Hindeloopen en Stavoren. Tier M’t” VERHURING. de onderwijzerswoning met tuin bij de school in bet Heidenschap, L Is ’t sa? TE DÉUM LAUDAMUS! ZATERDAG 5 APRIL 1913. 39ste Jaargang. Na 15. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ontheffing is verleend van het verbod tot het vangen of dooden van in die gronden voorkomende mollen, r num r zijn grond alleen willen afstaan voor den L. N. goed- Th. van der Put, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De beelden stelden „de Verleiding” voor, waren ongeveer een meter hoog, zeer zwaar 1 Nu is er dezer dagen een jongen te Hoorn onder den trein doodgereden, omdat hij door een dier hekjes den spoorweg wilde oversteken. En natuurlijk moet de toestand ter plaatse vaker aanleiding tot ongelukken gegeven heb ben, dat kan bijna niet anders. Zoodat nu de politie, door iemand te verbaliseeren die door de hekjes is gegaan terwijl de boomen al dicht waren, zal trachten uitgemaakt te krijgen, of deze wantoestand in Nederland werkelijk geduld moet worden. Ongeluk. Dinsdag had in de Voorstraat te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. De 17-jarige W., die per rijwiel passeerde, kwam in botsing met een wielrijdster, met het gevolg, dat hij van zijn fiets viel. Omstanders ziende dat W. onwel was, brachten hem binnen bij bewoners van de Voorstraat. Medische hulp werd in geroepen, doch mocht niet meer baten. Toef de ouders per rijtuig ob de plaats des onheils aankwamen, was hun zoon reeds overleden. 'Wt eens en geheel massief. Ze bleken een groote waarde te bezitten, want nadat de tuinder van verschillende liefhebbers van antiquiteiten, aanbiedingen had ontvangen, heeft bij ze de zer dagen verkocht voor f 2400. Ksrdoes, in earst great roppertsein, Krig’ middeismiellen fen omraek, Mar sparre noait in krommel oer, Ai gie *t oer heuch en meuch al faek. De müs, dy ’t op it oerskot long’re, Wier dêrmei dan omtrint forhong’re. En ’t müske weage it op in kear, To freegjen om hwet krommels mar, Mar Does dy snaude it ou en sei: »’t Wier onfetseelik dwaen for hjar.c Mar ’t müske sei dér wer oer hinne: >Is alles dan for dy allinne?< >Scilstou me oer de snüt slaen, pyst? Dou earmelytse 1« rop Kerdoes, >Ik hoech fen dy gjin smüsjes mear, Skear dou dy wei, of ik rop poes! ’t Is ommers noch nin byt, as stjerre Fen krapte jimme allegjerre.c Us müske wier der simpel fen, En sei thus>mem niis, sa en sa.« Mar ’t Aide minske redte *m oan >Rin net om help nei greaten ta; Fen greaten kinstou mar bitrouwe, Dat dy sa Ijeaf wol nimme as jowe.c FRISO. bij het rooien van Bij het uitgraven bleek, dat „iets”, aan plat voorover in den grond. dat op die plaats vroeger een vijver geweest is en de beelden aan den kant gestaan heb ben. Bij het dempen van den vijver moeten zij toen in geraakt zijn en later is er een Wantoestand te Hoorn. Men hoort soms van vreemde toestanden. Te Hoorn zijn naast den overweg van de I spoor twee hekjes, waardoor men nog de lijn Tel. Rjjkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Het diploma der school is toegekend aan de leerlingenW. Anema, TzummarumD. Bierma, St. Jacobi Par.G. de Boer, Britsum Jb. Haima, DongjumU. Hiddema, Holwerd Jb. Jensma, St. Anna-Par.P. Jousma, Leeu warden G. Miedema, StiensH. Neef, Mun- nekeburenI. L. Sevenster, O. NijkerkG. Tiedema, LeeuwardenK. de Vries, St. Ja- cobi-Par.S. Wassenaar, OudebiltzijlG. Wind, Tjalleberd; L. Dijkstra, Oppenhuizen; J. de Groot, GrouwH. de Haan, Oudeschouw H. N. H. K. de Jong, Workum; B. Kunder- sma, Jorwerd; D. Meintema, Beers; A. Pal ama, Wirdum; Sj. Pereboom, Oosterzee; J. G. Semler, ZwartenwegsendJb. v. d. Sluis, Langweer; F. Sijbesma, TeroelejJb Tjebbes, Mantgum Th. H. Tijsma, LeeuwardenN. v. d. Werf, Leeuwarden. Van de eerste tot de tweede klasse zijn onvoorwaardelijk bevorderd: T. Anema, Kims- werdP. Th. Hamers, Ter letzardtG Hoog land, Lieve Vr. ParochieJb. Jansma, HaskerdijkenA. Krol, LuinjeberdM. Let- tinga, PeinsM. v. d. Meer, Oudebiltzijl Sj. Sipma, Engwierum; P. Stienstra, Jelsutn Sj. Bearda, Teems; B. Boersma, Akkrum; IJ. Bosma, Schenkenschans; E. Jaarsma, Wartena; U. de Jong, Miedum G. Kleiterp, LeeuwardenA. v. d. Leg, TerkapleH. Pijlman, Luinjeberd; A. Schuurmans, Span- I. L. Sevenster, LeeuwardenH. Sta- tema, Wijtgaard; H. Voetberg, Sorremorra; J. L. Wiersma, AchlumM. Wiersma Wieu- De helden van IJmuiden. Bij kon Besl. zijn als blijk van keuring en tevredenheid toegekend de gouden eerepening en een loffelijk ge tuigschrift aan J. van der Wielen, kapitein; de zilveren eerepenning voor menschlievend De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd hot Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam de dor hen met levensgevaar verrichte red ding van schipbreukelingen van de vrachtboot „Eastwell" Nederland alleen nog voor een paar honderd millioen gulden waarde aan turfvelden aan wezig is en dat door het afgraven van deze velden dalgrond vrijkomt, die voor landbouw doeleinden uitstekend geschikt is. De Friesche Courant bevat het volgend artikel Na een heldhaftige verdediging is de vesting Adrianopel gevallen. Er is razend gestreden. Nog geven de berichten geen bijzonderheden, maar veilig mag worden aangenomen, dat we derom duizenden aan beide zijden zijn gevallen. Koevele families zullen opnieuw in rouw zijn 1 gedompeld! De stad zelve op verschillende pun- J brand door d. .ntpMing.n der kruit- magazijnen. De bevolking radeloos, in doodsangst j de straat opgevlucht, waar ze de granaten door de lucht hooren fluiten. En als aan dien hel een einde is gemaakt door de overgave, dan richten de priesters tusschen de puinhoopen der brandende gebouwen hunne altaren op en het „Te Déum laudamus” (U, o God loven wij) I stijgt ten hemel. In Sofia trekken menschen- drommen en kinderen, veel kinderen zelfs door de straten, zingend en juichend en zwaaiend de vlaggen, terwijl ook daar in de kerken weer klinkt „Te Déum laudamus!” Er is een man geweest, die zeide: „Gij zijt allen broeders I Gij zijt kinderen van éénen vader Millioenen hebben zich zijne volgelingen ge noemd, ook in Bulgarije, ook in Servië, ook in Griekenland. Negentien eeuwen zijn heengegaan en zoozeer is bij velen dat grootsche denkbeeld tot werkelijk geworden, dat zij de massamoord van duizenden, niet beter weten te kenschetsen, dan door een danklied te richten tot God 1 Neen, het is een beleediging de Godheid aangedaan, te durven veronderstellen, dat die nieuwe mis daad zou zijn geschied in naam en ter meerdere verheerlijking van die macht, die in de liefde, de toewijding en de zelfopoffering haar hoogste volkomenheid vindt. „Te Déum laudamus” mag alleen daar wor den gezongen, waar de ploeg in vrede de vore snijdt, waar ’t golvend graan zich buigt onder den druk van den wind, waar de sterke den zwakke steunt, waar de deugd zegeviert over de ondeugd en waar de wetenschap ons telkens meer doordringt van de grootschheid der macht, die alles in ’t aanzijn riep. We zouden wanhopen aan de toekomst der menschheid, aan de reden van ons bestaan, we zouden wanhopen aan de wereldorde der on eindigheid, ja aan ons eigen hart, indien we moesten aannemen, dat al die dooden, die rouw die ellende, die verwoeste steden en dorpen slechts dienden tot Zijne verheerlijking. Neen, ’t is een aanklacht tegen ons allen tegens ons, die onze oogen hebben gekregen om te zien, niet om ze te bedekken; die onze her senen hebben gekregen om te denken en niet om onze denkkracht gevangen te geven; die een mond hebben ontvangen om te protesteeren en ’t luid uit te schreeuwen, dat de oorlog de grootste misdaad is, die bestaat, maar niet om bloed te krijschen, ’t bloed van onzen mede- mensch, van onzen broeder, van ’t medekind, van éénen Vader! Nog kan ’t gebeuren, dat volkeren door dom heidsmacht beheerscht elkaar als wilde dieren te lijf gaan, maar steeds grooter wordt de menigte, die beseft dat zulk een misdaad on mogelijk kan worden goedgezongen met een „Te Déum laudamus”. ’t Zal moeten eindigen met een volkomen zegepraal van ’t beginsel „Gy zijt allen broe ders” omdat ’t goede altijd de meerdere is van ’t slechte. Wij kunnen allen daaraan meewerken, god dank onverschillig of wij tot de machtigen der aarde worden gerekend, dan wel voor de we reld onopgemerkt onzen dagelykschen plicht doen. Indien in ons slechts woont de drang: de hoogheid onzer menschelijke beginselen de wereld in te dragen, indien slechts in ons woont de moed en de wil om voor de waarheid en de gerechtigheid op te komen. Dat is dezelfde kracht, die werelden schiep, die al wat is tot aanzijn riep, die altijd is en zal zijn tot in eeuwigheid omdat ’t de eeuwige zelve is. Daarom komt op, komt allen op, strijdt in vrede voor den vrede, strijdt voor de broeder schap der volkeren, geen „Te Déums” bij de lyken van de medeschepselen Gods, maar 't hart vol van liefde en in ons de onwrikbare zekerheid dat de vrede der volkeren komen zal en komen móet door de menschen zelve, in wie zich de volmaaktheid van hunnen Schepper af spiegelt. werd. Voorwaardelijk bevorderd; G. Nammensma, SexbierumJ. Terpstra, BeetgumJ. Pasma, Haskerdijken. Niet bevorderd7 leerlingen. Eén der leerlingen kon wegens ongesteldheid niet aan ’t examen deelnemen. De veetentoonstelling te Sneek. Te Sneek wordt dit jaar een veetentoon stelling gehouden. De afd. Sneek van de Fr. Mij. van Landbouw vroeg nu van de ge meente Wijmbritseradeel deelname in het garantiefonds, en Burg, en Weth. stelden voor voor f 200 aandeel te nemen, doch dit voorstel werd met 11 tegen 4 stemmen ver worpen. Tot dit resultaat werkte vooral ook mee dr. E. van Welderen Rengers, de voorzitter van de Friesche Mij. van Landbouw, die zich tegen het voorstel verklaarde, omdat z.i. de belanghebbenden de nadeelen moeten dra gen, zoo die er eventueel zijn. Die menschen zijn nog volstrekt niet op weg naar de armen kamer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op Zaterdag den 12 April 1913 bij gesloten briefjes zal worden verhuurd in twee perceelen: vanaf 12 Mei 191312 Mei 1914: en vanaf 12 April 1913—1 December 1913: de achter genoemde School gelegen tuingrond. Van de voorwaarden kan kennis worden ge nomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Briefjes met opgaaf van borgen, in te leveren aan het adres van den Burgemeester, vóór of op den dag der verhuring, vóór ’s middags 12 uur. Workum, den 29 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. De Coalitie. De „Standaard" deelt officieel mede, dat een conceptovereenkomst voor de hernieuwing der coalitie is tot stand gekomen. De par tyen komen overeen, de voorstellen der regee- Grondwetsherziening te steunen 192, zoodat eenerzijds het beginsel wordt vastgesteld, dat door de open bare kassen in de kosten van het algemeen lager onderwijs op scholen, door ingezetenen opgericht, op gelijken voet wordt voorzien als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen van de overheid uitgaande en ander zijds wordt uitgesproken, dat bij de inrichting van het van overheidwege te geven lager on derwijs de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen zullen worden ge ëerbiedigd, terwijl zij tevens achten, dat bij de behandeling van deze voorstellen tot Grond wetsherziening het le lid van art 171 niet aan de orde is te stellen. Voor wat de verdeeling der districten aan gaat, kwam men overeen, dat de partij, die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den coalitie-candidaat zal stellen, met uitzondering van Leiden en Ede, die aan de a.-r. partij worden toegewezen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamen lijk een christelijkhistorischen candidaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 1909 ge maakte alspraak elders uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlementaire periode bij vacature of anderszins zich voor doende moeilijkheden te voorkomen, zal een commissie met recht van beslissing, door de drie centrale colleges worden aangewezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a.s. door de drie partijvergaderingen worden beslist. Electrisch licht en turf tegen petroleum. Naar aanleiding der bewering van een Duitsch zaakkundige, dat electrisch licht goedkeoper is dan petroleum en bovendien nog andere voordeelen heeft, waarom hij zijn steenkolenland meer onafhankelijk wil maken van de Standard Oil Co., die thans ongeveer in 75 pct. van de Duitsche behoefte voorziet, wordt de aandacht der N. Ct. gevestigd op de turf in het noorden van ons land, en kan men lezen als volgt Sinds ongeveer veertien dagen werkt in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen een elec- trische centrale, die als brandstof gebruikt de turf, zooals ze te Veenhuizen normaal wordt gebruikt. In deze electrische centrale wordt de gewone turf omgezet in gas, waarmede een gasmotor wordt gedreven. De aanleg munt uit door eenvoud en gedurende de veer tien dagen, dat de centrale werkt, heeft zich geen enkele storing, hoe gering ook, voorge daan. Het betoog in de Kölnische, dat door het petroleumlicht te vervangen door electrisch licht, het nationale vermogen niet voor een deel naar Amerika behoeft te worden gezon den, geldt nu oek in verhoogde mate voor Nederland, nu I turf te gebruiken electrische energie. Onze berichtgever voegt er bij, dat er in Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Merkwaardige vondst. Eenigen tyd geleden stootte de tuinder de R. op Noort-Heij, onder de gemeente Veur, bij het rooien van een oude boom, op iets hards. Bij het uitgraven bleek, dat „iets”, een viertal beelden te zijn, die ruggelins twee twee aan elkaar vastzaten. Ze lagen Men vermoedt, De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM; Gelet op de circulaire van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie van den 27 Maart 1913, le Afdeeling A no. 286. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de gebruikers van in deze provincie gelegen gronden of hunne schriftelijke last hebbers voor den tijd van één jaar, ingaande met 1 April 1913, onder voorwaarde, dat bedoelde lasthebbers bij het vangen of dooden der mollen in het bezit zijn van een schriftelijk bewijs der be trokken gebruiken en dit bewijs op eerste aanvrage van de marechaussee of de ambte naren der rijks- en gemeentepolitie vertoonen. Deze ontheffing geldt niet voor het verbod om mollen te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, ai te leveren of ten verkoop of ter afle vering in voorraad te hebben. De heer Commissaris der Koningin in deze provincie is echter bereid aan te goeder naam en faam bekend staande personen, die een daartoe strekkend verzoek op zegel tot hem richten; ook daarvan, zoo noodig voorwaarde lijk, tijdelijk ontheffing te verleenen. Workum, den 3 April 1913. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan M. Peters, machinist, en Th. van der Put, er toen in gera dekknecht, boom op geplant. allen behoorende tot de bemanning van de sleepboot „IJmuiden", te IJmuiden, wegens t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ziiju giuuu aiiuuu whwu aimu.au vuui uüu aanleg der lijn als die bij-overweg er kwam.

Friso nl | 1913 | | pagina 1