de aide tiden mar hwerom, en hie dy pretester fen dat serum tsjin ’e aide dei der mar noait, noait wést! We miene ris heard to hawwen fen Klaes Kinst, dy ’t yn syn tiid in mounle der op nei halde, dy ’t fen élde wiven wer jongfammen mealde, en we halde der fêst foar dat Jelle-en-dy yn ’t jier 4000 de Fryske gelearde fen de mounle folie fierder omhegen hellet dan de Franske gelearde fen ’t serum en sadwaende noch jimmer folhalde scil «Fryslan boppel® al mei dan misskien de Fryske sprake al lang to neate gien wêze. Howol we ’t béste der fen hoopje. Okkerdeis ha wij, achte lêzers, jimnae mei- dield, ho ’t in prefester foarspeld, dat de minske yn ’e takomst 250 jier Md wirde scil. Wêz sa goed en sjuch No. 46 fen Friso op 9 Novim- ber j.l. efkes nei, en onder it opskrift «De toe- komst-mensch« scille jimme fine hwet we bidoele, en der ’t we nou noch efkes op del komme. Lit üs ris in stap yn ’e takomst, as Ijeaver yn dy takomst dwaen en üs ris foarstelle ho ’t it er dan sahwet toneistenby ütsjen scil. Yn ’t jier 4000 scil Warkum, bygelyks, al in hele greate stêd wêze. Dat kin men wol nei- gean. It bouwt ommers sa stadichwei oan. Lit üs nou ris in hüshalding nimme üt dat takomstige greate en drokke Warkum. Oerbeppe sit drok for ’e mesine to naeijen, hjar fytskostuum dat se jister krigen hat op hjar jierdei, se is yn hjar houndertfjirtichst komt sinnicht hjar net rjucht. ’t Is hjar to Mdmoadrich for hjar jierren derom wol se ’t seis mar efkes nei hjar sin forstelle. Oer pake is krektsa thüs komd üt ’e tongerkoppen wei dy ’t der yn ’t Süden sitte. Dy tsjokke wolken ha him efkes forlette en sadwaende is er nei syn sin wol in grou sekonde to let thüs kommen. Jimme moatte witte dat dy man al felle yn ’e loft om hüs hald. Hy hat in baentsje op ’e lofttrein krige. (Hast op ien menier as by Mds masinist by ’t spoar) en hopet dat, sa lang as er noch sa fluch en kras is as nou, der om net, hy is ek noch mar houndert fijf- en fjirtich jier aid, dy funksje mei iver en nocht in tachtich, njuggentich jier waer to nimmen. Oerpake dan jowt him del yn ’e stoel en nimt de Friso. Hy lést foar, de krante is fensels op syn Esperanto’s dat er moarn in hird- fleanerij balden wirde scil to Hynljippen, de meidoggers meije net jonger wêze as tich jier. Oerpake skodhollet en seit: T 6e, jonge, jongeknapen fen sauntich jier w’ ^e altalitten. Dat kin wol ris op ongelokken ütdraeije, men wit wol ho ’t dat giet mei sokke hokkelingen, breadronken en balstjürrich en gjin gefaer sjen. Wylst pake sit to krantelêzen en beppe to naeijen hat er in oploopke pleats for hjar glêzen. In keppel grou-jonges tsiere en fjuchtsje yn el koar om. Hja skelde op elkoar en takelje elkoarren ta as wylden. Ien fen de greatste operteuren, in rekel fen sa’n goede fyftich jier, rekket yn ’e pelysje haunen, mar hy akselt sa tsjin en is de man mei de glêdde knopen al to gau, dat it lokt him om los to reitsjen en hy naeit üt hjerRinne as in hazze. Sa’n smichel net? «Och ja sokke bingels binne ek sa flush as rottenseit oerpake efter it finster en laket dat er skoddet. Tagelyk komt de post der oan mei ’n brief. «Dat is fêst ien fen üs Jan. As er nou mar skriuwt dat er troch ’t eksamen komd is,® seit oerpake. «Ei nou« folt syn oarehelt oan: «dat hat noch sa’n haest net, hy is ek noch mar krap oan tachtich jier, noch BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente WORKUM zullen op Zaterdag den 30 November 1918, uitbssteden Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren van 9—1 en 35. Inschrijvingsbiljetten op zegel, met opgave van borgen, worden ingewacht aan het adres van den Burgemeester, vóór ’s middags 12 uur van den dag der uitbesteding. Workum, den 16 Nov. 1912. Burgemeester en Wethouders voomoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. om om het huis van den consul. staan daar op leven en dood, want de vijand is een uur van de stad af en als zij een aan val doen, maken zij iedereen dood want dan willen zij alle consuls daar vermoorden en wij moeten daarom zorgen, dat zij dan den Hol- landschen consul niet vermoorden. Nu, vader, tot ziens. Complimenten aan Janus uit het keldertje, Piet en andere ken nissen. Saluut.® De nieuwe partij. In een te Arnhem gehouden vergadering is het nu gekomen tot de oprichting van de nieuwe «Christelijk sociale partij.® Volgens den voorzmr dr. A R v. d. Laar, stelt zij zich tegenover de coalitiepartijen zoowel als tegenover de linkerzijde, en gaat in de lijn van Groen van Prinsterer, «opdat ons volk wete dat er tenminste een partij is die strijdt voor het Godsrijk, die het staatsbelang stelt boven het partijbelang.® Het concept program, zooals dat enkele da gen geleden is bekend gemaakt werd met enkele wijzigingen goedgekeurd. Tot bestuursleden noemd de leden van n 1. de heeren C. W. Coolsma te Groningen, ds J. E. B Eykman te Sittard, dr. C. D. Cramer te Utrecht, A de Geus te Gendrin- gen, dr. E A. Keuchenius te Scheveningen, mej. M. van Woensel Kooy te Huizen en mr. dr. A. R. van de Laar. Groot Kookboek. en lezeressen wordt in heden aangeboden voor een ge- een zeer practisch uitgebreid Een Men zie de op blz. 4 rechterbovenhoek. Vergiftiging. Voor de Arnhemsche rechtbank is behandelt van den 19 jarigen koperslager J. M Teunissen te Renkum, wien ten laste werd gelegd, dat hij zijn vader H. W. Teunissen op 19 Jnni j.l. opzettelijk en met voorbedach ten rade door vergiftiging van het leven heeft beroofd. Bekl. bekende het feit. Reeds eenige dagen te voren had hij daartoe het plan gemaakt. Hij had muizentarwe gekocht en deze getrokken met een stof, welke voor het bruineeren van koper wordt gebezigd, eveneens een vergif. Op 19 Juni heeft hij, toen zijn zuster koffie had ingeschonken en daarop even de kamer had verlaten, van het mengsel een scheut ge daan in het voor zijn vader bestemde kopje koffie. Teunissen Sr. heeft van de koffie ge dronken en is ten gevolge daarvan overleden. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat het slacht offer lastig en onhandelbaar was, dat de verstandhouding tusschen hem en vrouw en kinderen alles te wenschen overliet. Bekl. beweert dan ook, meldt het »Hbld”, dat hij door het optieden van zijn vader, die kinderen en vrouw mishandelde, tot zijn daad is gekomen. De subst. off. v. justitie, mr. Hofstede, ees er in zijn requisitoir op, dat vo r dit af schuwelijk misdrijf geen verontschuldiging is aan te voeren Wel zijn er verzachtende omstandighedende jeugd van bekl., het feit, dat hij nimmer werd veroordeeld en zijn be kentenis. Voorts moet rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat door het terstond optreden van den geneesheer het mogelijk ware geweest, dat bekl. alleen wegens poging tot vergiftiging was vervolgd. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. J. R. H. van Schaik, wees in zijn pleidooi op het karakter van den vader, die door den bekl. wordt geschetst als een ruw, opvliegend man, die zijn kinderen en zijn vrouw mishandelde en blijken gaf van Toen zijn perversiteit. Daarover is bekl. gaan tobben en hij is ten slotte zijn vader als zijn vijand gaan beschou- -o wen. Hij heeft geen berouw over zijn daad, Holland die hij beschouwt als iets, dat hij doen moest, terug, maar dat kan nog wel een jaar duren. Er zijn naar pl. meent termen om een onder- Maar als ik terugkom, dan kom ik met verlof, zoek naar bekl ’s geestestoestand, in te stellen j l.u -i_ Maar het is Alsvorens vonnis te wijzen, verzoekt pl. de want in Constan- zaak weder te stellen in handen van den tinopeï is een Hollandsche consul en daar rechter commissaris en een phychiatrisch onder- de 24 uren 20 jongens op post zoek m Wij instellen. hwet los en jolich mar ik leau grif dat hy er wol komd, ’t is net in forkearde jonge. Al strüpt er noch ris in kear for eksamen op fensels hy is wol in bytsje efterlik,® kin ’t goesloof net ontkenne, mar hja tinkt as de wylde hier- ren earst mar üt ’e nekke binne! Dit petear wirdt lykwol oubritsen omdat twa fen hjar berne-berns-bern yn ’e keamer op stouwen komme. «Oerpake, Oerbeppe I meije we elk in goune hawwe?® «Hwet woïle jimme mei in goune sa hookstrooks?® «Dan woene wy graech efkes nei Amsterdam ta, der is een wonder to sjen!® «Soa, nou hwet dan?® «Nou yn ’e Artis is een kearel to sjen, sizze se, mei griis, hast al wyt hier, en is dochs noch mar njuggentich jier aid! to mar pake lit ’m üs efkes sjen!« «Nou to dan mar, mar tink er om dat jimm’ tomiddei itenstiid wer thüs binne, hjer.« Ja pake, ’t is mar in eintsje en de loft is kleaiWüpsdy, der barste se binne en de aide ljue kinne wer forstandich foartkeuvelje. Oerbeppe freget hjar man: «Scoene üs heit en men jisterjoun ek nei it bal yd ’e Wynberg wést hawwe «Ik wol hast leauwe fen net,® andert oerpake, hwent de sport en gymnastenclub scoe in lyts forsetsje jaen, en der moast heit fensels wol efkes geleden gekozen werd tot Kamerlid voor by«WHweï is der to redden® sizze de beide ljue, Ommen’ ““L bedankte, heeft nu ook ontslag as hjar it each op in kloft lytse bern fait, genomen als hd van den Haagschen gemeen- beukers dy ‘t amper rinne kinne en noch lytser teraad en als lid van de Prov. Staten van dy ’t troch bernefammen op ’e earm droegen Zuid-Holland. Naar men weet had de heer of yn ’e weintsjes riden wirde. O ja, nou komt Mackay er reeds op gezinspeeld zijn mandaten it hjarren al yn ’t sin, dy bern moatte yninte j— j— --■ I wirde. By aids waerdt dat ek al al dien, dat wie dan tsjin 'e pokken, mar nou wirde se mei serum yninte. Dat goed is al yn njuggentsiéh-- honderd troch in Franske gelearde ütfoun, en is in middel om forfal fen kreften tsjin to gean en de minsken ont it lést ta fris en feardich to halden. As eindliks it hele hüsgesin om ’e tafel gear- hokke sit to kofjedrinken seit ien fen de aldste I soanen f «Weldadigheidsvoorstelling® yn ’e i wést.® «xx wei. xux' luuisxexxxxig seisivun xxegex i Beppe. «Ei, jo wit ommers wol, dy for aide earme dokters.«O ja, nou hat it dy hwet foldien?® Ja tige bést, och hwet songen dy fammen, der wier ien by, wel man! dat like dochs sa’n float, it libbe allegjer mei hjar, süver ien fen i Oerbeppe (stroef en strang) j hjir, hjer, dat past hjir net. Er sitte dochs ommers ek bern by (wylst se op in famke fen fjirtich jier wiist.) Ik woe ha dat in man lyk as dou, honderttsien jier aid, dat seis wol ynsjen moast, It praet oer ’e soasjeteit is üt en der wirdt iten. «It scoe ek noch al hwet, sa’n lyts »grapke,« tinkt 110 yn him seis, ’t is krekt as yens alden al bigjinne ernstich en nijsgjirrich to wirden. Ho scil ’t dan komme op hjar aide dei?< As it bigjint skimerich to wirden wirdt er skrüten oan ’e doar poent. «Hwet is der «Ik bin ’t, Jelle fen ’t waskfebryk. ’k Hie in lyts boadskip, sjuch.® Jelle kin earst net rjucht üt ’e wirden komme, mar as de tonge los is wirdt it better. Oerpake-en-dy tagelyk. «Jelle hjir in boadskip «Nou ja in boadskip by wize fen sprekken, of einliks Ijeaver in frage, sjuch, ik hie wol hwet sin oan jimme Richtsje in bernsbern en dou wol oan my, nou Richt knikt ja sjen jimm *t nou, nou, en nou scoe ’k ris frege as jimme nou «Héldt mar op! ropt ’t Md minske, ik hear it al hwer ’t op üt draeije scil. Der hie ’k nou to wrald noait iens om tocht of hwet fen mirken. Mar hark ris heite, ho aid bistou?® «Hjoed in wike wird ik al sechtich jier.« «Ei fij, sechtich jier, pas droech efter ’e earen, jimme binne er langer ek al sa fluch by.« Nou slacht oerpake de müle er ek yn: «Ja jimme kinne der wol op yn rinne as de bolle yn ’e reak, mar ek moat mar ris wite ho ’t dat stiet, binne jy klear for de breawinning? Kin jy jo hantwirk Hwet fortsjinst mei jo sahwet barre, kin der in gesin fen bistean?® «Nou,® seit de bidêste feint, «ik ha altyd wol fêst wirk, mar wol wol bikenne dat ik it heechste lean noch net fortsjinne. Mar debaes hat my al safolle Celle litten, dat, hwenear ik sa foartgean mei myn hantwirk, ik mei in goê tweintich jier wol opslach krijescil. Derom, 1 sadwaende, sjuch.® «As ik it dan utstelle moat dan soe ’k sizze,® seit oerbeppe moai foars, «jimme moatte dan ek noch mar tweintich jier mei trouwen wachtsje. Dat hat nog neat gjin haest, beide binn’ jimm’ noch jong en nofteren, en wy as aide ljue hawwe we it op us noed scil ’t mei jimme houlik net op earmoede en illinde ütdraeije.a Oerpake tinkt der ek sa oer. «Berntsjes® seit er, wachtsje mar sa’n setsje. Jy binne dan tachtich en ’t famke seis-en-sauntich, noch jong genêch om in hiele boel mei elkoar to belibjen.® FRISO. Baron Mackay. Baron Mackay te ’s Gravenhage, die kort- geleden gekozen werd tot Kamerlid voor Ommen, maar bedankte, heeft nu I genomen en I d I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en Noordvvolde. X FRISO. v 1 Q0 7fl,flK - I vertoogen, dat men nog niet wist, of en in I ,1

Friso nl | 1912 | | pagina 1