1 ZATERDAG 14 DECEMBER 1912. No. 51. 38ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. In de vacature Wielinga aanbevolen B. Wie- Herkozen B. Wielinga Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 12 December 1912, ’s namiddags Treinongeval. Eergisterenmorgen is te kwart voor zeven de goederentrein uit Emmerik bij Arnhem ont spoord Het ongeluk werd veroorzaakt volgens na dere berichten, doordat even voor Arnhem een defect aan een der wagens was ontstaan, ’t Werd niet opgemerkt, tot bij vele wissels, waar de lijn zich splitst naar het Noorden en naar Duitschland, even voorbij de halte Vel- perpoort, de wagen omsloeg en in zijn val nog vier andere wagens meesleepte. De wagens zijn gedeeltelijk van den hoogen dijk gevallen. De locomotief met eenige wagens en het eind van den trein bleven op den dijk. Het geheele verkeer werd gestremd. De reizigers moesten op de plaats van ’t ongeluk uitstappen en werden per auto naar het sta tion Arnhem vervoerd. De reizigers voor het Noorden en Duitschland werden vervoerd tot de halte Velperpoort en moesten dan te voet naar de plaats van het déraillement, waar weer treinen naar ’t Noorden en naar Duitsch land gereed stonden. De bagage werd per wagen naar Yelp en Wester voort vervoerd en daar ingeladen. Op deze wijze werd eenigszins in het verkeer voorzien. Het goe derenvervoer was geheel gestremd. Een rem mer werd licht gewond. De schade wordt op pl m f 30000 geraamd. N. v. h. N. Ondank is werelds loon. Begin November verbrandde het geheele blijven tot 1 Januari op de kan- huisraad van den rijk met kinderen gezegen- van bestemming bewaard en worden 1 mogelijk op dien dag in de bestel- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. den H. v. E. te Driebrugge (Z.-H.) Een aantal medelijdende ingezetenen wist daar op een bedrag van f 250 bijeen te brengen, waarvoor men nieuw huisraad kocht. Daar mede was hij echter niet tevreden, hij wilde het geld hebben om naar eigen goedvinden daarover te beschikken. Het comité weigerde dat en gaf hem eenige bedenkdagen. Van E. bleef echter bij zijn wensch volharden en het gevolg was, dat de geldelijke bijdragen aan de schenkers terug gegeven werden. l. a. 9 stemmen, stemmen. Punt 6. Benoeming eener Commissie van bij stand in het beheer der Gemeentelijke gasfabriek. Aftredenden zijn de heeren J. Jansen en P. Gaastra. In de vacature Jansen wordt met 10 stemmen herbenoemd de heer J. Jansen. De heer O. IJntema verkrijgt 1 stem. In de vacature Gaastra wordt herbenoemd met 10 stemmen de heer P. Gaastra. De heer R. S. Potma verkrijgt 1 stem. Op een vraag des Voorzitters verklaren bei den zich bereid, die benoeming opnieuw te aan vaarden. Punt 7. Benoeming eener commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewetvan deze commissie voor de strafverordeningen zijn aftredende de heeren W. Kroese en J. Jansen. In de vacature Kroese wordt met 9 stemmen herkozen de heer Kroese. De heeren J. Jansen en S. Haijtema verkrijgen elk 1 stem. In de vacature Jansen wordt deze herkozen met 9 stemmen. Op de heeren W. Kroese en R. S. Potma is elk 1 stem uitgebracht. Ook deze herbenoemden zijn bereid opnieuw hunne functie te aanvaarden. Punt 8. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Met Januari a.s. heeft de aftreding van de geheele commissie, ten getale van 7 leden plaats, n.l. de heeren J. Jansen, B. Jonkmans, J. J. de Jong, H. Runia, B. Wielinga, A. Visser Az. en A. Brandsma. In de vacature Jansen worden aanbevolen J. Jansen en P. Gaastra. Herbenoemd J. Jansen met 10 stemmen. P. Gaastra verkrijgt 1 stem. In de vacature Jonkmans aanbevolen B. Jonk mans en J. Zwanenburg. Herbenoemd B. Jonk mans met 10 stemmen. J. Zwanenburg krijgt 1 stem. In de vacature J. J. de Jong aanbevolenJ. J. de Jong en Hotze Zeijlstra. Herbenoemd J. J. de Jong met 11 stemmen. In de vacature Runia aanbevolen: H. Runia en G. D. Bosma. Herkozen H. Runia met 10 stemmen. G. D. Bosma krijgt 1 stem. gedempt moet worden, voor het kalf verdronken J is, dan moesten de Geheelonthouders zooveel linga en A. J. Ridder, vertrouwen in den Raad en zijn Voorzitter met 11 stemmen, stellen, dat zij konden komen, om eene bepaling in de politie-verordening op te nemen. Besloot de Raad die dan op te nemen, dan zou die ook staan voor de gevolgen. De heer Kroese acht voor inwilliging te veel omslag noodzakelijk en zooveel drukte voor dien eenen dag overbodig. Op een vraag van den heer Gaastra of onder die gelegenheden ook de winkelinrichtingen vallen, antwoordt de Voorzitter ontkennend, want winkels en lokalen met verlof vallen er buiten, volgens verordening zoodat het iets betreft, dat niet uitvoerbaar is. Verder wijst hij nog op de mogelijkheid van prachtig ijs op dien dag. Bezoekers van elders die wij hier gaarne zouden zien, waren dan niet in de gelegenheid, bij gebrek aan familie of kennissen, ergens te rusten en een kop chocola te gebruiken. Het adres wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aange nomen. Punt 4. Mededeeling van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Leeuwarden betref fende den aankoop van Gemeente-terrein voor een door het Rijk te stichten Postkantoor. Uit het door den Secretaris voorgelezen ant woord blijkt dat de Directeur-Generaal het ge dane aanbod op de gestelde voorwaarden wenscht te aanvaarden, doch het bedrag voor het af breken en weder opbouwen van een gedeelte buitenmuur wenscht opgenomen te zien in de koopacte, nadat daarover door wederzijds aan te wijzen deskundigen overeenstemming zal zijn verkregen. De aan te brengen scheidingen wor den bij voorkeur op eigen terrein aaugebracht, terwijl gemeenschappelijke scheidingen door het Rijk zullen worden onderhouden. De Voorzitter zegt dat finale afdoening dus nog afhankelijk is van de kleine kwestie omtrent afbreken en opbouwen van dien muur ad f350. Hij stelt voor dat geheel facultatief te stellen: óf dat het Rijk die zal afbreken en opbouwen óf de Gemeente. Taxateurs acht hij niet noodig, ook om de kosten. Wil het Rijk het uitvoeren, dan kan dit mede in het bestek worden opge nomen en kan het allicht goedkooper worden. Zijn voorstel tot facultatiefstelling, alsmede om de regeling der scheidingstekken aan B. en W. over te laten, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter neemt nog nota van een op merking van den heer Gaastra, zoo er zich onverhoopt nog eens kleine moeilijkheden mochten voordoen, die ter regeling over te laten aan B. en W. Punt 5. Benoeming van een Armvoogd. Tengevolge bedanken van den heer Johs. Flapper is door Armvoogden als nieuwe aanbe veling ingezondenD. Oosterbaan en R. Bouma, waaraan door B. en W. zijn’ toegevoegdA. Brandsma en W. H. v. d. Werf. Benoemd wordt de heer D. Oosterbaan met De heer A. Brandsma verkrijgt 2 In de vacature A. Visser Az. aanbevolen: A. Visser Az. en F. J. Sikkes. Herkozen A. Visser Az. met 11 stemmen. In de vacature Brandsma aanbevolen: A. Brandsma en H. D. v. d. Werf. Herkozen A. Brandsma met 11 stemmen. Punt 9. Wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1912. De Voprzitter deelt mede dat deze wijziging betreft, gelden, belegd op hypotheek, die van de Spaarbank zijn afgenomen en nu in ontvang en uitgaaf njoeten worden aangebracht, zoodat de eindcijfers thans bedragen f 6719.17. Een en ander is door B. en W. nagezien en in orde bevonden, waarom zij voorstellen die wijziging goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 10. Vaststelling der begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Stads weeshuis voor 1913. De Voorzitter zegt, dat na de binnen gekomen goedkeuring van Ged. Staten van de Gemeente- begrooting, thans deze begrootingen kunnen worden vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt de Arm- voogdii-begrooting in ontvang en uitgaaf vast gesteld tot een bedrag van f 5396.611/2 en die van het Stadsweeshuis tot een bedrag van f 2328 331/2. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld. Bij de gebruikelijke rondvraag vestigt de heer Hobma de aandacht op de bestrating bij Pelle en Schootstra, wat.de balsteenen be treft, in verband met het passeeren van lijk stoeten, waar hij een klinkertbestrating beter acht. In de tweede plaats vestigt hij de aandacht van B. en W. op het feit, da t de familie Hal- bertsma bezig is in de Bloknoot een barte te leggen en daar een reed te maken. Voor eenige jaren was men van plan iets dergelijks te doen, wat toen is verboden. Hij wijst op eene reso lutie van Ged. Staten uit het jaar 1832, omtrent vergraving der vaart, waarin wordt te kennen gegeven dat bij verwaarloozing of anderzins de Gemeente Workum en Hem. Gld. en Noordwolde nalatige eigenaren op hunne verplichtingen kunnen wijzen. Hij verzoekt B. en W. daarom een oog in het zeil te houden. De Voorzitter geeft in beantwoording van den heer Hobma te kennen, dat de eerste opmerking een punt van bespreking van B. en W. zal uitmaken. Wat het tweede punt betreft, de herinnering aan een verhinderen van een vroeger plaats hebbende vernauwing der vaart was juist. Maar ook van dat feit heeft de Voorzitter wel iets gehoord, maar wist niet, hoe ver de zaak was gevorderd. B. en W. zullen de zaak onderzoeken, de be wuste resolutie uit het archief opdiepen en voort gang, zoo mogelyk verhinderen, onder dank zegging aan den heer Hobma, door hem op deze zaak te wijzen. Na nog eene toelichting van bedoelde resolutie door den heer Jansen en de opmerking van den Voorzitter, dat bedoelde vaart voorkomt op den Staat van waterstaat werk en, wordt verdere regeling aan B. en W. opgedragen. Eindelijk vraagt de Voorzitter machtiging van B. en W. naar aanleiding van het besluit tot verkoop van terrein voor een nieuw Postkantoor, tot opzegging der huurovereenkomst met J. Boersma met 1 Januari a.s., wat zonder hoofde lijke stemming wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. 51/2 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen welke na lezing door den Secre taris onveranderd woiden goedgekeurd en vast gesteld. Punt la. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten, d.d. 5 Dec. houdende goedkeuring van de Gemeente-be- grooting, dienst 1913. b. Een schrijven van A. Smink, waarbij hij zijn dank betuigt voor de hem verleende grati ficatie van f 50 inzake de baggering der Yske- boerevaart welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 2. Mededeeling van den uitslag der ge houden uitbesteding der Gemeentereiniging en bespreking. De Voorzitter zegt dat den leden bekend zal zijn dat J. Walta, als eenige inschrijver, heeft inge schreven voor de som van f 1700. Alvorens daarover in openbare zitting een besluit te ne men, stelt hij voor vooraf eene bespreking te houden in geheime vergadering, waartoe zonder hoofde lijke stemming wordt besloten, waarom de open bare zitting voor den duur daarvan wordt ge schorst. Na heropening verlangt geen der leden het woord, waarna met algemeene stemmen de uitbesteding aan den eenigen inschrijver voor de ingeschreven som wordt gegund. De Voorzitter vraagt, naar aanleiding dezer beslissing, machtiging voor B. en W. om de tegenwoordige werklieden met dit besluit in kennis te stellen en hen mede te deelen dat zij met 1 Mei dus niet voor eene herbenoeming van Gemeentewege in aanmerking kunnen komen. Op een vraag van den heer Haytema of dat noodig is, antwoordt de Voorzitter toestemmend, om te voorkomen dat zij later nog met een verzoekschrift zouden kunnen komen en mede uit een oogpunt van beleefdheid. De gevraagde machtiging wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Verder wenscht de Voorzitter nog dat B. en W. eene machtiging erlangen inzake te rugbetaling der storting voor het pensioenfonds. Zij hebben daarvoor 9 jaar bijgedragen, en of schoon de Voorzitter eerst meende te kunnen voorstellen hen het volle gestorte bedrag uit te keeren, zegt de verordening dat ambtenaren, die eervol ontslag ontvangen of die bij periodieke aftreding niet worden herbenoemd, 80 0/0 krijgen gerestitueerd, zoodat ook deze werklieden met 1 Mei dat bedrag moet worden uitgekeerd, waarvoor B. en W. machtiging vragen. Op den vraag van den heer S. S. Hobma of W. Klazes geen aanspraak op pensioen kan maken, zegt de Voorzitter, dat daarvoor volgens de verordening minstens 10 jaar moet zijn bij gedragen, en deze met Januari 9 jaar in werking is geweest. De heer Gaastra vreest misschien voor letter zifter^, maar z. i. is tweëerlei opvatting moge lijk, immers een niet herkiezing bij periodieke aftreding slaat op niet eervol ontslag. Dat is hier niet het geval, wijl de dienst eenvoudig wordt opgeheven. De Voorzitter merkt op, dat bij een verzoek om herbenoeming, juist op grond van opheffing van den dienst, dat verzoek zou moeten worden afgewezen. De heer Jansen acht het daarom wenschelijk in de kennisgeving juist de clausule aangaande niet herbenoeming met Mei op te nemen, om in den geest der verordening te blijven. De gevraagde machtiging wordt daarop zon der hoofdelyke stemming verleend. Punt 3. Adres van vertegenwoordigers der alhier bestaande geheelonthouders-vereenigingen, om de gelegenheden tot het verkrygen van alkoholische dranken op den Nieuwjaarsdag te sluiten. In het door den Secretaris voorgelezen adres wordt, om ter inwilliging van voormeld verzoek te komen, geadviseerd gebruik te maken van de bevoegdheid, vermeld in art. 7, alinea 4 der Drankwet. De Voorzitter geeft namens B. en W. te ken nen dat zij de noodzakelijkheid daarvan niet inzien, waarom zij voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jansen wenscht te vragen of die be voegdheid aan den Raad dan wel aan den Burgemeester wordt toegekend, en of er ernstige bezwaren zijn om op het verzoek in te gaan. De Voorzitter zegt, dat dit tot de competentie van den Raad behoort maar doet volledigheids halve lecture van dat artikel. Hy heeft ernstige bezwaren met het oog op de kerkgangers, die dan ook verplicht waren al die gelegenheden te mijden. En menschen die zich te buiten gaan, vindt men ook op dagen in de week en des Zondags. Als er sprake kan zyn dat een put Posteryen Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visite kaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur opl Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 De cember ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedge maakt, toren zooveel lingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prent kaarten behalve het adres, niet anders worden ge schreven dan de naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der af zending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid, als: m. g„ p. f. en der- gelijke. Vereenvoudigde schrijftaal. De afdeeling 's Gravenhage van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers vroeg de Koninklijke goedkeuring voor de in de ver eenvoudigde spelling geschreven statuten en reglementen. Naar nu aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, heeft de minister gevraagd de overzetting van de statuten en reglementen in de gebruikelijke spelling, wil de afdeeling als rechtspersoon erkend worden. Mislukt. De politie te Utrecht heeft eergistermorgen aldaar een 25-jarig kantoorbediende aange houden, die trachtte een kassierskantoor te Utrecht op te lichten door middel van een valschen wissel op de Twentsche Bank ten bedrage van ruim f 4500. Het jongmensch had, naar het Hbld. meldt, dezen wissel zoo genaamd doen trekken door de Amsterdamsche houtkoopers-firma Boot A Co. Gistermorgen meldde hij zich ten kantore aan, doch daar was men reeds omtrent de valschheid ingelicht en zeide men hem dat hij over een kwar tiertje moest terugkomen. Uit een café schelde de jongeman even later het kantoor op en vernam dat de zaak in orde was. Hij zond een jongen naar het kantoor, doch dezen werd gezegd dat zijn lastgever zelf moest komen. De jongen werd daarop gevolgd door de recherche, die den oplichter aantrof, zit tende in een auto, in de nabijheid van het kassierskantoor. Hij werd ingerekend en naar Amsterdam overgebracht. Van Londen naar Stockholm per roeiboot. Eergistermiddag ongeveer twee uur arri veerde te Sneek op zijn reis naar Stockholm de heer William Westlake, de nu bekend geworden Engeleche roeier, die met zyn kleine roeiboot (een soort van kano) van uit Londen, via ons land naar Stockholm wil roeien. Hij kwam van Stavoren en had de reis naar Sneek gedaan via Fluessen- en Heegermeer. Osingahuizen en IJlst. Dinsdag avond was hij al gekomen tot Osingahuizen. Op het vaarwater de Geeuw had een gewone motorboot (vrachtboot) moeite het kleine vaar tuigje bij te houden. Van Sneek gaat de reis via Grouw en Leeuwarden naar Gro ningen. L. Rt. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Frieslan'-l, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam tó. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren. FRISO XT am «I lx aam 111 Af I

Friso nl | 1912 | | pagina 1