Hindeloopen en Stavoren. Waarschuwing. I ZATERDAG 8 FEBRUARI 1913. 39ste Jaargang. No. 7. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I gesnoeid schreven verzoek Met belangstelling zal zeker schrijft het een en na zon succes op- Een kwakzalver. Onze Alkmaarsohe correspondent meldt aan v. h. N. II. J. Eilers, te Oegstgeest, zich noemende der aardappelen door middel muur gemaakte opening. M. werd gearre steerd, evenals zekere II. uit Zaandam, die 1913 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie, uit, hun i den Vrijzinnig Democratischen Bond, wegens inbreuk op haar auteursrecht. Deze aanklacht, die, wegens de aan een De GEMEENTE-ARCHITECT van WORKUM, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders, waarschuwt een ieder en vooral Ouders van kinde ren t ter plaatse waar de boo ts Amsterdam gebrek aan Inmiddels was aan de effectenhandelaren bekend gemaakt, welke stukken waren ont- Kaar de Tel. verneemt, zal het Ko ninklijk bezoek aan de hoofdstad dit jaar niet worden gebracht in de maanden April of Mei, doch in September a.s zulks in verband met te organiseeren onaf hankelijkheidsfeesten. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer 's avonds half negen uur. Aardappeldiefstal. hem minder aangename ontdekking, dat 250 H.L aardappelen rechter te Schagen, den 21 Dec. vroeg, n.l. van Er was een gat in den I de aardappelen rolden in I secretaris van al te zeer slonk, werd de opening op vrij primitieve wijze dichtgemetseld. eventueele veroerdeeling verbonden gevolgen De schade, aan schipper Hoek door den diefstal berokkend, bedraagt volgens de Tel. ongeveer f 500. De slagersvrouw en de Arbeidswet. gunstig cijfer, dat doch wiens handelingen door de echter nog door Vlissingen (met 21.35) en I te slaan, wordt geverbaliseerd Men geeft hoog op over vrijheid, maar ’t is dan toch een vrijheid, die erg aan banden ligt, zou men zoo zeggen Oude schilderstukken ontdekt? Het Huisgezin deelt het mede Bij eene restauratie in den huize Cliftwijck te Amerongen, ingericht tot rust- en herstel lingsoord, is, toen een der kamers van het moderne behangselpapier werd ontdaan, daar onder een rijk beschilderd doek te voorschijn gebracht, waarvan dadelijk vermoed werd dat het kunstwaarde bezat. Het wekte dan ook veler bewondering op en reeds werd er een groote som gelds voor geboden. Kenners, die reeds van elders kwamen kijken, begrootten de waarde echter veel hooger De beide slachtoffers werden in het achter huis gevonden. Men vond een lampje in hun nabijheid, zoodat vermeed wordt, dat een van hen daarmee een ongeluk heeft gehad. Een goede vangst. In December van het vorige jaar is bij den Drie van de kamerwanden bleken met zulk j doek behangen. Aan de Brouwersgracht 169 te Amsterdam heeft de aardappelschipper Hoek een kelder het N. H. tot voor en kele dagen veronderstelde, geheel met dat chemicus, rechterlijke macht als onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, door den volksmond ais kwakzalverij gekwalificeerd worden, is den laatsten tijd in Noord-Holland terdege in de kaart gekeken. Voor 4 kantongerechten werd boete tot een gezamenlijk bedrag van een f 2500 tegen hem geëischt. Gisteren werd de 2e appèlzaak tegen hem behandeld voor de Rechtbank te Alkmaar, waar het O. M. bevestiging van het vonnis van den kanton- toebracht. De man nam de vlucht, werd achtervolgd en ingehaald, waarna men hem nog een snede over hoofd en nek toebracht. De man ver volgde zijn weg naar huis, ongeveer een kilo meter ver. waarna de wonde in den buik van een ernstigen aard bleek. Hij werd denzelf- den avond oor den dokter verbonden en naar het ziekenhuis vervoerd. De zes vermoedelijke da Iers werden door de politie in verhoor genomen. Tel. N.V. „De Tydgeest.” De Arrondissements Rechtbank te Roermond bevestigde 4 dezer het vonnis van den Kan tonrechter te Helmond, waarbij A. J. M. B agent der N.V. »De Tijdgeest», werd ont slagen van alle rechtsvervolging. Subsidies tot bestrijding van de tuberculose. De Minister van Binnenl. Zaken noodigt, de «St. Crt meedeelt, de besturen de vereenigingen, die zich bestrijding van De bevolking der gemeente Leeuwarden is Eergistermorgen nu, meldt de Tel. werd over 1912 met 458 personen toegenomen en bij een effectenhandelaar aan het Damrak ie bestond op 1 Januari uit 18.012 mannen en 19.885 vrouwen, samen 37,897 personen. scheepje vastgeraakt onder een van den steiger en is het, bij wassend water, i volgeloopen. Twee menschen verbrand. daartoe strekkend, op gezegeld papier ge- Uit Heusden wordt d.d. 6 Februari aan de L. Ct. gemeld In het naburige Veen is een landbouwers- woning afgebrand, waarbij de weduwe Vos tot berging van aardappelen. De bergplaats was, naar Aan het bureau gekomen, bleek, dat een goede vangst was gedaan. De gearresteerde is zekere S., van beroep decoratieschilder, en die gedurende eenigen tijd bij den heer War nies aan het opknappen van orgels had ge werkt. Hij was dus met de inrichting van het huis van den heer W. uitstekend op de hoogte. Eenige dagen na de inbraak had hij na een woordenwisseling met zijn patroon, de fabriek van den heer W. verlaten. Gerold of verloren? Bankloopers worden nog al eens beroofd van geld en geldswaarden, die zij hebben over te brengen, door zakkenrollers. Maar bankloopers kunnen zelf ook iets ver liezen, of zelfs verduisteren. En in zoo’n geval ligt het voor de hand, dat zij zakken rollers het feit waaraan zij zelf schuldig staan, I op den breeden rug laden. Dat schijnt nu te Amsterdam weer gebeurd met den kantoorlooper der firma Bunge, te Amsterdam, wien f 2000 ontrold zou zijn. Men neemt thans aan, dat de oude man de I portefeuille op straat verloren heeft. Blijftdat er eerlijke vinders schijnt te heenchen. Een aanranding. Dinsdagavond half elf huiswaarts keerende, werd zekere M. Veldthuis, te üden (N.-Br een zestal opgeschoten jongens aange- de praat en liet een zijner be- naar de politie van het Blijkens de statistiek der geboorten en der "reïherchëu^ van dat bureau ver- sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van 8chenen en namen den man met het effect mee. den dood in Nederland over December 1912, voorkomende in de «Staatscourant» van Donder dag 6 Februari, was het aantal inwoners van het Rijk op 1 December 1912 6,102,369 en bedroeg het aantal levend geborenen, behoo- rende tot de werkelijke bevolking 14,192 of 27.46 op 1000 inw. per jaar. Het totaal der overledenen binnen het Rijk, behoorende tot de werkelijke bevolking, de levenloos aangegevenen daaronder niet be grepen, was 6684 of 12 93 per 1000 inw. en het getal overleden kinderen, minder dan een jaar oud, op 1000 levend aangegevenen per jaar 80 73. De bevolking van Friesland bedroeg 365,881 met 730 levend geborenen of 23.56 per 1000 inw Voor Leeuwarden zijn die cijfers resp. 37,833, 69 en 21 53. In Friesland stierven zonder de levenloos aangegevenen 374 of 12.07 per 1000 inw. Voor Leeuwarden zijn die cijfers resp. 52 en 16 23. Totaal der overleden kinderen be neden het jaar in Friesland op 1000 levend aangegevenen per jaar 43 65 en te Leeu- i warden 26.99, een zeer handelsartikel gevuld. Bij het openen der kelderdeuren liet de voorraad zich ook aan zien, alsof van elke ruimteplek was gebruik gemaakt en de schipper, wetende, dat dit inderdaad het geval was, verkeerde gedurende eenige weken in dien waan. Tot hij, in de gelegenheid een gedeelte van den voorraad te verkoopen, den kelder nauwkeu riger inspecteerde De man kwam daardoor tot de voor tusschen de 200 en op voor hem onverklaarbare wijze uit den kelder wa'en verdwenen. Hij sprak over dien geheimzinngen diefstal in de buurt en vernam, dat zekere M die een kelder heeft op no 171, aan de Brou wersgracht, aan verschillende personen voor een klein prijsje puike aardappelen te koop geboden had. De benadeelde deed aangifte bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Zij kwam tot de ontdekking, dat in den muur van M kelder, tevens afscheiding van de aardappelen opslagplaats van schipper Hoek, een versch-gemetselde plek aanwezig was. De politie dacht onmiddellijk aan het stelen der aardappelen door middel van een in den het I teringpatiënten ook onder den grond stoppel geregeld met eerstgenoemde in compagnonschap bij de behandeling stond. De Zaandammer heeft reeds bekend, dat de aardappelendiefstal door M. is gepleegd, en op de wijze als aanvankelijk door de po litie is verondersteld. T muur gemaakt en den kelder van M. Later, toen de voorraad van schipper Hoek mer Houttuinen, een pleegd. Daarbij werd onder meer een bedrag van 4 a f 5000 in effecten ontvreemd. De inbraak was blijkbaar geschied door personen met de plaatselijke gesteldheid in het huis goed op de hoogte. De recherche verzocht destijds den heer sluier, die de toekomst bedekt, willen zien Warnies op te geven, welke personen den opgelicht en tallooze malen is de post de over- laatsten tijd bij hem verkeerden. Daaraan brenger van geiuks- of ongeluksvoorspellingeu 3 geldboeten van f 300, subs elk te ver vangen door 60 dagen hecht. Bekl. was niet verschenen, doch had, indien dit wel het ge val was geweest, misschien wel een kleur op de kaken gekregen door eenige mededeelingen uit een schrijven, dat de Officier van Justitie bij de stukken voegde. Een «dankbare» pa tiënt meldde, dat Eilers vroeger in de buurt van Leiden melkboer was geweest en dat hij den weg naar het verblijf der kikvorschen bijzonder goed geweten had, dat hij later de kost verdiende als venter van lampeglazen, doch op een goeden dag getuigd had van zijn «goddelijke» dit woord gebruikt Eilers openbaring, door te zeggen«Ik verd. het langer armoede te lijden, al moet ik alle m Veertien dagen geleden verscheen Eilers j van zijn appèl als heele heer, lange jas, gouden lorgnet portefeuille onder den arm. Een auteursrecht-kwestie. Door de firma Martinus Nijhoff te s Hage is op grond van de Auteurswet bij de Justitie een aanklacht ingediend tegen den algemeenen en haar 40 jarige knecht zijn omgekomen. «Ook wij zijn hiernaar benieuwd», teekent het Geïll. Slagersvakblad hierbij aan. «Wanneer een gehuwde vrouw den gan- schen nacht in haar kamer achter de naai machine zit te werken en zich te gronde richt, doet men er niets tegenwanneer een gezonde slagersvrouw Zaterdagsavonds een paar uur met haar man in den winkel helpt, dan wordt er geverbaliseerd. Zij zal zich zeker niet in den winkel mogen bevinden, al was ’t maar om wat toezicht te houden. - Een groot slagerspatronn neemt mannelijk deze niet toe te laten personeel en werkt er tot diep in den nacht -j—mede; een klein slagerspatroon, die zich met nieiTlangS de stad worden vrouw door den moeilijken tijd tracht heen rrpcr>d onverhoord voorko- slaan, wordt geverbaliseerd gesnoeid, onver noopt xoorKo Over de Nederland8che mende ongelukken zullen zij zich zelven hebben te wijten. Workum, 3 Februari 1913. De Gem.-Aichitect voornoemd, J. BOGTSTRA. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. aanbood, aan dienden telefoneeren bureau Warmoesstraat. I de belangen van het uitgeversvak en van de pers raakt, betreft het nadrukken van een gedeelte van den inhoud van het bekende, door genoemde firma uitgegeven werkje De Zutph. Ct. meldt, dat tegen een slager «Parlement en Kiezer» in het Jaarboekje van te Zutphen proces-verbaal is opgemaakt, wijl den Vrijz -Dem. Bond, meer in het bijzonder zijn vrouw op een Zaterdagavond hielp bij de het daarin overnemen van een gedeelte der bediening der klanten. De verbalisant, den in dat werkje voorkomende uit de officieele slagerswinkel blijkbaar als werkplaats be- opgaven samengestelde lijsten van de uitslagen schouwende, meende dat hier de nieuwe Ar- der periodieke en tusschentijdsche verkiezingen beidswet was overtreden, daar een gehuwde voor de Tweede Kamer sedert 1897. vrouw na 7 uur ’s avonds werk verrichtte. De Justitie heeft aan deze aanklacht gevolg «Het zal ons benieuwen of hierop een von- gegeven. nis volgen zal», voegt bovengenoemd blad aan i Met belangstelling zal zeker schrijft het zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei a.s., tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften overeen komstig welke de verzoekschriften enz. van de plaatseljjke en daarmede gelijk gestelde vereenigingen behooren te worden ingericht, I zijn kosteloos aan het Departement van Binnenl. Zaken te bekomen. Een opvolgster van „Hinke Kaart.” Uit Kortezwaag wordt geschrevenOns heer Warnies, orgelmaker, wonende Haarlem- dorp huisvest tegenwoordig de opvolgster van belangrijke inbraak ge- j Hinke Kaart, en ’t blijkt duidelijk, dat met den dood van de beroemde kaartlegster van Nieuwebrug nog lang niet alle bijgeloof en lichtgeloovigheid van de aarde is verdwenen, ’t Loopt hier tenminste erg druk van men schen, die o zoo graag een tipje vsn den sluier, die de toekomst bedekt, willen zien Zaandam (met 19 52) wordt overtroffen. Gezonken. Het ijzeren scheepje «Vertrouwen» van schipper J. Verheijke, van Hoek, lag, met j boonen en erwten geladen, aan het remming- werk in de oostelijke buitenhaven te Ter °°r -- Neuzen gemeerd, om eergistermorgen af te h<>m me88teek ,n het onderllJf varen. Aan boord bevonden zich twee neefjes, 14 en 13 jaar oud, kleinzoons van den schipper. De eene was aan boord wegens ziekte van de daarmede steeds varende per sonen, terwijl de andere zijn neef je gezelschap hield. De man, die als schipper mee moest varen, woont aan den wal. Door een nog niet juist uitgemaakte oorzaak, is dat scheepje eenigen tijd voor middernacht gezonken. Zoo- dra dit bemerkt werd, snelden sluispersoneel en anderen toe, om zoo mogelijk hulp te bieden. Dit mocht helaas niet baten. Eer- gistermorgen heeft men uit het vooronder de lijken der beide jongens kunnen ophalen. Deze zijn voorloopig in het magazijn van den Prov. Stoombootdienst gebracht om te worden geschouwd, waarna ze naar de ouderlijke woning te Hoek zullen worden overgebracht. J Het is wel een vreeselijke tijding, die men den ouders en grootouders moest brengen. naar Vermoedelijk is, zegt de M. Crt., het van gordingbalk de tuberculose ten doel stellen en die voor 1913 in aanmerking wenschen te komen voor De prijs der zkdvertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Irieslani, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nüverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam verder verloop van deze zaak worden tegemoet ging de gangen van enkele personen gezien, vooral met het oog op de naderende der dat dit aanvankelijk eenig algemeene verkiezingen, die tot het publiceeren leverde, of uitgeven van dergelijke opgaven meer aan- leiding geven dan gewoonlijk. Jaarcijfers. vreemd. De bevolking der gemeente Leeuwarden is Amsterdam een stuk ter verzilvering aange boden van den diefstal afkomstig. De effec- De gemiddelde jaarlijksche bevolkingstoeneming tenhandelaar hield den man, die het te koop over de laatste zeven jaren bedraagt 498. Statistiek van geboorten en sterfte. dit bericht toe. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelnmer Oldepbaerl en Noordwolde. o o l' 4" I tl F V t 1 V "k V1 J s'. w» zj a. A (1 Z. a m *-•

Friso nl | 1913 | | pagina 1