r aiewa Leerliagaa kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool (Hoofd de Heer B. Jonkmans.) Sinte Klaes. Hindeloopen en Stavoren. No. 50. 38ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 7 DECEMBER” 1912. I of andere wijze open- 1 en bistiet. werd en weer te het niet schijnen, spel zijn. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. c-f Sinteklaes! yn jonge jierren, Makkest eang en makkest blij: Mei dyn kommen mei dyn j if ten, O, ho lokkich wieme wy! Elkien wie der mei foldien, Ho ’t dyn jiften dan ek wiern.’ Sadwaende meitsje to dwaen al folie Sinteklaes, op letter jierren, Wirde heech üs easken set, En wy siikje faek om fierren ’t Bernelok: wy fine it net, ’t Ydel hert fen onrêst fol. Wyt nou faek net hwet it wol! FRISO. Sinteklaes! yn jonge jierren, Yn üs nolke bernetiid, Yn üs wraldtsjes lyts en derten Mirken wy neat fen de striid, Dy ’t yn greater minskewrald Striden wirdt om hab-en-haldl BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op V-rj/dagr den 3 Januari 1913, Aangifte bij het Hoofd der School. Workum, den 3 Dec. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Havenaanleg te Amsterdam. Men schrijft aan het N. v. h. N. uit Am sterdam Den raad heeft een voordracht van B. en W. bereikt, waarin wordt voorgesteld om over te gaan tot den geleidelijken aanleg van een nieuw havencomplex ten Westen van den spoorweg van Amsterdam naar Zaandam. Een uitbreiding van de kaden met loodsen aan de Oostzijde der gemeente is noodzake lijk geworden door de sterke toeneming van het scheepvaartverkeer in de laatste jaren. De directeur van P. W. heeft voor het nieuwe havencomplex een plan opgemaakt, volgens hetwelk 7600 M. kadelengte kan worden ver kregen. Het bestaat in hoofdzaak hierin, dat van het Noordzeekanaal eerst in Zuidelijke, daarna in Zuid Gestelij ke richting over een totale lengte van 3300 M. een baf sin wordt aangelegd, waarlangs ter weerszijden loodsen kunnen worden gebouwd en waarin ook ge legenheid kan worden gegeven voor lossen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Nou ’t dit noemer fen Friso forskynt is Sinte Klaes al wer oudrost, om misskien mei de auto wol op Spanje ta to setten. Nimmen hoecht to mienen dat de Aide Man net mei de tiid mei giet. We hawwe er al grütsjen fen heardt dat Schootstra fen ’e moarn ier en bitiid (hwent dy rydt sa wol faker) Sinte Klaes ta Warkum ütbrocht hat. Waeidt èldtiids de greate reis ondernommen op ’e skimmel, yn üs tiid giet de goede Bisskop stiltsjes en smuk yn ’e auto. Dat is ek folie better. Forearst hat er neat fen ’e kjeld to lijen, neat mei waer en wyn üt to stean, en twads, giet it by it mak- I liker oneindich folie fluggeri F ljue dy ’t fiere reisen hawwe to dwaen al folie gebrük fen de auto. Men heardt wol ris sizzen dat de belang- stelling for it Sinteklaze-feest ounimt, ek al om dat de bern, dy ’t de hjoeddeiske tiid sa ier ryp makket, net meat Ijeauwe wolle oan Sinte Klaes, dat se net mear mei in goed geloof hjar bledtsjes of stowen opsette onder de skoarstien, net in koarstske brea for de »wite« der bij dellizze mear. De kêlde, greatske ingei dy ’t «eigenwizens® hjit, scoe dan sonder meilijen de goede êlde man üt it berneparadiis forbant hawwe? Né, dat nimme wy noch lang net oan. Dan seoene de bern, greaten en lytsen, sa onnatürlik wirde, om oukearich to wêzen fen ien fen de meast blije feesten for it folk Seoene se sa great foar ’t forstan langer wêze, dat se nou al, mar allinne sjenne op hwet se oan stofiike bihoeften nedich binne, sonder gefoel to hawwen for de poësije fen it feest? Scoe de Ijeaflike fé fen it forteltsje dan om ’e nocht by hjarren oan ’e doar fen ’t hert klopje Né, we leauwe dat noch net, en dat is ek net wier. Sjen mar, dy fen lok strielende berne- gesichten op SinteklaesmoarnDy ’t siikje meije sadra ’t se wekker waerden, en as se dan foun ha hwet se sochten, it ütgeye fen wille en biwondering tagelyk, en dan net witte ho ’t se dy goede Sinte Klaes wol bitankje moatte. Dy béste man dy *t hjarren dat alle- gjer joech ommers! En seis de earmste berntsjes scille dan allinne tinke om hjar taeiman, om hjar tinne klean en faeks stikkene skoen en klompen to forjitten. Stiet üs, greaten, de Sinteklaesjoun en moarn net as in Ijochtpunt yn üs forbije tiid, noch for ’e geest? Us Ijeafhabbende alders hawwe for in great part misskien hjar taek op ’e wrald bisljuchte en oudien, mar dan in skat fen plichtsgevoel en libbenswille efterlitten, der *t de honderdtüzen net tsjin opweacht, en wy, dy ’t om hjarren hinne sprongen, op Sinteklaesmoarn it feest, it hüslike ÉUder- en bernefeest yn eigen hüs, dat yn *n lytse ring him ouspile, wy hawwe ien for ien dy ring forlitte moatten, om yn it drokke wraldsgedoch üs seis in wei to sikjen. Mar hwer ’t we hinne slagen, altyd bleau dat Ijeaflike bield fen dat feestfieren it gearhingsel, it sinnebield fen de hüslike frede. As in heldere stjirre stiet it boppe de rige fen lotswiksel, dy elk syn libbenskiedenisse jowt. Aiders binne yn de siel wer fen hjar bern krekt gelyk dat kostbere to lizzen, dat hja ek mei- fiere kinne op hjar flecht üt it Mderlik nést, as in neilitten erfpoarsje dat hjar net ontfytmoanne wirde kin, en de opfolgjende neiteam ta bliid- skip en treast wêze scil. Né, we kinne en wolle üs Sinte Klaes net misse. Twa parten scille hjar dan ek fêst to skoar sette om dit feest to hélden yn ’e selde geest as *t ont hjoed ta is; nammentlik, de bern, en Tel. meldt, in groote belangstelling verheugen. Reeds wordt er op groote schaal handel in gedreven. Het kantoor van den betaalmeester te Amsterdam ontving Donderdag voor f 70.000 vijfjes, die Zaterdagmorgen reeds alle uitge geven waren. Sommige liefhebbers betaalden I ze met f 6 per stuk. Toch is het niet noodig om zoo gehaast te Dit zijn zich het nieuwe muntstuk aan te schaffen. Eerstdaags wordt weer een groote hoeveel heid in den omloop gebracht. Het is n 1. de bedoeling om door dit nieuwe muntstuk de rijksdaalders zooveel moge lijk uit het ruilver keer te doen verdwijnen. In het geheel wordt er voor een bedrag van vijf millioen gulden aan vijfguldenstukken aangemunt. Staatspensionneering en de politiek. Verschillende afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in deze provincie besloten vóór de Kamerverkiezing de verschil lende candidaten te laten optreden om dien candidaat aan te bevelen, welke het dichtst bij de beginselen van dien Bond staat. Het comité van actie heeft nu, naar de Tel. meldt, aan dat besluit zijn goedkeuring onthouden het acht dergelijke actie op politiek terrein verkeerd en verzoekt den afdeelingen niet aldus te handelen. Het besluit van het comité valt bij sommige afdeelingen in slechte aarde, vooral in die, waarin het socialistisch element sterk verte genwoordigd is. Sommige hebben dan ook reeds besloten zich niet te storen aan die waarschuwing van het comité van actie. Een waar verhaal of hoe men, onschuldig en onwetend op het bureau van de Zedenpolitie terecht kan komen. j Zóó zou ’t verhaal kunnen worden getiteld der ervaringen van een hooggeacht stadgenoot zoo schrijft men uit Rotterdam aan de Nederl. die sukkelde met een kwaaltje en met ongeloof in de doktoren, die hem een operatie als den eenigen uitweg aanbevolen hadden. Goede raad is in zulke gevallen goedkoop, en onze lijdende stadgenoot vond een familie lid in het bezit van allergunstigste getuige nissen omtrent zekere Rotterdamsche slaapster t die de merkwaardigste genezingen had be slapen, en zich aldus in den slaap een villa en een kapitaaltje had verzameld. De patiënt kwam, de juffrouw «sliep® en vond de kwaal, mitsgaders hare genezing, gelegen in een pak kiuiden raison van f3. De kruiden werden getrokken, de kruidenthee gebruikt, na drie weken zou de patiënt ver lichting voelen. Hij voelde de verlichting vooralsnog alleen in de portemonnaie. Tweede bezoek; tweede slaap; tweede pak kruiden. De patiënt dicteert uit den mond der wijze vrouw zijn recept. Daar en daar woont de apotheker, mijnheer en mevrouw gaan er samen heen, betalen ditmaal voor het groote pak kruiden... zeven gulden. Won derlijke belangstelling van een heer, die van den apotheker het recept vraagt te lezen, en zich als rechercheur ontpopt. Deze daarna af. maar buiten wacht hij de gelukkige be zitters der kruiden af en noodigt ze minzaam uit even mee te gaan naar den Commissaris van politie. De patiënt, hoewel verbaasd spartelt niet tegen, maar volgt den rechercheur naar den Stationsweg en bevindt zich tot zijn niet ge ringe verwondering na eenige oogenblikken... op bet bureau der Zedenpolitie. Proces-verbaal natuurlijkonbevoegd uit oefenen der geneeskundegetuigende patiënt en mevrouw, de echtgenoote van den patiënt, straks terechtzitting enz. De kwaal is intusschen nog niet genezen van het vertrouwen in de »slaapster< is niet veel overgebleven. Ernstige mishandeling. Dinsdagavond omstreeks halftwaalf is zekere A. T. te Franeker zoodanig in de linkerlies gestoken, dat geneeskundige hulp moest wor- j den ingeroepen. Met welk een kracht de stoot is toegebracht kan men nagaan, als men weet, dat het mes door niet minder dan zes verschillende kleedingstukken moest gaan. Tegen den dader M. v. d. M. is proces-ver- J baal opgemaakt. L. Ct. ;yd bleau by üs as As in heldere stjirre stiet it boppe de rige fen Trachtsje dy bern fen earder, dy ’t nou seis De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Frieslanl, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Door een kanaal van 30 M. breedte en 4 M. diepte wordt het met de Haarlemmertrekvaart en door straatwegen met de Spaarndammer- straat eenerzijds en den Haarlemmerweg an derzijds in verbinding gebracht. Het eigen- I lijke bassin zal in zijn definitieven vorm 400 M. breed zijn: de ingang krijgt een lengte van 1200 M. en een breedte van 230 M. De kadeterreinen worden 190 M. breed. ierlitting treaste moat, dy ’t for in skoftsje in t' -11 wer to boppe, as men it op de feestdei fen de goede Sint smakke geniet wit to weardearjen as forgoeding for oare nochtsiikerij, dy ’t allicht nou hwet skriel bikostige wirde moat. Men hat ek setsjes en pretsjes dy ’t it jild net wirdich binne, omdat der gjin opfiedende kreft yn sit for in hele naesje. For soks mei men dan ek frij hwet minder oer ha as for ’t aide folksfeest fen Sinte Klaes, dat der net onder rekkene hoecht to wirden, omdat dit is ta eare fen de man dy *t net allinne de Wonderdwaener mar ek tagelyk de Wol- dwaener wie. En foaral dizze léste eigen- skip hat syn namme ont nou ta biwarre scil dy foart libje litte salang de wrald En wy, syn trouwe frjeonen, halde syn gloarje yn stand, en moatte ek syn kerakter sonder it minste oubrokkeljen biwarje. De geest fen de edele bisskop bliuwt yn it feest jimmer libben. We wolle hoopje dat er jimmer mear ütkomme mei yn elk gesin, yn elke gemeinte en yn üs hele heitelan, ynpleats dat er forfal to bispeuren komt. Yn folie mear as yn ien opsicht scoe it ouskaffen fen ’t Sinteklazefeest for aid en jong to bitreurjen wêze. Friso hopet dan ek béste jonges en famkes, dat jimme tofreden binne oer de fynst fen de koerkes en bledtsjes dy ’t jimme fol forwachting de foarige jouns opsetten ha onder de skoar stien, en dat jimme nou üt in blij gemoed roppe: »Tankje Sinte KlaesJa hy hie it wol mei eigen eagen sjen wollen en wol graech mei jimme socht. Hwent hy héld sa fen blije bern, omdat er ek bernefrjeon is. Dat ek jimme üt in wolmienend hert «Tankje Sinte Klaes« sizze kinne, dy ’t jimme winkels en magesinen prop fol sitten hiene mei aller hande moais, en foldien en tofreden op ’t Sinteklazefeest del sjen meije. En nou ta ófskie in pear coupletten üt in moai Sinteklaze dichtstik. «Sinteklaes! yn jonge jierren, Yn üs sill’ge bernetiid, Do ’t we noch onskildich wieren, 't Simpel hert sa gol en bliid, Yn dy sêfte onskildslom; O, do wie de wrald sa rom I de nearingdwaenden. We hawwe dy oardelike ütstallingen yn de winkels sjoen, de moeiten en ynspanningen, dy ’t de nearingdwaenden hjar treaste om keapers to lüken, en dy de gelegen heid jaen om hjar bern, femyljeleden, frjeonen, tsjinstboaden en misdielden to bitinken en ge- lokkich to meitsjen for in amerij. En mei it wier wêze, dat de pong him in gefoel fen sloppens efter lit dat komt er wol plan zal voor omstreeks 30 jaar voldoende zijn, indien de jaarlijksche toeneming der be hoefte aan kadelengte niet boven 250 M. stijgt. De totale aanlegkosten worden zonder loodsen geraamd op f 17.000.000, met lood sen op f 23.000.000, LoterQwet. Voor de Rechtbank te Alkmaar stond in hooger beroep terecht L. G hoofdagent van Lotisico, te den Helder, door den kantonrechter aldaar veroordeeld wegens het houden van eene verboden loterij. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het z. i. zoowel formeel als materieel juist gewezen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Duidelijke handteekening. Het aantal vereenigingen is legio; de mo derne tijden hebben een steeds aangroeiende vermeerdering van ’t aantal corporaties zien ontstaan. Dat er echter een vereeniging bestaat «tot bevordering van een duidelijke handteekening® is zeker minder algemeen bekendtoch is het zoo De N. R. Ct. maakt er melding van. De middelen om het doel te bereiken moeten o m. bestaan uit het weigeren van betaling op onleesbaar geteekende kwijtingen enz. Verder het verzamelen van mooie handteeke- ningen en het op een baar maken daarvan. Een duistere geschiedenis. Dezer dagen werd gemeld, dat het lijk van een manspersoon te Dinteloord was aange spoeld. Naler meldt het D. v. N. nog hier over Eenige polderwerkers waren aan den bui tendijk van den Karolinapolder werkzaam om de schade te herstellen, welke deze dijk met den laatsten storm heeft gekregen. Des mid dags onder schafttijd liepen de werklui op en neer langs den dijk, om zich warm te houden, terwijl ze hun boterhammen aten. Eén van hen zag op eenigen afstand tegen den dijk een man liggen, en meende, dat die daar lag te slapen. Naderbij gekomen, bleek het tot hun schrik een lijk te zijn, dat bij vloed was aangespoeld en daar aan den dijk was achtergebleven, toen het weer ebbe werd. De heer W., landbouwer, liet den drenkeling met zijn kar naar het dorp vervoeren. Dit alles is niets buitengewoons. Maar nu komt het vreemde van het geval. Op het lijk werd n.l totaal niets bevonden, dat aan leiding kon geven omtrent de herkomst ervan. Geen enkel briefje of stuk papier, nergens een naam of initiaal, geen portemonnaie. Niets daarvan Wat men er op vond, was een lucifersdoosje met een paar lucifers erin, en een zakmesje. En ’t vreemdst van alles was, dat in de zakken een paar groote stee nen zateneen mopsteen en een waalsteen, terwijl de pet stevig tusschen het vest en de andere kleeren was ingestopt. Wel vreemd. De man was tamelijk goed gekleed. Het lijk was nog geheel gaaf en ongeschonden, zoodat het blijkbaar nog niet lang in het water had gelegen Eenige weken geleden verdronk alhier schipper Tabak met zjjn vrouw. Diens fa milie, woonachtig te Delfzijl, werd telegrafisch verwittigd. Deze kwam direct over, doch heeft het lijk niet als dat van hun bloedver want herkend. Men wil aannemen, dat het lijk eerst er gens anders is aangespoeld of opgepikt, beroofd vervolgens met steenen bezwaard, water is gelaten, in de hoop, dat meer aan de oppervlakte zou ver- Dus zou er lijkberooving in het Het lijk is op het algemeen kerk hof begraven. De nieuwe vijfguldenstukken. De gouden vijfjes, die de vorige week in omloop gebracht zijn, mogen zich, naar de RISO I k j 1 i 'l F T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1