Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 19 APRIL 1913. 39ste Jaargang. No. 17. Binnenlandsch Nieuws. For de bern. om aan Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0.65. E Een een Met die boot, alsmede vlet, redde de Waard bij Der kaem in foech kweajonge, Dy hie in lyts pistol, En ’t dierke, al siet it heech al Docks seach üs maet it wol, Hy laede syn pistoltsje, Dat jowch füleindich fjür It fügeltsje wier troffen En foei foart efteroer. fiets in de hand wachtte. Hy seach it dierke fallen De fear ferwe efkes read, Hy smiet it waerme bükje Do yn in smoarge sleat. De lytskes pipen eangstich Yn ’t nést om, ajlegjer, Se roppen oio bjar memke, Mar mem kaem nimmer wer. FRISO. van de ju- In fügeltsje socht iten, For ’t lytsghd yn hjar nést, It tripke, hipte en wipte, Och, ’t die sa fiks hjar bést, De jongen fregen hong’rich: As mem hwet for bjar hie, Do sette hja it fjild yn Hwer ’t hwet to finen wie. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents - - Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags rin te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Socialistenbond. De h.h. G. L. v. d. Zwaag te Gorredijk en A. Havers te Den Haag, de oprichters van den Socialistenbond in Nederland, deelen mede, dat deze Bond thans, door afname van het ledental, ofiiciël overleden is. Mond- en Klauwzeer. Blijkens de wekelijksche opgave in de >Staatsct.” zijn drie nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen en wel op 10 April één in de provincie Gelderland, op 11 April één in de provincie Zuid-Holland en op 12 April weder een in de provincie Gelderland. De dieren zijn afgemaakt. De jacht op kikvorschen. Sedert niet alleen de ooievaar met z’n ge vleugelde verwanten kikvorschen snoepen, doch ook de menschen van 't vleesch der groene kwakers smullen, wordt dit gedierte in som mige streken op verschrikkelijke wijze vervolgd. De »Zeeuwsche Koerier» schrijft: »In de weok van 31 Maart6 April wer den te Sas van Gent per spoor uitgevoerd 1098 kilogram kikvorschen-achterpootjes. Schat men het gewicht van 100 pootjes op 1 kilo gram, dan vertegenwoordigen deze 1098 kilo gram niet minder dan 54900 kikvorschen, die gedurende ongeveer één week in deze omge ving gedood werden. Gemiddeld circa 7850 kikvorschen per dag. Ziehier in cijfers uitgedrukt de geweldige en afschuwelijke slachting onder deze voor den landbouw zoo uiterst nuttige diertjes. Is het niet verschrikkelijk?* Een eude menschenreddsr. Gister werd de op Texel wonende oud post- praaischipper Teunis Mz. de Waard, 91 jaar. Een groot deel van zijn leven woonde hij op Vlieland, waar hij een aantal jaren schipper i loste de ongelukkige nog twee schoten op hem. Het onderzoek heeft nu aangetoond, dat twee kogels tegen het achterhoofdsbeen versplinterd zijn. De derde kogel is nog niet gevonden, hoewel in het achterhoofd nog een derde kogel- wonde werd aangetroffen. Daar de hersenen goed functionneeren de heer B. heeft om standig het geheele verhaal van den aanval kunnen doen vermoedt men, dat die derde vleesch zal worden geïmporteerd. Toen bij de schipbreuk van de Duitsche bark >Franklin« met 175 landverhuizers aan boord, de reddingboot onbruikbaar werd, redde De Waard met eigen vlet 47 van deze schip breukelingen De overigen werden met sloe pen van het loodswezen gered. De oude zeeman is thans geheel zonder middelen en wordt door familieleden verzorgd. Geen voldoende belangstelling. De betrouwbaarheids auto-rit, die op de a s. Pinksterdagen vanwege de Pinksterfeest-com missie te Winschoten door de provinciën Gro ningen, Friesland en Drenthe zou worden gehouden, gaat wegens te geringe deelname niet door. stoomschepen in de geregelde vleeschvaart waren, met een totaal laadvermogen van circa 421.240 ton bevroren vleesch. Verreweg de rolde hij met zijn bek op. Juist wilde hij zich met het loopertje verwijderen, toen ik den winkel betrad. De hond liet het loopertje vallen en holde weg, de Mauritskade op. na en zag nog, hoe de hond toeliep op een meeste dier schepen varen op Engeland. Dit land heeft dan ook in 1912 642 979 ton be gekoeld vleesch geïmporteerd, dat is 36.2°/o van het totale vleeschverbruik van dat land. Ook in andere landenItalië, Zwitserland, Portugal en België nam het verbruik van Argentijnsch vleesch zeer toe. De spreker juichte zeer toe dat nu ook in ons land de invoer van het Argentijnsch vleesch is toegestaan. Toch blijft er nog veel te wen schee, en speciaal de bepaling betreffende de inwendige organen werkt zeer belemmerend op den invoer. Het vleesch wordt door die Reddingmaatschappij met eigen schuit en verschillende gelegenheden het leven van 72 personen. vroren en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURG!! Zoon te WORKUM. Kievitseieren. De aanvoer van kievitseieren op de markt te Sneek steeg Dinsdag tot 6000 stuks. De prijzen waren weer iets hooger, n.l. 16 tot 17 cent per stuk. Verleden Dinsdag bedroeg de aanvoer 2500 stuks en het vorige jaar op 16 April 4000 stuks, tegen 1416 cent. De staking in de kleeding-industrie opgeheven. In Dinsdagavond gehouden vergaderingen van de drie arbeidersorganisaties in de klee- ding-industrie te Amsterdam, is met algemeene stemmen besloten de staking voor alle pa troons op te heffen. Heden heeft een confe rentie plaats met de patroons, teneinde de voorwaarden van opheffing te bekrachtigen. De patroons namen geen rancune maatregelen. Door verderfelijke lectuur van ’t rechte pad gebracht! Men schrijft uit Amersfoort aan de N. R. Ct.BtrÜd gevoerd in het openbaar tusschen de Verleden week bleken hier diefstallen ge- speculatieve en coöperatieve zuivelfabrieken pleegd in tijdelijk onbewoonde huizen. De recherche is er nu in geslaagd, de da ders aan te houden, twee jongens van om streeks 14 en 15 jaar, van goeden huize. Woensdagavond omstreeks 7 uur, wisten zij een perceel aan de Blankenheimstraat binnen te komen, waar zij een horloge en een effectentrommel stalen en Donderdagmiddag langs den achterkant een perceel aan den Stationsweg binnen te dringen, waar zij zil veren servetringen en vorken en lepels be machtigden. Het horloge werd voor f 10 verkocht, en de deugnieten schaften zich voor f 4 een re volver aan om zich te kunnen verdedigen. Zij kochten een pannetje en gingen daarmee en met het zilverwerk naar Birkhoven, waar zij trachtten het zilver te smelten. Toen dit niet gelukte, begroeven zij daar den buit, dien ze later onder politietoezicht weer moesten op graven. Al het gestolene is opgegraven, de ledige trommel is opgevischt uit de Beek en de pa pieren daaruit zijn, voorzoover ze niet werden gebruikt om het vuurtje aan te maken, mede teruggevonden. De jongens zijn ter beschikking stitie te Utrecht gesteld. Ook hier schijnt weer verderfelijke lectuur niet vreemd aan het groote leed, dat deze jongens over hun familie hebben gebracht. Argentijnsch vleesch. Voor de Ned. Vereeniging voor Koeltechniek hield de heer C. G V. Kroone, directeur van het Vriesseveem, te Amsterdam, een lezing baar alleen had gelaten, zag ik plotseling over den invoer van Argentijnsch vleesch. grooten zwarten hond binnenkomen. Hij deelde mee dat op 31 Deo. jl. 239 looperije, dat in mijn winkel op den vloer lag, De daad van een waanzinnige. Zaterdagmiddag heeft een waanzinnige op de buitenplaats «Schoonenberg* bij Velsen een bloedbad aangericht door te schieten op ieder die in zijn nabijheid kwam. De Maand. Crt. deelt daaromtrent het vol gende mee. Op het landgoed sSchoonenberg* aan den weg van Driehuis naar Velsen woont de familie De V. , bestaande uit twee broeders en een zuster. De jongste der broeders, de ongeveer 30-jarige W. de V., is een zenuwpatiënt, die reeds vroe ger in het sanatorium aan den Badhuisweg, te Scheveningen, verpleegd werd, maar den gehee- len winter op »Schoonenberg* heeft vertoefd Evenw’el verergerde in den laatsten tijd zijn toestand dermate, dat zijn overbrenging naar Scheveningen noodzakelijk bleek, waarom dr. Bolten met 2 verplegers uit het gesticht zou komen, om den heer De V. in een auto naar Scheveningen over te brengen. Toen zij in ge zelschap van den broeder van den heer De V. van het station Driehuis, aankwamen, was de pa tiënt afwezig, Een minuut of tien later kwam hij op de fiets thuis. Hij deed toen geheel normaal. Nadat hij zijn fiets had weggezet, ging hij door de achterdeur de villa binnen. Daar vond hij z,n broer met den dokter en de verplegers, die hem wilden orerreden mee te gaan. De heer De V, trok dadelijk daarop een revolver en loste 4 schoten. Dr. Bolten viel, door een schot in het oog getroffen neer, en de ver pleger Bonte kreeg een schot in de lies en werd aan het ooglid verwond. Ten zeerste verschrikt gingen de overige aanwezigen op de vlucht, want de waanzinnige dreigde ieder die in de nabijheid was met zijn revolver. Wel drong de slagersknecht K. de Boer de kamer binnen, maar hem werd, onder bedrei ging van neergeschoten te worden, gelast mede te helpen, de in zijn bloed badende dokter uit de kamer te verwijderen. De broeder van den patiënt was ondertusschen in den auto naar Velsen gereden om aan burge meester Ver Loren van Themaat assistentie te verzoeken. Deze ging mede in den auto, be nevens eenige andere personen, waaronder de veldwachter De Ruyter en de besteller der H. IJ. S. M., Hamers, die buiten dienst was ge steld, omdat hij onlangs uit een seinpaal was gevallen en nu voor z’n gezondheid buiten liep te wandelen. Zoo kwam men op »Schor>nenberg« aan. Men nam de voorzorg, de villa aan de achterzijde binnen te gaan. De zenuwlijder had echter blijkbaar den auto zien naderen, j want, toen men, met den veld wachter De Ruyter rl za cron rr R'nnAnrvinr* l-> TYzx "\T CfjlT huurders 77~Le7derijën ïï'eigëndm“toebe- ^*3 ,sch°te“ ‘rofIe.n D.e i-t werd upwonn in den ren h terse, h min er en ne behoorende aan gemeld Weeshuis, de ver- plichting op te leggen om I leveren aan eene speculatieve fabriek. Door I zijn plaats vooruit, ^31 1 1 1 V V 1 V I /Inn zl landerijen verboden om zich aan te sluitan gelegenheid Hamers een kogel in den buik te bij eene coöperatieve vereeniging, welke ten doel heeft de bereiding van boter en kaas. Hoewel de motieven, welke de regenten Loren van het O. B. Weeshuis tot het nemen van eveneens dit besluit hebben geleid niet bekend zijn, ligt het voor de hand, dat dit besluit in land- bouwkringen niet onbesproken zal blijven. Een zonderlinge geschiedenis. Een sigarenwinkelier uit de Dapperstraat te Amsterdam deelde aan de Tel. een won derlijke geschiedenis mede. Eenige dagen geleden zoo zeide hij vermiste ik een vloermat uit mijn winkel. Ik sloeg er aanvankelijk geen acht op en legde een nieuwe vloermat neer. Deze verdween al even spoorloos als vloermat nummer één. Daar ik benieuwd was te weten, wie mij dio poets gebakken had, stelde ik mij verdekt op. Toen ik eenigen tijd mijn winkel zoo schijn- een Een De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Gpootere letters naar plaatsruimte. Buiten Frieslan4, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Deze bezwaren zouden worden ondervangen indien het vleesch in Argentinië werd gekeurd door een daartoe uit te zenden Nederlandschen Rijksveearts. Dat zou verschillende voordee- len met zich brengen, terwijl men dan even- goed was gewaarborgd, dat uitsluitend goed In de eerste plaats kan ’t vleesch dan circa 3 cent per kilo goedkooper worden verkocht, omdat dan de inwendige organen niet bij het vleesch behoeven verzonden te worden, er dus ook geen vracht, invoerrecht enz. voor die organen betaald behoeft te worden Bovendien kunnen dan alle exportslachte- rijen mededingen om te voldoen aan de vraag naar bevroren vleesch, hetgeen nu slechts met enkelen het geval is. Dat de invoer van Argentijnsch vleesch ook voor ons land beteekenis verkrijgt, toonde Spr door zijn mededeeling, dat van April 1912 tot April 1913 in ons land circa 1 millioen kilo bevroren vleesch is ingevoerd, waarvan in de laatste maanden gemiddeld 150.000 kilo per maand. De geëindigde actie der kleermakers. Voor de werklieden, bij de te Amsterdam gehouden en nu geëindigde kleermakersactie betrokken, moet de strijd dit praktische resul taat hebben opgeleverd, dat aan de 1200 in het vak betrokken kleermakers per jaar ongeveer f 100.000 meer aan loon worden uitbetaald. Dit wordt door de werklieden een belang rijk succes geacht. Een merkwaardig besluit. In Friesland wordt, zoo schrijft men aan het N. v. h. N., in den laatsten tijd een felle Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 22 April, des avonds te 81/? uur. De Rjjksmiddelen. In Maart van dit jaar is er f 286,000 minder in de schatkist gevloeid dan in de overeenkomstige maand ten vorige jare. Dat is een verrassing barend feit. onaangenaam feit. Want men was stijging der rijksmiddelen gewoon geworden. Maarals men de wisselvallige suc cessierechten buiten beschouwing laat, ver dwijnt de vermindering geheelziet men zelfs een vermeerdering van ongeveer f 50,000. Voeg daarbij, dat de Paaschdagen ditmaal in Maart vielen, en hunne belemmering in de betalingen deden gevoelen, dan begrijpt men. dat er geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn Waarschijnlijk zal April herstellen wat Maart bedierf. Over de uitkomsten van het eerste kwartaal van dit jaar is er alle reden tot tevredenheid. Er is een vooruitgang van f 1.162.000, ver geleken bij het eerste kwartaal van verleden jaar 1 en wel in het bijzonder te Wommels, alwaar J eene speculatieve fabriek bestaat naaste eene I coöperatieve. Wellicht onder den invloed van dien strijd is door de regenten van het Old-Burger Weeshuis te Sneek een besluit genomen, het welk in landbouwkringen de aandacht wel zal trekken. De regenten hebben besloten om aan de y2°roL’ de ^’anr^ binnenging, schoot De V. Hij werd gewond in den rechterschouder en de zij. Met de handen tegen de wonden gedrukt hunne melk te liep hij weg. De besteller Hamers drong in Door zijn plaats vooruit, en pakte de waanzinnige in dit besluit is aan de huurders van weeshuis- den nek, maar de patiënt had daarbij nog de schieten. De brandstoftenhandelaar Waterschot, uit Velsen, had toen den moed, den patiënt den revolver te ontwringen, terwyl mr. dr. Ver van Themaat, de burgemeester, De V. beetgreep en de chauffeur Wilschut hem bij de beenen had beetgepakt, zoodat De V. kwam te vallen. Hij was toen spoedig overmand, en geboeid. »Voor de overmacht moet ik zwichten*, zoo zei hij. Later werd hij in een auto naar het krank zinnigengesticht »Meerenberg« gebracht. Uiterlijk was hij heel kalm en toen men hem vroeg, of hij geen berouw over zijn daad had, zeide hij, dat men daarover maar niet meer moest praten. Van de vier gewonden was de besteller Ha mers er het slechtst aan toe. Hem werden de Sacramenten der Stervenden toegediend. Hij is Zaterdagavond in het diaconessenhuis te Haar lem geopereerd, met goed gevolg naar bericht wordt. Ook de toestand van dr. Bolten is zeer ern stig. Beter maken het de pleegbroeder Bonte en de veldwachter De Ruyter. De gruweldaad wekte alom in den omtrek groote verslagenheid. Omtrent deze treurige gebeurtenis verneemt het N. v. d. D. nader, dat dr. Bolten er betrek kelijk beter is afgekomen dan aanvankelijk ge dacht werd. De kogels zijn niet door de her senen gegaan en ook is geen der beide oogen Ik liep hem Reraakt. Men dacht dit eerst, omdat de heer - B. met het aangezicht op den marmeren vloer van de vestibule is gevallen, tengevolge waarvan ongeveer^ 20-jarigen jongen, die daar met een het gelaat geheel bebloed was. 6 -- -- Toen de krankzinnige op hem afkwam met Nauwelijks zag hij den hond, of hij sprong de revolver in de hand, bukte dr. B., zoodat hij op zijn fiets en reed hard weg in de richting het achterhoofd werd geschoten en viel. Toen van de Muiderpoort. Tot zoover het verhaal van den winkelier. Verschillende kinderen uit de buurt hebben den diefachtigen hond al meer gezien met een matje in den bek. Blijkbaar is het dier door zijn baas op diefstal afgericht. De sigarenwinkelier staat in voor de waar heid van zijn verhaal. Bovendien ligt 1 April I I 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workuin. Ilemelumer Oldepliaerl en üoordnolde. 1 J

Friso nl | 1913 | | pagina 1