Bericht! Weekmarkt. 01;- elf? Wol net ontofreden grine. Hindeloopen en Stavoren. IE ZATERDAG 45 MAART 1913. 39ste Jaargang. No, 12. I Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. r? t ZCJ r i den melkwagen, oer. hy sei Mislukte vlucht. Door de politie te Nieuweschans is aldaar aangehouden ’n gehuwde vrouw uit Embden, I k lii m d !H| 01 7 Wegens den GOEDEN VRIJDAG zal het eersvolgend no. van „FRISO” een dag eerder verschijnen, dus Donderdag 20 Maart. DE UITGEVER. dat it net mis wier, mis mei nou dan De BURGEMEESTER van WOR- KUM maakt bekend, dat de WEEK MARKT, die samenvalt met GOE- VRIJDAG, zal worden gehouden op Donderdag den SO JMLaart a.s. Workum, Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Voor het gezin van er lüd, wylst er saun Voor het gezin van den zandschipper, die onlangs te Amsterdam zijn 4 kindertjes een bedrag van hem aan een trouwen geschonken Minder goed is de Oud-Holl. voorschotbank er af gekomen. Op een valschen chèque wist de oplichter daar een paar honderd hollandsche guldens in zijn bezit te krijgen. Uitgefeest. De Haagsche koffiehuisknecht, die er Zondag vóór een week vandoor ging met een bank biljet van f 100, dat zijn patroon hem ter inwisseling had toevertrouwd, heeft zich te Amsterdam bij de politie aangemeld. De man had nog 22 centen op zak. Hij is naar Den j Haag overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. j en zijn schip verloor, is reeds f 562 50 bijeengebracht om nieuw scheepje te helpen. Auto-ongeluk. Woensdagavond omstreeks 8 uur naderde uit de richting Harlingen een automobiel, waarin gezeten een paar heeren met een drietal Franeker dames, de stad Franeker. Nabij het kerkhof aan den Harlinger straat weg nadeide in zijn meestal stadigen draf de melkwagen uit Franeker, waarvan bestuurder is Hendrik Rinsma uit Herbaijum. In woeste vaart reed de auto. Rinsma zag dit, ging voorzichtigheidshalve van en liep stapvoets voort. Doch helaas, door verkeerd uitwijken van den auto reed deze pardoes op paard en wagen in. Het paard sloeg op hol en een vreeselijk gekerm van Rinsma volgde. Deze was be kneld geraakt tusschen auto en wagen. De dames verlieten spoedig den auto en vervolg den hun weg loopende naar de stad. De beide heeren maakten de auto weder gereed, waarbij bleek, dat deze alleen beschadigd was aan eenige onderdeden en voort reed het weer met niet minder vaart dan voor heen. Op het gekerm van Rinsma kwamen er nabijwonenden aansnellen, waarbij ze tot hun schrik Rinsma alleen zagen liggen, om geven door glasscherven van de auto en stuk geslagen deelen van den melkwagen. Hulp vaardige handen droegen R. de naastbijzijnde woning van Lodewijk binnen, waar inmiddels de doctoren Buwalda en De Vries waren aangekomen. Door dezen werd geconstateerd, dat de ongelukkige behalve eenige kwetsuren aan het hoofd, het rechterbeen op drie plaatsen gebroken had. Na hier verbonden te zijn, is Rinsma ’s avonds 10 uur naar het stadsziekenhuis te Franeker overgebracht. De man is een oppassend werkman, gehuwd on vader van drie kinderen. Inmiddels werd door den Inspecteur van politie de auto opgespoord en hierop beslag gelegd. De bestuurder bleek te zijn een lid van de familie H. uit Sneek, die direct in voorloopige bewaring is gehouden. Naar men Donderdagmorgen vernam Mn het ziekenhuis, heeft de patient een vrij mati gen nacht gehad en klaagde alleen over pijn in de beenen. Inwijding Reddingboot. Uit Makkum wordt d.d. 12 Maart aan de L. Ct. gemeld Heden wapperde de driekleur op het nieuwe gebouw der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, even ten zuiden van Gaast. Dat gebouw is boVen op den zeedijk geplaatst en dient tot berging der nieuwe reddingboot, die voor een paar weken daar is aangekomen. In tegenwoordigheid van een lid van het hoofdbestuur is een officieele proeftocht gehouden onder commando van schipper G. van Kalsbeek. Na aankomst is de boot met een mooie toespraak, door het hoofdbestuur aan de plaatselijke commissie, de heeren J. v. d. Leg, Th. v. d. Molen en B v. Kalsbeekovergedragen. Bij monde van den heer J. v. d. Leij dankte deze de Reddingmaatschappij voor deze nut tige instelling en gaf de verzekering, dat mocht ooit de boot gebruikt moeten worden, de bemanning haar plicht zal doen. De schoolkinderen zongen een toepasselijk lied en werden ruim onthaald. Teneinde de bemanning in kritieke ©ogen blikken te verwittigen, dat er een schip in nood is en om hulp vraagt, zal er nog een telefoonlijn aangelegd worden langs den zee- dijk van Hindeloopen en Makkum naar Gaast. Deze mag alleen gebruikt worden, om het bestuur der reddingboot te waarschuwen, dat hare hulp wordt verlangd. Pokken. Om uitbreiding van de pokken te voorko men, heeft de burgemeester van Oldenzaa! bepaald, dat alle bewoners van het R* K. ziekenhuis, waar bij een patiënt de pokken zijn vastgesteld, gedurende een paar weken in observatie moeten blijven. Familieleden van den pokkenlijder, die hem Zondag heb ben bezocht, zijn geïsoleerd. Voorts heeft de burgemeester het marktwezen beperkt, Te Losser zijn de pokken geweken. ging hij alsvolgt te werk, zich Zondagmiddag een 25 jarig jongmensch, keurig gekleed, die zich op een onberispelijke wijze in het Fransch, Duitsch en Engelsch verstaanbaar wist te maken. Hij gaf een juweelen ring ter reparatie, terwijl eenige andere voorwerpen door hem gekocht en on- middellyk betaald werden Maandag kwam de klant terug. Hij haalde den juweelen ring en betaalde de reparatiekosten. Hij was vergezeld van een juffrouw en plotseling bracht hij ’t gesprek er op, dat hij te Am sterdam op de Succursale van ’t Crédit Ly onnais geld had. Voorts toonde hij eenige chèques met een bewijs van 5000 francs op het Crédit Lyonnais. Eenige artikelen werden wederom door hem gekocht, doch hij nam ze niet mee. Den volgenden dag (dat was Dinsdag) kwam hij terug om de goederen te halen, na afgifte van een chèque van 925 francs. De goederen werden daarop afgegeven en de winkelier begaf zich naar de Amsterdamsche Bank, om zijn chèque te innen. Het was halfvier, toen hij de chèque presenteerde. Onmiddellijk gaf men hem te kennen, dat de chèque niet in orde was. De winkelier spoorde toen zelf den oplichter pp. Inderdaad vond hij hem in het café Louis XV, Bakkerstraat, waar hij goeden sier maakte en in gezelschap van eenige vrouwen champagne dronk. Op zijn verzoek gaf hij den winkelier de goederen weer terug op een klein gedeelte na. Hij zeide, even naar het Amstel-Hotel te willen gaan, om daarna naar Parijs te vertrekken. De juwelier kon dan zelf meegaan naar Pa rijs om het geld te halen voor de voorwerpen, die in het bezit van den oplichter waren ge bleven. Doch toen de juwelier te 4 uur 55 aan vleeschwaren schadelijk voor de volksgezond heid. Ceralin. »Molkosan« een nieuwe drank uit wei. Margarineverbruik m de Scandinavische landen. Mislukte kracht proef der onthouders. Conserveeren van hout. Radiumzouten. Tegen brandwon den. Verkrijging van electriciteit door middel van den wind. Onbrandbare stoffen. Drijfraderen van kantoen. Meteoor-ijzer- val. Betrekking tusschen intelligentie en schedelomvang. Het verlies van een groot deel der hersenen veroorzaakt niet altijd den dood. Vergiftige Planten. Vraagbord. Feuilleton: De aanwezigheid van visschen in de Sahara. De electriciteit bij de oude Egyptenaren Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dwerse Doede wier net tofreden. Dat wie op ’m seis gjin wonder, hwent sokken hawwe der wol wést en binne der noch wol. Doede wier dwers, noartich, swartgallich, koppich, fortrietlik en kitelhoarnich. Koartom: net tofreden; mei him seis net; net tofreden mei syn lot; nearne mei tofreden! Hy suchtte en stinde, klage en kriet en mande en graude om ’m hinne. Elkenien dy ’t him mije koe, mijde ’m, mar syn wiif en bern koene dat fensels altyd net, en krigen dan ek de folie lading. Neat en nimmen wie of koe him nei ’t sin wêze. Feikje, syn wiif, koe ’t sa net heine ofslaen, —i Mis hjir mei, mis der mei, rounom en oeral mei. Binammen middeis ’t iten. Nou wier it to hjit, dan to kald, to flau en dan to salt, nou to droech en to wiet, nou to sur en dan to swiet. Koaitsje, sied en bried dan mar om it krekt to roaüen. Wol ’t noch ris bislaen dat de mispassen fen in minske mei de jierren saksearje en betteroan wirde, mei Doede waerd it mei de jierren yn- pleats slimmer oan. Hwet mear en langer hy krimmenearre oer syn min hbben, hwet mear as dat him ek bigoun tsjin to stean. Op ’t lést hie de earme stakker hwent kin der wol greater komme? him yn ’e plasse set, dat hy, om fleurich to libjen en lokkich to wêzen, ek op in plak skopt siet, hwer ’t noait immen dat wêze koe. Elkenien om him hinne siet der altyd better ta as hy. As er jouns wirch fen loaijens op in hikke hong hwent oan ’t wirk bigoun er ek spoeksjuggerich ro wirden dan tocht er by him seis: Hwet is in boere arbeider al gelokkich neffens my. Dat wier dan ek wol wier, sa’n ien stapte flitich nei hüs ta en smookte syn pypke as in prins, mar Doede hie him niis net sjoen, do ’t er stie to dongladen yn ’e gleonte fen ’e sinne en ’e lijte fen ’e skürre. Lokkich wier ek de skipper tocht him, dy ’t dec yn ’e line roun for syn ladene sküte, dy ’t er stap for stap, troch blaumodder-wetter hinne, foarüt sleepte mei de line in fingerbré djipte yn ’e skouderblêdden wei en mei de rib ben oer ’n oar hinne. En seach er master of dokter sims ris op ’e fyts mei de manchetten op it stjür hingjen en de board en oan ’t kin ta, o man, hwet wier hy neffens dy hearen al in stumper yn ’e kjeld 1 Hy sinde der net op, dat master en dokter to kampen hiene mei *n oarmans wrakke geast en liohem, sa goed wol, dat it op *e fyts riden ek al it moaiste wier by hjarren En sa seach er f dy ’t it lok en de tofredenens op ’e troanje Een bedrag van 20.000 Mark werd op de aangehoudenen bevonden. De vrouw bad haar man met kinderen achtergelaten en al het geld meegenomen, dat ze had weten los te krijgen, terwijl de jonge man een groote som gelds van zijn ouders meegenomen had. Inhoudsopgave van No. 8. van het Maandblad tegen de Vervalsehingen. Arsenicumhoudende verpakking van levens middelen. Melkvervalsching. IV2 mil- lioen francs boete wegens vervalsching van wijn. Een wetsontwerp tegen het afroomen in Frankrijk. "Wering van vleesch en hwent kaem de müle al ris iepen, dan wier der dochs oars neat to forwachtsjen as brommen en bearen. ’t Wier stil yn ’e keamer, men hearde oars net as it tikjen fen ’e klok. Ta gelok rekke Doede swietwei oan ’t slügjen en hy sliepte en droomde Hy seach in great winkelhüs, greater en moaijer as er oait to Ljouwert ien sjoen hie. Foarop stie mei greate letters: Minskestannen sa skynde dy winkel konfeksjewinkel to bjitten. Troch de greate róten hinne lies er, dat elkenien dér in pak klean ütsiikje en forgees krye koe. Dy diker, tocht Doede, dat scil ’k him ek ris lappe, ast dan dochs for ’t krijen is. Hy teach de dryste skoen oan en lukte efkes oan ’e skille. De doar waerd daedlik iepen dien en der stie al immen klear mei hier sa glêd as sieppe, dy ’t wakker niigde en bügde en die for Doede, as wier dy bygelyks de greatste mynhear. Hast net yn steat om syn boadskip to sizzen, kok- halze Doede dat der al sahwet üt. Mar de bitsjinner, oan syn forlegenheid wol biwend by oare ljue, kaem him op healwie al tomjitte en wist foarut wol hwet it boadskip wirde seoe. sFolgje my mar,« sei er freonlik en gyng foarop troch in lange gong, dy ’t hjarren yn in romme seal brocht, stopjend fol mei makke klean. »Sje sa,« sei de feint, »smyt nou jou klean, dy ’t jy al in tiidlang mei tsjinsin droegen ha, mar handich ut en siikje in pak, dat jy sinnicht en past.« Dy diker, tocht Doede, hjir is karüt. Handich smiet er syn pakje aide boppeklean üt en hong dat oan de earste de beste knop. Do gyng it op in kleanpassen for de fust wei op. It slagge sa gau net as er tocht hie, hwent dit wier net goed en dat wier forkeard, dit to lang en dat to koart, dit te bleek en dat to swart, dit to wiid en dat to nau, mar yn alle gefal der wie net fen syn gading by. Hwet langer as er socht en paste, hwet min der as er klear komme koe, hwet dryster en nijsgjirriger hy waerd. Hy die ’t ’m süver oan op 't lést en wier syn ried der mei to ’n ein. It swit roan ta syn hier üt en dat kaem net allinne fen ’t üt- en oanlüken en hinne en wer fleanen. Hja hiene de hele seale al yn ’t roun wést en noch stie Doedeman yn onderbroek en baitsje. Scoe er sa foart en ta de winkel üt reitsje? O, syn eigen aid pakje koe er altyd wol wer krije fen sels, dochs dat rekkene er kwalik mar mear. »Nou,« sei de winkelfeint, »wy binne oan ’t léste pak takomd, en jy binne noch net üt ’e rie,« krige it fen ’e wand en lange it Doede Onforskillich pakte er it oan, hwent hy wier sa nijsgjirrich as in aide aep wirden onder dy bidriuwen. Sa ’k sei, hy naem ’t oan en paste earst de broek. ’t Wier krekt of dy him wol bifoel, hwent gripich taeste er nei ’t festje, ja man, dat foei al sa smuk om ’e lea. Do de jas. »As wie ’t apart for my makke,sei Doede en syngesicht kleare moai yn fleurgens op. Wel man, it siet der om hinne as getten. Nou moast er mar gau, op ’t oanrieden fen de komplemint- makker nei de greate spegel ta en»Wel fordeald! róp er lüd, wylst er in trêd efterüt het station kwam, zag hij juist den trein naar stapte. Hy fleach mei saun haesten ta de TCAlilön uzöcrafnnman mal- rlnn ar in winkel üt, mar ek meiiens en dat yn werklik- heid ta de keamersdoar üt mei ’n biskamme kop dy ’t er bidroomd hie, mar dy noch, en wier ek biskamme stie, do ’t er in ketier letter werom kaem by ’t wiif. En op ’e fraech fen hjar: hwet skeelde dy, hiest’ in forkeard steed yn ’e holle? andere Doede: ja, en ek al fiersto lang,mar de eagen binn’ my nou iepen komd; ’k bin forgoed to wekker, en mei ien genêzen. Doede hie yn ’e spegel sjoen, dat er syn eigen outanke pak oanlitsen hie. FRISO. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Een oplichter. De politie te Amsterdam is er in geslaagd een internationalen oplichter te arresteeren. Bij een goudsmid, in de Utrechtschestraat, Daar vervoegde Keulen wegstoomen met den oplichter er in Doch terstond nadat de winkelier den trein zag wegrijden, waarschuwde hij de politie, die er in slaagde, den eleganten baron bij Arnhem reeds uit den spoorwagen te halen. Hij is naar Amsterdam gebracht en voorloopig ondergebracht in het bureau Stadhouderskade, alwaar hij geconfronteerd is met den directeur der Oud-Holl. Voorschotbank en denjuweiier. De man had, toen hij te Amsterdam kwam, een spoorkaartje LondenAntwerpen via Amsterdam. Men had nog naar hem gein- formeerd in het hotel. Doch hij had daar opgegeven voor acht dagen te komen logeeren, terwijl hij een zeer betrouwbaren indruk maakte, volgens de Tel. Ook op den juwelier had hij een zeer be trouwbaren indruk gemaakt. Juist het feit, die in gezelschap van een ongehuwden jonge- dat hij niet gevraagd had, de voorwerpen te man de reis naar Amerika wilde ondernemen, mogen medenemen, had den juwelier ver- fierder dy' en dy, allegearre yn ’e wrald to gast, j Beiden zijn naar hun haardsteden teruggeleid. ■tean hiene. Doede, en Doede allinne, wier in forstjitteling en forskoppeling yn ’e wrald, dy 't mei alle pleagen en leedzjc hie to wrakseljen, en alle lésten en swierichheden hie to dragen, hwer ’t alle ongelokken altyd op del kamen. Yn ’e hüs koe er net bankje, it wiif skrepte en fltere, de bern maltiergen en gyngen oan, ’t wier der net to hirden. Ut ’e hüs wier ’t to kóld of to sinnich of der wier oars hwet, mar altyd smertkerne. ’t Wier tsjustere nacht yn syn hert en hol wirk, en dsrom koe Doede de sinne nearne net ris skinen sjen. Op in joun siet dwersdriuwer wer ris yn ’e hoeke fen ’e keamer to m&l sjen en hy sei neat, hwer *t it wiif wol om op *t snjit wier, N X l i H 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noord wide.

Friso nl | 1913 | | pagina 1