Uindeloopen en Stavoren. J No, 5. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 25 JANUARI 1913. r nog op hel voorstel Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. J de orde valide geworden, daarvan te kunnen profiteeren. Inzake e neteigen- is hetzelfde, afwachtende houding aan te nemen wijl by leden iets hebbende Thans is er enkel armoede voor hem in uitzicht en doet hij een beroep op de menschlievendheid van den Raad, hem een iaarliiksche toelage toe te kennen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan W. Klazes, met het oog op zijn leeftijd, een jaarlijksche toelage te verstrekken van f 125, onder voorwaarde, dat de gestorte premie’s niet zullen worden gerestitueerd; een en ander met ingang van 1 Mei a.s. De heer Kroese had aanvankelijk gedacht, niet op dergelijke adressen in te gaan, maar gezien de positie, waarin de man zal komen te staan, verheugt hem het voorstel van B. en W., wijl die positie, met het oog zooveel op het heden als de toekomst, weinig bemoedigend voor hem is. De heer Jansen wil veronderstellen dat de door den Voorzitter genoemde bezwaren ook wel door de Voogden onder de oogen zijn gezien, maar als hij nog maar f 1.50 kan verdienen, kan hij daardoor niet in eigen onderhoud voor zien en zal het zeer moeilijk zijn, hem met Mei a s. uit het gesticht te zenden. De Voorzitter merkt op dat de Voogden in hunne missive, niets van die overwegingen heb ben doen blijken. De heer IJntema weet, dat het in dit geval een flink jongmensch is, en dat die dan f 1.50 verdient, noemt hij treurig, waarom hij dan ook geen oogenblik langer in die betrekking dient te blijven. Het voorstel van B. en W. is dan beter. De heer Kroese wil opmerken, dat het voor stel van B. en W. volstrekt niet bedoelt Jan Hoedemaker op straat te zetten, maar mocht hij eventueel niet slagen in het vinden van een voldoende betrekking, dan zou hij de zaak tot nadere afdoening in handen van B. en W. wen- schen te stellen. Den heer Gaastra heeft het ten zeerste be vreemd, dat Voogden beweren dat 18 jarigen niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Beter ware het dan geweest, dat zij met een voorstel tot reglementswijziging waren gekomen om den leeftijd te verhoogen, of dien facultatief te stellen. Hij wil daarom Voogden berichten, dat zij moeten trachten eene betrekking voor hem te krijgen, en slaagt men daarin niet, dan kun nen nog maatregelen worden genomen. Da Voorzitter is het daarmede eens, hij wil het reglement handhaven, maar slaagt men niet, dan zullen B. en W. naar bevind van zaken handelen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Punt 9. Benoeming van een Armvoogd. Tengevolge het bedanken van den heer D. Oosterbaan, voor de op hem uitgebrachte benoeming, worden thans door Armvoogden aanbevolen de heeren A. Brandsma, en W. van der Werf, waaraan door B. en W. worden toe gevoegd de heeren P. Kuipers en A. J. P. Ridder. Bij stemming wordt de heer A. Brandsma aan gewezen met algemeene stemmen. Punt 10. Vaststelling van het schoolgeld- kohier over het 4e kwartaal 1912. Punt 11. Behandeling van reclames tegen aanslagen in het suppletoir kohier van H. O., dienst 1912, en Punt 12. Behandeling van het kohier van H. O., dienst 1913, zullen op voorstel van den Voorzitter worden behandeld in eene zitting met gesloten deuren en wordt de openbare ver gadering voor den duur daarvan geschorst. Na heropening wordt het schoolgeldkohier vastgesteld tot een bedrag van f 412 50. Niets meer te behandelen zijnde en geen der „2LL 2j voor te stellen, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. administratief oogpunt het Pensioenfonds blijven, omdat dit toch te De Voorzitter wijst nog op artikel 11 van het 1; van Kamerverkiezingen. Naar het »Centrum« uit zeer goede bron verneemt, zal Z.Exc. L Regout, minister van Waterstaat, hoe ook de verkiezingen zullen uitvallen, bij het einde der loopende parlemen taire periode zijn ambt neerleggen. Naar »De Maasb.« verneemt, heeft de heer J. II. Blum, lid van de Tweede Kamer voor het district Middelburg, zich bereid verklaard weder een eventueele candidatuur te aanvaar den. De heer Van Idsinga deelt aan de tNederLt mee, dat het bericht, als zou hij zich in Juni niet herkiesbaar stellen, onjuist is. De ysfeesten in Groningen. Het bestuur der IJsvereeniging te Groningen heeft besloten, om de jubileumfeesten een jaar uit te stellen. Treurig. Zaterdagavond heeft een echtpaar te Haar lem gepoogd zichzelf en hun vier kinderen door gas verstikking het leven te benemen. Dit is niet gelukt, doordat er niet genoeg muntstukken waren om in den muntmeter te doen. Man en vrouw zijn toen de deur uit- geloopen en waren juist van plan in de Leid- schevaart te springen, toen hun dat door een agent wprd belet. De man, machinebankwerker, is reeds lang buiten arbeid, zoodat armoede de drijfveer tot deze wanhoopsdaad is. Van de kinderen zijn nog twee meisjes en een jongen leerplichtig. Zij bezoeken trouw de school, het vierde kind, een jongen, is pas van school. 1 Het gezin verdient steun. (O. H. Ct.) VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 23 Januari 1913, ’s nam. 5 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer S. S. Hobma. Na opening der vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secre taris onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brieven van de heeren J. Jansen, A. Brandsma, J. de Jong, H. Runia, A. Visser Az„ B. Jonkmans en B. IJ. Wielinga, berichtende aanneming hunner benoemingen tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. b. Een apostille van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raads besluit tot het doen van rechtstreekse!» beta lingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1912. c. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij, gezien de kantbeschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken in het geschil tusschen de Gemeentebesturen van Workum en Hem. Old. en Noordwolde omtrent vergoeding van schoolgeld voor leerlingen uit laatstgenoemde Gemeente, die de school in het Heidenschap onder Workum bezoeken, wordt bericht, dat boven de verschuldigde f 75 geen bijdrage mag worden gevorderd. d. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot verkoop van een terrein, groot 17 85 bij 22.10 M. aan het Rijk, tegen f 8 per M2 en dat de verkoopsom zal worden besteed voor verbouwing van het Gemeentehuis en stichting van een brand vrije kluis voor het archief. e. Een procesverbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 88255.05, op den tegenwoordigen dienst f 2201.201/2, totaal f 90.456 251/2, dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 69799 25i/2, op den tegenwoordigen dienst f 1464 851/2. totaal f 7126411, zoodat in kas moest zijn f 19192.14i/2, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorzitter deelt verder mede, dat nog is ingekomen van Ged. Staten een ontwerp inzake drinkwaterleiding, met desbetreffende rapport. Hij geeft lecture van de bijgevoegde circulaire, waarin door Ged. Staten voor 1 April a.s. ant woord wordt verzocht op de volgende vragen1 of in deze Gemeente voorziening in de behoefte aan goed drinkwater noodig is. 2 of de inge zetenen genegen zijn in de kosten daarvoor bij te dragen en 3 of de Gemeente ook in belang rijke mate wenscht deel te nemen in de dekking der kosten, voor den aanleg gevorderd. De Voorzitter stelt namens B en W voor, deze stukken voor de leden ter visie te leggen, om in eene volgende vergadering het gevoelen over deze zaak te vernemen. Hij kan verder nog mededeelen, dat hij Ged. Staten toezending van een U-tal exemplaren heeft verzocht, die hij na ontvangst, den leden zal ter hand stellen. De heer P. Gaastra zegt uit de voorlezing gehoord te hebben van geldelijke offers enz. en weet niet, of dat idee hier ter plaatse in goede aarde zal vallen, het voor elk der leden persoon lijk moeilijk achtende, dat te beoordeelen, waar om hij het beter zou achten, deze zaak in handen te stellen eener Commissie of van B en W. De Voorzitter zegt dat dit voor hun college ook lastig zal zijn, maar hij had in dezen b.v. op het oog de Vereeniging vPlaatselijk Belanga, in welke vergadering het misschien een punt van bespreking zou kunnen uitmaken, en wier Bestuur misschien zou kunnen dienen van advies. De heer Jansen wijst op de belangrijkheid der vragen die tot de ingezetenen en de Gemeente worden gericht, en meent dat itiiichiiug vau hei, .yu mev m «c v<ui, wem mncu publiek zeer gewenscht is, de Raad kan zelve j erlangen. Hij heeft 9 jaren de Gemeente ge- van zijn zienswijze doen blijken, ofschoon nu I diend en steeds inzake de bereiding der compost reeds van hem een bijdrage in belangrijke mate zijn best gedaan, gedurende dien tijd steeds 3 wordt gevraagd. zijner jaarwedde gestort in het pensioenfonds De heer W. Kroese zegt dat er tegenwoordig in het vooruitzicht na 10 jaar, en misschien in- in de provincie 3 belangrijke zaken aan zijn1 electriciteitsvoorziening, 2 keuring voedingsmiddelen en 3 watervoorziening. I- dit laatste punt heeft de provincie reeds dui zenden uitgegeven. De laatste vraag is of de Gemeenten willen deelen in de kosten, maar dat hangt af van den ernst waarmede de zaak wordt bezien. Erkend wordt reeds, dat het voor kleine deelen der Gemeente wel wat duur zal worden en hij acht het gewenscht, zich noch voorelec- triciteits, noch voor watervoorziening financieel te interesseeren, wijl hier niet de behoefte bestaat als in groote Gemeenten, zoodat hij adviseert, zich Voorloopig niet druk over de zaak te maken. De Voorzitter merkt op, dat dit niet wordt gevraagd, maar enkel of de Gemeente wil bij dragen en in welke mate in de kosten van aan leg der leiding. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertehtiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De heer Jansen heeft er zich over verwon derd, dat dit adres ter sprake is gekomen, want bij de instelling der reiniging in eigen beheer in 1903, is er gewezen op het gevaar, zulk een weikman met dien leeftijd, in dienst te nemen. Naar aanleiding dier gevoerde besprekingen is, volgens de notulen toen besloten, dat de werk lieden, die ouder dan 45 jaar waren, nimmer een verzoek om wachtgeld behoefden in te dienen. Vandaar zijne verwondering, ofschoon hij niet tegen het gedane voorstel zal stemmen. De heer Potma vraagt of het ook beter is hem de gestorte premie’s, onder aftrek der voorge schreven 2OO/o, te restitueeren en dan de toe lage te bepalen op f 100? De Voorzitter geeft aan den heer Jansen te kennen, dat deze zich niet direct op een goed standpunt plaatst, wijl zijn gezegde eensdeels waar is. Volgens het reglement is ieder ge- meente-ambtenaar verplicht tot het Pensioen fonds toe te treden, zoodat B. en W. dat niet kunnen weigeren, wat misschien een fout in de redactie is geweest. Wel is Klazes er destijds op gewezen, dat hij na 10 jaar nimmer tege moetkoming zou kunnen eischen. En wat thans het voorstel van B. en W. aangaat, dat is ge distilleerd uit de besprekingen naar aanleiding van het voorstel der begrootings-cim missie voor dit jaar inzake Klazes. Aan den heer Potma antwoordt de Voorzitter, dat diens idee een geheel nieuw voorstel is, maar dat van B. en W. van de verste strek king is. De heer Kroese meent nog op het voorstel tusschen beide te moeten wijzen, maar vindt dat van B. en W. het beste. Op een vraag van den heer Gaastra, of de Voorzitter zich voorstelt die toelage uit het Pensioenfonds te bestrijden, antwoordt deze, dat hij die wenscht te betalen uit de Gemeentekas. De heer Gaastra gunt den man gaarne dat geld, maar het is toch een uitzonderingsgeval, want bij 10 jaren dienst zou hij recht hebben op l/g zijner jaarwedde, dus minder dan hij nu zal krijgen. De Voorzitter merkt nog op, dat hij in totaal f 125 heeft bijgedragen, en door dit te houden, heeft de man niet enkel de Gemeente dank te zeggen en wordt het vernederende van eene bedeeling er aan ontnomen. Het voorstel van B. en W. in rondvraag ge bracht, wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Potma. Naar aanleiding dezer genomen beslissing vraagt de heer Gaastra of nu niet de gestorte premie’s van Klazes, uit het Pensioenfonds moeten genomen en in de Gemeentekas gestort, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat de gelden van het Pensioenfonds ten allen tijde het eigen dom der Gemeente blijven, dus dat i en met het oog op de toekomst is het beter een p Pl_ X J 1_J j gebrek aan baten in het Pensioenfonds, de Ge- meente toch moet bijspringen, De heer Jansen acht het bezwaar van den j heer Gaastra uit een 1 juist, maar is er toch voor, dat deze gelden in het Pensioenfonds blijven, omdat dit toch te eeniger tijd te zwak- zal blijken te zijn. De Voorzitter wijst nog op artikel 11 van het reglement van het fonds, regelende uitkeering van een eventueel wachtgeld, wat toch ook mo gelijk is, waarvoor ook uit het fonds zal moe ten worden geput. De heer Gaastra wenscht hieromtrent geen nader voorstel te doen of eenige nadere bespre king. Punt 7. Versterking van uitgaafposten der begrooting, dienst 1912. De Voorzitter zegt dat eenige posten zijn over schreden en voor de leden de gevraagde ver sterking ter visie heeft gelegen. Op zijn voor stel wordt zonder hoofdelijke stemming deze verleend. Punt 8. Verzoek van voogden van het Stads met 1 Mei, wanneer de Gemeentereiniging in Weeshuis alhier om afwijking van het bepaalde j 't van het reglement hunner instelling. In de door den Secretaris voorgelezen missive wordt gewezen op alinea 1 van art. 4, dat voor schrijft, dat weezen, die den 18-jarigen leeftyd hebben bereikt, met 12 Mei het gesticht moeten verlaten. Dit is thans het geval met Jan Hoedemaker, maar waar Voogden meenen dat een jongeling op 18-jarigen leeftijd nog niet voldoend bedre ven in zijn vak kan zijn, om zelfstandig in zijne behoeften te kunnen voorzien, achten zij het in zijn belang gewenscht, dat van dit artikel wordt afgeweken en hij tot 12 Mei 1914 in het ge sticht blijft opgenomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. ofschoon een vorige maal op gelyk verzoek gunstig is beschikt, thans adviseeren afwijzend te beschik ken en het reglement te handhaven. De jon geling is 20 Maart 1895 geboren, wordtin Januari 1914 ingeschreven voor de militie, zal in Sep tember moeten loten en by inloting 1915 in dienst moeten gaan. Bij het verlaten van het gesticht in 1913 zal hij beter een betrekking als intern kunnen krijgen, dan wanneer hij dit Mei 1914 verlaat. En het loon dat hij thans geniet, is wel zeer miniem. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De heer Gaastra zegt, dat de heer Kroese zich reeds als tegenstander heeft verklaard, maar het gaat hier toch om een zeer belangrijk iets, zeer gewichtig voor de gezondheid. Blijkt, dat de ingezetenen het idee van den heer Kroese zijn toegedaan, enfin, maar vooralsnog is dat nog onzeker, en moeten wij er achter zien te komen hoe de ingezetenen er over denken. De heer Jansen komt het wenschelijk voor bij het voorstel van B. en W. te blijven, elk der leden kan trachten op de hoogte te komen en overigens zou b.v. het advies van Plaatselijk Belang kunnen worden gevraagd. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 3. Adres om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag, dienst 1912. De Secretaris doet lecture van een ingekomen adres van J. Zwerver, thans wonende in de Schrans bij Leeuwarden, 26 Juni 1912 vanhier vertrokken. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de gevraagde afschrijving in evenredigheid van 6 maanden te verleenen, waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Punt 4. Adres van R. Brussel alhier, tot verkrijging van een stukje grond in erfpacht. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blijkt, dat adressant it) erfpacht vraagt de strook grondsthans gebruikt als ligplaats voor de aschpraam maar eerlang vrijkomende. De Voorzitter geeft in verband hiermede mededeeling van het advies van den Gemeente- Opzichter, die geen bezwaar tegen inwilliging heeft, onder voorbehoud van nakoming van eenige voorwaarden omtrent een te plaatsen stek, het onderhoud der walbeschoeiïng en het niet bebouwen van het terrein ter grootte van 7 30 bij 4 95 of 36 M2. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek op de gewone voorwaarden in te wil ligen, rekening houdende met de door den Gem. Architect genoemde bemerkingen. Verder deelt hij nog mede dat te dezer zake is ingekomen een gelijk verzoek van C. IJntema, waarvan mede voorlezing wordt gedaan, en die als grootste belanghebbende genegen is die grond te koopen of tegen de dubbele vergoeding ad 20 cent per M2 in erfpacht te nemen. De Voorzitter blijft bij hun gedaan voorstel die strook grond in erfpacht af te staan aan R. Brussel tegen 10 cent per M2, ofschoon er mis schien leden zullen zijn die naar aanleiding van het adres van C. IJntema, eene beslissing zullen willen instellen. De heer Jansen is van oordeel, dat de zaak thans wel kan worden afgedaan, want door aan houding bestaat de mogelijkheid, dat de toestand nog ingewikkelder kan worden, indien er nog meer liefhebbers komen. Bij stemming wordt met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Gaastra en Jansen, besloten, eene beslissing tot de vol gende vergadering uit te stellen. Punt 5. Adres van W. van de Lageweg al hier, om onderhandsche inhuring van de wijk bij dr. J. Swart. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blijkt, dat de huurtijd van bedoelde strook grond 30 April a.s. expireert, waarom adressant onder handsche inhuring verzocht voor den tijd van 5 jaren, tegen een huursom van f 3 per jaar. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan, wijl vroeger ook f 3 werd betaald, onder voorwaarde dat de kosten der acte voor rekening van den huurder komen. Nadat op een vraag van den heer Jansen, of ten opzichte dat adres ook nog andere aanvra gen zijn ingekomen, door den Voorzitter een ontkennend antwoord wordt gegeven, wordt met algemeene stemmen het verzoek ingewilligd. Punt 6. Adres van W. Klazes alhier, om een tegemoetkoming uit de Gemeentekas. De Secretaris doet lecture van het ingezonden adres, waarin adressant te kennen geeft dat hij particuliere handen overgaat, volkomen broodeloos by art. 4 vragen die tot de ingezetenen en ae wemeenie j zal zijn, wijl hij met zijn bijna 71-jarigen leef- worden gericht, en meent dat inlichting van het j tijd niet in de termen valt, elders werk te zullen diend en steeds inzake de bereiding der compost 0/Ö zijner jaarwedde gestort in het pensioenfonds I B i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. j van mL r i j 5- ai icvö moer te uciu tl ov - j--o-

Friso nl | 1913 | | pagina 1