Ilindeloopen en Stavoren. Op yens stik stean. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG-ll JANUARI 1913. Na 3. ’t Vee i in enkele I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Bij den tegen woordigen toestand is het ón mogelijk eenige verbeteringen aan de landerijen aan te brengen. Het landwerk ligt dan ook locaal stil, hoewel bij eene behoorlijke regeling van het boezemwater handen te kort zouden komen. men de melk kan centrifugeeren. Geneeskundige hulp kan men Tweede-Kamerverkiezingen. Naar de Nederl. verneemt, wenscht de heer H. Pollema, lid der Tweede Kamer voor het district Gorinchem, bij de aanstaande verkie zingen, geen zetel meer in onze volksver tegenwoordiging. Naar de Tel. meldt heeft de Provin ciale Bond van Vrijzinnigen in Friesland be sloten, de kiesvereenigingen te adviseeren in Harlingen, een Vrij Liberaal candidaat te stel- door het gezamenlijk personeel wordt gevoerd. jj00i. den rijken hooioogst van het afgeloopen Het grootste schip van een Nederlandsche werf jaar hebben verscheiden veehouders hooimijten de Ned. Scheepsbouw- bij huis staan, natuurlijk in het water, waar- n schip op stapel, dat door het begint te rotten. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De tastannen yn in minskelibben forlizze hjar noch wol gau ris. Tsjin yens sin rnoat men soms forhüzje of fen wenplak foroarje; der hat in omkear yn yens libben pleats; in gewoan daegliks forrin rint for üs ou, en in oar, in ny scil dan fen miet ou bigjinne, misskien in mear yn ’e hichte gean fen rang en wirk mei swierder plichten, heger easken of greater forantwirding kloeker en deuner wêze moutte en derby faeks in swierder sile hawwe to lóken, hwet men earder sa net hoechde; in iensum libben slite moatte, nei ’t men lang en gelokkich togjerre of mei elkoar libbe hat; in libben fol soargen en tsjinspoeden nei in nofteren, fry en onbisoarge jeugdskoft, of wol it omgean mei minsken dy 't ’t yen ealgje en tsjinsteane, of licht ek, in fal üt ’e romte wei yn ’e binypte krapte, en sa kin men hündert gefallen tor ien opneame hwer ’t de minsken faeks ek mar hookstrooks, yn hele oare omstónnichheden forlein wirden. En omdat in minske him der yn skikke rnoat.skikt hy him der ek yn. Mar ho faken? Sommigen dogge dat op in ienfaldige menear, em ’t it moat, bygelyks, lyk as de houn went ta ’t kjetting, it fügeltsje ta de kouwe. De tiid docht er mear ta as de persoan seis. En howol men dat net baes-eftich neame kin, it kin er dochs noch lóns. Mar hwet minder is, man- nichien foroaret faek ta syn eigen skea en skande. Hy foeget him wol nei de easken fen syn omstannicheden doch sakket. Bygelyks, der is in man, dy moat him skikke yn in bird lot, hy moast him forminderje, in stap tobek gean. Hwet docht er nou? Ho leit er dat oan? Set er him to skoar om mei fordübele kreften, mei flyt en iver syn bést to dwaen om er wer boppe op to kommen? Och né, syn fearkreft is forlamme, syn achting for him seis is foart, hy is in drinker wirden en lit de hannen liddich by 't liif delhingje. Der is in fromminsk dat in keken jongfaem wier yn hjar fleur, ja seis in pronkepop hjitte koe, dy ’t graech boppe hjar kameraetskes üt- blinke woe. Nou is hja troudwiif en slof, slof oan hjar seis en yn hjar hüshólding. Hja wier, do ’t de omstannicheden foroaren, do ’t hja in swiere sile efter hjar krige, net krigel genóch om de holle er foar to hólden en lit de moedfearren hingje om ’t it dochs net to hólden wie lyk as earder. Der is in jongfeint, hy giet op it libben yn, mei in hege opfetting, bergen sjucht er yn ’e loft, alles scil er fange. Hy is greathertich en wol mar tige heech oan; mar och, de swalker yn ’e mist 1 hy onderfynt al gau, ho min it giet om it seil sa heech to bólden en dan lyk wol noch foarüt to kommen. Hy siket om listen, wirdt onearlik, set in oar, dy ’t er in rêd foar ’e eagen draeije kin, jild ou en giet op ’t lést seis om ’e hals en rekket eare en goenamme kwyt. Sokke foarbielden hat men for it gripen, taest mar yn ’t daegliks libben roun. Hofolle f keard rekke yn in oare rjuchting 1 Jonge mannen dy *t goed wieme en op hjar plak, salang hja thus wierne, mar dy ’t yn ’e wróld, dy ’t hja ynstieken om hjar fortün to siikjen, efterüt en to niete gien binne hwet hjar eare en namme oangiet. Dy ’t hjar heit en mem alheel forjitte, hjar ólden dy 't hjar altyd it goede yn wird en died foarhólden. Hwent dit is siker, dat in bern syn ólden en ólderhüs forjit as er him mei- en weislepe lit troch forkearde omgong yn ’e wróld. Immen mei oan in boel forsikingen bleatstean yn ’e frjemdte, mar it tobinnen-bringen oan ólden en ólderhüs scil him grif ta in segen wêze, him licht fen folie forkeards tobek hólde. *t Kin barre, dat immen ynsjucht dat hy op wei is efterüt to gean yn kerakter; as hy dan ris by him seis tinkt, hwa wie ’k earder, hwet woe ’k earder, hwer hólde ik earder fen, scil him dat grif net tige stipelearje? Scoene dan him yn skamje scóe oer dat jinge hwer ’t hy ;e hüshólding, loudingen, dy kin op in djür onmogelik yn de poel fen skande en ünear lizzen bliuwe. It tobinnen-bringen oan Steenwijkerwold in het Hdbl. klaagt Het is »>«i bijna 3 jaren geleden, dat het Noordwestelijk gedeelte van Overijsel door den hoogen waterstand werd geteisterd. Wel- nu de toestand is thans niet minder ernstig, volgens sommigen staat het water zelfs nog hooger dan toen. Het gebied, dat voorname lijk door het water te lijden heeft, is gelegen wolle for my seis. Hwent salang immen achting 'n de gemeenten Steenwijkerwold, Oldemarkt, Geelhoorn, Wanneperveen en Ambt-Vollenhove. ’t Is weer een zee en de lage landen, wegen en voetpaden staan onder water, het eenige communicatie middel is weer de punter. In onderscheidene woningen staat het water op den vloer, in meerdere zoo hoog, dat men deze moest verlaten. Verschillende bewoners trach ten het water te keeren door dijkje om hunne woning te maken. Als het door blijft regenen, zullen deze aarden dammen niet tegen den aandrang van het water bestand blijken te zijn. lederen morgen moet toch water scheppen, omdat zooveel water doorgesijpeld is. Ónmogelijke en onhoudbare toestanden ontstaan door het hooge water. We kennen eene woning uit de vele, waar het water zoo hoog op den vloer staat, dat man en vrouw in klomplaarzen moeten loopen om droge voeten te houden. De kinderen, die nu vacantie hebben, houdt men te bed, daar liggen ze „hoog en droog”. Dat het schoolverzuim groot is, is te begrijpenmeer dan de helft der kinderen krijgt nu geen onderwijs. In de zuivelfabriek te Wetering moet men Op de werf van maatschappij staat een men trouwens Na dien tijd sloot M. zorgvuldig, zoodra het donker werd, alle deuren. Opmerkelijk is, dat de brand in het ach terhuis begonnen is, juist nabij een plaats, waar men, toen het perceel brandde, een paar gebroken ruiten zag. Het geheele perceel was met pannen ge dekt, zoodat aan de buitenzijde van het gebouw geen onheil was te stichten. Door rijks- en gemeentepolitie wordt een streng onderzoek ingesteld. De typografen>staking. Op verschillende drukkerijen te Amsterdam is een staking uitgebroken. Woensdag was bet aantal stakers tot 698 gestegen. De plaatsen des nachts 'niet krijgen. Alles is Amsterdamsche Drukkerspatroonsvereeniging thans water en men zou den we? naar Blokzijl het grootste is, dat ooit op eenige werf in Neder land op stapel gezet werd. Dit schip, bestemd voor de vaart tusschen Nederland en Ned. Indie, zal een lengte heb ben van 158.90 M., een breedte van 18.51 M., en een diepte, tot aan het kuildek, van 9 45 M. De diepgang zal ruim 7.50 M. bedragen. De machines zullen een vermogen van 7000 paardekrachten bezitten. Een dankbare vader. De vorige week geraakte het 10 jarige zoontje van den heer J- U. Smit te Alblas- serdam al spelende in de rivier de Noord. Met levensgevaar werd het knaapje door Bastiaan Riktcers aldaar gered. De heer Smit heeft thans den moedigen redder beloond met een spaarbankboekje van f 3000, waarvan de rente levenslang door Rikkers of zijn vrouw gebruikt zal mogen worden, terwijl het kapitaal zelf na hun dood aan de kinderen zal komen. Bovendien heeft Rikkers f 50 aan contanten ontvangen, een horloge en een volledig stel nieuwe onder en bovenkleederen. Hoog water in Overjjsel. Uit Overijsel wordt aan het L.N. gemeld Niet alleen Friesland lust van den ongewoon hoogen waterstand. De Noordwesthoek van Overijsel, die aan onze provincie grenst, is er weinig beter aan toe. Hoort hoe een inzender uit fen üs om yen hinne binne net ta weismiten j in Sneek een Unie. Liberaal, in Dokkum banr/l roblro xrr» in Aura riHAhfinn,l Inncrn mannan l e een Unie-Liberaal en in Tietjerksteradeel een Vrijzinnig-Democraat, terwijl in Schoterland en Leeuwarden de zittende leden natuurlijk ;ien binne hwet hjar eare en namme blijven gehandhaafd. Het centraal comité der vrijzinnige partijen heeft zich met dit advies vereenigd. Altyd op propaganda bedacht. De afdeeling van de S. D. A. P. te Maastricht besloot de kiezers vrij te laten bij de a.s. herstemming tusschen twee katholieken en, bij tegenzin om op een der beide kandi daten hun stem uit te brengen, toch ter stem bus te gaan en op het stembiljet te schrijven »Wij eischen het Algemeen Kiesrecht.* Al dus meldt Het Volk. Een slecht beheer. Uit Alkmaar meldt men aan de Nieuwe Ct. Het dagblad Het Nieuws, orgaan tot ver breiding der vrijz.-dem, beginselen, is Maan dagavond niet verschenen, vermoedelijk als slachtoffer van den ongunstigen toestand, waarin de Coöp Volksbank door het slechte beheer van wijlen haar directeur is gebracht. Naar wij vernemen putten deze de kosten voor het dagblad, dat geen finantieel succes was, i er tekort in eigen kas was. Zulks is thans spaak geloopen, en Zaterdagavond j.l. werd het verband waarmede dat Maandagmorgen niet heeft hervat De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam sa mei ien en oar komt it der hwet fleuriger üt to sjen. Mei in bytsje kosten en moeiten kin de earmste wente ta in oangenaem hüs skikt wirde. In wenplak dat yn ’t earstoan yen net sa bést talike en hwer ’t men yen net rjucht op ’t gemak fielde, kin stadichwei wol wearde krije as men it hiem hwet optsjeppet, de lodde yn 'e groun set, of men hat de lust yen yn to litten mei persoenen en saken der men swietwei hwet for bigjint to fielen, en men fynt bilangstelling fen weerskanten. De iensume scil him net mear forlitten Hele, as hy de eagen iepen docht en dan sjen wol dat er noch folie goeds mids syn leed to finen is. Dat komt troch de waermte fen syn gemoed. Hwa ’t hertlik en dielnimmend is, wit him in ring to foarmjen der ’t er him oan wije kin, hy onderfynt dat Ijeafde en tagenegenheid fen syn kant, achting en bilangstelling fen in oar mei werom nimt. Ho komt it dat de foroaring, bygelyks in for- mindering ten rang en stón, hwet yn ’t earst sa swier foei, nou langer for in hüshólding al folie minder fen in rampslach het? Omdat se der troch forstompe binne? Né, mar hja, dy’t dit droegen, biwarren de achting for hjar seis en for ’t libben. Hjar geestkreft kaem wer boppe, hja pakten wer oan mei nije moed, se wisten dat dit allinne de wei is, om de foetten wer onder ’t liif to kryen. Hja setten hjar seis boppe it lot. It sprekwird«Meitsje fen de need in deugd, wol net sizze: »it stekt sa nau net,« mar it wol sizze, soargje er for dat de need yen leart winst to nimrnen üt de forkeard ütpakte omstannichheden. Dat men yen foegje kin nei de libbens- omstannichheden sonder dertroch to ontaerdzjen, mar onder elke lotswiksel yen seis to wêzenen to hliuwen. Ho hoger w; wy hawwe scille om mei walging somstiids de dingen om yen hinne acht to slaen. Dageliks is er wol hwet om yen hinne to sjen en to hearen, dat yen ealget en gefaerlik wirdt it as wy net mear ófkarre hwet wy ienkear skerp ófkarden. Twisken net mear ófkarren en mei- dwaen leit mar in smel paedtsje. Siz ik achtsje my to heech, dan dat ik oait my skamje scoe "'ll e 1 TTx1-1 for him seis hat scil hy foart net ontaerdsje, foart net in min kerakter skypje troch de for oaring fen syn omstannichheden. FRISO. thans water en men zou den weg naar Blokzijl niet kunnen vinden. Ook het vee ondervindt de gevolgen van den waterstandin sommige stallen staat het blank. De voetpaden te Geelhoorn, Kalenberg, Ossenzijl, Wetering en Nederland staan op verschillende plaatsen 50 a 75 cM. onder water, het water is zelfs zoo hoog, dat het een enkele maal over den Diepdijk loopt, wat in het voorjaar van 1910 niet gebeurde. Te Wetering constateerde men dan ook, dat de waterstand 5 cM. hooger is dan toen. Enorme schade wordt ook thans weer toe gebracht aan de eigendommen van vele inge landen, terwijl de welvaart in deze streek uit de kas van de Volksbank, voorzoover wordt tegengehouden. Om dit aan te toonen, 1__ I—Till 1 1 T 1 behoeven we slechts te wijzen op het nadeel, dat thans weer wordt toegebracht aan de personeel geen weekloon uitgekeerd, in veenderij. Veel turf, die het vorige jaar niet _2t personeel den arbeid dr00g werd, heeft men toen in den bult ge- 1 en een zet. Deze staan nu in het water, met het procedure op grond van het arbeidscontract gev0Ig, dat de onderste turf geheel verbrokkelt. Brandstichting Maandagavond ontstond er, zonder bekende oorzaak, in de flinke boerenbehuizing van P. Molenkamp te Havelterberg brand. Het huis brandde tot den grond af. en een gedeelte van den inboedel bleef be houden, ’t hooi en ’t koren ging geheel ver loren. Huis en inboedel waren laag verzekerd, resp. te Utrecht en te Oudkarspel. Voor vijf jaar trof M. eenzelfde ramp, meldt het N. v. h N. Algemeen wordt er aan kwaadwilligheid gedacht. Reeds sedert geruimen tijd wordt het gezin van Molenkamp, nette mensohen, waarop niets valt aan te merken, op allerlei wijze geplaagd en benadeeld. Toen, zooals gezegd, voor vijf jaar zijn ge heele have en goed ook in vlammen opging, meende men ook al, dat er kwaadwilligheid in ’t spel was. Terwijl de familie toen in het woonhuis rustig met een paar bezoekers een kaartje legde, werden allen opeens opge schrikt door ongewoon geknetter. Het bleek, dat het achterhuis in lichtelaaie stond. Het toen met riet gedekte perceel lag spoedig te gen den gr nd Ook tnmv .•’o voor M. groot. Voor een paar maanden werden al het waschgoed en verschillende kleedingstukken, ’t gezin bestaat uit 8 personen aan stukken gesneden, zoodat alles voor verder gebruik ongeschikt was. Voor ongeveer een week werden de bij het huis staande jonge boompjes en siergewassen bij den grond afgesneden, terwijl Zaterdag het toen nog overgeblevene hetzelfde lot onderging. Door het vinden van een njksdaalder onder een der afgesneden siergewassen kwam men tot de conclusie hier met geen jongenswerk te doen te hebben. Op een avond van de vorige week zag men, toen een middendeur geopend werd en de in de keuken brandende lamp hare lichtstralen in het achterhuis wierp, een onbekend persoon ijlings de vlucht uit bedoeld achterhuis nemen. Na dien tijd sloot M. zorgvuldig, zoodra wei is efterüt to gean yn kerakter; as hy dan ’k earder, hwer hólde ik earder fen, scil de tiden net for syn geest oprize, hwer ’t hy i j 1 j vv- him nou oan skildich makket? Hwa ’t opgroeid is yn in eptige op *e heechste trep fen edele forhi ünear lizzen bliuwe. It tobinnen-bringen oan de froalike, onskildige en lokkige dagen fen syn jeugd yn 't ólderhüs trochbrocht, skoert him mei in net tsjin to hólden twang los fen dy needlottige bónnen, dy ’t him driigden fêst to binen. As men earst yn in hüs komt to wenjen, dan kin men yen der earst wol ris net to thüs fiele, it komt yen frjemd oan en üngesellich misskien. Ho komt it nou, dat yen soks mei gauwens net mear hindert? Wel, dat kemt troch it tadwaen fen de biwenners seis. Hja seagen roun en founen dat er noch hwet libben yn makke en oan jown wirde koe. Hjir in kwast- fol ferwe, der in nij plankje, yn dit hoekje in meubelstikje set, yn dat hoekje in finsterke makke, tor hwet blommespil wirdt soarge, en iederen morgen eerst water scheppen, voordat het aantal stakers tot 698 gestegen. De heeft uitdrukkelijk verklaard, dat verhooging van het minimumloon verder dan door de patroons is voorgesteld in den tegenwoordigen toestand onmogelijk is, waar toch tevens ver- verhooging van het minimum-loon vanzelf zal medebrengen verbetering van de overige loonen De patroons, voor wie heden de sta king werd geproclameerd, moeten dan ook niet geneigd zijn aan de eischen toe te geven. De drukkerijen, waar de Tel., het Hbl. en het N. v d. D. worden gedrukt, hebben de gestelde eischen ingewilligd. Eenige bladen, o a. De Standaard en het Nieuwsbl. v. d. Boekh. kunnen niet verschijnen. Aanvaring. Aan de L. Ct. wordt gemeld; De veerboot Friesland, die 2.57 van Enk- buizen naar Stavoren vertrekt, kwam Dins dagmiddag tengevolge van den mist in het >Krabbersgat< in botsing met de klipperaak Noordster, schipper Vlieger, van Workum, welke daar voor anker lag. De Noordster verloor een zwaard en bekwam nog eenige averij, van de Friesland werd een patrijspoort ingedrukt, tot welke materieele schade zich de aanvaring bepaalde. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl en Noordwolde. 'y etoano, ho moar A A M WAM A la. A «v AMA Av* V

Friso nl | 1913 | | pagina 1