scheren en haarsnijden Ilindeloopen en Stavoren. R. B. de JONG-’s SALON ZATERDAG 12 APRIL 1913. 39ste Jaargang. Na 16. Binnenlandsch Nieuws. Vlugge bediening! een G. S, vragers hem in ’t lichaam, die hem wel niet levens* Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. voor is het aangewezen adres voor WORKUM en om"streken. Nette behandeling! was opslag meent het blad. De 69-jarige V. is eergistermiddag door de tram Eindhoven en Helmond overreden, Het hoofd werd hem van de romp afgereden. Hij had volgens „de Tel." den slagerswinkel verlaten waar hij op een bon, uitgegeven ter gelegenheid van de koperen bruiloft van het Eeiste Kamer lid W. J. A. Prinsen, een stnk spek gehaald had, toen hij door de tram gegrepen werd. De 66-jarige losse werkman J. de H., te Rotterdam, is aan boord van het stoomschip Andijk van het tusschendek in het ledige ruim gevallen. Hy bleef bewusteloos liggen, en tij dens zyn vervoer naar het Ziekenhuis is hy overleden. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. daten, over het huis had verlaten. Zij had hem eenigen hiervan in kennis gesteld, zond onmiddellijk een rechercheur met de vrouw per auto naar het Weeshuis., waar zij den jongen aanwees, die daarop werd gearresteerd en overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. De vermoorde vrouw was gevonden met een schoenmakersmes diep achter in den hals, voorover op den grond liggen. Omtrent dezen moord en de personen die er bij betrokken zijn, verneemt de N. R. Ct. nog, dat de jeugdige dader D. M. heet, en 16 jaar is. De vermoorde vrouw heette P. van zichzelve, is of was gehuwd met zekeren J. en is ongeveer 40 jaar. Het is gebleken, dat de jongen vroeger reeds meermalen met de vrouw omgang had gehad, en uit wraak moet hij den moord hebben bedreven. Die omgang met de zeer slecht befaamde vrouw toch had voor den knaap, naar hij beweerde, De Kon. Familie. Alles wijst er in de omgeving van Het Leo op, aldus wordt aan de »Tel.t gemeld, dat de Koninklijke familie spoedig weder al daar zal arriveeren. Gelijkt het er aan het paleis niet op, met het oog op de verbouwing, thans zyn vele handen druk bezig aan de groots villa aan de Waldeck Pyrmontlaan, waar Prinses Juliana haar geregeld verblijf, on ook H. M. de Koningin haar nachtverblijf zal hebben. De groote tuin wordt omringd, wat met het oog op al te nieuwsgierigen, die daar vrijen toegang hebben, ook wel ge wanscht is. Verder worden de zijden langs de hoofdwegen van hekwerk met gaas voor zien een maatregel tegen al te brutale hon den. In den grooten tuin, die natuurlijk een •xtrabeurt heeft gehad, zal het Prinsesje ruimte genoeg vinden om er naar hartelust rond te springen. Denk om de kiezerslijsten. De voorloopige kiezerslijsten liggen nog tot en met den 21 April ter inzagetot en met 15 April kan men verbetering aanvragen. Nu is het tijd om goed op te letten: le. Of men er zelf op staat, indien men daarop recht heeft, 2e. Of de namen van uw vrien den en bekenden, voor zoover zij in de termen vallen, er op staan, 3e Of er ook iemand op voorkomt, van wien ge weet, dat hij daartoe geen recht heeft. In al deze gevallen kan of liever moet men reclameeren. De laatste dag daarvoor is 15 April. Doch men make er liever dadelijk werk van. niet nader aan te duiden gevolgen gehad, waardoor hij in een zieken-inrichting verpleegd moest worden en zijn gestel was aangetast. Daarover besloot hij zich te wreken en aan die wraakzucht heeft hij voldaan. Toen hij zijn werkzaamheden bij zijn patroon geëindigd had, ging hij naar de woning van de beruchte vrouw en zonderde zich met haar af. Hij had een vljjmscherp schoenmakersmes bij zich gehouden. Op het bed bracht bij haar de eerste verwonding toe, een steek in de wangen of in den hals Toen de vrouw daarop uit het bed sprong en naar de kamer deur wou gaan om hulp te roepen, sprong hij haar na en bracht haar de verdere zware verwondingen toe, die de dood ten gevolge hadden. Hij sloop toen weg, doch naar men weet werd hij opgemerkt en spoedig gearres teerd, waarop hij de daad bekende. De jongen, wiens vader dood is, moet krankzinnige moeder hebben. De vader moet aan den drank verslaafd zyn geweest. Bij zyn dood werden de kinderen in een. toestand van ontzettende verwaarloozing aangetroffen. In ’t Weeshuis paste de knaap slecht op. Hij was onhandelbaar en kwam zoer vaak laat thuis. De broeder overste heeft hem al eens deskundig laten onderzoeken, meenende, dat ’t met zijn verstandelijke vermogens niet in orde was, doch men gaf toen den raad, voort te gaan met te trachten den jongen met zachtheid te leiden. Vergroot Amterdam. ’t Zal misschien velen intereseeren, te ver nemen, schrijft het Hbld., hoe groot de opper vlakte van Amsterdam zal zijn na de annexatie en hoeveel inwoners dan groot-Amsterdam zal tellen. Volgens de laatste opmeting door publ. werken is Amsterdam thans ongeveer 4630 H A. groot. Het te annexeeren grond gebied heeft een oppervlakte van 6150 H.A. Het aantal inwoners (ruim 589 000) zal met ruim 21 000 zielen vermeerderd worden, die ongeveer als volgt verdeeld zijnSloten met ruim 11 000 en Watergraafsmeer met plm. 8200 inwoners, terwijl het aantal be woners der andere, te annexeeren gedeelten, op 2000 geschat kan worden. De actie in de kleedingny verheid. Arbeiders en patroons in het kleermakers- bedrijf te Amsterdam zyn thans, wat het loontarief betreft, bijna tot overeenstemming gekomen. Een spoedige overeenkomst tusschen naar het station Delftsche Poort reed, beide partyen wordt verwacht. de trein hard begon te rijden werden de De 1 Mei-dag. jongens bang; ze Te Amsterdam denkt men sprongen op den grond. Op (jen i Mej_ Een tweetal ontkwam aan het gevaar, dat ze dag in drie groepen, met ontplooide banieren ^ePen’ doch de derde, de 11-jarige G. S, --’"h, naar het Oosterpark te trekken, 8Prong te&en een «n^oop, sloeg achterover openluchtmeeting zal plaats hebben. en raftkte onder den trein. Hij - - pot_ gedood. Het stellen van vragen aan Kamerleden. Nu het misbruik van het stellen van per- aan Kamercandidaten door vereenigingen, bonden en partijen blijft toenemen, verdient, zoo vindt de Nieuwe I Cthet voorbeeld toejuk hing, door een der officieele candidaten van de S. D. A. P. in in het Noorden des lands (Groningen en Vesndam) gegeven tegenover het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering. De sociaal democr. candidaat, mr. G. W. Sannes, verklaarde, dat hij niet op de vragen van den Bond zou antwoorden, daar al die antwoorden naast elkaar maar verwarring zouden stichten. Hij verwees de naar het program der 8. D. A. P. Dit is zeer juist gehandeld en verdient navolging van de zjjde der vrijzinnige candi- het najaar in het donker,’merkt het Hbld op daten. Zelfi- al’ noodig mocht zijn, tegen- - - - - - de partij van den heer Sannes zelve, gevaarlijk wondden, maar toch veel pijn ver oorzaakten. Het O. M eischte 2 jaar gevangenisstraf tegen den gevaarlijken jachtopziener. Een mooie moeder. Bij een familie te Haarlem, waarvan de vrouw lijdende is, kwam een nieuwe dienst bode in huis. Opvallend gauw was na haar komst een mud aardappelen opgegeten, de suiker scheen weg te smelten, en koffie werd er viermaal meer gebruikt dan vroeger. De huisvrouw, die het opviel, dat de meid s ochtends en ’s avonds bezoek kreeg van haar moeder, nam zich voor eens op te letten en voor eenige dagen, terwijl zij de meid aan het eieren koken zette in de keuken, ging zij, tegen de protesten der dienstbode in, naar boven en vond daar zakken vol koffie en suiker, die zij meenam naar beneden, aan ’t dienst meisje toonde en haar beduidde, dat zij van zulke dingen niet gediend was. De meid huilde, zei dat zij het voor haar moeder had gedaan en liep de deur uit naar huis. Toen zij na een uurtje terug kwam, was zij zeer opgewekt en toen mevrouw vroeg wat haar moeder we! gezegd had, luidde het ant woord dat ik een stommeling geweest ben om mij te hten snappen. Even later kwam de moeder zelf, liet haar dochter haar boeltje bijeen pakken en onder den uitroep, dat haar kind niet in een dienst kon blijven waar op zulke wissewasjes werd gelet, nam zij haar dochter mee. Laf. Te Barneveld is de bijna 70-jarige J. W. v. H na uit zijn bed geklopt te zyn, door een 6 a 7 tal brooddonken jongelui op een schan delijke manier mishandeld. Terwijl de weer- looze man op den grond lag, werd hij door zijn aanranders verschrikkelijk op het hoofd getrapt en, onder de ruwste verwenschingen, met den dood bedreigd. Later werden een stuk van een fietslantaarn, waarmede het ter rein verlicht werd, en een pet op het erf teruggevonden. Enkele der laffe daders hebben aan de politie reeds bekend. Gevaarlijk spel. Een drietal jongens klom Woensdagavond op een in beweging zijnden trein te Rotter dam, die van het station Rechter Maasoever Toen Een gevaarlijke jachtopzlenè?. Voor de rechtbank te Almelo stond terecht een zekere Jan Wild, 55-jarig landbouwer en jachtopziener, onbezoldigd ryksveldwachter in dienst van den graaf van Rechteren Limpurg. Beklaagde blijkt een gevaarlijke heerschap te zijn. Een zekere C. G. Rekers kwam in ge zelschap van zijn hond al wandelende in de nabijheid van bekldie stroopers trachtte te verschalken. Rekers dacht echter in *t ge heel niet aan stroopen. De jachtopziener richtte zijn geweer op den ander en trok af; hagelkorrels drongen De Nieuwe Kath. Courant. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, zal door den hr. J. de Vries, met ingang van 1 Juli 1913 een R. K. Weekblad wor- uitgegeven en wel onder de benaming van St. Bonifaciusblad. Ook moet daaraan verbonden zijn de Bis schoppelijke goedkeuring. N. Sn. Ct. Dominee voorproever. Men schrijft aan de N. Rt. Ct Bij een predikant in een klein dorpje, in do provincie Groningen werd dezer dagen een emmertjevol geslacht bezorgd, dat een der kerkeraadsleden als geschenk aanbood. Het gezin van den dominee smulde er van. Des Zondagsmorgens, by het uitgaan van de kerk, werd dominee door den schen ker aangehouden,, die informeerde, hoe het varkensvleesch gesmaakt had. Lekker,” zei de predikant, die verder zijn dank betuigde. Het kerkeraadslid was voldaan en.... ge rustgesteld. ,,Den duur ’n mien vrou en ik d’r ook wel van eten,” zei hij„want ie mouten wait’n, doomnie, dat tou wie ’tzwien slachtten, het dair d’r van binnen lelk oetzag en de slachter vertrouwde het nait recht. Moar om nou ain zwien van 500-pond in de mis-dobbe te gooien? Wie dochten, doomnie har ’n fiene tonge. Nou duren wie ’t ook wel eten I” Merkwaardige ontdekking. Terwijl men op het Munsterkerkhof te Ut recht bezig was, een gebouw te doen verrijzen, on men gaten groef voor het maken van zgn. betonputten, vond men in den grond een be schoeiing van een gracht, die omstreeks 11 ii 1200 over het kerkhof moet hebben geloopen. Zelfs werd ten slotte en dit is wel het merkwaardigste een gedeelte van een schuit blootgelegd, die vroeger ongetwijfeld aan den wal gemeerd heeft gelegen. Hoogst waarschijn lijk door «en overstrooming gracht en om geving onder een dikke kleilaag bedolven ge- geworden; de grondwerkers moesten althans De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten B rieslani, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam een groote laag klei verwijderen, eer zij weder in zandgrond kwamen. Een flinke vrouw en een flinke hond. Bij den veldwachter van Run, te den Dun gen, werd aangifte gedaan, dat door een on bekenden bedelaar een gouden damesring ten nadeele van vrouw v. d. Mugheuvel was ont vreemd, waarnaar destijds door voornoemden veldwachter een onderzoek werd ingesteld, doch zonder resultaat. Eenige dagen daarna ontmoette de veld wachter bedoelden persoon in de gemeente. Hij werd aangehouden en in verhoor genomen. De veldwachter wist hem een volledige be kentenis met aanwijzing te ontlokken en zette hem achter slot en grendel. Toen de ver dachte bemerkte, dat de veldwachter op onderzoek uit was, toonde hij in de cel zijn krachten, nam een onderlaag van de zooge naamde brits, waarmee hij een ijzeren raam deurtje verbrak en zoodoende in de brandspuit-bergplaats terecht kwam. Die deur wist hij eveneens te openen, om langs dien weg te ontvluchten, doch hij had niet gerekend op de kordaatheid van de vrouw van den veldwachter, die zich voor die deur met den politiehond „Made” posteerde. Zoodra de verdachte eenig gedruisch maakte, liet „Made” zich hooren en vloog op de deur aan, toen deze geopend werd. Voor „Made” toonde de verdachte respect. Onmiddellijk waren de burgemeester aanwezig en de veld wachter Tielemans uit St. Michiels-Gestel, die met behulp van een burger het individu geboeid naar 's-Bosch achter sterker slot en grendel bracht. De verdachte bleek een ge vaarlijk sujet te zijn. Inhoudsopgave van No. 9 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Een brutale specerijenvervalsching. Melk- vervalsching. Een radikaal middel tegen melkvervalsching. Vervalsching van vee- voederstoftën. Kunsttarwe. Haagsche verordening op eet en drinkwaren. Oesters en typheuse koorts. De bactericide eigen schappen van tabaksrook. Surrogaat van brood. Vergiftige planten (slot). Be handeling van wonden met suiker. Feuil leton De kunst van sterven. Het brood bakken in een middeleeuwsch dorp. De mi crobe van kinderverlamming gevonden. Een interessante operatie. Sprokkelingen. Con- tróleonderzoekingen van Levensmiddelen in ver- bruiksartikelen gedaan aan bet Laboratorium van Chemisch en Microscopisch onderzoek Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 800 Keizersgracht. Moord. Te ’s-Gravenhage is vrouw P., geb. t. Z., in haar bovenwening aan de Groote Brouwer- straat vermoord. Buren, die haar hadden hooren gillen, von den haar, badende in haar bloed, met gapende wonden aan haar hals. Onmiddellijk werden politie en eerstehulp- dienst gewaarschuwddoch de vrouw was reeds overleden. Omstreeks elf uur is als vermoedelijke j dader van den moord een 18-jarige ver pleegde uit het R-K. Weeshuis aangehouden Een vrouw, die in hetzelfde huis als de vermoorde woonde, had gezien, dat kort vóór de ontdekking van het misdrijf een weesjongen l_: .e„_ tijd te voren met de vrouw gezien. De politie dueling, dat Enkhuizen en muziek, naar waar een De heeren Henri Polak, Oudegeest en huis zullen spreken. Een groote straatdemonstratie zal dit jaar niet plaats hebben. tinente vragen Een fraaie toestand. allerlei Dinsdagavond zat Bovenkarspel eensklaps in ’t duister. Wat was ’t geval? Sedert jaren verkrijgt men daar het gas van de Enk- huizer fabriek, die onlangs door de gemeente is overgenomen. Thans is Bovenkarspel zelt bezig een gemeentelijke gasfabriek te bouwen, nadat men een aanbod tot voortgezette leve rantie had afgeslagen, natuurlijk met de be- i zou blijven leveren tot de nieuwe fabriek te Bovenkarspel klaar zou zijn. Deze bedoeling heeft Enkhuizen klaarblijkelijk niet, want hef sneed juist op de grens der gemeenten den aanvoer af. En nu zitten de Bovenkarspelaars minstens tot 4-z* vAnnn ttiaI zlr» vtuAiim TA— Ila*— I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1