Ilindeloopen en Stavoren. j Kennisgeving. I I vaccineeren I Verkiezingsrede J. H. ANEMA, Officieel Gedeelte. 1 l 1 j ZATERDAG 15 FEBRUARI 1913. 1 «P i J- II 1 I I De BURGEMEESTER der Ge meente WORKUM brengt ter ken- belanghebbenden, dat op nis van I Zaterdag den 15 Februari e.k., des namiddags 2 uur, in een en der lokalen van de voormalige school voor kosteloos onderwijs, gelegen heid zal bestaan om zich gratis te doen door Dr. W. J. SLIS alhier. Workum, den 10 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. n I A t 4. 5. 8. 9. Omslag 1913. 4 punten den bezocht, wordt ruim hall 12 doo door de zitter, de heer Tj. Banning, gesloten. 1. 2. 3. 6. 7. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noonhvoide. dezer kapitalistische maatschappij niet ver zal De BURGEMEESTER der Gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Za terdag den 15 Februari 1913, des voormiddags te 91/2 uur, ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 12 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van Behandeling: Notulen. - Mededeelingen. Verzoek om gebruik te mogen maken van een schoollokaal te Koudum. Vaststelling suppletoiren staat van water staatswerken. Voorstel om het haventerrein te Laaxum in erfpacht te aanvaarden. Wijziging gemeente-begrooting 1912. Af- en overschrijvingen gemeente-begroo ting 1912. Reclame tegen den aanslag suppl. kohier Hoofdelijken Omslag 1912. voortgebracht, die niet geheel is beloond, de meerwaarde krijgt de patroon, om winst te maken en daardoor kan het kapitalisme bloeien. En als dan in de Troonrede de uitkomsten van den landbouw schitterend worden genoemd, dan is dat alleen voor de patroons of de aandeel houders. In deze maatschappij mag en kan dat, maar is dan eene staking te veroordeelen, wanneer de arbeider slechts een klein deel, b.v. 1 cent, vraagt van die meerwaarde, het te weinig genoten loon? Neen, het kapitalisme bloeit juist ten koste der arbeiders, het floreeren der bedrijven ont staat, doordat den arbeider het volle loon wordt onthouden. Men kan dat diefstal noemen, maar dan eene, die geoorloofd is en wettelijk vastge legd in deze Maatschappij. De S. D. willen den arbeider op zijn ouden dag iets van zijn leed vergoeden, voor wat hem gedurende zijn werk zaam zijn is onthouden, en eischen daaromeen pensioen zonder premiebetaling, zijn absoluut recht. Verder is het nog een groote grief tegen dit wetsontwerp, dat de vrouwen bij den dood van den man niet kunnen genieten van het I pensioen van haar echtgenoot, maar moet door betalen tot 70 jaar en het weezenpensioen slechts wordt uitgekeerd tot het 13de jaar, zoodat een kind blijkbaar op dien leeftijd bevoegd en be kwaam is voor eigen onderhoud te zorgen, in tegenstelling van kinderen van meer gegoede ambtenaren. Dit wetsontwerp is in geenen deele de glorie van dit Christelijk Ministerie, maar keert een Staatspensioen, keert een pen sioen voor weduwen en weezen. Officieren, noodig misschien in een leger, maar niet voor het voortbrengen van eenige productie, krijgen pensioen zonder premiebetaling maar op dit contrast blijft men alweer het antwoord Vrijzinnig-Democraten en 18 leden van Rechts. pa&WiAig. ning der Concentratie. Wat het Algemeen Kiesrecht aangaat, hunne bekeering daarvoor is nog van zeer jongen datum, maar dat verschijnsel is volkomen ver klaarbaar, wyl de kreet daarvoor steeds is aan geheven in de arbeidende klasse en zij in werkelijkheid gedreven worden naar A. K. door de S. D., want zonder A. K. kunnen zij niet meer den boer opgaan. De S. D. A. P. alzoo de dry ver, de Liberale Partij de gedrevene. Daarnaast het streven der oud-hberalen, om zich het recht voor te behouden te ijveren voor meerdere macht der Eerste Kamer, een conser vatisme dus tegenover de stem des volks in de Tweede Kamer. Staatspensionneering, een der eerste op het programma der S. D., weleer Vaststelling primitief kohier Hoofdelijken fTrviolar» 4 QI Q wet zou zijn, dat de arbeiders, voor, tusschen en na dien tijd, bij den boer doorgebracht, op i eigen land zouden gaan werken en de boeren niet gedwongen zouden worden tot loonsver- hooging over te gaan. Typeerend is wel de uitspraak van de Commissie uit Patrimonium, die zeide, dat met die wet, het doel werd voor bijgestreefd, en niet de arbeiders aan land, maar de boeren aan arbeiders zouden worden geholpen, want door die verkregen eigendom zouden de i arbeiders gedwongen zijn te blyven en geen trek naar andere streken meer plaats hebben. Inzake de toestand van den ambtenaar van den 1 Staat wordt door Spr. opgemerkt, dat met het stijgen van den prijs der producten voor nood zakelijk levensonderhoud verhooging van salaris de D. beginselen er is dat de arbeider verplicht zal worden daarvoor te storten, vanaf zijn 16de jaar, volgens den loonstandaard in Friesland 12 cent per week, de patroon een deel terwijl de Staat ge- 75 jaar 10 millioen zal bijpassen voor een storting van 16 tot 70 jaar krijgt hij volgens het loon dezer streken ongeveer f 2 per week. In een debat te Harlingen zeide Mr. de j van dit ontwerp, dat de arbeider als dan zijn eigen geld kreeg, geen gave, maar Spr. stelde daartegenover zjjne mee- ning als mensc. en als S. D. Als mensch zegt hij dat f 2 iet*' .irmzaligs is, waar hij niets mee kan doen, geef hem dan liever een verzekerings wet met premiebetaling, maar dan met een voldoende uitkeering. Als S. D. zegt hij, dat de arbeider, die zyn geheele leven heeft gewerkt, daar arbeid heeft de vraag, of het datgene heeft gedaan, wat ook bij wordt gemist, en de daaraan verbonden van christelijke zijde van het Kabinet werd I schade, dat de arbeider niet meester is over zijn eigen ziekenfonds en daarover een eigen beheer kan voeren. Een tweede grief daartegen is, dat de dokter het in de hand kan hebben, of een arbeider bij ziekte al dan niet uitkeering zal kunnen krijgen. Het wetsontwerp inzake ouderdoms en invali diteitsverzekering, eerst geschorst, zal, ingevolge den wil van dr. Kuyper, voor de verkiezingen j nog worden afgedaan. Maar de opzet daarvan Ten slotte komt Spr. op de Tariefwet, vast gekoppeld aan het vorengenoemd wetsontwerp, wijl de storting van 10 millioen in de pensioen kas moet worden opgebracht door de Tariefwet, grootendeels te betalen door de arbeiders door de verhoogde prijzen op klompen, margarine, suiker enz. Men wil geen verhooging van ver mogens- of successie-belasting, geen aanranding van het kapitalisme, maar wel op verdekte en verkapte wijze een indirecte belasting invoeren ten koste van den arbeider, eene geraffineerde zakkenrollerij. In meergenoemd debat met Mr. de Wilde heeft deze ge zegd, dat by verhooging der invoerrechten van eenig artikel, b.v. uit Duitschland in ons land, dat hier geen invloed zal hebben. Juist zal in ons land de nijverheid dan kunnen op bloeien, omdat de fabrikanten hier tegen den- zelfden prijs kunnen blijven leveren. Maar die redeneering raakt kant noch wal, want stel dat de margarine uit Duitschland ingevoerd, met 10 cent wordt belast, dan zullen ook de fabri kanten in ons land hunne artikelen met dat bedrag verhoogen, want dat is de logische gevolgtrekking van eiken kapitalist van zijn standpunt, zoodat alweer de nijverheid zal gaan bloeien ten koste van de centen der arbeidende klasse. Zoo iets te durven zeggen is brutaal en de verkondiging van een groote leugen, valt geheel buiten de neutrale zone van eerlijkheid en eischt een woord van protest. Maar men durft niet eerlijk de Tariefwet uiteen te zetten, omdat de arbeiders verzoend dienen te blijven met het ontwerp der Ouderdomsverzekering. Na de hierop gevolgde pauze erkent Spr. zich met het oog op den nog restenden tijd, te j te hebben bezig gehouden met het huidige Ministerie, maar hij wenscht kortelijk ook nog iets te zeggen over de Vrijzinnige Concentratie, ofschoon een kritiek op de liberale partij niet zoo actueel is, omdat het geen regeerende partij is, maar de S. D. stellen zich zoowel tegenover de liberale kapitalistische als de christelijk kapita listische partij. De Vrijzinnige concentratie dan heeft zich georganiseerd in een nieuw verband, om kracht te ontwikkelen tot verwijdering van het Christe lijk Ministerie, maar één groot bezwaar bestaat daarbij, dat zij het onderling zoo verbazend oneens is, geheel gelijk aan de coalitie, die ook inzake verplichte vaccinatie, Zondagsrust, dood straf enz., verschillend standpunt inneemt. De concentratie gaat aan een zelfde euvel mank, zal geen bepaald programma kunnen door- gewenscht was, maar achterwege bleef omdat geen geld was. En toen werden de salaris sen der buitenlandsche gezanten om dezelfde reden met duizenden verhoogd. Voor de grooten dus wel, voor de kleinen geen geld. Bij het ontwerp tot Grondwetsherziening wordt voorgesteld het inkomen der Koningin I lang 1 f 600 000 met f 200 000 te verhoogen, worden wel f 500.000 gevonden voor de verbe tering der stallen van Prins Hendrik, zeker een Inzake het wetsontwerp ziekteverzekering meent Spr. enkele dingen nader te moeten be- een nog betrekkelijk jonge man met weinig ondervinding en geen beroeps-politicus, maar het is de vraag of dat ten goede of ten kwade zal pleiten voor zjjne candidatuur. Echter, zij, die hem kennen, weten dat hij reeds 10 jaren geleden den strijd voor 1 heeft aangebonden. Gezien de situatie van dit district, is de stryd der S. D. hier geen hoopvolle strijd, maar hoofdzaak zal daarom dan ook zijn een meer naar voren brengen der S. D. beginselen en den kamp om een Kamerzetel te benutten als een demonstratie. van In de eersfe plaats wenscht Spr. een kritiek uit te oefenen op het huidige Ministerie, en die D vry fel naar voren te brengen, vooral omdat schril contrast, het zich noemt een Christelijk Kabinet. Her innerende dat het na een zitting van 1 jaar, is j opgetreden met den steun van 60 leden, moet spreken, met name de medische hulp, die daar- verwacht, ontkennend worden beantwoord. Het heeft te dien opzichte veel beloofd, maar die belofte niet vervuld. In de Troonrede van 10 Maart 1908 heeft Minister Heemskerk gezegd, dat zou worden geregeerd naar de beginselen der rechterzijde, en geen enkel christelijk wets ontwerp is tot stand gekomen, zoo, dat het specifiek christelijke daarin was neergelegd. En in de Troonrede van 1909 en 1910 was het woordje de weggelaten en werd alleen gesproken over christelijke rechtsbeginselen, ofschoon na 1910 evengoed kon verwacht worden, dat die beginselen in bepaalde wetsontwerpen zouden worden vastgelegd. Slechts in één wetsont- durende werp komt iets specifieks christelijks voor, n.l. in dat inzake de subsidie aan het christelijk onderwijs, waaraan Staatsgeld is verschaft, om I het in meerdere mate te doen bloeien. Van Wilde ter verdediging S. D. standpunt is er niet het minste princi- piëel bezwaar tegen de christelijke school, maar wel heeft men deze grief, dat het niet aan dezelfde voorwaarden heeft te voldoen als het openbaar onderwijs, wijl van christelijke zijde geen toezicht op het leerplan wordt gewenscht, zoodat men wel rechten, maar niet de volle plichten wenscht te aanvaarden, wat toch een leemt* is bij het aanvaarden der subsidie. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Zedelijk heids wet zou een specifiek Chris telijke Wet zijn, maar zij is dat absoluut niet. Door een liberaal Minister, Cort van der Linden I opgemaakt, is zij door een Christelijk Minister overgenomen. De steun der S. D. in de Kamer is gedeeltelijk geweest. Zoo hebben zij gestemd voor de opheffing van huizen van ontucht, alleen ®p grond van de uitbuiting der vrouw, maar niet omdat daardoor de onzedelijkheid zou ver minderen, want in Rotterdam is juist het aantal I der publieke vrouwen toegenomen. Zoo hebben zij ook goedgekeurd de opruiming der souteneurs hunne opzending naar Veenhuizen, maar bij hunne terugkeer in de Maatschappij is geen ander leven gewaarborgd. Verbod van adver- tentie’s betreffende z.g. deskundigen en N. Malthu- anisme hebben niets geholpen, is niets dan schijn en heeft geen opheffing der onzedelijkheid tengevolge. Een vogelwet en een hondenwet behoeft geen product van een speciaal Christelijk Ministerie te zyn. Inzake de Wet op de banken van leening was op Spr. vraag aan een arbeider het antwoord: Beter is het, wetten in het leven te roepen, die maken dat het bestaan dier ban ken overbodig is. Eigenaardig was het, dat bij de behandeling der Steenhouwerswet, speciaal in het belang der arbeiders in het steenhouwers- bedrijf, de S. D. vóór de wet streden tegenover dr. de Visser en zij naast Minister Talma stonden. Bij de wijziging der Arbeidswet bepleitten de S. D. de invoering van een 10-urigen arbeidsdag, voor een Christelijk Ministerie een mooie gele genheid, maar zij hebben niet gewild. Het wetsontwerp inzake afschaffing van nachtarbeid der bakkers had de sympathie der S. D., waar voor dan ook lange jaren in alle kringen een krachtige agitatie was gevoerd, maar het wets ontwerp viel door den tegenstand der Liberalen, Over dien uitslag heeft men tal van krasse uit latingen kunnen lezen in Christelijke bladen ten bewijze welk een stemming er heerschte onder de arbeiders van Christelijken huize. Het wetsontwerp, om kleine stukken land aan landarbeiders te verschaffen, was een erkenning dat het uitgekeerde loon te laag en aanvulling daarvan noodig was, mede in het rapport der betreffende Staats-Commissie erkend, maar met de bijbedoeling, woelingen, als onder de industrie- arbeiders, bij de landarbeiders te voorkomen, ofschoon door den propagandist Hiemstra reeds 90 afdeelingen zijn opgericht en die organisatie dus groeiende is. Het gevolg van invoering dier Liberalen een hersenschim en eene dwaasheid genoemd, is thans in een stadium gekomen, dank zij den steun van S. D. en den Bond voor S. P., dat het ook op het programma der con centratie voorkomt, maar alweer de Liberale Partij de gedrevene. In de belasting paragraaf der concentratie is men het weer niet eens, hoe de gelden voor Staatspensionneering te vinden behoudens uitlatingen van enkele personen, tast men vrijwel in het duister, maar alweer is men niet happig op eene belasting der kapitalisten. Toen Vliegen 9 millioen uit de successiebelasting wilde putten, hebben de Liberalen daar tegen gestemd, waarbij de heer Roodhuizen opmerkte dat men die 9 millioen niet aan de Regeering toe vertrouwde. Verder laat het concentratie- program ruimte over voor verhooging van in voerrechten en is het te dien opzichte niet zuiver aan de graat. Inzake de sociale wetgeving wil het vermindering van belasting op sommige artikelen. Mr. de Beaufort wil enkel afschaffing der suikerbelasting, doch als de wenschen van de voormannen der concentratie niet verder gaan, geeft het niets. De S. D. willen eene sociale wetgeving tot stand brengen, zoo, dat het ook wat geeft, ofschoon die binnen het raam J— -1 reiken. Daarom willen zij eerst een nieuwe maatschappij veroveren, maar in afwachting daarvan toch de door hun gewilde sociale wet geving ter hand nemen. Met het oog op den reeds ver gevorderden tijd breekt Spr. hier zijn rede af, al hoe gaarne hij nog het eigen pro gramma der S. D. A. P. had willen bespreken en het standpunt der arbeidende klasse tegen over dat der kapitalisten. Van de gelegenheid tot debat maakt de heer F. Tiesma gebruik, te constateeren dat hij, ofschoon in beginsel met Spr. verschiïlendé, 'hém met genoegen” heelCge- hoord, vooral in verband met een 10-urigen ar beidsdag, waarover hij zelf eens een referaat heeft gehouden en waarbij hem toen door een arbeider de opmerking werd gemaakt dat hij genoodzaakt was zomers 15 uren te werken, omdat hij in den winter niets had, kan, zoo vraagt hij, dan de loonstandaard in verband daarmede, zooveel worden opgevoerd En dan de werkzaamheden bij den landbouw bij de hooiing b.v. Moeten bij eene wettelijke regeling de arbeiders er dan maar uitloopen, of kan in dezen de billijkheid worden betracht? Verder is debater geen voorstander van het in gediende ouderdomsverzekering ontwerp, maar gaarne had hij iets gehoord omtrent de invali diteit, die Spr. in het midden heeft gelaten, waar hy wel over Staatspensioen heeft gesproken. Van de Tariefwet niet voldoende op de hoogte vraagt hij Spr. oordeel over het feit dat in Utrecht honderden modenaaisters rondloopen, omdat blouses thans kant en klaar uit Parys worden ingevoerd, hetgeen volgens beweren, bij het heffen van een invoerrecht, anders zou worden. Naar aanleiding van het gesprokene omtrent de officiers-pensioenen maaktde debater de opmerking, wel eens gehoord te hebben van een daarvoor aanwezig stamkapitaal. De heer Anema, de gestelde vragen in volgorde beant woordende, zegt, dat het feit van een 15-urigen arbeidsdag in den zomer en in den winter geen werk, juist de scherpste veroordeeling is van het systeem van voortbrenging in deze huidige maat schappij en een scherp voorbeeld is, om deze maat schappij te typeeren. Bij een korteren werkdag des zomers, zal er veel werk overblyven voor den winter. Zelf laat Spr. nooit langer werken dan 10 uren, alleen bij noodtoestand soms wel iets langer, maar als S. D. heeft hij daartegen geen bezwaar, omdat hij niet mede wil werken aan het verloren gaan van een stuk productie. Uit zijn eigen ervaring bewijst Spr. dat een korte ren arbeidsdag en daarmede gepaard gaande loonsverhooging wel samen kunnen gaan. De Invaliditeits verzekering komt volgens de ze Wet onder hetzelfde hoofd te staan als de pensionneering, maar dat willen de S. D. niet met het oog op het verschillend gevaar in de ver schillende bedrijven. Invalide worden is heel iets anders dan oud worden, en daarom willen de S. D. de bedrijven belasten naarmate van de invalididiteit. Wat de Tariefwet betreft, de 10 millioen die men daaruit wil ontvangen, moeten worden opgebracht door de Consumenten hier. Daarbij voeren, zoodat Spr. weinig heil verwacht van i zullen de arbeiders in het havenbedrijf b.v. nog eene regeering, voortgekomen uit een overwin- schade kunnen lijden door verplaatsing van het bedrijf naar Antwerpen. Erkennende, dat be doeld» blouses hier even goed kunnen worden gemaakt, zal dat bezwaar toch blijven bestaan, op grond van den zucht der menschen, die din gen uit den vreemde te laten komen, wijl het dan pas goed is, laat het zijn, dat dit idee maar denkbeeldig is. Wat de pensioenen van Ministers en officieren aangaat, de eersten betalen daarvoor 4 jaar lang elk jaar f 600 en ontvangen bij hun heengaan f 4000 pensioen. Het bewuste stamkapitaal voor de officieren-pensioenen komt uit de Nederland- sche schatkist, daar is niets van de officieren bij, want zij behoeven geen premie te betalen. De vergadering, door ongeveer 60 belangstellen den bezocht, wordt ruim half 12 door den voor- Kamer-Candidaat der S. D. A. P. voor Harlingen. De vergadering heeft volgens Spr. een twee ledig doel: a. een stuk propaganda van den stryd der S. D. naar voren te brengen en b. zich voor te stellen als de Kamer-Candidaat in dit district. In laatstgenoemde kwaliteit zal misschien van hem worden gezegd dat hij is i 1

Friso nl | 1913 | | pagina 1