1 Hindeloopen en Stavoren. ,c It beste foetsje foar. 39ste Jaargang. ZATERDAG 8 MAART 1913. No. 11. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en zoo dat ’t welk hij lyken der inzittenden. van Februari op den kouden grond wa- uitgepoot, vooral bloemkool, sla en uien. K 1 Tink net oan dy neare dagen, Hat men dan gjin ütkomst foun? Nou, derom dan net mear suchtsje Tink foldien, ik ha oerwoun. Mei üs hjoed faeks wille barre Nim it dan yn bliidskip oan, Wol ’t mei jeuz’ljen net bidjerre Wer oer swierichheid fen moarn. Sjen de takomst blier tomjitte Fol fen glans en Ijocht en kleur. Honest jimmeroan it béste Dan hMdst lang in goed humeur. FRISO. een in overweging te geven, door hen bereikte gevolg zal hij gaarne vóór 1 Juli mededeeling ontvangen. N. v. h. N. Ondeugdeljjk vleesch. Na het gebruik van ’t middagmaal werden naar de Fr. Ct. bericht de huisgenoo- ten van den wagenmaker F. te Baard onge steld onder verschijnselen, die op vergiftiging wezen. Door toepassing van gepaste middelen wist men evenwel erger te voorkomen. Het gebruik van vleesch moet de oorzaak zijn ge weest. Snel recht. In het najaar 1910 werden een dame door de Gooische stoomtram beide voeten afgere den. Zij stelde een eisch tot schadevergoe ding in van f 41 000. De Mij weigerde de betaling. Het ongeluk was aan eigen schuld van de dame te wijten, beweerd de directie. Een proces volgde. De Amsterdamsche rechtbank deed in eersten aanleg uitspraak in Nov. ’ll. Thans is de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof bepleit. 31 Maart a.s. zal de uitspraak volgen. Derhalve 2^2 jaar na het ongeluk. •Als die vrouw geen middelen heeft, zal zij dus eenige jaien gebrek lijden in afwach ting van *s rechters einduitspraak. Er zijn menschen, die beweren, dat er iets ontbreekt aan onze civiele rechtspraak,voegt de Haagsche Crt. aan dit bericht toe. Vader en dochter in debat. Maandagavond sprak te Haarlem mevrouw Van Riel-Smeenge, dochter van het Kamerlid voor Meppel, over Vrouwenkiesrecht gemeen schapsbelang. Van de gelegenheid tot debat werd het eerst gebruik gemaakt door. den vader van de spreekster. Mr. Smeenge begon naar men in het Haart. dagbl. leest spreekster zijn dank te betuigen voor haar opwekking van de vrouwen, om de mannen te helpen bij den verkiezingsstrijd. Daarna stelde de vraag, of zij niet vreesde, dat de vrouwen door het kiesrecht uithuizig zullen worden en de belangen van het gezin verwaarloozen. Mevrouw Van Riel Smeenge merkte in haar antwoord op, dat zij de vrouwen er te goed voor Sjuchst de takomst foar dy lizzen, Fol fen glans en Ijocht en kleur, Fol fen hoopjen en forwachting, Dan bast sinne yn dyn humeur. Woll’ we for de takomst libje, Hwet foarby is, is foarby. ’t Libben is mar sa men ’t opnimt, ’t Libben libjend meitsje is frij. Wêz foarüt mar net to skoftich For de takomst en it lot, Omt it lot net mei yen boartet, As mei ’t müske in jonge kat. Altyd moatte en woll’ we fierder, Hwent de minske is ienkear sa; Op bylden fen syn langstme Giet er hoopjend winskjend ta. Mei dy geast fen altyd fierder Gean wy op ’e nij to set; Wol dy geast foaral net keare, Yens natür gedoocht dat net. Jowt it üs wol hwet to seuren? Hwerom sjucht men jimmer om! Lit üs deugd en plicht bitrachtsje En wy libje frij en rom. Triennen walje er üt üs eagen, Skriemd om earder leed en smert, Droefnis dy ’t al lang florflein is Leit üs noch to nei oan ’t hert. in een café een hem daar op... Plotseling, ze waren nauwelijks gezeten, werd er geroepen: »Er zinkt een schip lx Man en vrouw snelden naar buiten, en zagen hun schip in de diepte verdwijnen. En in het schip sliepen nog de kindereneen meisje van 5, een van 4, en een van jaar en een jongetje van 2^2 jaar. Radeloos snelden de schipper en zijn vrouw naar ’t water. De man wilde in ’t water springen, maar werd met geweld teruggehouden. De vrouw werd door de zenuwen overmand en beiden moesten ze naar een gasthuis worden vervoerd. Ook een ander bad nog gepoogd de kin- i deren te redden, maar tevergeefs. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Kort nadat het scheepje gezonken was, werden twee der lijkjes met haken uit het vooronder opgehaald. De beide anderen sliepen in de achterkajuit, en om de lijkjes van deze te vinden werd een duiker te hulp geroepen. Doch het gelukte hem niet de lijkjes boven te brengen. Het dek van het scheepje lag slechts een halven meter onder water, doch de roeven waren zóó klein, dat de duiker zich er niet in wagen durfde. Bij het lichten van het schip zijn ook de twee andere lijkjes daarin gevonden. Dienstweigering. Bij het 3e reg. vest.-artillerie doet zich een geval van dienstweigering voor. De daar ingedeelde milicien V., uit Breda, weigert n 1. zijn uniform aan te trekken of eenigen mili tairen dienst te verrichten. Hij zal nu voor den krijgsraad moeten terechtstaan. Tegen de kermis. Naar aanleiding van het feit, dat onlangs tal van personen hebben moeten terecht staan wegens vechtpartijen op een kermis, heeft de Commissaris der Koningin in Gelder land een circulaire gezonden aan de burge meesters van de gemeenten in hef gewest daarin wijst hij op de verderfelijke gevolgen, die de kermis met zich pleegt te brengen. Aangezien dergelijke uitspattingen zeldzamer plaats vinden, waar de kermis niet op een rustdag wordt gehouden, noodigt de Commis saris de onderscheidene burgemeesters uit, al niet tet afschaffing werd overgegaan, den raad hunner gemeente te gelegener tijd beperking van de kermis tot werkdagen Van het ten deze Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Gasverstikking. Een noodlottig ongeval heeft plaats gehad op de Lauriergracht No. 7 te Amsterdam, waar een oude heer van bijna 67 jaar en een dame van 68 jaar woonden. De zoon had op een brief, dien hij een paar dagen geleden schreef, geen antwoord ontvangen. Hij kwam daarom naar Amsterdam en vond de deur gesloten. Met geweld heeft men zich toen toegang verschaft en treurig was de toestand, welke toen gevonden werd. De vader zat in een stoel met een boek voor zich en de vrouw lag op den grond, met een koffiekan in de hand. Beiden waren dood. Een der buizen van de gaskachel was defect, man en vrouw waren door ’t gas gestikt. Vermoed wordt, dat de man alleen in de kamer was en door het gas in zijn stoel be dwelmd is. De vrouw schijnt toen, met de koffiekan, de kamer te zijn binnengekomen en onmiddellijk ’t bewustzijn te hebben ver loren. Aan misdrijf kan echter niet worden gedacht. De schuld van de bioscoop! De 15-jarige Dirk T., van Beverwijk, is er met medeneming van ongeveer f 300, in gezelschap van den 18-jarigen Gerrit H., uit Amsterdam, vandoor gegaan. Zij hebben hun ouders doen weten, dat zij naar het bui tenland zijn vertrokken. Een veelvuldig be zoek aan de bioscoop schijnt niet vreemd aan het geval te zijn, schrijft de N. R. Ct. Stumperdje. Onder deze titel schrijft het Hdbl: Woensdagmiddag kwam bij een bloemist te ’s-Gravenhage eeu vrouw met een zuige ling op den arm, om haar man te spreken, die bij den bloemist als knecht aan ’t werk was en bij hem inwoonde, sedert man en vrouw van elkander gescheiden leefden Zij maakte een «standjes, legde het kindje op den grond en maakte zich uit de voeten. De patroon, die van dergelijke relletjes, wel ke reeds vroeger door de vrouw waren ver oorzaakt, niets meer wilde weten, ontsloeg toen de knecht op staanden voet. Deze wil de ook van het kind niets weten, en zeggen de dat hij naar Amerika zou gaan, verwijder de hij zich. ’n Politieagent, die geroepen was om aan het opstootje een einde te maken, vond het kind, voorzien van een papiertje waarop voor schriften omtrent voeding van den kleine, een jongetje van nog geen jaar, op straat liggen. Door de politie werd het kind aan het Burgerlijk Armbestuur toevertrouwd, tijdelijk voor het knaapje zal zorgen. Een oplichter. Bij de directie van een automobielenhandel te ’s Gravenhage vervoegde zich eenigen tijd geleden een deftig gekleed Duitscher, zich noemende baron Einsettel. Hij vertelde, dat hij meermalen automobielen had verkocht voor het te Hamburg gevestigde filiaal der fabriek, waarvan de hierbedoelde automobielenhandel de vertegenwoordiging heeft voor den Haag. Hij had een huwelijksreis gemaakt naar Amerika en wilde zich nu in den Haag bezig houden met het verkoopen van automobielen, waarom hij met deze Haagsche zaak in relatie wilde treden. De derectie won daarop inlichtingen in te Hamburg en daaruit bleek, dat de man geen baron was, ook niet Einsettel heette, maar iemand was, wiens gevangenhouding in Duitsch- land was bevolen wegens oplichting en bedrog. Deze week is hij door de Haagsche re cherche aangehouden, waarbij bleek, dat de baron» reeds enkele maanden geleden als vreemdeling zonder middelen van bestaan was over de grenzen gezet, Den volgenden dag is hij toen weder over de grenzen gezet. De jonge gewassen in ’t Westland. De vorst heeft in ’t Westland aanzienlijke schade toegebracht aan de jonge gewassen, die wegens het zachte weer reeds in het be gin ren De bloemkoolplanten acht men. naar de „N. R. Ct.” meldt, geheel verloren. Sla en uien hebben meer geleden naarmate zij later werden geplant en dus minder sterk beworteld waren. De laatste kunnen vervangen of in geboet worden, met de bloemkool gaat dit niet gemakkelijk. Ct. De oneerlijke besteller. De Amh. Ct. deelt het volgende mede om trent de aanhouding van een hulpbrievenbe- steller Voor eenige dagen vervoegde zich aan het Hoofdpostkantoor een jongmensch, dat een de heer Smeenge zijn dochter p ostwissel kwam innen voor een winkelier. Aangezien de commies, belast met het uit betalen van postwissels, aan de handteekening van bedoelden winkelier twijfelde, vroeg hij aan het jongmensch of er bij de firma ook iemand anders was toegetreden. De jonge achtte, dan dat zij gelooven kon man liet nu zijn postwissel in den steek en dat zij haar plichten zouden verwaarloozen. verliet ijlings het postkantoor. Intusschen kwamen er ook klachten in van personen, die reeds geruimen tijd postwissels verwachtten, doch deze niet hadden ontvan gen, zoodat de directeur van het postkantoor van een en ander kennis gaf aan de Justitie. Door twee rechercheurs werd nu een onder zoek ingesteld en het mocht hen na veel moeite ten slotte gelukken het volle licht op deze zaak te doen schijnen. Een hulpbrieven- besteller, die belast was geweest met het sor- teeren van de verschillende poststukken, had van een onbewaakt oogenblik gebruik weten te maken om een aantal postwissels in zijn zakken te verbergen. Hij endosseerde deze aan anderen, onderteekende daarna valschelijk met de namen van de geadresseerden en ging het bedrag daarna op het hoofdpostkantoor innen. De oneerlijke hulpbrievenbesteller is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Automobiel vermist. Maandagavond 7 uur vertrok uit’s-Heeren- berg de automobiel van den heer -T. H. G. J. Semmelink te Arnhem, waarin gezeten waren de chauffeur Leo Burkens en de leerling- chauffeurs Bernard Schimmel en Johan Hen driksen. Het plan was naar Arnhem te gaan, doch de auto kwam daar niet aan. Ge vreesd werd, dat de auto te water gereden is. De vrees is bewaarheid geworden, want de auto is Dinsdagmorgen uit de Sopperskolk Het j tusschen Wehl en Keppel opgehaald met de I? liilrnn dor inwUl-ondon De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam kiekjes der elf steden zijn afgebeeld Aan iederen deelnemer, die den tocht volbrengt, zal zulk een diploma worden uitgereikt. Verder heeft men het plan om, behalve dit souvenir, een zilveren dasspeld met toepasse lijke inscriptie uit te loven. De ervaringen, ’t vorig jaar opgedaan, zullen voor do com missie thans zoo vele goede wenken zijn, die haar kunnen strekken tot leiddraad bij het samenstellen van het programma voor dezen tweeden tocht. Na afloop zal een feestavond worden ge houden, voor de organisatie waarvan een spe ciale commissie is aangewezen. Ook bestaat het plan de deelnemers den avond vóór den tocht eenigszins feestelijk te ontvangen. Waar in 1912 de tocht uitstekend geslaagd is, rekent de commissie ook nu weer op ve ler medewerking en deelname en op tijdige aangifte der deelnemers. Door te late aan gifte toch moesten in 1912 velen worden te leurgesteld. meldt men aan de L. Ct. uit Bolsward, reeds weder met hare voorbereidende werkzaam heden begonnen. Met genoegen nam zij kennis van de me dedeeling van het bestuur, dat verscheidene rijwielfabrikanten weer financieelen steun hebben toegezegd, terwijl met anderen nog gecorrespondeerd wordt. Evenals in 1912, zal ook in 1913 een rijwieltocht voor dames en heeren worden georganiseerd, waarbij elk idee van een wedstrijd buitengesloten blijft. Door op bepaalde tijden de contrólebureaux te openen, denkt de commissie het te snel rijden te voorkomen. In bewerking is een pracht-diploma, dat op een der eerste steendrukkerijen te Amsterdam i aeren te redden, maar tevergeefs, wordt vervaardigd en waarop verschillende I scheepje zonk en de kinderen verdronken; Verwaarloozen de mannen hun gezin en hun betrekking door het kiesrecht? Immers neen Waarvoor zouden de vrouwen dit doen? Zeker, zij zullen naar politieke vergaderingen gaan, maar als het gaat zooals de spreekster het zich denkt, dan zullen de vrouwen daar pretjes en concerten voor laten staan. Vier kinderen verdronken. Zondagmiddag kwam de zandschipper Piet van den Akker, varende op de zandschuit no. 2554 (vroeger Op Hoop van Zegen) van Vreeswijk te Amsterdam aan, waar hij aan de Prins Hendrikkade meerde. Hij ging het kantoor, voor Jury-Prjjsvraag. Op uitnoodiging van het Centraal-Comité voer vrijzinnig-godsdienstige openlucht-samen komsten in Friesland, hebben de heeren J. Bubberman, leeraar i/h Teekenen aan de R. H. B S. te Leeuwarden, H. H. Kramer, Architect aldaar (tevens resp. voorzitter en secretarie van de afd. Leeuwarden der Mij. v. Schilder- en Teekenkunst), en ds. J. J. Meyer, Ned. Herv. Predikant te Wijnaldum; zich bereid verklaard, de jury te vormen in zake de door dat comité uitgeschreven prijs vraag voor het hoofd van een propagandablad. Loterij wet. De Kantonrechter te Groningen heeft bij vonnis van 1 Maart j.l. K. T., agent der N. V. „De Tijdgeest”, beschuldigd van overtre ding der loterijwet, van alle rechtsvervolging ontslagen. De Tariefwet van de baan. Do Tweede Kamer heeft Woensdag op voorstel van den voorzitter besloten de Ziekte wet na de Paaschvacantie in behandeling te nemen, zoodat de Tariefwet niet meer aan do orde zal komen. Een tweede elfstedentocht per rijwiel. De commissie voor den Elfstedentocht» per rijwiel op Pinkster-Maandag is, aldus voer, zijn aankomst melden, en dronk daarna glas bier; zijn vrouw zocht ’t Was tien uur. ze waren geroepen h. f NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1