V0BD1BIRIN Ilindeloopen en Stavoren. -1 1 ZATERDAG 4 JANUARI 1913. No. 2. 39ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Y ten 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. 'W Januari e.k. ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Workum, den 5 Jan. 1913. T. M. ten BERGE, Burgemeester. A. de VRIES, Secretaris. van WORKUM, brengen kennis van belanghebbenden, de laste der Gemeente, over het dienstjaar 1912, vóór den 18 BURGEMEESTER en WETHOU DERS ter dat VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. op Zaterdag 21 Dec. 1912, ’s voorm. 10 uur. Voorzitter de heer P Eringa, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voor zitter met het uitspreken van het formulier gebed, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secre taris onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2 Mededeelingen. a Een resolutie van Ged. Staten, houdende vaststelling der Gemeenterekening, dienst 1911. b. Een missive, geleidende het Koninklijk Besluit tot goedkeuring der wijziging inzake de verordening op de hondenbelasting. c. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Maatschappij »Gaasterland« met verzoek de opbrengst daarvan te plaatsen op het Grootboek N. S. d Een adres van W Struikmans en 18 an deren om de wegen in het vervolg op doel matiger wijze te verharden, door eerst op de eene en dan op de andere zijde de basalt of grint aan te brengen en gebruik te maken van een zware rol. B en W stellen voor de stukken sub a, b, en c voor kennisgeving aan te nemen, de opmerking inzake belegging gelden op het Grootboek te behandelen bij punt 9 en sub d ter afdoening te renvoyeeren aan B en W, als behoorende tot hunne competentie. De heer Schrale merkt naar aanleiding van het adres Struikmans op, dat in de vorige ver gadering aan B en W dien wenk is gegeven op dusdanige wijze te werk te gaan, waarop de Voorzitter te kennen geeft, dat, voor zoover hij kan nagaan, door B en W in overleg met den Gemeente-Opzichter, daaraan gevolg is gegeven. De heer Schrale vindt echter den weg van Warns naar Hemelum uitermate slecht, een voudig niet te berijden, zoodat hij aan den wegwerker R Postma heeft geadviseerd, hulp te vragen bij B en W. De Voorzitter geeft te kennen, dat in dezen nooit hulp is gevraagd, en bij aanvrage nooit is geweigerd, maar van de gemaakte opmerking zal door B en W nota worden genomen. Punt 3. Benoeming armvoogden bij de Bur gerlijke armbesturen. De voordracht voor Koudum, aangevuld door B en W, bestaat uit: P Schut J Vlieg, S H de Jong en H Kok. Benoemd de heer P Schut met 9 stemmen. De voordracht voor Molkwerum uit: R Huitema, P Nauta, Y Sikkes en W Luinenburg. Benoemd de heer R Huitema met 11 stemmen. De voordracht voor Hemelum uit: K Bouma, C W de Vries, B Yntema én B de Boer. Be noemd de heer K. Bouma met 10 stemmen. De voordracht veor Oudega uit: K Bosma, K Conradi, T Stoffelsma en F Hofman. Benoemd de heer K Bosma met 10 stemmen. De voordracht voor Warns, vacature R van Rjjs, uitA O Bajema, D J de Vries, G Bruin- sma en W Luinenburg. Benoemd de heer A O Bajema met 7 stemmen. De heer Bruinsma verkrijgt 3 stemmen. De voordracht voor Warns, vacature A A Bajema, uitB J Schilstra, I H Bruinsma, K Bajema en J Schrale. Benoemd de heer B J Schilstra met 6 stemmen. K Bajema verkrijgt 3 stemmen en J Schrale 1 stem. Vóór deze stemming plaats vindt vestigt de heer Schrale de aandacht op in het Armbestuur voor Wa open te laten voor een lid der Geref. Gemeente. bestaat uit: JN vdl Gaast en Jeep de Vries, v d Zijpp met 7 stemmen. Vries verkrygt 4 stemmen. waar dat terrein vroeger door de Gemeente is gekocht met de bedoeling, dat het voor haar van waarde was, is hij thans tegen verkoop. Inzake de laatste opmerking van den heer Dokkum geeft de heer 0 H Bajema als ophel dering, dat het gekocht is door de Gemeente, om te voorkomen dat daar niet alle gebouwen zouden werden geplaatst. Op een vraag van den heer Schrale, hoe ver de in koop gevraagde grond zich uitstrekt, ant woordt de Voorzitter, dat die het geheele ter rein omvat. Wel is daarop erfdienstbaarheid gelegen ten opzichte Koornstra en het Schoolbe stuur, maar dat is een kwestie die de heer Krol zelve zal moeten trachten af te wentelen. De heer Schrale vraagt of de heer Krol, met het oog op het bestaan dier erfdienstbaarheid, misschien ook genegen is het achterste deel niet te nemen, om eventueele uitbreiding der school niet onmogelijk te maken. De Voorzitter wil daartegen opmerken, dat bij eventueele uitbreiding, het Schoolbestuur dan ook moet koopen van particulieren, waar voor echter de Gemeente niet behoefte te zorgen en iets is, dat de heer Krol met het School bestuur heeft te regelen. De heer Schrale heeft met B en W ook geen bezwaar tegen inwilliging, omdat er iets voor pleit, dat de Secretaris direct bij het Gemeentehuis woont, maar hij zou toch gaarne willen dat de Gemeente later het eerste recht van koop had. Verder zou hij gaarne den muur aan de zijde van het Gemeentehuis zien opgetrokken van lichte, geglazuurde steen, met het oog op het licht ter Secretarie. De ver koopsprijs zou dan iets lager kunnen worden gesteld, als betreffende hier ook een belang der Gemeente. u De heer acht net argument van den heer Dokkum niet z»o zwaar wegende, omdat het schoolbestuur reeds vroeger dit terrein in koop heeft gevraagd voor een te stichten onder- wijzerswoning, dus bestendiging als speelplaats is door het Bestuur niet noodig geacht. Wel zou hij met den heer Schrale er voor zijn, dat het laatste deel open bleef. De Voorzitter zou tegenover den heer Dokkum hetzelfde opgemerkt hebben. Als speelplaats wordt het terrein weinig gebruikt en het school bestuur acht bestendiging alszoodanig niet van zoo groot belang. Dat terrein heeft nu reeds al zoo lang gelegen, dat men het niet langer behoeft te bewaren. Wat de lichtbelemmering aangaat, dat geschiedt in den zomer ookjal door de boomen, maar men zou kunnen ingaan op het idee, om die muur te bouwen van witte, geglazuurde steen. Omtrent het tweede bezwaar van den heer Schrale, zou hij echter wel eenige opheldering wenschen. De heer Schrale stelt zich voor, dat de Ge meente prijs stelt op het behoud van een goede woning aldaar, en wenscht aan den verkoop de voor waarde te verbinden, dat de kooper verplicht is de woning in goeden staat en stand te onder houden, en dat de Gemeente het huis moet overnemen en de Secretaris het moet afstaan, tegen de stichtingskosten, verminderd metl/2°/o per jaar voor de eerste 10 jaren en met 1 °/o per jaar na dien termijn. De heer Dokkum herhaalt zjjne reeds straks genoemde bezwaren, verklaart zich tegen over neming der Gemeente, omdat andere eigendom men al genoeg kosten meebrengen, en acht het gewenscht, dat met het oog op wijziging van bestaande toestanden en omstandigheden, Bur gemeester en Secretaris vrij blijven in de keuze eener woning. De Voorzitter ontvangt op zijn vraag dat het zeker de bedoeling is dat het niet eene ver plichting wordt, maar alleen een recht, een toe stemmend antwoord. Waar in Koudum niet veel plaats is om te bouwen (zeer veel, inter- ruppeert de heer Dokkum) en het niet gewenscht is, dat de Secretaris, uit den aard zijner be trekking, aan den rand van het dorp woont, stelt hij voor het voorstel van B. en W. in dien zin te wijzigen, dat de bedoelde muur van wit1 geglazuurde steen worde opgetrokken en de Ge meente aan zich houdt het eerste recht van koop. De heer Krul wenscht den Secretaris vrjj te laten inzake den muur, de heer Schut wil de voorwaarde van overname er ook buiten houden. De vraag van den Voorzitter om den grond al of niet te verkoopen, wordt met 10 tegen 1 stem, die van den heer Dokkum, toestemmend beantwoord. Het voorstel van den heer Schrale om voor waarden te verbinden aan het nieuw te bouwen huis wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen verklaren zich de heeren Krul, Schut, Dokkum en O H Bajema. Thans komt in bespreking de voorwaarde in zake den bouw van den muur, die na onderlinge discussie komt te vervallen. Omtrent de voorwaarde van eerste recht van koop, wenscht de heer A A Bajema bij dusdanig geval 3 taxateurs, één benoemd door den Secre taris, één door de Gemeente en één door beiden of door den kantonrechter. Een overname bij taxatie acht de heer Schrale bij achteruitgang gevaarlijk, de heer A A Bajema zegt dat het reeds over heeft gedacht, een vroedvrouw aan te stellen, zoodat dus van hem geen tegenwerking kan worden verwacht, hetgeen den Voorzitter Voor boekhouders bestaat de aanbeveling voor Koudum uitR K Bajema en P Schut. Benoemd de heer R K Bajema met 11 stemmen. Voor Molkwerum uitA Bijlsma en R Huitema. Benoemd heer A Bijlsma met 11 stemmen. Voor Hemelum uitK Bouma en W Draaier. Benoemd de heer K Bouma met 9 stemmen. De heer W Draaier verkrijgt 2 stemmen. Voor Oudega uitK Bosma en Y Boersma. Benoemd de heer K Bosma met 11 stemmen. Voor Warns uit B Schilstra en J N v d Zijpp. Benoemd de heer B Schilstra met 8 stemmen. De heer J N v d Zijpp verkrijgt 3 stemmen. Punt 4. Benoeming leden stembureaux voor 1913. Deze worden alsvolgt samengesteld: Stembureau Koudum. De Burgemeester ambts halve, Voorzitter. Leden J K Bajema en P Schut. 4e lid: O H Bijema, plaatsvervangende leden M Brandsma, H Koornstra en O H Bajema. Stembureau Warns: A A Bajema, Voorzitter, Leden: O Krul en A. Schrale, 4e lid: L de Jong, plaatsvervangende leden J Krol, P N v d Zijpp en A R Bajema. Stembureau Oudega: L Dokkum, Voorzitter. Leden IJ Boersma en R Dijkstra, 4e lidB IJntema, plaatsvervangende leden D D v d Wal, J van Tuil en F Hofman. Punt 5. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. Behalve de heer A Schrale, die tusschentijds is benoemd, moeten aftreden de heerenH Kok, T M Laurman, A II van Dijk en G de Walle. Voordracht vacature Kok H Kok en J Roorda. Benoemd de heer H Kok. Voordracht vacature Laurman T M Laurman en J Nieuwenhuis. Benoemd de heer T M Laurman. Voordracht vacature van Dijk: A H van Dijk en L de Jong. Benoemd de heer A H van Dijk. Voordracht vacature de WalleG de Walle en H Bakker. Benoemd de heer G de Walle. Punt 6. Verzoek van mej. R Westra te Koudum om eervol ontslag als Gemeentevroed- vrouw. Na voorlezing door den Secretaris van het ingekomen adres, waarin wordt verzocht ontslag met ingang van 1 Januari 1913, wegens benoe ming als vroedvrouw te Mijdrecht, wordt op voorstel van B en W zonder hoofdelijke stem ming eervol ontslag verleend met ingang van genoemden datum. De Voorzitter vraagt naar aanleiding van dit besluit machtiging eene oproeping van sollici tanten te plaatsen in het orgaan voor vroed vrouwen. Op een vraag van den heer Schrale of in die oproeping een bepaalde standplaats zal worden aangewezen, stelt de Voorzitter voor in verband hiermede tevens punt 7 te behandelen: Vast stelling nieuwe instructie voor de Gemeente- vroedvrouw. Hij zegt verder, dat na plaatsing van dit punt op de agenda, B en W is gebleken dat in dezen eerst het advies van de Gezond- heids-Commissie moet worden gevraagd. De Raad houdt aan zich de standplaats te bepalen, waarom hij den Secretaris voorlezing verzoekt van de concept-instructie. Nadat dat is geschied stelt de Voorzitter voor, daarover niet in het algemeen het woord te voeren, maar zich te bepalen tot de vraag, hoeveel zullen worden benoemd en welke standplaats(en) zal worden aangewezen. De heer Schrale komt het wenschelijk voor eerst te besluiten of er een dan wel 2 zullen wor den benoemd. Komt er 1, dan acht hij Hemelum als standplaats gewenscht, want waar geen ge neesheer is, is een vroedvrouw noodig. De Voorzitter meent, dat bij dusdanig voorstel ook de financieele zijde moet worden overwogen en een voorstel daaromtrent mede zeer gewenscht is. Overweging verdient vooral, dat er menschen zijn, die wel een vroedvrouw halen en niet een dokter, met het oog op de betalen kosten. Hij meent dat een vroedvrouw moet gevestigd zijn in dorpen met de grootste bevolking. In Oudega en Nijega zijn in 1911 in het ge heel 22 kinderen geboren. Stel dat de helft dier geboorten in niet welgestelde gezinnen plaats vindt (dr. Meinesz berekent daar f10. dan behandelt de vroedvrouw slechts 10 gevallen. Ontbloot men Koudum dan zal de toestand hier veel minder worden, Warns zal niet naar He melum gaan en eerder den geneesheer ter plaatse halen. Spr. gevoelt veel voor 2 vroedvrouwen, maar de tijd ontbrak, om deze zaak nader met de geneeskundigen te overwegen. De heer Schrale zegt dat dr. Hiemstra een vroedvrouw te Hemelum wel noodig acht en wijst op het tegenstrijdige in des Voorzitters betoog, die zegt dat dr. Meinesz te Oudega f 10 ontvangt, waarom hij vraagt: is de dokter te Koudum dan zoo duur? De Voorzitter is van oordeel dat de genees- heer de vroedvrouw moet steunen en met haar I samenwerken, door zelf een hooger bedrag van kosten te eischen. De heer Krul merkt op dat dr. Hiemstra er De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7G-78, Amsterdam echter onbekend was, maar wat Koudum aan gaat, weet hij wel, dat de dokter alhier gezegd heeft, wel mede te willen werken. De heer Dokkum stelt zich op het standpunt, dat er veel menschen zijn, die, ofschoon het kunnende betalen, toch nog eerder een vroed vrouw halen. Hij zou er echter voor zijn één voor Koudum en één voor Hemelum te benoemen. De Voorzitter zegt, waar nu te Koudum deze vacature bestaat, B en W van oordeel waren die zoo spoedig mogelijk te vervullen, ofschoon zij volstrekt niet tegen een tweede vroedvrouw zijn. De heer A A Bajema herinnert er aan, dat hier dikwijls is gezegd, dat in Koudum geen vroedvrouw kan bestaan, maar hoe komt het dan, als er een tweede bijkomt? Hem komt het de beste oplossing voor, Hemelum als stand plaats aan te wijzen, omdat Warns en Koudum een dokter hebben. Van uit Hemelum alle deelen van de Gemeente kunnende bezoeken, geeft dat voor een vroedvrouw aldaar meer be staanszekerheid. In verband met het nog al hooge bedrag dat voor Gemeente-geneesheeren en vroedvrouw op het Gemeente-budget voor komt, acht hij dat de beste oplossing. De Voorzitter, de ligging der Gemeente na gaande. wijst er op dat in 1911 in Koudum 51, in Warns en Hemelum 55 en in Oudega 23 geboorten plaats hadden. Z. i. zal uit Koudum niemand naar Hemelum gaan en uit de omge ving van Warns ook niet, met welke redeneering, volgens den heer A A Bajema, de Voorzitter zich geheel vast praat, want juist een stand plaats midden in de Gemeente, als Hemelum, heeft alle betetkenis. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat, ais Hemelum als standplaats wordt aangewezen, Koudum geheéi "verstoken zal zijn, gelijk ook de heer Dokkum, die zegt dat een bevalling steeds een ernstige zaak is en men bij die gelegen heden niet wacht, maar direct adsistentie vraagt. Hij stelt daarom voor één voor Koudum en één voor Hemelum te benoemen, elk op een salaris van f 150. De heer Y. Boersma gelooft ook dat 2 vroed vrouwen het beste is, maar waar, volgens zeggen, in Koudum f 150 onvoldoende is, zal dit in He melum nog eerder het geval zijn, waarom hij daar f 100 meer wenscht te geven, ook al, omdat het arbeidsveld daar kleiner is. De heer IJntema maakt de opmerking, dat iemand met Hemelum als standplaats, ook in Gaasterland zou kunnen werken, hetgeen de heer Boersma beaamt, waarom hij het wensche lijk zou achten, de zaak aan te houden en eerst de medewerking van Gaasterland te vragen. De Voorzitter herinnert, dat de kwestie thans deze is: zal voor Koudum een oproeping worden geplaatst, ja of neen, waaraan bij inwilliging, de heer IJntema dan de voor waarde zou willen verbinden, dat de sollicitanten zouden worden verwittigd van de besprekingen inzake Hemelum. De heer A A Bajema wil het voorkomen, dat men kan besluiten óf te wachten op het ant woord van Gaasterland of een vroedvrouw voor Hemelum te benoemen, om dan in afwachting der dingen, later nog een voor Koudum aan te wijzen. Overziende het Gemeentebelang, komt hem Hemelum als standplaats gewenscht voor. De heer Dokkum herinnert, dat hij reeds het voorstel heeft gedaan, een vroedvrouw voor He melum en een voor Koudum te benoemen, elk op f 150, waartegenover de heer A A Bajema voorstelt: voorloopig één voor Hemelum te be noemen, en komt later eene regeling met Gaasterland tot stand, dan voor een tweede Koudum als standplaats aan te wyzen. Na nog verdere onderlinge discussie wordt op voorstel van den heer Dijkstra met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren P Schut en M Brandsma, besloten de zaak aan te houden, in afwachting op mede werking van Gaasterland. Punt 8. Adres van J Krol te Koudum om verkoop van grond. Uit het voorgelezen adres blijkt dat adressant in koop vraagt het terrein naast het Gemeente huis, gebruikt wordende als speelplaats ter grootte van 3 A. 96 cA. tegen een koopprijs van f 500 of f 1.25 per M2 voor een daarop te stichten woonhuis. De Voorzitter deelt namens B en W mede, dat de meerderheid is voor inwilliging van het verzoek, terwijl de minderheid er tegen is. De heer Dokkum, als minderheid, verklaart, dat reeds eerder in deze vergadering gelijk ver zoek is behandeld, maar het motief van weige ring is geweest het terrein voor speelplaats te behouden. Dat motief bestaat nog, waar anders 200 kinders in een beperkte ruimte op de straat hun speelplaats moeten zoeken, niet gewenscht ook tegenwoordig, met het oog op de auto’s* Bij alle scholen vraagt het Rijk die ook alszoo- I danig, zoodat het zeer gewenscht is dit terrein als speelplaats te bestendigen. Naast dit hoofd bezwaar is vroeger ook gewezen op het feit, dat stichting van een huis aldaar belemmerend zou werken op het licht in de Secretarie. Boven dien is ook geen overleg gepleegd met het Schoolbestuur, misschien dat die menschen I wel meer huur zouden willen betalen. En Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. o de wenschelijkheid arns ook een plaats De voordracht Warns, vacature P N vd Zijpp, i, H Roskam, E v d lenoemd de heer J N De heer Jeep de FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. F - -

Friso nl | 1913 | | pagina 1