Hindeloopen en Stavoren. Rede van W. 0. A. KOSTER van ’s Gravenhage. I ZATERDAG IgMAART 1913. 39ste Jaargang. j Binnenlandsch Nieuws. I No, 10. d 1 I I j Zomer- en Winterdienst gelyk. Naar uit goede bron wordt gemeld heeft het plan der spoorwegmaatschappijen, om eenzelfde dienstregeling voor zomer en winter te laten gelden, alle kans van slagen. Gedurende den zomer zullen dan echter eenige treinen tusschen den gewonen dienst geschoven worden. De ze regeling zal dan 1 Mei in werking treden. Goedkoop reizen. Dit jaar, als wij jubelen, zullen wij ook goedkoop kunnen reizen om feesten bij te wonen of het eigen land eens te bezien. Van 1 Juli tot 23 Sept, worden op alle Noderlandsche spoorlijnen abonnementskaarten, die acht dagen geldig zijn, uitgegeven. Prijs: 3e kl. f 10, 2e kl. f 15, le kl. f20. vooral met het oog op het ingediende wetsont werp op de ouderdomsverzekering en de Ta- riefwet. Ten opzichte van de ouden van dagen, die na een hard leven nog de hand moeten ophou- I den voor een aalmoes, verkeert men in ons land nog in een achterlijken toestand en steken daarbij gunstig af Engeland, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Belgie, ja zelfs Boelgarije en Roemenië. In ons land wordt daarvoor niets gedaan en bestaat te dien opzichte een schreeuwend on recht. Voor de afgewerkten op den ouden dag alleen het armhuis, voor den Nederlander, die zoo prat gaat op zijn vrijheid, als het ware een gevangenis, waar zelfs man en vrouw nog van elkander worden gescheiden. Ieder, die iets In zijn inleiding brengt Spr. hulde aan de vrijzinnigheid van het Kerkbestuur, dat zijn kerkgebouw beschikbaar stelde voor eene poli tieke rede, los van elk godsdienstig beginsel, een voorbeeld ter navolging, wijl ook de politiek is: een levensbelang voor heel het volk. Komende tot de vraag, waarom de vrijzinnige partijen elkander zijn genaderd en samen willen werken bij de a.s. verkiezingen, is daarop het antwoord: Vrij te komen van de huidige Re- geering, die schade doet aan ons volk, aan de ontwikkeling onzer natie. Die samenwerking is geen te hoop loopen zonder eenig beginsel, enkel en alleen om rechts te verdrijven, ook geen uitvloeisel van haat, gelijk zoo vaak van rechts wordt beweerd, maar een krachtig en fel protest tegen het onzalig streven dezer Regee- ring, om daarnaast de vaan van eigen beginse len omhoog te houden, wetende, dat wat wij willen, is in het welbegrepen belang van het geheele volk. Geen beloften alleen, ook niet enkel voor de arbeiders, maar ook daden, doch voor geheel het volk. De arbeiders zullen echter niet worden vergeten, want ten hunnen op zichte is veel achterstand, achterlijk als de wetgeving in ons land daaromtrent is. Maar juist, ter wille van die achterstand wenschende Vrijzinnigen invoering van sociale wetten, die dan ook een groote en overwegende plaats op het concentratie-program innemen. Om daartoe te komen moet hoog worden ge heven de vaan voor Algemeen Kiesrecht, waar- mend artikel van een R.-Katholiek geestelijke in een Brabantsch blad de Heilige Familie, waarin ronduit werd betoogd, dat bij een over winning der vrijzinnigen de nonnen uit het land zouden worden verdreven en de sletten ten troon zouden worden geheven. Om zulke woorden en dingen te schrijven, moet men al laag gezonken zijn. Sterker nog is het feit, dat van een zekere zuster Theresia een prent briefkaart met een gedichtje is verschenen, om dit te zingen en te bidden tegen eene overwin ning der verdorven vrijzinnigen. Welk een verregaande ontheiliging van het gebed, waar door kwaad wordt gedaan aan den godsdienst en deze verlaagd wordt tot een middel, om ver- kiezingspamfletten de wereld in te zenden. Het voorbeeld van Haarlem, om de kinderen op de school te laten bidden voor een gewenschten uitslag der verkiezingen, wordt reeds gevolgd in Oss en ’s-Hertogenbosch, maar geeft tevens een bewijs, wat men op de bijzondere scholen durft te doen. Een ander feit. In de Jongelingsbode, orgaan van het A.-R. Nederlandsche Jongelingsverbond van 30 Januari komt een brief voor van »Adam< en »Jakob«, waaruit blijkt hoe op de schriste- lijke» scholen opzettelijk les wordt gegeven in het belasteren van politieke tegenstanders aan kinderen van een jaar of elf, geheel in strijd met de eischen der paedagogiek en met recht en eerlijkheid. Al weer een bewijs, hoe de politiek niet gebruikt wordt als een levenswek- kend beginsel, maar om het volk te verderven, om den waan te wekken dat alleen onder de coalitievaan de goeden zijn te vinden. Dr. Kuyper noemde vroeger de vrijzinnigen reeds paganisten, het orgaan van den Boerenbond spreekt al van ongodisten en stelt ze voor als voorstanders der vrije liefde, die de zedeloosheid ten troon willen verheffen. Eigenaardig is het, dat zulk een lage politiek niet zoozeer voorkomt in de groote bla- I organen, niet oneigenlijk in de Tweede Kamer genoemd de »gramaphoonpers«, naar het schreeu wend. krassend geluid, vol laster en onwaarheid. Maar ook de Regeering is bezig deze nood lottige scheiding te voltrekken. Immers, Minister Regout heeft aan de Direc teuren der Postkantoren de wenschelijkheid (leesbevel) te kennen gegeven, bij de aan stelling van lagere ambtenaren rekening te hou den met de geloven en de getallen van den Godsdienst in de Gemeente, en het aantal ambtenaren daarmede in overeenstemming te brengen en enkel dus de vaaagzijt gij katho liek, protestant en coalitieman, niet naar be kwaamheid en geschiktheid. In navolging dus van Amerika, maar waardoor de godsdienst niet Herinnerd wordt ook aan een verhaal uit Indië inzake de zending, waaruit blijkt hoe de zendelingen aldaar elkan der tegenwerken en de bekeering tot het Chris tendom afhankelijk wordt gesteld van de meer en geen wonder is het, dat 45-jarigen, met het gezicht op den 65 of 70-jarigen leeftijd, wanneer zij niets meer zullen hebben te eten, de noodige veerkracht verliezen, en voor dien tyd hunne krachten zien verlammen en alle energie zich zien ontnomen, zoodat ten slotte de maatschappij met die menschen is opgescheept. Ter rechterzijde is men daarbij steeds gauw klaar te beweren, dat daarvoor een rechtsgrond moet bestaan, maar beter is het, die kwestie aan advokaten over te laten. Dit is de rechts grond, dat geen Staat mag toelaten en kan goedkeuren dat zulke hemeltergende misstanden kunnen bestaan. Eindelijk heeft men een poging gedaan dien noodstand niet langer te besten- Her'innerd"werdt aan een dezer dagen voorko- digen en wel langs den weg der verzekering, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. I- door voldaan zal worden aan een eisch van recht en ruim baan zal worden gemaakt voor een vrijzinnig bestuur van ons land. Juist het program bevat de beste wenschen van de Vrij- ro zinnigen en is tevens een bewijs van hunne den der rechterzijde, maar in de kleine pers kracht, geheel in strijd met het oude sprookje, - -- ->- -j- tr- ook in deze Gemeente reeds opgedischt, dat de Wryzinnigen hun tijd hebben gehad, dat zij ■.zouden zijn gelijk een oude juffrouw, zonder «eenige kracht. Inderdaad een dwaasheid, want zy hangen «iet aan bepaalde dogma’s, zij zijn in waarheid een ontwikkelingspartij, nog machtig en krachtig genoeg om die beginselen om te zetten in daden, j £/at blijkt ook nog genoeg uit de geschiedenis der ,'«atste jaren. Juist het Ministerie Pierson- Borresi '*8 vaB 1897—1901, waarvan dr. Kuyper op de De vutaten-vergadering te Utrecht zeide, dat zijn s‘ti''id niet 8in8 te8en dat Ministerie, maar er om heen, is een Ministerie geweest van sociale rech'<vaardigheid, getuige de in die periode tot stand gekomen wetten: de Onge- I sterker zal komen te staan, vallen wet, de Leerplichtwet, de Woningwet, de Kinderwetten en die op den persoonleken dienstplicht. .n.o Van het Ministerie-de Meester 19051908, vaak belachelijk gemaakt en na ‘2 jaren gewipt inzake het legervraagstuk, dat gevolgd werd door het Ministerie-Heemskerk, volgens dr. Kuiper »in onvoorzichtigheid geboren,» dagteekeneti de Wet op de afschaffing der Tienden en die op het Arbeidscontract. Een ander voorbeeld dat de vrijzinnige beginselen nog niet dood zijn, ons een blik op Engeland, waar, dank zij de vrijzinnigheid, een staatspensioen, een ziekte en werkeloosheid-verzekering is tot stand ge komen, waar de uitsluiting ten opzichte van Ierland is opgeheven, waar de macht van het Hoogerhuis is gefnuikt. Neen, opzettelijk wordt de zaak aan de recht- sche arbeiders verkeerd voorgesteld, want aan de vrijzinnigen danken wij juist de voor 50 jaren ingevoerde Grondwet, waarop Nederland nog trotsch kan zyn, onze wetgeving op Lager, Mid delbaar en Hooger Onderwijs gebied, onze re geling der Gemeentelijke en Provinciale besturen. Thans wacht de vrijzinnigen een nieuwe taak de gewrochte vrijheden te handhaven en steun te verleenen aan de maatschappelijk zwakken. Na aldus in breede trekken te hebben ontvouwd wat de vrijzinnigen wenschen te bereiken, treedt de Spr. tnans meer in enkele onderdeden en oefent in de eerste plaats een felle kritiek tegen de rechtsche partyen. Dank zij de coalitie der drie partijen aan de rechterzijde, kwam van 1901—1905 het Minister ie-dr. Kuyper aan het roer, waarvan men het na een 4-jarige periode «ens was, dat, zoo het bleef, de vijandschap tusschen de groepen van het volk steeds grooter daarvoor gevoelt, zal weten wat dat beteekent zou worden, want onrecht werd gedaan aan den godsdienst, deze verlaagd tot een politiek mid del, om aan politieke macht te komen. Datzelfde verschynsel openbaart zich thans weer onder dit Ministerie-Heemskerk. Oorspron kelijk had men gedacht, dat het zou regeeren in de neutrale zone, maar door den dweepzuch- tigen dwang van velen der coalitie-genooten, is dit anders geworden. Het woord van dr. Kuyper, dat na de verkiezingen de echte kant van het wagenschot zou worden getoond, is be waarheid. Het stuurt geheel in de Kuyper-koers, om ons volk te verdeelen in twee groepen, die hat niet eens zijn in geloofs- en zedeleer. En daarbij staat men voor niets, men durft alles. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten 1* riesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam maar het is al eigenaardig, dat dr. Kuyper juist daarop heeft afgegeven door te zeggen dat het was: niet nationaal, verderfelijk en zelfs in strijd met Gods Woord. Het ingediende ontwerp ware beter aan den kapstok gehangen, wel geen mooi middel, maar het is beter dat de arbeiders zelfs niets krijgendan dit. Waarom? Omdat alleen loontrekkenden zullen worden geholpen en niet' de breede massa zelf standige kleine boeren, kleine burgers, kleine handelaren, kleine handwerkslieden enz. Vooral zij hebben het juist zoo moeilijk en blijven daarbij op den ouden dag arm, ellendig en on verzorgd achter, want de opzet der wet-Talma is, dat die kleine zelfstandigen eigenlijk zijn kleine kapitalisten, mooi in theorie, maar waar mede de praktijk in flagranten strijd is, wat door Spr. met voorbeelden wordt geïlustreerd. Maar nog sterker treedt die hardvochtigheid aan het licht, als we zien hoe de vrouwen bij deze Wet worden behandeld. De groote meer derheid is in loondienst in velerlei werkkring en moeten premie betalen tot het tijdstip, dat zij uit loondienst treden, n.l. bij huwelijk, maar van de gestorte premie kgygen zij geen cent terug. Van 15 tot b.v. 30-jangen leeftijd hebben zij gemiddeld f 6 per jaar moeten betalen of ongeveer f 100, wat, uitgezet tegen rente op rente, reeds een aardig kapitaaltje zou zijn, maar dat alles zijn zij kwijt. En wanneer zij dan op 30-jarigen leeftijd trouwen, moeten zij nog de premie opbrengen, wyl zij die gedurende hun verder leven op de huishouding moeten bezuinigen. Sterft de man vóór den 70-jarigen leeftijd, dan krijgt zij nog evengoed niets op haar ouden dag, want, volgens Minister Talma, is daar geen geld voor. Een derde grief is, dat de premie moet wor den betaald door allen, hoe laag het loon ook moge zijn, want zelfs van een loon van f 4.60 wordt 10 cent premie gevraagd, wat dus ont nomen wordt aan de voeding, de kleeding en de dekking der kinderen. Volgens dr. Moquette, schoolarts te ’s Graven- hage, komen tal van kinderen geregeld met honger ter school en aan die zal dus dat dub- betje nog moeten worden onthouden. Mr. dr. van der Laar zeide daarvan, dat de Wet zelfs bloedgeld neemt van den arbeider. Hoe wreed de rechterzijde feitelijk wel is, bleek nog gister in de Tweede Kamer, waar mr. Treub dag aan dag met mr. Goeman Bor- gesius en Duys bezig is om de Wet iets beter te maken, toen een amendement werd voorge steld om de gehuwden minder te laten betalen dan de ongehuwden en in de laagste loonklassen gehuwden en ongehuwden vrij te stellen van premie. In de laagste loonklasse vraagt de Wet van werkgever en arbeider 20 cent, wat Treub voor den ongehuwden arbeider op 9 en voor den gehuwden op 4i/2 cent wenschte te bepalen, «euuuiu auiaii.ciya vvviu. gcoueiu «au uc mee. wat een meerdere uitgave van den Staat zou of minder groote belooning in rijst, kleeding of vragen van 2 a 3 millioen gulden, hetgeen werd geld, alweer dus eene verlaging van den gods dienst, maar mede niet in het belang van den Staat. Een tweede voorbeeld van bevoorrechting is de vrijstelling van de personeele belasting van de retraitehuizen in Limburg, welke geweigerd werd aan arbeidershuizen te Amsterdam. Oprich ting van sanatoria’s als in Duitschland is hier on- I mogelijk, omdat, tengevolge de verdeeldheid er voor elke richting éen moet zijn en toen mr. Drucker dit tot Minister Talma zeide, antwoordde deze, het niet te kunnen helpen, waarop mr. Drucker te kennen gaf, dat dit juist een gevolg i was van het heilloos drijven van dat Ministerie. 1_ aJ_a 1x I Ministerie-Heemskerk heeft Spr. ernstig bezwaar, het beloven van de grootte van den gehouden met het bedrag, dat daarvoor l kan worden opgebracht, doch het Engelsche 1 stelsel komt hem ook in ons land uitvoerbaar j j voor, waarbij het mogelijk zal zijn, dat de ouden van dagen in eiken kring neg welkome gasten practische politiek, maar ook bij de kiezers het i zullen wezen en zij bewaard zullen blijven voor nooddruft en ellende. Door de kerkelijke partijen wordt steeds be weerd dat armenzorg niet oneervol is. Ja, wan neer het in stilte geschiedt, zoo, dat de linker hand niet weet wat de rechter doet, maar hoe De Wet zal zoo zij daar ligt, wel worden aangenomen maar niet kunnen worden inge voerd, dan na de verkiezingen. Maar komen de Vrijzinnigen aan de regeering, dan zullen zij die Wet niet invoeren, maar wel brengen Staatspensionneering. De kiezers hebben het dus in hunne hand of de uitslag van den stem busstrijd zal henen wijzen naar dwang vei zekering of staatspensioen. Met het wetsontwerp inzake invaliditeit is het al niet veel beter geteld. In de Wet is opge nomen, dat iemand recht op invaliditeitsrente krijgt, wanneer hy minder dan i/3 van zijn arbeidskracht heeft behouden. Tot welke wan verhoudingen dit kan leiden, wordt door Spr. met voorbeelden aangetoond. Maar een voorstel van den heer Teenstra, om dit door eene Com- Drucker te kennen gaf, dat dit juist een gevolg Maar ook tegen de sociale wetgeving van het niet. Maar Spr. wenscht niet mee te doen aan I I te vinden uit het pensioen moet rekening wor- I verworpen met rechts tegen links. Het ingediende wetsontwerp is daarom in geenen deele een sociale wet, maar daar naast brengt zij met zich een geweldige administratieve rompslomp, roept zij noodwendig een stelsel bureau-ambtenaren in het leven, welke uitbrei ding leidt tot verzwakking van de volkswelvaart en de volksenergie. De oplossing van deze kwestie door de vrij zinnigen is veel rechtvaardiger, n.l. een staats pensioen, waarby slechts gevraagd wordt: wie is oud en arm en steun wordt verleend aan ieder, hetzij man of vrouw, loontrekkende of j een hemel op aarde, want bij missie te laten regelen, zoowel als een amende ment der S. D., om dit tot l/2 te beperken, werd in de Tweede Kamer met rechts tegen linke verworpen. Op het platteland zal dus ieder, die bij invaliditeit nog f 2 kan verdienen, van invaliditeitsrente blijven verstoken. Ook de Vrijzinnigen willen die invaliditeit regelen, maar minder schriel en schaarsch. En toch zal deze Wet den Staat nog 10 millioen kosten, waarvan een groot deel zal worden opgeslorpt aan ad ministratiekosten. Maar het geld daarvoor wil men halen uit de Tariefwet, zal dus opgebracht moeten worden door heel het volk, zoodat met de eene hand wordt gegeven, wat met de an dere wordt ontnomen. Zij is geheel een indi recte belasting, die zeer onbillijk, gelijkelijk drukt op den millionair als op het arme huis moedertje, wijl beiden b.v. van een pond suiker 13 cent belasting nebben te betalen. Juist zal de druk worden gelegd op hen, die reeds in achterstand zijn, vooral de groote gezinnen en zij zullen dit bloedgeld als het ware weer heb ben te betalen ten koste van de noodzakelijkste levensbehoeften van het gezin. Van rechts wordt gezegd, dat de tariefwet alleen weelde artikelen betreft, maar wat is dan eene belasting van paardenvleesch, gesmolten vet, klompen, gemaakte kleeren, margarine enz.? Volgensdr. Bos zal slechts 1 6 millioen komen uit weelde artikelen en '81/2 millioen drukken op dat deel der bevolking, die het zoo slecht kunnen dragen. Niet door eene belasting der weelde-artikelen komt er geld in de schatkist, maar wel door die op bedrijfs- en verbruiksartikelen. Verder stelt de Regeering de Tariefwet voor als een bescherming van de nijverheid, maar zij zal geen voordeel voor de bedrijven opleveren, echter wel een prijsstijging van tal van artike len, zoodat b.v. een middelmatige boerderij de bedrijfsonkosten met f 309 zal zien verhoogd. Voor allen, in z.g. vrije bedrijven werkzaam, zal het geen voordeel zijn. En de industrie Deze vraagt zelf reeds om de wet niet in te voeren, juist, omdat de be drijfsonkosten zullen stijgen, volgens ter Kuile met duizenden, en onze fabrieken zijn meest exportfabrieken, die voor de wereldmarkt hebben te zorgen, zoodat de concurrentie onnoodig zou worden verzwaard. Wel zouden enkele fabrieken worden be schermd, zij, die werken voor de binnenlandsche markt, speciaal in Limburg en Brabant, wel zal de Tariefwet goed zijn voor trusten en kartels, gelijk Amerika ons doet zien met zijn multi-millionairs, maar daardoor zal een brand schatting worden gelegd op heel het volk ten bate van enkelen. Alweer zal de stembus daaromtrent uitspraak moeten doen, maar gezien de verkiezing in Ommen, waarbij vrijhandel of protectie den stryd beheerschte, gezien het adres uit het centra der schoenennijverheid, uit Waal wijk aan het daarvoor zittend Kamerlid Loeff, zal die uitspraak vrijzeker zyn een afwijzing van den bij deze Tariefwet bedoelden aanslag op onze groeiende volkswelvaart. En al moge Middelburg, de Voorzittei der A.-R. Kamerfractie zeggenstemt voor de Tariefwet, want het is een sprong in het duister, Spr. wenscht het gevaar aan zulk een sprong verbonden te ontwijken en blijft liever op den thans beganen, helder verlichten weg. De Vrijzinnigen schrijven daarom in hun vaandel, handhaving van ons vrijhandelstelsel, invoering van Staatspensioen en Algemeen Kies recht, verbetering van ons Volksonderwijs, hand having van onze Grondwet en invoering van al die sociale wetten welke noodig zijn tot ver- hooging onzer volkskracht, het geld daarvoor eene verhooging van de heffing der directebelastingen. Aan de kiezers daarom de beslissing of de toekomst zal behooren aan het clericaal conser vatief regime of aan de vrijzinnigen, aan de kiezers de beslissing over al deze vragen van besef van de hooge en heilige belangen, waardoor de komende stembusstrijd wordt beheerscht. i kV r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. -J e ijfoiH geheel anders is het vaak. Bij invoering van Staatspensioen zal een zee van ellende worden weggevaagd en ons volk als natie krachtiger en sterker worden.

Friso nl | 1913 | | pagina 1