Afdeeling Workum. I I I I -1 „GROENE KRUIS” Ilindeloopen en Stavoren. bij ZATERDAG 18 JANUARI 1913. No. 4» AGENDA. Opening. Notulen. Jaarverslag Jaarverslag 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Het Bestuur, T. M. ten BERGE, Voorz. A. J. Ph. RIDDER, Secr. 39ste Jaargang. van den Secretaris. van den Penningmeester. Verkiezing Bestuurslid (vacature de Jong). Statutenwijziging. Rondvraag. Sluiting. Binnenlandscli Nieuws. Truc Melkvervalsching. en De trein, die Vrijdags om 3 uur 16 ’s nam. J heid der ambtenaren een aanzienlijke verlen- Het ys. Tengevolge van de staking van den stoom- bedroeg 7 nen 35. Uitgave van T. GAASTRA Bz.t firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. .1 I I I I terwyl zy op goed geluk af een van die beestjes aanwezen, die op zyn s' Nozière hield zich bedaard. Gezeten op i J had hij met één hand den opgezetten uier ge grepen. Schuimend en lauw gleed de melk tusschen zyn vingers. Maar ondanks de schaduw, waarin zich men- schen en dier Debout erg nieuwsgierig geworden door de houding van Nozière. De man bediende zich slechts van één hand om T drukte, dwaalde de linker in de ceintuur 1 I m en 19.885 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. lendenen werden twee caoutchouc buizen vast gehouden door een vrij samengestelde reeks van f bandjes. Nog halfvol, lieten zij, verborgen onder de kleeding, iets lager dan de ceintuur, het wa ter ontsnappen, dat zich met de melk vermengde I Maandbl. t. d. Vervalschingen. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents? elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam ging van den bureautijd beteekent, hun ter vergoeding den Zaterdagmiddag vrij te geven. Loop der bevolking. De bevolking der gemeente Leeuwarden bestond op 1 Januari 1912 uit 17 767 man nen en 19.672 vrouwen, samen 37 439 per sonen. Is gedurende 1912 vermeerderd door ge boorte met 432 m. en 444 vr., samen 876; door vestiging in de gemeente met 1559 m en 1538 vr., samen 3097. Verminderd: dcor sterfte met 203 m. en 225 vr., samen 428door vertrek uit de ge meente met 1543 m. en 1544 vr., samen 3087, zoodat de bevolking is toegenomen met 245 m. en 213 vr., samen 458 en op 31 Decem ber 1912 bestond uit 18,012 vr., samen 37 897 personen. Hiervan behooren tot de bevolking der ge bouwen tot militaire doeleinden in gebruik 123 m en 15 vr., samen 138 en tot de be volking der gevangenissen 163 m. en 3 vr., samen 166. Gedurende 1912 zijn alhier voltrokken 272 huwelijken en ingeschreven 7 vonnissen van echtscheiding. Het aantal tweelinggeboorten dat der levenloos aangegeve- L Ct. De Brusselsche Gazette geeft het volgende verhaal, dat de Red. van Van IJsendijks Maand blad aardig genoeg vond om het uit het Fransch te vertalen. Daar we dit geheel met haar eens zyn, nemen wij het gaarne over. Sedert verscheidene weken bespiedde de Pa- rysche brigade ter beteugeling van vervalschin gen, de handelingen van den Parijschen veefokker Nozière, wonende Rue Villiot 27. Verschillende keeren waren de melkmonsters, - - a, n die genomen waren bij dezen handelaar, in het bootveerdienst Stavoren-Enkhuizen vervallen stedelijk laboratorium scheikundig onderzocht °P bet baanvak Stavoren Sneek de volgende en steeds hadden de scheikundigen te veel water treinen en veel te weinig room gevonden. De trein, die Vrijdags om 3 uur 16 ’snam. Nozière protesteerde evenwel. Hij was zeker van Sneek vertrekt, de sneltrein van 10 uur van zyn melk en de geleerde heeren van het morgen8 de trein van n üur 15 laboratorium vergisten zich als Zy hem beschul- a digden, dat hij met zijn waar knoeide. »Zend my,« vroeg hij aan den heer Paul Guichard, den commissaris der Hallen (overdekte verkoopplaatsen), «twee of drie van uw beste inspecteurs. In hun bijzijn wil ik myn beesten enkele liters melk aftappen, die zij scheikundig kunnen onderzoeken.» Zyn wensch werd vervuld. De onderbrigadier Debout en de inspecteurs Gossard en Mortier begaven zich verschillende malen onverwachts tot hem. In hun tegenwoordigheid wilde Nozière by elk bezoek zijn koeien wel melken, maar de monsters die onmiddellijk werden medegenomen, kwamen van bet Stedelyk Laboratorium terug met de vermelding: «Melk in hooge mate ver dund.» Dat was verbazingwekkend! Ondanks de spotachtige overwinning van No zière verdubbelden de agenten hun waakzaam heid. Gisteren kwamen zij weer in de stallen in de rue Villiot. «Je moet dat koetje eens melken,» gelastten zij, schip werd naar de plaats des onheils gezon- den, doch kon beide mannen, die elkaar vast hielden en bewusteloos waren, niet redden. Een sleepboot vsn Schiedam ging naar buiten en wist beiden aan den wal te brengen. Oogenblikkeiijk werden de bekende reddings middelen toegepast, tengevolge waarvan een in het leven kon worden behouden. Wie het eerst om den vrjjen Zaterdagmiddag vragen. Men weet, dat er ontzettend veel gevergd wordt van de ambtenaren aan onze ministe ries. Daar wordt nog eerst r’s gewerktEn nu wil men ’t hun nog moeilijker maken »*O, haal door den kantoortijd vast te stellen op 6 lange uren per dag. Algemeen protest. Men moet het ten slotte ook maar kunnen uithouden De Haagsche afdeeling van den Alg. Ned. gestaakt. Ambtenaarsbond dringt er nu op aan, daar f'*’- 1 Nozière, wiens vest hij zelfs de nieuwe maatregel voor de groote meerder zich te buiten gegaan. Sophiastraat aan het sneeuwballen-gooien. De politie wilde hieraan een einde maken, doch stuitte op een geweldig verzet, zoodat van gummistok en sabel moest gebruik gemaakt worden. Een der scholieren werd op die manier naar het politiebureau overgebracht, onder overgroote belangstelling van het publiek. Ten slotte nog het volgende uit de Limb. K.: Maandag heeft een aantal leerlingen van de Maastrichtsche H. B. 8. zich gedragen op een wijze, die algemeene ontstemming heeft gewekt. In de Heidenstraat reeds begon het bombardement met sneeuwballen, of liever gezegd ijsballen. Ruiten van woningen en lantaarns, van het politiehuisje in het Villapark en van particuliere woningen, waaronder van een leeraar aldaar, werden ingeworpen- Een politieagent in het Villapark vermocht niets tegen de aanvallen van het 40-tal knapen, en was gedurende langen tijd een levende schijf. De politie stelt een streng onderzoek in. Zoo blijft het sneeuwballen-gooien niet meer een vermaak, Ook mocht de jeugd wel eens bedenken, dat in het in den wilde wegwerpen van ballen, vooral wanneer ze hard en nat zyn, een niet gering gevaar ligt. Prof. Hector Treub over vrouwen. In het dezer dagen verschenen feestnummer van het Maandblad voor Ziekenverpleging, schrijft prof. Hector Treub o m. «Onder de vrouwen, die tegenwoordig aan het openbare leven deelnemen, zijn twee vrij scherp onderscheiden types waar te nemen, n 1. de vrouwen, die praten en schrijven (te pas en te onpas) en de vrouwen, die doen. Voor mij, en ik vermoed voor ieder, die een afkeer heeft van praatjesmakerij, is het eerste type buitengewoon onsympathiek, het tweede daarentegen in de hoogste mate sympathiek. Het eerste type heeft den mond vol van vrouwenkiesrecht en andere rechten en ver geet, daarbij en daardoor, dat er ook zoo iets als vrouwenplichten bestaan. Om té toonen, dat ik niet overdrijf, noch zonder reden geen sympathie voor dit type heb, 'n enkele opteekening uit ’n kindermond. Het zoontje van een der bekendste voorvecht sters voor vrouwenkiesrecht, die altijd weer zich «en évidence» plaatst als zij de kans schoon ziet in het publiek te fraseologeeren, is op bezoek bij een, evenals hij tienjarig vriendje. Aan het einde van den dag zegt de kleine bezoeker tot mijn jeugdigen gast heer: «Wat ben jij gelukkig, dat je een moeder hebt, die thuis is en zich met je be moeit!» Tragischer veroordeeling van zulke kakelvrouwen is wel moeilijk denkbaar. Daarnaast het andere type. De vrouw, die voor zichzelf of voor haar minder gefor tuneerde geslachtsgenooten practisch werk zoekt en mogelijk maakt. Werk dat niet al leen de beteekenis heeft van bezigheid voor onvoldane leegloopsters en leeghoofden, maar dat voldoening en levensonderhoud verschaft aan de werkster en nut oplevert voor de ge meenschap morgens, de trein van ’s morgens en de sneltrein van 9 uur 40 ’s avonds, allen uit Stavoren en de sneltrein van 7 uur 29 ’s morgens, die van 1 uur 24 's nam. en die van 7 uur ’s av., allen uit Leeuwarden. Tengevolge van het vele drijfijs is heden ook de postdienst tusschen Stavoren en Enk huizen gestaakt. Bootje over varen. Eergisteravond laat heeft een bootje waarin drio personen uit Charlois op de Maas aan het visschen waren een klap van een schroef van een voorbijvarend stoomschip gekregen. Het bootje werd stuk geslagen. Een van de mannen verdween direct in de diepte. Twee anderen hielden zich aan het hout van het vischtuig vast. Een sloep van het stoom- Een tippelaar. Een Duitsch zeeman, afgemonsterd van een Duitsche zeetjalk, vroeg aan een havenbeambte te Harlingen schrijft men van daar aan de L. Ct. den weg naar Amsterdam. De beambte gaf op welwillende wijze inlichtingen en noemde daarbij de reiskosten van diverse gelegenheden De Duitscher evenwel ant woordde, dat het niet in zijn bedoeling lag onkosten te maken en dat hij de reis per voet wenschte af te leggen. De beambte zei hem, at hij dan minstens een week zou moeten «tippelen.» Dit werd echter geen bezwaar gevonden, waarna onze Duitscher zijn «plunjezak» op den rug wierp en langs den zeedijk in de richting van Zurich welge moed de voetreis aanvaardde. Nader verneemt genoemd blad, dat men tracht zijn verblijfplaats uit te vinden, aan gezien hij gedeserteerd is en zijn aanwezig heid bovendien is gewenscht voor het afleggen van een scheepsverklaring. Ongevallen. Een treurig ongeval had gisteren te Zwolle plaats aan de Centrale Werkplaats van de Ook te Haarlem hebben de Hoogere Burgers S S waar de bankwerker L. Voetelink i bezig was een locomotief te herstellen. Toen Maandagmiddag om 4 uur waren zij in de deze werd voortgereden, wilde V. er nog onder Een klucht?! Een villabewoner te Hilversum, bang voor een bedsermoen, trok, laat thuis komende, kousen en schoenen op de stoep uit, en sloop zoo naar binnen. Dat zag een surveilleerend politieagent; hij dacht met een inbreker te doen te hebben, en pakte den villaheer juist toen deze de deur dichtdoen zou. En toen meende de heer eveneens, dat hij met een inbreker te doen had zegt hij nu. Maar de woorden, die hij sprak, en die hij van drie klappen deed vergezeld gaan, waren »’t Kan me niks ver. er uit!” waaruit een denkend mensch afleidt, dat de agent zich bekend gemaakt had, doch onze villaheer, die tusschen haakjes banger voor zijn vrouw dan voor de politie schijnt, maling aan de gladde knoopen had. Thans is 8 dagen gevangenisstraf tegen hem geëischt, maar zyn advocaat Mr. v Gich, wilde vrijspraak, omdat het een klucht was. De beweging voor Staatspensionneering. De Bond voer Staatspensionneering telt volgens het jaarverslag thans 430 afdeelingen met 50.535 leden en 300 algemeene leden, tegen 44.761 leden 353 algemeene leden in het jaar te voren. Bovendien zijn 114 bon den en vereenigingen met pl.m 40.000 leden aan den bond aangesloten. In ons land vindt men derhalve 90 835 verklaarde voorstanders van staatspensioen. In Friesland vond de beweging den mees ten aanhang. Leeuwarden heeft de sterkste afdeeling in ons land, n.l. 1043 leden. Sneeuwballen-gooien. Op enkele plaatsen in ons land is deze week zoodanig met sneeuwballen gegooid, dat de politie is tusschenbeide moeten komen. Zoo moest in den Haag een aantal agenten en inspecteurs de sabel trekken tegen een troep van ongeveer 300 leerlingen der hoogere bur gerschool aan de Stadhouderslaan. die op ergerlijke wijze voetgangers met sneeuwballen bombardeerden. Ook op de Laan van Meerder- voort werd een groote troep opgeschoten jon gens om die reden uiteengedreven. Vijf jongens werden meegenomen naar het com missariaat. Op de Groote Markt werd de kraam van een Amsterdamschen koopman in bijouterieën met harde sneeuwballen aangevallen, met het ge volg, dat een gedeelte van de koopwaar werd beschadigd. De marktmeester hield een 27- jarigen en een 21-jarigen man en een jongen van 18 jaar aan als verdacht zich aan deze baldadigheid te hebben schuldig gemaakt. Tijdens een reclame-bioscoop-voorstelling op de Markt begonnen jongens het opeengepakte publiek en toen de politie tegen hen wilde optreden, ook de agenten met sneeuwballen te gooien. Het tumult bedaarde eerst, toen de voorstelling op last van de politie was lie op zyn stroo lag te herkauwen. L" ’„22. Gezeten op een stoeltje, een emmer tusschen de beenen, Schuimend en lauw gleed de melk dieren bewogen, was de onder-briga- houding van Nozière. te melken en terwijl de rechter den uier van den melker af. «Wat doe je daar?» vroeg hem de inspecteur. >O, niets, ik haal mijn bretels op.» i je je bretels op, kom eens hier dan zal ik je een handje helpen. Spoedig bracht de brigadier het zaakje van den melkvervalscher, wiens truc hij ontdekt had, in de war. Met één greep maakte hij de kleeren los van J’ losknoopte. Welk een verrassing! Rond zyn FRI i Algemeene Vergadering op Vrijdag 24 Jan., 's avonds 8 uur, den Heer A. OOSTERHOFF. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde. ld: -a.A—3 J

Friso nl | 1913 | | pagina 1