I Hindeloopen en Stavoren. St. Nicolaas vertelling. Uit het Engelsch. Dit nommer bestaat uit twee bladen. g No. 49. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1912. 38ste Jaargang. Binnenlandseh Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WÖRKUM. Kraus was beroep en ongunstig be- De verkiezing in Ommen. Vier maanden zijn er heengegaan sinds dit St. Nicolaasfeest. De weduwe Stewart is vrouw Dawson geworden en eiken avond, wanneer de mijnwer ker van zijn arbeid naar huis terugkeert, staan Emma en Benny gereed, om in de teedere armen te vallen van den goeden braven man, dien zij hun St. Nicolaasvader noemen. Zbld. v. h. N. v. h. N. Noodlottig ongeluk. Maandagnamiddag omstreeks half zes heeft op het traject Klazienaveen -Erica der D. S. M. een noodlottig ongeluk plaats gehad. Ze kere Berends, die per fiets van zijn werk te Schöningsdorf huiswaarts keerde en kort naast de rails reed, hoorde het bellen niet der hem achteroprijdende tram, met het gevolg, dat hij werd overredende ongelukkige was onmiddellijk dood. De man was gehuwd. houden verkiezing voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 7722 geldige stemmen. Daarvan verkreeg mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde (chr.-hist.) 4181 en mr. H. v. d. Vegte (a r.) 3541 stemmen. Mr. Bichon is dus gekozen. Bij de vorige herstemming in dit district werden uitgebracht 7856 geldige stemmen, dus 134 stemmen meer. Daarvan kreeg mr. 2E. baron Mackay (christ-hist.) 4305 en mr. H. v, d. Vegte (anti rev.) er 3551 stemmen. Bij de eerste stemming werden 7040 gel dige stemmen uitgebracht, dus 816 minder. Toen verkregen mr. Fock (lib1406, de heer Kleerekoper (s -d.) 366, baron Mackay (christ-hist.) 1888 en de heer van der Vegte (a -r.) 3440 stemmen Ter vergelijking laten wij hieronder de cijfers Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van de verkiezingen in 1909 en 1905 volgen. In 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen dr A. Kuyper 4141 en de heer H. W. Flesselink (U.-l3109 stemmen. In 1905 werden 7189 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkreeg de heer J. van Alphen (a. r., aftr.) 4111 en dr. W. J. M. Engelberts (chr. hist) 3078 stemmen. Vyfguldenstukken. Naar de Msb. meldt zullen reeds heden de gouden vijfguldenstukken in omloop worden gebracht. De conducteur der brievenmalen gearresteerd. Reeds eenigen tijd had het bestuur der posterijen vermoeden vau oneerlijkheid tegen den conducteur der brievenmalen G. J. H te Huizum, waarom men besloot hem op proef te stellen. Eergistermiddag reed hij den sneltrein van Zwolle, die te ongeveer vijf uur te Leeuwar den aankomt. Te Meppel werd een niet aan- geteekende brief met geldswaarde in den post zak gesloten, en toen de trein te Leeuwarden aankwam, stonden autoriteiten met de politie klaar om den brief in ontvangst te nemen. Het bleek, dat de brief verdwenen was. De conducteur werd toen onmiddellijk aangehouden en gefouilleerd, het gemerkte geld werd niet op hem gevonden. Hoe dit zij. de man is in voorloopig arrest gesteld en het onderzoek wordt door de politie voortgezet. H. die reeds op leeftijd is, zou over enkele jaren op pensioen kunnen zijn gesteld. Nader vernam de Leeuw. Cl. dat de brief, waarin een bankbiljet van f 10.gesloten was, is teruggevonden in een postpakket ’t welk bij een hoedenwinkelier te Leeuwarden bezorgd was. Het lakstempel van den brief was niet verbroken, maar het couvert was aan den achterkant opengescheurd. Blijkbaar heeft dus IL, die van Ileerenveen af door een postambtenaar werd vergezeld, den reeds door hem geopenden brief, tusschen de verpakking van het postpakket verstopt. Na verhoor is II naar het huis van be waring overgebracht. De drank. Te Achterwehl (gemeente Wehl) is Maan- ling kwam vrouw Stewart spoedig ter oore. Zij kippenkoopman kend. Reitje Aalbers. echtgenoote van den timmer man Jan Eijt, is een vrouw, die zich door- loopend aan sterken drank te buiten gaat en dan tot alles in staat is. Na de daad te hebben gepleegd, heeft ze zich zelf bij de po litie aangemeld. Zij bevindt zich in hechtenis. Verstoorde vreugde. Dinsdagmorgen had nabij de brug over de Katingerwijk te Avereest een ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben, doch boven verwachting goed is afge- loopen. De van Zwolle komende tram der D, S. M. reed daar namelijk een uit 5 rij tuigen bestaanden trouwstoet van de familie -o - b achterop. Op het bellen van den machi Bij de Woensdag in het district Ommen ge- nist hielden alle rijtuigen stil, behalve het ..j i m n- laatste, welks koetsier, H. Teekman van Dedemsvaart, het bellen niet schijnt gehoord te hebben, of het niet noodig geacht te heb ben stil te hou len Bij het passeeren der tram schrikte evenwel zijn paard en sprong terzijde, waardoor het rijtuig in botsing kwam met de tram. Het rijtuig werd geheel ver nield, doch de vijf inzittende dames bleven wonder boven wonder nagenoeg ongedeerd. Het paard bekwam een gebroken poot, ter wijl de koetsier Teekman een niet ernstige hoofdwonde bekwam. Ded. Crt. Een ongewone uittocht. Van het terrein van de Eerste Hollandsche Vensterglasfabriek te Maassluis werd Dinsdag middag op niet zeer zachtzinnige wijze een Waalsche werkman verwijderd. De man was Zaak-Sierdsma. Naar de L. Ct verneemt, is instructie ge voerd in de zaak-Sierdsma, het knaapje te Leeuwarden dat is overleden een week nadat het een mishandeling door den heer G. zou hebben ondergaan. Aan de betrokkenen is daarbij medegedeeld, dat uit de sectie op het lijk en uit het bacteriologisch onderzoek is gebleken, dat het kind waarschijnlijk aan een keelziekte gestorven is. Of deze zaak al dan niet in een openbare zitting van de rechtbank zal behandeld worden, schijnt echter nog niet vast te staan. Nog juist op tyd. Een jongeman uit Krimpen aan de Lek zou te P. in het huwelijk treden. Op den bepaalden dag was de wederzijdsche familie volledig bijeen en gereed om den gewichtigen De bruidegom echter ontbrak en bleef ontbreken. Aan vermoedens natuurlijk geen gebrek zegt het Vadhet meest werd gedacht aan een ongeval en het bruidje bracht een angstigen dag door. De volgende dag bracht de ver rassende oplossingde bruidegom had berouw gekregen. In een brief aan de familie van ’t meisje berichtte hij, dat hij van het huwelijk afzag. het daar niet mee eens en gaf aan zijn mis noegen uiting door het aan den weg gelegen kantoorgebouw van de fabriek op vervaarlijke wijs met groote steenen te bestoken, zoodat alle binnen zijn bereik gelegen ruiten van dit gebouw vernield werden. De tegenpartij in het kantoor beantwoordde de bombardement met losse revolverschoten. Een belangstellend publiek sloeg dit bioscoopachtige gevecht gade. Politie was er echter niet te zien. Het ge vecht eindigde faute de combattants, omdat de steenengooiende ontevredene door een paar kameraads meegetroond werd. N. R. Ct. Storm en hoog water. Het stormachtige weer van Dinsdagavond, zoo meldt men uit Sneek. heeft het boezem water weer tot een verbazende hoogte opge zweept, zoodat vele polders het zwaar te ver antwoorden hadden en o m. onder Oppenhuizen een paar polders zijn ondergeloopen. Ook te Sneek heeft de stormwind zijn spoor achtergelaten. Door een geweldigen rukwind is gisternamiddag op de Marktstraat van een onbewoond perceel, voor afbraak bestemd, het dak ingewaaid, zoo lat het noodig werd geoordeeld de passage langs genoemd perceel van de Marktstraat naar het Oud-Kerkhof voor het publieke verkeer af te sluiten. L. Ct. Een stad van mijnwerkers was zeer onregel matig aangelegd in het gebergte der Sierra Nevada. De huizen waren licht opgetrokken van hout, met leem bestreken, zoo eenvoudig mogelijk. Zeer merkwaardig echter werden hier mis schien wel honderd speelzalen gevonden, waar veel hard verdiend naijngeld afscheid nam van zijn bezitter om, óf wel in de geldlade van den kastelein, óf in den zak der spelers van beroep terecht te komen. In een kleine hut, in het bovengedeelte der plaats gelegen, zat een vrouw in rouwgewaad een klein meisje met heldere oogen en een vriendelijk gelaat, ongeveer vijf jaar oud, rustte op hare knieën, terwijl een kleine jongen op een berehuid voor het vuur lag. Het was St.-Nicolaasavond en de jonge vrouw hield, in gedachten verzonken, het oog op de vlammen gericht. Mary Stewart was de weduwe van Alex Stewart en leefde twee jaar geleden gelukkig en zonder zorgen in een Amerikaansch kamp. Stewart was een bekwaam mijnwerker, doch was maar al te vroeg gestorven en had zijn gezin in ’n behoeftigen toestand, zonder kostwinner achtergelaten. Zijn dagelijksch loon bood het eenig onderhoud en wat kon men thans doen, nu hij weg was? Vrouw Stewart was met hare kleine familie van hare verblijfplaats naar dit kamp, zooals alle kleine nederzettingen in het westen ge noemd worden, getrokken, en verdiende een karig loon met de wasch voor de mijnwerkers. Zij had een zwaar leven, maar de kleine brave vrouw werkte met moed, vaak dag en nacht, door de gedachte bezield, dat haar dage- lijksche arbeid alleen in staat was het grijnzende spook van den honger buiten de deur te houden. Jack Dawson, een krachtig gebouwd en flink mijnwerker, passeerde langs hare hut en werd getroffen door een zacht kinderstemmetje, dat zijne aandacht trok. Hij hield veel van kinderen en al gevoelde hij er ook eenigen afschuw voor hier nu den luistervink te spelen, toch kon hij de verzoeking niet w.eerstaan even het venster te naderen, om het fijne stemmetje duidelijker te hooren. «Toen vader nog leefde, bracht St. Nicolaas ons steeds allerlei geschenken,* sprak de kleine, »niet waar, moe?* >Ja, mijn lieveling: ja Emma, vader verdiende geld genoeg om zich de weelde te veroorloven zijne lieve kinderen minstens eenmaal ’s jaars gelukkig te maken. Doch, mijn kind, nu zijn wij zeer arm en al werkt moesje ook zooveel zij werken kan, toch kan zij niet genoeg ver dienen, om steeds voor het voedsel en de noo- dige kleeren te zorgen.* De kleine Benny verhief het lieve kroeskopje en, in zijn bedje gezeten, vestigde het kind de beide oogen op zijne moeder: Wacht maar eens,« zeide hij vroolijk, «tot ik een man ge worden ben moeder! Dan zult gij niet meer behoeven te werken. Spoedig zal ik groot en sterk zyn, even als vader, om dan al het noodige geld mede naar huis te brengen. Doch ik zal mij niet op gevaarlijke plaatsen begeven om te verongelukken, gelijk vader!* Jack Dawson vermocht niet heen te gaan, al was hij in zijn binnenste ook zeer ontevreden over de rol welke hij hier speelde. «God zegene je, mijn ventje!* antwoordde de moeder. «Zouden wij het toch niet wagen een klompje te zetten voor St.-Nicolaas, moesje?* vroeg het kleine meisje. «Maar wij zijn zoo arm lieve!* «Nog armer dan verleden jaar?* «O ja, nog veel armer.* Jack Dawson hoorde hoe de stem van de weduwe trilde, toen zij deze laatste woorden sprak, en er schoten hem tranen in de oogen. «Maar de heilige man zal ons toch niet ver geten, want hij weet dat wij brave kinderen trachten te zijn,* waagde Emma. «Wat dunkt u moe, zouden wij niet «Het zou vruchteloos zijn, lieve, Sint Nico laas zal toch niet komen.* De moeder liet met gebroken hart het hoofd op de borst neer zinken. Wat voelde zij zich op dit oogenblik vooral diep ongelukkig. «Wat er ook van zijn moge, moeder, ik wil toch mijn klompje gereed zetten, om St. Nico laas niet te doen denken, dat ik hem zeer on dankbaar vergeten heb,* hernam de kleine Emma. «Waar zijn mijn mooie klompjes moe?* «Daar buiten kind staan zy geschuurd, maar het is veel te koud, om die thans uit de sneeuw te gaan halen. Neem je oude dan maar, zoo je het toch absoluut wilt, maar wij zyn zoo arm, zoo vreeselijk arm Jack Dawson’s hart klopte hoorbaar. Hij hoorde heel goed hoe Emma Benny’s klompjes en de hare by elkaar zocht, om dan weer, De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Frieslan-1, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam I zoodra zij alles in gereedheid had gebracht, haar innig verlangen uit te spreken, dat de bis schep toch niet zoo onbarmhartig zou zijn Eindelijk maakte de moeder zich gereed haar lievelingen naar bed te brengen. Jack sloop zoo zacht mogelijk van het raam weg en trad Harrit Harol’s speelhuis binnen, waar hy van den nijpenden toestand bij de arme vrouw vertelde. «Kom met de beurs rond Jack!* riep men hem toe, «wij zullen allen wat geven!* Door talrijke personen vergezeld, ging Jack van zaal tot zaal. De spelers staakten hun spel, zoodra hij binnentrad, en iedereen haastte zich voor die ongelukkige weduwe en hare arme kinderen zijn St.-Nicolaasgave te offeren. Toen hij eindelijk met zijn edelmoedig werk ophield, bevatte de zak een groote som gelds in zilver en goud. Toen werden nog allerlei kleeren, speelgoed, mondvoorraad en andere voorwerpen van allerlei aard gekocht, en daar mede beladen trok men naar het huisje der arme weduwe. Alles werd op de stoep bij elkaar gelegd, eerst de stevig dichtgebonden geldzak en daar boven hoopten de lieden al hel overige tot een berg op. Allen waren gelukkig en een der aan wezigen schreef eenige woorden op een wit cartonnen doos, die bovenop werd neergelegd: «St.-Nicolaas vergeet ook de armen niet!* Na een kouden .nacht brak de morgen helder en schoon aan. Vrouw Stewart stond op. Om haar mond lag een smartelijke trek. Eensklaps brak zij in bittere tranen uit, toen hare oogen op de ledige klompjes der kinderen vielen. Zij haastte zich het vuur aan te steken en maakte het ontbijt gereed. Dan naderde zij het bed der kinderen en kuste de kleinen zoolang tot ze wakker waren. Emma spoedde zich het bedje uit, vloog naar haar klompje, om weldra diep zuchtend weer te keeren, met tranen in de oogjes. De goede moeder voelde haar hart breken, terwijl zij haar dochtertje aan de borst drukte. «Wacht maar, lieve*, sprak zij, «ik ben zeker, dat moeder het aanstaande jaar wel rijker zal zijn en dan zal St.-Nicolaas onze woning niet voorbijgaan. «Moe!.... Moe!...* riep de kleine Benny, die intusschen de deur geopend had en met wijd geopende oogen voor al die heerlijkheden stond, die voor de deur waren opgehoopt. Vrouw Stewart kwam ijlings toegeschoten en was stom van verbazing. Zij las wat er ge schreven stond op de cartonnen doos en knielde dan met de beide kleinen neder, om het hart in warme dankbetuiging lucht te geven. Moeder en kinderen begonnen alles binnen te dragen. Daar lagen zakken met meel, hammen, spek, fruit, koffie, thee en suiker, en een groote zak, blijkbaar met zout gevuld. Alles werd onder een afwisselend lachen en schreien naar binnen gebracht. Alle kleur week uit haar gelaat, toen de moe der den zak op tafel neerlegde. Met bevende vingers maakte zij den strik los. Goud en zil ver; ja zelfs meer dan zij zich in haar schoonste Een pantoffelheld. Deze week hield de Oranje-Vereemiging te Linkelo een vergadering voor bestuursverkie zingen. Een der gekozenen hield zijn benoe ming in beraad tot hij zijn vrouw om toestem ming zou gevraagd hebben. Hij verliet de vergadering en kwam na eenigen tijd mee- deelen, dat het antwoord van zijn vrouw gun stig was Verdronken. Dinsdagavond kwam naar De Tijd meldt, P. Vet met zijn werkman uit het land in den polder bij Bovenkarspel met een sshuit bloem kool. Waarschijnlijk is de schuit omgeslagen met het noodlottig gevolg, dat P. Vet is ver dronken. Zijn lijk is eergistermorgen om 3 uur opgehaald. Den werkman kon men echter niet vinden, maar deze is eergistermorgen thuis gekomen en zegt zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. De onge lukkige was 25 jaar oud, eenige zoon en steun zijner oude s. De bewoners van het dorp zijn zeer onder den indruk van het ge beurde. - rr r. tocht naar het Raadhuis te aanvaarden, avond de 18-jange Nico Krans, uit Didam, door de 60 jarige vrouw Eijt doodgeschoten. Den geheelen dag had men zich bij Eijt aan sterken drank te buiten gegaan, ’s avonds schijnt er hooggaande ruzie uit te zijn voortge komen. althans in huis is alles vernield en ten slotte is op Kraus voor de deur een schot droomen had kunnen voorstellen, en daartusschen hagel gelost, dat hem in de linkerzijde trof. Emma’s klompje! De geschiedenis der inzame- De dood trad onmiddellijk in. i:i-- ---- -7:: i u:-1-t yan - kende Jack Dawson van aanzien, en toen zij hem nu den eersten keer ontmoette, bedankte zij hem zeer hartelijk onder een vloed van tranen. Ook de brave jongeman was zeer aangedaan, terwijl hij met een bijzonder gevoel in ’t hart de hand der jonge weduwe drukte. WT f JEwJL o r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1