Hindeloopen en Stavoren. 'I Bericht! Aanbesteding. Nieuwjaars-Advertentiën aiews leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool (Hoofd de Heer B. Jonkmans.) Aanbesteding. Krystgedachten. No. 51. Binnenlandsch Nieuws. le. Het onderhoud van de gemeentewerken en ge bouwen gedurende 1913, en 2e. De levering van de schoolbehoeften voor 1913. A 25 Cents. Officieel Gedeelte. het arbeidsloon wegens het maken van een paar buitenvloeddeuren in de Zeesluis aldaar. ZATERDAG 21 DECEMBER 1912. J verschijnt DE UITGEVER. 6. 7. 8. 9. 10. en middelen ter 11. 12. 13. FRISO. tegen betalin 4. 5. 1. 2. 3. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 14. 15. En de minskewrèld 1 Is it skilderij fen de ek de blomm'en forwylke en is de waermte Mimerje sa mar foart, o minskegeest yn 1 X?- .J am L /xl.rxl»r. VxmaItA in Ijochtstriel troch dy tsjusternis hinne, dy ’t .L'-_l.-V -i-j omwoelle, oanskógje kin, Sek in Ijochtstriel is Krysttiid for elk dy ’tit 1 1 en de waermte der fen op- heind. Óf giet er net in wondere bikoaring üt fen dit feest? Wirde de snaren fen yens gemoed net heger stemd? Wirde wy net troffen troch de oandwaenlike ienfAld fen it Krystforhael Trillet er gjin freugde troch de hearlike tynge: «Ik kindigje jimme in greate bliidskip oan!« Ja forsiker, der sweeft in geheime kreft, in gemoedsstemming dy ’t men fielle kin, op Kryst tiid troch deloft. In triljen fen in sêft-glansjend Ijocht gelyk, dat stiltsjes slüpt yn ’e donkere hemen en hoeken, sa poarret in sillich gefoel Oudejaarsavond wordt het eerste no. van den nieuwen jaargang van Friso uitgegeven. Wegens het Kerstfeest en eenige dagen eerder uitkomen van dat no. verschijnt de volgende week geen Friso. De BURGEMEESTER der gemeente Heme lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Za terdag den 21 December 1912, des voormiddags te 9i/2 uur in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 19 December 1912. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van Behandeling: Notulen. Mededeelingen. Benoemingen armvoogden bij de Burger lijke Armbesturen. Idem leden stem bureaux voor 1913. Idem leden commissie tot wering van schoolverzuim. Verzoek van mej. R. Westra te Koudum om eervol ontslag als genaeentevroed- vrouw. Vaststelling nieuwe instructie voor de gemeentevroed vrouw. Adres van J. Krol te Koudum om ver koop van grond. Voorstel belegging gelden op het groot boek N. S. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen te Koudum. Bespreking woningnood voorziening. Vaststelling schoolgeld kohieren van het 4e kwartaal 1912. Voorstel om rechtstreeksche betaling uit onvoorziene uitgaven 1912. Afschrijving Hoofdelyken Omslag 1912. Reclame idem. «Frede op ierde oan de minsken fen goede wille.Dat liet troch de Ingels ophelle rüsde ienkear oer Bethlehims slomjende fjilden. It wie in liet, dat lof song van God omhegen en frede tasei oan elk dy ’t in goede wille hie. Ho heerlik klinkt noch nei 19 iuwen dy himelske mesyk üs yn ’e earen, ho swiet en heil bringende is de treast en segen, dy ’t de himelske toanen üs oankindigje, en hwet bisiele se üs it libben. Se scille de ierde üt hjar dea- sliep wekje, en nij libben oanbringe. Op ’t heden is it fjild feal en griis, de blêd- den fen de beammen lizze forstauwd troch de kalde wyn. De neakkene takken forwege yn ’e ile loft as woene se om help wiuwe nou ’t lib ben hjar forlitte wol. De fügels binne foart, de blommen forstoarn, en de grize wolken keare de koesterjende sinnestrieltsjes. Al it libben der natür is yn forfal. En de minskewrèld? Is it skilderij fen de lansdouwen ek op him ta to passen binne der yn ek de blommen forwylke en is de waermte sadanich oukoelle dat men it libben stjurjen fielt? Mimerje sa mar feart, o minskegeest yn ’e nevel fen it gemoed, en hookstrooks brekt der in Ijochtstriel troch dy tsjusternis hinne, dy ’t elkenien, as is syn libben ek noch sa mei in daarvan exemplaren zijn te bekomen flues fen djippe rouwe omwoelle, oanskogje km, r r rn as er wol. Zvan f 0.50. - - 1)e gezegelde inschrijvingsbiljetten feest mei fiere woï worden ingewacht op den dag der “r besteding, vóór ’s middags 12 uur. Workum, den 20 Dec. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Ontginning. Aan de IV. R. Ct. wordt geschreven dat er een zeer grootsch opgezet plan van ontginning van woesten grond in Westerwelde (Gron.) in bewerking is. Er zal een kapitaal van onge veer een millioen noodig zijn om het plan in zijn geheel tot uitvoering te brengen. De kosten van kanaliseering, bruggen en huizen bouw, cultiveering en aanleg van harde wegen op de begrooting bedragen f 568 per hectare. De gouden vijfjes apart. Het gouden vijfje, het is waar, kan in haast of schemerdonker gemakkelijk voor een nieuwen cent worden aangezien. Maar aldus schrijft een lezer aan de Haagsche Crt. welk verstandig mensch draagt goud en koper bij elkaar in zijn zak? Nergens ter wereld. Overal heeft men in vestzak of porte- monnaie een afzonderlijke berging voor goud geld. Dat schijnen wij hier te lande nog te moeten leeren. krijgbaar tegen betaling van f 0.25 per exemplaar. Inlichtingen worden verstrekt door den gemeente-architect, den heer J. Bogtstra. De gezegelde inschrijvingsbiljetten worden ingewacht aan het adr van ’s middags van den dag der besteding. Workum, den 20 Dec. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM, zullen op Zaterdag den 4 Januari 1913, ’s middags 12 uur, onder de ingezetenen, aanbesteden De bestekken en voorwaarden liggen ter inzage ter Secretarie in de gewone kantooruren, terwijl Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Evenals het vorig jaar kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van WORKUM, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag den 3 Januari 1913, Aangifte bij het Hoofd der School. Workum, den 3 Dec. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM, zullen op Zaterdag den 4 Januari 1913, ’s middags 12 uur, na.iil>osste<leii Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren van 91 en 35 en zijn aldaar tevens ver- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam fen stille gemoedsfredeyn’e tsjusterste herten op, om der efkes to fortoefjen en in plak to romjen yn it sté, der de woelige jacht fen it dageliks onrêstich libben oars beslach op leit. En dan komt dy inerlike njue yn him opwallen en fielt hy it aide, Ijeave, moaije wonder wer oer him del saeijen. De glóns fen it algemiene freugdefeest for great en lyts, for ryk en earm biskynd him al heel. Dan fornimt men dat de iene dei net gelyk is as de oare, en hielden üt earder tiid rize for üs geest op om dy wierheit to biwizen. Dan sjugge wy üs seis wer lyts en onder tasichtfen heit en mem nei tsjerke ta gean, wy hearre der fen de geboarte fen it Jezus-berntsje yn ’e stal to Bethlehim, ho ’t de harders kamen to sjen en de wizen üt it Gasten, ho't de Ingels songen fen in wolbihagen dat God yn ’e minsken hie. Bly gyngen we fen tsjerke nei hüs, üs berne- forbielding is sterker en tagelyk rommer wirden by de lokkige gedachten dat we bihalven üs het goede mem en heit, ek noch in Heit heech yn ’e himel hiene, dy ’t fol Ijeafde for üs soarge. i We koene amper soargen noch fortriet. De I dingen fen de greate wrald makken üs noch net onrêstich en folie fragen en riedsels, der ’t we letter oer mimeren, wierne do for us onbikend. Wy leauden en fortrouden. De bloeisels fen us geloof wier noch troch gjin enkele nachtfroast rekke, en us fortrouwen hie nin inkeld skokke- triljen mirken. Letter waerd it wer Krysttiid. Fen bern wierne we folwoechsen wirden, fol woechsen nei lichem en geest. Men hat kennis op dien en wittenskip bimach- tige misskien op mennich gebiet. Yens holle en hert roan fol. It libben lei üs lésten op, it easke safolle en joech üs swiere plichten. Wy fielle dat we forbant binne üt it berne-paradiis, dat er folie yn üs foroare is, dat we fen lyts great wirden binne. Mar lokkich, dübeld lokkich, as er hwet fen it foarbygiene yn üs foartlibjen bleau, as nou noch yn üs herten neitrillet de stimme üt it lang forline, nou ’t we op ’e nij wer hearre: «Frede op ierde, yn de minsken wolbihagen Hwent dan scille wy nou op üs bar de Krystdei as in feestdei jilde litte omdat er in Ijochtstriel üt it Godsryk üs siele treft, der ’t wy in wol- diedige ynfloed fen fielle, dy ’t syn ütwirking forsiker dwaen scil. Wennet er frede en wille yn üs gesin, of dogge wy alle war om dy beiden to biwarjen en ster ker oan to meitsjen, om sadwaende üs seis en elk dy ’t omgong mei üs bat yn in noflike for- halding fen onderlinge mienskip to stellen, dan hat noch it Krystliet syn folie klank, noch de- selde klank dy ’t it hie, do ’t we it songen as onskildige bern. Dan hearre wy forgoed de Krystklokken mei silferreine galmklanken, en mei geestfoifiering harkje wy nei dy Ijeaflike toanen heech yn ’e loft, dy ’t üs iepenbierje it hearlik, iwige wonder fen frede en fen Ijeafde. Mar ek net minder lüd liedt de Krystklok for him of hjar, dy ’t ’m earm en forlitten fielt, fornedere yn eigen eagen sjucht, omdat er yn ’e tsjusternis ten syn newelige geast fier fen it goede paed oudwaelde. O né, lit ek hy it ear hingje nei de Krystklok, en der scil in Ijocht yn syn binneste komme del to skinen, dat him waermte jowt yn syn hert dat ’m iepent om in nij libben to bigjinnen. Hwent forsiker, hy hoecht him seis net ta weismiten keard to biskógjen, hy hoecht net to mienen dat hy skaet is fen Him hwaens bertedei fiert wirdt, hwaens libjen en stjerren it treflikste foarbield joech, dat as it blide boadskip noch op ’t heden troch de Krystklokketoanen wearklinkt: «God hat yn ’e minsk bihagen,« dus ek yn him sadra er fen goede wille is. Kunstrjjdan op het ijs. In ’t buitenland wordt, veel meer dan hier te lande, gedaan aan schoon- en knnstrijden. Hier is daarvoor weinig animo. Het ijs is trouwens ook vaak te slecht en zit er te kort in. Bovendien zijn er hier te lande geen echte kunstrijders. Om nu bij de Nederlanders daarvoor eens wat animo te wekken en de liefhebbers van de ijssport eens wat extra’s te laten zien, is het bestuur van de Groninger ijsvereeniging aldus lezen wij in het N. v. h. N., met de beste kunstrijders en rijdsters uit allerlei landen, Duitschland, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Hongarije, Frankrijk, België, Engeland, Rus land zelfs, overeengekomen, dat zij, wanneer zij begin Januari telegrafisch ontboden worden naar Groningen zullen komen om daar hun kunst te vertoonen. Het plan is twee dagen feest te vieren en het kunstrijden te laten afwisselen door hard rijderijen, o. a. ,om een zilveren beker in een nationalen wedstrijd en om het provinciaal kampioenschap van Groningen. Voor deze feesten wordt een garantiefonds gevormd van f 3000 in aandeelen van f 10. Nationale Rond van Oranje-Vereenigingen in Nederland. Men schrijft ons: Nu Nederland zich lang zamerhand voorbereidt het eeuwfeest van zijn onafhankelijkheid het volgend jaar luisterrijk te vieren, zal het zeker niet overbodig zijn, hier de aandacht te vestigen op den Nationalen Bond van Oranje-Vereenigingen in Nederland, die eenigen tijd geleden te Zeist werd opgericht. Deze bond stelt zich ten doel door onder linge samenwerking der als lid toegetreden Oranje-Vereenigingen de liefde voor H.M. de Koningin en het huis van Oranje-Nassau te bevorderen, voorts het vieren van Nationale feestdagen aan te moedigen en de gelegenheid te openen deze feestdagen aan belangrijkheid te doen winnen. Hij tracht dit doel te bereiken door het verzamelen van gegevens, op nationale gedenk dagen betrekking hebbende, het verspreiden van geschriften en liederen, het doen houden van lezingen en voordrachten, het publiceeren van feestprogramma’s, welke als leiddraad voor de organisatie van feesten kunnen die nen, het aankoopen van voorwerpen, waarvan de aanschaffing voor op zich zelf staande vereenigingen bezwaren oplevert, met het doel deze tegen matige vergoeding in bruik leen te kunnen geven en door het coöperatief inkoopen van die voorwerpen, welke bij fees ten van aangesloten vereenigingen gewenscht worden. Men ziet, de Bond beeft een breed arbeids veld. De contributie is voor het le jaar be paald op f 10 wordende ter eerstvolgende jaarvergadering in Juli te houden de bijdrage voor 1914 vastgesteld- Voor vereenigingen, die zijn toegetreden en alsnog zich als lid opgeven, is de contributie verschuldigd van af 1 Januari 1913. Langs dezen weg worden alle vereenigin gen in den lande opgeroepen door toetreden het doel van den Bond te bevorderen en dezen te helpen maken tot één krachtig geheel. Vereenigingen in ons Vaderland, die het omschreven doel en de hierboven genoemde middelen als juist erkennen, worden verzocht toe te treden en daarvan kennis te geven aan het Bondssecretariaat Utrechtscheweg 57, Zeist. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de Hee- ren Dr. F. AV. Luiking, voorzitter, C Fred. Klokke, secretaris en J. A. Gerritsen, pen ningmeester. Inhoudsopgave No. 5. van het Maandblad tegen de Vervalsehingen Knoeierijen met zijden stoffen. Uittreksel uit het Verslag van den Dir. v/d. Ge meentel. Gez. Dienst te Rotterdam over 1911 (II). Uittreksel uit het Verslag v/d Keur ngdienst te Leiden over het jaar 1911 (H). Uit treksel uit het Verslag v/d Gem. Gez. Dienst te Amsterdam over 1911. Melkverval- sching. Het gevaarlijk wezen van Cellu loid Nieuwe verwerking van melasse. Waterdicht maken van papier, linnen, enz. Tinpest en haar voorkoming. «Spoelsel” in melk. Feuilleton: Scheikunde in de rechtzaal. Denkende paarden. adres den Burgemeester, vóór 12 uur I FRÏ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordw olde.

Friso nl | 1912 | | pagina 1